Plugins - WooCommerce - Stable (latest release) - en to ar translation catalogue (10175 entries)

en: 
    			This page is in "Coming soon" mode and is only visible to you and those who have permission. To make it public to everyone,&nbsp;<a href='%s'>change visibility settings</a>
ar: 
    			هذه الصفحة في وضع "قريبًا" ولا يكون مرئيًا إلا لك وأولئك الذين لديهم صلاحية. لجعله عامًا للجميع، <a href='%s'>غيِّر إعدادات الرؤية</a>

en: 
    %%C%1$d%%n compatible plugin found%2$s | 
    %%C%1$d%%n compatible plugins found%2$s
ar[0]: 
    تم العثور على %%C%1$d%%n من الإضافات المتوافقة⁦%2$s⁩
ar[1]: 
    تم العثور على %%C%1$d%%n من الإضافات المتوافقة⁦%2$s⁩
ar[2]: 
    تم العثور على %%C%1$d%%n من الإضافات المتوافقة⁦%2$s⁩
ar[3]: 
    تم العثور على %%C%1$d%%n من الإضافات المتوافقة⁦%2$s⁩
ar[4]: 
    تم العثور على %%C%1$d%%n من الإضافات المتوافقة⁦%2$s⁩
ar[5]: 
    تم العثور على %%C%1$d%%n من الإضافات المتوافقة⁦%2$s⁩

en: 
    %%C%1$d%%n incompatible plugin found%2$s | 
    %%C%1$d%%n incompatible plugins found%2$s
ar[0]: 
    تم العثور على %%C%1$d%%n من الإضافات غير المتوافقة⁦%2$s⁩
ar[1]: 
    تم العثور على %%C%1$d%%n من الإضافات غير المتوافقة⁦%2$s⁩
ar[2]: 
    تم العثور على %%C%1$d%%n من الإضافات غير المتوافقة⁦%2$s⁩
ar[3]: 
    تم العثور على %%C%1$d%%n من الإضافات غير المتوافقة⁦%2$s⁩
ar[4]: 
    تم العثور على %%C%1$d%%n من الإضافات غير المتوافقة⁦%2$s⁩
ar[5]: 
    تم العثور على %%C%1$d%%n من الإضافات غير المتوافقة⁦%2$s⁩

en: 
    %%C%1$d%%n uncertain plugin found%2$s | 
    %%C%1$d%%n uncertain plugins found%2$s
ar[0]: 
    تم العثور على %%C%1$d%%n من الإضافات غير المؤكدة⁦%2$s⁩
ar[1]: 
    تم العثور على %%C%1$d%%n من الإضافات غير المؤكدة⁦%2$s⁩
ar[2]: 
    تم العثور على %%C%1$d%%n من الإضافات غير المؤكدة⁦%2$s⁩
ar[3]: 
    تم العثور على %%C%1$d%%n من الإضافات غير المؤكدة⁦%2$s⁩
ar[4]: 
    تم العثور على %%C%1$d%%n من الإضافات غير المؤكدة⁦%2$s⁩
ar[5]: 
    تم العثور على %%C%1$d%%n من الإضافات غير المؤكدة⁦%2$s⁩

en:  (%s ago)
ar:  (منذ %s)

en:  <a href="%1$s" class="woocommerce-connect-your-store">Connect your store</a> to woocommerce.com to update.
ar:  <a href="%1$s" class="woocommerce-connect-your-store">اربط متجرك</a> بـ WooCommerce.com للتحديث.

en:  <a href="%1$s">Install WooCommerce.com Update Manager</a> to update.
ar:  <a href="%1$s">قم بتثبيت مدير التحديثات في WooCommerce.com</a> للتحديث.

en:  Activate WooCommerce.com Update Manager to update.
ar:  قم بتفعيل مدير التحديثات في WooCommerce.com للتحديث.

en:  You don't have a subscription, <a href="%1$s" class="woocommerce-purchase-subscription">subscribe</a> to update.
ar:  ليس لديك اشتراك، <a href="%1$s" class="woocommerce-purchase-subscription">اشترك</a> للتحديث.

en:  Your subscription expired, <a href="%1$s" class="woocommerce-renew-subscription">renew %2$s</a>to update.
ar:  انتهت صلاحية اشتراكك، <a href="%1$s" class="woocommerce-renew-subscription">قم بالتجديد %2$s</a>للتحديث.

en:  Your subscription expires on %1$s, <a href="%2$s" class="woocommerce-enable-autorenew">enable auto-renew</a> to continue receiving updates.
ar:  تنتهي صلاحية اشتراكك في ⁦%1$s⁩، <a href="%2$s" class="woocommerce-enable-autorenew">يمكنك تمكين التجديد التلقائي</a> لمواصلة تلقي التحديثات.

en:  says
ar:  توضيح

en: "%1$s" was removed from the cart. %2$s
ar: تمت إزالة "⁦%1$s⁩" من عربة التسوق. %2$s

en: "%1$s" was removed from the order. %2$s
ar: تمت إزالة "⁦%1$s⁩" من الطلب. %2$s

en: "%s" could not be saved. Please review, ensure it is a valid URL and try again.
ar: يتعذر حفظ  "%s". يرجى المراجعة والتأكُّد من أنه عنوان URL صالح وحاول مرة أخرى.

en: "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
ar: تم تطبيق "%s" بالفعل، ويتعذر استخدامه جنبًا إلى جنب مع القسائم الأخرى.

en: "%s" is already registered.
ar: "%s" مسجَّل بالفعل.

en: "%s" is an invalid coupon code.
ar: "%s" رمز قسيمة غير صالح.

en: "%s" shipping class cost
ar: "%s" تكلفة فئة الشحن

en: "%s" tax rates
ar: معدلات الضريبة "%s"

en: "From" address
ar: "من" عنوان

en: "From" name
ar: اسم "المرسل"

en: "{product_name}" is back in stock!
ar: أصبح "{product_name}" متوافرًا مرة أخرى في المخزون!

en: #%s is an invalid image ID.
ar: #%s مُعرف صورة غير صالح.

en: %1$d %2$s action scheduled. | %1$d %2$s actions scheduled.
ar[0]: تمت جدولة ⁦%1$d⁩ ⁦%2$s⁩ من الإجراءات.
ar[1]: تمت جدولة ⁦%1$d⁩ ⁦%2$s⁩ من الإجراءات.
ar[2]: تمت جدولة ⁦%1$d⁩ ⁦%2$s⁩ من الإجراءات.
ar[3]: تمت جدولة ⁦%1$d⁩ ⁦%2$s⁩ من الإجراءات.
ar[4]: تمت جدولة ⁦%1$d⁩ ⁦%2$s⁩ من الإجراءات.
ar[5]: تمت جدولة ⁦%1$d⁩ ⁦%2$s⁩ من الإجراءات.

en: %1$d action %2$s. | %1$d actions %2$s.
ar[0]: %2$s ⁦%1$d⁩ من الإجراءات.
ar[1]: %2$s ⁦%1$d⁩ من الإجراءات.
ar[2]: %2$s ⁦%1$d⁩ من الإجراءات.
ar[3]: %2$s ⁦%1$d⁩ من الإجراءات.
ar[4]: %2$s ⁦%1$d⁩ من الإجراءات.
ar[5]: %2$s ⁦%1$d⁩ من الإجراءات.

en: %1$d error found: %2$s when re-migrating order. Please review the error above. | %1$d errors found: %2$s when re-migrating orders. Please review the errors above.
ar[0]: تم العثور على ⁦%1$d⁩ من الأخطاء: ⁦%2$s⁩ عند إعادة ترحيل الطلب. يرجى مراجعة الخطأ الوارد أعلاه.
ar[1]: تم العثور على ⁦%1$d⁩ من الأخطاء: ⁦%2$s⁩ عند إعادة ترحيل الطلب. يرجى مراجعة الخطأ الوارد أعلاه.
ar[2]: تم العثور على ⁦%1$d⁩ من الأخطاء: ⁦%2$s⁩ عند إعادة ترحيل الطلبات. يرجى مراجعة الأخطاء الواردة أعلاه.
ar[3]: تم العثور على ⁦%1$d⁩ من الأخطاء: ⁦%2$s⁩ عند إعادة ترحيل الطلب. يرجى مراجعة الأخطاء الواردة أعلاه.
ar[4]: تم العثور على ⁦%1$d⁩ من الأخطاء: ⁦%2$s⁩ عند إعادة ترحيل الطلب. يرجى مراجعة الأخطاء الواردة أعلاه.
ar[5]: تم العثور على ⁦%1$d⁩ من الأخطاء: ⁦%2$s⁩ عند إعادة ترحيل الطلب. يرجى مراجعة الأخطاء الواردة أعلاه.

en: %1$d error found: %2$s. Please review the error above. | %1$d errors found: %2$s. Please review the errors above.
ar[0]: تم العثور على ⁦%1$d⁩ خطأ: ⁦%2$s⁩. يرجى مراجعة الخطأ الوارد أعلاه.
ar[1]: تم العثور على ⁦%1$d⁩ من الأخطاء: ⁦%2$s⁩. يرجى مراجعة الأخطاء الواردة أعلاه.
ar[2]: تم العثور على ⁦%1$d⁩ من الأخطاء: ⁦%2$s⁩. يرجى مراجعة الأخطاء الواردة أعلاه.
ar[3]: تم العثور على ⁦%1$d⁩ من الأخطاء: ⁦%2$s⁩. يرجى مراجعة الأخطاء الواردة أعلاه.
ar[4]: تم العثور على ⁦%1$d⁩ من الأخطاء: ⁦%2$s⁩. يرجى مراجعة الأخطاء الواردة أعلاه.
ar[5]: تم العثور على ⁦%1$d⁩ من الأخطاء: ⁦%2$s⁩. يرجى مراجعة الأخطاء الواردة أعلاه.

en: %1$d order was synced in %2$d seconds. | %1$d orders were synced in %2$d seconds.
ar[0]: تمت مزامنة ⁦%1$d⁩ من الطلبات في غضون ⁦%2$d⁩ من الثواني.
ar[1]: تمت مزامنة ⁦%1$d⁩ من الطلبات في غضون ⁦%2$d⁩ من الثواني.
ar[2]: تمت مزامنة ⁦%1$d⁩ من الطلبات في غضون ⁦%2$d⁩ من الثواني.
ar[3]: تمت مزامنة ⁦%1$d⁩ من الطلبات في غضون ⁦%2$d⁩ من الثواني.
ar[4]: تمت مزامنة ⁦%1$d⁩ من الطلبات في غضون ⁦%2$d⁩ من الثواني.
ar[5]: تمت مزامنة ⁦%1$d⁩ من الطلبات في غضون ⁦%2$d⁩ من الثواني.

en: %1$d order was verified in %2$d seconds. | %1$d orders were verified in %2$d seconds.
ar[0]: تم التحقُّق من ⁦%1$d⁩ طلب في غضون ⁦%2$d⁩ من الثواني.
ar[1]: تم التحقُّق من ⁦%1$d⁩ من الطلبات في غضون ⁦%2$d⁩ من الثواني.
ar[2]: تم التحقُّق من ⁦%1$d⁩ من الطلبات في غضون ⁦%2$d⁩ من الثواني.
ar[3]: تم التحقُّق من ⁦%1$d⁩ من الطلبات في غضون ⁦%2$d⁩ من الثواني.
ar[4]: تم التحقُّق من ⁦%1$d⁩ من الطلبات في غضون ⁦%2$d⁩ من الثواني.
ar[5]: تم التحقُّق من ⁦%1$d⁩ من الطلبات في غضون ⁦%2$d⁩ من الثواني.

en: %1$d out of 5
ar: ⁦%1$d⁩ من أصل 5

en: %1$d update functions completed. Database version is %2$s
ar: اكتملت وظائف تحديثات %1$d. إصدار قاعدة البيانات هو %2$s

en: %1$s #%2$s &lsaquo; %3$s &#8212; WordPress
ar: %1$s #%2$s ‹ ⁦%3$s⁩ — ووردبريس

en: %1$s #%2$s details
ar: تفاصيل %1$s #%2$s

en: %1$s %2$sUpdate WordPress to enable the new navigation%3$s
ar: %1$s ⁦%2$s⁩تحديث ووردبريس لتمكين قائمة التنقل الجديدة⁦%3$s⁩

en: %1$s &lsaquo; %2$s
ar: %1$s ‹ %2$s

en: %1$s &lsaquo; %2$s &#8212; WordPress
ar: %1$s ‹ ⁦%2$s⁩ — ووردبريس

en: %1$s &ndash; %2$s
ar: %1$s – %2$s

en: %1$s (#%2$s)
ar: %1$s (رقم %2$s)

en: %1$s (%2$d product) | %1$s (%2$d products)
ar[0]: المنتج⁦%1$s⁩%2$d
ar[1]: المنتج⁦%1$s⁩%2$d
ar[2]: المنتجات⁦%1$s⁩%2$d
ar[3]: المنتجات⁦%1$s⁩%2$d
ar[4]: المنتجات⁦%1$s⁩%2$d
ar[5]: المنتجات⁦%1$s⁩%2$d

en: %1$s (ID: %2$s)
ar: ⁦%1$s⁩ (المُعرِّف: ⁦%2$s⁩)

en: %1$s (update to version %2$s is available)
ar: %1$s (التحديث إلى الإصدار %2$s متاح)

en: %1$s - Image %2$d
ar: ⁦%1$s⁩ - الصورة ⁦%2$d⁩

en: %1$s - Image %2$s
ar: ⁦%1$s⁩ - الصورة ⁦%2$s⁩

en: %1$s - There is a newer version of WordPress available (%2$s)
ar: %1$s - ثمة إصدار أحدث من ووردبريس متاحاً (%2$s)

en: %1$s - We recommend a minimum MySQL version of 5.6. See: %2$s
ar: %1$s - نوصي بالحد الأدنى من MySQL نسخة 5.6. انظر: %2$s

en: %1$s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: %2$s
ar: %1$s - نوصي بتعيين الذاكرة إلى 64 ميغابايت على الأقل. انظر: %2$s

en: %1$s - We recommend using a prefix with less than 20 characters. See: %2$s
ar: %1$s - نحن نوصي باستخدام بادئة بها أقل من 20 حرفًا. شاهد: %2$s

en: %1$s This navigation will soon become unavailable while we make necessary improvements.
    									If you turn it off now, you will not be able to turn it back on.
ar: ⁦%1$s⁩ سيصبح هذا التنقل غير متوافر قريبًا في أثناء إجراء التحسينات الضرورية من جانبنا.
    									إذا أوقفت تشغيله الآن، فلن تتمكن من تشغيله مجددًا.

en: %1$s action (%2$d) scheduled.
ar: تمت جدولة ⁦%1$s⁩ من الإجراءات (⁦%2$d⁩).

en: %1$s and %2$s
ar: %1$s و %2$s

en: %1$s at %2$s
ar: %1$s الساعة %2$s

en: %1$s at %2$s %3$s
ar: ⁦%1$s⁩ في ⁦%2$s⁩ %3$s

en: %1$s class does not exist.
ar: ⁦%1$s⁩ الفئة غير موجودة.

en: %1$s could not be installed (%2$s). <a href="%3$s">Please install it manually by clicking here.</a>
ar: تعذر تنصيب %1$s (%2$s). <a href="%3$s">يرجى التنصيب يدوياً بالضغط هنا.</a>

en: %1$s could not be served using the Force Download method. A redirect will be used instead.
ar: يتعذر تقديم ⁦%1$s⁩ باستخدام طريقة التنزيل الإجباري. ستُستخدم إعادة التوجيه بدلاً من ذلك.

en: %1$s could not be served using the X-Accel-Redirect/X-Sendfile method. A Force Download will be used instead.
ar: يتعذر تقديم ⁦%1$s⁩ باستخدام طريقة X-Accel-Redirect/X-Sendfile . سيُستخدم التنزيل الإجباري بدلاً من ذلك.

en: %1$s ending in %2$s
ar: %1$s تنتهي في %2$s

en: %1$s ending in %2$s (expires %3$s/%4$s)
ar: %1$s ينتهي في %2$s (انتهاء الصلاحية %3$s/%4$s)

en: %1$s for %2$s item | %1$s for %2$s items
ar[0]: %1$s لـ %2$s عنصر
ar[1]: %1$s لعنصر واحد
ar[2]: %1$s لعنصرين
ar[3]: %1$s لـ %2$s عناصر
ar[4]: %1$s لـ %2$s عنصر
ar[5]: %1$s لـ %2$s عنصر

en: %1$s has been removed from your cart because it has since been modified. You can add it back to your cart <a href="%2$s">here</a>.
ar: تمت إزالة %1$s من سلة مشترياتك نظرًا لأنه تم تعديله منذ ذلك الحين. يمكنك إضافته مجددًا إلى سلتك<a href="%2$s">من هنا</a>.

en: %1$s is low in stock. There are %2$d left.
ar: %1$s منخفض في المخزون. هناك %2$d متبقي.

en: %1$s is not a numerically indexed array.
ar: لا يكون %1$s مجموعة مفهرسة رقميًا.

en: %1$s is not a valid numeric value. Allowed characters are numbers, the thousand (%2$s), and decimal (%3$s) separators.
ar: لا تعد ⁦%1$s⁩ قيمة رقمية صالحة. الأحرف المسموح بها هي فواصل الأرقام والآلاف (⁦%2$s⁩) والعشرية (⁦%3$s⁩).

en: %1$s is not of type %2$s
ar: %1$s ليس من نوع %2$s

en: %1$s is not of type %2$s.
ar: ⁦%1$s⁩ ليس من النوع ⁦%2$s⁩.

en: %1$s is not valid. Please enter one of the following: %2$s
ar: %1$s ليس صحيحاً. الرجاء إدخال واحد مما يلي: %2$s

en: %1$s is not valid. You can look up the correct Eircode <a target="_blank" href="%2$s">here</a>.
ar: %1$s غير صالح. يمكنك البحث عن صندوق البريد الصحيح <a target="_blank" href="%2$s">هنا</a>.

en: %1$s log file from source %2$s was deleted. | %1$s log files from source %2$s were deleted.
ar[0]: تم حذف ⁦%1$s⁩ من ملفات السجل الواردة من المصدر ⁦%2$s⁩.
ar[1]: تم حذف ⁦%1$s⁩ من ملفات السجل الواردة من المصدر ⁦%2$s⁩.
ar[2]: تم حذف ⁦%1$s⁩ من ملفات السجل الواردة من المصدر ⁦%2$s⁩.
ar[3]: تم حذف ⁦%1$s⁩ من ملفات السجل الواردة من المصدر ⁦%2$s⁩.
ar[4]: تم حذف ⁦%1$s⁩ من ملفات السجل الواردة من المصدر ⁦%2$s⁩.
ar[5]: تم حذف ⁦%1$s⁩ من ملفات السجل الواردة من المصدر ⁦%2$s⁩.

en: %1$s order number %2$s
ar: ⁦%1$s⁩ رقم الطلب ⁦%2$s⁩

en: %1$s refunded %2$d order (%3$d item) | %1$s refunded %2$d orders (%3$d items)
ar[0]: %1$s مبلغ مُستردّ لـ %2$d طلب (لاتوجد عناصر)
ar[1]: %1$s مبلغ مُستردّ لـ %2$d طلب (عنصر واحد)
ar[2]: %1$s مبلغ مُستردّ لـ %2$d طلب (عنصرين)
ar[3]: %1$s مبلغ مُستردّ لـ %2$d طلبات (%3$d عناصر)
ar[4]: %1$s مبلغ مُستردّ لـ %2$d طلب (%3$d عنصر)
ar[5]: %1$s مبلغ مُستردّ لـ %2$d طلب (%3$d عنصر)

en: %1$s requires an instance of %2$s or %3$s for the address
ar: يتطلب⁦%1$s⁩ مثالاً لـ ⁦%2$s⁩ أو ⁦%3$s⁩ للعنوان

en: %1$s review for %2$s | %1$s reviews for %2$s
ar[0]: لا توجد مراجعات لـ %2$s
ar[1]: مراجعة واحدة لـ %2$s
ar[2]: مراجعتين لـ %2$s
ar[3]: %1$s مراجعات لـ %2$s
ar[4]: %1$s مراجعة لـ %2$s
ar[5]: %1$s مراجعة لـ %2$s

en: %1$s sales in %2$s
ar: المبيعات %1$s في %2$s

en: %1$s should be called inside the %2$s action.
ar: ينبغي استدعاء ⁦%1$s⁩ داخل الإجراء ⁦%2$s⁩.

en: %1$s should not be called before the %2$s action.
ar: لا ينبغي استدعاء %1$s قبل الإجراء %2$s.

en: %1$s should not be called before the %2$s, %3$s and %4$s actions have finished.
ar: لا يمكن استدعاء %1$s قبل انتهاء إجراءات %2$s و%3$s و%4$s.

en: %1$s top seller this month (sold %2$d)
ar: %1$s هو الأكثر مبيعًا لهذا الشهر (%2$d مُباع)

en: %1$s units of %2$s have been backordered in order #%3$s.
ar: %1$s عناصر (وحدات) من أصل %2$s تم طلبها مسبقًا في الطلب #%3$s.

en: %1$s version %2$s is out of date. The core version is %3$s
ar: %1$s الإصدار %2$s قديم وغير مُحدّث. الإصدار الأساسي الأحدث هو %3$s

en: %1$s via %2$s
ar: %1$s عبر %2$s

en: %1$s was called but no order types were registered: it may have been called too early.
ar: تم استدعاء ⁦%1$s⁩ ولكن لم يتم تسجيل أنواع الطلبات الأخرى: ربما تم استدعاؤها مبكرًا للغاية.

en: %1$s was called with an invalid event type "%2$s".
ar: تم استدعاء ⁦%1$s⁩ مع نوع حدث غير صالح "⁦%2$s⁩".

en: %1$s was called with an invalid level "%2$s".
ar: تم استدعاء %1$s باستخدام مستوى غير صالح "%2$s".

en: %1$s was installed but could not be activated. <a href="%2$s">Please activate it manually by clicking here.</a>
ar: تم تثبيت %1$s ولكن لم يتم التفعيل. <a href="%2$s">يرجى التفعيل يدوياً بالضغط هنا.</a>

en: %1$s, %2$s, %3$s, or %4$s
ar: ⁦%1$s⁩ أو ⁦%2$s⁩ أو ⁦%3$s⁩ أو ⁦%4$s⁩

en: %1$s... (%2$s more)
ar: %1$s... (⁦%2$s⁩ أكثر)

en: %1$sCollect payments easily%2$s from your customers anywhere with our mobile app.
ar: ⁦%1$s⁩اجمع المدفوعات بسهولة⁦%2$s⁩ من عملائك من أي مكان باستخدام تطبيق الهاتف المحمول لدينا.

en: %1$sManage the order%2$s with the app.
ar: ⁦%1$s⁩أدر الطلب⁦%2$s⁩ باستخدام التطبيق.

en: %1$sView and manage%2$s
ar: ⁦%1$s⁩العرض والإدارة⁦%2$s⁩

en: %2$d failure. | %2$d failures.
ar[0]: ⁦%2$d⁩ من حالات الفشل.
ar[1]: ⁦%2$d⁩ من حالات الفشل.
ar[2]: ⁦%2$d⁩ من حالات الفشل.
ar[3]: ⁦%2$d⁩ من حالات الفشل.
ar[4]: ⁦%2$d⁩ من حالات الفشل.
ar[5]: ⁦%2$d⁩ من حالات الفشل.

en: %d API key permanently revoked. | %d API keys permanently revoked.
ar[0]: تم إلغاء مفتاح واجهة برمجة التطبيقات في %d بشكل دائم.
ar[1]: تم إلغاء مفاتيح واجهة برمجة التطبيقات في %d بشكل دائم.
ar[2]: تم إلغاء مفاتيح واجهة برمجة التطبيقات في %d بشكل دائم.
ar[3]: تم إلغاء مفاتيح واجهة برمجة التطبيقات في %d بشكل دائم.
ar[4]: تم إلغاء مفاتيح واجهة برمجة التطبيقات في %d بشكل دائم.
ar[5]: تم إلغاء مفاتيح واجهة برمجة التطبيقات في %d بشكل دائم.

en: %d URL could not be updated. | %d URLs could not be updated.
ar[0]: يتعذر تحديث %d عنوان URL.
ar[1]: يتعذر تحديث %d من عناوين URL.
ar[2]: يتعذر تحديث %d من عناوين URL.
ar[3]: يتعذر تحديث %d من عناوين URL.
ar[4]: يتعذر تحديث %d من عناوين URL.
ar[5]: يتعذر تحديث %d من عناوين URL.

en: %d action deleted. | %d actions deleted.
ar[0]: تم حذف %d من الإجراءات.
ar[1]: تم حذف %d من الإجراءات.
ar[2]: تم حذف %d من الإجراءات.
ar[3]: تم حذف %d من الإجراءات.
ar[4]: تم حذف %d من الإجراءات.
ar[5]: تم حذف %d من الإجراءات.

en: %d approved directory URL deleted. | %d approved directory URLs deleted.
ar[0]: تم حذف %d عنوان URL للدليل المعتمد.
ar[1]: تم حذف %d من عناوين URL للدليل المعتمد.
ar[2]: تم حذف %d من عناوين URL للدليل المعتمد.
ar[3]: تم حذف %d من عناوين URL للدليل المعتمد.
ar[4]: تم حذف %d من عناوين URL للدليل المعتمد.
ar[5]: تم حذف %d من عناوين URL للدليل المعتمد.

en: %d approved directory URL disabled. | %d approved directory URLs disabled.
ar[0]: تم تعطيل %d عنوان URL للدليل المعتمد.
ar[1]: تم تعطيل %d من عناوين URL للدليل المعتمد.
ar[2]: تم تعطيل %d من عناوين URL للدليل المعتمد.
ar[3]: تم تعطيل %d من عناوين URL للدليل المعتمد.
ar[4]: تم تعطيل %d من عناوين URL للدليل المعتمد.
ar[5]: تم تعطيل %d من عناوين URL للدليل المعتمد.

en: %d approved directory URL enabled. | %d approved directory URLs enabled.
ar[0]: تم تمكين %d عنوان URL للدليل المعتمد.
ar[1]: تم تمكين %d من عناوين URL للدليل المعتمد.
ar[2]: تم تمكين %d من عناوين URL للدليل المعتمد.
ar[3]: تم تمكين %d من عناوين URL للدليل المعتمد.
ar[4]: تم تمكين %d من عناوين URL للدليل المعتمد.
ar[5]: تم تمكين %d من عناوين URL للدليل المعتمد.

en: %d batch executed. | %d batches executed.
ar[0]: تم تنفيذ %d من الدفعات.
ar[1]: تم تنفيذ %d من الدفعات.
ar[2]: تم تنفيذ %d من الدفعات.
ar[3]: تم تنفيذ %d من الدفعات.
ar[4]: تم تنفيذ %d من الدفعات.
ar[5]: تم تنفيذ %d من الدفعات.

en: %d batch processed. | %d batches processed.
ar[0]: تمت معالجة %d من الدفعات.
ar[1]: تمت معالجة %d من الدفعات.
ar[2]: تمت معالجة %d من الدفعات.
ar[3]: تمت معالجة %d من الدفعات.
ar[4]: تمت معالجة %d من الدفعات.
ar[5]: تمت معالجة %d من الدفعات.

en: %d is not a valid order ID.
ar: ليس %d معرّف طلب صالحًا.

en: %d is not an order or has an invalid order type.
ar: %d ليس طلبًا أو يتضمن نوع طلب غير صالح.

en: %d is not of a valid order type.
ar: %d ليس من أنواع الطلبات الصالحة.

en: %d item from your previous order is currently unavailable and could not be added to your cart. | %d items from your previous order are currently unavailable and could not be added to your cart.
ar[0]: %d عنصر من طلبك السابق غير متاح حاليًا وتعذرت إضافته إلى سلة مشترياتك.
ar[1]: عنصرًا واحدًا من طلبك السابق غير متاح حاليًا وتعذرت إضافته إلى سلة مشترياتك.
ar[2]: عنصران من طلبك السابق غير متاحة حاليًا وتعذرت إضافتهما إلى سلة مشترياتك.
ar[3]: %d عناصر من طلبك السابق غير متاحة حاليًا وتعذرت إضافتهم إلى سلة مشترياتك.
ar[4]: %d عنصر من طلبك السابق غير متاحة حاليًا وتعذرت إضافتهم إلى سلة مشترياتك.
ar[5]: %d عنصر من طلبك السابق غير متاحة حاليًا وتعذرت إضافتهم إلى سلة مشترياتك.

en: %d left in stock
ar: %d متبقٍ في المخزون

en: %d of 5 star | %d of 5 stars
ar[0]: %d من 5 نجوم
ar[1]: %d من 5 نجوم
ar[2]: %d 1 من أصل 5 نجوم
ar[3]: %d 1 من أصل 5 نجوم
ar[4]: %d 1 من أصل 5 نجوم
ar[5]: %d 1 من أصل 5 نجوم

en: %d orphaned variations deleted
ar: %d تم حذف الأنواع التي لا أصل لها

en: %d permissions deleted
ar: تم حذف أذونات %d

en: %d product | %d products
ar[0]: %d منتج
ar[1]: (%d) منتج واحد
ar[2]: %d منتجات
ar[3]: %d منتجات
ar[4]: %d منتج
ar[5]: %d منتج

en: %d scheduled task completed. | %d scheduled tasks completed.
ar[0]: تم إكمال %d من المهام المجدولة.
ar[1]: تم إكمال %d من المهام المجدولة.
ar[2]: تم إكمال %d من المهام المجدولة.
ar[3]: تم إكمال %d من المهام المجدولة.
ar[4]: تم إكمال %d من المهام المجدولة.
ar[5]: تم إكمال %d من المهام المجدولة.

en: %d transients rows cleared
ar: تم مسح %d من عناصر الذاكرة المؤقتة

en: %d variation does not have a price. | %d variations do not have prices.
ar[0]: لا تحتوي %d من الأنواع على أسعار.
ar[1]: لا تحتوي %d من الأنواع على أسعار.
ar[2]: لا تحتوي %d من الأنواع على أسعار.
ar[3]: لا تحتوي %d من الأنواع على أسعار.
ar[4]: لا تحتوي %d من الأنواع على أسعار.
ar[5]: لا تحتوي %d من الأنواع على أسعار.

en: %d webhook permanently deleted. | %d webhooks permanently deleted.
ar[0]: لم يتم حذف أي Webhook بشكل دائم.
ar[1]: تم حذف Webhook واحد بشكل دائم.
ar[2]: تم حذف %d Webhooks بشكل دائم.
ar[3]: تم حذف %d Webhooks بشكل دائم.
ar[4]: تم حذف %d Webhooks بشكل دائم.
ar[5]: تم حذف %d Webhooks بشكل دائم.

en: %qty% variations
ar: %qty% أنواع

en: %qty% variations added
ar: تمت إضافة %qty% من الأشكال

en: %s (Copy)
ar: %s (نسخة)

en: %s (Deleted)
ar: %s (محذوف)

en: %s (No longer exists)
ar: %s (لم يعد موجودًا)

en: %s (default)
ar: %s (افتراضي)

en: %s (optional)
ar: %s (اختياري)

[ctx: %s = human-readable time difference]
en: %s ago
ar: منذ %s مضت

en: %s Review | %s Reviews
ar[0]: %s مراجعة
ar[1]: %s من المراجعات
ar[2]: %s من المراجعات
ar[3]: %s من المراجعات
ar[4]: %s من المراجعات
ar[5]: %s من المراجعات

en: %s Review in moderation | %s Reviews in moderation
ar[0]: %s مراجعة تحت الإدارة
ar[1]: %s من المراجعات تحت الإدارة
ar[2]: %s من المراجعات تحت الإدارة
ar[3]: %s من المراجعات تحت الإدارة
ar[4]: %s من المراجعات تحت الإدارة
ar[5]: %s من المراجعات تحت الإدارة

en: %s Support for strings longer than this will be removed in a future version.
ar: %s ستتم إزالة الدعم عن السلاسل الأطول من هذا في أي إصدار في المستقبل.

en: %s actions
ar: إجراءات %s

en: %s activated successfully. You will now receive updates for this product.
ar: تم تفعيل %s بنجاح. ستتلقى الآن تحديثات لهذا المنتج.

en: %s ago
ar: منذ %s مضت

en: %s and %d other region | %s and %d other regions
ar[0]: %s و %d منطقة أخرى
ar[1]: %s و %d منطقة أخرى
ar[2]: %s و %d مناطق أخرى
ar[3]: %s و %d مناطق أخرى
ar[4]: %s و %d منطقة أخرى
ar[5]: %s و %d منطقة أخرى

en: %s approved review | %s approved reviews
ar[0]: %s مراجعة تمت الموافقة عليها
ar[1]: %s من المراجعات التي تمت الموافقة عليها
ar[2]: %s من المراجعات التي تمت الموافقة عليها
ar[3]: %s من المراجعات التي تمت الموافقة عليها
ar[4]: %s من المراجعات التي تمت الموافقة عليها
ar[5]: %s من المراجعات التي تمت الموافقة عليها

en: %s are out of stock and cannot be purchased. Please remove them from your cart.
ar: لا تتوافر %s، ويتعذر شراؤها. يرجى إزالتها من عربة التسوق الخاصة بك.

en: %s attribution
ar: تخصيص %s

en: %s average gross daily sales
ar: %s معدل إجمالي المبيعات اليومية

en: %s average gross monthly sales
ar: %s معدل إجمالي المبيعات الشهرية

en: %s average net daily sales
ar: %s معدل صافي المبيعات اليومية

en: %s average net monthly sales
ar: %s معدل صافي المبيعات الشهرية

en: %s can not be used as a table alias in OrdersTableQuery
ar: يتعذر استخدام %s بوصفه اسمًا مستعارًا للجدول في OrdersTableQuery

en: %s cannot be purchased. Please remove it from your cart.
ar: يتعذّر شراء %s. يرجى إزالته من سلة التسوق الخاصة بك.

en: %s cannot be purchased. Please remove them from your cart.
ar: يتعذر شراء %s. يرجى إزالتها من عربة التسوق الخاصة بك.

en: %s charged for shipping
ar: %s تكلفة شحن الطلبات

en: %s connected successfully
ar: %s متصل بنجاح

en: %s coupon moved to the Trash. | %s coupons moved to the Trash.
ar[0]: لم يتم نقل أي قسيمة إلى سلة المهملات.
ar[1]: تم نقل قسيمة واحدة إلى سلة المهملات.
ar[2]: تم نقل قسيمتين إلى سلة المهملات.
ar[3]: تم نقل %s قسائم إلى سلة المهملات.
ar[4]: تم نقل %s قسيمة إلى سلة المهملات.
ar[5]: تم نقل %s قسيمة إلى سلة المهملات.

en: %s coupon not updated, somebody is editing it. | %s coupons not updated, somebody is editing them.
ar[0]: لم يتم تحديث أي قسيمة. شخص ما يقوم بالتحرير.
ar[1]: لم يتم تحديث قسيمة واحدة، شخص ما يقوم بتحريرها.
ar[2]: لم يتم تحديث قسيمتين، شخص ما يقوم بتحريرهما.
ar[3]: لم يتم تحديث %s قسائم، شخص ما يقوم بتحريرهم.
ar[4]: لم يتم تحديث %s قسيمة، شخص ما يقوم بتحريرهم.
ar[5]: لم يتم تحديث %s قسيمة، شخص ما يقوم بتحريرهم.

en: %s coupon permanently deleted. | %s coupons permanently deleted.
ar[0]: لم يتم حذف أي قسيمة بشكل دائم.
ar[1]: تم حذف قسيمة واحدة بشكل دائم.
ar[2]: تم حذف قسيمتين بشكل دائم.
ar[3]: تم حذف %s قسائم بشكل دائم.
ar[4]: تم حذف %s قسيمة بشكل دائم.
ar[5]: تم حذف %s قسيمة بشكل دائم.

en: %s coupon restored from the Trash. | %s coupons restored from the Trash.
ar[0]: لم يتم استعادة أي قسيمة من سلة المهملات.
ar[1]: تم استعادة قسيمة واحدة من سلة المهملات.
ar[2]: تم استعادة قسيمتين من سلة المهملات.
ar[3]: تم استعادة %s قسائم من سلة المهملات.
ar[4]: تم استعادة %s قسيمة من سلة المهملات.
ar[5]: تم استعادة %s قسيمة من سلة المهملات.

en: %s coupon updated. | %s coupons updated.
ar[0]: لم يتم تحديث أي قسيمة.
ar[1]: تم تحديث قسيمة واحدة.
ar[2]: تم تحديث قسيمتين.
ar[3]: تم تحديث %s قسائم.
ar[4]: تم تحديث %s قسيمة.
ar[5]: تم تحديث %s قسيمة.

en: %s coupons used in total
ar: %s إجمالي القسائم المستخدمة

en: %s customer review | %s customer reviews
ar[0]: لا توجد أي مراجعات
ar[1]: مراجعة واحدة
ar[2]: مراجعتين
ar[3]: %s مراجعات
ar[4]: %s مراجعة
ar[5]: %s مراجعة

en: %s data
ar: بيانات %s

en: %s day | %s days
ar[0]: %s يوم
ar[1]: يوم واحد
ar[2]: يومين
ar[3]: %s أيام
ar[4]: %s يوم
ar[5]: %s يوم

en: %s discount
ar: خصم قدره %s

en: %s discounts in total
ar: مجموع الخصومات هو %s

en: %s does not exist.
ar: %s غير موجود.

en: %s download remaining | %s downloads remaining
ar[0]: التنزيلات المتبقية %s
ar[1]: التنزيلات المتبقية %s
ar[2]: التنزيلات المتبقية %s
ar[3]: التنزيلات المتبقية %s
ar[4]: التنزيلات المتبقية %s
ar[5]: التنزيلات المتبقية %s

en: %s failed. Contact your hosting provider.
ar: %s فشل. اتصل بمزوّد خدمة الإستضافة الخاص بك.

en: %s fee
ar: %s رسوم

en: %s field
ar: %s من الحقول

en: %s gross sales in this period
ar: ‏%s إجمالي المبيعات في هذه الفترة

en: %s has been added to your cart. | %s have been added to your cart.
ar[0]: تم إضافة %s إلى سلة مشترياتك.
ar[1]: تم إضافة %s إلى سلة مشترياتك.
ar[2]: تم إضافة %s إلى سلة مشترياتك.
ar[3]: تم إضافة %s إلى سلة مشترياتك.
ar[4]: تم إضافة %s إلى سلة مشترياتك.
ar[5]: تم إضافة %s إلى سلة مشترياتك.

en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased. Please contact us if you need assistance.
ar: تم إزالة %s من سلة مشترياتك لأنه أصبح غير قابل للشراء. الرجاء الاتصال بنا إذا كنت بحاجة إلى مساعدة.

en: %s has taken over and is currently editing.
ar: تولى %s الأمر، ويقوم بالتحرير حاليًا.

en: %s hour | %s hours
ar[0]: %s ساعة
ar[1]: ساعة واحدة
ar[2]: ساعتين
ar[3]: %s ساعات
ar[4]: %s ساعة
ar[5]: %s ساعة

en: %s icon
ar: أيقونة %s

en: %s in cart
ar: %s في عربة التسوق

en: %s in stock
ar: %s متوفر في المخزون

en: %s is a required field | %s are required fields
ar[0]: ‏%s حقل مطلوب
ar[1]: ‏%s حقل مطلوب
ar[2]: ‏%s حقل مطلوب
ar[3]: ‏%s حقول مطلوب
ar[4]: ‏%s حقول مطلوب
ar[5]: ‏%s حقول مطلوب

en: %s is a required field.
ar: %s حقل مطلوب.

en: %s is a variable product parent and cannot be added.
ar: %s هو أصل منتج متغير ولا يمكن إضافته.

en: %s is an internal meta key. Use --props to set it. | %s are internal meta keys. Use --props to set them.
ar[0]: %s هو مفتاح بيانات تعريف داخلي. استخدم --props لتعيينها.
ar[1]: %s هو مفتاح بيانات تعريف داخلي. استخدم --props لتعيينها.
ar[2]: %s هي مفاتيح بيانات تعريف داخلية. استخدم --props لتعيينها.
ar[3]: %s هي مفاتيح بيانات تعريف داخلية. استخدم --props لتعيينها.
ar[4]: %s هي مفاتيح بيانات تعريف داخلية. استخدم --props لتعيينها.
ar[5]: %s هي مفاتيح بيانات تعريف داخلية. استخدم --props لتعيينها.

en: %s is available
ar: %s متوفر

en: %s is currently editing this order. Do you want to take over?
ar: يقوم %s بتحرير هذا الطلب حاليًا. هل تريد تولي الأمر؟

en: %s is not a valid URL.
ar: %s ليس عنوان URL صالحًا.

en: %s is not a valid email address.
ar: %s بريد إلكتروني غير صحيح.

en: %s is not a valid numeric value.
ar: لا تعد %s قيمة رقمية صالحة.

en: %s is not a valid numeric value: there should be one decimal separator and it has to be after the thousands separator.
ar: %s ليست قيمة رقمية صالحة: يجب أن يكون هناك فاصل عشري واحد ويجب أن يكون بعد فاصل الآلاف.

en: %s is not a valid order property. | %s are not valid order properties.
ar[0]: ليس %s خاصية طلب صالحة.
ar[1]: ليس %s خاصية طلب صالحة.
ar[2]: ليست %s خصائص طلبات صالحة.
ar[3]: ليست %s خصائص طلبات صالحة.
ar[4]: ليست %s خصائص طلبات صالحة.
ar[5]: ليست %s خصائص طلبات صالحة.

en: %s is not a valid order type.
ar: %s ليس نوع طلب صالحًا.

en: %s is not a valid phone number.
ar: %s رقم هاتف غير صحيح.

en: %s is not a valid postcode / ZIP.
ar: الرمز البريدي / ZIP الذي أدخلته %s غير صحيح.

en: %s is not a valid template for this order.
ar: %s ليس قالبًا صالحًا لهذا الطلب.

en: %s is not available for this order—please choose a different payment method
ar: لا يتوافر %s لهذا الطلب - يرجى اختيار طريقة دفع مختلفة

en: %s is not supported in the selected business location.
ar: %s غير مدعوم في موقع العمل المحدد.

en: %s is out of stock and cannot be purchased. Please remove it from your cart.
ar: لا يتوافر %s، ويتعذر شراؤه. يرجى إزالته من عربة التسوق الخاصة بك.

en: %s is out of stock.
ar: ‏%s نفذ من المخزون.

en: %s is required
ar: %s - مطلوب

en: %s item | %s items
ar[0]: %s عنصر
ar[1]: عنصر واحد
ar[2]: عنصرين
ar[3]: %s عناصر
ar[4]: %s عنصر
ar[5]: %s عنصر

en: %s items
ar: %s عنصر

en: %s items purchased
ar: %s منتج تم شراؤه

en: %s log file deleted. | %s log files deleted.
ar[0]: تم حذف %s من ملفات السجل.
ar[1]: تم حذف %s من ملفات السجل.
ar[2]: تم حذف %s من ملفات السجل.
ar[3]: تم حذف %s من ملفات السجل.
ar[4]: تم حذف %s من ملفات السجل.
ar[5]: تم حذف %s من ملفات السجل.

en: %s minute | %s minutes
ar[0]: %s من الدقائق
ar[1]: %s من الدقائق
ar[2]: %s من الدقائق
ar[3]: %s من الدقائق
ar[4]: %s من الدقائق
ar[5]: %s من الدقائق

en: %s month | %s months
ar[0]: %s شهر
ar[1]: شهر واحد
ar[2]: شهرين
ar[3]: %s أشهر
ar[4]: %s شهر
ar[5]: %s شهر

en: %s must be called after the current_screen action.
ar: يجب استدعاء %s بعد إجراء current_screen.

en: %s must contain 2 numbers.
ar: يجب أن يحتوي %s على عددين.

en: %s must contain 2 valid dates.
ar: يجب أن يحتوي %s على تاريخين صالحين.

en: %s net sales in this period
ar: ‏%s صافي المبيعات في هذه الفترة

en: %s net sales this month
ar: %s صافي مبيعات هذا الشهر

en: %s notes
ar: ملاحظات %s

en: %s order moved to the Trash. | %s orders moved to the Trash.
ar[0]: لم يتم نقل أي طلب إلى سلة المهملات.
ar[1]: تم نقل طلب واحد إلى سلة المهملات.
ar[2]: تم نقل طلبين إلى سلة المهملات.
ar[3]: تم نقل %s طلبات إلى سلة المهملات.
ar[4]: تم نقل %s طلب إلى سلة المهملات.
ar[5]: تم نقل %s طلب إلى سلة المهملات.

en: %s order not updated, somebody is editing it. | %s orders not updated, somebody is editing them.
ar[0]: لم يتم تحديث أي طلب. شخص ما يقوم بالتحرير.
ar[1]: لم يتم تحديث طلب واحد، شخص ما يقوم بتحريره.
ar[2]: لم يتم تحديث طلبين، شخص ما يقوم بتحريرهما.
ar[3]: لم يتم تحديث %s طلبات، شخص ما يقوم بتحريرهم.
ar[4]: لم يتم تحديث %s طلب، شخص ما يقوم بتحريرهم.
ar[5]: لم يتم تحديث %s طلب، شخص ما يقوم بتحريرهم.

en: %s order permanently deleted. | %s orders permanently deleted.
ar[0]: لم يتم حذف أي طلب بشكل دائم.
ar[1]: تم حذف طلب واحد بشكل دائم.
ar[2]: تم حذف طلبين بشكل دائم.
ar[3]: تم حذف %s طلبات بشكل دائم.
ar[4]: تم حذف %s طلب بشكل دائم.
ar[5]: تم حذف %s طلب بشكل دائم.

en: %s order restored from the Trash. | %s orders restored from the Trash.
ar[0]: لم يتم استعادة أي طلب من سلة المهملات.
ar[1]: تم استعادة طلب واحد من سلة المهملات.
ar[2]: تم استعادة طلبين من سلة المهملات.
ar[3]: تم استعادة %s طلبات من سلة المهملات.
ar[4]: تم استعادة %s طلب من سلة المهملات.
ar[5]: تم استعادة %s طلب من سلة المهملات.

en: %s order status changed. | %s order statuses changed.
ar[0]: تم تغيير %s حالة طلب.
ar[1]: تم تغيير %s من حالات الطلب.
ar[2]: تم تغيير %s من حالات الطلب.
ar[3]: تم تغيير %s من حالات الطلب.
ar[4]: تم تغيير %s من حالات الطلب.
ar[5]: تم تغيير %s من حالات الطلب.

en: %s order updated. | %s orders updated.
ar[0]: لم يتم تحديث أي طلب.
ar[1]: تم تحديث طلب واحد.
ar[2]: تم تحديث طلبين.
ar[3]: تم تحديث %s طلبات.
ar[4]: تم تحديث %s طلب.
ar[5]: تم تحديث %s طلب.

en: %s orders placed
ar: %s طلبات مؤكدة

en: %s out of 5
ar: %s من 5

en: %s page
ar: %s من الصفحات

en: %s pending review | %s pending reviews
ar[0]: %s مراجعة معلقة
ar[1]: %s من المراجعات المعلقة
ar[2]: %s من المراجعات المعلقة
ar[3]: %s من المراجعات المعلقة
ar[4]: %s من المراجعات المعلقة
ar[5]: %s من المراجعات المعلقة

en: %s previous order linked | %s previous orders linked
ar[0]: لا توجد طلبيات سابقة %s
ar[1]: الطلبية السابقة %s
ar[2]: الطلبيات السابقة %s
ar[3]: الطلبيات السابقة %s
ar[4]: الطلبيات السابقة %s
ar[5]: الطلبيات السابقة %s

en: %s product | %s products
ar[0]: %s منتج
ar[1]: منتج واحد (%s)
ar[2]: منتجان (%s)
ar[3]: %s منتجات
ar[4]: %s منتج
ar[5]: %s منتج

en: %s product imported | %s products imported
ar[0]: تم استيراد %s منتج
ar[1]: تم استيراد منتج واحد
ar[2]: تم استيراد مُنتَجين
ar[3]: تم استيراد %s منتجات
ar[4]: تم استيراد %s منتج
ar[5]: تم استيراد %s منتج

en: %s product moved to the Trash. | %s products moved to the Trash.
ar[0]: لم يتم نقل أي منتج إلى سلة المهملات.
ar[1]: تم نقل منتج واحد إلى سلة المهملات.
ar[2]: تم نقل منتجين إلى سلة المهملات.
ar[3]: تم نقل %s منتجات إلى سلة المهملات.
ar[4]: تم نقل %s منتج إلى سلة المهملات.
ar[5]: تم نقل %s منتج إلى سلة المهملات.

en: %s product not updated, somebody is editing it. | %s products not updated, somebody is editing them.
ar[0]: لم يتم تحديث أي منتج. شخص ما يقوم بالتحرير.
ar[1]: لم يتم تحديث منتج واحد، شخص ما يقوم بتحريرها.
ar[2]: لم يتم تحديث منتجين، شخص ما يقوم بتحريرهما.
ar[3]: لم يتم تحديث %s منتجات، شخص ما يقوم بتحريرهم.
ar[4]: لم يتم تحديث %s منتج، شخص ما يقوم بتحريرهم.
ar[5]: لم يتم تحديث %s منتج، شخص ما يقوم بتحريرهم.

en: %s product permanently deleted. | %s products permanently deleted.
ar[0]: لم يتم حذف أي منتج بشكل دائم.
ar[1]: تم حذف منتج واحد بشكل دائم.
ar[2]: تم حذف منتجين بشكل دائم.
ar[3]: تم حذف %s منتجات بشكل دائم.
ar[4]: تم حذف %s منتج بشكل دائم.
ar[5]: تم حذف %s منتج بشكل دائم.

en: %s product restored from the Trash. | %s products restored from the Trash.
ar[0]: لم يتم استعادة أي منتج من سلة المهملات.
ar[1]: تم استعادة منتج واحد من سلة المهملات.
ar[2]: تم استعادة منتجين من سلة المهملات.
ar[3]: تم استعادة %s منتجات من سلة المهملات.
ar[4]: تم استعادة %s منتج من سلة المهملات.
ar[5]: تم استعادة %s منتج من سلة المهملات.

en: %s product updated | %s products updated
ar[0]: تم تحديث %s منتج
ar[1]: تم تحديث منتج واحد
ar[2]: تم تحديث مُنتَجين
ar[3]: تم تحديث %s منتجات
ar[4]: تم تحديث %s منتج
ar[5]: تم تحديث %s منتج

en: %s product updated. | %s products updated.
ar[0]: لم يتم تحديث أي منتج.
ar[1]: تم تحديث منتج واحد.
ar[2]: تم تحديث منتجين.
ar[3]: تم تحديث %s منتجات.
ar[4]: تم تحديث %s منتج.
ar[5]: تم تحديث %s منتج.

en: %s product was skipped | %s products were skipped
ar[0]: تم تخطي %s منتج
ar[1]: تم تخطي منتج واحد
ar[2]: تم تخطي مُنتَجين
ar[3]: تم تخطي %s منتجات
ar[4]: تم تخطي %s منتج
ar[5]: تم تخطي %s منتج

en: %s purchases for the selected items
ar: %s مشتريات للمنتجات المحددة.

en: %s quantity
ar: كمية %s

en: %s rates
ar: أسعار %s

en: %s removed.
ar: تم إزالة %s.

en: %s review | %s reviews
ar[0]: %s مراجعة
ar[1]: %s مراجعات
ar[2]: %s مراجعات
ar[3]: %s مراجعات
ar[4]: %s مراجعات
ar[5]: %s مراجعات

en: %s review approved | %s reviews approved
ar[0]: تمت الموافقة على %s مراجعة
ar[1]: تمت الموافقة على %s من المراجعات
ar[2]: تمت الموافقة على %s من المراجعات
ar[3]: تمت الموافقة على %s من المراجعات
ar[4]: تمت الموافقة على %s من المراجعات
ar[5]: تمت الموافقة على %s من المراجعات

en: %s review marked as spam. | %s reviews marked as spam.
ar[0]: تم وضع علامة على %s مراجعة على أنها بريد مزعج.
ar[1]: تم وضع علامة على %s من المراجعات على أنها بريد مزعج.
ar[2]: تم وضع علامة على %s من المراجعات على أنها بريد مزعج.
ar[3]: تم وضع علامة على %s من المراجعات على أنها بريد مزعج.
ar[4]: تم وضع علامة على %s من المراجعات على أنها بريد مزعج.
ar[5]: تم وضع علامة على %s من المراجعات على أنها بريد مزعج.

en: %s review moved to the Trash. | %s reviews moved to the Trash.
ar[0]: تم نقل %s مراجعة إلى سلة المهملات.
ar[1]: تم نقل %s من المراجعات إلى سلة المهملات.
ar[2]: تم نقل %s من المراجعات إلى سلة المهملات.
ar[3]: تم نقل %s من المراجعات إلى سلة المهملات.
ar[4]: تم نقل %s من المراجعات إلى سلة المهملات.
ar[5]: تم نقل %s من المراجعات إلى سلة المهملات.

en: %s review permanently deleted | %s reviews permanently deleted
ar[0]: تم حذف %s مراجعة نهائيًا
ar[1]: تم حذف %s من المراجعات نهائيًا
ar[2]: تم حذف %s من المراجعات نهائيًا
ar[3]: تم حذف %s من المراجعات نهائيًا
ar[4]: تم حذف %s من المراجعات نهائيًا
ar[5]: تم حذف %s من المراجعات نهائيًا

en: %s review restored from the Trash | %s reviews restored from the Trash
ar[0]: تمت استعادة %s مراجعة من سلة المهملات
ar[1]: تمت استعادة %s من المراجعات من سلة المهملات
ar[2]: تمت استعادة %s من المراجعات من سلة المهملات
ar[3]: تمت استعادة %s من المراجعات من سلة المهملات
ar[4]: تمت استعادة %s من المراجعات من سلة المهملات
ar[5]: تمت استعادة %s من المراجعات من سلة المهملات

en: %s review restored from the spam | %s reviews restored from the spam
ar[0]: تمت استعادة %s مراجعة من البريد المزعج
ar[1]: تمت استعادة %s من المراجعات من البريد المزعج
ar[2]: تمت استعادة %s من المراجعات من البريد المزعج
ar[3]: تمت استعادة %s من المراجعات من البريد المزعج
ar[4]: تمت استعادة %s من المراجعات من البريد المزعج
ar[5]: تمت استعادة %s من المراجعات من البريد المزعج

en: %s review unapproved | %s reviews unapproved
ar[0]: لم تتم الموافقة على %s مراجعة
ar[1]: لم تتم الموافقة على %s من المراجعات
ar[2]: لم تتم الموافقة على %s من المراجعات
ar[3]: لم تتم الموافقة على %s من المراجعات
ar[4]: لم تتم الموافقة على %s من المراجعات
ar[5]: لم تتم الموافقة على %s من المراجعات

en: %s sales for the selected items
ar: %s مبيعات للمنتجات المحددة.

en: %s second | %s seconds
ar[0]: %s من الثواني
ar[1]: %s من الثواني
ar[2]: %s من الثواني
ar[3]: %s من الثواني
ar[4]: %s من الثواني
ar[5]: %s من الثواني

en: %s signups in this period
ar: تسجيل حسابات في هذه الفترة

en: %s subscription expired
ar: انتهت صلاحية اشتراك %s

en: %s subscription expiring soon
ar: تنتهي صلاحية اشتراك %s قريبًا

en: %s terms
ar: %s من المصطلحات

en: %s transforms your home with our curated collection of home decor, bringing inspiration and style to every corner.
ar: يعمل %s على تحويل صفحتك الرئيسية من خلال مجموعتنا المنسقة من ديكورات الصفحة الرئيسية، التي تجلب الإلهام والأناقة إلى كل جانب.

en: %s variations imported | %s variations imported
ar[0]: تم استيراد %s من التباينات
ar[1]: تم استيراد %s من التباينات
ar[2]: تم استيراد %s من التباينات
ar[3]: تم استيراد %s من التباينات
ar[4]: تم استيراد %s من التباينات
ar[5]: تم استيراد %s من التباينات

en: %s week | %s weeks
ar[0]: %s أسبوع
ar[1]: أسبوع واحد
ar[2]: أسبوعين
ar[3]: %s أسابيع
ar[4]: %s أسبوع
ar[5]: %s أسبوع

en: %s worth of coupons used
ar: %s قيمة القسائم المستخدمة

en: %s would like to connect to your store
ar: %s هل ترغب بالإتصال بمتجرك

en: %s year | %s years
ar[0]: %s من الأعوام
ar[1]: %s من الأعوام
ar[2]: %s من الأعوام
ar[3]: %s من الأعوام
ar[4]: %s من الأعوام
ar[5]: %s من الأعوام

en: %s() was called before the Action Scheduler data store was initialized
ar: %sتمت تسمية () قبل تهيئة مخزن بيانات مجدول الإجراءات

en: %s-star rating
ar: التقييم من %s نجوم

en: &#8220;%s&#8221; (Edit)
ar: [تحرير]%s

en: &larr; Back to "%s" attributes
ar: &larr; العودة إلى سمات "%s"

en: &larr; Go to Brands
ar: → الانتقال إلى العلامات التجارية

en: &ldquo;%s&rdquo; has been added to your cart
ar: تمت إضافة "%s" إلى عربة التسوق لديك

en: &ldquo;%s&rdquo; has been removed from your cart
ar: تمت إزالة "%s" من عربة التسوق الخاصة بك

en: &mdash;
ar: --

en: &mdash;&nbsp;or&nbsp;&mdash;
ar: — أو —

en: &nbsp;&ndash; Page %s
ar: &nbsp;&ndash; صفحة %s

en: &quot;%s&quot; is not available for purchase.
ar: لا يتوافر &quot;%s&quot; للشراء.

en: &quot;%s&quot; is out of stock and cannot be purchased.
ar: لا يتوافر "%s" ويتعذر شراؤه.

en: &uarr; Top
ar: ↑ سهم إلى الأعلى

en: '%s' is not a valid country code.
ar: إنَّ "%s" كود بلد غير صالح.

en: '%s' is not a valid datastore.
ar: "%s" ليس متجر بيانات صالحًا.

en: (%s customer review) | (%s customer reviews)
ar[0]: (%s من مراجعات العملاء)
ar[1]: (%s من مراجعات العملاء)
ar[2]: (%s من مراجعات العملاء)
ar[3]: (%s من مراجعات العملاء)
ar[4]: (%s من مراجعات العملاء)
ar[5]: (%s من مراجعات العملاء)

en: (Deleted)
ar: (محذوف)

en: (Not available)
ar: (غير متوفر)

en: (Public)
ar: (عام)

en: (can be backordered)
ar: (يمكن الحجز بالطلب المسبق)

en: (estimated for %s)
ar: (المقدَّر لـ %s)

en: (ex. VAT)
ar: (بدون ضريبة القيمة المضافة)

en: (ex. tax)
ar: (بدون ضريبة)

en: (incl. VAT)
ar: (شامل ضريبة القيمة المضافة)

en: (incl. tax)
ar: (شامل الضريبة)

en: (includes %1$s estimated for %2$s)
ar: (يشمل ⁦%1$s⁩ المقدرة لـ ⁦%2$s⁩)

en: (includes %s)
ar: (يتضمن %s)

en: (items: %d)
ar: (العناصر: %d)

en: (no ID)
ar: (لا يوجد مُعرِّف)

en: + Add account
ar: + إضافة حساب

en: . Authorization ID: %1$s not found. Please log into your %2$sPayPal account%3$s to capture the payment
ar: . معرف التفويض: لم يتم العثور على ⁦%1$s⁩. يُرجى تسجيل الدخول إلى ⁦%2$s⁩حسابك على PayPal⁦%3$s⁩ لتحصيل الدفعة

en: . PayPal debug ID: %s
ar: . معرِّف تصحيح PayPal: %s

en: 1 minute
ar: دقيقة واحدة

en: 1 minute per product
ar: دقيقة واحدة لكل منتج

en: 1 of 5 stars
ar: 1 من أصل 5 نجوم

en: 1 term
ar: مصطلح واحد

en: 1 variation
ar: شكل واحد

en: 1 variation added
ar: تمت إضافة شكل واحد

en: 2 character continent code.
ar: رمز قارة مكوَّن من حرفين.

en: 2 minutes
ar: دقيقتان

en: 2 of 5 stars
ar: 2 من أصل 5 نجوم

en: 3 of 5 stars
ar: 3 من أصل 5 نجوم

en: 30-day free trial
ar: تجربة مجانية لمدة 30 يومًا

en: 4 minutes
ar: 4 دقائق

en: 4 of 5 stars
ar: 4 من أصل 5 نجوم

en: 5 minutes
ar: 5 دقائق

en: 5 of 5 stars
ar: 5 من أصل 5 نجوم

en: <a href='%1$s'>View all plugins</a> - <a href='%2$s'>Manage WooCommerce features</a>
ar: <a href='%1$s'>عرض جميع الإضافات</a> - <a href='%2$s'>إدارة ميزات WooCommerce </a>

en: <a href='%s'>More information</a>
ar: <a href='%s'>مزيد من المعلومات</a>

en: <a id="woo-connect-notice-url" href="%s">Connect your store</a> to WooCommerce.com to get updates and streamlined support for your subscriptions.
ar: <a id="woo-connect-notice-url" href="%s">اربط متجرك بـ WooCommerce.com</a> للحصول على التحديثات والدعم المبسَّط لاشتراكاتك.

en: <b>Bcc</b>: %s
ar: <b>نسخة مخفية</b>: %s

en: <b>Cc</b>: %s
ar: <b>نسخة كربونية</b>: %s

en: <b>External or Affiliate –</b> one that you list and describe on your website but is sold elsewhere.
ar: <b>خارجي أو تابع -</b> موقع تقوم بإدراجه ووصفه على موقعك على الويب ولكن يتم بيعه في مكان آخر.

en: <b>Grouped –</b> a collection of related products that can be purchased individually and only consist of simple products. For example, a set of six drinking glasses.
ar: <b>مجمع -</b> مجموعة من المنتجات ذات الصلة التي يمكن شراؤها على حدة وتتألف فقط من منتجات بسيطة. على سبيل المثال، مجموعة من ستة أكواب للشرب.

en: <b>Shipment %1$s</b> was shipped on <b>%2$s</b>
ar: <b>تم شحن %1$s</b> الشحنة في <b>%2$s</b>

en: <b>Simple –</b> covers the vast majority of any products you may sell. Simple products are shipped and have no options. For example, a book.
ar: <b>بسيط -</b> يغطي الغالبية العظمى من أي منتجات قد تبيعها. تُشحن المنتجات البسيطة ولا يوجد خيار. على سبيل المثال، كتاب.

en: <b>To</b>: %s
ar: <b>إلى</b>: %s

en: <b>Variable –</b> a product with variations, each of which may have a different SKU, price, stock option, etc. For example, a t-shirt available in different colors and/or sizes.
ar: <b>المتغير -</b> منتج ذو تباينات، وقد يكون لكل منها وحدة SKU مختلفة وسعر وخيار سهم وغير ذلك. على سبيل المثال، يتوافر التيشيرت بألوان و/أو مقاسات مختلفة.

en: <strong>%s order</strong> awaiting processing | <strong>%s orders</strong> awaiting processing
ar[0]: <strong>لا يوجد أي طلب</strong> في انتظار التنفيذ
ar[1]: <strong>طلب واحد</strong> في انتظار التنفيذ
ar[2]: <strong>%s طلب</strong> في انتظار التنفيذ
ar[3]: <strong>%s طلبات</strong> في انتظار التنفيذ
ar[4]: <strong>%s طلب</strong> في انتظار التنفيذ
ar[5]: <strong>%s طلب</strong> في انتظار التنفيذ

en: <strong>%s order</strong> on-hold | <strong>%s orders</strong> on-hold
ar[0]: <strong>لا يوجد أي طلب</strong> قيد الإنتظار
ar[1]: <strong>طلب واحد</strong> قيد الإنتظار
ar[2]: <strong>%s طلب</strong> قيد الإنتظار
ar[3]: <strong>%s طلبات</strong> قيد الإنتظار
ar[4]: <strong>%s طلب</strong> قيد الإنتظار
ar[5]: <strong>%s طلب</strong> قيد الإنتظار

en: <strong>%s product</strong> low in stock | <strong>%s products</strong> low in stock
ar[0]: <strong>%s منتج</strong> منخفض المخزون
ar[1]: <strong>%s منتج</strong> منخفض المخزون
ar[2]: <strong>%s منتج</strong> منخفض المخزون
ar[3]: <strong>%s منتجات</strong> منخفضة المخزون
ar[4]: <strong>%s منتج</strong> منخفض المخزون
ar[5]: <strong>%s منتج</strong> منخفض المخزون

en: <strong>%s product</strong> out of stock | <strong>%s products</strong> out of stock
ar[0]: <strong>%s منتج</strong> غير متوفر في المخزون
ar[1]: <strong>%s منتج</strong> غير متوفر في المخزون
ar[2]: <strong>%s منتج</strong> غير متوفر في المخزون
ar[3]: <strong>%s منتجات</strong> غير متوفرة في المخزون
ar[4]: <strong>%s منتج</strong> غير متوفر في المخزون
ar[5]: <strong>%s منتج</strong> غير متوفر في المخزون

en: <strong>Action Scheduler:</strong> %1$d <a href="%2$s">past-due action</a> found; something may be wrong. <a href="https://actionscheduler.org/faq/#my-site-has-past-due-actions-what-can-i-do" target="_blank">Read documentation &raquo;</a> | <strong>Action Scheduler:</strong> %1$d <a href="%2$s">past-due actions</a> found; something may be wrong. <a href="https://actionscheduler.org/faq/#my-site-has-past-due-actions-what-can-i-do" target="_blank">Read documentation &raquo;</a>
ar[0]: <strong>مجدول الإجراءات:</strong> ⁦%1$d⁩ تم العثور على <a href="%2$s">إجراء مضى موعد استحقاقه</a>؛ قد يكون شيء ما خاطئًا. <a href="https://actionscheduler.org/faq/#my-site-has-past-due-actions-what-can-i-do" target="_blank">قراءة الوثائق »</a>
ar[1]: <strong>مجدول الإجراءات:</strong> ⁦%1$d⁩ تم العثور على <a href="%2$s">إجراءات مضى موعد استحقاقها</a>؛ قد يكون شيء ما خاطئًا. <a href="https://actionscheduler.org/faq/#my-site-has-past-due-actions-what-can-i-do" target="_blank">قراءة الوثائق »</a>
ar[2]: <strong>مجدول الإجراءات:</strong> ⁦%1$d⁩ تم العثور على <a href="%2$s">إجراءات مضى موعد استحقاقها</a>؛ قد يكون شيء ما خاطئًا. <a href="https://actionscheduler.org/faq/#my-site-has-past-due-actions-what-can-i-do" target="_blank">قراءة الوثائق »</a>
ar[3]: <strong>مجدول الإجراءات:</strong> ⁦%1$d⁩ تم العثور على <a href="%2$s">إجراءات مضى موعد استحقاقها</a>؛ قد يكون شيء ما خاطئًا. <a href="https://actionscheduler.org/faq/#my-site-has-past-due-actions-what-can-i-do" target="_blank">قراءة الوثائق »</a>
ar[4]: <strong>مجدول الإجراءات:</strong> ⁦%1$d⁩ تم العثور على <a href="%2$s">إجراءات مضى موعد استحقاقها</a>؛ قد يكون شيء ما خاطئًا. <a href="https://actionscheduler.org/faq/#my-site-has-past-due-actions-what-can-i-do" target="_blank">قراءة الوثائق »</a>
ar[5]: <strong>مجدول الإجراءات:</strong> ⁦%1$d⁩ تم العثور على <a href="%2$s">إجراءات مضى موعد استحقاقها</a>؛ قد يكون شيء ما خاطئًا. <a href="https://actionscheduler.org/faq/#my-site-has-past-due-actions-what-can-i-do" target="_blank">قراءة الوثائق »</a>

en: <strong>Heads up!</strong> The versions of the following plugins you're running haven't been tested with WooCommerce %s. Please update them or confirm compatibility before updating WooCommerce, or you may experience issues:
ar: <strong>انتبه!</strong> لم يتم اختبار إصدارات الإضافات التالية التي تقوم بتشغيلها مع الإصدار %s لإضافة WooCommerce . يرجى تحديثها أو تأكيد التوافق قبل تحديث WooCommerce، أو قد تواجهك مشكلات:

en: <strong>Sandbox mode enabled</strong>. Only sandbox test accounts can be used. See the <a href="%s">PayPal Sandbox Testing Guide</a> for more details.
ar: <strong>تم تمكين وضع الحماية</strong>. لا يمكن استخدام سوى حسابات اختبار وضع الحماية. راجع دليل <a href="%s">اختبار وضع الحماية في PayPal</a> للحصول على مزيد من المعلومات.

en: <strong>Welcome to WooCommerce</strong> &#8211; You&lsquo;re almost ready to start selling :)
ar: <strong>أهلاً بك إلى WooCommerce</strong> &#8211; أنت على وشك الانتهاء والبدء في البيع :)

en: <strong>Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.</strong> These files may need updating to ensure they are compatible with the current version of WooCommerce. Suggestions to fix this:
ar: <strong>يحتوي قالبك (%s) على نُسخ قديمة من بعض ملفات قوالب WooCommerce.</strong> قد تحتاج هذه الملفات إلى تحديث للتأكد من أنها متوافقة مع الإصدار الحالي من WooCommerce. الاقتراحات المطروحة لإصلاح هذا:

en: <strong>You’re editing details specific to this variation.</strong> Some information, like description and images, will be inherited from the main product, <noticeLink><parentProductName/></noticeLink>.
ar: <strong>تقوم بتحرير التفاصيل الخاصة بهذا الشكل.</strong> سيتم الحصول على بعض المعلومات، مثل: الوصف والصور، من المنتج الرئيسي، <noticeLink><parentProductName/></noticeLink>.

en: A 2 digit country code, e.g. US. Leave blank to apply to all.
ar: رمز alpha-2 للدولة، على سبيل المثال: US. اتركه فارغا لتطبيقه على الجميع.

en: A 2 digit state code, e.g. AL. Leave blank to apply to all.
ar: رمز الولاية/المنطقة من حرفين، على سبيل المثال: AL. اتركه فارغا لتطبيقه على الجميع.

en: A <a href="%s">notification</a> for the same product and customer already exists in your database.
ar: هناك <a href="%s">تنبيه</a> للمنتج والعميل أنفسهما بالفعل في قاعدة بياناتك.

en: A Coruña
ar: لا كورونيا

en: A European payments solution that allows you to accept payments in over 25 countries and multiple currencies.
ar: حل مدفوعات أوروبي يسمح لك بقبول المدفوعات في 24 بلدًا وعملات متعددة.

en: A URL to redirect the customer after checkout. This could be, for example, a link to the payment processors website.
ar: عنوان URL لإعادة توجيه العميل بعد السداد. قد يكون هذا، مثلاً، رابطًا لموقع معالجِات الدفع على الويب.

en: A cloud of your most used product tags.
ar: سحابة وسوم المنتجات الأكثر استخدامًا.

en: A collection of email content layouts.
ar: مجموعة من تخطيطات محتوى البريد الإلكتروني.

en: A description of the purpose of the email template.
ar: وصف الغرض من نموذج البريد الإلكتروني.

en: A font face with slug "%s" already exists.
ar: واجهة الخط مع الاسم اللطيف "%s" موجودة بالفعل.

en: A font family with slug "%s" already exists.
ar: مجموعة الخطوط مع الاسم اللطيف "%s" موجود بالفعل.

en: A friendly name for the webhook.
ar: اسم مألوف لـ webhook.

en: A friendly summary of the response including the HTTP response code, message, and body.
ar: ملخص للاستجابة بما في ذلك رمز الاستجابة HTTP، الرسالة، والجسم.

en: A full checkout experience embedded on your site that includes all popular payment methods (Pay Now, Pay Later, Financing, Installments).
ar: تشتمل تجربة الدفع الكاملة المضمَّنة على موقعك على جميع طرق الدفع الشائعة (الدفع الآن، والدفع لاحقا، والتمويل، والتقسيط).

en: A fully embedded checkout, with all popular payment methods, for more sales and less abandoned shopping carts.
ar: السداد المتضمن بالكامل، مع كل طرق الدفع الشائعة، لزيادة المبيعات وتقليل عربات التسوق المهجورة.

en: A general template for emails.
ar: نموذج عام لعناوين البريد الإلكتروني.

en: A human readable description for the setting used in interfaces.
ar: وصف قابل للقراءة البشرية حول الإعداد المُستخدم في الواجهات.

en: A human readable label for the setting used in interfaces.
ar: تسمية قابلة للقراءة البشرية حول الإعداد المُستخدم في الواجهات.

en: A human-readable description of the resource.
ar: وصف قابل للقراءة البشرية للمصدر.

en: A link to a product category.
ar: رابط تصنيف المنتج.

en: A link to a product form.
ar: رابط إلى نموذج المنتج.

en: A link to a product sold on a different website, e.g. brand collab.
ar: ربط إلى منتج مبيع على موقع مختلف على الويب، مثل: تعاون العلامات التجارية.

en: A link to a product tag.
ar: رابط وسم المنتج.

en: A link to a product.
ar: رابط المنتج.

en: A link to set a new password will be sent to your email address.
ar: سيتم إرسال رابط لتعيين كلمة مرور جديدة إلى عنوان بريدك الإلكتروني.

en: A list of line items (products) within this order.
ar: قائمة بعناصر البند (المنتجات) داخل هذا الطلب.

en: A list of plugins to install
ar: قائمة الإضافات المطلوب تثبيتها

en: A list of stats to query must be provided.
ar: يجب تقديم قائمة إحصاءات للاستعلام.

en: A list of taxonomy terms that can be used in regard to order/product statuses.
ar: قائمة بفئات العناصر التي يمكن استخدامها فيما يتعلق بحالات الطلب/المنتج.

en: A list of taxonomy terms used for product visibility.
ar: قائمة بفئات العناصر المستخدمة في رؤية المنتج.

en: A list of your store's products.
ar: قائمة المنتجات في متجرك.

en: A list of your store's top-rated products.
ar: قائمة المنتجات الأعلى تقييمًا في متجرك.

en: A list or dropdown of product categories.
ar: قائمة أو قائمة منسدلة بتصنيفات المنتجات.

en: A live rate is the exact cost to ship an order, quoted directly from the shipping carrier.
ar: يُمثِّل السعر الحالي التكلفة الفعلية لشحن طلب، ويتم نقله مباشرة عن طريق شركة النقل الخاصة بعملية الشحن.

en: A map of provider ID to integer values representing the sort order.
ar: خريطة معرِّف المزوِّد لقيم الأعداد الصحيحة التي تمثِّل ترتيب الفرز.

en: A message indicating that the action completed successfully.
ar: رسالة تشير إلى أن الإجراء اكتمل بنجاح.

en: A minimum order amount
ar: القيمة الأدنى للطلب

en: A minimum order amount AND a coupon
ar: حد أدنى للطلب (بالإضافة إلى) قسيمة

en: A minimum order amount AND coupon
ar: الحد الأدنى لمبلغ الطلب والقسيمة

en: A minimum order amount OR a coupon
ar: حد أدنى للطلب (أو) قسيمة

en: A minimum order amount OR coupon
ar: الحد الأدنى لمبلغ الطلب أو القسيمة

en: A new queue has begun processing. <a href="%s">View actions in-progress &raquo;</a>
ar: بدأت قائمة انتظار جديدة في أثناء المعالجة. <a href="%s">عرض الإجراءات قيد التقدُّم »</a>

en: A note has been added to your order
ar: هناك ملاحظة أضيفت لطلبك

en: A note has been added to your order from {site_title}
ar: تمت إضافة ملاحظة إلى طلبك من {site_title}

en: A partial IP address can be passed and matching results will be returned.
ar: يمكن تمرير عنوان IP الجزئي، وسيتم إرجاع النتائج المتطابقة.

en: A password reset email has been sent to the email address on file for your account, but may take several minutes to show up in your inbox. Please wait at least 10 minutes before attempting another reset.
ar: لقد تم إرسال رسالة إعادة تعيين كلمة المرور إلى عنوان البريد الإلكتروني الموجود في ملف حسابك. ولكن قد تستغرق عدة دقائق لتظهر في صندوق البريد الوارد لديك. يرجى الانتظار لمدة 10 دقائق على الأقل قبل محاولة إعادة تعيين آخر.

en: A payment provider in the context of the main Payments Settings page list.
ar: مزوِّد الدفع في سياق قائمة صفحة إعدادات المدفوعات الأساسية.

en: A product must be associated with this brand for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products with these brands will be discounted.
ar: يجب أن يكون المنتج مرتبطًا بهذه العلامة التجارية لكي تبقى القسيمة صالحة، أما بالنسبة إلى "خصومات المنتج"، سيتم تخفيض المنتجات التي تحمل هذه العلامات التجارية.

en: A product with this ID already exists.
ar: يوجد منتج يحمل هذا المُعرّف بالفعل.

en: A product with this SKU already exists.
ar: يوجد منتج بالفعل يحمل رمز المنتج (SKU) هذا.

en: A search form for your store.
ar: نموذج البحث الخاص بمتجرك.

en: A set of products that go well together, e.g. camera kit.
ar: مجموعة من المنتجات التي تتناسب تناسبًا جيدًا معًا، مثل: مجموعة أدوات الكاميرا.

en: A shipment from {site_title} order {order_number} has been cancelled
ar: تم إلغاء شحنة من {site_title} الطلب {order_number} رقم

en: A shipment from {site_title} order {order_number} has been updated
ar: تم تحديث شحنة من {site_title} الطلب {order_number} رقم

en: A shipping zone consists of the region(s) you'd like to ship to and the shipping method(s) offered. A shopper can only be matched to one zone, and we'll use their shipping address to show them the methods available in their area.
ar: تتكون منطقة الشحن من المنطقة (المناطق) التي ترغب في الشحن إليها وطريقة (طرق) الشحن المتوافرة. يمكن مطابقة المتسوق فقط مع منطقة واحدة، وسنستخدم عنوان الشحن الخاص به لعرض الطرق المتوافرة في منطقته

en: A shipping zone is a geographic region where a certain set of shipping methods and rates apply.
ar: منطقة الشحن هي المنطقة الجغرافية التي تنطبق عليها مجموعة معينة من طرق ورسوم الشحن.

en: A simple offline gateway that lets you accept BACS payment.
ar: طريقة دفع بسيطة غير إلكترونية تمكنك من قبول مدفوعات التحويل البنكي.

en: A simple offline gateway that lets you accept a check as method of payment.
ar: طريقة دفع بسيطة غير إلكترونية تمكنك من قبول الشيكات البنكية كأحد طرق الدفع.

en: A simple offline gateway that lets you accept cash on delivery.
ar: طريقة دفع بسيطة غير إلكترونية تمكنك من قبول الدفع نقدًا عندم الإستلام.

en: A single physical or virtual product, e.g. a t-shirt or an eBook.
ar: منتج مادي أو افتراضي واحد، مثل: قميص أو كتاب إلكتروني.

en: A subject for provided email type after filters are applied and placeholders replaced.
ar: موضوع مخصص لنوع البريد الإلكتروني المتوفر بعد تطبيق عوامل التصفية واستبدال العناصر النائبة.

en: A suggestion category.
ar: تصنيف الاقتراح.

en: A suggestion with full details.
ar: اقتراح يتضمن التفاصيل الكاملة.

en: A test account is already set up.
ar: تم إعداد حساب الاختبار بالفعل.

en: A unique ID string for the email template.
ar: سلسلة معرِّفات فريدة لنموذج البريد الإلكتروني.

en: A unique identifier for the setting.
ar: مُعرّف فريد للإعداد.

en: A unique identifier for the tool.
ar: مُعرّف فريد للأداة.

en: A unique identifier that can be used to link settings together.
ar: مُعرّف فريد يمكن استخدامه لربط الإعدادات مع بعضها.

en: A valid email address is required
ar: يجب إضافة بريد إلكتروني صحيح

en: A valid event name must be specified.
ar: يجب تحديد اسم حدث صالح.

en: A valid free shipping coupon
ar: قسيمة صالحة للشحن المجاني

en: A valid prop name must be specified
ar: يجب تحديد اسم خاصية صالح.

en: A zip file of the theme to be uploaded.
ar: ملف مضغوط للقالب المراد رفعه.

en: A ‘brewtiful’ experience :-)
ar: تجربة "رائعة":-)

en: AI-accessible WooCommerce operations via MCP
ar: عمليات WooCommerce التي يمكن للذكاء الاصطناعي الوصول إليها عبر MCP

en: AID
ar: معرِّف التطبيق

en: AND
ar: و

en: AOV
ar: متوسط قيمة الطلب

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new keys now as the secret key will be hidden once you leave this page.
ar: تم إنشاء مفتاح واجهة برمجة التطبيقات (API) بنجاح. تأكد من نسخ مفاتيحك الجديدة الآن حيث إن المفتاح السري سيتم إخفاؤه بمجرد أن تغادر هذه الصفحة.

en: API Key updated successfully.
ar:  تم تحديث مفتاح API بنجاح.

en: API Version
ar: نسخة الـ API

en: API credentials
ar: وثائق الـ API

en: API docs
ar: تعليمات وثائق API

en: API key
ar: مفتاح الـ API

en: API keys open up access to potentially sensitive information. Only share them with organizations you trust.
ar: تفتح مفاتيح واجهة برمجة التطبيقات إمكانية الوصول إلى المعلومات التي قد تكون حساسة. ما عليك سوى مشاركتها مع المؤسسات التي تثق بها.

en: API path.
ar: مسار واجهة برمجة التطبيقات.

en: API response is missing required elements, or they are in the wrong form.
ar: تفتقد استجابة واجهة برمجة التطبيقات إلى العناصر المطلوبة، أو أنها في النموذج الخطأ.

en: ASC
ar: تصاعدي

en: Aargau
ar: كانتون أرجاو

en: Abia
ar: أبيا

en: Abim
ar: أبيم

en: Abort
ar: إلغاء

en: Abort the product attributes lookup table regeneration
ar: إلغاء إعادة إنشاء جدول البحث في سمات المنتج

en: About
ar: نبذة عن

en: About Action Scheduler %s
ar: نبذة عن مجدول الإجراءات %s

en: About WooCommerce
ar: حول WooCommerce

en: Abra
ar: أبرا

en: Abuja
ar: أبوجا

en: Accent
ar: لهجة

en: Accept COD if the order is virtual
ar: قبول الدفع عند الإستلام إذا كان الطلب منتج افتراضي.

en: Accept Cards, Apple Pay, Google Pay, Bizum, PayPal, and many more payment methods in your store.
ar: يمكنك قبول البطاقات وApple Pay وGoogle Pay وBizum وPayPal والعديد من طرق الدفع الأخرى في متجرك.

en: Accept Direct Debit, ACH Pull, and open banking payments.
ar: اقبل بطاقات الخصم المباشر، وACH Pull، ومدفوعات الخدمات المصرفية المفتوحة.

en: Accept all popular payment methods for Finnish B2C and B2B customers
ar: قبول جميع طرق الدفع الشائعة للعملاء الفنلنديين من شركة إلى عميل ومن شركة إلى أخرى

en: Accept credit and debit cards on your WooCommerce store with advanced features like partial refunds, full/partial captures, and 3D Secure security.
ar: اقبل بطاقات الائتمان والخصم على متجر WooCommerce من خلال ميزات متقدمة، مثل: الرد الجزئي للمبالغ المدفوعة، وعمليات التسجيل الكاملة/الجزئية، وأمان 3D Secure.

en: Accept credit cards and other popular payment methods with %1$sWooPayments%2$s
ar: قبول بطاقات الائتمان وطرق الدفع الشائعة الأخرى باستخدام ⁦%1$s⁩WooPayments%2$s

en: Accept debit and credit cards in 135+ currencies, methods such as Alipay, and one-touch checkout with Apple Pay.
ar: يمكنك قبول بطاقات الائتمان والخصم بأكثر من 135 عملة وطريقة مثل Alipay، ويكون السداد بلمسة واحدة باستخدام الدفع عبر Apple.

en: Accept debit and credit cards in 135+ currencies, methods such as Alipay, and one-touch checkout with Apple Pay. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
ar: قبول بطاقات الائتمان والخصم بأكثر من 135 عملة، وطريقة مثل Alipay، والدفع بلمسة واحدة مع الخروج باستخدام الدفع عبر Apple. <a href="%s" target="_blank">اعرف المزيد</a>.

en: Accept for virtual orders
ar: قبول للطلبات الافتراضية

en: Accept payments offline using multiple different methods. These can also be used to test purchases.
ar: اقبل المدفوعات من دون اتصال بالإنترنت باستخدام الطرق المختلفة المتنوعة. يمكن أيضًا استخدام ذلك لاختبار عمليات الشراء.

en: Accept payments on your WooCommerce store securely.
ar: اقبل المدفوعات على متجر WooCommerce الخاص بك بأمان.

en: Accept payments via PayPal using account balance or credit card.
ar: قبول الدفع عبر PayPal باستخدام رصيد الحساب أو بطاقة الإئتمان.

en: Accept payments with Woo
ar: قبول المدفوعات باستخدام Woo

en: Access competitive shipping prices
ar: الوصول إلى أسعار الشحن التنافسية

en: Access denied
ar: تمّ رفض الوصول

en: Access discounted shipping rates with USPS, UPS, and DHL.
ar: يمكنك الوصول إلى أسعار الشحن المُخفَّضة باستخدام USPS وUPS وDHL.

en: Access expires
ar: انتهاء مدة صلاحية الوصول

en: Access granted
ar: تم منح حق الوصول

en: Access restriction
ar: تقييد الوصول

en: Access to Purchased Downloads
ar: الوصول إلى تنزيلات العناصر المشتراة

en: Account Type
ar: نوع الحساب

en: Account and Privacy
ar: الحساب والخصوصية

en: Account at index %d must be an object.
ar: يجب أن يكون الحساب %d في الفهرس كائنًا.

en: Account created
ar: تم إنشاء الحساب

en: Account creation
ar: إنشاء حساب

en: Account creation options
ar: خيارات إنشاء حساب

en: Account details
ar: تفاصيل الحساب

en: Account details changed successfully.
ar: تم تغيير تفاصيل الحساب بنجاح.

en: Account details:
ar: تفاصيل الحساب:

en: Account endpoints
ar: تركيبة الروابط النهائية للحساب

en: Account erasure requests
ar: طلبات محو الحساب

en: Account name
ar: اسم الحساب

en: Account number
ar: رقم الحساب

en: Account pages
ar: صفحات الحساب

en: Account password reset
ar: إعادة تعيين كلمة مرور الحساب

en: Account username
ar: اسم المستخدم للحساب

en: Accounts & Privacy
ar: الحسابات والخصوصية

en: Accounts &amp; Privacy
ar: الحسابات والخصوصية

en: Acre
ar: أكري

en: Action
ar: إجراء

en: Action Group
ar: مجموعة الإجراءات

en: Action Scheduler
ar: مُجدوِل الإجراء

en: Action Scheduler has migrated data to custom tables; however, orphaned log entries exist in the WordPress Comments table. %1$s <a href="%2$s">Learn more &raquo;</a>
ar: قام مجدول الإجراءات بترحيل البيانات إلى جداول مخصصة؛ ومع ذلك، فإنَّ إدخالات السجل المعزولة موجودة في جدول تعليقات ووردبريس. %1$s <a href="%2$s">التعرُّف على المزيد »</a>

en: Action Scheduler is a scalable, traceable job queue for background processing large sets of actions. Action Scheduler works by triggering an action hook to run at some time in the future. Scheduled actions can also be scheduled to run on a recurring schedule.
ar: مجدول الإجراءات هو قائمة انتظار للمهام تقبل التوسعة والتتبُّع وذلك من أجل معالجة الخلفية لمجموعات كبيرة من الإجراءات. يعمل مجدول الإجراءات عن طريق تشغيل موضع إضافة الإجراء لتنفيذه في وقت ما في المستقبل. يمكن أيضًا جدولة الإجراءات المجدولة لتعمل وفق الجدولة المتكررة.

en: Action Scheduler is currently being loaded from the following location. This can be useful when debugging, or if requested by the support team.
ar: يتم حاليا تحميل مجدول الإجراءات من الموقع الآتي. يمكن أن يكون هذا مفيدًا عند تصحيح الأخطاء أو إذا طلب فريق الدعم ذلك.

en: Action Scheduler migration in progress. The list of scheduled actions may be incomplete.
ar: ترحيل مجدول الإجراءات قيد التقدُّم. قد تكون قائمة الإجراءات المجدولة غير مكتملة.

en: Action Scheduler package
ar: حزمة مجدول الإجراءات

en: Action Scheduler package running on your site.
ar: تعمل حزمة مجدول الإجراءات على موقعك.

en: Action Scheduler was unable to delete action %1$d. Reason: %2$s
ar: تعذر على مجدول الإجراءات حذف الإجراء ⁦%1$d⁩. السبب: ⁦%2$s⁩

en: Action Status
ar: حالة الإجراء

en: Action [%1$s] has an invalid schedule: %2$s
ar: يحتوي الإجراء [%1$s] على جدولة غير صالحة: %2$s

en: Action [%1$s] has invalid arguments. It cannot be JSON decoded to an array. $args = %2$s
ar: يحتوي الإجراء [%1$s] على وسيط غير صالح. لا يمكن فك تشفير JSON إلى مصفوفة. $args = %2$s

en: Action event
ar: حدث الإجراء

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
ar: فشل تنفيذ الإجراء. رجاءً حدث الصفحة وحاول مجددا

en: Action needed
ar: الإجراء اللازم

en: Action statuses are Pending, Complete, Canceled, Failed
ar: تكون حالات الإجراء معلَّقة ومكتملة وملغاة وفاشلة

en: Action that should be completed to connect Jetpack.
ar: الإجراء الذي ينبغي الانتهاء منه لربط Jetpack.

en: Action to authorize the WPCOM connection.
ar: الإجراء المطلوب لتفويض اتصال WPCOM.

en: Action to check the step status.
ar: الإجراء المطلوب للتحقق من حالة الخطوة.

en: Action to clean the step progress.
ar: إجراء لتنظيف تقدم الخطوة.

en: Action to create or resume an embedded KYC session.
ar: الإجراء المطلوب لإنشاء جلسة KYC مضمَّنة أو استئنافها.

en: Action to disable the test account currently in use
ar: إجراء لتعطيل حساب الاختبار المُستَخدَم حاليًا

en: Action to finish an embedded KYC session.
ar: الإجراء المطلوب لإنهاء جلسة KYC مضمَّنة.

en: Action to initialize a test account.
ar: الإجراء المطلوب لتهيئة حساب الاختبار.

en: Action to reset the onboarding process, either partially, for a certain step, or fully.
ar: إجراء لإعادة تعيين عملية الإعداد، إما جزئيًا أو بخطوة معينة أو كليًا.

en: Action to save step information in the database.
ar: الإجراء المطلوب لحفظ معلومات الخطوة في قاعدة البيانات.

en: Action to signal the step completion.
ar: الإجراء المطلوب للإشارة إلى اكتمال الخطوة.

en: Action to signal the step start.
ar: الإجراء المطلوب للإشارة إلى بداية الخطوة.

en: Action to use as a fallback when dealing with errors with the embedded KYC.
ar: الإجراء المطلوب لاستخدام النموذج الاحتياطي عند التعامل مع الأخطاء مع KYC المضمَّن.

en: ActionScheduler_Action::$args too long. To ensure the args column can be indexed, action args should not be more than %d characters when encoded as JSON.
ar: ActionScheduler_Action::‏‎‎$args‏‏‎‏‎‏ ‎طويل للغاية‏. لضمان إمكانية فهرسة عمود الوسيطات، يجب ألا تزيد وسيطات الإجراء على  %d حرفًا عند تشفيرها كتنسيق JSON.

en: Actionable order statuses
ar: حالات الطلب القابلة للتنفيذ

en: Actions
ar: إجراءات

en: Activate
ar: تفعيل

en: Activate BNPL instantly on WooPayments
ar: تفعيل BNPL فورًا على WooPayments

en: Activate usage tracking
ar: تنشيط تتبع الاستخدام

en: Active
ar: مفعل

en: Active Product Filters
ar: عوامل فرز المنتجات النشطة

en: Active filters
ar: الفلاتر الفعالة

en: Active plugins
ar: الإضافات النشطة

en: Active plugins.
ar: الإضافات النشطة.

en: Activity log for the action.
ar: سجل النشاط لاتخاذ إجراء بشأنه.

en: Adamawa
ar: آدماوة

en: Add
ar: إضافة

en: Add "Reply-to" email
ar: إضافة "الرد على" رسائل البريد الإلكتروني

en: Add %s
ar: إضافة %s

en: Add Custom Field
ar: أضف حقل مخصص

en: Add Email
ar: إضافة بريد إلكتروني

en: Add File
ar: إضافة ملف

en: Add New
ar: إضافة منتج جديد

en: Add New Approved Directory
ar: إضافة دليل معتمد جديد

en: Add New Brand
ar: إضافة علامة تجارية جديدة

en: Add New Custom Field:
ar: أضف حقل مخصص جديد:

en: Add New Scheduled Action
ar: إضافة إجراء مجدول جديد

en: Add Notification
ar: إضافة تنبيه

en: Add a different email address to receive replies.
ar: استخدم عنوان بريد إلكتروني لتلقي الردود.

en: Add a link and choose a label for the button linked to a product sold elsewhere.
ar: أضف رابطًا واختر ملصقًا للزر المرتبط بمنتج يُباع في مكان آخر.

en: Add a meaningful description, including a note of the person, company or app you are sharing the key with.
ar: أضف وصفًا له معنى، بما في ذلك ملحوظة حول شخص أو شركة أو تطبيق تشارك المفتاح معه.

en: Add a note for your reference, or add a customer note (the user will be notified).
ar: أضف ملاحظة لتكون مرجعًا لك، أو أضف ملاحظة للزبون (سيتم إشعار المستخدم).

en: Add a review
ar: إضافة مراجعة

en: Add a touch of charm and coziness this holiday season with a wide selection of hand-picked decorations — from minimalist vases to designer furniture.
ar: أضف لمسة من السحر والراحة في موسم العطلات هذا من خلال مجموعة كبيرة من الديكورات المختارة بعناية - بدءًا من المزهريات البسيطة وحتى الأشكال المصممة من قطع الأثاث.

en: Add additional piece of info about each category to the report.
ar: أضف المزيد من المعلومات حول كل تصنيف إلى التقرير.

en: Add additional piece of info about each coupon to the report.
ar: أضف المزيد من المعلومات إلى التقرير حول كل قسيمة شرائية.

en: Add additional piece of info about each product to the report.
ar: أضف المزيد من المعلومات إلى التقرير حول كل منتج.

en: Add additional piece of info about each variation to the report.
ar: أضف المزيد من المعلومات إلى التقرير حول كل تنوع.

en: Add and manage attributes used for product options, such as size and color.
ar: أضف السمات المستخدمة وأدرها للحصول على خيارات المنتجات، مثل: الحجم واللون.

en: Add any files you'd like to make available for the customer to download after purchasing, such as instructions or warranty info.
ar: أضف أي ملفات قد ترغب في توافرها لكي يقوم العميل بتنزيلها بعد الشراء، مثل: التعليمات أو معلومات الضمان.

en: Add any files you'd like to make available for the customer to download after purchasing, such as instructions or warranty info. Store-wide updates can be managed in your %1$sproduct settings%2$s.
ar: أضف أي ملفات قد ترغب في توافرها لكي يقوم العميل بتنزيلها بعد الشراء، مثل: التعليمات أو معلومات الضمان. يمكن إدارة التحديثات على مستوى المتجر من خلال ⁦%1$s⁩إعدادات منتجك⁦%2$s⁩.

en: Add as many zones as you need &ndash; customers will only see the methods available for their address.
ar: إضافة العديد من المناطق كما تريد &ndash; الزبائن سوف يشاهدون طرق الشحن المتوفرة لعناوينهم فقط.

en: Add attribute
ar: إضافة سمة

en: Add coupon
ar: إضافة قسيمة

en: Add descriptive pieces of information that customers can use to search for this product on your store, such as “Material” or “Size”.
ar: أضِف أجزاء المعلومات الوصفية التي يمكن للعملاء استخدامها لهذا المنتج على متجرك، مثل: "المادة" أو "الحجم".

en: Add existing
ar: إضافة عنصر موجود

en: Add fee
ar: إضافة رسوم إضافية

en: Add file
ar: إضافة ملف

en: Add images to product gallery
ar: إضافة صور لمعرض صور المنتج

en: Add item(s)
ar: إضافة عنصر (عناصر)

en: Add key
ar: أضف مفتاح

en: Add manually
ar: إضافة يدويًا

en: Add new
ar: إضافة المزيد

en: Add new %s
ar: إضافة %s جديد

en: Add new attribute
ar: إضافة سمة جديدة

en: Add new category
ar: إضافة تصنيف جديد

en: Add new coupon
ar: إضافة قسيمة جديدة

en: Add new order
ar: إضافة طلب جديد

en: Add new product
ar: إضافة منتج جديد

en: Add new product form
ar: إضافة نموذج المنتج الجديد

en: Add new shipping class
ar: إضافة فئة شحن جديدة

en: Add new tag
ar: أضف وسماً جديداً

en: Add note
ar: إضافة ملاحظة

en: Add or remove tags
ar: إضافة أو إزالة وسوم

en: Add order
ar: إضافة طلب

en: Add payment method
ar: إضافة طريقة دفع

en: Add price
ar: إضافة سعر

en: Add price to all variations that don't have a price
ar: إضافة سعر إلى كل التباينات التي ليس لها سعر

en: Add prices
ar: إضافة الأسعار

en: Add product gallery images
ar: إضافة صور لمعرض المنتج

en: Add product(s)
ar: إضافة منتجات

en: Add products
ar: إضافة منتجات

en: Add recommended marketing tools to reach new customers and grow your business
ar: إضافة أدوات التسويق الموصى بها للوصول إلى عملاء جدد وتكبير أعمالك

en: Add shipping
ar: إضافة الشحن

en: Add shipping class
ar: إضافة فئة شحن

en: Add shipping class costs
ar: إضافة تكاليف فئة الشحن

en: Add shipping method
ar: إضافة طريقة شحن

en: Add shipping methods &amp; zones
ar: إضافة طرق شحن &amp; مناطق

en: Add shipping zone
ar: إضافة منطقة شحن

en: Add some attributes in the <a class="variations-add-attributes-link" href="%1$s">Attributes</a> tab to generate variations. Make sure to check the <b>Used for variations</b> box. <a class="variations-learn-more-link" href="%2$s" target="_blank" rel="noreferrer">Learn more</a>
ar: أضف بعض السمات ضمن علامة تبويب <a class="variations-add-attributes-link" href="%1$s">السمات</a> لإنشاء التباينات. تأكد من تحديد مربع <b>مستخدم للتباينات</b>. <a class="variations-learn-more-link" href="%2$s" target="_blank" rel="noreferrer">معرفة المزيد</a>

en: Add store details
ar: إضافة تفاصيل المخزن

en: Add tax
ar: إضافة ضريبة

en: Add the amount it costs you to buy or make this product.
ar: أضف المبلغ الذي ستتكبده لشراء هذا المنتج أو إنشائه.

en: Add the amount it costs you to buy or make this product. Leave blank to use the default value from "General".
ar: أضف المبلغ الذي ستتكبده لشراء هذا المنتج أو إنشائه. اترك ذلك فارغًا لاستخدام القيمة الافتراضية من "عام".

en: Add the amount it costs you to buy or make this product. This will be applied as the default value for variations.
ar: أضف المبلغ الذي ستتكبده لشراء هذا المنتج أو إنشائه. سيتم تطبيق هذا كقيمة افتراضية للأشكال.

en: Add the shipping methods you'd like to make available to customers in this zone.
ar: أضف طرق الشحن التي ترغب في جعلها متوافرة للعملاء في هذه المنطقة.

en: Add to cart
ar: إضافة إلى السلة

en: Add to cart URL.
ar: إضافة إلى رابط سلة المشتريات.

en: Add to cart behaviour
ar: إضافة إلى سلوك السلة

en: Add to cart button parameters.
ar: معلمات زر الإضافة إلى سلة المشتريات

en: Add to cart description.
ar: إضافة إلى وصف عربة التسوق.

en: Add to cart details.
ar: إضافة إلى تفاصيل عربة التسوق.

en: Add to cart single text.
ar: إضافة نصّ فردي إلى عربة التسوق.

en: Add to cart text.
ar: إضافة إلى نصّ عربة التسوق.

en: Add to cart: &ldquo;%s&rdquo;
ar: إضافة إلى عربة التسوق: "%s"

en: Add to gallery
ar: إضافة للمعرض

en: Add to menu
ar: أضف للقائمة

en: Add webhook
ar: إضافة Webhook

en: Add your logo to each of your WooCommerce emails. If no logo is uploaded, your site title will be used instead.
ar: أضف شعارك إلى كل رسالة من رسائل بريدك الإلكتروني على WooCommerce. إذا لم يتم رفع أي شعار، فسيتم استخدام عنوان موقعك بدلاً من ذلك.

en: Add your products
ar: إضافة منتجاتك

en: Add zone
ar: إضافة إلى منطقة

en: Add&nbsp;meta
ar: إضافة&nbsp;معلومات

en: Added line items: %s
ar: عناصر السطر المضافة: %s

en: Added to cart
ar: تمت إضافة  إلى عربة التسوق

en: Adding new attribute failed.
ar: فشلت إضافة سمة جديدة.

en: Additional content
ar: محتوى إضافي

en: Additional context
ar: سياق إضافي

en: Additional data to pass to the extension
ar: بيانات إضافية لتمريرها إلى الإضافة

en: Additional fields related to the order.
ar: الحقول الإضافية المرتبطة بالطلب.

en: Additional fields to be persisted on the order.
ar: الحقول الإضافية التي يجب أن تستمر في الطلب.

en: Additional help text shown to the user about the setting.
ar: نص مساعدة إضافي يظهر للمستخدم بخصوص الإعداد.

en: Additional information
ar: معلومات إضافية

en: Additional rates
ar: أسعار إضافية

en: Additional tax class "%1$s" couldn't be saved. %2$s.
ar: يتعذر حفظ فئة الضريبة الإضافية "⁦%1$s⁩". %2$s.

en: Additional tax classes
ar: فئات ضرائب إضافية

en: Address | Addresses
ar[0]: العنوان
ar[1]: العنوان
ar[2]: العنوان
ar[3]: العنوان
ar[4]: العنوان
ar[5]: العنوان

en: Address (optional)
ar: العنوان (اختياري)

en: Address Line 2
ar: سطر العنوان 2

en: Address autocomplete
ar: اكتمل العنوان تلقائيًا

en: Address changed successfully.
ar: تم تغيير العنوان بنجاح.

en: Address line 1
ar: سطر العنوان 1

en: Address line 1.
ar: سطر العنوان 1.

en: Address line 2
ar: سطر العنوان 2

en: Address line 2.
ar: سطر العنوان 2.

en: Address override
ar: الكتابة على العناوين

en: Address:
ar: العنوان:

en: Addresses
ar: العناوين

en: Adds an option to the orders screen for removing personal data in bulk. Note that removing personal data cannot be undone.
ar: يُضيف خيارًا إلى شاشة الطلبات لإزالة البيانات الشخصية بشكل مُجمّع. لاحظ أنّه يتعذر التراجع عن إزالة البيانات الشخصية.

en: Adjumani
ar: أدجوماني

en: Adjusted stock: %s
ar: مخزون مُعدّل: %s

en: Adjusted stock: %s.
ar: المخزون المُعدّل: %s.

en: Admin
ar: المسؤول

en: Admin Order Note
ar: ملحوظة طلب المشرف

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
ar: التصنيفات

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
ar: القسائم

[ctx: Admin menu name]
en: Home
ar: الرئيسية

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
ar: الطلبات

[ctx: Admin menu name]
en: Product Forms
ar: نماذج المنتجات

[ctx: Admin menu name]
en: Products
ar: المنتجات

[ctx: Admin menu name]
en: Scheduled Actions
ar: إجراءات مجدولة

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping classes
ar: فئات الشحن

[ctx: Admin menu name]
en: Tags
ar: الوسوم

en: Adrar
ar: أدرار

en: Advanced
ar: إعدادات متقدمة

en: Advanced automated workflows and customs
ar: عمليات سير العمل التلقائية المتقدمة وعمليات التخصيص

en: Advanced options
ar: خيارات متقدمة

en: Adıyaman
ar: أديامان

en: Affiliate product
ar: منتج تابع

en: Affirm's tailored Buy Now Pay Later programs remove price as a barrier, turning browsers into buyers, increasing average order value, and expanding your customer base.
ar: تزيل برامج Buy Now Pay Later المصممة خصوصًا لـ Affirm السعر بوصفه عائقًا، ما يؤدي إلى تحويل المتصفحات إلى مشترين، وزيادة متوسط قيمة الطلب، وتوسيع قاعدة عملائك.

en: Affirm’s tailored Buy Now Pay Later programs remove price as a barrier, turning browsers into buyers, increasing average order value, and expanding your customer base.
ar: تزيل برامج Buy Now Pay Later المصممة خصوصًا لـ Affirm السعر بوصفه عائقًا، ما يؤدي إلى تحويل المتصفحات إلى مشترين، وزيادة متوسط قيمة الطلب، وتوسيع قاعدة عملائك.

en: Afghan afghani
ar: أفغاني أفغانستاني

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

en: Africa
ar: أفريقيا

en: After checkout (recommended)
ar: بعد السداد (موصى به)

en: After pre-tax discounts.
ar: بعد الخصومات (بدون الضريبة)

en: After publishing your changes, new image sizes may not be shown until you <a href="%s" target="_blank">Regenerate Thumbnails</a>.
ar: بعد نشر تغييراتك، قد لا تظهر أحجام الصور الجديدة حتى <a href="%2$s" target="_blank">تُعيد إنشاء الصورة المصغّرة</a>.

en: After publishing your changes, new image sizes may not be shown until you regenerate thumbnails. You can do this from the <a href="%1$s" target="_blank">tools section in WooCommerce</a> or by using a plugin such as <a href="%2$s" target="_blank">Regenerate Thumbnails</a>.
ar: بعد نشر تغييراتك، قد لا تظهر أحجام الصور الجديدة حتى تُعيد إنشاء الصورة المصغّرة. يمكنك القيام بذلك من <a href="%1$s" target="_blank">قسم الأدوات في WooCommerce</a> أو عن طريق استخدام إضافة مثل <a href="%2$s" target="_blank">Regenerate Thumbnails</a>.

en: After publishing your changes, new image sizes will be generated automatically.
ar: بعد نشر تغييراتك، سيتم إنشاء أحجام الصور الجديدة تلقائيًّا.

en: After that they can be reassigned to the logged-in user by going to the <a href="%1$s">WooCommerce webhooks settings page</a> and re-saving them.
ar: بعد ذلك، يمكن إعادة تعيينها إلى مستخدم مسجِّل الدخول عن طريق الانتقال إلى <a href="%1$s">صفحة إعدادات خطافات الويب في WooCommerce</a> وإعادة حفظها.

en: Afterpay allows customers to receive products immediately and pay for purchases over four installments, always interest-free.
ar: يسمح Afterpay للعملاء بتلقي المنتجات على الفور ودفع مقابل عمليات الشراء على أربعة أقساط، من دون فائدة دومًا.

en: Agadir-Ida Ou Tanane
ar: أغادير أدا وتنان

en: Agago
ar: أغاجو

en: Agentic Checkout API
ar: واجهة برمجة تطبيقات Agentic Checkout

en: Agentic Commerce
ar: تجارة الوكالة

en: Agentic Commerce Protocol: Order created or updated
ar: بروتوكول تجارة الوكالة: تم إنشاء طلب أو تحديثه

en: Agentic commerce
ar: تجارة الوكالة

en: Agusan del Norte
ar: أجوسان ديل نورت

en: Agusan del Sur
ar: أجوسان ديل سور

en: Ahafo
ar: أهافو

en: Ahuachapán
ar: أهواتشابان

en: Airwallex Payments
ar: المدفوعات عبر Airwallex

en: Aisén del General Carlos Ibañez del Campo
ar: إقليم آيسن ديل جنرال كارلوس إيبانيس ديل كامبو

en: Aklan
ar: أكلان

en: Akwa Ibom
ar: اكوا ايبوم

en: Al Haouz
ar: الحوز

en: Al Hoceïma
ar: الحسيمة

en: Al Sharqia
ar: الشرقية

en: Alabama
ar: ألاباما

en: Alagoas
ar: ألاغواس

en: Alajuela
ar: ألاخويلا

en: Alaska
ar: ألاسكا

en: Alba
ar: ألبا

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Albanian lek
ar: ليك ألباني

en: Albay
ar: الباي

en: Alberta
ar: ألبرتا

en: Alebtong
ar: ايبتونغ

en: Alert
ar: تنبيه

en: Alexandria
ar: الإسكندرية

en: Algeria
ar: الجزائر

en: Algerian dinar
ar: دينار جزائري

en: Algiers
ar: الجزائر العاصمة

en: Alias for customer_type (deprecated).
ar: اسم مستعار لـ customer_type (مهمل).

en: Alibori
ar: أليبوري

en: All
ar: الكل

en: All %s
ar: جميع %s

en: All Brands
ar: جميع العلامات التجارية

en: All Product Form
ar: جميع نماذج المنتجات

en: All Products
ar: جميع المنتجات

en: All Products ( new )
ar: جميع المنتجات (جديد)

en: All allowed countries
ar: لكل الدول المتاحة

en: All categories
ar: جميع التصنيفات

en: All coupons
ar: جميع القسائم

en: All dates
ar: كل التواريخ

en: All done!
ar: اكتمل!

en: All levels
ar: جميع المستويات

en: All missing WooCommerce pages successfully installed
ar: تم تثبيت جميع صفحات WooCommerce المفقودة بنجاح

en: All pending and in-progress import actions have been cancelled.
ar: تم إلغاء جميع إجراءات الاستيراد المعلَّقة والجارية.

en: All products
ar: جميع المنتجات

en: All ratings
ar: جميع التقييمات

en: All sales channels
ar: كل قنوات المبيعات

en: All shipping classes
ar: كل فئات الشحن

en: All sources
ar: جميع المصادر

en: All tags
ar: جميع الوسوم

en: All types
ar: جمع الأنواع

en: Allow
ar: السماح

en: Allow WooCommerce to send error logs and non-sensitive diagnostic data to help improve WooCommerce. This feature requires %1$susage tracking%2$s to be enabled.
ar: اسمح لـ WooCommerce بإرسال سجلات الأخطاء والبيانات التشخيصية غير الحساسة للمساعدة على تحسين WooCommerce. تتطلب هذه الميزة تمكين ⁦%1$s⁩تتبع الاستخدام⁦%2$s⁩.

en: Allow backorders?
ar: السماح بالطلبات المسبقة؟

en: Allow customer reviews?
ar: السماح بمراجعات الزبائن؟

en: Allow customers to choose a local pickup location during checkout.
ar: اسمح للعملاء باختيار موقع التحصيل المحلي في أثناء السداد.

en: Allow customers to create an account
ar: السماح للعملاء بإنشاء حساب

en: Allow customers to pick up orders themselves. By default, when using local pickup store base taxes will apply regardless of customer address.
ar: السماح للزبائن استلام الطلبات بأنفسهم. افتراضياً، عند استخدام الاستلام المحلي سوف تطبق الضرائب الأساسية للمتجر بغض النظر عن عنوان الزبون.

en: Allow free shipping
ar: السماح بالشحن المجاني

en: Allow one item to be bought in a single order.
ar: السماح لعنصر واحد يُمكن شراؤه في طلب منفرد.

en: Allow personal data to be removed in bulk from orders
ar: السماح بإزالة البيانات الشخصية بشكل مُجمّع من الطلبات

en: Allow products to be visible by default to the AI agents you integrate with. Can be overridden per product.
ar: اسمح للمنتجات بأن تكون مرئية بشكل افتراضي أمام وكلاء الذكاء الاصطناعي الذين تتكامل معهم. يمكن تجاوزه لكل منتج.

en: Allow purchases
ar: السماح بعمليات الشراء

en: Allow purchases, but notify customers
ar: السماح بعمليات الشراء، ولكن مع إخطار العملاء

en: Allow reviews.
ar: السماح بالمراجعات.

en: Allow shoppers to fast-track the checkout process with express options like Apple Pay and Google Pay.
ar: اسمح للمتسوقين بتتبع عملية السداد عند الخروج سريعًا باستخدام خيارات سريعة، مثل: Apple Pay وGoogle Pay.

en: Allow sign-ups
ar: السماح بعمليات التسجيل

en: Allow usage of WooCommerce to be tracked
ar: السماح بتعقب استخدام WooCommerce

en: Allow using redirect mode (insecure) as a last resort
ar: السماح باستخدام وضع إعادة التوجيه (غير آمن) بوصفه حلاً أخيرًا

en: Allow, but notify customer
ar: السماح، ولكن نبِّه الزبون

en: Allowed ZIP/post codes
ar: الرموز البريدية المسموحة

en: Allowed emails
ar: رسائل البريد الإلكتروني المسموح بها

en: Allows customers to checkout without an account.
ar: يسمح للعملاء السداد من دون حساب.

en: Allows entering cost of goods sold information for products.
ar: يسمح بإدخال معلومات تكلفة السلع المبيعة للمنتجات.

en: Almería
ar: الميريا

en: Alta Verapaz
ar: ألتا فيراباز

en: Alternatively, confirm the email address linked to the order below.
ar: بدلاً من ذلك، قم بتأكيد عنوان البريد الإلكتروني المرتبط بالطلب أدناه.

en: Alternatively, enter the path to a CSV file on your server:
ar: بدلاً من ذلك، أدخل مسار إلى ملف CSV على الخادم الخاص بك:

en: Alto Paraguay
ar: ألتو باراجواي

en: Alto Paraná
ar: ألتو بارانا

en: Always show quantity remaining in stock e.g. "12 in stock"
ar: إظهار الكمية المتوفرة في المخزون دائمًا، على سبيل المثال "12 متوفر في المخزون"

en: Amambay
ar: أمامباي

en: Amapá
ar: أمابا

en: Amazonas
ar: الأمازون

en: Ambiguous shipping providers list.
ar: قائمة مزودي الشحن غير واضحة.

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Amnat Charoen
ar: أمنات تشاروين

en: Amolatar
ar: أمولاتار

en: Amount
ar: الكمية

en: Amount Paid
ar: المبلغ المدفوع

en: Amount already refunded
ar: القيمة المُستردّة بالفعل

en: Amount discounted
ar: المبلغ الذي تم خصمه

en: Amount discounted by coupons.
ar: الكمية التي تم خصمها عن طريق القسائم.

en: Amount in cents.
ar: المبلغ بالسنت.

en: Amount of coupons.
ar: كمية القسائم.

en: Amount of customers.
ar: عدد العملاء.

en: Amount of items sold.
ar: كمية العناصر المباعة.

en: Amount of orders.
ar: عدد الطلبات.

en: Amount of products.
ar: عدد المنتجات.

en: Amount of reviews that the product has.
ar: كمية المراجعات التي يتضمنها المنتج.

en: Amount of reviews that the product have.
ar: كمية المراجعات على هذا المنتج.

en: Amount of reviews.
ar: عدد المراجعات.

en: Amount of sales.
ar: كمية المبيعات.

en: Amount of tax codes.
ar: مقدار الأكواد الضريبية.

en: Amount refunded for this tax.
ar: المبلغ المسترد لهذه الضريبة.

en: Amount that was refunded. This is calculated from the line items if not provided.
ar: المبلغ الذي تم استرداده. يتم احتساب هذا من بنود الفاتورة إذا لم يتم تقديمه.

en: Amount that will be refunded for this line item (excluding taxes).
ar: المبلغ الذي سيتم استرداده لهذه السلعة (غير شامل الضرائب).

en: Amount that will be refunded for this tax.
ar: المبلغ الذي سيتم استرداده لهذه الضريبة.

en: Amudat
ar: أمودات

en: Amuria
ar: أموريا

en: Amuru
ar: أمورو

en: An account is already registered with %s. Please log in or use a different email address.
ar: تم تسجيل حساب بالفعل يحمل %s. يرجى تسجيل الدخول إلى عنوان بريد إلكتروني مختلف أو استخدامه.

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
ar: هناك بالفعل حساب بهذا الاسم، رجاء أختر اسم آخر.

en: An account is already registered with your email address. <a href="#" class="showlogin">Please log in.</a>
ar: يوجد حساب مُسجّل بالفعل ببريدك الإلكتروني. <a href="#" class="showlogin">يُرجى تسجيل الدخول.</a>

en: An account is already set up. Reset the onboarding first.
ar: تم إعداد حساب بالفعل. أعد تعيين الإعداد أولاً.

en: An additional, optional address line for your business location.
ar: سطر عنوان إضافي واختياري لموقع نشاطك التجاري.

en: An alphanumeric identifier for the resource unique to its type.
ar: مُعرّف أبجدي رقمي للمصدر الفريد لنوعه.

en: An alphanumeric identifier for the resource.
ar: مُعرّف أبجدي رقمي للمصدر.

en: An array of actions, if any, for the note.
ar: مجموعة الإجراءات الخاصة بالملحوظة، إن وجدت.

en: An array of data being returned from the payment gateway.
ar: مصفوفة بيانات يتم إرجاعها من بوابة الدفع.

en: An ecommerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
ar: مجموعة أدوات للتجارة الإلكترونية تساعدك على بيع أي شيء. بشكل رائع.

en: An endpoint used for searching download logs for a specific IP address.
ar: نقطة نهاية تُستخدم للبحث في سجلات التنزيل لعنوان IP المُحدَّد.

en: An error has occurred when activating %s. Please try again later.
ar: حدث خطأ عند تفعيل %s. يُرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

en: An error has occurred when deactivating the extension %1$s. Please proceed to the <a href="%2$s">Plugins screen</a> to deactivate it manually.
ar: حدث خطأ عند تعطيل الإضافة %1$s. يرجى المتابعة إلى تبويب <a href="%2$s">شاشة الإضافات</a> لتعطيلها يدويًا.

en: An error has occurred when deactivating the subscription for %s. Please try again later.
ar: حدث خطأ عند تعطيل الاشتراك بـ %s. يُرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

en: An error occurred in the request and at the time were unable to send the consumer data
ar: حدث خطأ في الطلب، وفي هذا الوقت لا يمكن إرسال بيانات المستهلك

en: An error occurred while attempting to create the refund using the payment gateway API.
ar: حدث خطأ أثناء محاولة لإنشاء الإسترداد باستخدام API بوابة الدفع.

en: An error occurred while backfilling order %1$d from %2$s to %3$s: %4$s
ar: حدث خطأ في أثناء تعبئة الطلب ⁦%1$d⁩ مجددًا من ⁦%2$s⁩ إلى ⁦%3$s⁩: %4$s

en: An error occurred while cleaning up order %1$d: %2$s
ar: حدث خطأ في أثناء تنظيف الطلب ⁦%1$d⁩: %2$s

en: An error occurred while computing a diff for order %1$d: %2$s
ar: حدث خطأ في أثناء حساب فرق الطلب ⁦%1$d⁩: %2$s

en: An error occurred while processing your request.
ar: حدث خطأ أثناء معالجة طلبك.

en: An error occurred while saving account details: %s
ar: حدث خطأ في أثناء حفظ تفاصيل الحساب:%s

en: An error occurred while saving address details: %s
ar: حدث خطأ في أثناء حفظ تفاصيل العنوان:%s

en: An identifier for the group this setting belongs to.
ar: مُعرّف المجموعة التي ينتمي إليها هذا الإعداد.

en: An import is already in progress. Please allow the previous import to complete before beginning a new one.
ar: الاستيراد قيد التقدُّم بالفعل. يرجى السماح بالانتهاء من الاستيراد السابق قبل بدء واحد جديد.

en: An integer was expected but "%1$s" (%2$s) was received.
ar: كان يُتوقع عدد صحيح لكن تم تلقي "⁦%1$s⁩" (%2$s).

en: An integration for utilizing MaxMind to do Geolocation lookups. Please note that this integration will only do country lookups.
ar: ثمَّة تكامل لاستخدام MaxMind في القيام بعمليات بحث عن الموقع الجغرافي. يرجى ملاحظة أنَّ التكامل سيقوم فقط بعمليات بحث عن الدولة.

en: An invalid order status slug was supplied.
ar: تم توفير الاسم اللطيف لحالة الطلب غير الصالحة.

en: An invalid setting value was passed.
ar: خطأ بقيمة الإعداد الذي تم تمريره.

en: An item from {site_title} order {order_number} has been fulfilled!
ar: تم تنفيذ شحنة من {site_title} الطلب {order_number} رقم!

en: An item which is no longer available was removed from your cart.
ar: تم إزالة عنصر لم يعد متاحًا من سلة مشترياتك.

en: An optional zone you can use to set the shipping method(s) available to any regions that have not been listed above.
ar: منطقة اختيارية يمكنك استخدامها لتعيين طريقة (طرق) الشحن المتوافرة لأي مناطق لم تكن مدرجة أعلاه.

en: An order has been created for you on %1$s. Your order details are below, with a link to make payment when you’re ready: %2$s
ar: تم إنشاء طلب لك بتاريخ ⁦%1$s⁩. ترد تفاصيل طلبك أدناه، مزوَّدة برابط لإجراء عملية الدفع عندما تكون مستعدًا: ⁦%2$s⁩

en: An unexpected error happened while applying the Coupon %s.
ar: حدث خطأ غير متوقَّع أثناء استخدام القسيمة %s.

en: An unexpected error happened while creating the KYC session.
ar: حدث خطأ غير متوقع في أثناء إنشاء جلسة KYC.

en: An unexpected error happened while disabling the test account.
ar: حدث خطأ غير متوقع في أثناء تعطيل حساب الاختبار.

en: An unexpected error happened while finalizing the KYC session.
ar: حدث خطأ غير متوقع في أثناء إنهاء جلسة KYC.

en: An unexpected error happened while initializing the test account.
ar: حدث خطأ غير متوقع في أثناء تهيئة حساب الاختبار.

en: An unexpected error happened while resetting onboarding.
ar: حدث خطأ غير متوقع في أثناء إعادة تعيين الإعداد.

en: An unexpected error occurred while generating the refund.
ar: حدث خطأ غير متوقع في أثناء إنشاء استرداد الأموال.

en: An unknown error occurred
ar: حدث خطأ غير معروف

en: Analytics
ar: التحليلات

en: Analytics cache cleared.
ar: تم مسح ذاكرة التخزين المؤقت للتحليلات.

en: Anambra
ar: أنمبرة

en: And
ar: و

en: Andaman and Nicobar Islands
ar: جزر أندمان ونيكوبار

en: Andhra Pradesh
ar: أندرا برديش

en: Andorra
ar: أندورا

en: Anenii Noi
ar: أنيني نوي

en: Ang Thong
ar: أنغ ثونغ

en: Angola
ar: أنغولا

en: Angolan kwanza
ar: كوانزا أنغولي

en: Anguilla
ar: أنغويلا

en: Anhui / 安徽
ar: آنهوي / 安徽

en: Annaba
ar: عنابة

en: Another onboarding action is already in progress. Please wait for it to finish.
ar: إجراء إعداد آخر قيد التقدم بالفعل. يرجى الانتظار حتى الانتهاء.

en: Another order milestone! Take a look at your Orders Report to review your orders to date.
ar: النقطة المهمة في الطلب الآخر! ألقِ نظرة على تقرير طلباتك لمراجعة طلباتك حتى تاريخه.

en: Antarctica
ar: المنطقة القطبية الجنوبية

en: Antigua and Barbuda
ar: أنتيغوا وباربودا

en: Antioquia
ar: أنتيوكيا

en: Antique
ar: آنتيك

en: Antofagasta
ar: إقليم أنتوفاغاستا

en: Any %s
ar: أي ‏%s

en: Any %s&hellip;
ar: أي %s&hellip;

en: Any &quot;%1$s&quot; method
ar: أي "%1$s" من الطرق

en: Any Brand
ar: أي علامة تجارية

en: Any brand
ar: أي علامة تجارية

en: Any category
ar: أي تصنيف

en: Anzoátegui
ar: أنزواتيجي

en: Apac
ar: أباك

en: Apartment, suite, etc.
ar: شقة وجناح وما إلى ذلك

en: Apartment, suite, etc. (optional)
ar: الشقة، والجناح، وما إلى ذلك (اختياري)

en: Apartment, suite, unit, etc.
ar: الشقة، الجناح، الوحدة، إلخ.

en: Apartment, suite, unit, etc. (optional)
ar: رقم الشقة، الجناح، الوحدة، إلخ. (اختياري)

en: Apayao
ar: آباياو

en: Append a unique string to filename for security
ar: إضافة سلسلة مميزة إلى اسم الملف للأمان

en: Appenzell Ausserrhoden
ar: كانتون أبينزيل أوسيرهودن

en: Appenzell Innerrhoden
ar: كانتون أبينزيل إينرهودن

en: Application Name
ar: اسم التطبيق

en: Application authentication request
ar: طلب مصادقة التطبيق

en: Applies to variations only. If true, the effective value is the base value from the parent product plus the defined value; if false, the defined value is the final effective value.
ar: ينطبق على التباينات فقط. إذا كانت القيمة صحيحة، فإن القيمة الفعالة هي القيمة الأساسية من المنتج الأساسي إضافة إلى القيمة المحددة؛ وإذا كانت القيمة خطأ، فإن القيمة المحددة هي القيمة الفعالة النهائية.

en: Apply
ar: تطبيق

en: Apply a tax rate if this product qualifies for tax reduction or exemption. %1$sLearn more%2$s
ar: طبّق رسم الضريبة إذا كان هذا المنتج مؤهلاً للتخفيض أو الإعفاء الضريبي. ⁦%1$s⁩معرفة المزيد⁦%2$s⁩

en: Apply coupon
ar: استخدام القسيمة

en: Apply minimum order rule before coupon discount
ar: تطبيق الحد الأدنى لقاعدة الطلب قبل خصم الكوبون

en: Apply to all qualifying items in cart
ar: تطبيق على كافة السلع المؤهلة في سلة المشتريات

en: Approve
ar: موافقة

en: Approve this review
ar: الموافقة على هذه المراجعة

[ctx: Approved Directory URLs]
en: Search
ar: البحث

en: Approved Download Directories
ar: أدلة التنزيل المعتمدة

en: Approved Download Directories sync: completed batch %1$d (%2$d%% complete).
ar: مزامنة أدلة التنزيل المعتمدة: تم اكتمال الدفعة ⁦%1$d⁩ (اكتملت الدفعة بنسبة قدرها ⁦%2$d⁩%%).

en: Approved Download Directories sync: new scan scheduled.
ar: مزامنة أدلة التنزيل المعتمدة: تمت جدولة فحص جديد.

en: Approved Download Directories sync: scan has been cancelled.
ar: مزامنة أدلة التنزيل المعتمدة: لقد تم إلغاء الفحص.

en: Approved Download Directories sync: scan is complete!
ar: مزامنة أدلة التنزيل المعتمدة: اكتمل الفحص!

en: Approved directory URLs cannot be longer than 256 characters.
ar: يتعذر أن تكون عناوين URL للدليل المعتمدة أطول من 256 حرف.

en: Approved download directories
ar: أدلة التنزيل المعتمدة

[ctx: Approved product download URLs migration]
en: invalid URL
ar: عنوان URL غير صالح

[ctx: Approved product download directories]
en: Directory URL
ar: عنوان URL الدليل

[ctx: Approved product download directories]
en: Disable All
ar: تعطيل الكل

[ctx: Approved product download directories]
en: Enable All
ar: تمكين الكل

[ctx: Approved product download directories]
en: Enabled
ar: ممكّن

[ctx: Approved product download directories]
en: Start Enforcing Rules
ar: بدء فرض القواعد

[ctx: Approved product download directories]
en: Stop Enforcing Rules
ar: إيقاف فرض القواعد

[ctx: Approved product download directories]
en: The provided ID was invalid.
ar: كان المُعرِّف المُقدَّم غير صالح.

[ctx: Approved product download directories]
en: URL
ar: عنوان URL

[ctx: Approved product download directory views]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: الكل <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Approved product download directory views]
en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: معطّل <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: معطّل <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: معطّل <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: معطّل <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: معطّل <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: معطّل <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Approved product download directory views]
en: Enabled <span class="count">(%s)</span> | Enabled <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: ممكّن <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: ممكّن <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: ممكّن <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: ممكّن <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: ممكّن <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: ممكّن <span class="count">(%s)</span>

en: Approving will share credentials with %s. Do not proceed if this looks suspicious in any way.
ar: ستؤدي الموافقة إلى مشاركة بيانات الاعتماد مع %s. لا تستمر في الأمر إذا بدا مريبًا بأي شكل من الأشكال.

en: Apure
ar: أبوري

en: Apurímac
ar: أبوريماك

en: Araba/Álava
ar: ألافا/Araba

en: Arad
ar: اراد

en: Aragua
ar: أراجوا

en: Arauca
ar: أراوكا

en: Archive template
ar: قالب الأرشيف

en: Are WordPress cron jobs enabled?
ar: هل وظائف WordPress Cron Jobs مُفعلة؟

en: Are you sure want to revert to legacy? Doing so will erase any changes you’ve made to your new email templates, and will restore your previous email designs.
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في العودة إلى الإصدار القديم؟ سيؤدي القيام بذلك إلى حذف أي تغييرات أجريتها على نماذج البريد الإلكتروني الجديدة الخاصة بك، وسيؤدي إلى استعادة تصميمات بريدك الإلكتروني السابقة.

en: Are you sure you want to clear all logs from the database?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في مسح جميع السجلات من قاعدة البيانات؟

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في إزالة جميع الأنواع؟ هذا الإجراء لا يمكن التراجع عنه.

en: Are you sure you want to delete this attribute?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف هذه السمة؟

en: Are you sure you want to delete this log?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في مسح هذا السجّل؟

en: Are you sure you want to delete this shipping method?
ar: هل تريد بالتأكيد حذف طريقة الشحن هذه؟

en: Are you sure you want to delete this template file?
ar: هل بالفعل تريد حذف هذا القالب؟

en: Are you sure you want to delete this zone? This action cannot be undone.
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف هذه المنطقة؟  لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء.

en: Are you sure you want to disconnect your store from WooCommerce.com?
ar: هل تريد بالتأكيد إلغاء اتصال متجرك من WooCommerce.com؟

en: Are you sure you want to log out? <a href="%s">Confirm and log out</a>
ar: هل أنت متأكد أنك تريد تسجيل الخروج؟ <a href="%s">تأكيد وتسجيل الخروج</a>

en: Are you sure you want to remove the selected fees?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في إزالة الرسوم المحدَّدة؟

en: Are you sure you want to remove the selected items?
ar: هل تريد بالتأكيد إزالة العناصر المحددة؟

en: Are you sure you want to remove the selected shipping?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في إزالة الشحن المحدَّد؟

en: Are you sure you want to remove this variation?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في إزالة هذا النوع؟

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
ar: هل تريد بالفعل إلغاء صلاحية الوصول لهذا التنزيل؟

en: Are you sure you want to run this tool?
ar: هل تريد بالتأكيد تشغيل هذه الأداة؟

en: Are you sure you wish to delete this item?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف هذا العنصر؟

en: Are you sure you wish to delete this note? This action cannot be undone.
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف هذه الملاحظة؟ لا يمكن التراجع عن هذه العملية.

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
ar: هل أنت متأكد من حذف المبلغ المعاد؟ لا يمكنك إلغاء هذه العملية لاحقًا.

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
ar: هل أنت متأكد من حذف عامود الضريبة؟ لا يمكنك إلغاء هذه العملية لاحقًا.

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
ar: هل أنت متأكد من إعادة المبلغ؟ لا يمكنك إلغاء هذه العملية لاحقًا.

en: Are you sure you're ready?
ar: هل أنت متأكد أنك على استعداد؟

en: Area to get templates for.
ar: المنطقة المطلوب الحصول على قوالب لها.

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Argentine peso
ar: بيزو أرجنتيني

en: Argeș
ar: أرجيس

en: Arguments
ar: البراهين

en: Arica y Parinacota
ar: إقليم أريكا وبارينكوتا

en: Arizona
ar: أريزونا

en: Arkansas
ar: آركنساس

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Armenian dram
ar: درام أرميني

en: Array of locations for this zone. Can be empty array but must be explicitly provided.
ar: مصفوفة المواقع لهذه المنطقة. يمكن أن تكون مصفوفة فارغة ولكن يجب توفيرها صراحةً.

en: Array of options (key value pairs) for inputs such as select, multiselect, and radio buttons.
ar: مصفوفة خيارات (أزواج قيم أساسية) للمدخلات مثل تحديد، تحديد متعدد، وأزرار الراديو.

en: Array of options with associated values.
ar: مجموعة الخيارات مع القيم المقترنة بها.

en: Array of plugin slugs.
ar: مصفوفة بالأسماء اللطيفة للإضافة.

en: Array of the response headers from the receiving server.
ar: مصفوفة ترويسات الإستجابة من الخادم المتلقي.

en: Array of transaction processors and their images.
ar: مجموعة من معالجات المعاملات وصورها.

en: Artigas
ar: أرتيجاس

en: Arts and crafts
ar: الفنون والصناعات اليدوية

en: Arua
ar: أروا

en: Aruba
ar: أروبا

en: Aruban florin
ar: فلورين أروبي

en: Arunachal Pradesh
ar: أروناجل برديش

en: Arusha
ar: أروشا

en: As a reminder, here are your order details:
ar: وعلى سبيل التذكير، هذه هي تفاصيل طلبك:

en: As a single total
ar: كمجموع منفرد

en: Ashanti
ar: أشانتي

en: Asia
ar: آسيا

en: Assam
ar: آسام

en: Asunción
ar: أسونسيون

en: Aswan
ar: أسوان

en: Asyut
ar: أسيوط

en: Atacama
ar: إقليم أتاكاما

en: Atakora
ar: أتاكورا

en: Atlantique
ar: أتلانتيك

en: Atlántico
ar: أتلانتيكو

en: Atlántico Norte
ar: أتلانتيكو نورت

en: Atlántico Sur
ar: أتلانتيكو سور

en: Atlántida
ar: أتلانتيدا

en: Attapeu
ar: آتابو

en: Attempted to determine the edit URL for order %d, however the order does not exist.
ar: على الرغم من محاولة تحديد عنوان URL للتحرير المتعلق بالطلب %d، فإن الطلب غير موجود.

en: Attempting to reduce used memory...
ar: جارٍ محاولة تخفيض الذاكرة المستخدمة...

en: Attempting to remigrate...
ar: جارٍ محاولة إعادة الترحيل...

en: Attica
ar: أتيكا

en: Attribute
ar: السمة

en: Attribute %d default
ar: سمة افتراضية %d

en: Attribute %d global
ar: سمة عالمية %d

en: Attribute %d name
ar: اسم السمة %d

en: Attribute %d value(s)
ar: قيمة/قيم السمة %d

en: Attribute %d visible
ar: عرض السمة %d

en: Attribute ID.
ar: مُعرّف السمة.

en: Attribute does not exist.
ar: السمة غير موجودة.

en: Attribute name
ar: اسم السمة

en: Attribute name.
ar: اسم السمة.

en: Attribute position.
ar: موضع السمة.

en: Attribute slug.
ar: الاسم اللطيف للسمة (slug).

en: Attribute taxonomy name.
ar: اسم تصنيف السمة.

en: Attribute term.
ar: مصطلح السمة

en: Attribute terms can be assigned to products and variations.<br/><br/><b>Note</b>: Deleting a term will remove it from all products and variations to which it has been assigned. Recreating a term will not automatically assign it back to products.
ar: عناصر السمات يمكن تعيينها لـ المنتجات والأنواع.<br/><br/><b>ملاحظة</b>: حذف بعض السمات سيؤدي إلى إزالتها من جميع المنتجات والأنواع التي تم تعيينها. إعادة إنشائها ليس كافياً لتعيينها بشكل تلقائي للمنتجات مرة أخرى.

en: Attribute terms.
ar: مصطلحات السمة.

en: Attribute type.
ar: نوع السمة.

en: Attribute updated successfully
ar: تم تحديث السمة بنجاح

en: Attribute value(s)
ar: قيمة/قيم السمة

en: Attribute visibility
ar: رؤية السمة

en: Attributes
ar: السمات

en: Attributes let you define extra product data, such as size or color. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets.
ar: تسمح لك السمات بتحديد بيانات المنتج الإضافية، مثل الحجم أو اللون. يمكنك استخدام هذه السمات في الشريط الجانبي بالمتجر باستخدام المربعات الجانبية "layered nav".

en: Attributes totals.
ar: مجموع السمات.

en: Attribution
ar: تخصيص

en: Audio
ar: الصوت

en: Aurora
ar: الشفق القطبي

en: Australia
ar: أستراليا

en: Australian Capital Territory
ar: المقاطعة الأسترالية بأنتاركتيكا

en: Australian dollar
ar: دولار أسترالي

en: Austria
ar: النمسا

en: Auth code:
ar: كود المصادقة:

en: Authentication and subscription caches refreshed successfully.
ar: تم تحديث ذاكرة التخزينات المؤقتة الخاصة بالمصادقة والاشتراك بنجاح.

en: Authentication failed.
ar: فشلت المصادقة.

en: Authentication failed. Please try again after a few minutes. If the issue persists, disconnect your store from WooCommerce.com and reconnect.
ar: فشلت المصادقة. تُرجى المحاولة مجددًا بعد بضع دقائق. إذا استمرت المشكلة، فألغِ ربط متجرك بـ WooCommerce.com وأعد ربطه.

en: Author
ar: المؤلف

en: Author URL
ar: رابط المؤلف

en: Author: %s
ar: الكاتب: %s

en: Authorization Token
ar: رمز المصادقة

en: Authorize
ar: السماح بالدفع

en: Auto renews on:
ar: تجديد تلقائي في:

en: Auto-sync with theme
ar: المزامنة تلقائيًا مع القالب

en: Autodetect
ar: الكشف التلقائي

en: Automate Facebook & Instagram marketing with Kliken. Launch ads and schedule a month of posts in 5 minutes—first 5 free! Plans start at just $20/mo.
ar: أتمتة التسويق على فيسبوك وإنستغرام باستخدام Kliken. ابدأ الإعلانات وجدول شهرا من التدوينات في 5 دقائق - أول 5 تدوينات مجانية! تبدأ الخطط من 20 دولارا في الشهر فقط.

en: Automated Taxes
ar: الضرائب التلقائية

en: Automatically calculate how much sales tax should be collected – by city, country, or state.
ar: احسب مقدار ضريبة المبيعات التي ينبغي جمعها تلقائيًا - بواسطة المدينة أو البلد أو الولاية.

en: Automatically import order information to quickly print your labels.
ar: قم باستيراد معلومات الطلب تلقائيًا لطباعة ملصقاتك بسرعة.

en: Automatically update email styles when theme styles change
ar: قم بتحديث أنماط البريد الإلكتروني تلقائيًا عند تغيير أنماط القالب

en: Automations
ar: عمليات الأتمتة

en: Availability
ar: التوفر

en: Available downloads
ar: التنزيلات المتاحة

en: Available fulfillment options.
ar: خيارات التسليم المتاحة.

en: Available layouts -- single, dual, or both
ar: التخطيطات المتوافرة -- فردية أو مزدوجة أو كلاهما

en: Available offline payment methods.
ar: طرق الدفع غير المتصلة بالإنترنت المتاحة.

en: Available on backorder
ar: متاح للحجز (طلب مسبق)

en: Available options for select/multiselect fields.
ar: الخيارات المُتاحة لحقول التَّحْديد/التَّحْديد المُتعدِّد.

en: Available options for select/radio fields.
ar: الخيارات المتاحة لحقول التحديد/الراديو.

en: Available options for selectable fields.
ar: الخيارات المتاحة للحقول القابلة للتحديد.

en: Available placeholders: %s
ar: العناصر النائبة placeholders المتاحة: %s

en: Avatar URL with image size of %d pixels.
ar: رابط صورة رمزية مع صور بحجم %d بيكسل.

en: Avatar URL.
ar: رابط الصورة الرمزية.

en: Avatar URLs for the object reviewer.
ar: عناوين URL الخاصة بالصور رمزية لمراجع الكائن.

en: Average
ar: متوسط

en: Average AOV per customer.
ar: متوسط قيمة الطلب لكل عميل.

en: Average gross sales amount
ar: معدل إجمالي قيمة المبيعات

en: Average items per order
ar: متوسط العناصر لكل طلب

en: Average net daily sales.
ar: متوسط صافي المبيعات اليومية.

en: Average net sales amount
ar: متوسط صافي كمية المبيعات

en: Average number of orders.
ar: متوسط عدد الطلبات.

en: Average order value
ar: متوسط قيمة الطلب

en: Average order value.
ar: متوسط قيمة الطلب.

en: Average rating
ar: متوسط التقييم

en: Average total spend per customer.
ar: متوسط إجمالي الإنفاق لكل عميل.

en: Avg order value.
ar: متوسط قيمة الطلب.

en: Awaiting BACS payment.
ar: في انتظار الدفع عن طريق التحويل المصرفي (BACS).

en: Awaiting product image
ar: بانتظار صورة المنتج

en: Aydın
ar: أيدين

en: Ayutthaya
ar: أيوتثايا

en: Azad Kashmir
ar: آزاد كشمير

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Azerbaijani manat
ar: مانات أذربيجاني

en: Azilal
ar: أزيلال

en: Azua
ar: أزوا

en: Azuay
ar: أزواي

en: Aïn Defla
ar: عين الدفلى

en: Aïn Témouchent
ar: عين تموشنت

en: Ağrı
ar: أجري

en: BIC / Swift
ar: رمز Swift / BIC

en: BSB
ar: Bank State Branch

en: Back
ar: رجوع

en: Back in stock notification
ar: تنبيه التوافر مرة أخرى في المخزون

en: Back in stock sign-up confirmation
ar: تأكيد تسجيل التوافر مرة أخرى في المخزون

en: Back in stock sign-up verification
ar: التحقق من تسجيل التوافر مرة أخرى في المخزون

en: Back to Attributes
ar: العودة إلى السمات

en: Back-in-stock notifications for this product are now being processed. Subscribed customers will receive these emails over the next few minutes. You can monitor or manage individual subscriptions on the <a href="%s">Stock Notifications page</a>.
ar: يتم الآن معالجة إشعارات عودة هذا المنتج إلى المخزون. سيستقبل العملاء المشتركين هذه الرسائل الإلكترونية خلال الدقائق القليلة القادمة. يمكنك مراقبة أو إدارة الاشتراكات الفردية على صفحة إشعارات الأسهم <a href="%s"></a>.

en: Background process for coupon meta conversion already started, nothing done.
ar: تم بدء العملية في الخلفية الخاصة بتحويل بيانات تعريف القسائم بالفعل، لم يتم تنفيذ أي شيء.

en: Background process for coupon meta conversion not started, nothing done.
ar: لم تبدأ العملية في الخلفية الخاصة بتحويل بيانات تعريف القسائم، لم يتم تنفيذ أي شيء.

en: Background process for coupon meta conversion started
ar: تم بدء العملية في الخلفية الخاصة بتحويل بيانات تعريف القسائم

en: Background process for coupon meta conversion stopped
ar: تم إيقاف العملية في الخلفية الخاصة بتحويل بيانات تعريف القسائم

en: Background sync is enabled.
ar: تم تمكين مزامنة الخلفية.

en: Backordered
ar: تم الحجز بالطلب المسبق

en: Backorders allowed?
ar: الطلبات المسبقة مسموحة؟

en: Backorders?
ar: إتاحة الطلبات المسبقة؟

en: Bacău
ar: باكاو

en: Baden-Württemberg
ar: بادن فورتمبيرج

en: Bagerhat
ar: باجيرهات

en: Bagmati
ar: باجماتي

en: Bahamas
ar: البهاما

en: Bahamian dollar
ar: دولار باهامي

en: Bahia
ar: باهيا

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bahraini dinar
ar: دينار بحريني

en: Baja Verapaz
ar: باجا فيراباز

en: Baker Island
ar: جزيرة بيكر

en: Bali
ar: بالي

en: Balochistan
ar: بلوشستان

en: Balıkesir
ar: بالق أسير

en: Bandarban
ar: بندربان

en: Bangka Belitung
ar: بانجكا - بليتونج

en: Bangkok
ar: بانكوك

en: Bangladesh
ar: بنغلاديش

en: Bangladeshi taka
ar: تاكا بنجلاديشية

en: Bank
ar: المصرف

en: Bank account details for direct bank transfer.
ar: تفاصيل الحساب المصرفي للتحويل المصرفي المباشر.

en: Bank code
ar: كود البنك

en: Bank name
ar: اسم المصرف

en: Bank transfer (BACS) payments
ar: مدفوعات التحويل البنكي

en: Bank transit number
ar: رقم التحويل البنكي

en: Banten
ar: بانتن

en: Baoruco
ar: باهوركو

en: Barahona
ar: باراهونا

en: Baranya
ar: بارانيا

en: Barbadian dollar
ar: دولار باربادوسي

en: Barbados
ar: باربادوس

en: Barcelona
ar: برشلونا

en: Barguna
ar: بارجونا

en: Barinas
ar: باريناس

en: Baringo
ar: بارينجو

en: Barishal
ar: باريسال

en: Bartın
ar: بارتين

en: Basarabeasca
ar: باسارابياسكا

en: Base amount in cents.
ar: المبلغ الأساسي بالسنتات.

en: Basel-Landschaft
ar: كانتون ريف بازل

en: Basel-Stadt
ar: كانتون مدينة بازل

en: Basic details
ar: التفاصيل الأساسية

en: Basic template for WooCommerce transactional emails used in the email editor
ar: النموذج الأساسي لرسائل البريد الإلكتروني الخاصة بالمعاملات في WooCommerce المستخدمة في محرر البريد الإلكتروني

en: Basilan
ar: باسيلان

en: Bataan
ar: باتان

en: Batanes
ar: باتانس

en: Batangas
ar: باتانجاس

en: Batch %1$d (%2$d orders) completed in %3$d seconds
ar: اكتملت الدفعة رقم ⁦%1$d⁩ (⁦%2$d⁩ من الطلبات) في ⁦%3$d⁩ من الثواني

en: Batch %1$d (%2$d orders) completed in %3$d seconds.
ar: اكتملت الدفعة رقم ⁦%1$d⁩ (⁦%2$d⁩ من الطلبات) في غضون ⁦%3$d⁩ من الثواني.

en: Batch endpoint for getting specific performance indicators from `stats` endpoints.
ar: اجمع نقاط النهاية في مجموعة للحصول على مؤشرات الأداء المُحدَّدة من نقاط نهاية "الإحصاءات".

en: Batna
ar: باتنة

en: Bauchi
ar: باوتشي

en: Bavaria
ar: بفاريا

en: Bay Islands
ar: جزر الخليج

en: Bayelsa
ar: بايلسا

en: Bcc(s)
ar: نسخة (نسخ) مخفية

en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
ar: كن أول من يقيم &ldquo;%s&rdquo;

en: Before asking for help, we recommend checking the system status page to identify any problems with your configuration.
ar: قبل طلب المساعدة، نحن نوصي بفحص صفحة حالة النظام لتحديد أي مشاكل مع إعدادات التهيئة الخاصة بك.

en: Before discount
ar: قبل الخصم

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
ar: قبل البدء برفع الملف، يجب إصلاح الأعطال التالية:

en: Beginning batch #%1$d (%2$d orders/batch).
ar: الدفعة الاستهلالية رقم ⁦%1$d⁩ (⁦%2$d⁩ من الطلبات لكل دفعة).

en: Beginning verification for batch #%1$d (%2$d orders/batch).
ar: التحقُّق الاستهلالي للدفعة رقم ⁦%1$d⁩ (⁦%2$d⁩ من الطلبات لكل دفعة).

en: Beheira
ar: البحيرة

en: Beijing / 北京
ar: بكين / 北京

en: Belarus
ar: بيلاروسيا

en: Belarusian ruble
ar: روبل بلاروسي

en: Belarusian ruble (old)
ar: روبل بلاروسي (القديم)

en: Belau
ar: بالاو

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Belize
ar: بليز

en: Belize dollar
ar: دولار بليزي

en: Below is a list of extensions available on your WooCommerce.com account. To receive extension updates please make sure the extension is installed, and its subscription activated and connected to your WooCommerce.com account. Extensions can be activated from the <a href="%s">Plugins</a> screen.
ar: ترد أدناه قائمة بالامتدادات المتاحة على حسابك على WooCommerce.com. للحصول على تحديثات الامتداد، يرجى التأكد من تثبيت الامتداد وتنشيط اشتراكه وربطه بحسابك على WooCommerce.com. يمكن تنشيط الامتدادات من شاشة <a href="%s">الإضافات</a>.

en: Ben Slimane
ar: بن سليمان

en: Bengkulu
ar: بنجكولو

en: Bengo
ar: مقاطعة بنغو

en: Benguela
ar: بنغيلا

en: Benguet
ar: بنجويت

en: Beni
ar: بِنِي - بوليفيا

en: Beni Suef
ar: بني سويف

en: Benin
ar: بنين

en: Benue
ar: بنويه

en: Berat
ar: بيرات

en: Berkane
ar: بركان

en: Berlin
ar: برلين

en: Bermuda
ar: برمودا

en: Bermudian dollar
ar: دولار برمودي

en: Bern
ar: برن

en: Berrechid
ar: برشيد

en: Best Sellers
ar: الأفضل مبيعاً

en: Bestsellers
ar: الأكثر مبيعًا

en: Better security
ar: أمان أفضل

en: Bheri
ar: بهري

en: Bhutan
ar: بوتان

en: Bhutanese ngultrum
ar: نغولترم بوتاني

en: Bihar
ar: بيهار

en: Bihor
ar: بيهور

en: Biliran
ar: بيليران

en: Billie is the leading provider of Buy Now, Pay Later payment methods for B2B stores.
ar: Billie هي المزود الرئيسي لطرق الدفع "الدفع الآن" و"الدفع لاحقًا" للمتاجر من شركة إلى أخرى.

en: Billing
ar: الفاتورة

en: Billing &amp; Shipping
ar: الفوترة والشحن

en: Billing Address
ar: عنوان الفاتورة

en: Billing Address 1
ar: عنوان الفوترة 1

en: Billing Address 2
ar: عنوان الفوترة 2

en: Billing City
ar: اسم المدينة للفوترة

en: Billing Company
ar: اسم الشركة للفوترة

en: Billing Country / Region
ar: دولة / منطقة الفوترة

en: Billing First Name
ar: الاسم الأول للفوترة

en: Billing Last Name
ar: الاسم الأخير للفوترة

en: Billing Phone Number
ar: رقم هاتف الفوترة

en: Billing Postal/Zip Code
ar: الرمز البريدي للفوترة

en: Billing State
ar: اسم المنطقة للفوترة

en: Billing address
ar: عنوان الفاتورة

en: Billing address.
ar: عنوان الفاتورة.

en: Billing details
ar: تفاصيل الفاتورة

en: Billing email
ar: البريد الإلكتروني للفاتورة

en: Billing email updated to %s.
ar: تم تحديث البريد الإلكتروني الخاص بالفوترة إلى %s.

en: Bingöl
ar: بينغول

en: Biobío
ar: إقليم بيوبيو

en: Biscay
ar: بسكاي

en: Biskra
ar: بسكرة

en: Bistrița-Năsăud
ar: بيستريتسا ناساوود

en: Bitcoin
ar: بت كوين

en: Bié
ar: مقاطعة بيي

en: Bjelovar-Bilogora County
ar: مقاطعة بيلوفار بيلوغورا

en: Blida
ar: البليدة

en: Block Email Editor (alpha)
ar: محرر البريد الإلكتروني للمكوِّن (ألفا)

en: Block name is required.
ar: اسم المكوّن مطلوب.

[ctx: Block pattern category]
en: Email Contents
ar: محتويات البريد الإلكتروني

en: Block theme
ar: قالب المكوِّن

en: Blog id of the record on the multisite.
ar: معرّف المدونة للسجل على الموقع المتعدد.

en: Blueprint (beta)
ar: المخطط التفصيلي (إصدار تجريبي)

en: Blueprint imports are disabled
ar: تم تعطيل عمليات استيراد المخطط التفصيلي

en: Blueprint step definition size exceeds maximum limit of %s MB
ar: يتجاوز حجم تعريف الخطوات في المخطط التفصيلي الحد الأقصى البالغ %s ميجابايت

en: Boaco
ar: بواكو

en: Bocas del Toro
ar: بوكاس ديل تورو

en: Bogura
ar: بوغرا

en: Bohol
ar: بوهول

en: Bokeo
ar: بوكيو

en: Bolikhamsai
ar: بوليخاماسي

en: Bolivia
ar: بوليفيا

en: Bolivian boliviano
ar: بوليفيانو بوليفي

en: Bologna
ar: بولونيا

en: Bolívar
ar: بوليفار

en: Bomet
ar: بوميه

en: Bomi
ar: بومي

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
ar: جزر المملكة الهولندية الكاريبية

en: Bong
ar: بونغ

en: Bono
ar: بونو

en: Bono East
ar: شرق بونو

en: Bonus reasons you'll love Jetpack
ar: أسباب إضافية ستجعلك تُحب Jetpack

en: Bookings
ar: الحجوزات

en: Boost international sales and save on FX fees. Accept 60+ local payment methods including Apple Pay and Google Pay.
ar: عزز المبيعات الدولية ووفّر رسوم المعاملات الأجنبية. اقبل أكثر من 60 طريقة دفع محلية بما في ذلك Apple Pay وGoogle Pay.

en: Boost your organic sales by adding a customer referral program to your WooCommerce store.
ar: عزز المبيعات الأساسية الخاصة بك عن طريق إضافة برنامج توجيه العملاء إلى متجرك على WooCommerce.

en: Boquerón
ar: بوكيرون

en: Bordj Bou Arréridj
ar: برج بوعريريج‎

en: Borgou
ar: بورجو

en: Borno
ar: برنو

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
ar: بورسود-آبائوي-زمبلن

en: Bosnia and Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
ar: مارك بوسني

en: Both
ar: كلاهما

en: Botoșani
ar: بوتوشاني

en: Botswana
ar: بوتسوانا

en: Botswana pula
ar: بولا بوتسواني

en: Bouira
ar: البويرة

en: Boujdour
ar: بوجدور

en: Boulemane
ar: بولمان

en: Boumerdès
ar: بومرداس

en: Bouvet Island
ar: جزيرة بوفيه

en: Boyacá
ar: بوياكا

en: Branch code
ar: رقم/كود الفرع

en: Branch sort
ar: ترتيب الفرع

en: Brand
ar: العلامة التجارية

en: Brand ID
ar: معرِّف العلامة التجارية

en: Brand ID.
ar: معرِّف العلامة التجارية.

en: Brand URL.
ar: عنوان الموقع للعلامة التجارية.

en: Brand image.
ar: صورة العلامة التجارية.

en: Brand link
ar: رابط العلامة التجارية

en: Brand name
ar: اسم العلامة التجارية

en: Brand name.
ar: اسم العلامة التجارية.

en: Brand slug
ar: الاسم اللطيف للعلامة التجارية

en: Brand slug.
ar: الاسم اللطيف للعلامة التجارية.

en: Branded tracking experience
ar: تجربة تتبع العلامات التجارية

en: Brandenburg
ar: براندنبورج

en: Brands
ar: العلامات التجارية

en: Brands Archives
ar: أرشيفات العلامات التجارية

en: Brands can be added and managed from this screen. You can optionally upload a brand image to display in brand widgets and on brand archives
ar: يمكن إضافة العلامات التجارية وإدارتها من هذه الشاشة. يمكنك اختياريًا رفع صورة للعلامة التجارية لعرضها في ودجات العلامة التجارية وأرشيفات العلامة التجارية

en: Brands:
ar: العلامات التجارية:

en: Brazil
ar: البرازيل

en: Brazilian real
ar: ريال برازيلي

en: Brașov
ar: براشوف

en: Bremen
ar: بريمن

en: Briceni
ar: بريسيني

en: Brief statement that will appear on the receipts.
ar: بيان موجز سيظهر في الإيصالات.

en: British Columbia
ar: كولومبيا البريطانية

en: British Indian Ocean Territory
ar: إقليم المحيط الهندي البريطاني

en: Brod-Posavina County
ar: مقاطعة برود بوسافينا

en: Brong-Ahafo
ar: برونج أهافو

en: Browse
ar: تصفح

en: Browse Extensions
ar: تصّفح الإضافات

en: Browse categories
ar: تصفُّح التصنيفات

en: Browse log files
ar: تصفُّح ملفات السجل

en: Browse products
ar: تصفُّح المنتجات

en: Browse store
ar: تصفُّح المتجر

en: Browse the Marketplace
ar: تصفح السوق

en: Browser User Agent
ar: وكيل مستخدم المتصفح

en: Brunei
ar: بروناي

en: Brunei dollar
ar: دولار بروني

en: Brăila
ar: برايلا

en: București
ar: بوخارست

en: Budaka
ar: بوداكا

en: Budapest
ar: بشت

en: Bududa
ar: بودودا

en: Bueng Kan
ar: بوينغ كان

en: Buenos Aires
ar: بوينس آيرس

en: Bugiri
ar: بوجيري

en: Bugweri
ar: بوجوري

en: Buhweju
ar: بوهيويو

en: Buikwe
ar: بويكوي

en: Built by WooCommerce
ar: تم الإنشاء بواسطة WooCommerce

en: Built-in Tax & Duties paperwork
ar: الأعمال الورقية المدمجة الخاصة بالضرائب والرسوم

en: Bukedea
ar: بوكيديا

en: Bukidnon
ar: بوكيدنون

en: Bukomansimbi
ar: بوكومانسيمبي

en: Bukwa
ar: بوكو

en: Bulacan
ar: بولاكان

en: Bulambuli
ar: بولامبولي

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Bulgarian lev
ar: ليف بلغاري

en: Buliisa
ar: بوليسا

en: Bundibugyo
ar: بونديبوجيو

en: Bundles
ar: الحزم

en: Bungoma
ar: بونجوما

en: Bunyangabu
ar: بنيانغابو

en: Burgos
ar: براغ

en: Buri Ram
ar: بوريرام

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Burmese kyat
ar: كيات بورمي

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Burundian franc
ar: فرنك بوروندي

en: Bushenyi
ar: بوشيني

en: Busia
ar: بوسيا

en: Business choice.
ar: اختيار الأعمال.

en: Butaleja
ar: بوتليجا

en: Butambala
ar: بوتمبالا

en: Butebo
ar: بوتيبو

en: Button description.
ar: وصف الزر.

en: Button text
ar: نص الزر

en: Button text in the single product page.
ar: نص الزر في صفحة المنتج الفردي.

en: Button text.
ar: نص الزر.

en: Buvuma
ar: بوفوما

en: Buy &ldquo;%s&rdquo;
ar: شراء "%s"

en: Buy Now, Pay Later
ar: الشراء الآن، الدفع لاحقًا

en: Buy button
ar: زر الشراء

en: Buy button text
ar: نص زر الشراء

en: Buy now
ar: اشتري الآن

en: Buy one of %1$s for %2$s
ar: شراء واحدة من ⁦%1$s⁩ لمدة ⁦%2$s⁩

en: Buy one of %1$s on sale for %2$s, original price was %3$s
ar: شراء واحدة من ⁦%1$s⁩ معروض للبيع مقابل ⁦%2$s⁩، وكان السعر الأصلي ⁦%3$s⁩

en: Buy postage when you need it
ar: شراء طابع البريد عندما تحتاج إليه

en: Buyende
ar: بويندي

en: Buyer information.
ar: معلومات المشتري.

en: Buzău
ar: بوزاو

en: By clicking "Get started", you agree to our %1$sTerms of Service%2$s
ar: بالنقر فوق "البدء" فإنك توافق على ⁦%1$s⁩شروط الخدمة⁦%2$s⁩ الخاصة بنا

en: By connecting your site you agree to our fascinating <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and to <a href="%2$s" target="_blank">share details</a> with WordPress.com
ar: من خلال الاتصال بموقعك يعني أنك موافق على <a href="%1$s" target="_blank">شروط الخدمة</a> المميزة وعلى <a href="%2$s" target="_blank">مشاركة التفاصيل</a> مع WordPress.com

en: By suggesting complementary products in the cart using cross-sells, you can significantly increase the average order value. %1$sLearn more about linked products%2$s
ar: يعني اقتراح المنتجات التكميلية في عربة التسوق باستخدام المنتجات التسويقية أنه يمكنك زيادة متوسط قيمة الطلب بشكل ملحوظ. ⁦%1$s⁩التعرُّف على المزيد حول المنتجات المرتبطة⁦%2$s⁩

en: Béchar
ar: بشار

en: Béjaïa
ar: بجاية

en: Békés
ar: بكيش

en: Béni-Mellal
ar: بني ملال

en: Bălți
ar: بالتسي

en: CBD and other hemp-derived products
ar: منتجات الكانابيديول (CBD) وغيرها من المنتجات المشتقة من نباتات القنب

en: CFP franc
ar: فرنك باسيفيكي

en: CSV Delimiter
ar: مُحدد CSV

en: CVC
ar: رمز التحقق CVC

en: Caaguazú
ar: كاجوازو

en: Caazapá
ar: كازابا

en: Cabañas
ar: كابانا

en: Cabinda
ar: مقاطعة كابيندا

en: Cabo Delgado
ar: كابو ديلجادو

en: Cagayan
ar: كاغايان

en: Cahul
ar: كاهول

en: Cairo
ar: القاهرة

en: Calculate coupon discounts sequentially
ar: حساب خصومات القسائم تسلسلياً

en: Calculate shipping
ar: حساب تكلفة الشحن

en: Calculate tax based on
ar: حساب الضريبة يعتمد على

en: Calculation type
ar: نوع العملية الحسابية

en: Calculations
ar: عملية حسابية

en: Caldas
ar: كالداس

en: California
ar: كاليفورنيا

en: Camarines Norte
ar: كامارينس نورت

en: Camarines Sur
ar: كامارينس سور

en: Cambodia
ar: كمبوديا

en: Cambodian riel
ar: ريال كمبودي

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Camiguin
ar: كاميغويين

en: Campaign
ar: الحملة

en: Can not re-use table alias "%s" in OrdersTableQuery.
ar: تتعذر إعادة استخدام الاسم المستعار للجدول "%s" في OrdersTableQuery.

en: Can not set resource parent, taxonomy is not hierarchical.
ar: ﻻ يمكن تعيين مصدر أب، الفئة ليست هرمية.

en: Canada
ar: كندا

en: Canadian dollar
ar: دولار كندي

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cancel order %s
ar: إلغاء الطلب %s

en: Cancel schedule
ar: إلغاء الجدولة

en: Cancel synchronization of approved directories
ar: إلغاء مزامنة الأدلة المعتمدة

en: Cancel the action now to avoid it being run in future
ar: إلغاء الإجراء الآن لتجنب تشغيله في المستقبل

en: Cancel thumbnail regeneration
ar: إلغاء إعادة إنشاء الصور المصغّرة

en: Canceled
ar: تم الإلغاء

en: Canceled order
ar: إلغاء الطلب

en: Canceled order: #%s,
ar: طلب ملغى: رقم %s،

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: تم إلغاء <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: تم إلغاء <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: تم إلغاء <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: تم إلغاء <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: تم إلغاء <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: تم إلغاء <span class="count">(%s)</span>

en: Cancelled order
ar: طلب ملغي

en: Cancelled order emails are sent to chosen recipient(s) when orders have been marked cancelled (if they were previously processing or on-hold).
ar: يتم إرسال رسائل البريد الإلكتروني للطلب الملغي إلى المستلم المختار عند وضع علامة إلغاء للطلبات (إذا كانوا مسبقًا في حالة قيد التنفيذ أو قيد الانتظار).

en: Cancelled order emails are sent to customers when their orders have been marked cancelled (if they were previously processing or on-hold).
ar: يتم إرسال رسائل بريد إلكتروني للطلب الملغي إلى المستلم المختار عند وضع علامة إلغاء للطلبات (إذا كانوا مسبقًا في حالة قيد التنفيذ أو قيد الانتظار).

en: Cancelled orders are unpaid and may have been cancelled by the store owner or customer. They will be trashed after the specified duration.
ar: تكون الطلبات الملغاة غير مدفوعة وقد تم إلغاؤها من قبل مالك المتجر أو العميل. سيتم إرسالها إلى سلة المحذوفات بعد المدة المحددة.

en: Cancelled product image regeneration job.
ar: تم إلغاء وظيفة إعادة إنشاء صورة المنتج.

en: Canelones
ar: كانلونيس

en: Canindeyú
ar: كانينديو

en: Cannot add meta to a deleted fulfillment.
ar: تعذر إضافة بيانات تعريف إلى تنفيذ محذوف.

en: Cannot change locations of "Rest of the World" zone.
ar: لا يمكن تحرير مواقع منطقة "بقية العالم".

en: Cannot change name of "Rest of the World" zone.
ar: لا يمكن تحرير اسم منطقة "بقية العالم".

en: Cannot change order of "Rest of the World" zone.
ar: لا يمكن تحرير ترتيب منطقة "بقية العالم".

en: Cannot create an existing cart item.
ar: لا يمكن إنشاء عنصر عربة تسوق موجود.

en: Cannot create existing %s.
ar: لا يمكن إنشاء %s موجود.

en: Cannot create existing product review.
ar: تعذر إنشاء مراجعة للمنتج الموجود.

en: Cannot create existing resource.
ar: لا يمكن إنشاء مصدر موجود.

en: Cannot create order from empty cart.
ar: يتعذر إنشاء طلب من عربة تسوق فارغة.

en: Cannot create order note, please try again.
ar: غير قادر على إنشاء ملاحظة طلب، الرجاء المحاولة مرة أخرى.

en: Cannot create order refund, please try again.
ar: غير قادر على إنشاء طلب استعادة المبلغ، الرجاء المحاولة مرة أخرى.

en: Cannot create order refund.
ar: لا يمكن إنشاء استرداد للطلب.

en: Cannot create resource.
ar: يتعذر إنشاء المورد.

en: Cannot delete meta from a deleted fulfillment.
ar: تعذر حذف بيانات تعريف تنفيذ محذوف.

en: Cannot delete resource.
ar: لا يمكن نقل المورد إلى سلة المهملات.

en: Cannot place an order, your cart is empty.
ar: يتعذر تقديم طلب، عربة التسوق لديك فارغة.

en: Cannot set attributes due to invalid parent product.
ar: يتعذر تعيين السمات بسبب المنتج الأصلي غير الصالح.

en: Cannot trash resource.
ar: لا يمكن نقل المورد إلى سلة المهملات.

en: Cannot update meta for a deleted fulfillment.
ar: تعذر تحديث بيانات تعريف تنفيذ محذوف.

en: Cannot update resource.
ar: لا يمكن تحديث المورد.

en: Cantemir
ar: كانتيمير

en: Canton
ar: الإقليم

en: Capabilities
ar: الصلاحيات

en: Cape Verde
ar: الرأس الأخضر

en: Cape Verdean escudo
ar: إيسكودو جزر الرأس الأخضر

en: Capital
ar: العاصمة

en: Capital District
ar: كابيتال ديسترنكت

en: Capiz
ar: كابيز

en: Capture
ar: حجز المبلغ

en: Caquetá
ar: كاكويتا

en: Carabobo
ar: كارابوبو

en: Carazo
ar: كارازو

en: Caraș-Severin
ar: كاراس سيفرين

en: Carchi
ar: كارتشي

en: Card code
ar: رمز البطاقة

en: Card number
ar: رقم البطاقة

en: Carlow
ar: كارلو

en: Carrier name.
ar: اسم شركة الشحن.

en: Cart
ar: سلة المشتريات

en: Cart & Checkout Blocks
ar: مكوّنات عربة التسوق والسداد

en: Cart Page
ar: صفحة سلة المشتريات

en: Cart is not available. This may indicate that the function is being called before woocommerce_init or in an admin context.
ar: عربة التسوق غير متوفرة. قد يشير هذا إلى أنه يتم استدعاء الوظيفة قبل woocommerce_init أو في سياق المسؤول.

en: Cart item does not exist.
ar: عنصر سلة المشتريات غير موجود.

en: Cart item is invalid.
ar: عنصر سلة المشتريات غير صالح.

en: Cart item no longer exists or is invalid.
ar: لم يعد عنصر سلة المشتريات موجودًا، أو أنَّه غير صالح.

en: Cart page
ar: صفحة سلة المشتريات

en: Cart total amounts provided using the smallest unit of the currency.
ar: إجمالي المبالغ المتوافرة في سلة التسوق باستخدام أصغر وحدة من العملة.

en: Cart totals
ar: إجمالي سلة المشتريات

en: Cart updated.
ar: تم تحديث سلة المشتريات.

en: Cartago
ar: كارتاجو

en: Casablanca
ar: الدار البيضاء

en: Casanare
ar: كاساناري

en: Cash on delivery
ar: الدفع نقدًا عند الاستلام

en: Castellón
ar: كاستيون

en: Catalog
ar: قائمة المنتجات

en: Catalog &amp; search
ar: القائمة و البحث

en: Catalog visibility.
ar: عرض الكتالوج.

en: Catalog visibility:
ar: عرض المنتج في:

en: Catamarca
ar: كاتاماركا

en: Catanduanes
ar: كاتاندوانه

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Categories deleted.
ar: تم حذف التصنيفات

en: Categories totals.
ar: مجموع التصنيفات.

en: Category | Categories
ar[0]: التصنيف

en: Category ID
ar: معرِّف التصنيف

en: Category ID.
ar: مُعرّف التصنيف.

en: Category URL.
ar: عنوان URL الخاص بالتصنيف.

en: Category added.
ar: تم إضافة التصنيف.

en: Category archive display type.
ar: نوع العرض لأرشيف التصنيف.

en: Category deleted.
ar: تم حذف التصنيف.

en: Category display
ar: عرض الفئة

en: Category image.
ar: صورة التصنيف.

en: Category link
ar: رابط التصنيف

en: Category name
ar: اسم التصنيف

en: Category name.
ar: اسم التصنيف.

en: Category not added.
ar: لم يتم إضافة التصنيف.

en: Category not updated.
ar: لم يتم تحديث التصنيف.

en: Category order
ar: ترتيب التصنيف

en: Category slug
ar: الاسم اللطيف (slug) للتصنيف

en: Category slug.
ar: الاسم اللطيف للتصنيف.

en: Category updated.
ar: تم تحديث التصنيف.

en: Category: | Categories:
ar[0]: التصنيف:
ar[1]: التصنيف:
ar[2]: التصنيفات:
ar[3]: التصنيفات:
ar[4]: التصنيفات:
ar[5]: التصنيفات:

en: Cauca
ar: كوكا

en: Caught exception while cancelling action "%1$s": %2$s
ar: تم العثور على استثناء في أثناء إلغاء الإجراء "⁦%1$s⁩": %2$s

en: Caught exception while enqueuing action "%1$s": %2$s
ar: تم العثور على استثناء في أثناء وضع الإجراء قيد الاصطفاف "⁦%1$s⁩": %2$s

en: Cavan
ar: كافان

en: Cavite
ar: كاويته

en: Cayman Islands
ar: جزر كايمان

en: Cayman Islands dollar
ar: دولار جزر كايمان

en: Cañar
ar: كانار

en: Cc(s)
ar: نسخة (نسخ)

en: Ceará
ar: سيارا

en: Cebu
ar: سيبو

en: Center
ar: توسيط

en: Centimeters
ar: سنتيمتر

en: Central
ar: سنترال

en: Central African CFA franc
ar: فرنك وسط أفريقي

en: Central African Republic
ar: جمهورية إفريقيا الوسطى

en: Central Greece
ar: وسط اليونان

en: Central Macedonia
ar: وسط مقدونيا

en: Cerro Largo
ar: سيرو لارجو

en: Cesar
ar: سيزار

en: Chachoengsao
ar: شاشوينجساو

en: Chaco
ar: تشاكو

en: Chad
ar: تشاد

en: Chai Nat
ar: تشاينات

en: Chaiyaphum
ar: تشايافوم

en: Chalatenango
ar: تشالاتنانغو

en: Champasak
ar: تشامباساك

en: Chandigarh
ar: شانديغار

en: Change address
ar: تغيير العنوان

en: Change due:
ar: التغيير المستحق:

en: Change order status to completed
ar: تغيير حالة الطلب إلى مكتملة

en: Change order status to on-hold
ar: تغيير حالة الطلب إلى قيد الانتظار

en: Change order status to processing
ar: تغيير حالة الطلب إلى قيد التنفيذ

en: Change status to cancelled
ar: تغيير الحالة إلى مُلغى

en: Change status to completed
ar: تغيير الحالة إلى مكتمل

en: Change status to on-hold
ar: تغيير الحالة إلى قيد الإنتظار

en: Change status to processing
ar: تغيير الحالة إلى قيد التنفيذ

en: Change status:
ar: حالة التغيير:

en: Change to:
ar: تغيير إلى:

en: Changing eCommerce platforms might seem like a big hurdle to overcome, but it is easier than you might think to move your products, customers, and orders to WooCommerce. This article will help you with going through this process.
ar: قد يبدو تغيير منصات التجارة الإلكترونية وكأنَّه عقبة كبيرة يجب التغلب عليها، إلا أنَّ نقل منتجاتك وعملائك وطلباتك إلى WooCommerce أسهل مما قد تعتقد. ستساعدك هذه المقالة على المضي قدمًا في هذه العملية.

en: Changing platforms might seem like a big hurdle to overcome, but it is easier than you might think to move your products, customers, and orders to WooCommerce. This article will help you with going through this process.
ar: قد يبدو تغيير منصات التجارة الإلكترونية وكأنَّه عقبة كبيرة يجب التغلب عليها، إلا أنَّ نقل منتجاتك وعملائك وطلباتك إلى WooCommerce أسهل مما قد تعتقد. ستساعدك هذه المقالة على المضي قدمًا في هذه العملية.

en: Chanthaburi
ar: تشانثابوري

en: Character encoding of the file
ar: ترميز أحرف الملف

en: Charge a flat rate per item, or enter a cost formula to charge a percentage based cost or a minimum fee. Learn more about
ar: قم بتحصيل سعر ثابت لكل عنصر، أو أدخل صيغة التكلفة لتحصيل التكلفة على أساس النسبة المئوية أو الحد الأدنى للرسوم. تعرّف على المزيد حول

en: Charge sales tax on
ar: فرض ضريبة المبيعات على

en: Chattogram
ar: شيتاغونغ

[ctx: Check payment method]
en: Awaiting check payment.
ar: في انتظار دفع الشيك.

[ctx: Check payment method]
en: Check payments
ar: مدفوعات الشيكات

en: Check this box if the coupon cannot be used in conjunction with other coupons.
ar: حدد هذا الاختيار لجعل القسيمة غير قابلة للإستخدام مع قسائم أخرى.

en: Check this box if the coupon grants free shipping. A <a href="%s" target="_blank">free shipping method</a> must be enabled in your shipping zone and be set to require "a valid free shipping coupon" (see the "Free Shipping Requires" setting).
ar: حدد هذا الاختيار إذا كانت القسيمة تمنح شحن مجاني. <a href="%s" target="_blank">طريقة الشحن المجاني</a> يجب تفعيلها في خيارات منطقة الشحن الخاصة بك مع تعيين المطالبة بـ "قسيمة شحن مجاني صالحة" (ألق نظرة على إعدادات "متطلبات الشحن المجاني").

en: Check this box if the coupon should not apply to items on sale. Per-item coupons will only work if the item is not on sale. Per-cart coupons will only work if there are items in the cart that are not on sale.
ar: حدد هذا الاختيار في حالة عدم تطبيق القسيمة على المنتجات المخصومة. القسائم المخصصة للمنتج الواحد ستعمل فقط إذا كان المنتج لا يقع تحت الخصم. القسائم المخصصة لجميع المنتجات ستعمل إذا كانت المنتجات المتواجدة في السلة لا تقع تحت الخصم.

en: Check to let customers to purchase only 1 item in a single order. This is particularly useful for items that have limited quantity, for example art or handmade goods.
ar: تحقَّق للسماح لعملائك بشراء عنصر واحد فقط في طلب فردي. يُعد هذا مفيدًا لا سيما للعناصر ذات الكمية المحدودة، على سبيل المثال الأعمال الفنية أو السلع المصنوعة يدويًا.

en: Checkout
ar: إتمام الطلب

en: Checkout Page
ar: صفحة إتمام الطلب

en: Checkout can be customized <a href="%s">in the Editor</a> with your active theme.
ar: يمكنك تخصيص السداد <a href="%s">في المحرر</a> باستخدام قالبك النشط.

en: Checkout endpoints
ar: تركيبة روابط النهاية لصفحة إتمام الطلب

en: Checkout page
ar: صفحة إتمام الطلب

en: Checkout privacy policy
ar: سياسة الخصوصية المرتبطة بالسداد

en: Checkout session cannot be updated. Current status: %1$s. Allowed statuses: %2$s
ar: لا يمكن تحديث جلسة إتمام الشراء. الحالة الحالية: ⁦%1$s⁩. الحالات المسموح بها: ⁦%2$s⁩

en: Checkout session is not ready for payment. Current status: %s
ar: جلسة إتمام الشراء ليست جاهزة للدفع. الحالة الحالية: %s

en: Chefchaouen
ar: شفشاون

en: Cherkashchyna
ar: تشيركاشينا

en: Chernihivshchyna
ar: تشيرنيهيفسكا

en: Chernivtsi Oblast
ar: مقاطعة تشيرنيفتسي

en: Chhattisgarh
ar: شانديغار

en: Chiang Mai
ar: شيانج ماي

en: Chiang Rai
ar: شيانج راي

en: Chichaoua
ar: شيشاوة

en: Child theme
ar: القالب الإبن (الفرعي)

en: Chile
ar: تشيلي

en: Chilean peso
ar: بيزو تشيلي

en: Chimaltenango
ar: تشيمالتنانجو

en: Chimborazo
ar: تشيمبورازو

en: China
ar: الصين

en: Chinandega
ar: تشينانديغا

en: Chinese yuan
ar: يوان صيني

en: Chiquimula
ar: شيكيمولا

en: Chiriquí
ar: تشيريكوي

en: Chișinău
ar: كيشنيناو

en: Chlef
ar: الشلف

en: Chocó
ar: تشوكو

en: Choluteca
ar: تشولوتيكا

en: Chonburi
ar: تشونبوري

en: Chongqing / 重庆
ar: تشونغتشينغ / 重庆

en: Chontales
ar: تشونتاليس

en: Choose a CSV file from your computer:
ar: اختيار ملف CSV من جهاز الكمبيوتر الخاص بك:

en: Choose a background color for the content area of your emails. Default %s.
ar: اختر لون الخلفية لمنطقة المحتوى في رسائل البريد الإلكتروني الخاصة بك. %s الافتراضي.

en: Choose a category to view stats
ar: اختر تصنيفًا لعرض الإحصائيات

en: Choose a color for your secondary text, such as your footer content. Default %s.
ar: اختر لونًا للنص الثانوي، مثل: محتوى التذييل لديك. %s الافتراضي.

en: Choose a country / region&hellip;
ar: اختيار دولة / منطقة&hellip;

en: Choose a currency&hellip;
ar: اختر عملة&hellip;

en: Choose a default form value if you want a certain variation already selected when a user visits the product page.
ar: اختر قيمة نموذج افتراضي إذا كنت تريد نوعًا معينًا محدَّدًا بالفعل عندما يزور مستخدم ما صفحة المنتج.

en: Choose a file from your computer:
ar: اختر ملف من جهازك:

en: Choose a priority for this tax rate. Only 1 matching rate per priority will be used. To define multiple tax rates for a single area you need to specify a different priority per rate.
ar: اختر أولوية هذه الضريبة. تستخدم ضريبة واحدة من نفس الأولوية فقط. لتحديد أكثر من ضريبة على منطقة واحدة استخدم أولوية مختلفة لكل ضريبة.

en: Choose a product to view stats
ar: اختر منتجًا لعرض الإحصائيات

en: Choose a state&hellip;
ar: اختيار حالة...

en: Choose a tax class for this product. Tax classes are used to apply different tax rates specific to certain types of product.
ar: اختيار فئة ضريبة لهذا المنتج. تستخدم فئات الضريبة لتطبيق معدلات ضريبية مختلفة محددة لأنواع معينة من المنتجات.

en: Choose a theme that best fits your brand's look and feel, then make it your own. Change the colors, add your logo, and create pages.
ar: اختر قالبًا يناسب شكل علامتك التجارية ومظهرها، ثم اجعله خاصًا بك. غيِّر الألوان وأضف شعارك وأنشئ الصفحات.

en: Choose an action...
ar: اختيار إجراء...

en: Choose an image
ar: أختر صورة

en: Choose an option
ar: تحديد أحد الخيارات

en: Choose countries / regions&hellip;
ar: اختيار الدول / المناطق&hellip;

en: Choose coupons&hellip;
ar: اختر القسائم&hellip;

en: Choose file
ar: اختيار ملف

en: Choose from the most used tags
ar: اختر من الوسوم الأكثر إستخدامًا

en: Choose how long to retain personal data when it's no longer needed for processing. Leave the following options blank to retain this data indefinitely.
ar: اختر مدة الاحتفاظ بالبيانات الشخصية عند عدم الحاجة إليها للمعالجة. اترك الخيارات التالية فارغة للاحتفاظ بهذه البيانات إلى أجل غير مسمى.

en: Choose payment providers and enable payment methods at checkout.
ar: اختر مزوِّدي الدفع، وقم بتمكين طرق الدفع عند إجراءات السداد.

en: Choose the payment that you want, pay now, pay later or slice it. No credit card numbers, no passwords, no worries.
ar: اختر الدفع الذي تريده، وادفع الآن أو ادفع لاحقًا أو قسِّم الدفع. لا توجد أرقام لبطاقات الائتمان، ولا كلمات مرور، ولا داعي للشعور بالقلق.

en: Choose the payment that you want, pay now, pay later or slice it. No credit card numbers, no passwords, no worries. <a href="%s" target="_blank">Learn more about Klarna</a>.
ar: اختر الدفع الذي تريده، وادفع الآن أو ادفع لاحقًا أو قسّم الدفع. لا توجد أرقام لبطاقات الائتمان، ولا كلمات مرور، ولا داعي للشعور بالقلق. <a href="%s" target="_blank">اعرف المزيد عن كلارنا</a>.

en: Choose the shipping method you wish to add. Only shipping methods which support zones are listed.
ar: اختيار طريقة الشحن التي ترغب في إضافتها. مدرجة طرق الشحن التي تدعم المناطق فقط.

en: Choose theme
ar: اختبار قالب

en: Choose to show the brand description on the archive page. Turn this off if you intend to use the description widget instead. Please note: this is only for themes that do not show the description.
ar: اختر إظهار وصف العلامة التجارية في صفحة الأرشيف. قم بإيقاف هذا إذا كنت تنوي استخدام المربع الجانبي للوصف بدلاً من ذلك. يرجى ملاحظة ما يأتي: أن هذا للقوالب فقط التي لا تُظهر الوصف.

en: Choose what to display on product category pages.
ar: اختر ما يتم عرضه على صفحات فئة المنتج.

en: Choose what to display on the main shop page.
ar: اختر ما يتم عرضه على صفحة المتجر الرئيسية.

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
ar: اختيار ما إذا كان هذا معدل مركب أم لا. يتم تطبيق معدلات الضرائب المركبة قبل معدلات الضريبة الأخرى.

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
ar: اختيار ما إذا كان معدل الضريبة يتم تطبيقه على الشحن أو لا.

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
ar: إختر إذا كنت ترغب بحجز المبلغ فوراً أو السماح بالدفع فقط.

en: Choose which countries you want to ship to, or choose to ship to all locations you sell to.
ar: اختيار الدول التي تريد الشحن لها، أو اختيار الشحن إلى جميع مناطق البيع.

en: Choose which format of email to send.
ar: اختيار صيغة رسالة البريد الإلكتروني المرسلة

en: Choose your theme
ar: اختيار قالبك

en: Chosen attributes (for variations).
ar: السمات المحددة (للأنواع).

en: Christ Church Nichola Town
ar: كنيسة المسيح في مدينة نيقولا

en: Christmas Island
ar: جزيرة كريسماس

en: Chtouka Aït Baha
ar: أشتوكة أيت باها

en: Chubut
ar: تشوبوت

en: Chumphon
ar: تشومفون

en: Chuquisaca
ar: شوكيساكا - بوليفيا

en: Cibao Nordeste
ar: سيباو نورديست

en: Cibao Noroeste
ar: سيباو نوريست

en: Cibao Norte
ar: سيباو نورت

en: Cibao Sur
ar: سيباو سور

en: Cimișlia
ar: سيميشليا

en: Cities for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all cities.
ar: المدن لهذه القاعدة. استخدام فاصلة منقوطة  (;) للفصل بين القيم المتعددة. اتركه فارغا لتطبيقه على جميع المدن.

en: City
ar: المدينة

en: City (optional)
ar: المدينة (اختياري)

en: City name, it doesn't support multiple values. Deprecated as of WooCommerce 5.3, 'cities' should be used instead.
ar: اسم المدينة لا يدعم قيم متعددة، تم اهتماله وهجره اعتبارًا من WooCommerce 5.3، يجب استخدام 'المدن' بدلاً من ذلك.

en: City name.
ar: اسم المدينة.

en: City of the address being shipped to.
ar: المدينة في العنوان الذي يتم الشحن إليه.

en: City.
ar: المدينة.

en: City:
ar: المدينة:

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
ar: بوينس آيرس

en: Ciudad de México
ar: مدينة مكسيكو

en: Claim ID
ar: معرّف المطالبة

en: Clare
ar: كلير

en: Clarendon
ar: كلاريندون

en: Classes
ar: الفئات

en: Classic theme
ar: قالب تقليدي

en: Clean up download permissions
ar: تنظيف أذونات التنزيل

en: Clean up order data from legacy tables
ar: تنظيف بيانات الطلب من الجداول القديمة

en: Cleanup can only be performed when HPOS is active and compatibility mode is disabled.
ar: لا يمكن إجراء التنظيف إلا عندما يكون HPOS نشطًا ووضع التوافق قيد التعطيل.

en: Cleanup completed for %d order. | Cleanup completed for %d orders.
ar[0]: اكتمل التنظيف لـ %d من الطلبات.
ar[1]: اكتمل التنظيف لـ %d من الطلبات.
ar[2]: اكتمل التنظيف لـ %d من الطلبات.
ar[3]: اكتمل التنظيف لـ %d من الطلبات.
ar[4]: اكتمل التنظيف لـ %d من الطلبات.
ar[5]: اكتمل التنظيف لـ %d من الطلبات.

en: Cleanup completed for %d order. Review errors above. | Cleanup completed for %d orders. Review errors above.
ar[0]: اكتمل التنظيف لـ %d من الطلبات. راجع الأخطاء أعلاه.
ar[1]: اكتمل التنظيف لـ %d من الطلبات. راجع الأخطاء أعلاه.
ar[2]: اكتمل التنظيف لـ %d من الطلبات. راجع الأخطاء أعلاه.
ar[3]: اكتمل التنظيف لـ %d من الطلبات. راجع الأخطاء أعلاه.
ar[4]: اكتمل التنظيف لـ %d من الطلبات. راجع الأخطاء أعلاه.
ar[5]: اكتمل التنظيف لـ %d من الطلبات. راجع الأخطاء أعلاه.

en: Cleanup completed for order %d.
ar: اكتمل التنظيف للطلب %d.

en: Clear
ar: إزالة

en: Clear Customer Sessions When Empty
ar: مسح جلسات عمل العميل عندما تكون فارغة

en: Clear WooCommerce.com cache
ar: مسح ذاكرة التخزين المؤقت في WooCommerce.com

en: Clear analytics cache
ar: مسح ذاكرة التخزين المؤقت للتحليلات

en: Clear customer sessions
ar: محو جلسات الزبون

en: Clear data
ar: مسح البيانات

en: Clear options
ar: مسح الخيارات

en: Clear system status theme info cache
ar: مسح ذاكرة التخزين المؤقت لمعلومات قالب حالة النظام

en: Clear template cache
ar: مسح ذاكرة التخزين المؤقت للقالب

en: Clear transients
ar: مسح تخزين الحالات المؤقتة

en: Clearing data...
ar: جارٍ مسح البيانات...

en: Clearpay allows customers to receive products immediately and pay for purchases over four installments, always interest-free.
ar: يسمح Clearpay للعملاء بتلقي المنتجات على الفور ودفع مقابل عمليات الشراء على أربعة أقساط، من دون فائدة دومًا.

en: Click here to enter your code
ar: أنقر هنا لإدخال رمز القسيمة

en: Click here to login
ar: أنقر هنا لتسجيل الدخول

en: Click here to reset your password
ar: إضغط هنا لإعادة تعيين كلمة المرور

en: Click here to set your new password.
ar: أنقر هنا لتعيين كلمة المرور الجديدة الخاصة بك.

en: Click to toggle
ar: أضغط للتبديل

en: Cloning is forbidden.
ar: الاستنساخ محظور.

en: Close
ar: إغلاق

en: Close (Esc)
ar: إغلاق (Esc)

en: Close dialog
ar: إغلاق مربع الحوار

en: Cluj
ar: كلوج

en: Coast
ar: كوست

en: Cochabamba
ar: كوتشابامبا

en: Coclé
ar: كوكلي

en: Cocos (Keeling) Islands
ar: جزر كوكوس (كيلينغ)

en: Code
ar: كود Code

en: Cojedes
ar: كوجيديس

en: Collect and showcase verified reviews that consumers trust.
ar: اجمع المراجعات المعتمدة التي تنال ثقة العملاء واعرضها.

en: Collect and validate EU VAT numbers at checkout
ar: جمع أرقام ضريبة القيمة المضافة في الاتحاد الأوروبي، والتحقُّق من صحتها عند السداد

en: Collect payments from customers offline.
ar: تحصيل عمليات الدفع الغير إلكتروني من الزبائن.

en: Collect sales tax
ar: تحصيل ضريبة المبيعات

en: Collection from <strong>%s</strong>:
ar: مجموعة من <strong>%s</strong>:

en: Collection of setting groups.
ar: تشكيلة مجموعات الإعداد.

en: Collines
ar: كولينز

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Colombian peso
ar: بيزو كولومبي

en: Colonia
ar: كولونيا

en: Color
ar: لون

en: Color palette
ar: لوحة الألوان

en: Colorado
ar: كولورادو

en: Column mapping
ar: تعيين العمود

en: Column name
ar: اسم العمود

en: Columns
ar: أعمدة

en: Columns:
ar: الأعمدة:

en: Colón
ar: كولون

en: Comayagua
ar: كوماياجوا

[ctx: Coming Soon template heading]
en: Stay tuned.
ar: ابق على اطلاع.

en: Coming soon
ar: قريبًا

en: Committed to a greener lifestyle
ar: ملتزمون بنمط حياة أقل ضررًا للبيئة

en: Community forum
ar: المنتديات الاجتماعية

en: Community support
ar: مجتمع الدعم

en: Comorian franc
ar: فرنك قمري

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Company
ar: الشركة

en: Company (optional)
ar: الشركة (اختياري)

en: Company name
ar: اسم الشركة

en: Company name.
ar: اسم الشركة.

en: Compatibility mode disabled.
ar: تم تعطيل وضع التوافق.

en: Compatibility mode enabled.
ar: تم تمكين وضع التوافق.

en: Compatibility mode enabled?: %s
ar: هل تم تمكين وضع التوافق؟" %s

en: Compatibility mode is already disabled.
ar: تم تعطيل وضع التوافق بالفعل.

en: Compatibility mode is already enabled.
ar: تم تمكين وضع التوافق بالفعل.

en: Complete
ar: (مُكتمل)

en: Completed
ar: مكتمل

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: مُكتمل <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: مُكتمل <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: مُكتمل <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: مُكتمل <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: مُكتمل <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: مُكتمل <span class="count">(%s)</span>

en: Completed order
ar: طلب مكتمل

en: Completed processing action %1$s with hook: %2$s
ar: الانتهاء من معالجة الإجراء %1$s مع الـ hook التالي: %2$s

en: Completed product image regeneration job.
ar: وظيفة إعادة إنشاء صورة المنتج المكتملة.

en: Comply with any legal obligations we have, such as calculating taxes
ar: الامتثال لأي التزامات قانونية لدينا، مثل حساب الضرائب

en: Compostela Valley
ar: كامبوستلا ولي

en: Compound
ar: مركب

en: Concepción
ar: كونسيبسيون

en: Configuration Required
ar: التكوين مطلوب

en: Configure Permalinks
ar: تكوين الروابط الدائمة

en: Configure settings to allow AI agents to purchase from your store.
ar: قم بتكوين الإعدادات للسماح لوكلاء الذكاء الاصطناعي بالشراء من متجرك.

en: Configure terms
ar: تكوين العناصر

en: Configure your Privacy Policy page in <a href="%s">Settings &gt; Privacy</a>.
ar: قم بتكوين صفحة سياسة الخصوصية الخاصة بك ضمن <a href="%s">الإعدادات > الخصوصية</a>.

en: Configure your Terms and Conditions page in <a href="%s">WooCommerce &gt; Settings &gt; Advanced &gt; Page setup</a>.
ar: قم بتكوين صفحة الشروط والأحكام في <a href="%s">WooCommerce > الإعدادات > متقدم > إعداد الصفحة</a>.

en: Confirm email and view order
ar: تأكيد البريد الإلكتروني وطلب العرض

en: Confirm navigation
ar: تأكيد الانتقال

en: Confirm new password
ar: تأكيد كلمة المرور الجديدة

en: Confirm sign-up
ar: تأكيد التسجيل

en: Congo (Brazzaville)
ar: الكونغو (برازافيل)

en: Congo (Kinshasa)
ar: الكونغو (كينشاسا)

en: Congolese franc
ar: فرنك كونغولي

en: Congratulations on getting your first order! Now is a great time to learn how to manage your orders.
ar: تهانينا على حصولك على طلبك الأول! إنه وقت رائع الآن للتعرُّف على كيفية إدارة طلباتك.

en: Congratulations on processing %s orders!
ar: تهانينا على معالجة %s من الطلبات!

en: Congratulations on the sale!
ar: تهانينا على عملية البيع!

en: Congratulations on the sale.
ar: تهانينا على عملية البيع.

en: Connect
ar: الاتصال

en: Connect your store to Jetpack
ar: ربط متجرك بـ Jetpack

en: Connect your store to Jetpack to enable extra features
ar: ربط متجرك بـ Jetpack لتمكين مميزات إضافية.

en: Connect your store to activate WooCommerce Services
ar: الاتصال بمتجرك لتنشيط خدمات WooCommerce

en: Connected to WooCommerce.com
ar: تم الإتصال بـ WooCommerce.com

en: Connecticut
ar: كونيتيكت

en: Connection password:
ar: كلمة مرور الاتصال:

en: Constantine
ar: قسنطينة

en: Constanța
ar: كونستانتسا

en: Consumer key
ar: Consumer Key

en: Consumer key ending in
ar: Consumer key ينتهي في

en: Consumer key is invalid.
ar: Consumer Key غير صالح.

en: Consumer secret is invalid.
ar: Consumer Secret غير صالح.

en: Contains the <strong>%1$s</strong> block
ar: يحتوي على مكوِّن <strong>%1$s</strong>

en: Contains the <strong>%1$s</strong> shortcode
ar: يحتوي على الكود المختصر <strong>%1$s</strong>

en: Content background
ar: لون المحتوى

en: Content data for the note. JSON string. Available for re-localization.
ar: بيانات المحتوى للملحوظة. سلسلة JSON. متوافر لإعادة الترجمة والتطويع.

en: Content of the note.
ar: محتوى الملحوظة.

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Content type.
ar: نوع المحتوى.

en: Content…
ar: المحتوى…

en: Context
ar: سياق

en: Context ID in which the incentive was dismissed.
ar: معرِّف السياق الذي رُفض الحافز فيه.

en: Continue
ar: متابعة

en: Continue shopping
ar: متابعة التسوق

en: Continue with Jetpack
ar: المتابعة مع Jetpack

en: Continue with WooCommerce Services
ar: الاستمرار في خدمات WooCommerce

en: Controls how long the plugin will store unverified notification sign-ups in the database. Enter zero, or leave this field empty if you would like to store expired sign-up requests indefinitey.
ar: يتحكم في مدة تخزين الإضافة عمليات التسجيل في التنبيهات غير المتحقق منها في قاعدة البيانات. أدخل صفرًا، أو اترك هذا الحقل فارغًا إذا كنت ترغب في تخزين طلبات التسجيل منتهية الصلاحية إلى أجل غير مسمى.

en: Controls the display of the apartment (address_2) field in checkout.
ar: يتحكم في عرض حقل الشقة (address_2) في حال السداد عند الخروج.

en: Controls the display of the company field in checkout.
ar: يتحكم في عرض حقل الشركة في حال السداد عند الخروج.

en: Controls the display of the phone field in checkout.
ar: يتحكم في عرض حقل الهاتف في حال السداد عند الخروج.

en: Controls the stock status of the product.
ar: يتحكم في حالة مخزون المنتج.

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
ar: للتحكم بعرض حالة مخزون المنتج سواءًا كان (متوفر في المخزون) أو (غير متوفر في المخزون) في واجهة المتجر.

en: Controls whether or not the variation is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
ar: للتحكم بعرض حالة مخزون النوع سواءًا كان (متوفر في المخزون) أو (غير متوفر في المخزون) في واجهة المتجر.

en: Conversion
ar: تحويل

en: Convert and retain customers with automated marketing that does the hard work for you.
ar: حوِّل العملاء واحتفظ بهم من خلال التسويق التلقائي الذي يؤدي الأعمال الصعبة من أجلك.

en: Convert order coupon data to the simplified format
ar: تحويل بيانات قسائم الطلب إلى التنسيق المبسط

en: Cook Islands
ar: جزر كوك

en: Copied!
ar: تم النسخ!

en: Copperbelt
ar: كوبربيلت

en: Copy
ar: نسخ

en: Copy billing address
ar: نسخ عنوان الفاتورة

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
ar: نسخ بيانات المشتري إلى بيانات الشحن؟ هذا سمحو أي قيمة في بيانات الشحن.

en: Copy file to theme
ar: نسخ الملف إلى القالب

en: Copy for GitHub
ar: النسخ لـ GitHub

en: Copy for support
ar: النسخ لـ الدعم

en: Copy from billing address
ar: نسخ من عنوان الفاتورة

en: Copy link
ar: نسخ الرابط

en: Copy to a new draft
ar: نسخ إلى مسوّدة جديدة

en: Copying to clipboard failed. Please press Ctrl/Cmd+C to copy.
ar: فشل النسخ إلى الحافظة. يرجى الضغط على Ctrl/Cmd+C للنسخ.

en: Copying to clipboard failed. You should be able to right-click the button and copy.
ar: فشل النسخ إلى الحافظة. ينبغي أن تكون قادرًا على النقر بزر الماوس الأيمن على الزر والنسخ.

en: Copán
ar: كوبان

en: Coquimbo
ar: إقليم كوكيمبو

en: Cordillera
ar: كورديليرا

en: Cork
ar: كورك

en: Corrientes
ar: كورينتس

en: Cortés
ar: كورتيس

en: Cost
ar: التكلفة

en: Cost (%s)
ar: التكلفة (%s)

en: Cost Total
ar: إجمالي التكلفة

en: Cost of Goods Sold
ar: تكلفة السلع المبيعة

en: Cost of Goods Sold data.
ar: بيانات تكلفة السلع المبيعة.

en: Cost of Goods Sold data. Only present for product line items.
ar: بيانات تكلفة السلع المبيعة. لا يتوفر لا لعناصر خط المنتج.

en: Cost of Goods Sold data. Only present for product refund line items.
ar: بيانات تكلفة السلع المبيعة. لا يتوفر إلا لعناصر خط رد أموال المنتج.

en: Cost of Goods Sold values for the product.
ar: قيم تكلفة السلع المبيعة للمنتج.

en: Cost of goods
ar: تكلفة السلع

en: Cost of the marketing campaign.
ar: تكلفة حملة التسويق.

en: Cost per unit: %s
ar: التكلفة لكل وحدة: %s

en: Cost value
ar: قيمة التكلفة

en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

en: Costa Rican col&oacute;n
ar: كولون كوستاريكي

en: Cotabato
ar: كوتاباتو

en: Cotopaxi
ar: كوتو باكسي

en: Could not access file.
ar: يتعذر الوصول إلى الملف.

en: Could not access the log file directory.
ar: يتعذر الوصول إلى دليل ملف السجل.

en: Could not access the specified files.
ar: يتعذر الوصول إلى الملفات المحددة.

en: Could not create order in posts table.
ar: تعذر إنشاء طلب في جدول التدوينات.

en: Could not find any subscriptions on your WooCommerce.com account
ar: يتعذر العثور على أي اشتراكات على حسابك على WooCommerce.com

en: Could not find classname for order ID %d
ar: يتعذر العثور على classname لمُعرِّف الطلب %d

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
ar: تعذر منح صلاحية الوصول - قد يكون لدى المستخدم بالفعل صلاحية الوصول لهذا الملف أو أن البريد الإلكتروني للفاتورة لم يتم تعيينه. تأكد من البريد الإلكتروني للفاتورة، وسوف يتم حفظ الطلب.

en: Could not mark the order as paid.
ar: تعذر وضع علامة على الطلب كمدفوع.

en: Could not persist order to database table "%s".
ar: تعذر استمرار طلب جدول قاعدة البيانات "%s".

en: Could not process change for action: "%1$s" (ID: %2$d). Error: %3$s
ar: تعذر تنفيذ التغيير للإجراء: "%1$s" (المُعرّف: %2$d). الخطأ: %3$s

en: Could not register pattern "%1$s" as a block pattern (invalid slug "%2$s")
ar: يتعذر تسجيل النمط "⁦%1$s⁩" بوصفه نمط مكوِّن (اسم لطيف غير صالح "⁦%2$s⁩")

en: Could not register pattern "%s" as a block pattern ("Slug" field missing)
ar: يتعذر تسجيل النمط "%s" بوصفه نمط مكوِّن (حقل "الاسم اللطيف" مفقود)

en: Could not register pattern "%s" as a block pattern ("Title" field missing)
ar: يتعذر تسجيل النمط "%s" بوصفه نمط مكوِّن (حقل "العنوان" مفقود)

en: Could not start the installation process. Reason:
ar: يتعذر بدء عملية التثبيت. السبب:

en: Could not update shipping method.
ar: يتعذّر تحديث طريقة الشحن.

en: Could not update the attribute.
ar: تعذر تحرير السمة.

en: Could not write to template file.
ar: لم نتمكن من الكتابة لملف القالب.

en: Could not write to the temp directory. Try downloading files one at a time instead.
ar: تتعذر الكتابة على دليل المؤقت. حاول تنزيل الملفات واحدًا تلو الآخر بدلاً من ذلك.

en: Count
ar: العدد

en: Count downloads even if only part of a file is fetched.
ar: احسب عدد التنزيلات حتى لو تم إحضار جزء فقط من الملف.

en: Count partial downloads
ar: حساب مرات التنزيل الجزئية

en: Country / Region
ar: الدولة / المنطقة

en: Country / Region.
ar: الدولة / المنطقة.

en: Country / State
ar: الدولة / المنطقة

en: Country / region
ar: البلد/المنطقة

en: Country ISO 3166 code.
ar: رمز الدولة ISO 3166.

en: Country code
ar: رمز الدولة

en: Country code (ISO 3166-1 alpha-2).
ar: رمز البلد (ISO 3166-1 alpha-2).

en: Country code in ISO 3166-1 alpha-2 format.
ar: رمز الدولة بتنسيق ISO 3166-1 alpha-2.

en: Country code to retrieve offline payment methods for.
ar: رمز البلد لاسترداد طرق الدفع غير المتصلة بالإنترنت.

en: Country code.
ar: كود البلد.

en: Country&nbsp;code
ar: رمز&nbsp;الدولة

en: Country/Region
ar: البلد/المنطقة

en: Country/Region (optional)
ar: البلد/المنطقة (اختياري)

en: Country/Region code in ISO 3166-1 alpha-2 format.
ar: كود البلد/المنطقة بتنسيق ISO 3166-1 alpha-2.

en: County
ar: المقاطعة

en: Coupon | Coupons
ar[0]: قسيمة

en: Coupon "%s" cannot be applied because it does not exist.
ar: يتعذر تطبيق القسيمة "%s" لأنها غير موجودة.

en: Coupon "%s" cannot be applied because it is not valid.
ar: يتعذر تطبيق القسيمة "%s" لأنها غير صالحة.

en: Coupon "%s" has expired.
ar: انتهت صلاحية القسيمة "%s".

en: Coupon %s was used in another transaction during this checkout, and coupon usage limit is reached. Please remove the coupon and try again.
ar: تم استخدام القسيمة %s في معاملة أخرى خلال عملية إتمام الطلب هذه، وتم الوصول إلى حدّ استخدام القسيمة الشرائية. يرجى إزالة القسيمة والمحاولة مرة أخرى.

en: Coupon ID.
ar: مُعرِّف القسيمة.

en: Coupon amount
ar: قيمة القسيمة

en: Coupon applied: "%s".
ar: تم تطبيق القسيمة: "%s"

en: Coupon cannot be removed because it is not already applied to the cart.
ar: تعذّر إزالة القسيمة؛ لأنَّه لم يتم تطبيقها بالفعل على سلة المشتريات.

en: Coupon code
ar: رمز القسيمة

en: Coupon code "%s" already applied!
ar: تم استخدام كود القسيمة "%s" بالفعل!

en: Coupon code "%s" has already been applied.
ar: تم تطبيق رمز القسيمة "%s" بالفعل.

en: Coupon code already exists - customers will use the latest coupon with this code.
ar: رمز القسيمة موجود بالفعل - سيفعل هذا الرمز أحدث قسيمة موجودة له.

en: Coupon code applied successfully.
ar: تم استخدام رمز القسيمة بنجاح.

en: Coupon code is required.
ar: رمز القسيمة مطلوب.

en: Coupon code removed successfully.
ar: تم إزالة رمز قسيمة الشراء بنجاح.

en: Coupon code.
ar: رمز القسيمة.

en: Coupon created
ar: إنشاء قسيمة شرائية

en: Coupon creation date in GMT.
ar: تاريخ إنشاء القسيمة بتوقيت جرينتش.

en: Coupon creation date.
ar: تاريخ إنشاء القسيمة.

en: Coupon data
ar: بيانات القسيمة

en: Coupon deleted
ar: حذف قسيمة شرائية

en: Coupon description.
ar: وصف القسيمة.

en: Coupon discount type.
ar: نوع خصم القسيمة.

en: Coupon does not exist in the cart.
ar: لا يوجد كوبون في سلة المشتريات.

en: Coupon does not exist.
ar: القسيمة غير موجودة.

en: Coupon draft updated.
ar: تم حفظ القسيمة كمسودة.

en: Coupon expiration date in GMT.
ar: ‏تاريخ انتهاء صلاحية القسيمة بتوقيت جرينتش.

en: Coupon expiration date.
ar: تاريخ انتهاء صلاحية القسيمة.

en: Coupon expiry date
ar: تاريخ إنتهاء القسيمة

en: Coupon has been removed.
ar: تم إزالة القسيمة.

en: Coupon is not valid.
ar: القسيمة الشرائية غير صالحة.

en: Coupon item ID is readonly.
ar: يُعد مُعرِّف عنصر القسيمة للقراءة فقط.

en: Coupon removed: "%s".
ar: تمت إزالة القسيمة: "%s".

en: Coupon restored
ar: تم استعادة القسيمة

en: Coupon saved.
ar: تم حفظ القسيمة.

en: Coupon scheduled for: %s.
ar: تمت جدولة القسيمة لتاريخ: %s.

en: Coupon submitted.
ar: تمت إضافة القسيمة.

en: Coupon type
ar: نوع القسيمة

en: Coupon type name.
ar: اسم نوع القسيمة.

en: Coupon updated
ar: تحديث قسيمة شرائية

en: Coupon updated.
ar: تم تحديث القسيمة.

en: Coupon(s)
ar: القسائم

en: Coupon(s):
ar: القسيمة (القسائم):

en: Coupon:
ar: القسيمة:

en: Coupon: %s
ar: القسيمة: %s

en: Coupons
ar: القسائم

en: Coupons are a great way to offer discounts and rewards to your customers. They will appear here once created.
ar: القسائم الشرائية طريقة رائعة لتقديم المكافآت والخصومات للزبائن. سوف تظهر هنا فور إنشائها.

en: Coupons are disabled.
ar: تم تعطيل القسائم.

en: Coupons by date
ar: القسائم حسب التاريخ

en: Coupons can be applied from the cart and checkout pages.
ar: القسائم الشرائية يمكن تطبيقها من خلال صفحة سلة المشتريات وصفحة إتمام الطلب.

en: Coupons detailed reports.
ar: تقارير تفصيلية عن القسائم.

en: Coupons discounts
ar: خصومات القسائم الشرائية

en: Coupons for groups. Provides the option to have coupons that are restricted to group members or roles. Works with the free Groups plugin.
ar: القسائم الخاصة بالمجموعات. يوفِّر خيار الحصول على قسائم مقيَّدة بأعضاء المجموعة أو الأدوار. يعمل مع إضافة Groups المجانية.

en: Coupons line data.
ar: بيانات بند القسائم.

en: Coupons list
ar: قائمة القسائم

en: Coupons lookup table
ar: جدول البحث عن القسائم

en: Coupons lookup table does not exist.
ar: جدول البحث عن القسائم غير موجود.

en: Coupons lookup table entries with zero discount amount repaired successfully. Processed %1$d entries with %2$d errors.
ar: تم إصلاح إدخالات جدول البحث عن القسائم ذات مبالغ الخصم الصفرية بنجاح. تمت معالجة ⁦%1$d⁩ من الإدخالات مع وجود ⁦%2$d⁩ أخطاء.

en: Coupons navigation
ar: تصفّح القسائم

en: Coupons totals.
ar: مجموع القسائم.

en: Covasna
ar: كوفاسنا

en: Crafted from resilient thick glass, this jug ensures lasting quality, making it perfect for everyday use with a touch of vintage charm.
ar: نظرًا إلى أن هذا الإبريق مصنوع من زجاج مرن وسميك، فإنه يضمن جودة تدوم طويلاً، ما يجعله مثاليًا للاستخدام اليومي مع لمسة من سحر الطراز القديم.

en: Create
ar: إنشاء

en: Create "store credit" coupons for customers which are redeemable at checkout.
ar: أنشئ قسائم "رصيد المتجر" للعملاء لا يمكن استردادها عند السداد.

en: Create COGS columns in the product meta lookup table
ar: إنشاء أعمدة تكلفة السلع المبيعة في جدول البحث في ميتا المنتج

en: Create Order
ar: إنشاء طلب

en: Create Product
ar: إنشاء المنتج

en: Create a new order with customer information, line items, shipping details, and payment information.
ar: أنشئ طلبًا جديدًا يتضمّن معلومات العميل، وبنود الطلب، وتفاصيل الشحن، ومعلومات الدفع.

en: Create a new product in WooCommerce with name, price, description, and other product attributes.
ar: أنشئ منتجًا جديدًا في WooCommerce يتضمن الاسم والسعر والوصف وسمات المنتجات الأخرى.

en: Create a new webhook
ar: إنشاء webhook جديد

en: Create a product
ar: إنشاء منتج

en: Create a unique URL that applies a discount and optionally adds one or more products to the customer's cart.
ar: أنشئ عنوان URL فريدًا ينطبق عليه خصم كما يضيف اختياريًا واحدًا أو أكثر من المنتجات إلى عربة تسوق العميل.

en: Create account password
ar: إنشاء كلمة مرور للحساب

en: Create ad campaigns and reach one billion global users with %1$sTikTok for WooCommerce%2$s
ar: إنشاء حملات إعلانية والوصول إلى مليار مستخدم عبر أنحاء العالم مع ⁦%1$s⁩TikTok for WooCommerce%2$s

en: Create ad campaigns with TikTok
ar: إنشاء الحملات الإعلانية باستخدام TikTok

en: Create advertising campaigns and reach one billion global users with TikTok for WooCommerce.
ar: يمكنك إنشاء حملات إعلانية والوصول إلى مليار مستخدم عبر أنحاء العالم من خلال TikTok for WooCommerce.

en: Create advertising campaigns and reach one billion global users.
ar: يمكنك إنشاء حملات إعلانية والوصول إلى مليار من المستخدمين العالمين.

en: Create an API key
ar: إنشاء مفتاح API

en: Create an account when guests sign up for stock notifications.
ar: أنشئ حسابًا عند تسجيل الضيوف لتنبيهات المخزون.

en: Create an account with %s
ar: إنشاء حساب باستخدام %s

en: Create an account?
ar: هل تودّ إنشاء حساب جديد؟

en: Create and save
ar: الإنشاء والحفظ

en: Create and send purchase follow-up emails, newsletters, and promotional campaigns straight from your dashboard.
ar: أنشئ رسائل البريد الإلكتروني الخاصة بمتابعة عملية الشراء والرسائل الإخبارية والحملات الترويجية وقم بإرسالها مباشرةً من لوحة التحكم الخاصة بك.

en: Create and use full text search indexes for orders. This feature only works with high-performance order storage.
ar: أنشئ علب وارد خاصة بالبحث عن النص الكامل واستخدمها للطلبات. لا تعمل هذه الميزة إلا مع تخزين الطلبات عالية الأداء.

en: Create anything
ar: إنشاء أي شيء

en: Create columns
ar: إنشاء أعمدة

en: Create coupons
ar: إنشاء قسائم

en: Create customers
ar: إنشاء زبون

en: Create default WooCommerce pages
ar: إنشاء صفحات WooCommerce الافتراضية

en: Create fulfillment response.
ar: إنشاء رد التنفيذ.

en: Create new brand
ar: إنشاء علامة تجارية جديدة

en: Create new category
ar: إنشاء تصنيف جديد

en: Create orders
ar: إنشاء طلبات

en: Create pages
ar: إنشاء صفحات

en: Create products
ar: إنشاء منتجات

en: Create shipping method
ar: إنشاء طريقة الشحن

en: Create some products
ar: إنشاء بعض المنتجات

en: Create value
ar: إنشاء قيمة

en: Create webhooks
ar: إنشاء webhooks

en: Create your first coupon
ar: إنشاء القسيمة الأولى الخاصة بك

en: Created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Created at
ar: تم إنشاءه في

en: Creating %d action | Creating %d actions
ar[0]: إنشاء %d من الإجراءات
ar[1]: إنشاء %d من الإجراءات
ar[2]: إنشاء %d من الإجراءات
ar[3]: إنشاء %d من الإجراءات
ar[4]: إنشاء %d من الإجراءات
ar[5]: إنشاء %d من الإجراءات

en: Creating product review failed.
ar: فشل إنشاء مراجعة المنتج.

en: Creative format
ar: صيغة إبداعية

en: Credit card
ar: بطاقة إئتمان

en: Credit/debit cards, Apple Pay, Google Pay, and more.
ar: بطاقات الائتمان/الخصم المباشر، وApple Pay، وGoogle Pay، والمزيد.

en: Crete
ar: كريت

en: Crimea
ar: شبه جزيرة القرم

en: Critical
ar: حرجة

en: Criuleni
ar: كريوليني

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Croatian kuna
ar: كونا كرواتية

en: Cross River
ar: كروس ريفر

en: Cross-sells
ar: منتجات تسويقية

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
ar: المنتجات التسويقية هي منتجات تعرض في سلة مشتريات الزبون، بناءً على المنتج الحالي الذي ينوي شراؤه.

en: Crypto Payments
ar: المدفوعات بالعملات المشفرة

en: Csongrád-Csanád
ar: كسونجراد كساناد

en: Cuba
ar: كوبا

en: Cuban convertible peso
ar: بيزو كوبي قابل للتحويل

en: Cuban peso
ar: بيزو كوبي

en: Cumilla
ar: كوميلا

en: Cundinamarca
ar: كونديناماركا

en: Cunene
ar: مقاطعة كونيني

en: Cura&ccedil;ao
ar: كوراساو

en: Currency
ar: العملة

en: Currency code (ISO 4217).
ar: رمز العملة (ISO 4217).

en: Currency code (in ISO format) for returned prices.
ar: كود العملة (بتنسيق ISO) للأسعار المرتجعة.

en: Currency minor unit (number of digits after the decimal separator) for returned prices.
ar: الوحدة الصغرى للعملة (عدد الأرقام بعد الفاصل العشري) للأسعار المرتجعة.

en: Currency options
ar: خيارات العملة

en: Currency position
ar: موضع عرض العملة

en: Currency position.
ar: موضع عرض العملة.

en: Currency symbol for the currency which can be used to format returned prices.
ar: رمز العملة للعملة التي يمكن استخدامها لتنسيق الأسعار المرتجعة.

en: Currency symbol position for this country.
ar: يتوفَّر موضع رمز العملة لهذه الدولة.

en: Currency symbol.
ar: رمز العملة.

en: Currency the order was created with, in ISO format.
ar: عملة الطلب تم إنشاؤها باستخدام، تنسيق ISO.

en: Currency the refund was created with, in ISO format.
ar: العملة التي تم إنشاء الاسترداد بها، بتنسيق ISO.

en: Currency.
ar: العملة.

en: Current
ar: الحالي

en: Current enabled state for all payment methods.
ar: الحالة الحالية لتمكين جميع طرق الدفع.

en: Current page
ar: الصفحة الحالية

en: Current page of the collection.
ar: الصفحة الحالية للمجموعة.

en: Current page retrieval should be called on or after the `current_screen` hook.
ar: ينبغي طلب استعادة الصفحة الحالية في موضع إضافة "current_screen" أو بعده.

en: Current password (leave blank to leave unchanged)
ar: كلمة المرور الحالية (اترك الحقل فارغاً إذا كنت لا تودّ تغييرها)

en: Current plugin version.
ar: الإصدار الحالي من الإضافة.

en: Current price is: %s.
ar: السعر الحالي هو: %s.

en: Current product price.
ar: السعر الحالي للمنتج.

en: Current set billing address for the customer.
ar: عنوان الفوترة الحالي الذي تم تعيينه للعميل.

en: Current set shipping address for the customer.
ar: عنوان الشحن المعيَّن حاليًا للعميل.

en: Current state configuration of the payment method.
ar: تهيئة الحالة الحالية لطريقة الدفع.

en: Current variation price.
ar: السعر الحالي للنوع.

en: Currently syncing orders... %s pending
ar: جارٍ مزامنة الطلبات حاليًا... %s قيد التعليق

en: Cuscatlán
ar: كوسكاتلان

en: Custom
ar: مخصص

en: Custom Email Styles
ar: أنماط عناوين البريد الإلكتروني المخصصة

en: Custom Fields
ar: خصائص إضافية

en: Custom Link
ar: رابط مخصّص

en: Custom base
ar: تركيبة مخصّصة

en: Custom field deleted.
ar: تم حذف الحقل الخاص.

en: Custom field updated.
ar: تم تحديث الحقل الخاص.

en: Custom fields
ar: حقول مخصصة

en: Custom fields can be used in a variety of ways, such as sharing more detailed product information, showing more input fields, or for internal inventory organization. %1$sRead more about custom fields%2$s
ar: يمكنك استخدام الحقول المخصصة بمجموعة متنوعة من الطرق، مثل: مشاركة معلومات أكثر تفصيلاً عن المنتج أو عرض مزيد من حقول الإدخال أو لتنظيم المخزون الداخلي. ⁦%1$s⁩قراءة المزيد حول الحقول المخصصة⁦%2$s⁩

en: Custom fields can be used to add extra metadata to an order that you can %1$suse in your theme%2$s.
ar: يمكن استخدام الحقول المخصصة لإضافة بيانات وصفية إضافية إلى طلب يمكنك ⁦%1$s⁩استخدامه في قالبك⁦%2$s⁩.

en: Custom fonts
ar: الخطوط المخصصة

en: Custom order table usage is not enabled. If you are testing, you can enable it by following the testing instructions in %s
ar: لم يتم تمكين استخدام جدول الطلب المخصص. إذا كنت تقوم بالاختبار، فيمكنك تمكينه عن طريق اتباع إرشادات الاختبار الآتية في %s

en: Custom order tables could not be created.
ar: يتعذر إنشاء جداول الطلبات المخصصة.

en: Custom order tables does not exist, creating...
ar: جداول الطلبات المخصصة غير موجودة، جارٍ الإنشاء...

en: Custom order tables were created successfully.
ar: تم إنشاء جداول الطلبات المخصصة بنجاح.

en: Custom ordering
ar: ترتيب مخصص

en: Custom ordering position.
ar: ترتيب مخصص للموضع.

en: Custom orders tables have been deleted.
ar: تم حذف جداول الطلبات المخصصة.

en: Custom:
ar: تواريخ محددة:

en: Customer
ar: الزبون

en: Customer Country
ar: بلد العميل

en: Customer Data
ar: بيانات العميل

en: Customer Email
ar: البريد الإلكتروني للعميل

en: Customer First Name
ar: الاسم الأول للعميل

en: Customer Full Name
ar: الاسم الكامل للعميل

en: Customer ID if registered. Will return 0 for guests.
ar: معرِّف العميل إذا كان مسجَّلاً. سيقوم بإرجاع 0 إلى الضيوف.

en: Customer ID is invalid.
ar: مُعرف الزبون غير صالح.

en: Customer ID.
ar: مُعرف الزبون.

en: Customer IP: %s
ar: عنوان IP العميل: %s

en: Customer Last Name
ar: الاسم الأخير للعميل.

en: Customer Name
ar: اسم العميل

en: Customer Username
ar: اسم المستخدم للعميل

en: Customer billing address
ar: عنوان فاتورة الزبون

en: Customer created
ar: إنشاء زبون

en: Customer deleted
ar: حذف زبون

en: Customer details
ar: بيانات الزبون

en: Customer download link
ar: رابط التحميل للزبون

en: Customer download log
ar: سجل التنزيلات الخاص بالعميل

en: Customer download permissions have been retained.
ar: تم الاحتفاظ بأذونات تنزيل العميل.

en: Customer downloads
ar: تنزيلات العميل

en: Customer first name.
ar: اسم الزبون الأول.

en: Customer history
ar: محفوظات العملاء

en: Customer information like your name, email address, and billing and shipping information.
ar: معلومات العميل مثل اسمك وعنوان البريد الإلكتروني ومعلومات الفوترة والشحن.

en: Customer last name.
ar: اسم الزبون الأخير.

en: Customer list
ar: قائمة الزبائن

en: Customer login name.
ar: اسم الدخول للزبون.

en: Customer matched zone "%s"
ar: منطقة العملاء المتطابقة "%s"

en: Customer note
ar: ملاحظة للزبون

en: Customer note added
ar: تمت إضافة ملاحظة العميل

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
ar: يتم إرسال رسائل البريد الإلكتروني للزبون عند إضافتك ملاحظة على طلب.

en: Customer notes about the order
ar: ملاحظات الزبون حول الطلب

en: Customer orders
ar: طلبات الزبائن

en: Customer password for new accounts, if applicable.
ar: كلمة مرور العميل في ما يتعلق بحساباتك الجديدة، إن أمكن.

en: Customer password.
ar: كلمة مرور الزبون.

en: Customer payment page &rarr;
ar: صفحة الدفع للزبون &larr;

en: Customer provided note
ar: ملاحظة مقدمة من الزبون

en: Customer provided note:
ar: ملاحظة مقدمة من الزبون:

en: Customer role.
ar: رتبة الزبون.

en: Customer sales
ar: مبيعات الزبائن

en: Customer shipping address
ar: عنوان الشحن للزبون

en: Customer stock notifications
ar: تنبيهات المخزون

en: Customer type
ar: نوع العميل

en: Customer type name.
ar: اسم نوع العميل.

en: Customer updated
ar: تحديث زبون

en: Customer's IP address.
ar: عنوان الـ IP للزبون.

en: Customer:
ar: الزبون:

en: Customers
ar: العملاء

en: Customers can create an account after their order is placed. Customize messaging %1$shere%2$s.
ar: يمكن للعملاء إنشاء حساب بعد تقديم الطلب الخاص بهم. تخصيص الرسائل ⁦%1$s⁩هنا⁦%2$s⁩.

en: Customers can create an account before placing their order.
ar: يمكن للعملاء إنشاء حساب قبل تقديم الطلب الخاص بهم.

en: Customers can still save the file to their device, but by default file will be opened instead of being downloaded (does not work with redirects).
ar: لا يزال بإمكان العملاء حفظ الملف إلى جهازهم، ولكن سيُفتح الملف افتراضيًا بدلاً من تنزيله (لا يعمل مع عمليات إعادة التوجيه).

en: Customers detailed reports.
ar: تقارير تفصيلية للعملاء.

en: Customers do not support trashing.
ar: الزبائن لا يدعمون النقل إلى سلة المهملات.

en: Customers must be logged in to sign up for stock notifications.
ar: يجب على العملاء تسجيل الدخول للتسجيل في تنبيهات المخزون.

en: Customers totals.
ar: مجموع العملاء.

en: Customers vs. guests
ar: الزبائن مقابل الزوّار

en: Customers will need to spend this amount to get free shipping.
ar: سيتعين على العملاء صرف هذا المبلغ للحصول على شحن مجاني.

en: Customers will not be able to purchase physical goods from your store until a shipping method is available.
ar: الزبائن لن يكونوا قادرين على شراء السلع المادية من متجرك حتى يتم إتاحة طريقة الشحن.

en: Customizable products
ar: منتجات قابلة للتخصيص

en: Customize the color of your buttons and links. Default %s.
ar: خصص لون الأزرار والروابط الخاصة بك. %s الافتراضي.

en: Customize the look and feel of all you notification emails.
ar: خصّص شكل جميع رسائل تنبيهاتك عبر البريد الإلكتروني ومظهرها.

en: Customize your WooCommerce email template and preview it below.
ar: خصص نموذج البريد الإلكتروني الخاص بـ WooCommerce الخاص بك وقم بمعاينته أدناه.

en: Customize your emails
ar: تخصيص رسائل البريد الإلكتروني

en: Customize your online store with WooCommerce blocks
ar: تخصيص متجرك على الإنترنت باستخدام مكوِّنات WooCommerce

en: Customize your store
ar: تخصيص متجرك

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Czech Republic
ar: جمهورية التشيك

en: Czech koruna
ar: كرونة تشيكية

en: Cáceres
ar: كاثيريس

en: Cádiz
ar: غادس

en: Córdoba
ar: قرطبة

en: Călărași
ar: كالاراش

en: Căușeni
ar: كوسيني

en: DESC
ar: تنازلي

en: DKI Jakarta
ar: جاكارتا

en: Dadra and Nagar Haveli
ar: دادرا وناجار هافلي

en: Daerah Istimewa Aceh
ar: آتشيه

en: Daerah Istimewa Yogyakarta
ar: يوجياكرتا

en: Daily Cron
ar: دورية يومية

en: Dajabón
ar: داجابون

en: Dakahlia
ar: الدقهلية

en: Dakar
ar: داكار

en: Daman and Diu
ar: دمن وديو

en: Damietta
ar: دمياط

en: Danish krone
ar: كرونة دنماركية

en: Dar es Salaam
ar: دار السلام

en: Darién
ar: دارين

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: Data in posts table appears to be more recent than in HPOS tables. Compare order data with `wp wc hpos diff %1$d` and use `wp wc hpos backfill %1$d --from=posts --to=hpos` to fix.
ar: يبدو أن البيانات الموجودة في جدول التدوينات أكثر حداثة من البيانات الموجودة في جداول HPOS. قارن بيانات الطلب مع "wp wc hpos diff ⁦%1$d⁩" واستخدم "wp wc hpos backfill %1$d --from=posts --to=hpos" للإصلاح.

en: Data resource ID.
ar: مُعرّف مَورد البيانات.

en: Data resource description.
ar: وصف مَورد البيانات.

en: Data store:
ar: مخزن البيانات:

en: Data to pass through to the payment method when processing payment.
ar: البيانات المراد المرور من خلالها إلى طريقة الدفع عند معالجة الدفع.

en: Data: %1$.2fMB + Index: %2$.2fMB + Engine %3$s
ar: البيانات: %1$.2f م.ب. + الفهرس: %2$.2f م.ب. + المحرك %3$s

en: Database
ar: قاعدة بيانات

en: Database (not recommended on live sites)
ar: قاعدة البيانات (لا يوصى بها في المواقع المباشرة)

en: Database Data Size
ar: حجم بيانات قاعدة البيانات

en: Database File Path
ar: مسار ملف قاعدة البيانات

en: Database Index Size
ar: حجم فهرس قاعدة البيانات

en: Database date field considered for Revenue and Orders reports
ar: يُراعى حقل التاريخ في قاعدة البيانات الخاص بتقارير الإيرادات والطلبات

en: Database error.
ar: خطأ في قاعدة البيانات.

en: Database information:
ar: معلومات قاعدة البيانات:

en: Database prefix
ar: بادئة قاعدة البيانات

en: Database prefix.
ar: بادئة قاعدة البيانات.

en: Database settings
ar: إعدادات قاعدة البيانات

en: Database tables missing
ar: جداول قاعدة البيانات مفقودة

en: Database tables.
ar: جداول قاعدة البيانات.

en: Database upgrade routine has been scheduled to run in the background.
ar: تمّ جدولة ترقية روتين قاعدة البيانات لتعمل في الخلفية.

en: Database verified successfully.
ar: تم التحقُّق من صحة قاعدة البيانات بنجاح.

en: Database.
ar: قاعدة البيانات.

en: Datastore currently in use for orders.
ar: يكون متجر البيانات قيد الاستخدام حاليًا للطلبات.

en: Date
ar: التاريخ

en: Date Paid
ar: تاريخ الدفع

en: Date Type
ar: نوع التاريخ

en: Date after which the user should be reminded of the note, if any (GMT).
ar: التاريخ الذي ينبغي بعده تذكير المستخدم بالملحوظة، إن وجدت (بتوقيت جرينتش).

en: Date after which the user should be reminded of the note, if any.
ar: التاريخ الذي ينبغي بعده تذكير المستخدم بالملحوظة، إن وجدت.

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Date created:
ar: تاريخ الإنشاء:

en: Date last active GMT.
ar: تاريخ آخر نشاط بتوقيت جرينتش.

en: Date last active.
ar: تاريخ آخر نشاط.

en: Date modified
ar: تاريخ التعديل

en: Date registered GMT.
ar: التاريخ المُسجَّل بتوقيت جرينتش.

en: Date registered.
ar: التاريخ المُسجَّل.

en: Date sale price ends
ar: تاريخ نهاية سعر التخفيض

en: Date sale price starts
ar: تاريخ بدء سعر التخفيض

en: Date the note was created (GMT).
ar: تاريخ إنشاء الملحوظة (بتوقيت جرينتش).

en: Date the note was created.
ar: تاريخ إنشاء الملحوظة.

en: Date the order was created, as GMT.
ar: تاريخ إنشاء الطلب بتوقيت جرينتش.

en: Date the order was created, in the site's timezone.
ar: تاريخ إنشاء الطلب في المنطقة الزمنية للموقع.

en: Date:
ar: التاريخ:

en: Davao Occidental
ar: دافاو أوكسيدنتال

en: Davao Oriental
ar: دافاو أورينتال

en: Davao del Norte
ar: دافاو ديل نورت

en: Davao del Sur
ar: دافاو ديل سور

en: Day(s)
ar: يوم (أيام)

en: Debug
ar: كشف الأخطاء Debug

en: Debug log
ar: سجل الأخطاء

en: Debug mode
ar: وضع كشف الأخطاء Debug

en: Decimal precision of the returned prices.
ar: دقة الأرقام العشرية للأسعار المرتجعة.

en: Decimal separator
ar: فاصل الأرقام العشرية

en: Decimal separator for displayed prices for this country.
ar: يتوفَّر فاصل عشري للأسعار المطروحة لهذه الدولة.

en: Decimal separator for the currency which can be used to format returned prices.
ar: الفاصل العشري للعملة التي يمكن استخدامها لتنسيق الأسعار المرتجعة.

en: Decimal separator.
ar: فاصل الأرقام العشرية.

en: Decrease existing price by (fixed amount or %):
ar: خفض السعر الحالي بمقدار (مبلغ ثابت أو %):

en: Decrease existing sale price by (fixed amount or %):
ar: خفض سعر التخفيض الحالي بمقدار (مبلغ ثابت أو %):

en: Decrease existing stock by:
ar: خفض المخزون الحالي حسب:

en: Decrease regular prices (fixed amount or percentage)
ar: خفض الأسعار الافتراضية (مبلغ ثابت أو نسبة مئوية)

en: Decrease sale prices (fixed amount or percentage)
ar: خفض أسعار التخفيض (مبلغ ثابت أو نسبة مئوية)

en: Default
ar: الافتراضي

en: Default Date Range
ar: نطاق التاريخ الافتراضي

en: Default Form Values
ar: قيم نموذج النوع الافتراضية

en: Default ISO4127 alpha-3 currency code for the country.
ar: يتوفَّر رمز عملة alpha-3 في معيار ISO4127 الافتراضي لهذه الدولة.

en: Default attribute
ar: سمة افتراضية

en: Default block content
ar: محتوى المكوِّن الافتراضي

en: Default customer location
ar: الموقع الافتراضي للزبون

en: Default product category cannot be deleted.
ar: لا يمكن حذف تصنيف المنتج الافتراضي.

en: Default product sorting
ar: الترتيب الافتراضي للمنتجات

en: Default sort order
ar: الترتيب الافتراضي

en: Default sort order.
ar: الترتيب الافتراضي.

en: Default sorting
ar: الترتيب الافتراضي

en: Default sorting (custom ordering + name)
ar: الافتراضي (ترتيب مخصص + اسم)

en: Default timezone is %s - it should be UTC
ar: التوقيت الإفتراضي هو %s  - ومن المفترض ان يكون UTC

en: Default timezone is UTC
ar: المنطقة الزمنية الافتراضية هي UTC

en: Default timezone.
ar: المنطقة الزمنية الافتراضية.

en: Default to customer billing address
ar: افتراضيًا إلى عنوان فاتورة الزبون

en: Default to customer shipping address
ar: افتراضيًا إلى عنوان الشحن للزبون

en: Default value for the setting.
ar: قيمة افتراضية للإعداد.

en: Default values for generated variations.
ar: القيم الافتراضية للأشكال التي تم إنشائها.

en: Defaults variation attributes.
ar: السمات الافتراضية للمنتج المتنوع.

en: Define if the attribute can be used as variation.
ar: تحديد إذا ماكان يمكن استحدام السمة كنوع.

en: Define if the attribute is visible on the "Additional information" tab in the product's page.
ar: تحديد ما إذا كانت السمة مرئية على التبويب "معلومات إضافية" في صفحة المنتج.

en: Define if the order is paid. It will set the status to processing and reduce stock items.
ar: تحديد ما إذا تم الدفع للطلب. فإنه سيتم تعيين حالة الطلب إلى قيد التنفيذ مع تقليل عدد عناصر المنتج بالمخزون.

en: Define if the variation is visible on the product's page.
ar: تحديد إذا ماكان النوع متاح للظهور على صفحة المنتج.

en: Define text to show after your product prices. This could be, for example, "inc. Vat" to explain your pricing. You can also have prices substituted here using one of the following: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.
ar: تعيين نص ليظهر بعد أسعار المنتج. يمكن أن يكون، على سبيل المثال: "شامل ضريبة القيمة المضافة" لتوضيح التسعير الخاص بك. يمكنك أيضاً استبدال الأسعار باستخدام أحد الأكواد التالية: {price_including_tax} و {price_excluding_tax}.

en: Define whether or not the entire product is taxable, or just the cost of shipping it.
ar: تحديد ما إذا كان المنتج بأكمله خاضع للضرائب، أو مجرد تكلفة شحنه.

en: Defined cost value.
ar: قيمة التكلفة المحددة.

en: Delaware
ar: ديلاوير

en: Delete
ar: حذف

en: Delete "%s" permanently
ar: حذف "%s" بشكل دائم

en: Delete Permanently
ar: الحذف نهائيًا

en: Delete Product
ar: حذف منتج

en: Delete WooCommerce tax rates
ar: حذف معدلات ضرائب WooCommerce

en: Delete all variations
ar: حذف جميع الأنواع

en: Delete an Inbox Notification
ar: حذف تنبيه علبة الوارد

en: Delete fee
ar: حذف الرسوم

en: Delete fulfillment meta data response.
ar: حذف رد البيانات التعريفية الوصفية للتنفيذ.

en: Delete fulfillment response.
ar: حذف رد التنفيذ.

en: Delete image
ar: حذف الصورة

en: Delete item
ar: حذف العنصر

en: Delete log
ar: حذف السجل

en: Delete note
ar: حذف الملاحظة

en: Delete orphaned variations
ar: حذف الأنواع التي لا أصل لها

en: Delete payment method
ar: حذف طريقة الدفع

en: Delete permanently
ar: حذف بشكل دائم

en: Delete shipping
ar: حذف الشحن

en: Delete tax rates
ar: حذف معدلات الضرائب

en: Delete template file
ar: حذف ملف القالب

en: Delete the custom orders tables
ar: حذف جداول الطلبات المخصصة

en: Delete the selected notifications permanently?
ar: هل تريد حذف التنبيهات المحددة بشكل نهائي؟

en: Delete this log file permanently?
ar: هل تريد حذف ملف السجل هذا نهائيًا؟

en: Delete this notification permanently?
ar: هل تريد حذف هذا التنبيه بشكل نهائي؟

en: Delete this review permanently
ar: حذف هذه المراجعة نهائيًا

en: Delete unverified notification sign-ups after (in days)
ar: حذف عمليات التسجيل في التنبيهات غير المتحقق منها بعد (في غضون أيام)

en: Deleted
ar: تم الحذف

en: Deleted %1$d action | Deleted %1$d actions
ar[0]: تم حذف ⁦%1$d⁩ من الإجراءات
ar[1]: تم حذف ⁦%1$d⁩ من الإجراءات
ar[2]: تم حذف ⁦%1$d⁩ من الإجراءات
ar[3]: تم حذف ⁦%1$d⁩ من الإجراءات
ar[4]: تم حذف ⁦%1$d⁩ من الإجراءات
ar[5]: تم حذف ⁦%1$d⁩ من الإجراءات

en: Deleted %1$s and adjusted stock (%2$s)
ar: تم حذف %1$s وتم تعديل المخزون (%2$s)

en: Deleted %s
ar: %s محذوف

en: Deleted all active sessions, and %d saved carts.
ar: تم حذف جميع الجلسات النشطة، وقام %d بحفظ سلال المشتريات.

en: Deletes unused variations.
ar: يحذف الأشكال غير المستخدمة.

en: Deleting %d action | Deleting %d actions
ar[0]: حذف %d من الإجراءات
ar[1]: حذف %d من الإجراءات
ar[2]: حذف %d من الإجراءات
ar[3]: حذف %d من الإجراءات
ar[4]: حذف %d من الإجراءات
ar[5]: حذف %d من الإجراءات

en: Deleting a category does not delete the products in that category. Instead, products that were only assigned to the deleted category are set to the category %s.
ar: لا يؤدي حذف التصنيف إلى حذف المنتجات الموجودة في ذلك التصنيف. بدلاً من ذلك، يتم تعيين المنتجات التي تم إسنادها للتصنيف المحذوف فقط إلى التصنيف %s.

en: Delhi
ar: دلهي

en: Delight customers and boost organic sales with a special WooCommerce birthday email (and coupon!) on their special day.
ar: أسعِد العملاء وعزز المبيعات الأساسية من خلال رسالة خاصة بعيد ميلاد WooCommerce عبر البريد الإلكتروني (وقسيمة!) في يومهم الخاص.

en: Delimiter
ar: الفاصل

en: Delivery URL
ar: رابط التوصيل

en: Delivery fee
ar: رسوم التوصيل

en: Delivery time estimate text, e.g. 3-5 business days.
ar: نص تقدير وقت التسلُّم، على سبيل المثال، ما يتراوح بين 3 و5 أيام عمل.

en: Delta
ar: دلتا

en: Delta Amacuro
ar: دلتا أماكورو

en: Denmark
ar: الدنمارك

en: Deny
ar: رفض

en: Department
ar: قسم

en: Describe this product. What makes it unique? What are its most important features?
ar: صِف المنتج. ما الذي يجعله فريدًا؟ ما الميزات الأكثر أهمية؟

en: Description
ar: الوصف

en: Description (optional)
ar: الوصف (اختياري)

en: Description for the setting field.
ar: وصف حقل الإعداد.

en: Description is missing.
ar: الوصف مفقود.

en: Description of the marketing campaign type.
ar: وصف نوع حملة التسويق.

en: Description of the marketing channel.
ar: وصف قناة التسويق.

en: Description of the payment method.
ar: وصف طريقة الدفع.

en: Description of the settings group.
ar: وصف مجموعة الإعدادات.

en: Description of the shipping rate, e.g. Dispatched via USPS.
ar: وصف سعر الشحن، على سبيل المثال، تم إرساله من خلال الخدمة البريدية للولايات المتحدة.

en: Design your store with deep WooCommerce integration. If toggled on, we’ll install <a href="https://woocommerce.com/storefront/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Storefront</a>, and your current theme <em>%s</em> will be deactivated.
ar: صمم متجرك مع تكامل WooCommerce العميق. في حال التشغيل، سنقوم بتثبيت <a href="https://woocommerce.com/storefront/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Storefront</a>، وسيتم تفعيل قالبك الحالي <em>%s</em>.

en: Desktop
ar: حاسوب مكتبي

en: Destination logger must be configured before running a migration
ar: يجب تكوين مُسجِّل الوجهة قبل تشغيل الترحيل

en: Destination store must be configured before running a migration
ar: يجب تكوين متجر الوجهة قبل تشغيل الترحيل

en: Detailed information about registered sources is not currently available.
ar: لا تتوفر معلومات تفصيلية حول المصادر المسجَّلة حاليًا.

en: Details
ar: تفاصيل

en: Details about the store that are shown in email receipts.
ar: تفاصيل المتجر التي تظهر في إيصالات البريد الإلكتروني.

en: Details are not available for this customer as this user does not exist in the current site.
ar: التفاصيل غير متاحة لهذا العميل؛ لأن هذا المستخدم غير موجود في الموقع الحالي.

en: Details for order #%s,
ar: تفاصيل الطلب رقم %s،

en: Details for order #{order_number}
ar: تفاصيل الطلب رقم {order_number}

en: Details for order #{order_number} on {site_title}
ar: تفاصيل الطلب رقم {order_number} على {site_title}

en: Determines how this attribute's values are displayed.
ar: يُحدد كيفية عرض قيم هذه السمة.

en: Determines if hidden or visible catalog products are shown.
ar: يُحدِّد ما إذا تم عرض منتجات الكتالوج المخفية أو المرئية.

en: Determines the display order of payment gateways during checkout.
ar: يحدد ترتيب عرض بوابات الدفع أثناء الدفع.

en: Determines the sort order of the terms on the frontend shop product pages. If using custom ordering, you can drag and drop the terms in this attribute.
ar: هذا يحدد ترتيب العناصر في واجهة صفحات منتجات المتجر. إذا أخترت ترتيب مخصص، يمكنك سحب وإفلات العناصر لترتيبها في هذه السمة.

en: Determines the type of discount that will be applied.
ar: يحدد نوع الخصم الذي سيتم تطبيقه.

en: Device type
ar: نوع الجهاز

en: Dibër
ar: ديبر

en: Did the tool run successfully?
ar: هل تعمل الأداة بنجاح؟

en: Did you know you can print shipping labels at home?
ar: هل تعلم أنَّ بمقدورك طباعة ملصقات (بطاقات) الشحن في المنزل؟

en: Differences found for order %d:
ar: تم العثور على الاختلافات للطلب %d:

en: Dimensions
ar: الأبعاد

en: Dimensions (%s)
ar: الأبعاد (%s)

en: Dimensions (L&times;W&times;H) (%s)
ar: الأبعاد (طول&times;عرض&times;ارتفاع) (%s)

en: Dimensions unit
ar: وحدة قياس الأبعاد

en: Dinagat Islands
ar: جزر ديناغات

en: Diourbel
ar: ديوربل

en: Direct
ar: مباشرة

en: Direct access to leading carriers
ar: الوصول المباشر إلى شركات النقل الرائدة

en: Direct bank transfer
ar: حوالة مصرفية مباشرة

en: Direct payments to email address:
ar: المدفوعات المباشرة لعنوان البريد الإلكتروني:

en: Direct updates
ar: تحديثات مباشرة

en: Directory size: %s
ar: حجم الدليل: %s

en: Disable
ar: تعطيل

en: Disable rule
ar: تعطيل قاعدة

en: Disable shipping &amp; shipping calculations
ar: تعطيل الشحن &amp; العملية الحسابية للشحن

en: Disabled
ar: معطل

en: Disabled Features
ar: الميزات التي تم تعطيلها

en: Disabled in <a href="%s" aria-label="stock management store settings">store settings</a>.
ar: معطلة في <a href="%s" aria-label="stock management store settings">إعدادات المتجر</a>.

en: Disconnect
ar: قطع الاتصال

en: Discount (%s)
ar: الخصم (%s)

en: Discount amount
ar: كمية الخصم

en: Discount amount as defined in the coupon (absolute value or a percent, depending on the discount type).
ar: مبلغ الخصم على النحو المحدد في القسيمة (القيمة المطلقة أو نسبة مئوية، استنادًا إلى نوع الخصم).

en: Discount amount in cents.
ar: مبلغ الخصم بالسنتات.

en: Discount total tax.
ar: إجمالي الضريبة على الخصم.

en: Discount total.
ar: إجمالي الخصم.

en: Discount type
ar: نوع الخصم

en: Discount type.
ar: نوع الخصم.

en: Discount:
ar: خصم:

en: Discounted labels from top global carriers
ar: ملصقات أسعار مخفَّضة من أفضل شركات النقل العالمية

en: Discounted orders
ar: الطلبات التي يسري عليها الخصم

en: Discounted price:
ar: السعر الذي تم تخفيضه:

en: Discounted rates
ar: الأسعار المُخفَّضة

en: Discounts calculated at checkout.
ar: يتم احتساب الخصومات عند السداد.

en: Discover ways of extending your store with a tour of the Woo Marketplace
ar: اكتشف طرق توسيع متجرك مع جولة في Woo Marketplace

en: Dismiss
ar: تجاهل

en: Dismiss the gateway
ar: تجاهل البوابة

en: Dismiss this notice
ar: إخفاء هذه الملاحظة

en: Dismiss this notice.
ar: إخفاء هذه الملاحظة.

en: Dismiss this suggestion
ar: تجاهل هذا الاقتراح

en: Display Type:
ar: نوع العرض:

en: Display a list of a customer's recently viewed products.
ar: عرض قائمة بمنتجات العميل التي قام بعرضها مؤخرًا.

en: Display a list of active product filters.
ar: عرض قائمة بعوامل فرز المنتجات النشطة.

en: Display a list of attributes to filter products in your store.
ar: عرض قائمة السمات لفرز المنتجات في متجرك.

en: Display a list of recent reviews from your store.
ar: عرض قائمة أحدث المراجعات من متجرك.

en: Display a list of star ratings to filter products in your store.
ar: عرض قائمة بتقييمات النجوم لفرز المنتجات في متجرك.

en: Display a slider to filter products in your store by price.
ar: عرض شريط تمرير لفرز المنتجات الموجودة في متجرك حسب السعر.

en: Display name
ar: اسم العرض

en: Display name cannot be changed to email address due to privacy concern.
ar: يتعذر تغيير اسم العرض إلى عنوان البريد الإلكتروني بسبب مراعاة الخصوصية.

en: Display order for the group.
ar: عرض الطلب للمجموعة.

en: Display prices during cart and checkout
ar: عرض الأسعار أثناء تصفح سلة المشتريات وإتمام الطلب

en: Display prices in the shop
ar: عرض الأسعار في المتجر

en: Display suggestions within WooCommerce
ar: عرض الاقتراحات في WooCommerce

en: Display tax totals
ar: عرض إجمالي الضريبة

en: Display text.
ar: نصّ العرض.

en: Display the customer shopping cart.
ar: عرض سلة التسوق الخاصة بالعميل.

en: Display type
ar: نوع العرض

en: Displayed title for the leaderboard.
ar: العنوان المعروض للإعلان المتصدر.

en: Displays a single product.
ar: يعرض منتجًا فرديًا.

en: Displays products filtered by a brand.
ar: يعرض المنتجات التي تمت تصفيتها حسب وسم.

en: Displays products filtered by a category.
ar: يعرض المنتجات التي تمت تصفيتها حسب تصنيف.

en: Displays products filtered by a tag.
ar: يعرض المنتجات التي تمت تصفيتها حسب وسم.

en: Displays products filtered by an attribute.
ar: يعرض المنتجات التي تمت تصفيتها بواسطة إحدى السمات.

en: Displays search results for your store.
ar: يعرض نتائج بحث متجرك.

en: Displays whether or not WP Cron Jobs are enabled.
ar: توضيح ما إذا كانت وظائف WP Cron Jobs مفعلة أم لا.

en: Displays whether or not WordPress is in Debug Mode.
ar: عرض ما إذا كان الووردبريس في وضع كشف الأخطاء Debug أم لا.

en: Displays whether or not WordPress is using an external object cache.
ar: يعرض ما إذا كان ووردبريس يستخدم ذاكرة تخزين مؤقت للكائن الخارجي أم لا.

en: Displays whether or not the current active theme declares WooCommerce support.
ar: عرض ما إذا كان القالب النشط الحالي يدعم إضافة WooCommerce أم لا.

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
ar: عرض ما إذا كان القالب الحالي هو قالب إبن أم لا.

en: Displays whether the current active theme is a block theme or a classic theme.
ar: يعرض ما إذا كان القالب النشط الحالي قالب المكوِّن أم قالبًا تقليديًا.

en: Displays your products.
ar: يعرض منتجاتك.

en: District
ar: الحي

en: Distrito Federal
ar: ديستريتو فيديرال

en: Distrito Nacional
ar: ديستريتو ناسيونال

en: Diyarbakır
ar: ديار بكر

en: Djelfa
ar: الجلفة

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Djiboutian franc
ar: فرنك جيبوتي

en: Dnipropetrovshchyna
ar: دنيبروبتروفسكتشينا

en: Do not allow
ar: لا، لا تسمح

en: Do not import
ar: عدم الاستيراد

en: Do the important options return expected values?
ar: هل تقوم الخيارات المهمة بإرجاع القيم المتوقعة؟

en: Do you need help with adding your first product?
ar: هل تحتاج إلى مساعدة بشأن إضافة منتجك الأول؟

en: Do you need more info about WooCommerce Subscriptions?
ar: هل تحتاج إلى مزيد من المعلومات حول اشتراكات WooCommerce؟

en: Do you want to generate all variations? This will create a new variation for each and every possible combination of variation attributes (max %d per run).
ar: هل تريد إنشاء كل التباينات؟ سيؤدي ذلك إلى إنشاء تباين جديد لكل مجموعة محتملة من سمات التباين (الحد الأقصى من %d لكل مسار).

en: Do you want to migrate from Shopify to WooCommerce?
ar: هل تريد الترحيل من Shopify إلى WooCommerce؟

en: Do you want to sell online courses?
ar: هل ترغب في بيع دورات تدريبية عبر الإنترنت؟

en: Do you wish to save your changes first? Your changed data will be discarded if you choose to cancel.
ar: هل ترغب في حفظ تغييراتك أولاً؟ سوف يتم تجاهل بيانات تغييراتك إذا قم باختيار إلغاء.

en: Docs
ar: التعليمات

en: Dodoma
ar: دودوما

en: Does the product have additional options before it can be added to the cart?
ar: هل يحتوي المنتج على خيارات إضافية قبل إمكانية إضافته إلى سلة التسوق؟

en: Does the theme declare WooCommerce support?
ar: هل صرّح القالب بدعم WooCommerce ؟

en: Does the theme have a woocommerce.php file?
ar: هل يحتوي القالب على ملف woocommerce.php ؟

en: Does this theme have outdated templates?
ar: هل يوجد لهذا القالب قوالب قديمة؟

en: Does your site force a SSL Certificate for transactions?
ar: هل موقعك يفرض شهادة SSL للمعاملات؟

en: Does your site have the Legacy REST API enabled?
ar: هل تم تمكين Legacy REST API في موقعك؟

en: Dokolo
ar: دوكولو

en: Dolj
ar: دولج

en: Dominica
ar: الدومينيكان

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومنيكان

en: Dominican peso
ar: بيزو دومنيكاني

en: Don't allow purchases
ar: عدم السماح بعمليات الشراء

en: Don't charge for shipping.
ar: لا رسوم على تكاليف الشحن.

en: Don't charge tax
ar: لا تفرض ضريبة

en: Dondușeni
ar: دوندوسيني

en: Done!
ar: تمّ!

en: Donechchyna
ar: دونيتشينا

en: Donegal
ar: دونيجال

en: Donga
ar: دونجا

en: Download | Downloads
ar[0]: تنزيل

en: Download %d
ar: تنزيل %d

en: Download %d ID
ar: تنزيل مُعرِّف %d

en: Download %d URL
ar: رابط التنزيل %d

en: Download %d name
ar: اسم التنزيل %d

en: Download ID
ar: مُعرّف التنزيل

en: Download ID (MD5).
ar: مُعرّف التنزيل (MD5).

en: Download ID.
ar: مُعرّف التنزيل.

en: Download URL
ar: رابط التنزيل

en: Download count
ar: عدد التنزيل

en: Download expiry
ar: انتهاء صلاحية التنزيل

en: Download expiry days
ar: أيام مدة صلاحية التنزيل

en: Download file URL.
ar: رابط تنزيل الملف.

en: Download for support
ar: التنزيل للحصول على الدعم

en: Download limit
ar: حدود التنزيل

en: Download name
ar: اسم التنزيل

en: Download permissions
ar: أذونات التنزيل

en: Download permissions were reset manually.
ar: تمت إعادة تعيين أذونات التنزيل يدويًا.

en: Download type, this controls the schema on the front-end.
ar: نوع التنزيل، هذا يتحكم بضوابط الـ schema على واجهة المتجر.

en: Download your %1$s Report: %2$s
ar: تنزيل تقرير %1$s الخاص بك: %2$s

en: Download your %s Report
ar: تنزيل تقرير %s الخاص بك

en: Downloadable
ar: منتج قابل للتنزيل

en: Downloadable file name.
ar: اسم الملف القابل للتنزيل.

en: Downloadable files
ar: ملفات قابلة للتنزيل

en: Downloadable product ID.
ar: مُعرف المنتج القابل للتنزيل.

en: Downloadable product permissions
ar: صلاحيات المنتج القابل للتنزيل

en: Downloadable products
ar: المنتجات القابلة للتنزيل

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
ar: المنتجات القابلة للتنزيل تمنح حق الوصول إلى ملف عند إتمام عملية الشراء

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
ar[0]: لم يتم التنزيل ولا مرة
ar[1]: تم تنزيله مرة واحدة
ar[2]: تم تنزيله مرتين
ar[3]: تم تنزيله %s مرات
ar[4]: تم تنزيله %s مرة
ar[5]: تم تنزيله %s مرة

en: Downloads
ar: التنزيلات

en: Downloads remaining
ar: التنزيلات المتبقية

en: Downloads require login
ar: التنزيل يتطلب الدخول

en: Draft orders are created when customers start the checkout process while the block version of the checkout is in place.
ar: يتم إنشاء طلبات المسودة عندما يبدأ العملاء عملية السداد بينما يوجد إصدار مكوِّن السداد في مكانه.

en: Drafts <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: المسودات <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: المسودات <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: المسودات <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: المسودات <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: المسودات <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: المسودات <span class="count">(%s)</span>

en: Drag and drop to re-order your custom zones. This is the order in which they will be matched against the customer address.
ar: السحب والإفلات لإعادة ترتيب المناطق المخصصة الخاصة بك. هذا هو الترتيب الذي سوف يتم مطابقته مع عنوان الزبون.

en: Drag and drop to set admin attribute order
ar: السحب والإفلات لتعيين طلب سمة المسؤول

en: Drag and drop, or click to set admin variation order
ar: السحب والإفلات، أو انقر لضبط ترتيب الأنواع

en: Drag images, upload new ones or select files from your library. For best results, use JPEG files that are 1000 by 1000 pixels or larger. %1$sHow to prepare images?%2$s
ar: يمكنك سحب صور أو رفع صور أو تحديد ملفات من مكتبتك. للحصول على أفضل النتائج، استخدم ملفات JPEG بحجم 1000 في 1000 بكسل أو أكبر. ⁦%1$s⁩كيف تقوم بتجهيز الصور؟⁦%2$s⁩

en: Driouch
ar: الدريوش

en: Drive sales with %1$sGoogle for WooCommerce%2$s
ar: دفع المبيعات باستخدام ⁦%1$s⁩Google for WooCommerce%2$s

en: Drive sales with Google for WooCommerce
ar: دفع المبيعات باستخدام Google for WooCommerce

en: Drochia
ar: دروتشيا

en: Dropdown
ar: قائمة منسدلة

en: Dropin Plugins
ar: المكوِّنات الإضافية التلقائية الخاصة بـ Dropin

en: Dropins & MU plugins.
ar: الإضافات التلقائية الخاصة بـ Dropins وMU.

en: Duarte
ar: دوارتي

en: Dublin
ar: دبلن

en: Dubrovnik-Neretva County
ar: مقاطعة دوبروفنيك نيريتفا

en: Dubăsari
ar: دوباساري

en: Dummy Downloadable Product
ar: منتج قابل للتنزيل التجريبي

en: Dummy Product
ar: منتج صوري

en: Dummy Product Variation
ar: شكل المنتج الصوري

en: Duplicate
ar: تكرار

en: Durable glass
ar: مصنوع من الزجاج المتين

en: Durazno
ar: دورازنو

en: During checkout
ar: في أثناء السداد

en: Durrës
ar: دوريس

en: Dâmbovița
ar: ديمبوفيتسا

en: Düzce
ar: دوزجه

en: Dādra and Nagar Haveli and Damān and Diu
ar: دادرا، وناغار هافيلي، ودامان وديو

en: Earliest delivery time (ISO 8601).
ar: أبكر وقت للتسليم (ISO 8601).

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
ar: أذربيجان الشرقية

en: East Caribbean dollar
ar: دولار شرق الكاريبي

en: East Macedonia and Thrace
ar: شرق مقدونيا وتراقيا

en: Eastern
ar: الشرق

en: Eastern Cape
ar: كيب الشرقية

en: Eastern Samar
ar: سامار الشرقية

en: Ebonyi
ar: أيبوني

en: Eclectic finds, ethical delights
ar: اكتشافات انتقائية، ومباهج أخلاقية

en: Ecuador
ar: الاكوادور

en: Edineț
ar: إيدينت

en: Edit
ar: تحرير

en: Edit %s
ar: تعديل %s

en: Edit %s page
ar: تحرير صفحة %s

en: Edit Approved Directory
ar: تحرير دليل معتمد

en: Edit Brand
ar: تحرير العلامة التجارية

en: Edit Coupon
ar: تحرير القسيمة

en: Edit Email
ar: تحرير البريد الإلكتروني

en: Edit Notification
ar: تحرير التنبيه

en: Edit Order
ar: تحرير الطلب

en: Edit Product
ar: تحرير المنتج

en: Edit Scheduled Action
ar: تحرير الإجراء المجدول

en: Edit account
ar: تعديل الحساب

en: Edit and create new products from your mobile devices with the Woo app
ar: تحرير المنتجات الجديدة وإنشاؤها من أجهزتك المحمولة باستخدام تطبيق Woo

en: Edit attribute
ar: تحرير السمة

en: Edit category
ar: تحرير التصنيف

en: Edit coupon
ar: تعديل القسيمة

en: Edit failed. Please try again.
ar: فشلت عملية التحرير. الرجاء المحاولة مرة أخرى.

en: Edit fee
ar: تحرير الرسوم

en: Edit item
ar: تحرير العنصر

en: Edit order
ar: تعديل الطلب

en: Edit page
ar: تحرير الصفحة

en: Edit product
ar: تعديل المنتج

en: Edit product form
ar: تحرير نموذج المنتج

en: Edit products on the move
ar: تحرير المنتجات في أثناء التنقل

en: Edit shipping
ar: تحرير الشحن

en: Edit shipping class
ar: تحرير فئة الشحن

en: Edit tag
ar: تعديل الوسم

en: Edit this order
ar: تعديل هذا الطلب

en: Edit this review
ar: تحرير هذه المراجعة

en: Edo
ar: إدو

en: Education and learning
ar: التعليم والتعلُّم

en: Effective monetary cost value.
ar: قيمة التكلفة النقدية الفعالة

en: Effortless payments by Mollie: Offer global and local payment methods, get onboarded in minutes, and supported in your language.
ar: عمليات دفع من دون مجهود بواسطة Mollie: توفِّر طرق دفع عالمية ومحلية، والالتحاق بالخدمة في غضون دقائق، ومدعومة بلغتك.

en: Effortlessly accept cryptocurrency payments in your store.
ar: اقبل المدفوعات بالعملة المشفرة بسلاسة في متجرك.

en: Egypt
ar: مصر

en: Egyptian pound
ar: جنيه مصري

en: Eircode
ar: الرمز البريدي (Eircode)

en: Ekiti
ar: إكيتي

en: El Bayadh
ar: البيض

en: El Hajeb
ar: الحاجب

en: El Jadida
ar: الجديدة

en: El Oro
ar: إل أورو

en: El Oued
ar: الوادي

en: El Paraíso
ar: إل بارييسو

en: El Progreso
ar: إلبروجريسو

en: El Salvador
ar: السلفادور

en: El Seibo
ar: إل سيبو

en: El Tarf
ar: الطارف

en: El Valle
ar: إل فالي

en: Elazığ
ar: معمورة العزيز

en: Elbasan
ar: إلباسان

en: Electronics and computers
ar: الأجهزة الإلكترونية وأجهزة الحاسوب

en: Elevate your table with a 330ml Retro Glass Jug, blending classic design and durable hardened glass.
ar: عزز من شكل المنضدة لديك مع إبريق زجاجي كلاسيكي بسعة 330 مل، يجمع بين التصميم التقليدي والزجاج المقوى المتين.

en: Elgeyo-Marakwet
ar: إلجيو ماراكويت

en: Elías Piña
ar: إلياس بينا

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Email Address
ar: البريد الإلكتروني

en: Email Settings
ar: إعدادات البريد الإلكتروني

en: Email Template
ar: نموذج البريد الإلكتروني

en: Email address
ar: البريد الإلكتروني

en: Email address (optional)
ar: عنوان البريد الإلكتروني (اختياري)

en: Email address is invalid.
ar: عنوان البريد الإلكتروني غير صالح.

en: Email address to receive payments
ar: عنوان البريد الإلكتروني لاستلام المدفوعات

en: Email address to send the email preview to.
ar: عنوان البريد الإلكتروني لإرسال معاينة البريد الإلكتروني إليه.

en: Email address to send the order details to.
ar: عنوان البريد الإلكتروني المطلوب لإرسال تفاصيل الطلب إليه.

en: Email address.
ar: عنوان البريد الإلكتروني.

en: Email background
ar: خلفية البريد الإلكتروني

en: Email content
ar: محتوى البريد الإلكتروني

en: Email description.
ar: وصف البريد الإلكتروني.

en: Email design
ar: تصميم البريد الإلكتروني

en: Email group identifier.
ar: معرّف مجموعة البريد الإلكتروني.

en: Email group title.
ar: عنوان مجموعة البريد الإلكتروني.

en: Email heading
ar: ترويسة الرسالة

en: Email heading (paid)
ar: ترويسة الرسالة (مدفوع)

en: Email improvements
ar: تحسينات البريد الإلكتروني

en: Email improvements button
ar: زر تحسينات البريد الإلكتروني

en: Email notification
ar: تنبيهات البريد الإلكتروني

[ctx: Email notification]
en: Shop Now
ar: التسوق الآن

en: Email notifications
ar: إشعارات البريد الإلكتروني

en: Email notifications sent from WooCommerce are listed below. Click on an email to configure it.<br>%s
ar: تنبيهات البريد الإلكتروني المرسلة من WooCommerce مدرجة أدناه. انقر على بريد إلكتروني لتكوينه.<br>%s

en: Email of the reviewer.
ar: البريد الإلكتروني للمُراجع.

en: Email options
ar: خيارات البريد الإلكتروني

en: Email post generated for %s.
ar: تم إنشاء تدوينة البريد الإلكتروني ل %s.

en: Email preview
ar: معاينة البريد الإلكتروني

en: Email sender name cannot be empty.
ar: لا يمكن أن يكون اسم مُرسِل البريد الإلكتروني فارغًا.

en: Email sender options
ar: خيارات مرسل البريد الإلكتروني

en: Email sent to customers after completing the sign-up process successfully.
ar: تم إرسال بريد إلكتروني إلى العملاء بعد إكمال عملية التسجيل بنجاح.

en: Email sent to signed-up customers when a product is back in stock.
ar: تم إرسال بريد إلكتروني إلى العملاء المسجّلين عند توافر أحد المنتجات مرة أخرى في المخزون.

en: Email template
ar: قالب البريد الإلكتروني

en: Email template "%1$s" sent to %2$s.
ar: تم إرسال نموذج البريد الإلكتروني "⁦%1$s⁩" إلى ⁦%2$s⁩.

en: Email template ID.
ar: معرّف قالب البريد الإلكتروني.

en: Email template not found.
ar: لم يتم العثور على قالب البريد الإلكتروني.

en: Email title.
ar: عنوان البريد الإلكتروني.

en: Email type
ar: نوع البريد الإلكتروني

en: Email you used during checkout.
ar: البريد الإلكتروني الذي استخدمته أثناء إتمام الطلب.

en: Email:
ar: البريد الإلكتروني:

en: Emails
ar: البريد الإلكتروني

en: Emberá
ar: إمبيرا

en: Embu
ar: إمبو

en: Emergency
ar: حالة طوارئ

en: Empty Spam
ar: تفريغ التعليقات المزعجة

en: Empty Trash
ar: إفراغ سلة المهملات

en: Empty patterns received from the PTK Pattern Store
ar: تم تلقي أنماط فارغة من متجر أنماط مجموعة أدوات المنتجات

en: Empty response received from the Patterns Toolkit API.
ar: تم تلقي رد فارغ من واجهة برمجة تطبيقات مجموعة أدوات الأنماط.

en: Empty the approved download directories list
ar: إفراغ قائمة أدلة تنزيل المنتج المعتمدة

en: Enable
ar: تفعيل

en: Enable AJAX add to cart buttons on archives
ar: تفعيل إضافة المنتج للسلة بدون تحديث الصفحة (AJAX) في الأرشيفات

en: Enable Archives?
ar: تفعيل الأرشيفات؟

en: Enable Autorenew
ar: تمكين التجديد التلقائي

en: Enable IPN email notifications
ar: تمكين إشعارات البريد الإلكتروني الخاصة بـ IPN

en: Enable PayPal Buttons
ar: تمكين زر PayPal

en: Enable PayPal Standard
ar: تفعيل PayPal القياسي

en: Enable PayPal buttons to offer PayPal, Venmo and Pay Later as express checkout options on product, cart, and checkout pages.
ar: قم بتمكين أزرار PayPal لعرض PayPal، وVenmo، وPay Later كخيارات سداد سريعة على صفحات المنتج، وعربة التسوق، والسداد.

en: Enable PayPal sandbox
ar: تفعيل PayPal الإختباري

en: Enable PayU's exclusive plugin for WooCommerce to start accepting payments in 100+ payment methods available in India including credit cards, debit cards, UPI, & more!
ar: قم بتمكين الإضافة الحصرية PayU الخاصة بـ WooCommerce لبدء قبول المدفوعات بأكثر من 100 طريقة متاحة في الهند تشمل بطاقات الائتمان والخصم وواجهة الدفع الموحدة (UPI) والمزيد!

en: Enable PayU’s exclusive plugin for WooCommerce to start accepting payments in 100+ payment methods available in India including credit cards, debit cards, UPI, & more!
ar: قم بتمكين الإضافة الحصرية PayU الخاصة بـ WooCommerce لبدء قبول المدفوعات بأكثر من 100 طريقة متاحة في الهند تشمل بطاقات الائتمان والخصم وواجهة الدفع الموحدة (UPI) والمزيد!

en: Enable Point of Sale functionality in the WooCommerce mobile apps.
ar: قم بتمكين وظائف نقطة البيع في تطبيقات WooCommerce للجوال.

en: Enable WooCommerce Analytics
ar: تمكين WooCommerce Analytics

en: Enable WooCommerce MCP (Model Context Protocol) for AI-powered store operations. AI-generated results and actions can be unpredictable - please review before executing in your store.
ar: قم بتمكين WooCommerce MCP (بروتوكول السياق النموذجي) لعمليات المتجر المدعومة بالذكاء الاصطناعي. يمكن أن تكون النتائج والإجراءات التي تم إنشاؤها بواسطة الذكاء الاصطناعي غير متوقعة - يُرجى مراجعتها قبل تنفيذها في متجرك.

en: Enable a familiar, fast checkout for hundreds of millions of active Amazon customers globally.
ar: قم بتمكين إجراءات سداد سلسة وسريعة لمئات الملايين من عملاء Amazon النشطين على مستوى العالم.

en: Enable an account creation method to use this feature.
ar: قم بتمكين طريقة إنشاء الحساب لاستخدام هذه الميزة.

en: Enable archives?
ar: تفعيل الأرشيفات؟

en: Enable auto-renew
ar: تمكين التجديد التلقائي

en: Enable auto-renewal
ar: تمكين التجديد التلقائي

en: Enable bank transfer
ar: تفعيل التحويل البنكي

en: Enable blueprint to import and export settings in bulk
ar: تمكين المخطط التفصيلي لاستيراد الإعدادات وتصديرها بشكل مجمع

en: Enable cash on delivery
ar: تفعيل الدفع نقداً عند الإستلام

en: Enable check payments
ar: تفعيل مدفوعات الشيكات

en: Enable compatibility mode (Synchronize orders between High-performance order storage and WordPress posts storage).
ar: قم بتمكين وضع التوافق (مزامنة الطلبات بين تخزين الطلب عالي الأداء وتخزين تدوينات ووردبريس).

en: Enable coupons
ar: تمكين القسائم

en: Enable debug mode
ar: تمكين وضع كشف الأخطاء Debug

en: Enable for shipping methods
ar: التفعيل فقط لطرق الشحن

en: Enable guest checkout (recommended)
ar: تمكين السداد من جانب الضيوف (موصى بذلك)

en: Enable guest checkout to use this feature.
ar: قم بتمكين السداد عبر الزائر لاستخدام هذه الميزة.

en: Enable guided mode
ar: تمكين الوضع الموجِّه

en: Enable log-in during checkout
ar: تمكين تسجيل الدخول في أثناء السداد

en: Enable logging
ar: تفعيل تسجيل العمليات

en: Enable low stock notifications
ar: تفعيل تنبيهات المخزون المنخفض

en: Enable modern email design for transactional emails
ar: تمكين تصميم البريد الإلكتروني العصري لرسائل البريد الإلكتروني الخاصة بالمعاملات

en: Enable order data caching in the datastore. This feature only works with high-performance order storage and is recommended for stores using object caching.
ar: تمكين تخزين بيانات الطلب مؤقتًا في مخزن البيانات. تعمل هذه الميزة فقط مع تخزين الطلبات عالي الأداء ويوصى بها للمتاجر التي تستخدم التخزين المؤقت للكائنات.

en: Enable out of stock notifications
ar: تفعيل تنبيهات المخزون الغير متوفر

en: Enable predictive address search
ar: تمكين البحث عن العنوان التنبؤي

en: Enable product reviews
ar: تفعيل مراجعات المنتج

en: Enable product visibility
ar: تمكين رؤية المنتج

en: Enable push notifications for the WooCommerce mobile apps to receive order notifications and store updates.
ar: قم بتمكين تنبيهات الدفع لتطبيقات WooCommerce للهواتف المحمولة لتلقي تنبيهات الطلب وتحديثات المتجر.

en: Enable reviews
ar: تفعيل المراجعات

en: Enable rule
ar: تمكين قاعدة

en: Enable shipping debug mode to show matching shipping zones and to bypass shipping rate cache.
ar: تمكين وضع كشف الأخطاء Debug لعمليات الشحن لإظهار مناطق الشحن المطابقة ولتجاوز التخزين المؤقت لمعدل الشحن.

en: Enable star rating on reviews
ar: تفعيل نجوم التقييم في المراجعات

en: Enable stock management
ar: تفعيل إدارة المخزون

en: Enable store notice
ar: تمكين إشعار المتجر

en: Enable table usage
ar: تمكين استخدام الجدول

en: Enable tax rates and calculations
ar: تمكين أسعار الضرائب والعمليات الحسابية

en: Enable taxes
ar: تفعيل الضرائب

en: Enable taxes and coupons and configure how they are calculated.
ar: قم بتمكين الضرائب والقسائم وتهيئة كيفية حسابها.

en: Enable the Agentic Checkout API for AI-powered checkout experiences (e.g., ChatGPT). This adds REST API endpoints that allow AI agents to create and manage checkout sessions.
ar: قم بتمكين واجهة برمجة تطبيقات Agentic Checkout لتجارب السداد المدعومة من الذكاء الاصطناعي (مثل، ChatGPT). يضيف هذا نقاط نهاية واجهة برمجة تطبيقات REST التي تسمح لوكلاء الذكاء الاصطناعي بإنشاء جلسات السداد وإدارتها.

en: Enable the Order Fulfillments feature to manage order fulfillment and shipping.
ar: تمكين ميزة تنفيذ الطلبات لإدارة تنفيذ الطلبات والشحن.

en: Enable the block-based email editor for transactional emails.
ar: قم بتمكين محرِّر البريد الإلكتروني المُستند إلى المكوِّن الخاص برسائل البريد الإلكتروني الخاصة بالمعاملات.

en: Enable the shipping calculator on the cart page
ar: تفعيل حاسبة تكاليف الشحن في صفحة سلة المشتريات

en: Enable the site visibility badge in the WordPress admin bar
ar: تمكين شارة رؤية الموقع في شريط مسؤول ووردبريس

en: Enable the use of coupon codes
ar: تفعيل استخدام رموز القسيمة الشرائية

en: Enable this email notification
ar: تفعيل إشعارات البريد الإلكتروني

en: Enable this feature to track and credit channels and campaigns that contribute to orders on your site
ar: تمكين هذه الميزة لتتبُّع القنوات والحملات التي تسهم في الطلبات على موقعك والتصديق عليها

en: Enable this if you want this attribute to have product archives in your store.
ar: تفعيل هذا الاختيار إذا أردت أن تمتلك هذه السمة أرشيف للمنتجات في متجرك.

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
ar: تفعيل هذا الاختيار إذا كان المنتج لا يُشحن أو لا تطبق عليه تكلفة شحن

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
ar: تفعيل هذا الاختيار يُمكّن المشتري من تنزيل الملف القابل للتنزيل عند إتمام عملية شراء المنتج.

en: Enable this option to enable stock management at variation level
ar: تفعيل هذا الاختيار لتمكين إدارة مخزون هذا النوع.

en: Enable this option to grant access to downloads when orders are "processing", rather than "completed".
ar: تفعيل هذا الاختيار سيعطي تصريح للتنزيلات والطلب لا يزال "قيد التنفيذ والمعالجة"، بدلاً من "مُكتمل".

en: Enable this payment gateway
ar: تمكين بوابة الدفع هذه

en: Enable tracking
ar: تمكين التعقب

en: Enable usage tracking and help improve WooCommerce
ar: تمكين تتبُّع الاستخدام والمساعدة على تحسين WooCommerce

en: Enable/Disable
ar: تفعيل/تعطيل

en: Enable/Disable attribute archives.
ar: تمكين/تعطيل أرشيف السمات.

en: Enabled
ar: مُفعل

en: Enabled Features
ar: الميزات التي تم تمكينها

en: Enabled features.
ar: الميزات التي تم تمكينها.

en: Enabled features:
ar: الميزات التي تم تمكينها:

en: Enables rate limiting for Checkout place order and Store API /checkout endpoint. To further control this, refer to <a href="%s" target="_blank">rate limiting documentation</a>.
ar: يقوم بتمكين حد المعدل لطلب إجراء السداد عند الخروج ونقطة نهاية واجهة برمجة تطبيقات المتجر/السداد عند الخروج. لمزيد من التحكم في ذلك، راجع <a href="%s" target="_blank">وثائق حد المعدل</a>.

en: End date of sale price, as GMT.
ar: تاريخ انتهاء سعر التخفيض، بتوقيت GMT.

en: End date of sale price, in the site's timezone.
ar: تاريخ انتهاء سعر التخفيض، بتوقيت الموقع.

en: End date of sale price.
ar: تاريخ انتهاء سعر التخفيض.

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Add payment method" page.
ar: تركيبة رابط النهاية لصفحة "إتمام الطلب &larr; إضافة وسيلة دفع".

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Order received" page.
ar: تركيبة رابط النهاية لصفحة "إتمام الطلب &larr; تمّ استلام الطلب".

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Pay" page.
ar: تركيبة رابط النهاية لصفحة "إتمام الطلب &larr; الدفع".

en: Endpoint for the "My account &rarr; Addresses" page.
ar: تركيبة رابط النهاية لصفحة "لوحة حسابي &larr; صفحة العناوين".

en: Endpoint for the "My account &rarr; Downloads" page.
ar: تركيبة رابط النهاية لصفحة "لوحة حسابي &larr; صفحة التنزيلات".

en: Endpoint for the "My account &rarr; Edit account" page.
ar: تركيبة رابط النهاية لصفحة "لوحة حسابي &larr; تعديل الحساب".

en: Endpoint for the "My account &rarr; Lost password" page.
ar: تركيبة رابط النهاية لصفحة "لوحة حسابي &larr; صفحة فقدان كلمة المرور".

en: Endpoint for the "My account &rarr; Orders" page.
ar: تركيبة رابط النهاية لصفحة "لوحة حسابي &larr; صفحة الطلبات".

en: Endpoint for the "My account &rarr; Payment methods" page.
ar: تركيبة رابط النهاية لصفحة "لوحة حسابي &larr; صفحة طُرق الدفع".

en: Endpoint for the "My account &rarr; View order" page.
ar: تركيبة رابط النهاية لصفحة "لوحة حسابي &larr; عرض الطلب".

en: Endpoint for the delete payment method page.
ar: تركيبة رابط النهاية لصفحة حذف طريقة الدفع

en: Endpoint for the setting a default payment method page.
ar: تركيبة رابط النهاية لصفحة تعيين طريقة الدفع الافتراضية.

en: Endpoint for the triggering logout. You can add this to your menus via a custom link: yoursite.com/?customer-logout=true
ar: تركيبة رابط النهاية لتسجيل الخروج. تستطيع إضافة هذا الرابط إلى قوائم عبر إدخال رابط مخصص، مثل: yoursite.com/?customer-logout=true

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions during the checkout process. They should be unique.
ar: تركيبة روابط النهاية تضاف إلى رابط الصفحة المعروضة لتنفيذ عمليات محددة أثناء عملية إتمام الطلب. يجب أن تكون فريدة وسهلة الفهم.

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the accounts pages. They should be unique and can be left blank to disable the endpoint.
ar: تركيبة روابط النهاية تضاف إلى روابط الصفحة للتعامل مع إجراءات محددة في صفحات الحسابات. يجب أن تكون فريدة ويمكن تركها فارغة لتعطيل رابط النهاية.

en: Enforce Approved Product Download Directories
ar: فرض أدلة تنزيل المنتج المعتمدة

en: Enforce approved download directories?
ar: هل تريد فرض أدلة التنزيل المعتمدة؟

en: Enhance speed and security with %1$sJetpack%2$s
ar: تحسين السرعة والأمان باستخدام ⁦%1$s⁩Jetpack%2$s

en: Enhance your products
ar: تعزيز منتجاتك

en: Enhance your store with extensions
ar: تعزيز متجرك من خلال الملحقات

en: Enhance your store with these recommended free features.
ar: يمكنك تحسين متجرك باستخدام هذه الميزات المجانية الموصى بها.

en: Enjoy all Facebook products combined in one extension: pixel tracking, catalog sync, messenger chat, shop functionality and Instagram shopping (coming soon)!
ar: استمتع بجميع منتجات فيسبوك المضمّنة في امتداد واحد: تعقب وحدات البكسل ومزامنة الكتالوج ودردشة الرسائل ووظائف المتجر والتسوق عبر الإنستغرام (قريبًا)!

en: Enriquillo
ar: إنريكيو

en: Ensure meta_data excludes specific keys.
ar: تأكد من أن meta_data تستبعد مفاتيحَ معينة.

en: Ensure result set excludes reviews assigned to specific user IDs.
ar: تأكد من أنّ مجموعة النتائج لا تتضمن المراجعات التي تم تعيين مُعرّفات المستخدمين المحددة لها.

en: Ensure result set excludes specific IDs.
ar: للتأكد من أن مجموعة النتائج لا تتضمن على مُعرفات مُعينة.

en: Enter Bcc recipients (comma-separated) for this email.
ar: أدخل مستلمين في حقل النُّسخ المخفية (يُفصل بينهم بفواصل) في هذا البريد الإلكتروني.

en: Enter Cc recipients (comma-separated) for this email.
ar: أدخل مستلمين في حقل النُّسخ (يُفصل بينهم بفواصل) في هذا البريد الإلكتروني.

en: Enter a barcode or any other identifier unique to this product. It can help you list this product on other channels or marketplaces.
ar: أدخل كود المرور أو أي معرِّف آخر فريد لهذا المنتج. قد يساعدك ذلك على إدراج هذا المنتج على القنوات الأخرى أو الأسواق.

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g. <code>10.00 * [qty]</code>.
ar: أدخل تكلفة (غير شامل ضريبة) أو أجمع، على سبيل المثال <code>10.00 * [qty]</code>.

en: Enter a coupon code to apply. Discounts are applied to line totals, before taxes.
ar: أدخل رمز القسيمة للتطبيق. تُطبّق الخصومات على مجموع الأسطر، قبل الضرائب.

en: Enter a custom base to use. A base must be set or WordPress will use default instead.
ar: أدخل تركيبة مخصصة لإستخدامها. يجب إعداد التركيبة المخصصة أو سيقوم ووردبريس بإستخدام التركيبة الافتراضية بدلاً من ذلك.

en: Enter a different address
ar: إدخال عنوان مختلف

en: Enter a fixed amount or percentage to apply as a fee.
ar: أدخل مبلغاً ثابتاً أو نسبة مئوية لتطبيقها كرسوم.

en: Enter a name for the new attribute term:
ar: أدخل اسم لعنصر السمة الجديدة:

en: Enter a name for this tax rate.
ar: ادخل اسم لهذه الضريبة

en: Enter a new password below.
ar: أدخل كلمة مرور جديدة بالأسفل.

en: Enter a number to set stock quantity at the variation level. Use a variation's 'Manage stock?' check box above to enable/disable stock management at the variation level.
ar: أدخل رقمًا لتعيين كمية المخزون على مستوع النوع. هل ترغب في استخدم "إدارة المخزون" الخاصة بالنوع؟ حدد المربع أعلاه لتمكين/تعطيل إدارة المخزون على مستوى النوع.

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
ar: أدخل معدل ضريبة (نسبة مئوية) بأربع خانات بعد الفاصلة.

en: Enter a username or email address.
ar: أدخل اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني.

en: Enter a value
ar: أدخل قيمة

en: Enter a value (fixed or %)
ar: أدخل قيمة (عشرية أو مئوية)

en: Enter an optional description for this variation.
ar: إدخال وصف اختياري لهذا النوع.

en: Enter an optional note attached to the order confirmation message sent to the shopper.
ar: أدخل ملاحظة اختيارية مرفقة برسالة تأكيد الطلب المرسلة إلى المتسوق.

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
ar: إدخال ملاحظة اختيارية ترسل إلى الزبون بعد إتمام عملية الشراء.

en: Enter attachment ID or URL to an image
ar: إدخال مُعرّف المرفق أو رابط URL لصورة

en: Enter cost value (%s)
ar: إدخال قيمة التكلفة (%s)

en: Enter customer e-mail&hellip;
ar: إدخال البريد الإلكتروني للعميل…

en: Enter new
ar: إدخال جديد

en: Enter options for customers to choose from, f.e. “Blue” or “Large”. Use “%s” to separate different options.
ar: على سبيل المثال، أدخل خيارات لكي يختار العملاء منها. "أزرق" أم "كبير". استخدم "%s" لفصل الخيارات المختلفة.

en: Enter price (%s)
ar: ادخل السعر (%s)

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
ar: أضف المستلمين لهذا البريد الإلكتروني (إفصل بين العناوين بفاصلة). الافتراضي إلى %s.

en: Enter recipients (comma separated) that will receive this notification.
ar: قم بإدخال المستقبلين للإشعارات (مفصولين بفاصلة).

en: Enter sale price (%s)
ar: أدخل سعر التخفيض (%s)

en: Enter some descriptive text. Use “%s” to separate different values.
ar: أدخل بعض النصوص الوصفية. استخدم "%s" لفصل القيم المختلفة.

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
ar: أدخل بعض النصوص، أو بعض السمات، بواسطة العمود (|) لفصل القيم.

en: Enter the action that will trigger this webhook.
ar: أدخل الإجراء الذي سينفذ هذا الـ Webhook.

en: Enter the external URL to the product
ar: إدخال عنوان URL الخارجي إلى المنتج

en: Enter the external URL to the product.
ar: أضف الرابط الخارجي للمنتج.

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
ar: إدخال عدد الأيام قبل أن تنتهي صلاحية رابط التنزيل، أو ترك الحقل فارغًا.

en: Enter your PayPal API credentials to process refunds via PayPal. Learn how to access your <a href="%s">PayPal API Credentials</a>.
ar: أدخل وثائق تفويض واجهة برمجة التطبيقات PayPal API لتنفيذ عمليات إعادة المبالغ عبر PayPal. تعلم كيفية الوصول إلى <a href="%s">مصادقة البيانات PayPal API</a> الخاص بك.

en: Enter your address to view shipping options.
ar: أدخل عنوانك لعرض خيارات الشحن.

en: Enter your coupon code
ar: إدخال كود الكوبون الخاص بك

en: Entre Ríos
ar: انتري ريوس

en: Enugu
ar: إنوغو

en: Environment.
ar: البيئة.

en: Epirus
ar: إبيروس

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الاستوائية

en: Eritrea
ar: إرتريا

en: Eritrean nakfa
ar: ناكفا إريترية

en: Erongo
ar: إيرونجو

en: Errachidia
ar: الرشيدية

en: Error
ar: خطأ

en: Error 404
ar: خطأ 404

en: Error code
ar: كود الخطأ

en: Error during status transition.
ar: حدث خطأ أثناء نقل الحالة.

en: Error generating email post. Error: %s.
ar: خطأ في أثناء إنشاء تدوينة البريد الإلكتروني. خطأ: %s.

en: Error getting remote image %s.
ar: خطأ في جلب الصورة البعيدة %s.

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: Error messages can contain sensitive information about your store environment. These should be hidden from untrusted visitors.
ar: قد تحتوي رسائل الخطأ على معلومات حساسة بخصوص بيئة المتجر الخاص بك. وهذه يجب إخفاؤها عن الزوار غير الموثوق بهم.

en: Error messages should not be shown to visitors.
ar: يجب عدم إظهار رسائل الخطأ للزوّار.

en: Error processing action %1$s: %2$s
ar: حدث خطأ أثناء معالجة الإجراء %1$s: %2$s

en: Error processing refund. Please try again.
ar: حدث خطأ أثناء عملية استرجاع الأموال. حاول مرة أخرى.

en: Error saving action: %s
ar: حدث خطأ أثناء حفظ الإجراء: %s

en: Error saving order ID %1$s.
ar: خطأ في أثناء حفظ مُعرِّف الطلب ⁦%1$s⁩.

en: Error saving transient. Please try again.
ar: خطأ في أثناء حفظ العنصر العابر. يرجى المحاولة مجددًا.

en: Error sending test email. Please try again.
ar: خطأ في إرسال البريد الإلكتروني للاختبار. يرجى المحاولة مجددًا.

en: Error unable to generate email post.
ar: خطأ في أثناء إنشاء مقالة البريد الإلكتروني.

en: Error when setting property '%1$s' for order %2$d: %3$s
ar: خطأ عند تعيين خاصية "⁦%1$s⁩" للطلب ⁦%2$d⁩: %3$s

en: Error:
ar: خطأ:

en: Error: %s
ar: خطأ: %s

en: Error: %s.
ar: خطأ: %s.

en: Error: Delivery URL cannot be reached: %s
ar: خطأ: لا يمكن الوصول إلى رابط التسليم: %s

en: Error: Delivery URL returned response code: %s
ar: خطأ: رمز استجابة إعادة رابط التسليم: %s

en: Error: Please type your reply text.
ar: خطأ: يرجى كتابة نص ردك.

en: Error: Please type your review text.
ar: خطأ: يرجى كتابة نص مراجعتك.

en: Error: You can't reply to a review on a draft product.
ar: خطأ: يتعذر عليك الرد على مراجعة على منتج مسودة.

en: Error: non-existing attribute ID.
ar: خطأ: مُعرّف سمة غير موجود.

en: Errors list for the step.
ar: قائمة الأخطاء للخطوة.

en: Escuintla
ar: إيسكوينتلا

en: Eskişehir
ar: إسكي شهر

en: Esmeraldas
ar: إسمرالداس

en: Espaillat
ar: إسبايلات

en: Espírito Santo
ar: إسبيريتو سانتو

en: Essaouira
ar: الصويرة

en: Estado de México
ar: ولاية مكسيكو

en: Estelí
ar: إستيلي

en: Estonia
ar: استونيا

en: Eswatini
ar: إسواتيني

en: Ethiopia
ar: أثيوبيا

en: Ethiopian birr
ar: بير إثيوبي

en: Euro
ar: يورو

en: Europe
ar: أوروبا

en: Europe zone = Any country in Europe = Flat rate shipping
ar: منطقة أوروبية = أي دولة في أوروبا = سعر شحن ثابت

en: European Article Number
ar: رقم المادة العالمي

en: Every %d minutes
ar: كل %d دقيقة

en: Every %s
ar: كل %s

en: Every 15 Days
ar: كل 15 يومًا

en: Every minute
ar: كل دقيقة

en: Everywhere
ar: في كل مكان

en: Exceptional flavors, sustainable choices. The carefully curated collection of coffee pots and accessories turned my kitchen into a haven of style and taste.
ar: نكهة استثنائية واختيارات مستدامة. حولت المجموعة المختارة بعناية من أواني القهوة والإكسسوارات مطبخي إلى ملاذ للأناقة والذوق.

en: Exclude brands
ar: استبعاد العلامات التجارية

en: Exclude categories
ar: التصنيفات المستبعدة

en: Exclude product variations with any of the statuses from result set.
ar: استبعد أشكال المنتجات التي تحتوي على أي حالة من الحالات من مجموعة النتائج.

en: Exclude products
ar: المنتجات المستبعدة

en: Exclude products that belong to specific product category IDs.
ar: استبعاد المنتجات التي تنتمي إلى معرفات فئات منتجات محددة.

en: Exclude products with any of the statuses from result set.
ar: استبعد المنتجات التي تحتوي على أي نوع من الأنواع من مجموعة النتائج.

en: Exclude products with any of the types from result set.
ar: استبعد المنتجات التي تحتوي على أي نوع من الأنواع من مجموعة النتائج.

en: Exclude sale items
ar: استبعاد المنتجات المخصومة

en: Exclude:
ar: إستثناء:

en: Excluded report order statuses
ar: حالات طلب التقرير المستبعدة

en: Excluding selected countries
ar: الجميع باستثناء الدول المحدّدة

en: Excluding tax
ar: بدون الضريبة

en: Executed %d action. | Executed %d actions.
ar[0]: تم تنفيذ %d من الإجراءات.
ar[1]: تم تنفيذ %d من الإجراءات.
ar[2]: تم تنفيذ %d من الإجراءات.
ar[3]: تم تنفيذ %d من الإجراءات.
ar[4]: تم تنفيذ %d من الإجراءات.
ar[5]: تم تنفيذ %d من الإجراءات.

en: Executing %d action | Executing %d actions
ar[0]: تنفيذ %d من الإجراءات
ar[1]: تنفيذ %d من الإجراءات
ar[2]: تنفيذ %d من الإجراءات
ar[3]: تنفيذ %d من الإجراءات
ar[4]: تنفيذ %d من الإجراءات
ar[5]: تنفيذ %d من الإجراءات

en: Existing products that match by ID or SKU will be updated. Products that do not exist will be skipped.
ar: سيتم تحديث المنتجات الحالية التي تتناسب حسب المُعرّف أو رمز SKU. سيتم تجاوز المنتجات غير الموجودة.

en: Expand
ar: توسيع

en: Expected Delivery
ar: موعد التسليم المتوقع

en: Expected an array of country codes.
ar: من المتوقع وجود مجموعة من أكواد البُلدان.

en: Experience your music like never before with our latest generation of hi-fidelity headphones.
ar: استمتع بموسيقى لا مثيل لها مع أحدث جيل من سماعات الرأس عالية الدقة.

en: Experimental features
ar: الميزات التجريبية

en: Expiration date formatted as yyyy-mm-dd.
ar: تم تنسيق تاريخ انتهاء الصلاحية بالصورة الآتية: yyyy-mm-dd.

en: Expiration date of the receipt, formatted as yyyy-mm-dd.
ar: تم تنسيق تاريخ انتهاء صلاحية الإيصال بالصورة الآتية: yyyy-mm-dd.

en: Expired
ar: منتهي الصلاحية

en: Expired :(
ar: منتهي الصلاحية :(

en: Expired transients
ar: التخزينات المنتهية

en: Expires
ar: انتهاء الصلاحية

en: Expires on:
ar: انتهاء الصلاحية في:

en: Expiring Soon
ar: انتهاء الصلاحية قريباً

en: Expiring soon!
ar: انتهاء الصلاحية قريبًا!

en: Expiry (MM/YY)
ar: تاريخ الإنتهاء (شهر/سنة)

en: Expiry date
ar: تاريخ الانتهاء

en: Explore a new enhanced delivery method that allows you to easily offer one or more pickup locations to your customers in the <a href="%s">Local pickup settings page</a>.
ar: استكشف طريقة تسليم جديدة محسَّنة تسمح لك بعرض واحد أو أكثر من مواقع الاستلام بسهولة على عملائك في <a href="%s">صفحة إعدادات الاستلام المحلي</a>.

en: Explore our exclusive collection of sunglasses, crafted to elevate your look and safeguard your eyes. Find your perfect pair and see the world through a new lens.
ar: استكشف تشكيلتنا الحصرية من النظارات الشمسية المصممة لتعزيز مظهرك وحماية عينيك. عثر على الزوج المثالي لك منها، وشاهد العالم من خلال عدسة جديدة.

en: Export
ar: تصدير

en: Export %d selected
ar: تم تحديد تصدير %d

en: Export CSV
ar: تصدير بصيغة CSV

en: Export ID.
ar: معرِّف التصدير.

en: Export Products
ar: تصدير المنتجات

en: Export all categories
ar: تصدير جميع التصنيفات

en: Export all columns
ar: تصدير جميع الأعمدة

en: Export all products
ar: تصدير جميع المنتجات

en: Export custom meta?
ar: هل ترغب في تصدير بيانات التعريف المخصصة؟

en: Export download URL.
ar: قم بتصدير عنوان URL الخاص بالتنزيل.

en: Export products to a CSV file
ar: تصدير المنتجات إلى ملف CSV

en: Export status message.
ar: رسالة حالة التصدير.

en: Export status.
ar: حالة التصدير.

en: Extended task List
ar: قائمة المهام الموسعة

en: Extension data registered by %s
ar: تم تسجيل بيانات الملحقات بواسطة %s

en: Extension's name - this will be used to ensure the data in the request is routed appropriately.
ar: اسم الإضافة - سيُستخدم هذا لضمان توجيه البيانات الموجودة في الطلب بشكل مناسب.

en: Extensions
ar: الإضافات

en: Extensions %s
ar: الإضافات %s

en: Extensions can add new functionality to your product pages that make your store stand out
ar: يمكن أن تضيف الامتدادات وظائف جديدة إلى صفحات المنتجات الخاصة بك والتي تُسلط الضوء على متجرك

en: External URL
ar: رابط خارجي

en: External object cache
ar: ذاكرة تخزين مؤقت للكائن الخارجي

en: External product
ar: منتج خارجي

en: External products cannot be backordered.
ar: المنتجات الخارجية لا يمكن أن تكون متاحة كـ طلب مسبق.

en: External products cannot be stock managed.
ar: المنتجات الخارجية لا يمكن إدارتها بالمخزون.

en: External/Affiliate product
ar: منتج خارجي

en: Extra business extensions to install.
ar: ملحقات الأعمال الإضافية المطلوب تثبيتها.

en: FATA
ar: المناطق القبلية الخاضعة للإدارة الاتحادية (FATA)

en: FTS index recreated.
ar: تمت إعادة إنشاء فهرس FTS.

en: Facebook
ar: فيسبوك

en: Facebook for WooCommerce
ar: فيسبوك مقابل WooCommerce

en: Facebook icon
ar: أيقونة فيسبوك

en: Fahs-Beni Makada
ar: بني مكادة

en: Failed
ar: فشل

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: فشل <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: فشل <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: فشل <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: فشل <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: فشل <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: فشل <span class="count">(%s)</span>

en: Failed order
ar: فشل الطلب

en: Failed order emails are sent to chosen recipient(s) when orders have been marked failed (if they were previously pending or on-hold).
ar: يتم إرسال رسائل البريد الإلكتروني للطلب الفاشل إلى المستلم/المستلمين المختارين عند وضع علامة فشل للطلبات (إذا كانوا مسبقًا في حالة قيد التنفيذ أو قيد الانتظار).

en: Failed orders are unpaid and may have been abandoned by the customer. They will be trashed after the specified duration.
ar: تكون الطلبات الفاشلة غير مدفوعة وقد يتم التخلي عنها من قبل العميل. سيتم إرسالها إلى سلة المحذوفات بعد المدة المحددة.

en: Failed to clean up all orders in a batch. Aborting.
ar: فشل تنظيف كل الطلبات دفعة واحدة. الإنهاء.

en: Failed to connect with the Patterns Toolkit API: try again later.
ar: فشل الاتصال بواجهة برمجة تطبيقات مجموعة أدوات الأنماط: حاول مجددًا لاحقًا.

en: Failed to create FTS index on address table
ar: فشل إنشاء فهرس FTS على جدول العنوان

en: Failed to create FTS index on order address table. Please go to WooCommerce > Status > Tools and run the "Re-create Order Address FTS index" tool.
ar: فشل إنشاء فهرس FTS على جدول عناوين الطلبات. يرجى الانتقال إلى WooCommerce > الحالة > الأدوات وتشغيل أداة "إعادة إنشاء فهرس FTS لعنوان الطلب".

en: Failed to create FTS index on order item table
ar: فشل إنشاء فهرس FTS على جدول عناصر الطلب

en: Failed to create FTS index on orders table. This feature is only available when High-performance order storage is enabled.
ar: فشل إنشاء فهرس FTS على جدول الطلبات. لا تتوفر هذه الميزة إلا عند تمكين تخزين الطلبات عالية الأداء.

en: Failed to create fulfillment status column: %s
ar: فشل إنشاء عمود حالة التنفيذ: %s

en: Failed to delete fulfillment.
ar: فشل حذف التنفيذ.

en: Failed to disable the test account.
ar: فشل تعطيل حساب الاختبار.

en: Failed to download the MaxMind database.
ar: فشل تنزيل قاعدة بيانات MaxMind.

en: Failed to fetch dummy products.
ar: فشل إحضار منتجات زائفة.

en: Failed to finish the KYC session.
ar: فشل إنهاء جلسة KYC.

en: Failed to generate catalog file.
ar: فشل إنشاء ملف كتالوج

en: Failed to get WooCommerce patterns from the PTK: "%s"
ar: فشل الحصول على أنماط WooCommerce من مجموعة أدوات المنتجات: "%s"

en: Failed to get onboarding fields data.
ar: فشل الحصول على بيانات حقول الإعداد.

en: Failed to get the KYC session data.
ar: فشل الحصول على بيانات جلسة KYC.

en: Failed to import %s product | Failed to import %s products
ar[0]: فشل استيراد %s منتج
ar[1]: فشل استيراد منتج واحد
ar[2]: فشل استيراد مُنتَجين
ar[3]: فشل استيراد %s منتجات
ar[4]: فشل استيراد %s منتج
ar[5]: فشل استيراد %s منتج

en: Failed to initialise WC_Filesystem API while trying to update the MaxMind Geolocation database.
ar: فشلت تهيئة واجهة برمجة تطبيقات WC_Filesystem عند محاولة تحديث قاعدة بيانات MaxMind Geolocation.

en: Failed to initialize the test account.
ar: فشلت تهيئة حساب الاختبار.

en: Failed to insert fulfillment meta.
ar: فشل إدراج بيانات تعريف التنفيذ.

en: Failed to insert fulfillment.
ar: فشل إدراج التنفيذ.

en: Failed to modify existing FTS index. Please go to WooCommerce > Status > Tools and run the "Re-create Order Address FTS index" tool.
ar: فشل تعديل فهرس FTS الموجود. يرجى الانتقال إلى WooCommerce > الحالة > الأدوات وتشغيل أداة "إعادة إنشاء فهرس FTS لعنوان الطلب".

en: Failed to read fulfillment data.
ar: فشل قراءة بيانات التنفيذ.

en: Failed to reset onboarding.
ar: فشلت إعادة تعيين الإعداد.

en: Failed to retrieve updated email settings.
ar: فشل استرداد إعدادات البريد الإلكتروني المحدثة.

en: Failed to save settings: %s
ar: فشل حفظ الإعدادات: %s

en: Failed to send notification. Please make sure that the listed product is available.
ar: فشل إرسال التنبيه. يرجى التأكد من أن (أ) التنبيه نشط، و(ب) المنتج المدرج متوافر.

en: Failed to sign up. Please try again.
ar: فشل في التسجيل. يُرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Failed to update fulfillment meta.
ar: فشل تحديث بيانات تعريف التنفيذ.

en: Failed to update fulfillment.
ar: فشل تحديث التنفيذ.

en: Failed to update order fulfillment status. Please check the database logs for errors.
ar: فشل تحديث تنفيذ الطلبات. يُرجى التحقق من عدم وجود أخطاء في سجل قاعدة البيانات.

en: Faiyum
ar: الفيوم

en: Falcón
ar: فالكون

en: Falkland Islands
ar: جزر فوكلاند

en: Falkland Islands pound
ar: جنيه جزر فوكلاند

en: Fan Favorites
ar: مفضلة لدى العملاء

en: Faroe Islands
ar: جزر فارو

en: Fashion, apparel, and accessories
ar: الأزياء والملابس والإكسسوارات

en: Faster future purchases
ar: عمليات شراء أسرع في المستقبل

en: Fatick
ar: فاتيك

en: Featured
ar: مميز

en: Featured Selling
ar: البيع المميز

en: Featured product.
ar: منتج بارز.

en: Featured products
ar: المنتجات المميزة

en: Features
ar: مميّزات

en: Features that are currently enabled.
ar: الميزات التي تم تمكينها حاليًا.

en: Federal Dependencies
ar: التبعيات الاتحادية

en: Fee
ar: رسوم

en: Fee has already been added.
ar: تمت إضافة الرسوم بالفعل.

en: Fee lines data.
ar: بيانات بنود الرسوم.

en: Fee name
ar: اسم الرسوم

en: Fee name is required.
ar: اسم الرسوم مطلوب.

en: Fee name.
ar: اسم الرسوم.

en: Fee total amounts provided using the smallest unit of the currency.
ar: إجمالي المبالغ المجانية بشرط استخدام أصغر وحدة من العملة.

en: Fee type
ar: نوع الرسوم

en: Feel free to reconnect again using the button below.
ar: لا تتردّد في إعادة الاتصال مرة أخرى باستخدام الزر أدناه.

en: Fees & dimensions
ar: الرسوم والأبعاد

en: Fees:
ar: الرسوم:

en: Fejér
ar: فيير

en: Fier
ar: فيير

en: Figuig
ar: فكيك

en: Fiji
ar: فيجي

en: Fijian dollar
ar: دولار فيجي

en: File
ar: الملف

en: File %d
ar: الملف %d:

en: File ID
ar: مُعرّف الملف

en: File ID.
ar: مُعرّف الملف.

en: File URL
ar: رابط الملف

en: File URL.
ar: رابط الملف.

en: File details.
ar: تفاصيل الملف.

en: File does not exist
ar: الملف غير موجود

en: File download method
ar: طريقة تنزيل الملف

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
ar: الملف فارغ. يرجى رفع شيء أكثر قيمة. يمكن أن يظهر هذا الخطأ أيضًا بسبب عمليات الرفع التي يجري تعطيلها في php.ini الخاص بك أو بواسطة post_max_size الذي يجري تحديده على أنه أصغر من upload_max_filesize في php.ini.

en: File name
ar: اسم الملف

en: File name.
ar: اسم الملف.

en: File not found
ar: لم يتم العثور على الملف

en: File path is not a valid upload path.
ar: مسار الملف ليس مسارَ رفع صالحًا.

en: File path provided for import is invalid.
ar: مسار الملف المتوفر للاستيراد غير صالح.

en: File rotations:
ar: عمليات تدوير الملفات:

en: File size
ar: حجم الملف

en: File system (default)
ar: نظام الملفات (الإعداد الافتراضي)

en: File system settings
ar: إعدادات نظام الملفات

en: File uploaded: %s
ar: تم رفع الملف: %s

en: File was not found.
ar: لم يتم إيجاد الملف.

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Files that may contain %1$sstore analytics%2$s reports were found in your uploads directory - we recommend assessing and deleting any such files.
ar: تم العثور على الملفات التي قد تحتوي على ⁦%1$s⁩تقارير تحليلات المخزن⁦%2$s⁩ في دليل عمليات الرفع الخاص بك - نوصي بتقييم أي من هذه الملفات وحذفها.

en: Filling in progress (%d)
ar: الملء قيد التقدم (%d)

en: Filter
ar: تصفية

en: Filter Products by Attribute
ar: فرز المنتجات حسب السمة

en: Filter Products by Price
ar: فرز المنتجات حسب السعر

en: Filter Products by Rating
ar: فرز المنتجات حسب التقييم

en: Filter by
ar: الفرز حسب

en: Filter by IP address
ar: التصفية حسب عنوان IP

en: Filter by brand
ar: التصفية حسب العلامة التجارية

en: Filter by category
ar: تصفية حسب التصنيف

en: Filter by coupon
ar: الفرز حسب القسيمة

en: Filter by date
ar: التصفية حسب التاريخ

en: Filter by file
ar: التصفية حسب الملف

en: Filter by fulfillment
ar: تصفية حسب التنفيذ

en: Filter by level
ar: الفرز حسب المستوى

en: Filter by log source
ar: التصفية حسب مصدر السجل

en: Filter by order
ar: التصفية حسب الطلب

en: Filter by price
ar: الفرز حسب السعر

en: Filter by product
ar: الفرز حسب المنتج

en: Filter by product type
ar: الفرز حسب نوع المنتج

en: Filter by registered customer
ar: الفرز بواسطة عميل مسجّل

en: Filter by review rating
ar: التصفية حسب تقييم المراجعة

en: Filter by review type
ar: التصفية حسب نوع المراجعة

en: Filter by source
ar: الفرز حسب المصدر

en: Filter by stock status
ar: الفرز حسب حالة المخزون

en: Filter by template post ID.
ar: التصفية حسب معرّف تدوينة القالب.

en: Filter by user
ar: التصفية حسب المستخدم

en: Filter condition	 being performed which may affect counts. Valid values include "and" and "or".
ar: شرط التصفية	 الذي يتم تنزيله وقد يؤثر في الأعداد. تتضمن القيم الصالحة "و" و"أو".

en: Filter coupons
ar: تصفية القسائم

en: Filter orders
ar: تصفية الطلبات

en: Filter out results where any of the passed fields are empty
ar: تصفية النتائج حيث تكون أي حقول تم تمريرها فارغة

en: Filter product forms
ar: تصفية نماذج المنتجات

en: Filter products
ar: تصفية المنتجات

en: Filter products by maximum price
ar: تصفية المنتجات حسب الحد الأقصى للسعر

en: Filter products by minimum price
ar: تصفية المنتجات حسب الحد الأدنى للسعر

en: Filter refunds by order ID.
ar: تصفية عمليات الاسترداد حسب معرّف الطلب.

en: Find your shade
ar: البحث عن الظل الخاص بك

en: Finish checkout
ar: إنهاء إجراءات السداد

en: Finish setting up your store
ar: إنهاء الإعداد لإنشاء متجرك

en: Finish setup
ar: إنهاء الإعداد

en: Finland
ar: فنلندا

en: First line of the address being shipped to.
ar: السطر الأول من العنوان الذي يتم الشحن إليه.

en: First name
ar: الاسم الأول

en: First name (optional)
ar: الاسم الأول (اختياري)

en: First name.
ar: الاسم الأول.

en: First order received
ar: تم تلقي الطلب الأول

en: First page
ar: الصفحة الأولى

en: Fixed amount
ar: مبلغ ثابت

en: Fixed amount per product
ar: مبلغ ثابت لكل منتج

en: Fixed cart discount
ar: خصم ثابت لسلة المشتريات

en: Fixed product discount
ar: خصم ثابت للمنتجات

en: Flat Rate
ar: سعر ثابت

en: Flat key-value mapping of all setting field values.
ar: تعيين القيمة الرئيسية الثابتة لجميع قيم حقل الإعداد.

en: Flat rate
ar: سعر ثابت

en: Flat rate (legacy)
ar: معدل ثابت (وراثي)

en: Flores
ar: فلوريس

en: Florești
ar: فلوريستي

en: Florida
ar: فلوريدا

en: Fluid columns:
ar: أعمدة متغيرة:

en: Flush all logs
ar: مسح جميع السجلات

en: Font Face installation error: %s
ar: خطأ في تثبيت واجهة الخط: %s

en: Font family
ar: مجموعة الخطوط

[ctx: Font family name]
en: Permanent Marker
ar: علامة دائمة

[ctx: Font size name]
en: extra-large
ar: كبير جدًا

[ctx: Font size name]
en: large
ar: كبير

[ctx: Font size name]
en: medium
ar: متوسط

[ctx: Font size name]
en: small
ar: صغير

en: Food and drink
ar: الطعام والشراب

en: Footer text
ar: نص تذييل الصفحة

en: For best results, upload JPEG or PNG files that are 1000 by 1000 pixels or larger. Maximum upload file size: %1$s.
ar: للحصول على أفضل النتائج، ارفع ملفات JPEG أو PNG بحجم 1000 في 1000 بكسل أو أكبر. الحد الأقصى لحجم الملف المراد رفعه: ⁦%1$s⁩.

en: For example:
ar: على سبيل المثال:

en: For further assistance with WooCommerce core, use the <a href="%1$s">community forum</a>. For help with premium extensions sold on WooCommerce.com, <a href="%2$s">open a support request at WooCommerce.com</a>.
ar: للحصول على مساعدة إضافية بشأن أساس WooCommerce، استخدم <a href="%1$s">منتدى المجتمع</a>. للحصول على مساعدة بشأن الملحقات المميزة التي يتم بيعها على WooCommerce.com، <a href="%2$s">افتح طلب الدعم على WooCommerce.com</a>.

en: For more information:
ar: للمزيد من المعلومات:

en: Force HTTP when leaving the checkout
ar: فرض استخدام بروتوكول HTTP عند مغادرة عملية إتمام الطلب

en: Force SSL
ar: فرض SSL

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages (<a href="%s" target="_blank">an SSL Certificate is required</a>).
ar: فرض SSL التصفح الآمن (HTTPS) في صفحات إتمام الطلب (<a href="%s" target="_blank">شهادة SSL مطلوبة</a>).

en: Force downloads
ar: فرض التنزيلات

en: Force retrieval of fresh data instead of from the cache.
ar: يمكنك فرض استرجاع البيانات الحديثة بدلاً من ذاكرة التخزين المؤقت.

en: Force secure checkout
ar: فرض عملية إتمام الطلب الآمن

en: Force shipping to the customer billing address
ar: الشحن إجبارياً إلى عنوان فاتورة الزبون

en: Forcing downloads will keep URLs hidden, but some servers may serve large files unreliably. If supported, %1$s / %2$s can be used to serve downloads instead (server requires %3$s).
ar: سيؤدي فرض التنزيلات إلى إبقاء عناوين URL مخفية، إلا أن بعض الخوادم قد تعرض ملفات كبيرة بشكل غير موثوق. إذا كان هذا مدعومًا، فيمكن استخدام %1$s / %2$s لعرض التنزيلات بدلاً من ذلك (يحتاج الخادم إلى %3$s).

en: Format of the stat.
ar: تنسيق الإحصاءات.

en: Formosa
ar: فورموزا

en: Found %1$d updates (%2$s)
ar: تم العثور على %1$d تحديثات (%2$s)

en: Found %d scheduled task | Found %d scheduled tasks
ar[0]: تم العثور على %d من المهام المجدولة
ar[1]: تم العثور على %d من المهام المجدولة
ar[2]: تم العثور على %d من المهام المجدولة
ar[3]: تم العثور على %d من المهام المجدولة
ar[4]: تم العثور على %d من المهام المجدولة
ar[5]: تم العثور على %d من المهام المجدولة

en: Found a bug?
ar: هل وجدت خطأً؟

en: Found in your order confirmation email.
ar: ستجده في رسالة تأكيد طلبك.

en: Fquih Ben Salah
ar: الفقيه بن صالح

en: France
ar: فرنسا

en: Francisco Morazán
ar: فرانسيسكو مورازان

en: Free
ar: مجانية

en: Free Plan Available
ar: خطة مجانية متاحة

en: Free Shipping
ar: شحن مجاني

en: Free shipping
ar: شحن مجاني

en: Free shipping (legacy)
ar: شحن مجاني (وراثي)

en: Free shipping coupon
ar: قسيمة شحن مجاني

en: Free shipping is a special method which can be triggered with coupons and minimum spends.
ar: الشحن المجاني هي طريقة خاصة والتي يمكن تشغيلها مع القسائم الشرائية والحد الأدنى لقيمة المشتريات.

en: Free shipping platform
ar: منصة شحن مجانية

en: Free shipping requires
ar: يتطلب الشحن المجاني

en: Free shipping requires...
ar: الشحن المجاني يتطلب...

en: Free!
ar: مجاناً!

en: French Guiana
ar: جويانا الفرنسية

en: French Polynesia
ar: بولينيزيا الفرنسية

en: French Southern Territories
ar: الأقاليم الجنوبية الفرنسية

en: Fribourg
ar: فريبورغ

en: Friendly name for identifying this key.
ar: اسم مألوف لتحديد هذا المفتاح.

en: Friendly name for identifying this webhook, defaults to Webhook created on %s.
ar: اسم لطيف لتعريف الـ Webhook، سيتم ضبطه افتراضيا للـ Webhook المنشئ في %s

en: From %1$s to %2$s
ar: من %1$s إلى %2$s

en: From bold prints to intricate details, our products are a perfect combination of style and function.
ar: بدءًا من المطبوعات الواضحة وحتى التفاصيل المعقَّدة، تُعد منتجاتنا مزيجًا مثاليًا من الأناقة والقدرة على العمل.

en: From sustainably sourced teas to chic vases, this store is a treasure trove. Love knowing my purchases contribute to a greener planet.
ar: بدءًا من أوراق الشاي مستدامة المصدر وصولاً إلى المزهريات الأنيقة، يكون هذا المتجر كنزًا ثمينًا. أرغب في معرفة أن عمليات الشراء التي أقوم بها تسهم في جعل الكوكب أقل ضررًا للبيئة.

en: From your account dashboard you can view your <a href="%1$s">recent orders</a>, manage your <a href="%2$s">billing address</a>, and <a href="%3$s">edit your password and account details</a>.
ar: من خلال لوحة تحكم الحساب الخاص بك، يمكنك استعراض <a href="%1$s">أحدث الطلبات</a>، إدارة <a href="%2$s">عنوان الفوترة</a> الخاصة بك، بالإضافة إلى <a href="%3$s">تحرير كلمة المرور وتفاصيل حسابك</a>.

en: From your account dashboard you can view your <a href="%1$s">recent orders</a>, manage your <a href="%2$s">shipping and billing addresses</a>, and <a href="%3$s">edit your password and account details</a>.
ar: من خلال لوحة تحكم الحساب الخاص بك، يمكنك استعراض <a href="%1$s">أحدث الطلبات</a>، إدارة <a href="%2$s">عناوين الشحن والفواتير</a> الخاصة بك، بالإضافة إلى <a href="%3$s">تعديل كلمة المرور وتفاصيل حسابك</a>.

en: Fujian / 福建
ar: فوجيان / 福建

en: Fulfilled
ar: منفذ

en: Fulfillment Status
ar: حالة الاستيفاء

en: Fulfillment created
ar: تم إنشاء التنفيذ

en: Fulfillment created emails are sent to the customer when the merchant creates a fulfillment for the order, and marks it as fulfilled. The notification isn’t sent for draft fulfillments.
ar: يتم إرسال رسائل "تم إنشاء التنفيذ" إلى العميل عندما ينشئ التاجر تنفيذًا للطلب ويحدده كمُنفّذ. لا يتم إرسال الإشعار لتنفيذات المسودة.

en: Fulfillment deleted
ar: تم حذف التنفيذ

en: Fulfillment deleted emails are sent to the customer when the merchant cancels an already fulfilled fulfillment. The notification isn’t sent for draft fulfillments.
ar: يتم إرسال رسائل "تم حذف التنفيذ" إلى العميل عندما يقوم التاجر بإلغاء تنفيذ تم تنفيذه مسبقًا. لا يتم إرسال الإشعار لتنفيذات المسودة.

en: Fulfillment deleted successfully.
ar: تم حذف القائمة بنجاح.

en: Fulfillment not found.
ar: لم يتم العثور على التنفيذ.

en: Fulfillment option ID.
ar: معرّف خيار التنفيذ.

en: Fulfillment summary
ar: ملخص التنفيذ

en: Fulfillment type.
ar: نوع التنفيذ.

en: Fulfillment updated
ar: تم تحديث التنفيذ

en: Fulfillment updated emails are sent to the customer when the merchant updates a fulfillment for the order. The notification isn’t sent for draft fulfillments.
ar: يتم إرسال رسائل "تم تحديث التنفيذ" إلى العميل عندما يقوم التاجر بتحديث تنفيذ الطلب. لا يتم إرسال الإشعار لتنفيذات المسودة.

en: Fulfillment/shipping address.
ar: عنوان التسليم/الشحن.

en: Full checkout experience with pay now, pay later and slice it. No credit card numbers, no passwords, no worries. <a href="%s" target="_blank">Learn more about Klarna</a>.
ar: تجربة الدفع الكامل مع الخروج باستخدام الدفع الآن أو الدفع لاحقًا أو تقسيم الدفع. لا توجد أرقام لبطاقات الائتمان، ولا كلمات مرور، ولا داعي للشعور بالقلق. <a href="%s" target="_blank">اعرف المزيد عن كلارنا</a>.

en: Full name of continent.
ar: الاسم الكامل للقارة.

en: Full name of country.
ar: الاسم الكامل للدولة.

en: Full name of currency.
ar: الاسم الكامل للعملة.

en: Full name of state.
ar: الاسم الكامل للولاية.

en: Full name.
ar: الاسم بالكامل.

en: Full refund email heading
ar: ترويسة رسالة إستعادة المبلغ كاملاً

en: Full refund subject
ar: موضوع رسالة إستعادة المبلغ كاملاً

en: Full screen image
ar: صورة كاملة الشاشة

en: Full size image URL.
ar: عنوان URL للصورة بالحجم الكامل.

en: Fès-Dar-Dbibegh
ar: فاس دار الدبيبغ

en: Fălești
ar: فاليستي

en: GTIN, UPC, EAN or ISBN.
ar: GTIN أو UPC أو EAN أو ISBN.

en: GTIN, UPC, EAN, or ISBN
ar: GTIN، أو UPC، أو EAN، أو ISBN

en: GZip (gzopen) is used to open the GEOIP database from MaxMind.
ar: يُستخدم GZip ؛؛ (gzopen) لفتح قاعدة البيانات GEOIP من MaxMind.

en: Gabon
ar: الغابون

en: Galați
ar: غالاتس

en: Galway
ar: غالواي

en: Galápagos
ar: جالاباجوس

en: Gambia
ar: غامبيا

en: Gambian dalasi
ar: دالاسي غامبي

en: Gandaki
ar: غانداكي

en: Gansu / 甘肃
ar: قانسو / 甘肃

en: Garissa
ar: جاريسا

en: Gateway disabled
ar: بوابة الدفع معطلة

en: Gateway image.
ar: صورة البوابة.

en: Gateway title.
ar: عنوان البوابة.

en: Gathering usage data allows us to improve WooCommerce. Your store will be considered as we evaluate new features, judge the quality of an update, or determine if an improvement makes sense. You can always visit the %1$sSettings%3$s and choose to stop sharing data. %2$sRead more%3$s about what data we collect.
ar: يتيح لنا جمع بيانات الاستخدام تحسين WooCommerce. سيوضع متجرك في الحسبان عند تقييم الميزات الجديدة أو الحكم على جودة أحد التحديثات أو تحديد ما إذا كان التحسين سيبدو منطقيًا أم لا. يمكنك دائمًا زيارة %1$sالإعدادات%3$s واختيار إيقاف مشاركة البيانات. %2$sاقرأ المزيد%3$s عن البيانات التي نجمعها.

en: Gathering usage data allows us to tailor your store setup experience, offer more relevant content, and help make WooCommerce better for everyone.
ar: يسمح لنا جمع بيانات الاستخدام بتخصيص تجربة إعداد متجرك وعرض محتوى أكثر صلة والمساعدة على جعل WooCommerce أفضل للجميع.

en: Gauteng
ar: خاوتينغ

en: Gaza
ar: غزة

en: Gbarpolu
ar: غباربولو

en: Geita
ar: جيتا

en: General
ar: عام

en: General Email
ar: بريد إلكتروني عام

en: General options
ar: خيارات عامة

en: Generate API key
ar: توليد مفتاح API

en: Generate CSV
ar: توليد وإنشاء ملف CSV

en: Generate coupon code
ar: إنشاء رمز قسيمة

en: Generate dynamic personalized coupons for your customers that increase purchase rates.
ar: أنشئ قسائم ديناميكية مخصصة لعملائك تزيد من معدلات الشراء.

en: Generate variations
ar: إنشاء تباينات

en: Generated at
ar: تم الإنشاء في

en: Generic add/update/get meta methods should not be used for internal meta data, including "%s". Use getters and setters.
ar: ينبغي عدم استخدام طرق بيانات تعريف (إضافة/تحديث/حصول) عامة على بيانات التعريف الوصفية الداخلية، بما في ذلك "%s". استخدم طريقتي getters وsetters.

en: Geneva
ar: جنيف

en: Geolocate
ar: تحديد الموقع الجغرافي

en: Geolocate (with page caching support)
ar: تحديد الموقع الجغرافي (مع دعم التخزين المؤقت للصفحة)

en: Geolocation enabled?
ar: هل تم تمكين تحديد الموقع الجغرافي؟

en: Geolocation has not been configured.
ar: لم يتم تكوين خدمة تحديد الموقع الجغرافي.

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Georgian lari
ar: لاري جورجي

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Get Order
ar: الحصول على الطلب

en: Get Product
ar: الحصول على المنتج

en: Get Started
ar: البدء

en: Get an alert if your store is down for even a few minutes.
ar: احصل على تنبيه إذا تعطّل متجرك لبضع دقائق.

en: Get automated sales tax with %1$sWooCommerce Tax%2$s
ar: الحصول على ضريبة مبيعات تلقائية باستخدام ⁦%1$s⁩ضريبة WooCommerce%2$s

en: Get automated tax rates with WooCommerce Tax
ar: الحصول على معدلات الضريبة باستخدام ضريبة WooCommerce

en: Get backups
ar: الحصول على نُسخ احتياطية

en: Get cart should not be called before the wp_loaded action.
ar: الحصول على سلة المشتريات لا ينبغي استدعاؤه قبل إجراء wp_loaded.

en: Get fulfillment meta data response.
ar: الحصول على رد البيانات التعريفية الوصفية للتنفيذ.

en: Get fulfillment response.
ar: الحصول على رد التنفيذ.

en: Get fulfillments response.
ar: الحصول على رد عمليات التنفيذ.

en: Get in front of shoppers and drive traffic so you can grow your business with Smart Shopping Campaigns and free listings.
ar: احتل الصدارة أمام المتسوقين واجذب حركة المرور لكي تتمكن من تطوير أعمالك باستخدام حملات التسوق الذكية والقوائم المجانية.

en: Get insights on how your store is doing, including total sales, top products, and more.
ar: احصل على رؤى دقيقة بخصوص كيفية إجراء متجرك لهذا الأمر، بما في ذلك المبيعات الإجمالية، والمنتجات التي تحتل أعلى المراتب، والمزيد.

en: Get notifications about store activity, including new orders and product reviews directly on your mobile devices with the Woo app.
ar: احصل على تنبيهات حول نشاط المتجر، بما في ذلك الطلبات الجديدة ومراجعات المنتجات مباشرةً على أجهزتك المحمولة باستخدام تطبيق Woo.

en: Get paid with WooPayments
ar: الحصول على المدفوعات من خلال WooPayments

en: Get ready to start selling
ar: كن مستعدًا لبدء البيع

en: Get real-time order alerts anywhere
ar: الحصول على تنبيهات الطلب الفورية حيثما كنت

en: Get started
ar: البدء

en: Get system report
ar: الحصول على تقرير النظام

en: Get the basics
ar: معرفة الأساسيات

en: Get the free WooCommerce mobile app
ar: الحصول على تطبيق WooCommerce المجاني للهاتف المحمول

en: Get the value of an individual field.
ar: أحصل على قيمة حقل فردي.

en: Get your API credentials from PayPal.
ar: احصل على توثيق الاعتماد لـ API الخاص بك من PayPal.

en: Get your favorite vinyl at record-breaking prices.
ar: احصل على الفينيل المفضل لديك بأسعار قياسية.

en: Get your products in front of Pinners searching for ideas and things to buy.
ar: اجعل منتجاتك أمام أعين مستخدمي المنصات الذين يبحثون عن أفكار وأشياء لشرائها.

en: Get your products in front of Pinterest users searching for ideas and things to buy. Get started with Pinterest and make your entire product catalog browsable.
ar: اجعل منتجاتك أمام أعين مستخدمي بينتريست الذين يبحثون عن أفكار وأشياء لشرائها. ابدأ باستخدام بينتريست، واجعل كتالوج منتجك بالكامل قابلاً للتصفُّح.

en: Get your products in front of a highly engaged audience.
ar: اعرض منتجاتك أمام جمهور متفاعل للغاية.

en: Get your products shipped
ar: شحن منتجاتك

en: Get your store up and running more quickly with our new and improved setup experience
ar: أنشئ متجرك وقم بتشغيله بسرعة أكبر من خلال تجربة الإعداد الجديدة والمحسَّنة الخاصة بنا.

en: Ghana
ar: غانا

en: Ghana cedi
ar: سيدي غاني

en: Gharbia
ar: الغربية

en: Ghardaïa
ar: غرداية

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Gibraltar pound
ar: جنيه جبل طارق

en: Gilgit Baltistan
ar: جيلجيت بالتستان

en: GitHub project
ar: مشروع GitHub

en: Giurgiu
ar: جورجيو

en: Give away a free item to any customer with the coupon code.
ar: قدِّم عنصرًا مجانيًا إلى أي عميل باستخدام كود القسيمة.

en: Give your customers the power to pay later, interest free and watch your sales grow.
ar: امنح عملائك إمكانية الدفع لاحقًا من دون فائدة ولاحظ نمو مبيعاتك.

en: Give your shipping class a name for easy identification
ar: تحديد اسم لفئة الشحن الخاصة بك لسهولة التعرُّف عليها

en: Give your shoppers additional ways to pay.
ar: امنح المتسوقين لديك طرقًا إضافية للدفع.

en: Give your zone a name! E.g. Local, or Worldwide.
ar: حدد اسمًا للمنطقة الخاصة بك. على سبيل المثال محلي أو عالمي

en: Giza
ar: الجيزة

en: Gjirokastër
ar: جيروكاستر

en: Glarus
ar: غلروس

en: Global Trade Item Number
ar: رقم بند التجارة العالمية

en: Glodeni
ar: جلودني

en: Go
ar: تطبيق

en: Go back
ar: الرجوع إلى الخلف

en: Go shopping
ar: الذهاب للتسوق

en: Go to Variations
ar: الانتقال إلى التباينات

en: Go to category
ar: الانتقال إلى التصنيف

en: Go to checkout
ar: الانتقال إلى إجراءات السداد

en: Go to shop
ar: الذهاب للتسوق

en: Go to the first page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأولى

en: Go to the last page
ar: انتقل للصفحة الأخيرة

en: Go to the next page
ar: انتقل للصفحة التالية

en: Go to the previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: Goa
ar: غوا

en: Goiás
ar: غوياس

en: Gomba
ar: جومبا

en: Gombe
ar: غومبي

en: Good
ar: جيد

en: Good news! WooCommerce Tax can automate your sales tax calculations for you.
ar: أخبار جيدة! يمكن أن تُنفِّذ خدمات WooCommerce Tax عملياتك الحسابية الخاصة بضرائب المبيعات تلقائيًا من أجلك.

en: Good things are heading your way!
ar: تتجه الأمور الجيدة إلى مسارك الصحيح!

en: Gorj
ar: غورج

en: Gorontalo
ar: جورونتالو

en: Gracias a Dios
ar: جراسياس آديوس

en: Grams
ar: جرام

en: Granada
ar: غرينادا

en: Grand Bassa
ar: غراند باسا

en: Grand Cape Mount
ar: غراند كيب ماونت

en: Grand Gedeh
ar: غراند جدة

en: Grand Kru
ar: غراند كرو

en: Grand total.
ar: المجموع الكلي.

en: Grant access
ar: منح الوصول

en: Grant access to downloadable products after payment
ar: منح صلاحية الوصول إلى المنتجات القابلة للتنزيل بعد الدفع مباشرةً

en: Graubünden
ar: غراوبوندن

en: Great news! Your order has been received, and a confirmation will be sent to your email address.
ar: أخبار رائعة! تم تلقي طلبك، وسيتم إرسال تأكيد إلى عنوان بريدك الإلكتروني.

en: Great news: "{product_name}" is now available for purchase.
ar: أخبار رائعة: أصبح "{product_name}" متوافرًا الآن للشراء.

en: Great things are coming soon
ar: أشياء رائعة ستحدث قريبًا

en: Great things are on the horizon
ar: أشياء رائعة تلوح في الأفق

en: Greater Accra
ar: أكرا الكبرى

en: Greece
ar: اليونان

en: Greenland
ar: جرينلاند

en: Grenada
ar: غرينادا

en: Gross sales
ar: إجمالي المبيعات

en: Gross sales amount
ar: كمية إجمالي المبيعات

en: Gross sales in the period.
ar: إجمالي المبيعات في الفترة.

en: Gross sales.
ar: إجمالي المبيعات.

en: Group
ar: المجموعة

en: Group description.
ar: وصف المجموعة.

en: Group title.
ar: عنوان المجموعة.

en: Group type.
ar: نوع المجموعة.

en: Grouped product
ar: منتج مجمع

en: Grouped products
ar: منتجات مُجمّعة

en: Grouped settings for offline payment methods.
ar: الإعدادات المجمعة لطرق الدفع غير المتصلة بالإنترنت.

en: Grow and retain customers with intelligent, impactful email and SMS marketing automation and a consolidated view of customer interactions.
ar: يمكنك زيادة عدد العملاء واستبقاؤهم من خلال أتمتة التسويق عبر رسائل البريد الإلكتروني والرسائل النصية القصيرة الذكية والفعالة ورؤية موحّدة لتفاعلات العملاء.

en: Grow your business
ar: نمو أعمالك

en: Grow your business on Pinterest! Use this official plugin to allow shoppers to Pin products while browsing your store, track conversions, and advertise on Pinterest.
ar: يمكنك تطوير أعمالك على بينتريست! استخدم هذه الإضافة الرسمية للسماح للمتسوقين بتثبيت المنتجات في أثناء تصفح متجرك وتتبع التحويلات والإعلان على بينتريست.

en: Grow your business with Facebook and Instagram
ar: تطوير أعمالك من خلال فيسبوك وإنستغرام

en: Grow your online sales by promoting your products on TikTok to over one billion monthly active users around the world.
ar: قم بزيادة مبيعاتك عبر الإنترنت عن طريق الترويج لمنتجاتك على TikTok لأكثر من مليون مستخدم نشط شهريًا حول العالم.

en: Grow your store
ar: تكبير مخزنك

en: Guadeloupe
ar: غوادلوب

en: Guainía
ar: جوانيا

en: Guairá
ar: جوايرا

en: Guam
ar: غوام

en: Guanacaste
ar: جوناكاستي

en: Guangdong / 广东
ar: غوانغدونغ / 广东

en: Guangxi Zhuang / 广西壮族
ar: قوانغشي تشوانغ / 广西壮族

en: Guatemala
ar: غواتيمالا

en: Guatemalan quetzal
ar: كتزال غواتيمالي

en: Guaviare
ar: جوفيار

en: Guayas
ar: جواياس

en: Guelma
ar: قالمة

en: Guelmim
ar: كلميم

en: Guercif
ar: جرسيف

en: Guernsey
ar: غيرنسي

en: Guernsey pound
ar: جنيه جيرنزي

en: Guest
ar: زائر

en: Guest orders
ar: طلبات الزوار

en: Guest sales
ar: مبيعات الزوار

en: Guest sign-up
ar: تسجيل الضيوف

en: Guimaras
ar: غيماراس

en: Guinea
ar: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا بيساو

en: Guinean franc
ar: فرنك غيني

en: Guizhou / 贵州
ar: قويتشو / 贵州

en: Gujarat
ar: غوجارات

en: Gulu
ar: جولو

en: Guna Yala
ar: جونا يالا

en: Guyana
ar: غيانا

en: Guyanese dollar
ar: دولار غياني

en: Guárico
ar: جواريكو

en: Győr-Moson-Sopron
ar: ديور-موشون-سوبرون

en: Gümüşhane
ar: كوموش خانة

en: HPOS Data Caching
ar: التخزين المؤقت لبيانات HPOS

en: HPOS Full text search indexes
ar: علب الوارد الخاصة بالبحث عن النص الكامل في HPOS

en: HPOS cleanup
ar: تنظيف HPOS

en: HPOS could not be disabled.
ar: يتعذر تعطيل HPOS.

en: HPOS could not be enabled.
ar: يتعذر تمكين HPOS.

en: HPOS data sync enabled:
ar: تم تمكين مزامنة بيانات HPOS:

en: HPOS disabled.
ar: تم تعطيل HPOS.

en: HPOS enabled.
ar: تم تمكين HPOS.

en: HPOS enabled:
ar: تم تمكين HPOS:

en: HPOS enabled?: %s
ar: هل تم تمكين HPOS؟: %s

en: HPOS is already disabled.
ar: تم تعطيل HPOS بالفعل.

en: HPOS is already enabled.
ar: تم تمكين HPOS بالفعل.

en: HPOS pre-checks failed, please see the errors above
ar: فشل عمليات فحص HPOS السابقة، يرجى رؤية الأخطاء أعلاه.

en: HPOS tables do not exist.
ar: جداول HPOS غير موجودة.

en: HTML description of the resource.
ar: وصف HTML للمصدر.

en: HTML template
ar: قالب HTML

en: HTML/Multipart emails use DOMDocument to generate inline CSS in templates.
ar: HTML/Multipart لرسائل البريد الإلكتروني تستخدم DOMDocument لتوليد CSS متضمن بداخل القوالب الخاصة بالبريد.

en: HTTPS is required for MCP requests.
ar: يلزم وجود HTTPS لطلبات MCP.

en: Hainan / 海南
ar: هاينان / 海南

en: Haiti
ar: هايتي

en: Haitian gourde
ar: جورد هايتي

en: Hajdú-Bihar
ar: هايدو-بيهار

en: Hamburg
ar: هامبورج

en: Handler
ar: المعالج

en: Handmade gifts
ar: هدايا مصنوعة يدويًا

en: Hanover
ar: هانوفر

en: Hard crop?
ar: قص الصورة؟

en: Hardap
ar: هارداب

en: Harghita
ar: هارغيتا

en: Harness data from WooCommerce to grow your business. Manage leads, customers, and segments, through automation, quotes, invoicing, billing, and email marketing. Power up your store with CRM.
ar: استفد من البيانات الواردة من WooCommerce لزيادة أعمالك. أدر العملاء المحتملين والعملاء والقطاعات والأتمتة الشاملة وعروض الأسعار والفواتير المبدئية والفواتير المقدَّمة قبل الدفع والتسويق عبر البريد الإلكتروني. شغِّل متجرك من خلال إدارة علاقات العملاء.

en: Haryana
ar: هاريانا

en: Hato Mayor
ar: هاتو مايور

en: Have a coupon?
ar: هل لديك قسيمة؟

en: Have an account with us? %1$sLog in here to view your order details%2$s.
ar: هل لديك حساب معنا؟ ⁦%1$s⁩سجِّل الدخول هنا لعرض تفاصيل طلبك⁦%2$s⁩.

en: Have an account with us? %1$sLog in here%2$s to view your order.
ar: هل لديك حساب معنا؟ ⁦%1$s⁩سجِّل الدخول هنا⁦%2$s⁩ لعرض طلبك.

en: Have an existing store?
ar: هل لديك متجر موجود حالياً؟

en: Hawaii
ar: هاواي

en: Hawke’s Bay
ar: هاوكس باي

en: Header alignment
ar: محاذاة الترويسة

en: Headers already sent when generating download error message.
ar: تم إرسال الترويسات بالفعل عند إنشاء رسالة خطأ التنزيل.

en: Heading & text
ar: العنوان والنص

en: Health and beauty
ar: الصحة والجمال

en: Heard Island and McDonald Islands
ar: جزيرة هيرد وجزر ماكدونالد

en: Hebei / 河北
ar: خبي / 河北

en: Height
ar: الارتفاع

en: Height (%s)
ar: الارتفاع (%s)

en: Heilongjiang / 黑龙江
ar: هيلونغجيانغ / 黑龙江

en: Helio Pay
ar: هيليو باي

en: Hello %1$s (not %1$s? <a href="%2$s">Log out</a>)
ar: مرحبًا %1$s (لست %1$s؟ <a href="%2$s">تسجيل الخروج</a>)

en: Help &amp; Support
ar: المساعدة &amp; الدعم الفني

en: Help WooCommerce improve with usage tracking
ar: ساعد على تحسين WooCommerce بفضل تتبع الاستخدام.

en: Help customers find this product by assigning it to categories, adding extra details, and managing its visibility in your store and other channels.
ar: ساعد العملاء على العثور على هذا المنتج عن طريق تعيينه إلى تصنيفات وإضافة تفاصيل إضافية وإدارة إمكانية رؤيته في متجرك والقنوات الأخرى.

en: Help improve WooCommerce with usage tracking
ar: المساعدة على تحسين WooCommerce مع تتبُّع الاستخدام

en: Helper cache cleared.
ar: تم مسح ذاكرة التخزين المؤقت.

en: Henan / 河南
ar: خنان / 河南

en: Here are the details of your order placed on %s:
ar: فيما يلي تفاصيل طلبك الذي تم وضعه بتاريخ %s:

en: Heredia
ar: هيريديا

en: Here’s a reminder of what you’ve bought:
ar: في ما يأتي تذكير بما طلبته:

en: Here’s a reminder of what you’ve ordered:
ar: في ما يأتي تذكير بما طلبته:

en: Here’s the latest info we have:
ar: إليكم أحدث المعلومات المتوفرة لدينا:

en: Hermanas Mirabal
ar: هيرماناس ميرابال

en: Herrera
ar: هيريرا

en: Hesse
ar: هيسن

en: Heves
ar: هفش

en: Hi %s,
ar: مرحبًا %s،

en: Hi there! Upload a CSV file containing tax rates to import the contents into your shop. Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
ar: مرحبا بك! ارفع ملف CSV يحوي أسعار الضرائب لاستيراد محتوياته إلى متجرك. اختر ملف &lrm;.csv المراد رفعه، ثم اضغط "رفع الملف واستيراده".

en: Hi there,
ar: مرحبًا،

en: Hi,
ar: مرحبًا،

en: Hidden
ar: مخفي

en: Hide Price
ar: إخفاء السعر

en: Hide advanced options
ar: إخفاء الخيارات المتقدمة

en: Hide context
ar: إخفاء السياق

en: Hide details
ar: إخفاء التفاصيل

en: Hide empty brands:
ar: إخفاء العلامات التجارية الفارغة:

en: Hide empty categories
ar: إخفاء التصنيفات الفارغة

en: Hide errors from visitors
ar: إخفاء الأخطاء من الزوّار

en: Hide errors from visitors?
ar: هل تريد إخفاء الأخطاء عن الزوار؟

en: Hide free products
ar: إخفاء المنتجات المجانية

en: Hide from search results
ar: الإخفاء من نتائج البحث

en: Hide if cart is empty
ar: إخفاء إذا كانت السلة فارغة

en: Hide in product catalog
ar: الإخفاء في كتالوج المنتج

en: Hide out of stock items from the catalog
ar: إخفاء العناصر الغير متوفرة في المخزون من الكتالوج

en: Hide password
ar: إخفاء كلمة المرور

en: Hide shipping costs until an address is entered
ar: إخفاء تكاليف الشحن حتى إدخال عنوان الشحن

en: Hide shipping rates when free shipping is available
ar: إخفاء أسعار الشحن عند توافر الشحن المجاني

en: Hide template
ar: إخفاء القالب

en: High-Performance order storage
ar: تخزين الطلبات فائق الأداء

en: High-performance order storage (recommended)
ar: تخزين الطلبات عالية الأداء (موصى به)

en: Highlight required fields with an asterisk
ar: تمييز الحقول المطلوبة بعلامة النجمة

en: Highly discounted shipping rates
ar: أسعار الشحن المُخفَّضة للغاية

en: Higüamo
ar: هيجوامو

en: Himachal Pradesh
ar: هيماجل برديش

en: Hoima
ar: هويما

en: Hold stock (for unpaid orders) for x minutes. When this limit is reached, the pending order will be cancelled. Leave blank to disable.
ar: تعليق المخزون (للطلبات الغير مدفوعة) بعد الدقائق المحددة. حين الوصول للحد المعطى من الدقائق، سيتم إلغاء الطلب. أتركه فارغًا للتعطيل.

en: Hold stock (minutes)
ar: تعليق المخزون (بالدقائق)

en: Holiday Sale
ar: تخفيضات العطلات

en: Homa Bay
ar: هوما باي

en: Home
ar: الصفحة الرئيسية

en: Home URL.
ar: رابط الرئيسية.

en: Home decor
ar: زخرفة المنزل

en: Home, furniture, and garden
ar: المنزل والأثاث والحديقة

en: Homepage
ar: الصفحة الرئيسية

en: Homepage URL
ar: عنوان الموقع للصفحة الرئيسية

en: Homepage created
ar: الصفحة الرئيسية التي تم إنشاؤها

en: Honduran lempira
ar: لمبيرة هندوراسي

en: Honduras
ar: هندوراس

en: Hong Kong
ar: هونغ كونغ

en: Hong Kong Island
ar: جزيرة هونغ كونغ

en: Hong Kong dollar
ar: دولار هونج كونج

en: Hopefully they’ll be back. Read more about <a href="https://woocommerce.com/document/managing-orders/">troubleshooting failed payments</a>.
ar: على أمل أنها سترجع. اقرأ المزيد حول <a href="https://woocommerce.com/document/managing-orders/">حل مشكلات فشل عمليات الدفع</a>.

en: Houaphanh
ar: هوفان

en: House number and street name
ar: رقم المنزل واسم الشارع / الحي

en: How easy was it to add a product attribute?
ar: ما مدى سهولة إضافة سمة منتج؟

en: How easy was it to add a product tag?
ar: إلى أي مدى كانت إضافة وسم منتج سهلة؟

en: How easy was it to add product category?
ar: ما مدى سهولة إضافة تصنيف منتج؟

en: How easy was it to edit your product?
ar: ما مدى سهولة تحرير منتجك؟

en: How easy was it to import products?
ar: ما مدى سهولة استيراد المنتجات؟

en: How easy was it to update an order?
ar: ما مدى سهولة تحديث أحد الطلبات؟

en: How easy was it to update your settings?
ar: ما مدى سهولة تحديث إعداداتك؟

en: How easy was it to use search?
ar: ما مدى سهولة استخدام البحث؟

en: How log entries are being stored.
ar: كيفية تخزين إدخالات السجل.

en: How many days log entries will be kept before being auto-deleted.
ar: عدد الأيام التي سيُحتفظ فيها بإدخالات السجل قبل حذفها تلقائيًا.

en: How many notes in the database?
ar: كم عدد الملحوظات الموجودة في قاعدة البيانات؟

en: How many products should be shown per row?
ar: كم عدد المنتجات التي ينبغي عرضها لكل صف؟

en: How many rows of products should be shown per page?
ar: كم عدد صفوف المنتجات التي ينبغي عرضها لكل صفحة؟

en: How many times the coupon can be used in total.
ar: إجمالي عدد المرات التي يمكن استخدام القسيمة فيها.

en: How many times the coupon can be used per customer.
ar: عدد المرات التي يمكن استخدام القسيمة فيها لكل زبون.

en: How many times this coupon can be used before it is void.
ar: كم مرة يمكن إستخدام هذه القسيمة قبل أن تكون ملغية.

en: How many times this coupon can be used by an individual user. Uses billing email for guests, and user ID for logged in users.
ar: كم مرة يمكن إستخدام هذه القسيمة بواسطة مستخدم فردي. باستخدام البريد الإلكتروني لعنوان الفاتورة الخاص بالضيوف، و مُعرّف اسم المستخدم للمستخدمين المسجلين.

en: How should products be sorted in the catalog by default?
ar: كيف ينبغي فرز المنتجات في الكتالوج افتراضيًّا؟

en: How terms in this attribute are sorted by default.
ar: كيف يتم فرز المصطلحات في هذه السمة بشكل افتراضي.

en: How the quantity of this item should be controlled, for example, any limits in place.
ar: كيف ينبغي التحكم في كمية هذا العنصر، على سبيل المثال أي قيود موجودة.

en: How to Migrate from Magento to WooCommerce
ar: كيفية الترحيل من Magento إلى WooCommerce

en: How to calculate delivery charges
ar: كيفية حساب تكاليف التوصيل

en: How to customize your product catalog
ar: كيفية تخصيص كتالوج منتجاتك

en: How to update your database table prefix
ar: كيفية تحديث بادئة جدول قاعدة البيانات الخاصة بك

en: Howdy %1$s,
    
    The payment gateway "%2$s" was just enabled on this site:
    %3$s
    
    If this was intentional you can safely ignore and delete this email.
    
    If you did not enable this payment gateway, please log in to your site and consider disabling it here:
    %4$s
    
    This email has been sent to %5$s
    
    Regards,
    All at %6$s
    %7$s
ar: مرحبًا ⁦%1$s⁩،
    
    تم تمكين بوابة الدفع "⁦%2$s⁩" فقط على هذا الموقع:
    %3$s
    
    إذا كان هذا مقصودًا، فيمكنك تجاهل هذه الرسالة عبر البريد الإلكتروني وحذفها بأمان.
    
    في حال عدم تمكين بوابة الدفع هذه، يرجى تسجيل الدخول إلى موقعك ومراعاة تعطيله هنا:
    %4$s
    
    تم إرسال هذه الرسالة عبر البريد الإلكتروني إلى ⁦%5$s⁩
    
    تحياتي،
    الكل في ⁦%6$s⁩
    %7$s

en: Howland Island
ar: جزيرة هاولاند

en: Huambo
ar: مقاطعة هوامبو

en: Hubei / 湖北
ar: هوبي / 湖北

en: Huehuetenango
ar: هويهويتنانجو

en: Huila
ar: هويلا

en: Human readable label for the stat.
ar: وضع اسم للإحصاءات يمكن للبشر قراءته.

en: Human readable segment label, either product or variation name.
ar: تسمية مقطع قابل للقراءة، إما باسم المنتج أو النوع.

en: Hunan / 湖南
ar: هونان / 湖南

en: Hunedoara
ar: هونيدوارا

en: Hungarian forint
ar: فورنت هنغاري

en: Hungary
ar: هنغاريا

en: Huánuco
ar: هوانوكو

en: Huíla
ar: هويلا

en: Hyogo
ar: هيوغو

en: Hîncești
ar: هينسشتي

en: I don't know how to get a date from a %s
ar: لا أعرف كيفية الحصول على تاريخ من %s

en: I have read and agree to the website %s
ar: لقد قرأتُ %s وأوافق عليها لهذا الموقع

en: I plan to sell both physical and digital products
ar: أخطط لبيع كلاً من المنتجات المادية والرقمية

en: I plan to sell digital products
ar: أخطط لبيع منتجات رقمية

en: I plan to sell physical products
ar: أخطط لبيع منتجات مادية

en: I will also be selling products or services in person.
ar: سأبيع أيضًا المنتجات أو الخدمات شخصيًّا.

en: IBAN
ar: IBAN رقم الآيبان

en: ID
ar: المعرف

en: ID %d
ar: المُعرّف %d

en: ID is invalid.
ar: المُعرّف غير صالح.

en: ID of parent grouping.
ar: مُعرّف المجموعات الأصلية.

en: ID of the note record.
ar: مُعرِّف سجل الملحوظة.

en: ID of the original line item.
ar: معرّف بند الفاتورة الأصلي.

en: ID of the parent product, if applicable.
ar: معرِّف المنتج الأصلي، إن وجد.

en: ID of the refund line item. This is not the ID of the original line item.
ar: معرّف بند الاسترداد. هذا ليس معرّف بند الفاتورة الأصلي.

en: ID of the shipping method that provided the rate.
ar: معرِّف طريقة الشحن الذي قام بتوفير السعر.

en: ID of the shipping rate.
ar: معرِّف سعر الشحن.

en: ID to reassign posts to.
ar: مُعرّف لإعادة تعيين المنشورات إليه.

en: ID.
ar: المُعرّف.

en: ID: %d
ar: مُعرّف: %d

en: IDs for settings sub groups.
ar: مُعرّفات لإعدادات المجموعات الفرعية.

en: IFSC
ar: Indian Financial System Code

en: IP
ar: عنوان IP

en: IP Address
ar: عنوان الـ IP

en: IP address
ar: عنوان IP

en: IP address for the downloader.
ar: عنوان IP لأداة التنزيل.

en: IP address.
ar: عنوان IP.

en: IPN email notifications
ar: تنبيهات البريد الإلكتروني الخاصة بـ IPN

en: IPN payment completed
ar: إشعار الدفع الفوري (IPN) تم الدفع

en: ISO code for the country of the address being shipped to.
ar: كود ISO لبلد العنوان الذي يتم الشحن إليه.

en: ISO code of the country.
ar: رمز ISO للدولة.

en: ISO code or name of the state, province or district.
ar: رمز ISO  أو اسم المنطقة، المحافظة أو الحي.

en: ISO code, or name, for the state, province, or district of the address being shipped to.
ar: كود ISO، أو اسم الولاية أو المقاطعة أو المحافظة، في العنوان الذي يتم الشحن إليه.

en: ISO3166 alpha-2 country code.
ar: رمز الدولة الخاص بـ alpha-2 في معيار ISO3166

en: ISO3166 alpha-2 country code. Defaults to WooCommerce's base location country.
ar: كود البلد ISO3166 alpha-2. يتم التعيين افتراضيًا على بلد الموقع الأساسي لـ WooCommerce.

en: ISO3166 alpha-2 country code. Defaults to the stored providers business location country code.
ar: كود البلد ISO3166 alpha-2. الإعدادات الافتراضية لكود بلد موقع النشاط الخاص بمزودي الخدمة المخزَّنين.

en: ISO4217 currency code.
ar: رمز عملة معيار ISO4217

en: Ialomița
ar: ايالوميتسا

en: Ialoveni
ar: إيلوفيني

en: Iași
ar: ياش

en: Ibanda
ar: إيباندا

en: Iceland
ar: آيسلندا

en: Icelandic kr&oacute;na
ar: كرونة آيسلندية

en: Icon URL for the payment method.
ar: عنوان الموقع لرمز طريقة الدفع.

en: Idaho
ar: أيداهو

en: If COD is only available for certain methods, set it up here. Leave blank to enable for all methods.
ar: إذا كان الدفع عند الاستلام متاحاً لطرق معينة فقط، قم بإعداده من هنا. أو أتركه فارغاً لتفعيله لجميع طرق الشحن.

en: If a cost is defined, this controls if taxes are applied to that cost.
ar: في حال تحديد تكلفة، فإن السيطرة تذهب إلى ذلك في حال تطبيق هذه الضرائب على تلك التكلفة.

en: If anything looks off or you have questions, feel free to contact our support team.
ar: إذا لاحظت شيئًا غير معتاد أو كانت لديك أي استفسارات، لا تتردد في التواصل مع فريق الدعم لدينا.

en: If checked, free shipping would be available based on pre-discount order amount.
ar: إذا تم تحديده، فإنَّ الشحن المجاني سيتوافر بناءً على مبلغ الطلب قبل الخصم.

en: If enabled, this method will appear on the block based checkout.
ar: في حال تمكين هذه الطريقة، ستظهر في إجراءات السداد المستندة إلى المكوّن.

en: If enabled, this text will be shown site-wide. You can use it to show events or promotions to visitors!
ar: في حالة التمكين، سيتم عرض هذا النص على مستوى الموقع. يمكنك استخدامه لإظهار المناسبات أو العروض الترويجية للزائرين!

en: If managing stock, this controls if backorders are allowed.
ar: إذا كانت إدارة المخزون مفعلة، يتحكم هذا إذا كانت الطلبات المسبقة مسموحة.

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed. If enabled, stock quantity can go below 0.
ar: عند إدارة المخزون، هذا الخيار يتحكّم في إتاحة الطلبات المسبقة لهذا المنتج. إذا كان مفعلاً، كمية المخزون قد تقل عن 0.

en: If requested, calculates attribute term counts for products in the collection.
ar: في حال طلبه، فيتم حساب أعداد مصطلحات السمات للمنتجات في المجموعة.

en: If requested, calculates taxonomy term counts for products in the collection.
ar: في حال طلبه، فيتم حساب أعداد مصطلحات السمات للمنتجات في المجموعة.

en: If the "Delete all content" option is selected, the affected WooCommerce webhooks will <b>not</b> be deleted and will be attributed to user id 0.<br/>
ar: في حال تحديد خيار "حذف كل المحتوى"، <b>لن</b> تُحذف خطافات الويب في WooCommerce المتأثر، وستُنسب إلى معرّف المستخدم 0.<br/>

en: If the "Force Downloads" or "X-Accel-Redirect/X-Sendfile" download method is selected but does not work, the system will use the "Redirect" method as a last resort. <a href="%1$s">See this guide</a> for more details.
ar: إذا تم تحديد طريقة التنزيل "التنزيلات الإجبارية" أو "X-Accel-Redirect/X-Sendfile"، ولكنها لا تعمل، فسيستخدم النظام طريقة "إعادة التوجيه" بوصفها حلاً أخيرًا. <a href="%1$s">راجع هذا الدليل</a> للحصول على مزيد من التفاصيل.

en: If the payment was refunded via the API.
ar: إذا تم رد المال المدفوع عبر واجهة برمجة التطبيقات.

en: If the product is downloadable.
ar: إذا كان المنتج قابل للتنزيل.

en: If the product is virtual.
ar: إذا كان المنتج منتج افتراضي.

en: If the quantity is editable or fixed.
ar: إذا كانت الكمية قابلة للتحرير أو ثابتة.

en: If the variation is downloadable.
ar: إذا كان النوع قابل للتنزيل.

en: If the variation is virtual.
ar: إذا كان النوع منتج افتراضي.

en: If the variation is visible.
ar: إذا كانت أنواع المنتج ظاهرة.

en: If this attribute has term archive pages.
ar: إذا كان لهذه السمة صفحات أرشفة للمصطلح.

en: If this is a default attribute
ar: إذا كانت هذه سمة افتراضية

en: If true and if the free shipping method requires a coupon, this coupon will enable free shipping.
ar: إذا كان صحيحًا وإذا كانت طريقة الشحن المجاني تتطلب وجود قسيمة، فهذه القسيمة سوف تُمّكن الشحن المجاني.

en: If true, calculates rating counts for products in the collection.
ar: إذا كان صوابًا، فيتم حساب أعداد تقييمات المنتجات في المجموعة.

en: If true, calculates stock counts for products in the collection.
ar: إذا كان صحيحًا، فيتم حساب أعداد مخزون المنتجات في المجموعة.

en: If true, calculates the minimum and maximum product prices for the collection.
ar: إذا كان صوابًا، فيتم حساب أدنى سعر وأعلى سعر للمنتج للمجموعة.

en: If true, empty terms will not be returned.
ar: إذا كان هذا صحيحًا، فلن يتم إرجاع المصطلحات الفارغة.

en: If true, only one item of this product is allowed for purchase in a single order.
ar: إذا كان هذا صحيحًا، فلن يُسمح سوى بشراء عنصر واحد من هذا المنتج في طلب واحد.

en: If true, the coupon can only be used individually. Other applied coupons will be removed from the cart.
ar: إذا كان صحيحًا، يمكن استخدام القسيمة بشكل فردي فقط. القسائم الأخرى المطبقة سيتم إزالتها من سلة المشتريات.

en: If true, the effective value is the base value from the parent product plus the defined value; if false, the defined value is the final effective value.
ar: إذا كانت القيمة صحيحة، فإن القيمة الفعالة هي القيمة الأساسية من المنتج الأساسي إضافة إلى القيمة المحددة؛ وإذا كانت القيمة خطأ، فإن القيمة المحددة هي القيمة الفعالة النهائية.

en: If true, the incentive dismissal will be ignored by tracking.
ar: إذا كان ذلك صحيحًا، فسيتم تجاهل فصل الحافز عن طريق التعقب.

en: If true, the note will be shown to customers and they will be notified. If false, the note will be for admin reference only.
ar: إذا كان صحيحًا، فسيتم عرض الملاحظة للزبائن وإشعارهم بالأمر. إذا كان خطأ، فستكون الملاحظة كمرجع للمدير فقط.

en: If true, the note will be shown to customers. If false, the note will be for admin reference only.
ar: إذا كان صحيحًا، فسيتم عرض ملاحظة للعملاء. إذا كان خطأ، فستكون الملاحظة مرئية كمرجع للمدير فقط.

en: If true, this coupon will not be applied to items that have sale prices.
ar: إذا كان صحيحًا، هذه القسيمة لن يتم تطبيقها على العناصر التي تمتلك أسعار التخفيض.

en: If true, this note will be attributed to the current user. If false, the note will be attributed to the system.
ar: إذا كان هذا صحيحًا، فسيتم إقران هذه الملاحظة بالمستخدم الحالي. وإذا لم يكن هذا صحيحًا، فسيتم إقران هذه الملاحظة بالنظام.

en: If unchecked, customers will need to set a username during account creation.
ar: إذا لم يتم تحديد ذلك، فإن العملاء سيتعين عليهم تعيين اسم مستخدم في أثناء إنشاء الحساب.

en: If you are modifying WooCommerce on a parent theme that you did not build personally we recommend using a child theme. See: <a href="%s" target="_blank">How to create a child theme</a>
ar: إذا كنت تقوم بتعديل WooCommerce على قالب أب، لم تقم ببنائه شخصيًا، نحن نوصي بإستخدام قالب إبن. شاهد: <a href="%s" target="_blank">كيفية إنشاء قالب إبن</a>

en: If you are using X-Accel-Redirect download method along with NGINX server, make sure that you have applied settings as described in <a href='%s'>Digital/Downloadable Product Handling</a> guide.
ar: إذا كنتَ تستخدم طريقة تنزيل X-Accel-Redirect مع خادم NGINX، فتأكَّد من تطبيق الإعدادات على النحو الموضَّح في دليل معالجة المنتج<a href='%s'> الرقمي/القابل للتنزيل.</a>

en: If you copied over a template file to change something, then you will need to copy the new version of the template and apply your changes again.
ar: إذا قمت بالنسخ على ملف قالب لتغيير شيء ما، فإنك ستحتاج بعد ذلك إلى نسخ الإصدار الجديد من القالب وتطبيق التغييرات التي أجريتها مرة أخرى.

en: If you create an account, we will store your name, address, email and phone number, which will be used to populate the checkout for future orders.
ar: إذا أنشأتَ حسابًا، فإننا سنُخزّن اسمك وعنوانك وبريدك الإلكتروني ورقم هاتفك، وهذا ما سيتم استخدامه لتعبئة الدفع الخاص بالطلبات المستقبلية.

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
ar: إذا قمت بتعيين صفحة لـ "الشروط والأحكام"، سيتم سؤال الزبون بقبولها في صفحة إتمام الطلب.

en: If you didn't make this request, just ignore this email. If you'd like to proceed:
ar: إذا لم تُقدِّم هذا الطلب، فما عليك سوى تجاهل هذا البريد الإلكتروني. إذا كنت ترغب في المتابعة:

en: If you didn’t make this request, just ignore this email. If you’d like to proceed, reset your password via the link below:
ar: إذا لم تُقدِّم هذا الطلب، فما عليك سوى تجاهل هذه الرسالة عبر البريد الإلكتروني. إذا كنت ترغب في المتابعة، فأعد تعيين كلمة مرورك عبر الرابط أدناه:

en: If you don't have an application password (not your account password), generate a password from %s
ar: إذا لم تكن لديك كلمة مرور التطبيق (وليست كلمة مرور حسابك)، فأنشئ كلمة مرور من %s.

en: If you find a bug within WooCommerce core you can create a ticket via <a href="%1$s">GitHub issues</a>. Ensure you read the <a href="%2$s">contribution guide</a> prior to submitting your report. To help us solve your issue, please be as descriptive as possible and include your <a href="%3$s">system status report</a>.
ar: إذا عثرت على خطأ داخل WooCommerce الأساسي، فيمكنك إنشاء تذكرة من خلال <a href="%1$s">مشكلات GitHub</a>. تأكَّد من قراءة <a href="%2$s">دليل المساهمة</a> قبل إرسال تقريرك. لمساعدتنا على حل مشكلتك، يرجى أن تتوسع في الوصف بقدر الإمكان وقم بتضمين <a href="%3$s">تقرير حالة نظامك</a>.

en: If you have any questions or notice anything unexpected, feel free to reach out to our support team through your account or reply to this email.
ar: إذا كان لديك أي أسئلة أو لاحظت شيئًا غير متوقع، لا تتردد في التواصل مع فريق الدعم من خلال حسابك أو الرد على هذا البريد الإلكتروني.

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing section.
ar: إذا تسوّقت بمتجرنا من قبل ولديك حساب لدينا، الرجاء إدخال تفاصيل دخولك بالأسفل. وإذا كنت عميلاً جديدًا، فيرجى منك المتابعة إلى قسم الفاتورة.

en: If you like %1$s please leave us a %2$s rating. A huge thanks in advance!
ar: إذا كنت معجبًا بـ %1$s، فيرجى ترك تقييم %2$s لنا. لك جزيل الشكر مقدمًا!

en: If you like, you may enter custom structures for your product URLs here. For example, using <code>shop</code> would make your product links like <code>%sshop/sample-product/</code>. This setting affects product URLs only, not things such as product categories.
ar: إذا كنت ترغب في ذلك، فيمكنك الدخول إلى هياكل مخصصة لعناوين URL المحددة لمنتجاتك هنا. على سبيل المثال، سيؤدي استخدام <code>المتجر</code> إلى جعل روابط منتجاتك على النحو التالي <code>%sshop/sample-product/</code>. يؤثر هذا الإعداد في عناوين URL المحددة للمنتجات فقط، وليس في أشياء كفئات المنتجات.

en: If you need any help with your order, please contact us at %s
ar: إذا احتجت إلى أي مساعدة في ما يتعلق بطلبك، فيرجى التواصل معنا على %s

en: If you need any help with your order, please contact us at %s.
ar: إذا احتجت إلى أي مساعدة في ما يتعلق بطلبك، فيرجى التواصل معنا على %s.

en: If you need any help with your order, please contact us at {store_email}.
ar: إذا احتجت إلى أي مساعدة في ما يتعلق بطلبك، فيرجى التواصل معنا على {store_email}.

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
ar: إذا كنت بحاجة إلى الوصول إلى معالج الإعداد مرة أخرى، الرجاء النقر على الزر أدناه.

en: If you need to enable or disable the extended task lists, please click on the button below.
ar: إذا كنت بحاجة إلى تمكين قوائم المهام الموسعة أو تعطيلها، فيرجى النقر على الزر أدناه.

en: If you need to enable or disable the task lists, please click on the button below.
ar: إذا كنتَ بحاجة إلى تمكين قوائم المهام أو تعطيلها، فيرجى النقر على الزر أدناه.

en: If you remove this attribute, customers will no longer be able to purchase some variations of this product.
ar: إذا أزلت هذه السمة، لن يتمكن العملاء بعد الآن من شراء بعض تباينات هذا المنتج.

en: If you'd like to continue with your purchase, please return to %s and try a different method of payment.
ar: إذا كنت ترغب في مواصلة الشراء الخاص بك، فيرجى الرجوع إلى %s وتجربة طريقة دفع مختلفة.

en: If you'd like to offer <span class="help_tip" data-tip="%1$s">live rates</span> from a specific carrier (e.g. UPS) you can find a variety of extensions available for WooCommerce <a href="%2$s" target="_blank">here</a>.
ar: إذا كنت ترغب في عرض <span class="help_tip" data-tip="%1$s">الأسعار الحالية</span> من شركة نقل محددة (على سبيل المثال UPS) يُمكنك العثور على مجموعة متنوعة من الامتدادات المتاحة لـ WooCommerce <a href="%2$s" target="_blank">هنا</a>.

en: If you've just placed an order, give your email a quick check for the confirmation.
ar: في حال تقديم طلب للتو، تحقق من بريدك الإلكتروني بشكل سريع بحثًا عن التأكيد.

en: If your main PayPal email differs from the PayPal email entered above, input your main receiver email for your PayPal account here. This is used to validate IPN requests.
ar: إذا كان بريدك الرئيسي على PayPal يختلف عن البريد الذي أدخلته بالأعلى، أدخل بريد إستقبال المبالغ الرئيسي (Receiver Email) لحسابك في PayPal هنا. يستخدم هذا البريد للتحقق من طلبات IPN.

en: If your store is based in the EU, we recommend using the EU VAT Number extension in addition to automated taxes. It provides your checkout with a field to collect and validate a customer's EU VAT number, if they have one.
ar: إذا كان متجرك يقع داخل الاتحاد الأوروبي، فإنَّنا نوصي باستخدام ملحق الرقم التعريفي لضريبة القيمة المضافة في الاتحاد الأوروبي إلى جانب الضرائب الآلية. يزوِّد هذا الملحق عملية السداد الخاصة بك بحقل لجمع الرقم التعريفي لضريبة القيمة المضافة للعميل في الاتحاد الأوروبي والتحقُّق من صحته، إذا كان لديه واحد.

en: Ifrane
ar: إفران

en: Ifugao
ar: ايفوغايو

en: Iganga
ar: إيغانغا

en: Ilfov
ar: إلفوف

en: Illinois
ar: إلينوي

en: Illizi
ar: اليزي

en: Ilocos Norte
ar: إيلوكوس نورت

en: Ilocos Sur
ar: إيلوكوس سور

en: Iloilo
ar: إيلويلو

en: Image
ar: الصورة

en: Image ID.
ar: مُعرف الصورة.

en: Image URL.
ar: رابط الصورة.

en: Image alternative text.
ar: النص البديل للصورة.

en: Image data.
ar: بيانات الصورة.

en: Image name.
ar: اسم الصورة.

en: Image of the product that the review belongs to.
ar: صورة المنتج الذي تنتمي إليه المراجعة.

en: Image position. 0 means that the image is featured.
ar: موضع الصورة. 0 يعني أن هذه الصورة هي مميزة.

en: Image size used for products in the catalog.
ar: حجم الصورة المستخدم للمنتجات الموجودة في الكتالوج.

en: Image size used for the main image on single product pages. These images will remain uncropped.
ar: حجم الصورة المستخدم للصورة الرئيسية على صفحات منتج واحد. ستظل هذه الصور غير مقصوصة.

en: Image url
ar: رابط الصورة

en: Images
ar: الصور

en: Images will be cropped into a square
ar: سيتم قص الصور في شكل مربع

en: Images will be cropped to a custom aspect ratio
ar: سيتم قص الصور للوصول إلى نسبة عرض إلى ارتفاع مخصصة

en: Images will display using the aspect ratio in which they were uploaded
ar: سيتم عرض الصور باستخدام نسبة العرض إلى الارتفاع التي سيتم رفع الصور بها

en: Imbabura
ar: امبابورا

en: Imo
ar: إمو

en: Import
ar: استيراد

en: Import <strong>products</strong> to your store via a csv file.
ar: استيراد <strong>منتجات</strong> إلى المتجر الخاص بك عبر ملف csv.

en: Import <strong>tax rates</strong> to your store via a csv file.
ar: استيراد <strong>قيم الضرائب</strong> إلى متجرك عبر ملف بصيغة CSV.

en: Import CSV
ar: استيراد كـ CSV

en: Import Products
ar: استيراد المنتجات

en: Import as meta data
ar: استيراد كبيانات وصفية

en: Import complete - imported %s tax rates.
ar: اكتمل الاستيراد - تم استيراد %s معدلات ضريبة.

en: Import complete!
ar: اكتمل الاستيراد!

en: Import products
ar: استيراد المنتجات

en: Import products from a CSV file
ar: استيراد منتجات من ملف CSV

en: Import tax rates
ar: استيراد معدلات الضرائب

en: Import your products
ar: استيراد منتجاتك

en: Importing
ar: جاري الاستيراد

en: Improve our store offerings
ar: تحسين عروض متجرنا

en: In order for <strong>database caching</strong> to work with WooCommerce you must add %1$s to the "Ignored Query Strings" option in <a href="%2$s">W3 Total Cache settings</a>.
ar: من أجل <strong>التخزين المؤقت لقاعدة البيانات</strong> لتعمل مع WooCommerce يجب عليك إضافة %1$s إلى خيار "سلاسل الاستفسار المتجاهلة" في <a href="%2$s">إعدادات W3 Total Cache</a>.

en: In progress
ar: قيد التنفيذ

en: In reply to %s.
ar: ردًا على %s.

en: In stock
ar: متوفر في المخزون

en: In stock?
ar: متوفر؟

en: In this section you should list who you’re sharing data with, and for what purpose. This could include, but may not be limited to, analytics, marketing, payment gateways, shipping providers, and third party embeds.
ar: في هذا القسم، ينبغي لك إدراج مَنْ تشارك معه البيانات، ولأي غرض. يمكن أن يتضمن هذا – لكن من دون الاقتصار على – التحليلات والتسويق وبوابات الدفع وموفّري الشحن وتضمينات الأطراف الثالثة.

en: In this subsection you should list which third party payment processors you’re using to take payments on your store since these may handle customer data. We’ve included PayPal as an example, but you should remove this if you’re not using PayPal.
ar: في هذا القسم الفرعي، ينبغي لك إدراج معالجات الدفع التابعة للأطراف الثالثة والتي تستخدمها لسداد المدفوعات على متجرك نظرًا لأن هذه المدفوعات قد تتعامل مع بيانات العملاء. قمنا بتضمين PayPal كمثال، لكن ينبغي لك إزالة هذا إذا لم تكن تستخدم PayPal.

en: In-Progress <span class="count">(%s)</span> | In-Progress <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: <span class="count">(%s)</span> قيد التنفيذ والمعالجة
ar[1]: <span class="count">(%s)</span> قيد التنفيذ والمعالجة
ar[2]: <span class="count">(%s)</span> قيد التنفيذ والمعالجة
ar[3]: <span class="count">(%s)</span> قيد التنفيذ والمعالجة
ar[4]: <span class="count">(%s)</span> قيد التنفيذ والمعالجة
ar[5]: <span class="count">(%s)</span> قيد التنفيذ والمعالجة

en: In-progress
ar: قيد التنفيذ

en: Inactive
ar: غير نشط

en: Inactive accounts are those which have not logged in, or placed an order, for the specified duration. They will be deleted. Any orders will be converted into guest orders.
ar: الحسابات غير النشطة هي تلك الحسابات التي لم تُسجّل الدخول – أو قدمتْ طلبًا – خلال المدة المحددة. سيتم حذفها. سيتم تحويل أي طلبات إلى طلبات الضيوف.

en: Inactive plugins
ar: الإضافات غير النشطة

en: Inactive plugins.
ar: إضافات Plugins غير نشطة.

en: Inbox notification has been deleted
ar: تم حذف تنبيه علبة الوارد

en: Inbox notification not found
ar: لم يتم العثور على تنبيه علبة الوارد

en: Inches
ar: بوصة

en: Include downloads
ar: تضمين التنزيلات

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | Account and Privacy.
ar: يتضمن جميع الإعدادات في WooCommerce | الإعدادات | الحساب والخصوصية.

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | Advanced.
ar: يتضمن جميع الإعدادات في WooCommerce | الإعدادات | متقدم.

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | Emails.
ar: يتضمن جميع الإعدادات في WooCommerce | الإعدادات | عناوين البريد الإلكتروني.

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | General.
ar: يتضمن جميع الإعدادات في WooCommerce | الإعدادات | عام.

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | Integrations.
ar: يتضمن جميع الإعدادات في WooCommerce | الإعدادات | التكاملات.

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | Payments.
ar: يتضمن جميع الإعدادات في WooCommerce | الإعدادات | المدفوعات.

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | Products.
ar: يتضمن جميع الإعدادات في WooCommerce | الإعدادات | المنتجات.

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | Shipping.
ar: يتضمن جميع الإعدادات في WooCommerce | الإعدادات | الشحن.

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | Tax.
ar: يتضمن جميع الإعدادات في WooCommerce | الإعدادات | الضريبة.

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | Visibility.
ar: يتضمن جميع الإعدادات في WooCommerce | الإعدادات | الرؤية.

en: Includes all the installed plugins.
ar: تتضمن كل الإضافات التي تم تثبيتها.

en: Includes all the installed themes.
ar: يتضمن كل القوالب المثبَّتة.

en: Includes all the items featured in WooCommerce | Settings.
ar: يتضمن كل العناصر المعروضة ضمن WooCommerce | الإعدادات.

en: Includes onboarding configuration options
ar: يتضمن خيارات تكوين الإعداد

en: Includes the task configurations for WooCommerce.
ar: يتضمن تهيئات المهام لـ WooCommerce.

en: Including tax
ar: مع الضريبة

en: Incompatible webhooks warning
ar: تحذير من مواضع الإضافة على الويب غير المتوافقة

en: Incompatible with '%s'
ar: غير متوافق مع "%s"

en: Incompatible with WooCommerce features
ar: غير متوافق مع ميزات WooCommerce

en: Increase existing price by (fixed amount or %):
ar: زيادة السعر الحالي بمقدار (مبلغ ثابت أو %):

en: Increase existing sale price by (fixed amount or %):
ar: زيادة سعر التخفيض الحالي بمقدار (مبلغ ثابت أو %):

en: Increase existing stock by:
ar: زيادة المخزون الحالي حسب:

en: Increase quantity of %s
ar: زيادة كمية %s

en: Increase regular prices (fixed amount or percentage)
ar: زيادة الأسعار الافتراضية (مبلغ ثابت أو نسبة مئوية)

en: Increase sale prices (fixed amount or percentage)
ar: زيادة أسعار التخفيض (مبلغ ثابت أو نسبة مئوية)

en: Increasing memory allocated to PHP
ar: زيادة الذاكرة المخصصة لـ PHP

en: Independencia
ar: إينديبينديسيا

en: India
ar: الهند

en: Indian rupee
ar: روبية هندية

en: Indiana
ar: إنديانا

en: Indicates the order that will appear in queries.
ar: يشير للترتيب الذي سيظهر في الاستعلامات.

en: Indicates whether all the conditions should be true for the resulting set, or if any one of them is sufficient. Match affects the following parameters: products, orders, username, ip_address.
ar: يشير إلى ما إذا كانت جميع الشروط ينبغي أن تكون صحيحة لمجموعة النتائج أم لا، أو إذا كان أي شرط منها كافيًا. يؤثر التطابق في المعلمات الآتية: products, orders, username, ip_address.

en: Indicates whether all the conditions should be true for the resulting set, or if any one of them is sufficient. Match affects the following parameters: status_is, status_is_not, product_includes, product_excludes, coupon_includes, coupon_excludes, customer, categories
ar: يشير إلى ما إذا كانت جميع الشروط ينبغي أن تكون صحيحة لمجموعة النتائج أم لا، أو إذا كان أي شرط منها كافيًا. يؤثر التطابق في المعلمات الآتية: status_is, status_is_not, product_includes, product_excludes, coupon_includes, coupon_excludes, customer, categories

en: Individual use only
ar: أستخدام القسيمة لوحدها فقط

en: Indonesia
ar: إندونيسيا

en: Indonesian rupiah
ar: روبية إندونيسية

en: Industry.
ar: الصناعة.

en: Inezgane-Aït Melloul
ar: إنزكان أيت ملول

en: Infinite loop detected, aborting. No errors found.
ar: تم اكتشاف تكرار لا نهائي، الإلغاء. لم يتم العثور على أي أخطاء.

en: Info
ar: معلومات

en: Information about the operating system your server is running.
ar: معلومات حول نظام التشغيل الذي يقوم الخادم الخاص بك بتشغيله.

en: Information about the product's availability.
ar: معلومات حول توفر المنتج.

en: Information about the web server that is currently hosting your site.
ar: معلومات عن خادم الويب الذي يستضيف الموقع الخاص بك حالياً.

en: Inhambane
ar: إنهامبان

en: Inner Mongolia / 內蒙古
ar: منغوليا الداخلية / 內蒙古

en: Insert file URL
ar: أدرج الرابط

en: Insert into product
ar: إدراج في المنتج

en: Insert into product form
ar: إدراج في نموذج المنتج

en: Insert row
ar: إدخال صف

en: Install Woo mobile app
ar: تثبيت تطبيق Woo على الهواتف المحمولة

en: Install plugins
ar: تثبيت الإضافات

en: Install the WooCommerce mobile app to manage orders, receive sales notifications, and view key metrics — wherever you are.
ar: يمكنك تثبيت تطبيق WooCommerce على الهواتف المحمولة لإدارة الطلبات وتلقي تنبيهات المبيعات وعرض المقاييس الرئيسة — أينما كنت.

en: Installation date of the WooCommerce mobile app.
ar: تاريخ تثبيت تطبيق WooCommerce للهاتف المحمول.

en: Installed
ar: تم التنصيب

en: Installed Extensions without a Subscription
ar: الإضافات المُثبّتة بدون اشتراك

en: Installed version not tested with active version of WooCommerce %s
ar: لم يتم اختبار الإصدار المثبَّت مع الإصدار النشط لـ WooCommerce%s

en: Instance ID of the shipping method that provided the rate.
ar: مثال لمعرِّف طريقة الشحن الذي قام بتوفير السعر.

en: Instance ID.
ar: معرِّف المثيل.

en: Instantly send tracking to your customers
ar: إرسال التتبع إلى عملائك فورًا

en: Instructions
ar: تعليمات

en: Instructions that will be added to the thank you page and emails.
ar: التعليمات التي سيتم إضافتها إلى صفحة الشكر ورسائل البريد الإلكتروني.

en: Instructions that will be added to the thank you page.
ar: التعليمات التي سيتم إضافتها إلى صفحة الشكر.

en: Insufficient privileges to export products.
ar: امتيازات غير كافية لتصدير المنتجات.

en: Insufficient privileges to import products.
ar: امتيازات غير كافية لاستيراد المنتجات.

en: Integrate your WooCommerce store with 5000+ cloud apps and services today. Trusted by 11,000+ users.
ar: ادمج متجر WooCommerce الخاص بك مع أكثر من 5000 تطبيق وخدمة على السحابة اليوم. ينال ثقة أكثر من 11000 مستخدم.

en: Integration
ar: التكامل

en: Integration "%s" is not registered.
ar: التكامل "%s" غير مُسجَّل.

en: Integration registry requires an identifier.
ar: يتطلب تسجيل التكامل مُعرِّفًا.

en: Integrations
ar: التكاملات

en: Internal server error
ar: خطأ داخلي في الخادم

en: International
ar: الدولية

en: International Standard Book Number
ar: النظام القياسي الدولي لترقيم الكتب

en: International flat rate (legacy)
ar: سعر دولي موحد (وراثي)

en: Interval subtotals.
ar: الإجماليات الفرعية للفواصل الزمنية.

en: Intibucá
ar: إنتيبوكا

en: Invalid %s provided.
ar: تم تقديم %s غير صالح.

en: Invalid ID.
ar: مُعرّف غير صالح.

en: Invalid Rate ID.
ar: مُعرّف المعدل غير صالح.

en: Invalid URL %s.
ar: الرابط غير صالح %s.

en: Invalid action - must be a recurring action.
ar: إجراء غير صالح - يجب أن يكون إجراء متكررًا.

en: Invalid action ID. No status found.
ar: معرِّف إجراء غير صالح. لم يتم العثور على أي حالة.

en: Invalid admin note
ar: ملحوظة المسؤول غير صالحة

en: Invalid attribute ID.
ar: معرِّف سمة غير صالح.

en: Invalid authorization.
ar: ترخيص غير صالح.

en: Invalid billing email address
ar: البريد الإلكتروني للفاتورة غير صالح

en: Invalid billing email provided.
ar: تم إدخال بريد إلكتروني للفوترة غير صالح.

en: Invalid brand ID.
ar: معرِّف العلامة التجارية غير صالح.

en: Invalid brand slug.
ar: اسم لطيف للعلامة التجارية غير صالح.

en: Invalid catalog visibility option.
ar: خيار رؤية الكتالوج غير صالح.

en: Invalid category ID.
ar: معرِّف التصنيف غير صالح.

en: Invalid country code in list.
ar: كود البلد المدرج في القائمة غير صالح.

en: Invalid country code provided. Must be one of: %s
ar: تم تقديم كود بلد غير صالح. يجب أن يكون واحدًا مما يلي: %s

en: Invalid country code.
ar: كود بلد غير صالح.

en: Invalid country/state format.
ar: تنسيق البلد/الولاية غير صالح.

en: Invalid coupon
ar: القسيمة غير صالحة

en: Invalid coupon code
ar: رمز القسيمة غير صالح

en: Invalid coupon code.
ar: رمز القسيمة غير صالح.

en: Invalid coupon.
ar: القسيمة غير صالحة.

en: Invalid coupons were removed from the cart: "%s"
ar: تمت إزالة كوبونات غير صالحة من سلة المشتريات: "%s"

en: Invalid coupons were removed from the order: "%s"
ar: تمت إزالة كوبونات غير صالحة من الطلب: "%s"

en: Invalid currency code
ar: رمز عملة غير صالح

en: Invalid customer query.
ar: استعلام زبون غير صالح.

en: Invalid customer.
ar: الزبون غير صالح.

en: Invalid data store.
ar: مخزن البيانات غير صالح.

en: Invalid date provided.
ar: خطأ في البيانات المدخلة.

en: Invalid dimension unit. Valid units are: m, cm, mm, in, yd.
ar: وحدة البُعد غير صالحة. الوحدات الصالحة هي: م، سم، مم، بوصة، ياردة.

en: Invalid discount amount.
ar: مبلغ الخصم غير صالح.

en: Invalid discount type.
ar: نوع الخصم غير صالح.

en: Invalid download link.
ar: رابط تنزيل غير صالح.

en: Invalid download log: no ID.
ar: سجل التنزيل غير صالح: لا يوجد مُعرّف.

en: Invalid download log: not found.
ar: سجل التنزيل غير صالح: غير موجود.

en: Invalid download.
ar: تنزيل غير صالح.

en: Invalid email
ar: البريد الإلكتروني غير صالح

en: Invalid email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني غير صالح

en: Invalid email address provided for sender settings
ar: تم توفير عنوان بريد إلكتروني غير صالح لإعدادات المرسِل

en: Invalid email address restriction.
ar: القيد المفروض على عنوان البريد الإلكتروني غير صالح.

en: Invalid email address.
ar: عنوان بريد إلكتروني غير صالح.

en: Invalid email format for %s.
ar: تنسيق بريد إلكتروني غير صالح من أجل %s.

en: Invalid email type.
ar: نوع البريد الإلكتروني غير صالح.

en: Invalid entity ID.
ar: مُعرّف غير صالح.

en: Invalid entity type.
ar: نوع المحرك غير صالح.

en: Invalid error object provided.
ar: كائن الخطأ المُقدَّم غير صالح.

en: Invalid fetcher class for platform %1$s. Class %2$s does not exist.
ar: فئة جلب غير صالحة للمنصة ⁦%1$s⁩. ⁦%2$s⁩ الفئة غير موجودة.

en: Invalid fetcher class for platform %1$s. Class %2$s does not implement %3$s.
ar: فئة جلب غير صالحة للمنصة ⁦%1$s⁩. الفئة ⁦%2$s⁩ لا تنفذ ⁦%3$s⁩.

en: Invalid fetcher class for platform %s. Fetcher must be a non-empty string.
ar: فئة جلب غير صالحة للمنصة %s. يجب أن يكون الجلب عبارة عن سلسلة غير فارغة.

en: Invalid field
ar: حقل غير صالح

en: Invalid field.
ar: حقل غير صالح.

en: Invalid file type for a CSV import.
ar: نوع الملف غير صالح لاستيراد CSV.

en: Invalid file type. The importer supports CSV and TXT file formats.
ar: نوع ملف غير صالح. أداة الاستيراد تدعم تنسيق ملف CSV و TXT.

en: Invalid fulfillment ID.
ar: معرف التنفيذ غير صالح.

en: Invalid fulfillment or meta.
ar: التنفيذ أو بيانات التعريف غير صالح.

en: Invalid fulfillment status.
ar: حالة التنفيذ

en: Invalid fulfillment.
ar: تنفيذ غير صالح.

en: Invalid image: %s
ar: صورة غير صالحة: %s

en: Invalid item.
ar: عنصر غير صالح

en: Invalid items
ar: عناصر غير صالحة

en: Invalid layout template ID.
ar: معرِّف قالب التخطيط غير صالح.

en: Invalid line items type.
ar: نوع عناصر البند غير صالح.

en: Invalid mapper class for platform %1$s. Class %2$s does not exist.
ar: فئة الخريطة غير صالحة لمنصة ⁦%1$s⁩. ⁦%2$s⁩ الفئة غير موجودة.

en: Invalid mapper class for platform %1$s. Class %2$s does not implement %3$s.
ar: فئة الخريطة غير صالحة لمنصة ⁦%1$s⁩. الفئة ⁦%2$s⁩ لا تنفذ ⁦%3$s⁩.

en: Invalid mapper class for platform %s. Mapper must be a non-empty string.
ar: فئة الخريطة غير صالحة لمنصة %s. يجب أن يكون Mapper عبارة عن سلسلة غير فارغة.

en: Invalid maximum spend value.
ar: الحد الأقصى لقيمة الإنفاق غير صالح.

en: Invalid meta_query clause key: %s.
ar: مفتاح عبارة meta_query غير صالح: %s.

en: Invalid nonce - nonce has already been used.
ar: مناسبة حالية غير صالحة - تم بالفعل استخدامها.

en: Invalid nonce verification
ar: عملية التحقق الحالية غير صالحة

en: Invalid nonce.
ar: الرقم الاعتباطي غير صالح.

en: Invalid onboarding step ID.
ar: معرِّف خطوة الإعداد غير صالح.

en: Invalid onboarding step data.
ar: بيانات خطوة الإعداد غير صالحة.

en: Invalid option "%2$s" for %1$s.
ar: خيار غير صالح "⁦%2$s⁩" من أجل ⁦%1$s⁩.

en: Invalid or duplicated GTIN, UPC, EAN or ISBN.
ar: GTIN أو UPC أو EAN أو ISBN غير صالح أو مكرر.

en: Invalid or duplicated SKU.
ar: رمز المنتج (SKU) غير صالح أو مكرر.

en: Invalid or empty request body.
ar: نصّ طلب فارغ أو غير صالح.

en: Invalid or expired checkout session ID.
ar: معرّف جلسة إتمام الشراء غير صالح أو منتهي الصلاحية.

en: Invalid or missing payment token fields.
ar: حقول الرمز الفريد للدفع غير صالحة أو مفقودة.

en: Invalid order
ar: طلب غير صالح

en: Invalid order ID or key provided.
ar: تم توفير معرِّف طلب أو مفتاح غير صالح.

en: Invalid order ID.
ar: رقم الطلب غير صالح.

en: Invalid order IDs in call to read_multiple()
ar: معرّفات الطلب غير صالحة في الدعوة لـ read_multiple ()

en: Invalid order item.
ar: عنصر الطلب غير صالح.

en: Invalid order refund ID.
ar: مُعرف استرداد الطلب غير صالح.

en: Invalid order type: %s.
ar: نوع طلب غير صالح: %s.

en: Invalid order.
ar: طلب خاطئ.

en: Invalid parameter(s): %s
ar: معلمة (معلمات) غير صالحة: %s

en: Invalid parameter.
ar: وسيط غير صالح.

en: Invalid parent ID
ar: مُعرّف الأب غير صالح

en: Invalid password. Generate a new one from %s.
ar: كلمة مرور غير صالحة. أنشئ واحدة جديدة من %s.

en: Invalid path provided.
ar: تم تقديم مسار غير صالح.

en: Invalid payment gateway ID.
ar: معرّف بوابة الدفع غير صالح.

en: Invalid payment gateway.
ar: بوابة الدفع غير صالحة.

en: Invalid payment method.
ar: وسيلة دفع غير صالحة.

en: Invalid payment methods data received.
ar: تم استلام بيانات طرق دفع غير صالحة.

en: Invalid payment result received from payment method.
ar: تم تسلُّم نتيجة دفع غير صالحة من طريقة الدفع.

en: Invalid payment token.
ar: رمز الدفع الفريد غير صالح.

en: Invalid permission ID.
ar: مُعرّف الإذن غير صالح.

en: Invalid plugin slug provided in the plugins activated rule.
ar: تم إدخال الاسم اللطيف للإضافة غير الصالحة في القاعدة المفعَّلة للإضافات.

en: Invalid plugin.
ar: إضافة غير صالحة.

en: Invalid post
ar: تدوينة غير صالحة

en: Invalid post ID.
ar: مُعرّف المنشور خاطئ.

en: Invalid product
ar: منتج غير صالح

en: Invalid product ID
ar: مُعرف المنتج غير صالح

en: Invalid product ID %d.
ar: مُعرّف المنتج غير صالح %d.

en: Invalid product ID.
ar: مُعرف المنتج غير صالح.

en: Invalid product object.
ar: كائن المنتج غير صالح.

en: Invalid product review ID.
ar: مُعرّف مراجعة المنتج غير صحيح.

en: Invalid product slug.
ar: الاسم اللطيف للمنتج غير صالح.

en: Invalid product tax status.
ar: حالة ضريبة المنتج غير صالحة.

en: Invalid product type.
ar: نوع المنتج غير صالح.

en: Invalid product type: passed ID does not correspond to a product variation.
ar: نوع المنتج غير صالح: لا يتوافق المُعرِّف الذي تم تمريره مع نوع المنتج.

en: Invalid product.
ar: منتج غير صالح.

en: Invalid rate
ar: سعر غير صالح

en: Invalid refund amount
ar: المبلغ المُستردّ غير صالح

en: Invalid refund amount.
ar: مبلغ الاسترداد غير صالح.

en: Invalid request object.
ar: كائن طلب غير صالح.

en: Invalid request. Please pass the match parameter.
ar: طلب غير صالح. يرجى تمرير المعلمة المتطابقة.

en: Invalid resource ID.
ar: مُعرّف المصدر غير صالح.

en: Invalid resource id for reassignment.
ar: مُعرّف المصدر غير صالح لإعادة التعيين.

en: Invalid resource id.
ar: مُعرّف المصدر غير صالح.

en: Invalid response from data store.
ar: رد غير صالح من متجر البيانات.

en: Invalid review ID.
ar: مُعرّف المراجعة غير صحيح.

en: Invalid review content.
ar: محتوى المراجعة غير صالح.

en: Invalid role
ar: رتبة غير صالحة

en: Invalid schedule. Cannot save action.
ar: جدولة غير صالحة. تعذر حفظ الإجراء.

en: Invalid scope %s
ar: نطاق غير صالح %s

en: Invalid selling location option.
ar: خيار موقع البيع غير صالح.

en: Invalid setting group.
ar: مجموعة إعداد غير صالحة.

en: Invalid setting.
ar: إعداد غير صالح.

en: Invalid shipping location option.
ar: خيار موقع الشحن غير صالح.

en: Invalid shipping method type.
ar: نوع طريقة الشحن غير صالح.

en: Invalid shipping method!
ar: طريقة الشحن غير صالحة!

en: Invalid shipping zone ID.
ar: معرّف منطقة الشحن غير صالح.

en: Invalid signature - failed to sort parameters.
ar: التوقيع غير صالح - فشل في فرز المعلمات.

en: Invalid signature - provided signature does not match.
ar: التوقيع غير صالح - التوقيع المقدم غير متطابق.

en: Invalid signature - signature method is invalid.
ar: التوقيع غير صالح - طريقة التوقيع غير صالحة.

en: Invalid slug.
ar: اسم لطيف غير صالح.

en: Invalid suggestion ID.
ar: معرِّف اقتراح غير صالح.

en: Invalid table id: %s.
ar: مُعرِّف جدول غير صالح: %s.

en: Invalid tax class
ar: فئة الضريبة غير صالحة

en: Invalid taxonomy: %s.
ar: فئة غير صالحة: %s.

en: Invalid theme %s.
ar: قالب %s غير صالح.

en: Invalid timestamp.
ar: الطابع الزمني غير صالح.

en: Invalid tool ID.
ar: مُعرّف أداة غير صالح.

en: Invalid user ID.
ar: معرف المستخدم (ID) غير صالح.

en: Invalid user.
ar: المستخدم غير صالح.

en: Invalid username or email.
ar: اسم مستخدم أو بريد إلكتروني غير صحيح.

en: Invalid value for "%1$s". Allowed values: %2$s.
ar: قيمة غير صالحة من أجل "⁦%1$s⁩". القيم المسموح بها: ⁦%2$s⁩.

en: Invalid value for %1$s. Valid options: %2$s
ar: قيمة غير صالحة من أجل ⁦%1$s⁩. خيارات صالحة: ⁦%2$s⁩

en: Invalid value for select or count parameter. Cannot query actions.
ar: قيمة معيار التحديد أو الحساب غير صالحة. يتعذر الاستفسار عن الإجراءات.

en: Invalid value posted for %1$s. Allowed values: %2$s
ar: تم إرسال قيمة غير صالحة لـ %1$s. القيم المسموح بها: %2$s

en: Invalid value posted for %s
ar: تم إرسال قيمة غير صالحة لـ %s

en: Invalid variation ID
ar: مُعرّف النوع غير صالح

en: Invalid webhook ID.
ar: مُعرّف webhook غير صالح.

en: Invalid webhook.
ar: خطاف الويب غير صالح.

en: Invalid weight unit. Valid units are: kg, g, lbs, oz.
ar: وحدة الوزن غير صالحة. الوحدات الصالحة هي: كجم، جم، رطل، أونصة.

en: Inventory
ar: المخزون

en: Invoice prefix
ar: بادئة الفاتورة

en: Ionian Islands
ar: الجزر الأيونية

en: Iowa
ar: آيوا

en: Iran
ar: إيران

en: Iranian rial
ar: ريال إيراني

en: Iranian toman
ar: تومان إيراني

en: Iraq
ar: العراق

en: Iraqi dinar
ar: دينار عراقي

en: Ireland
ar: أيرلندا

en: Iringa
ar: إيرينغا

en: Is DomDocument class enabled?
ar: هل فئة DomDocument مُفعلة؟

en: Is GZip enabled?
ar: هل GZip مُفعل؟

en: Is HPOS enabled?
ar: هل تم تمكين HPOS؟

en: Is HPOS sync enabled?
ar: هل تم تمكين مزامنة HPOS؟

en: Is SUHOSIN installed?
ar: هل تم تثبيت SUHOSIN؟

en: Is SoapClient class enabled?
ar: هل فئة SoapClient مُفعلة؟

en: Is WordPress debug mode active?
ar: هل وضع كشف الأخطاء Debug في ووردبريس نشط؟

en: Is WordPress multisite?
ar: هل ووردبريس متعدد المواقع؟

en: Is a global attribute?
ar: هل هي سمة عامة؟

en: Is data sync enabled for HPOS?
ar: هل تم تمكين مزامنة البيانات لـ HPOS؟

en: Is featured?
ar: هل هي مميزة؟

en: Is fsockopen/cURL enabled?
ar: هل fsockopen/cURL مُفعلة؟

en: Is log directory writable?
ar: هل دليل السجل قابل للكتابة؟

en: Is logging enabled?
ar: هل تم تمكين التسجيل؟

en: Is mbstring enabled?
ar: هل ملحق mbstring مُفعل؟

en: Is store connected to WooCommerce.com?
ar: هل المتجر متصل بـ WooCommerce.com؟

en: Is the connection to your store secure?
ar: هل الإتصال بالمتجر الخاص بك آمن؟

en: Is the customer a paying customer?
ar: هل الزبون  قد أجرى عملية دفع؟

en: Is the daily cron job active, when does it next run?
ar: هل الوظيفة الدورية اليومية نشطة، ماذا يعمل بعد ذلك؟

en: Is the product in stock?
ar: هل المنتج موجود في المستودع؟

en: Is the product on sale?
ar: هل المنتج معروض للبيع بتخفيض؟

en: Is the product purchasable?
ar: هل المنتج متوفر للشراء؟

en: Is the product stock backordered? This will also return false if backorder notifications are turned off.
ar: هل المنتج متوافر للطلب المتأخر؟ سيؤدي هذا أيضًا إلى عرض خطأ إذا تم إيقاف تنبيهات الطلبات المتأخرة.

en: Is this theme a block theme?
ar: هل هذا القالب قالب مكوِّن؟

en: Is this theme a child theme?
ar: هل هذا القالب هو قالب إبن (child theme)؟

en: Is your site connected to WooCommerce.com?
ar: هل موقعك متصل بـ WooCommerce.com؟

en: Is your site enforcing the use of Approved Product Download Directories?
ar: هل يفرض موقعك استخدام أدلة تنزيل المنتج المعتمدة؟

en: Isabela
ar: ايزابيلا

en: Isingiro
ar: إيسينجيرو

en: Isiolo
ar: إسيولو

en: Islamabad Capital Territory
ar: منطقة العاصمة إسلام آباد

en: Isle of Man
ar: جزيرة مان

en: Ismailia
ar: الإسماعيلية

en: Isparta
ar: إسبرطة

en: Israel
ar: إسرائيل

en: Israeli new shekel
ar: شيكل إسرائيلي جديد

en: Istria County
ar: مقاطعة إستريا

en: It appears one or more database tables were missing. Attempting to re-create the missing table(s).
ar: يبدو أنَّ واحدًا أو أكثر من جداول قاعدة البيانات مفقودة. جاري محاولة إعادة إنشاء الجدول (الجداول) المفقود.

en: It has <mark class="fulfillment-status">no fulfillments</mark> yet.
ar: لا يوجد <mark class="fulfillment-status">عمليات تنفيذ</mark> بعد.

en: It has been <mark class="fulfillment-status">Fulfilled</mark>.
ar: تم <mark class="fulfillment-status">تنفيذه</mark>.

en: It has been <mark class="fulfillment-status">Partially fulfilled</mark>.
ar: تم <mark class="fulfillment-status">تنفيذه جزئيًا</mark>.

en: It is currently <mark class="fulfillment-status">Unfulfilled</mark>.
ar: <mark class="fulfillment-status">غير منفذ</mark> حاليًا.

en: It was not possible to determine a valid cut-off time: %s.
ar: كان من المستحيل تحديد وقت مستقطع صالح: %s.

en: It was not possible to synchronize download directories following the most recent update.
ar: لم يكن من الممكن مزامنة أدلة التنزيل بعد آخر تحديث.

en: It's back in stock!
ar: أصبح متوافرًا مرة أخرى في المخزون!

en: It's time to celebrate – you're ready to launch your store! Woo! Hit the button to preview your store and make it public.
ar: حان وقت الاحتفال - أصبحت جاهزًا لبدء متجرك! Woo! انقر على الزر لمعاينة متجرك وجعله عامًا.

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Itapúa
ar: إتابوا

en: Item
ar: العنصر

en: Item #%1$s stock increased from %2$s to %3$s.
ar: كمية العنصر #%1$s ازداد من %2$s إلى %3$s.

en: Item ID.
ar: مُعرف العنصر.

en: Item moved down
ar: تم نقل العنصر لأسفل

en: Item moved up
ar: تم نقل العنصر لأعلى

en: Item name.
ar: اسم العنصر.

en: Item price. Calculated as total / quantity.
ar: سعر العنصر تم الحساب كإجمالي / كمية.

en: Item total amounts provided using the smallest unit of the currency.
ar: المبالغ الإجمالية المتوافرة للعناصر باستخدام أصغر وحدة من العملة.

en: Itemized
ar: حسب كل عنصر

en: Items
ar: عناصر

en: Items Base Amount
ar: المبلغ الأساسي للعناصر

en: Items Discount
ar: خصم العناصر

en: Items Purchased
ar: العناصر التي تم شراؤها

en: Items Subtotal:
ar: الإجمالي الفرعي للعناصر:

en: Items sold
ar: العناصر المباعة

en: Items sold.
ar: العناصر المباعة.

en: Ivory Coast
ar: ساحل العاج

en: Izabal
ar: إزابال

en: Iğdır
ar: أغدير

en: JSON partial matching not supported in your environment. Please check your MySQL/MariaDB version.
ar: التطابق الجزئي لـ JSON غير مدعوم في بيتك. يرجى التحقق من إصدار MySQL/MariaDB الخاص بك.

en: JSON path to the related field.
ar: مسار JSON للحقل ذي الصلة.

en: Jalapa
ar: جالابا

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Jamaican dollar
ar: دولار جامايكي

en: Jambi
ar: جامبي

en: Jammu and Kashmir
ar: جامو وكشمير

en: Janakpur
ar: جاناكبور

en: Japan
ar: اليابان

en: Japanese yen
ar: ين ياباني

en: Jarvis Island
ar: جزيرة جارفيس

en: Jashore
ar: جيسور

en: Jawa Barat
ar: جاوة الغربية

en: Jawa Tengah
ar: جاوة الوسطى

en: Jawa Timur
ar: جاوة الشرقية

en: Jaén
ar: خاين

en: Jerada
ar: جرادة

en: Jersey
ar: جيرزي

en: Jersey pound
ar: جنيه جيرسي

en: Jetpack is not connected.
ar: Jetpack غير متصل.

en: Jetpack is not installed or active.
ar: Jetpack غير مثبَّت أو نشط.

en: Jetpack logo
ar: شعار Jetpack

en: Jharkhand
ar: جهارخاند

en: Jiangsu / 江苏
ar: جيانغسو / 江苏

en: Jiangxi / 江西
ar: جيانغشي / 江西

en: Jigawa
ar: جيغاوة

en: Jijel
ar: جيجل

en: Jilin / 吉林
ar: جيلين / 吉林

en: Jinja
ar: جينجا

en: Jinotega
ar: جينوتيجا

en: Johnston Atoll
ar: جزيرة جونستون المرجانية

en: Join the "{product_name}" waitlist.
ar: انضم إلى قائمة انتظار "{product_name}".

en: Join the 16 million customers who use Mailchimp. Sync list and store data to send automated emails, and targeted campaigns.
ar: انضم إلى 16 مليون عميل يستخدمون MailChimp. يمكنك مزامنة بيانات القائمة والمتجر لإرسال رسائل البريد الإلكتروني التلقائية والحملات المستهدفة.

en: Join the community
ar: الانضمام إلى المجتمع

en: Jordan
ar: الأردن

en: Jordanian dinar
ar: دينار أردني

en: Jujuy
ar: خوخوي

en: Junín
ar: جونين

en: Jura
ar: كانتون جورا

en: Just to let you know &mdash; we've received your order #%s, and it is now being processed:
ar: فقط لإعلامك &mdash; لقد تلقينا طلبك #%s، وجاري تنفيذ الطلب حاليًا:

en: Just to let you know &mdash; we’ve received your order, and it is now being processed.
ar: لإعلامك فقط - لقد تلقينا طلبك وتجري معالجته حاليًا.

en: Jutiapa
ar: خوتيابا

en: Jász-Nagykun-Szolnok
ar: ياس-نادكون-سولنك

en: Kaabong
ar: كابونج

en: Kabale
ar: كابالي

en: Kabarole
ar: كابارولي

en: Kaberamaido
ar: كابيرامايدو

en: Kaduna
ar: كادونا

en: Kaffrine
ar: كفرين

en: Kafr el-Sheikh
ar: كفر الشيخ

en: Kagadi
ar: كاجادي

en: Kagera
ar: كاجيرا

en: Kahramanmaraş
ar: قهرمان مرعش

en: Kajiado
ar: كاجيادو

en: Kakamega
ar: كاكاميجا

en: Kakumiro
ar: كاكوميرو

en: Kalangala
ar: كالانجالا

en: Kalasin
ar: كالاسين

en: Kalimantan Barat
ar: كالمنتان الغربية

en: Kalimantan Selatan
ar: كاليمانتان الجنوبية

en: Kalimantan Tengah
ar: كالمنتان الوسطى

en: Kalimantan Timur
ar: كالمنتان الشرقية

en: Kalimantan Utara
ar: كاليمانتان الشمالية

en: Kalinga
ar: كالينجا

en: Kaliro
ar: كاليرو

en: Kalungu
ar: كالونجو

en: Kampala
ar: كمبالا

en: Kamphaeng Phet
ar: كامفاينغ فيت

en: Kamuli
ar: كامولي

en: Kamwenge
ar: كاموينج

en: Kanchanaburi
ar: كانشانابوري

en: Kano
ar: كانو

en: Kansas
ar: كانساس

en: Kanungu
ar: كنونغ

en: Kaolack
ar: كاولاك

en: Kapchorwa
ar: كابشوروا

en: Kapelebyong
ar: كابيليبيونج

en: Karabük
ar: قره بوك

en: Karas
ar: كاراس

en: Karlovac County
ar: مقاطعة كارلوفاتس

en: Karnali
ar: كارنالي

en: Karnataka
ar: كارناتاكا

en: Kars
ar: قارص

en: Kasanda
ar: كاساندا

en: Kasese
ar: كاسيس

en: Katakwi
ar: كاتاكوي

en: Katavi
ar: كاتافي

en: Katsina
ar: كاتسينا

en: Kavango East
ar: إقليم كافانجو الشرقي

en: Kavango West
ar: إقليم كافانجو الغربي

en: Kayunga
ar: كيونجا

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Kazakhstani tenge
ar: تينغ كازاخستاني

en: Kebbi
ar: كبي

en: Keep dry with 50% off rain jackets
ar: البقاء جافًا مع سترات المطر المتوفرة بخصم 50%

en: Keep legacy template
ar: الاحتفاظ بالنموذج القديم

en: Keep your customers informed with tracking notifications.
ar: أبقِ عملاءك على اطلاع بتنبيهات التعقّب.

en: Keep your store online with full security and backups
ar: أبق متجرك متصلا بالإنترنت باستخدام الأمان الكامل والنسخ الاحتياطية

en: Kelaat Sraghna
ar: قلعة السراغنة

en: Kentucky
ar: كنتاكي

en: Kenya
ar: كينيا

en: Kenyan shilling
ar: شلن كيني

en: Kepulauan Riau
ar: جزر رياو

en: Kerala
ar: كيرلا

en: Kericho
ar: كيريكو

en: Kerry
ar: كري

en: Key
ar: الاسم

en: Key details
ar: تفاصيل المفتاح

en: Key for the data being registered must be a string
ar: يجب أن يكون مفتاح البيانات التي يتم تسجيله سلسلة

en: Khammouane
ar: خاموان

en: Kharkivshchyna
ar: خاركيفتشينا

en: Khemisset
ar: الخميسات

en: Khenchela
ar: خنشلة

en: Khersonshchyna
ar: خيرسونتشينا

en: Khmelnychchyna
ar: خميلنيتسكا

en: Khomas
ar: خوماس

en: Khon Kaen
ar: خون كاين

en: Khouribga
ar: خريبكة

en: Khuzestan (خوزستان)
ar: خوزستان (خوزستان)

en: Khyber Pakhtunkhwa
ar: خيبر باختونخوا

en: Khénifra
ar: خنيفرة

en: Kiambu
ar: كيامبو

en: Kibaale
ar: كيبال

en: Kiboga
ar: كيبوجا

en: Kibuku
ar: كيبوكو

en: Kigoma
ar: كيغوما

en: Kikuube
ar: كيكوبي

en: Kildare
ar: كيلدير

en: Kilifi
ar: كيليفي

en: Kilimanjaro
ar: كليمنجارو

en: Kilis
ar: كلّس

en: Kilkenny
ar: كيلكيني

en: Kilograms
ar: كيلوجرام

en: Kingman Reef
ar: شعب كينجمان المرجانية

en: Kingston
ar: كنجستون

en: Kiribati
ar: كيريباتي

en: Kirinyaga
ar: كيرينياجا

en: Kirovohradschyna
ar: كيروفوهرادتشينا

en: Kiruhura
ar: كيروهورا

en: Kiryandongo
ar: كيرياندونغو

en: Kisii
ar: كيسي

en: Kisoro
ar: كيسورو

en: Kisumu
ar: كيسومو

en: Kitgum
ar: كيتجوم

en: Kitui
ar: كيتوي

en: Klarna Checkout for WooCommerce
ar: إضافة عملية إتمام الطلب Klarna لـ ووكومرس WooCommerce

en: Klarna Payments for WooCommerce
ar: إضافة عمليات الدفع Klarna لـ ووكومرس WooCommerce

en: Koboko
ar: كوبوكو

en: Kogi
ar: كوجي

en: Kolda
ar: كولدا

en: Kole
ar: كول

en: Komárom-Esztergom
ar: كوماروم-إستركوم

en: Koprivnica-Križevci County
ar: مقاطعة كوبريفنيكا كريزفتسي

en: Korçë
ar: كورتشي

en: Koshi
ar: كوشي

en: Kosovo
ar: كوسوفو

en: Kotido
ar: كوتيدو

en: Kouffo
ar: كوفو

en: Kowloon
ar: كولون

en: Krabi
ar: كرابي

en: Krapina-Zagorje County
ar: مقاطعة كرابينا زاغوريه

en: Kuala Lumpur
ar: كوالا لمبور

en: Kuando Kubango
ar: مقاطعة كواندو كوبانغو

en: Kukës
ar: كوكس

en: Kumi
ar: كومي

en: Kunene
ar: كونيين

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kuwaiti dinar
ar: دينار كويتي

en: KwaZulu-Natal
ar: كوازولو ناتال

en: Kwale
ar: كوالي

en: Kwania
ar: كوانيا

en: Kwanza-Norte
ar: مقاطعة كوانزا نورت

en: Kwanza-Sul
ar: مقاطعة كوانزا سول

en: Kwara
ar: كوارة

en: Kween
ar: كوين

en: Kyankwanzi
ar: كيانكوانزي

en: Kyegegwa
ar: كيجيغوا

en: Kyenjojo
ar: كينجوجو

en: Kyiv
ar: كييف

en: Kyivshchyna
ar: كييفشتشينا

en: Kyotera
ar: كيوتيرا

en: Kyoto
ar: كيوتو

en: Kyrgyzstan
ar: قرغيزستان

en: Kyrgyzstani som
ar: سوم قيرغيزستاني

en: Kédougou
ar: كيدوغو

en: Kénitra
ar: القنيطرة

en: Kütahya
ar: كوتاهية

en: Kırklareli
ar: قرقلر إيلي

en: Kırıkkale
ar: قرق قلعة

en: Kırşehir
ar: قرشهير

en: L'Aquila
ar: لاكويلا

en: L/W/H
ar: ط\ع\أ

en: La Altagracia
ar: لا ألتاجراسيا

en: La Araucanía
ar: إقليم لا أروكانيا

en: La Guaira (Vargas)
ar: لاجوايرا (فارجاس)

en: La Guajira
ar: لا غواخيرا

en: La Pampa
ar: لا بامبا

en: La Paz
ar: لاباز

en: La Romana
ar: لا رومانا

en: La Union
ar: لا يونيون

en: La Unión
ar: لا يونيون

en: La Vega
ar: لا فيجا

en: Labuan
ar: لابوان

en: Laghouat
ar: الأغواط

en: Lagos
ar: لاغوس

en: Laguna
ar: لاغونا

en: Laikipia
ar: لايكيبيا

en: Lampang
ar: لامبانغ

en: Lamphun
ar: لامفون

en: Lampung
ar: لامبونج

en: Lamu
ar: لامو

en: Lamwo
ar: لامو

en: Lanao del Norte
ar: لاناو ديل نورت

en: Lanao del Sur
ar: لاناو ديل سور

en: Language
ar: اللغة

en: Lao kip
ar: كيب لاوي

en: Laos
ar: لاوس

en: Lara
ar: لارا

en: Larache
ar: العرائش

en: Last 7 days
ar: آخر 7 أيام

en: Last Active
ar: آخر ظهور

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Last month
ar: الشهر السابق

en: Last name
ar: الاسم الأخير

en: Last name (optional)
ar: الاسم الأخير (اختياري)

en: Last name.
ar: الاسم الأخير.

en: Last order
ar: الطلب الأخير

en: Last order ID.
ar: مُعرّف آخر طلب.

en: Last order data.
ar: بيانات آخر طلب.

en: Last page
ar: آخر صفحة

en: Last warning, are you sure?
ar: التنبيه الأخير، هل أنت متأكد؟

en: Latest
ar: آخر

en: Latest available plugin version.
ar: أحدث إصدار متوفر من الإضافة.

en: Latest delivery time (ISO 8601).
ar: أحدث وقت للتسليم (ISO 8601).

en: Latest version of theme.
ar: أحدث إصدار من القالب.

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Launch your store
ar: بدء متجرك

en: Lavalleja
ar: لافاليجا

en: Laâyoune
ar: العيون

en: Leaderboard ID.
ar: مُعرِّف الإعلان المتصدر.

en: Learn More
ar: أعرف أكثر

en: Learn about new products and discounts
ar: التعرُّف على المنتجات والخصومات الجديدة

en: Learn how to update
ar: تعلم كيفية التحديث

en: Learn how to upgrade
ar: تعلّم كيفية الترقية

en: Learn more
ar: معرفة المزيد

en: Learn more about coupons
ar: أعرف أكثر حول القسائم الشرائية

en: Learn more about how usage tracking works, and how you'll be helping in our <a href="%1$s" target="_blank">usage tracking documentation</a>.
ar: تعرف على المزيد حول استخدام أعمال التعقب، ومدى المساعدة التي تقدمها في <a href="%1$s" target="_blank">توثيق تعقب الاستخدام</a> الخاص بنا.

en: Learn more about orders
ar: عرض المزيد من المعلومات عن الطلبات

en: Learn more about shipping zones
ar: معرفة المزيد حول مناطق الشحن

en: Learn more about templates
ar: تعلم المزيد حول القوالب

en: Learn more about updates
ar: التعرّف على المزيد عن التحديثات

en: Learn more here
ar: التعرّف على المزيد هنا

en: Learn more link .
ar: رابط معرفة المزيد.

en: Leave a Reply to %s
ar: اترك ردًا لـ %s

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
ar: ترك الحقل فارغًا لإعادة تنزيل غير محدود.

en: Leave this box unchecked if you do not want to pull suggested extensions from WooCommerce.com.
ar: اترك هذا المربع من دون تحديد إذا كنت لا تريد سحب الامتدادات المقترحة من WooCommerce.com.

en: Lebanese pound
ar: ليرة لبنانية

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Left
ar: يمين الرقم

en: Left with space
ar: يمين الرقم مع مسافة

en: Legacy
ar: قديم

en: Legacy API
ar: واجهة برمجة التطبيقات القديمة

en: Legacy API enabled
ar: تم تمكين Legacy API

en: Legacy API v3 (deprecated)
ar: واجهة برمجة التطبيقات API وراثية v3 (مهجورة)

en: Legacy API v3 (⚠️ NOT AVAILABLE)
ar: Legacy API v3 (⚠️ غير متوفر)

en: Legacy REST API enabled?
ar: هل تم تمكين legacy REST API؟

en: Legacy shipping methods (flat rate, international flat rate, local pickup and delivery, and free shipping) are deprecated but will continue to work as normal for now. <b><em>They will be removed in future versions of WooCommerce</em></b>. We recommend disabling these and setting up new rates within shipping zones as soon as possible.
ar: الطرق القديمة للشحن (سعر ثابت، سعر دولي موحد، الاستلام المحلي، وشحن مجاني) تم إهمالها لكن سوف تستمر في العمل كالمعتاد في الوقت الحالي. <b><em>سيتم إزالتها في الإصدارات المستقبلية لـ WooCommerce</em></b>. نوصي بتعطيل هذه ووضع معدلات جديدة لمناطق الشحن في أقرب وقت ممكن.

en: Leitrim
ar: ليتريم

en: Lempira
ar: ليمبيرا

en: Length
ar: الطول

en: Length (%s)
ar: الطول (%s)

en: Length x width x height in decimal form
ar: الطول × العرض × الارتفاع بصيغة الأرقام العشرية

en: Leova
ar: ليوفا

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Lesotho loti
ar: لوتي ليسوتو

en: Let customers sign up to be notified when products in your store are restocked.
ar: اسمح للعملاء بالتسجيل لكي يتم إخطارهم عند إعادة توفر المنتجات في متجرك في المخزون.

en: Let customers sign up to be notified when this product is restocked
ar: اسمح للعملاء بالتسجيل لكي يتم إخطارهم عند إعادة توافر هذا المنتج في المخزون.

en: Let your shoppers know your site or part of your site is under construction.
ar: اسمح للمتسوقين لديك بمعرفة أن موقعك أو جزءًا من موقعك تحت الإنشاء.

en: Let your shoppers pay upon delivery — by cash or other methods of payment.
ar: اسمح للمتسوقين لديك بالدفع عند الاستلام - نقدًا أو من خلال طرق الدفع الأخرى.

en: Let's go
ar: لنبدأ

en: Let's go!
ar: هيا بنا!

en: Lets you charge a fixed rate for shipping.
ar: يمكّنك من طلب دفع قيمة ثابتة على الشحن.

en: Level
ar: المستوى

en: Level threshold
ar: حد المستوى

en: Leyte
ar: ليتة

en: Lezhë
ar: ليزهي

en: León
ar: ليون

en: Liaoning / 辽宁
ar: لياونينغ / 辽宁

en: Liberia
ar: ليبيريا

en: Liberian dollar
ar: دولار ليبيري

en: Libertador General Bernardo O'Higgins
ar: إقليم أوهيغينز

en: Libya
ar: ليبيا

en: Libyan dinar
ar: دينار ليبي

en: Liechtenstein
ar: ليختنشتاين

en: Lifetime Subscription
ar: اشتراك مدى الحياة

en: Lika-Senj County
ar: مقاطعة ليكا سني

en: Limerick
ar: ليمريك

en: Limit meta_data to specific keys.
ar: قصر meta_data على مفاتيح معينة.

en: Limit purchases to 1 item per order
ar: تقييد المشتريات لعنصر واحد لكل طلب

en: Limit response to objects excluding emails.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر باستثناء عناوين البريد الإلكتروني.

en: Limit response to objects excluding specific countries.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر باستثناء بلدان محددة.

en: Limit response to objects excluding specific names.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر باستثناء أسماء محددة.

en: Limit response to objects excluding specific usernames.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر باستثناء أسماء مستخدمين محددة.

en: Limit response to objects including emails.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر بما في ذلك عناوين البريد الإلكتروني.

en: Limit response to objects last active after (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر ذات آخر ظهور بعد (أو خلال) وقت/تاريخ متوافق مع معيار ISO8601 المُحدَّد.

en: Limit response to objects last active before (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر ذات آخر ظهور قبل (أو خلال) وقت/تاريخ متوافق مع معيار ISO8601 المُحدَّد.

en: Limit response to objects last active between two given ISO8601 compliant datetime.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر ذات آخر ظهور بين وقتين/تاريخين متوافقَين مع معيار ISO8601 المُحدَّد.

en: Limit response to objects registered after (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر المُسجَّلة بعد (أو خلال) وقت/تاريخ متوافق مع معيار ISO8601 المُحدَّد.

en: Limit response to objects registered before (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر المُسجَّلة قبل (أو خلال) وقت/تاريخ متوافق مع معيار ISO8601 المُحدَّد.

en: Limit response to objects that don't have a specified ip address.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر التي لا تضم عنوان IP مُحدَّد.

en: Limit response to objects that don't have the specified customer ids.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر التي لا تضم مُعرِّفات مُحدَّدة للعملاء.

en: Limit response to objects that don't have the specified user ids.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر التي لا تضم مُعرِّفات المستخدم المُحدَّدة.

en: Limit response to objects that have a specified ip address.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر التي تضم عنوان IP مُحدَّد.

en: Limit response to objects that have the specified customer ids.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر التي تضم مُعرِّفات مُحدَّدة للعملاء.

en: Limit response to objects that have the specified user ids.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر التي تضم مُعرِّفات المستخدم المُحدَّدة.

en: Limit response to objects with a customer field containing the search term. Searches the field provided by `searchby`.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر التي تتضمن حقلاً للعميل يحتوي على مصطلح البحث. البحث في الحقل المتوافر من خلال "البحث حسب".

en: Limit response to objects with a total order spend between two given numbers.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر ذات إجمالي طلب إنفاق بين رقمين مُحدَّدَين.

en: Limit response to objects with a total order spend greater than or equal to given number.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر ذات إجمالي طلب إنفاق أكبر من رقم مُحدَّد أو يساويه.

en: Limit response to objects with a total order spend less than or equal to given number.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر ذات إجمالي طلب إنفاق أقل من رقم مُحدَّد أو يساويه.

en: Limit response to objects with an average order spend between two given numbers.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر ذات متوسط طلب إنفاق بين رقمين مُحدَّدَين.

en: Limit response to objects with an average order spend greater than or equal to given number.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر ذات متوسط طلب إنفاق أكبر من رقم مُحدَّد أو يساويه.

en: Limit response to objects with an average order spend less than or equal to given number.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر ذات متوسط طلب إنفاق أقل من رقم مُحدَّد أو يساويه.

en: Limit response to objects with an order count between two given integers.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر ذات عدد طلبات بين عددين صحيحين مُحدَّدَين.

en: Limit response to objects with an order count greater than or equal to given integer.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر ذات عدد طلبات أكبر من عدد صحيح مُحدَّد أو يساويه.

en: Limit response to objects with an order count less than or equal to given integer.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر ذات عدد طلبات أقل من عدد صحيح مُحدَّد أو يساويه.

en: Limit response to objects with last order after (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر ذات آخر طلب بعد (أو خلال) وقت/تاريخ متوافق مع معيار ISO8601 المُحدَّد.

en: Limit response to objects with last order before (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر ذات آخر طلب قبل (أو خلال) وقت/تاريخ متوافق مع معيار ISO8601 المُحدَّد.

en: Limit response to objects with specific countries.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر في بلدان محددة.

en: Limit response to objects with specific names.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر التي تحمل أسماء محددة.

en: Limit response to objects with specific usernames.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على العناصر التي تحمل أسماء مستخدمين محددة.

en: Limit response to resources created after a given ISO8601 compliant date.
ar: يمكنك تحديد الاستجابة إلى الموارد التي تم إنشاؤها بعد تاريخ مُحدَّد متوافق مع ISO8601.

en: Limit response to resources created before a given ISO8601 compliant date.
ar: حصر الرد على المصادر التي تم إنشاؤها قبل تاريخ مُحدد ومتوافق مع معيار ISO8601.

en: Limit response to resources modified after a given ISO8601 compliant date.
ar: قم بتقييد الاستجابة على المصادر التي تم تعديلها بعد تاريخ مُحدَّد متوافق مع معيار ISO8601.

en: Limit response to resources modified before a given ISO8601 compliant date.
ar: قم بتقييد الاستجابة على المصادر التي تم تعديلها قبل تاريخ مُحدَّد متوافق مع معيار ISO8601.

en: Limit response to resources published after a given ISO8601 compliant date.
ar: حصر الرد على المصادر المنشورة بعد تاريخ مُعطى ومتوافق مع معيار ISO8601.

en: Limit response to resources published before a given ISO8601 compliant date.
ar: حصر الرد على المصادر المنشورة قبل تاريخ مُعطى ومتوافق مع معيار ISO8601.

en: Limit response to reviews published before a given ISO8601 compliant date.
ar: حدد الردود على المراجعات المنشورة قبل تاريخ معيّن متوافق مع معيار ISO8601.

en: Limit response to specific fields. Defaults to all fields.
ar: حصر الاستجابة على حقول معيّنة. الأوضاع الافتراضية لجميع الحقول.

en: Limit response to specific report stats. Allowed values: %s.
ar: يمكنك حصر الاستجابة على إحصاءات تقارير مُعيَّنة. القيم المسموح بها: %s.

en: Limit result set to all items except those of a particular parent ID.
ar: حصر النتائج على العناصر الغير مرتبطة بمُعرف أب مُعين.

en: Limit result set to all items that have the specified term assigned in the categories taxonomy.
ar: يمكنك حصر مجموعة النتائج على جميع العناصر التي تتضمن المصطلح المُحدَّد المُعيَّن في تصنيف الفئات.

en: Limit result set to all items that have the specified term assigned in the taxes taxonomy.
ar: يمكنك حصر مجموعة النتائج على جميع العناصر التي تم تعيين مصطلح مُحدَّد لها في تصنيف الضرائب.

en: Limit result set to coupons assigned specific coupon IDs.
ar: يمكنك حصر مجموعة النتائج على مُعرِّفات القسائم المُحدَّدة التي تم تعيينها.

en: Limit result set to downloadable product variations.
ar: اقصر مجموعة النتائج على أشكال المنتجات القابلة للتنزيل.

en: Limit result set to downloadable products.
ar: اقصر مجموعة النتائج على المنتجات القابلة للتنزيل.

en: Limit result set to featured products.
ar: تحديد مجموعة النتائج للمنتجات المميزة.

en: Limit result set to items assigned a stock report type.
ar: يمكنك حصر مجموعة النتائج على العناصر التي تم تعيين نوع تقرير المخزون لها.

en: Limit result set to items assigned one or more tax rates.
ar: يمكنك حصر مجموعة النتائج على العناصر التي تم تعيين نسبة ضريبية واحدة أو أكثر لها.

en: Limit result set to items that don't have the specified coupon(s) assigned.
ar: يمكنك حصر مجموعة النتائج على العناصر التي لم يتم تعيين قسيمة (قسائم) مُحدَّد لها.

en: Limit result set to items that don't have the specified order ids.
ar: يمكنك حصر مجموعة البيانات على العناصر التي لا تضم مُعرِّفات مُحدَّدة للطلبات.

en: Limit result set to items that don't have the specified order status.
ar: يمكنك حصر مجموعة النتائج على العناصر التي لا تضم حالات مُحدَّدة للطلبات.

en: Limit result set to items that don't have the specified parent product(s).
ar: يمكنك حصر النتائج على العناصر التي لم يتم تعيين منتج أصلي (منتجات) مُحدَّد لها.

en: Limit result set to items that don't have the specified product(s) assigned.
ar: يمكنك حصر مجموعة النتائج على العناصر التي لم يتم تعيين منتج (منتجات) مُحدَّد لها.

en: Limit result set to items that don't have the specified tax rate(s) assigned.
ar: يمكنك حصر مجموعة النتائج على العناصر التي لم يتم تعيين نسبة (نِسب) الضريبة المُحدَّدة لها.

en: Limit result set to items that don't have the specified variation(s) assigned.
ar: يمكنك حصر النتائج على العناصر التي لم يتم تعيين التنوع (التنوعات) المُحدَّد.

en: Limit result set to items that have the specified coupon(s) assigned.
ar: يمكنك حصر مجموعة النتائج على العناصر التي تم تعيين قسيمة (قسائم) مُحدَّد لها.

en: Limit result set to items that have the specified order ids.
ar: يمكنك حصر مجموعة النتائج على العناصر التي تضم مُعرِّفات مُحدَّدة للطلبات.

en: Limit result set to items that have the specified order status.
ar: يمكنك حصر مجموعة النتائج على العناصر التي تضم حالات مُحدَّدة للطلبات.

en: Limit result set to items that have the specified parent product(s).
ar: يمكنك حصر مجموعة النتائج على العناصر التي تم تعيين منتج أصلي (منتجات) مُحدَّد لها.

en: Limit result set to items that have the specified product(s) assigned.
ar: يمكنك حصر مجموعة النتائج على العناصر التي تم تعيين منتج (منتجات) مُحدَّد لها.

en: Limit result set to items that have the specified rate ID(s) assigned.
ar: يمكنك حصر مجموعة النتائج على العناصر التي تم تعيين مُعرِّف (مُعرِّفات) النسبة المُحدَّدة لها.

en: Limit result set to items that have the specified tax rate(s) assigned.
ar: يمكنك حصر مجموعة النتائج على العناصر التي تم تعيين معدل (معدلات) الضريبة المُحدَّدة لها.

en: Limit result set to items that have the specified variation(s) assigned.
ar: يمكنك حصر النتائج على العناصر التي تم تعيين التنوع (التنوعات) المُحدَّد.

en: Limit result set to orders assigned a specific customer.
ar: حصر النتائج على طلبات مُسندة إلى زبون مُعين.

en: Limit result set to orders assigned a specific product.
ar: حصر النتائج على طلبات مُسندة بمنتج مُعين.

en: Limit result set to orders assigned a specific status.
ar: حصر النتائج على طلبات مُسندة بحالة مُعينة.

en: Limit result set to orders created via specific sources (e.g. checkout, admin).
ar: يمكنك قصر مجموعة النتائج على الطلبات التي تم إنشاؤها من خلال مصادر محدَّدة (مثل: السداد، المشرف).

en: Limit result set to orders matching part of an order number.
ar: يمكنك حصر مجموعة النتائج على الطلبات التي تطابق جزءًا من رقم الطلب.

en: Limit result set to orders that don't include products with the specified attributes.
ar: احصر مجموعة النتائج على الطلبات التي لا تحتوي على منتجات تحمل السمات المحدَّدة.

en: Limit result set to orders that have the specified customer_type
ar: يمكنك حصر مجموعة النتائج على الطلبات التي تحتوي على customer_type محدَّد

en: Limit result set to orders that include products with the specified attributes.
ar: احصر مجموعة النتائج على الطلبات التي تحتوي على منتجات تحمل السمات المحدَّدة.

en: Limit result set to orders which have specific statuses.
ar: يمكنك تحديد مجموعة النتائج على الطلبات التي تحتوي على حالات معيّنة.

en: Limit result set to orders with specific fulfillment statuses.
ar: حصر مجموعة النتائج على الطلبات ذات حالات التنفيذ المحددة.

en: Limit result set to orders with specific total amounts. For between operators, list two values.
ar: حصر مجموعة النتائج على الطلبات ذات المبالغ الإجمالية المحددة فقط. بالنسبة إلى ما بين المشغلين، أذكر قيمتين.

en: Limit result set to product variations with any of the statuses.
ar: اقصر مجموعة النتائج على أشكال المنتجات التي تحتوي على أي حالة من الحالات.

en: Limit result set to products assigned a set of brand IDs or slugs, separated by commas.
ar: حدد مجموعة النتائج على منتجات تم تعيينها إلى مجموعة من معرِّفات العلامات التجارية أو الأسماء اللطيفة، مفصولة بفاصلة.

en: Limit result set to products assigned a set of category IDs or slugs, separated by commas.
ar: حدد مجموعة النتائج على منتجات تم تعيينها إلى معرِّفات التصنيفات أو الأسماء اللطيفة، مفصولة بفاصلة.

en: Limit result set to products assigned a set of tag IDs or slugs, separated by commas.
ar: حدد مجموعة النتائج على منتجات تم تعيينها إلى مجموعة من معرِّفات الوسوم أو الأسماء اللطيفة، مفصولة بفاصلة.

en: Limit result set to products assigned a set of taxonomies IDs or slugs, separated by commas.
ar: حدد مجموعة النتائج على منتجات تم تعيينها إلى مجموعة من معرِّفات الفئات أو الأسماء اللطيفة، مفصولة بفاصلة.

en: Limit result set to products assigned a specific brand ID.
ar: احصر النتيجة على منتجات مُعينة إلى مُعرِّف علامة تجارية بعينه.

en: Limit result set to products assigned a specific category ID.
ar: حصر النتيجة على منتجات مُسندة إلى مُعرّف تصنيف مُعين.

en: Limit result set to products assigned a specific shipping class ID.
ar: حصر النتيجة على منتجات مُسندة إلى مُعرّف فئة شحن مُعينة.

en: Limit result set to products assigned a specific status.
ar: حصر النتيجة على منتجات مُسندة إلى حالة مُعينة.

en: Limit result set to products assigned a specific tag ID.
ar: حصر النتيجة على منتجات مُسندة إلى مُعرّف وسم مُعين.

en: Limit result set to products assigned a specific type.
ar: حصر النتيجة على منتجات مُسندة إلى نوع مُعين.

en: Limit result set to products based on a maximum price, provided using the smallest unit of the currency.
ar: حدِّد مجموعة النتائج للمنتجات المستندة إلى الحد الأقصى للسعر، بشرط استخدام أصغر وحدة من العملة.

en: Limit result set to products based on a maximum price.
ar: تحديد مجموعة النتائج للمنتجات وفقًا لأعلى سعر.

en: Limit result set to products based on a minimum price, provided using the smallest unit of the currency.
ar: حدِّد مجموعة النتائج للمنتجات المستندة إلى الحد الأدنى للسعر، بشرط استخدام أصغر وحدة من العملة.

en: Limit result set to products based on a minimum price.
ar: تحديد مجموعة النتائج للمنتجات وفقًا لأدنى سعر.

en: Limit result set to products in stock or out of stock.
ar: تحديد مجموعة النتائج للمنتجات حسب توفرها أو عدم توفرها في المخزون.

en: Limit result set to products on sale.
ar: تحديد مجموعة النتائج للمنتجات المخفضة.

en: Limit result set to products that are low or out of stock. (Deprecated)
ar: يمكنك حصر مجموعة النتائج على المنتجات ذات المخزون المنخفض أو غير متوفرة في المخزون. (مهمل)

en: Limit result set to products with a certain average rating.
ar: تحديد مجموعة النتائج للمنتجات التي لها متوسط تقييم محدد.

en: Limit result set to products with a specific SKU.
ar: حصر النتيجة على منتجات مع رمز المنتج (SKU) مُعين.

en: Limit result set to products with a specific attribute term ID (required an assigned attribute).
ar: حصر النتيجة على منتجات مع مُعرّف عنصر سمة مُعينة (يتطلب سمة تم تعيينها).

en: Limit result set to products with a specific attribute.
ar: حصر النتيجة على منتجات مع سمة مُعينة.

en: Limit result set to products with a specific attribute. Use the taxonomy name/attribute slug.
ar: تحديد مجموعة النتائج للمنتجات التي لها سمة محددة. استخدم اسم الفئة/الاسم اللطيف للسمة.

en: Limit result set to products with a specific slug.
ar: حصر النتيجة على منتجات مع اسم لطيف مُعين.

en: Limit result set to products with a specific tax class.
ar: حدد مجموعة النتائج للمنتجات التي لها فئة ضرائب محددة.

en: Limit result set to products with any of the statuses.
ar: اقصر مجموعة النتائج على المنتجات التي تحتوي على أي حالة من الحالات.

en: Limit result set to products with any of the types.
ar: اقصر مجموعة النتائج على المنتجات التي تحتوي على أي من الأنواع.

en: Limit result set to products with or without price.
ar: تم تعيين حد النتائج على المنتجات بسعر أو من دونه.

en: Limit result set to products with selected global attributes.
ar: تحديد مجموعة النتائج للمنتجات التي لها سمات عامة محددة.

en: Limit result set to products with specific SKU(s). Use commas to separate.
ar: تحديد مجموعة النتائج للمنتجات ذات رموز SKU للمنتجات المحددة. استخدام الفواصل للفصل.

en: Limit result set to products with specific slug(s). Use commas to separate.
ar: اقصر مجموعة النتائج على المنتجات ذات الاسم اللطيف (الأسماء اللطيفة) المحدد. استخدم الفواصل للفصل.

en: Limit result set to products with specified attributes.
ar: اقصر مجموعة النتائج على المنتجات ذات السمات المحددة.

en: Limit result set to products with specified stock status.
ar: تحديد مجموعة النتائج للمنتجات التي لها فئة ضريبة محددة.

en: Limit result set to resources assigned to a specific parent. Applies to hierarchical taxonomies only.
ar: حصر النتيجة على مصادر مُسندة لعنصر أب مُعين. تنطبق على التصنيفات الهرمية فقط.

en: Limit result set to resources assigned to a specific product.
ar: حصر النتيجة على مصادر مُسندة لمنتج مُعين.

en: Limit result set to resources with a specific code.
ar: حصر النتيجة على مصادر مع رمز مُعين.

en: Limit result set to resources with a specific email.
ar: حصر النتيجة على مصادر مع بريد إلكتروني مُعين.

en: Limit result set to resources with a specific role.
ar: حصر النتيجة على مصادر مع رتبة مُعينة.

en: Limit result set to resources with a specific slug.
ar: حصر النتيجة على مصادر مع اسم لطيف مُعين.

en: Limit result set to returning or new customers.
ar: يمكنك حصر مجموعة النتائج على العملاء الذين يقومون بإرجاع المنتج أو العملاء الجدد.

en: Limit result set to reviews assigned a specific status.
ar: حدد مجموعة النتائج للمراجعات التي تم تعيين حالة محددة لها.

en: Limit result set to reviews assigned to specific product IDs.
ar: حدد مجموعة النتائج للمراجعات التي تم تعيين مُعرّفات منتجات محددة لها.

en: Limit result set to reviews assigned to specific user IDs.
ar: حدد مجموعة النتائج للمراجعات التي تم تعيين مُعرّفات المستخدمين المحددة لها.

en: Limit result set to reviews from specific category IDs.
ar: حدِّد مجموعة النتائج على المراجعات الواردة من معرِّفات التصنيف المحدَّدة.

en: Limit result set to reviews from specific product IDs.
ar: حدِّد مجموعة النتائج على المراجعات الواردة من مُعرّفات المنتجات المحدَّدة.

en: Limit result set to specific IDs.
ar: حصر النتائج على مُعرفات مُعينة.

en: Limit result set to specific amount of suggested products.
ar: احصر مجموعة النتائج على كمية محددة من المنتجات المقترحة.

en: Limit result set to specific ids.
ar: حصر النتائج على مُعرفات مُعينة.

en: Limit result set to specific product categorie ids.
ar: احصر مجموعة النتائج على معرِّفات تصنيفات المنتجات.

en: Limit result set to specific product tag ids.
ar: احصر مجموعة النتائج على معرِّفات وسوم المنتجات.

en: Limit result set to specific types of refunds.
ar: يمكنك حصر مجموعة النتائج على أنواع مُحدَّدة من عمليات استرداد الأموال.

en: Limit result set to that from a specific author email.
ar: حدد مجموعة النتائج لذلك من البريد الإلكتروني لمؤلف معيّن.

en: Limit result set to those of particular parent IDs.
ar: حصر النتائج على العناصر المرتبطة بمُعرفات أب مُعينة.

en: Limit result set to variations in the specified categories.
ar: يمكنك حصر النتائج على التنوعات في التصنيفات المُحدَّدة.

en: Limit result set to variations not in the specified categories.
ar: يمكنك حصر النتائج على التنوعات غير الموجودة في التصنيفات المُحدَّدة.

en: Limit result set to variations that don't include the specified attributes.
ar: يمكنك حصر النتائج على التنوعات التي لا تحتوي على السمات المحدَّدة.

en: Limit result set to variations that include the specified attributes.
ar: يمكنك حصر النتائج على التنوعات التي تحتوي على السمات المحدَّدة.

en: Limit result set to virtual product variations.
ar: اقصر مجموعة النتائج على أشكال المنتجات الافتراضية.

en: Limit result set to virtual products.
ar: اقصر مجموعة النتائج على المنتجات الافتراضية.

en: Limit result set to webhooks assigned a specific status.
ar: حصر النتيجة على الـ webhooks مُسندة لحالة مُعينة.

en: Limit result to customer notes or private notes.
ar: حصر النتائج على ملاحظات العميل أو الملاحظات الخاصة.

en: Limit result to customers or internal notes.
ar: حصر النتيجة على عملاء أو ملاحظات داخلية.

en: Limit result to items from the specified categories.
ar: يمكنك حصر النتيجة على العناصر المستمدة من التصنيفات المُحدَّدة.

en: Limit result to items with specified customer ids.
ar: يمكنك حصر النتيجة على العناصر ذات المُعرِّفات المُحدَّدة للعملاء.

en: Limit result to items with specified product ids.
ar: يمكنك حصر النتيجة على العناصر ذات مُعرِّفات المنتجات المُحدَّدة.

en: Limit result to items with specified user ids.
ar: يمكنك حصر النتيجة على العناصر ذات مُعرِّفات مستخدم محدَّدة.

en: Limit result to items with specified variation ids.
ar: يمكنك حصر النتيجة على العناصر ذات مُعرِّفات أنواع المنتج المُحدَّدة.

en: Limit results to coupons with codes matching a given string.
ar: يمكنك حصر مجموعة النتائج على القسائم ذات الأكواد المطابقة لسلسلة معيَّنة.

en: Limit results to those matching a string.
ar: حصر النتائج على مطابقة سلسلة نصية.

en: Limit results to those with a SKU that partial matches a string. This argument takes precedence over 'sku'.
ar: يمكنك قصر النتائج على تلك التي تحتوي على وحدة SKU تتطابق مع سلسلة جزئيًا. هذه الوسيطة لها الأسبقية على "sku".

en: Limit results to those with a name or SKU that partial matches a string. This argument takes precedence over 'search', 'sku' and 'search_sku'.
ar: يمكنك قصر النتائج على تلك التي تحتوي على اسم أو وحدة SKU تتطابق مع سلسلة جزئيًا. تكون لهذه الوسيطة الأسبقية على "search" و"sku" و"search_sku".

en: Limit search to specific fields when used with search parameter. Available fields: name, sku, global_unique_id, description, short_description. This argument takes precedence over all other search parameters.
ar: حصر البحث في حقول محددة عند استخدامه مع معلمة البحث. الحقول المتاحة: الاسم، sku, global_unique_id، الوصف، short_description. تأخذ هذه المعلمة الأولوية على جميع معلمات البحث الأخرى.

en: Limit stats fields to the specified items.
ar: حدِّد حقول الإحصاءات على عناصر محدَّدة.

en: Limit to specific ZIP/postcodes
ar: تحديد إلى رموز بريدية معينة

en: Limit usage to X items
ar: حد الإستخدام لـ X عناصر

en: Limpopo
ar: ليمبوبو

en: Limón
ar: ليمون

en: Lindi
ar: ليندي

en: Line #
ar: الخط رقم

en: Line %s
ar: الخط %s

en: Line item ID is required.
ar: معرف عنصر السطر مطلوب.

en: Line item ID.
ar: معرّف عنصر الخط.

en: Line item image, if available.
ar: صورة عنصر البند، إذا كانت متاحة.

en: Line item is not a product, fee, or shipping line.
ar: بند الفاتورة ليس منتجًا أو رسمًا أو بند شحن.

en: Line item meta data.
ar: بند بيانات تعريف العنصر.

en: Line item not found.
ar: لم يتم العثور على بند الفاتورة.

en: Line item quantity cannot be greater than the item quantity (%s).
ar: لا يمكن أن تكون كمية بند الفاتورة أكبر من كمية الصنف (%s).

en: Line item tax not found. Must be: %s.
ar: لم يتم العثور على ضريبة بند الفاتورة. يجب أن تكون: %s.

en: Line items data.
ar: بند بيانات العناصر.

en: Line items in the checkout session.
ar: عناصر الخط في جلسة إتمام الشراء.

en: Line items to add to the cart.
ar: بند العناصر المطلوب إضافتها إلى عربة التسوق.

en: Line subtotal (before discounts).
ar: بند المجموع (قبل الخصومات).

en: Line subtotal (the price of the product before coupon discounts have been applied).
ar: الإجمالي الفرعي للبند (سعر المنتج قبل تطبيق خصومات الكوبون).

en: Line subtotal tax (before discounts).
ar: بند ضريبة المجموع (قبل الخصومات).

en: Line subtotal tax.
ar: الإجمالي الفرعي لضريبة البند.

en: Line taxes.
ar: بند الضرائب.

en: Line total (after discounts).
ar: بند الإجمالي (بعد الخصومات).

en: Line total (the price of the product after coupon discounts have been applied).
ar: إجمالي البند (سعر المنتج بعد تطبيق خصومات الكوبون).

en: Line total tax (after discounts).
ar: بند ضريبة الإجمالي (بعد الخصومات).

en: Line total tax.
ar: إجمالي ضريبة البند.

en: Lines of taxes applied to items and shipping.
ar: بنود الضرائب التي تم تطبيقها على العناصر والشحن.

en: Link previous orders
ar: ربط الطلبات السابقة

en: Link to template editor.
ar: رابط إلى محرر النموذج.

en: Link to the external product
ar: الربط بالمنتج الخارجي

en: Link to the external product is an invalid URL.
ar: الربط بالمنتج الخارجي هو عنوان URL غير صالح.

en: Link type.
ar: نوع الرابط.

en: Linked Products
ar: المنتجات المرتبطة

en: Linked products
ar: المنتجات المرتبطة

en: Links for the provider.
ar: الروابط للمزوِّد.

en: Lira
ar: ليرا

en: List
ar: قائمة

en: List 1 postcode per line
ar: أضف رمز بريدي واحد في كل سطر

en: List Orders
ar: قائمة الطلبات

en: List Products
ar: قائمة المُنتجات

en: List additional tax classes you need below (1 per line, e.g. Reduced Rates). These are in addition to "Standard rate" which exists by default.
ar: سرد فئات الضريبة التي تحتاج إليها أدناه (1 لكل سطر، على سبيل المثال أسعار مخفَّضة). هذه بالإضافة إلى "السعر القياسي" الموجود بشكل افتراضي.

en: List of allowed billing emails to check against when an order is placed. Separate email addresses with commas. You can also use an asterisk (*) to match parts of an email. For example "*@gmail.com" would match all gmail addresses.
ar: قائمة برسائل البريد الإلكتروني المسموح بها للتحقق من البريد الإلكتروني الخاص بفوترة العميل عند تقديم طلب. افصل بين عناوين البريد الإلكتروني بفواصل. يمكنك أيضًا استخدام علامة النجمة (*) لمطابقة أجزاء البريد الإلكتروني. على سبيل المثال، سيتطابق "*@gmail.com" مع جميع عناوين البريد الإلكتروني من Gmail.

en: List of applied cart coupons.
ar: قائمة كوبونات سلة التسوق التي تم تطبيقها.

en: List of assigned attribute terms.
ar: قائمة مصطلحات السمة التي تم تعيينها.

en: List of attribute slug(s). If a term ID is provided, this will be ignored.
ar: قائمة الاسم (الأسماء) اللطيف للسمة. إذا تم توفير معرِّف مصطلح، فسيتم تجاهلها.

en: List of attribute term IDs.
ar: قائمة معرِّفات مصطلح السمة.

en: List of attributes (taxonomy terms) assigned to the product. For variable products, these are mapped to variations (see the `variations` field).
ar: قائمة السمات (شروط الفئة) التي تم تعيينها للمنتج. بالنسبة إلى المنتجات المتغيرة، يتم تعيينها إلى التباينات (راجع حقل "التباينات").

en: List of attributes.
ar: قائمة السمات.

en: List of available payment method IDs that can be used to process the order.
ar: قائمة معرّفات وسائل الدفع المتوافرة التي يمكن استخدامها لمتابعة الطلب.

en: List of available shipping rates for the cart.
ar: قائمة أسعار الشحن المتوافرة لسلة التسوق.

en: List of available term names of the attribute.
ar: قائمة أسماء العناصر المتاحة لـ السمة.

en: List of billing address data.
ar: قائمة بيانات عناوين الفواتير.

en: List of brands, if applicable.
ar: قائمة العلامات التجارية، إن وجدت.

en: List of brands.
ar: قائمة العلامات التجارية.

en: List of cart fees.
ar: قائمة رسوم سلة التسوق.

en: List of cart item errors, for example, items in the cart which are out of stock.
ar: قائمة أخطاء عناصر سلة التسوق، على سبيل المثال، العناصر الموجودة في سلة التسوق التي لا تتوافر في المخزون.

en: List of cart items the returned shipping rates apply to.
ar: قائمة عناصر سلة التسوق التي تسري عليها أسعار الشحن المرتجعة.

en: List of cart items.
ar: قائمة عناصر سلة التسوق.

en: List of categories
ar: قائمة التصنيفات

en: List of categories with their product counts
ar: قائمة التصنيفات مع عدد المنتجات

en: List of categories, if applicable.
ar: قائمة التصنيفات، إن أمكن.

en: List of categories.
ar: قائمة بالتصنيفات.

en: List of category IDs the coupon applies to.
ar: قائمة بمُعرّفات التصنيفات التي تنطبق عليها القسيمة.

en: List of category IDs the coupon does not apply to.
ar: قائمة بمُعرّفات التصنيفات التي لا تنطبق عليها القسيمة.

en: List of city names. Introduced in WooCommerce 5.3.
ar: قائمة أسماء المدن. تم تقديمها في WooCommerce 5.3.

en: List of countries on this continent.
ar: قائمة الدول الموجودة في هذه القارة.

en: List of created resources.
ar: قائمة المصادر التي تم إنشاؤها.

en: List of cross-sell products IDs.
ar: قائمة بمُعرّفات المنتجات التسويقية.

en: List of cross-sells items related to cart items.
ar: قائمة بعناصر عمليات البيع العابر المتعلقة بعناصر عربة التسوق.

en: List of delete resources.
ar: قائمة المصادر التي تم حذفها.

en: List of downloadable files.
ar: قائمة الملفات القابلة للتنزيل.

en: List of email addresses that can use this coupon.
ar: قائمة بعناوين البريد الإلكتروني التي يمكن أن تستخدم هذه القسيمة.

en: List of extended deprecated tasks from the client side filter.
ar: قائمة بالمهام المهملة الموسعة من عامل التصفية من جانب العميل.

en: List of grouped product IDs, if applicable.
ar: قائمة معرِّفات المنتجات المجمعة، إن وجدت.

en: List of grouped product ids.
ar: قائمة بمعرِّفات المنتجات المجمعة.

en: List of grouped products ID.
ar: قائمة بمُعرفات المنتجات المُجمّعة.

en: List of images.
ar: قائمة الصور.

en: List of order coupons.
ar: قائمة قسائم الطلب.

en: List of order product IDs, names, quantities.
ar: قائمة مُعرِّفات منتجات الطلبات وأسمائها وكمياتها.

en: List of postcodes / ZIPs. Introduced in WooCommerce 5.3.
ar: قائمة الرموز البريدية / ZIPs. تم تقديمها في WooCommerce 5.3.

en: List of product IDs the coupon can be used on.
ar: قائمة بمُعرّفات المنتجات التي يمكن استخدام القسيمة عليها.

en: List of product IDs the coupon cannot be used on.
ar: قائمة بمُعرّفات المنتجات التي لا يمكن استخدام القسيمة عليها.

en: List of refunds.
ar: قائمة بالأموال المُستردّة.

en: List of related products IDs.
ar: قائمة بمُعرّفات المنتجات ذات الصلة.

en: List of required payment gateway features to process the order.
ar: قائمة بمزايا بوابة الدفع اللازمة لمعالجة الطلب.

en: List of sales reports.
ar: قائمة تقارير المبيعات.

en: List of shipping address data.
ar: قائمة بيانات عنوان الشحن.

en: List of shipping rates.
ar: قائمة أسعار الشحن.

en: List of states in this country.
ar: قائمة الولايات الموجودة في هذه الدولة.

en: List of supported continents, countries, and states.
ar: قائمة القارات والدول، والولايات المدعومة.

en: List of supported currencies.
ar: قائمة العملات المدعومة.

en: List of supported payment methods.
ar: قائمة طرق الدفع المدعومة.

en: List of supported states in a given country.
ar: قائمة الولايات المدعومة في دولة معيّنة.

en: List of tags, if applicable.
ar: قائمة الوسوم، إن وجدت.

en: List of tags.
ar: قائمة الوسوم.

en: List of top sellers products.
ar: قائمة أكثر المنتجات مبيعاً.

en: List of up-sell products IDs.
ar: قائمة بمُعرّفات المنتجات الموصى بها.

en: List of updated resources.
ar: قائمة المصادر التي تم تحديثها.

en: List of upsell products IDs.
ar: قائمة بمُعرّفات المنتجات الموصى بها.

en: List of user IDs (or guest email addresses) that have used the coupon.
ar: قائمة بمُعرّفات المستخدمين (أو عناوين البريد الإلكتروني الخاصة بالضيوف) التي قامت باستخدام القسيمة.

en: List of variation IDs, if applicable.
ar: قائمة معرِّفات التباين، إن وجدت.

en: List of variation attributes.
ar: قائمة السمات للمنتج المتنوع.

en: List of variations IDs.
ar: قائمة بمُعرّفات الأنواع.

en: List of variations.
ar: قائمة الأنواع.

en: List products and create ads on Facebook and Instagram with <a href="https://woocommerce.com/products/facebook/">Facebook for WooCommerce</a>
ar: أدرج منتجات، وأنشئ إعلانات على فيسبوك وإنستغرام باستخدام إضافة <a href="https://woocommerce.com/products/facebook/">Facebook for WooCommerce</a>.

en: List products and create ads on Facebook and Instagram.
ar: قم بإدراج منتجات وأنشئ إعلانات على فيسبوك وإنستغرام.

en: List the regions you'd like to include in your shipping zone. Customers will be matched against these regions.
ar: أدرج المناطق التي سترغب في تضمينها في منطقة الشحن الخاصة بك. ستتم مطابقة العملاء في هذه المناطق.

en: Listen on Mixcloud
ar: استمع على SoundCloud

en: Listen on Pocket Casts
ar: استمع على Pocket Casts

en: Listen on ReverbNation
ar: استمع على ReverbNation

en: Listen on SoundCloud
ar: استمع على SoundCloud

en: Listen on Spotify
ar: استمع على Spotify

en: Listen to the audio
ar: استمع إلى الصوت

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Littoral
ar: ليتورال

en: Live
ar: مباشر

en: Live API password
ar: كلمة مرور واجهة برمجة التطبيقات المباشرة

en: Live API signature
ar: توقيع واجهة برمجة التطبيقات المباشرة

en: Live API username
ar: اسم مستخدم واجهة برمجة التطبيقات المباشرة

en: Load billing address
ar: تحميل عنوان الفاتورة

en: Load shipping address
ar: تحميل عنوان الشحن

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
ar: جلب بيانات الزبون؟ هذا سمحو أي قيمة مدخلة في بيانات المشتري.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
ar: جلب بيانات الزبون؟ هذا سمحو أي قيمة في بيانات الشحن.

en: Loading network orders
ar: تحميل طلبات الشبكة

en: Loading status data...
ar: جارٍ تحميل بيانات الحالة...

en: Loading&hellip;
ar: جاري التحميل&hellip;

en: Local delivery
ar: توصيل محلي

en: Local delivery (legacy)
ar: توصيل محلي (وراثي)

en: Local pickup
ar: إستلام محلي من المتجر

en: Local pickup (legacy)
ar: الاستلام المحلي (وراثي)

en: Local pickup: Manage existing pickup locations in the <a href="%s">Local pickup settings page</a>.
ar: الاستلام المحلي: أدر مواقع الاستلام الموجودة في <a href="%s">صفحة إعدادات الاستلام المحلي</a>.

en: Local pickup: Set up pickup locations in the <a href="%s">Local pickup settings page</a>.
ar: خدمة الاستلام المحلي: قم بإعداد المواقع الموجودة في <a href="%s">صفحة إعدادات الاستلام المحلي</a>.

en: Locale used for the note title and content.
ar: الإعدادات المحلية المستخدمة لعنوان الملحوظة ومحتواها.

en: Location
ar: الموقع

en: Location, IP address and browser type: we’ll use this for purposes like estimating taxes and shipping
ar: الموقع وعنوان IP ونوع المتصفح: سنستخدم هذا لأغراض مثل تقدير الضرائب والشحن

en: Locations not covered by your other zones
ar: المناطق التي لا تغطيها المناطق الأخرى الخاصة بك

en: Locations outside all other zones
ar: المواقع الموجودة خارج المناطق الأخرى

en: Loei
ar: لويي

en: Lofa
ar: لوفا

en: Log
ar: سجل

en: Log PayPal events such as IPN requests and review them on the <a href="%s">Logs screen</a>. Note: this may log personal information. We recommend using this for debugging purposes only and deleting the logs when finished.
ar: سجِّل أحداث PayPal، مثل: طلبات IPN، وراجعها على <a href="%s">شاشة السجلات</a>. ملحوظة: قد يؤدي ذلك إلى تسجيل معلومات شخصية. نوصي باستخدام ذلك لأغراض التصحيح فقط وحذف السجلات عند الانتهاء.

en: Log directory size
ar: حجم دليل السجل

en: Log directory writable
ar: قابلية كتابة دليل السجلات

en: Log directory.
ar: دليل السجلات.

en: Log entries are stored in this database table: %s
ar: تُخزَّن إدخالات السجل في جدول قاعدة البيانات هذا: %s

en: Log files are stored in this directory: %s
ar: تُخزَّن ملفات السجل في هذا الدليل: %s

en: Log in
ar: تسجيل الدخول

en: Log in to Download Files
ar: سجل الدخول لتنزيل الملفات

en: Log out
ar: تسجيل الخروج

en: Log storage
ar: التخزين في السجل

en: Logged in as %s
ar: تم تسجيل الدخول كـ %s

en: Logger
ar: مسجِّل

en: Logging
ar: التسجيل

en: Logging is disabled. It can be enabled in <a href="%s">Logs Settings</a>.
ar: تم تعطيل السجل. يمكن تمكينها في <a href="%s">إعدادات السجلات</a>.

en: Logging.
ar: التسجيل.

en: Login
ar: تسجيل الدخول

en: Logo
ar: الشعار

en: Logo width (px)
ar: عرض الشعار (بكسل)

en: Logout
ar: تسجيل الخروج

en: Logs
ar: السجلات

en: Logs settings
ar: إعدادات السجلات

en: Loja
ar: لوجا

en: Longford
ar: لونجفورد

en: Look for orders, customer info, and process refunds in one click with the Woo app.
ar: ابحث عن الطلبات ومعلومات العملاء وقم بمعالجة المبالغ المستردة بنقرة واحدة باستخدام تطبيق Woo.

en: Looking for the WooCommerce Helper?
ar: تبحث عن مساعد الـ WooCommerce؟

en: Lookup tables are regenerating
ar: يجري إنشاء جداول البحث مجددًا

en: Lopburi
ar: لوبوري

en: Los Lagos
ar: إقليم لوس لاجوس

en: Los Ríos
ar: إقليم لوس ريوس

en: Los Santos
ar: لوس سانتوس

en: Lost password
ar: نسيت كلمة المرور

en: Lost your password?
ar: نسيت كلمة مرورك؟

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
ar: نسيت كلمة مرورك؟ فضلًا أدخل اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني المسجل لدينا. سوف تستلم رابطاً لإنشاء كلمة مرور جديدة عبر بريدك الإلكتروني.

en: Louga
ar: لوغا

en: Louisiana
ar: لويزيانا

en: Louth
ar: لاوث

en: Low Stock amount for the product.
ar: كمية المخزون المنخفضة الخاصة بالمنتج.

en: Low Stock amount for the variation.
ar: كمية المخزون المنخفضة الخاصة بالنوع.

en: Low in stock
ar: منخفض المخزون

en: Low stock amount
ar: انخفاض كمية المخزون

en: Low stock threshold
ar: عدد المنتجات المتبقية لوضع حالة مخزون المنتج كـ منخفض المخزون

en: Lower Saxony
ar: ساكسونيا السفلى

en: Luanda
ar: لواندا

en: Luang Namtha
ar: لوانغ نامثا

en: Luang Prabang
ar: لوانك فابانك

en: Luapula
ar: لوابولا

en: Luhanshchyna
ar: لوهانشتشينا

en: Lumbini
ar: لومبيني

en: Lunda-Norte
ar: مقاطعة لوندا نورتي

en: Lunda-Sul
ar: مقاطعة لوندا سول

en: Lusaka
ar: لوساكا

en: Luuka
ar: لوكا

en: Luwero
ar: لويرو

en: Luxembourg
ar: لوكسمبورغ

en: Luxor
ar: الأقصر

en: Luzern
ar: لوسرن

en: Lvivshchyna
ar: ليفيفتشينا

en: Lwengo
ar: لوينغو

en: LxWxH in decimal form
ar: الطولxالعرضxالارتفاع بصيغة الأرقام العشرية

en: Lyantonde
ar: ليانتوند

en: M j, Y
ar: j F، Y

en: M j, Y @ G:i
ar: j F، Y @ G:i

en: MD5 hash of cart items to ensure orders are not modified.
ar: تشفير MD5 لسلة مشتريات العناصر لضمان عدم تعديل الطلبات.

en: MM / YY
ar: شهر / سنة

en: Macanese pataca
ar: باتاكا ماكاوية

en: Macao
ar: ماكاو

en: Macao / 澳门
ar: ماكاو / 澳门

en: Macedonian denar
ar: دينار مقدوني

en: Machakos
ar: ماتشاكوس

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Madhya Pradesh
ar: ماديا براديش

en: Madriz
ar: مادريز

en: Mae Hong Son
ar: ماي هونغ سون

en: Magallanes
ar: إقليم ماجلان

en: Magdalena
ar: ماجدالينا

en: Maguindanao
ar: ماغوييندانايو

en: Maha Sarakham
ar: ماها ساراخام

en: Mahakali
ar: ماهاكالي

en: Maharashtra
ar: ماهاراشترا

en: Mailchimp
ar: MailChimp

en: Mailchimp for WooCommerce
ar: إضافة MailChimp لـ WooCommerce

en: Mailchimp icon
ar: أيقونة MailChimp

en: Main image width
ar: عرض الصورة الرئيسية

en: Maine
ar: مين

en: Make &#8220;%s&#8221; the default category
ar: اجعل "%s" الفئة الافتراضية

en: Make a collection of related products, enabling customers to purchase multiple items together.
ar: أنشئ مجموعة من المنتجات ذات الصلة، ما يمكِّن العملاء من شراء عناصر متعددة معًا.

en: Make a duplicate from this product
ar: عمل نسخة مكررة من هذا المنتج

en: Make default
ar: تعيين كافتراضي

en: Make sure to include the --user flag with an account that has permissions for this action.
ar: تأكد من إدراج --علامة المستخدم الذي لديه صلاحية باتخاذ هذا الإجراء في حساب معين.

en: Make sure you enter the name and values for each attribute.
ar: تأكد من إدخال اسم كل سمة والقيم الخاصة بها.

en: Make your house feel like home
ar: اجعل مسكنك كالبيت

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order will not be shipped until the funds have cleared in our account.
ar: قم بإجراء حوالة مباشرة لأحد حساباتنا المصرفية. الرجاء استخدام رقم طلبك كمرجع لعملية الدفع. لن يتم شحن طلبك حتى يتم التأكد من عملية الدفع.

en: Makueni
ar: ماكويني

en: Malacca (Melaka)
ar: ملقا (ملاكا)

en: Malagasy ariary
ar: أرياري مدغشقري

en: Malanje
ar: مالانج

en: Malawi
ar: ملاوي

en: Malawian kwacha
ar: كواشا ملاوية

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Malaysian ringgit
ar: رينغيت ماليزي

en: Maldives
ar: المالديف

en: Maldivian rufiyaa
ar: روفيا مالديفية

en: Maldonado
ar: مالدونادو

en: Mali
ar: مالي

en: Malta
ar: مالطا

en: Maluku
ar: مالوكو

en: Maluku Utara
ar: مالوكو شمالية

en: Manabí
ar: مانابي

en: Manafwa
ar: مانافوا

en: Manage
ar: إدارة

en: Manage WooCommerce features
ar: إدارة ميزات WooCommerce

en: Manage individual product combinations created from options.
ar: يمكنك إدارة مجموعات المنتجات الفردية التي تم إنشاؤها من الخيارات.

en: Manage offline payment methods available for your store.
ar: إدارة طرق الدفع غير المتصلة بالإنترنت المتاحة لمتجرك.

en: Manage product settings including dimensions, weight units, and display options.
ar: إدارة إعدادات المنتجات بما في ذلك الأبعاد ووحدات الوزن وخيارات العرض.

en: Manage stock
ar: إدارة المخزون

en: Manage stock.
ar: إدارة المخزون.

en: Manage stock?
ar: إدارة المخزون؟

en: Manage suggestions
ar: إدارة الاقتراحات

en: Manage transactions without leaving your WordPress Dashboard. Only with WooPayments.
ar: أدر المعاملات من دون مغادرة لوحة تحكم ووردبريس الخاصة بك. فقط باستخدام WooPayments.

en: Manage your orders on the go
ar: إدارة طلباتك أثناء التنقل

en: Manage your store's reports and monitor key metrics with a new and improved interface and dashboard.
ar: يمكنك إدارة تقارير متجرك ومراقبة المقاييس الرئيسية باستخدام واجهة ولوحة تحكم جديدتين ومُحسَّنتين.

en: Manage your store’s tax setup.
ar: إدارة إعداد الضرائب في متجرك.

en: Manage your subscriptions, get important product notifications, and updates, all from the convenience of your WooCommerce dashboard
ar: إدارة الاشتراكات الخاصة بك، الحصول على إشعارات المنتج الهامة، والتحديثات جميعها بسهولة من لوحة تحكم WooCommerce الخاصة بك

en: Management links for the payment method.
ar: روابط الإدارة لطريقة الدفع.

en: Management options for the payment method.
ar: خيارات الإدارة لطريقة الدفع.

en: Managua
ar: ماناغوا

en: Manawatu-Whanganui
ar: ماناواتو-وانجانوي

en: Manchester
ar: مانشستر

en: Mandera
ar: مانديرا

en: Manica
ar: مانيكا

en: Manipur
ar: مانيبور

en: Manitoba
ar: مانيتوبا

en: Manual
ar: عادي

en: Manually send an email to your customers containing their order information and payment links
ar: إرسال رسالة بريد إلكتروني يدويًا إلى عملائك تتضمن معلومات الطلب وروابط الدفع الخاصة بهم

en: Manually send customers an email to review their order and complete payment.
ar: إرسال بريد إلكتروني يدويًا للعملاء لمراجعة طلبهم واستكمال الدفع.

en: Manually sent
ar: إرسالها يدويًا

en: Manx pound
ar: جنيه مانكس

en: Manyara
ar: مانيارا

en: Map CSV fields to products
ar: تعيين حقوق CSV للمنتجات

en: Map to field
ar: تعيين للحقل

en: Maputo
ar: مابوتو

en: Maputo Province
ar: مقاطعة مابوتو

en: Mara
ar: مارا

en: Maracha
ar: مارشا

en: Maramureș
ar: ماراموريش

en: Maranhão
ar: مارانهاو

en: Margibi
ar: مغربي

en: Marinduque
ar: ماريندوك

en: Mark as fulfilled
ar: وضع علامة بأنه تم تنفيذه

en: Mark this review as spam
ar: وضع علامة على هذه المراجعة على أنها بريد مزعج

en: Marketing
ar: التسويق

en: Marketing channel cannot be registered because there is already a channel registered with the same slug!
ar: يتعذر تسجيل قناة التسويق نظرًا إلى وجود قناة بالفعل مسجّلة تحمل الاسم اللطيف نفسه!

en: Marketing tactic
ar: إجراء تنفيذ التسويق

en: Marketplace
ar: متجر تسوّق

en: Marketplace suggestions
ar: اقتراحات السوق Marketplace

[ctx: Marketplace suggestions]
en: Get more options
ar: الحصول على مزيد من الخيارات

en: Marks the order as paid. Updates the order status and reduces line item stock if necessary.
ar: وضع علامة على الطلب أنه مدفوع. تحديث حالة الطلب وتقليل مخزون بند الفاتورة إذا لزم الأمر.

en: Marrakech
ar: مراكش

en: Marrakech-Medina
ar: مراكش المدينة

en: Marrakech-Menara
ar: مراكش المنارة

en: Marsabit
ar: مارسابيت

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Martinique
ar: مارتينيك

en: Maryland
ar: ماريلاند

en: María Trinidad Sánchez
ar: ماريا ترينيداد سانشيز

en: Masaka
ar: ماساكا

en: Masaya
ar: مسايا

en: Masbate
ar: ماسبات

en: Mascara
ar: ماسكارا

en: Masindi
ar: ماسيندي

en: Massachusetts
ar: ماساتشوستس

en: Matagalpa
ar: ماتاجلبا

en: Matam
ar: ماتام

en: Match images
ar: مطابقة الصور

en: Matched Line
ar: الخط المتطابق

en: Mato Grosso
ar: ماتو غروسو

en: Mato Grosso do Sul
ar: ماتو غروسو دو سول

en: Matrouh
ar: مطروح

en: Maule
ar: إقليم مول

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Mauritanian ouguiya
ar: أوقية موريتانية

en: Mauritian rupee
ar: روبي موريشي

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Max %s
ar: الحد الأعلى %s

en: Max number of items in the cart the coupon can be applied to.
ar: الحد الأقصى لعدد العناصر في سلة المشتريات يمكن تطبيقها على القسيمة.

en: Max price
ar: أعلى سعر

en: Max price found in collection of products.
ar: أعلى سعر تم العثور عليه في مجموعة منتجات.

en: Max upload size
ar: الحد الأقصى للرفع

en: Max upload size.
ar: الحد الأقصى لحجم الملف المراد رفعه.

en: MaxMind GeoIP database.
ar: قاعدة بيانات MaxMind GeoIP.

en: MaxMind Geolocation
ar: تحديد الموقع الجغرافي من MaxMind

en: MaxMind License Key
ar: مفتاح ترخيص MaxMind

en: Maximum depth
ar: أقصى عمق

en: Maximum number of items to be returned in result set.
ar: العدد الأقصى للعناصر ليتم إرجاعه في النتائج.

en: Maximum number of items to be returned in result set. Defaults to no limit if left blank.
ar: الحد الأقصى لعدد العناصر المراد إرجاعها في مجموعة النتائج. قيم افتراضية من دون حدود إذا تركت فارغة.

en: Maximum order amount allowed when using the coupon.
ar: الحد الأقصى لقيمة الطلب المسموح به عند استخدام القسيمة.

en: Maximum simultaneous queues already in progress (%s queue). No additional queues will begin processing until the current queues are complete. | Maximum simultaneous queues already in progress (%s queues). No additional queues will begin processing until the current queues are complete.
ar[0]: الحد الأقصى لقوائم الانتظار المتزامنة قيد التقدم بالفعل (قوائم انتظار %s). ستبدأ قوائم الانتظار في بدء المعالجة حتى تكتمل قوائم الانتظار الحالية.
ar[1]: الحد الأقصى لقوائم الانتظار المتزامنة قيد التقدُّم بالفعل (قوائم انتظار %s). ستبدأ قوائم الانتظار في بدء المعالجة حتى تكتمل قوائم الانتظار الحالية.
ar[2]: الحد الأقصى لقوائم الانتظار المتزامنة قيد التقدُّم بالفعل (قوائم انتظار %s). ستبدأ قوائم الانتظار في بدء المعالجة حتى تكتمل قوائم الانتظار الحالية.
ar[3]: الحد الأقصى لقوائم الانتظار المتزامنة قيد التقدُّم بالفعل (قوائم انتظار %s). ستبدأ قوائم الانتظار في بدء المعالجة حتى تكتمل قوائم الانتظار الحالية.
ar[4]: الحد الأقصى لقوائم الانتظار المتزامنة قيد التقدُّم بالفعل (قوائم انتظار %s). ستبدأ قوائم الانتظار في بدء المعالجة حتى تكتمل قوائم الانتظار الحالية.
ar[5]: الحد الأقصى لقوائم الانتظار المتزامنة قيد التقدُّم بالفعل (قوائم انتظار %s). ستبدأ قوائم الانتظار في بدء المعالجة حتى تكتمل قوائم الانتظار الحالية.

en: Maximum size: %s
ar: الحجم الأقصى: %s

en: Maximum spend
ar: حد الإستخدام الأقصى

en: Mayo
ar: مايو

en: Mayotte
ar: مايوت

en: Mayuge
ar: مايوج

en: Mbale
ar: مبالي

en: Mbarara
ar: مبارارا

en: Mbeya
ar: مبيا

en: Measurements
ar: القياسات

en: Meath
ar: ميث

en: Mechi
ar: ميتشي

en: Mecklenburg-Vorpommern
ar: مكلنبورج فوربومرن

en: Medium
ar: متوسط

en: Meet us
ar: مقابلتنا

en: Meghalaya
ar: ميغالايا

en: Mehedinți
ar: ميهيدينتس

en: Meknès
ar: مكناس

en: Members of our team have access to the information you provide us. For example, both Administrators and Shop Managers can access:
ar: يصل أفراد فريقنا إلى المعلومات التي توفّرها لنا. على سبيل المثال، يمكن للمسؤولين ومديري المتجر على حد سواء الوصول إلى:

en: Memberships
ar: العضويات

en: Mendoza
ar: مندوزا

en: Menu order
ar: ترتيب المنتج في القائمة

en: Menu order, used to custom sort products.
ar: ترتيب القائمة، تستخدم لترتيب مخصص للمنتجات.

en: Menu order, used to custom sort the resource.
ar: ترتيب القائمة، تستخدم لترتيب مخصص للمصدر.

en: Meru
ar: ميرو

en: Message
ar: الرسالة

en: Message content.
ar: محتوى الرسالة.

[ctx: Message explaining that there are no products found]
en: No results found
ar: لم يتم العثور على نتائج

[ctx: Message explaining that there are no products returned from a search]
en: No products were found matching your selection.
ar: لا توجد منتجات تتوافق مع اختيارك.

en: Message to show the user.
ar: الرسالة لعرضها على المستخدم.

en: Message type.
ar: نوع الرسالة.

en: Messages (info, warnings, errors).
ar: الرسائل (معلومات، تحذيرات، أخطاء).

en: Meta
ar: منوعات

en: Meta Ads & Pixel for WooCommerce
ar: Meta Ads & Pixel لـ WooCommerce

en: Meta ID.
ar: مُعرّف الميتا.

en: Meta data attached to the shipping rate.
ar: البيانات الوصفية المرفقة بسعر الشحن.

en: Meta data for the fulfillment.
ar: البيانات التعريفية الوصفية للتنفيذ.

en: Meta data.
ar: بيانات التعريف الوصفية.

en: Meta key for UI display.
ar: مفتاح التعريف لعرض واجهة المستخدم.

en: Meta key.
ar: مفتاح الميتا.

en: Meta label.
ar: تسمية الميتا.

en: Meta value for UI display.
ar: قيمة التعريف لعرض واجهة المستخدم.

en: Meta value.
ar: قيمة الميتا.

en: Meta: %s
ar: بيانات ميتا: %s

en: Metadata related to the item
ar: البيانات الوصفية المرتبطة بالعنصر

en: Meters
ar: متر

en: Method
ar: الطريقة

en: Method %1$s is not implemented. Classes overriding has_cogs must override this method too.
ar: لم يتم تنفيذ طريقة ⁦%1$s⁩. يجب على الفئات التي تتجاوز has_cogs أن تتجاوز هذه الطريقة كذلك.

en: Method '%s' not implemented. Must be overridden in subclass.
ar: الطريقة '%s' لم تنفذ. يجب أن يتم تجاوزها في فئة فرعية.

en: Method ID.
ar: مُعرّف الطريقة.

en: Method availability
ar: توفر الطريقة

en: Method not implemented
ar: لم يتم تنفيذ الطريقة

en: Method title
ar: اسم الطريقة

en: Metro Manila
ar: مترو مانيلا

en: Mexican peso
ar: بيزو مكسيكي

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Međimurje County
ar: مقاطعة ماجيموريه

en: Michigan
ar: ميشيغان

en: Micronesia
ar: ميكرونيزيا

en: Midelt
ar: ميدلت

en: Midway Atoll
ar: جزر الميداوي

en: Migori
ar: ميجوري

en: Migrate command is deprecated. Please use `sync` instead.
ar: تم إهمال أمر الترحيل. يرجى استخدام "المزامنة" بدلاً من ذلك.

en: Migrated action with ID %1$d in %2$s to ID %3$d in %4$s
ar: إجراء مرحَّل باستخدام المُعرِّف %1$d في %2$s إلى المُعرِّف %3$d في %4$s

en: Migrating %d action | Migrating %d actions
ar[0]: ترحيل %d من الإجراءات
ar[1]: ترحيل %d من الإجراءات
ar[2]: ترحيل %d من الإجراءات
ar[3]: ترحيل %d من الإجراءات
ar[4]: ترحيل %d من الإجراءات
ar[5]: ترحيل %d من الإجراءات

en: Mila
ar: ميلة

en: Millimeters
ar: ملليمتر

en: Min %s
ar: الحد الأدنى %s

en: Min and max prices found in collection of products, provided using the smallest unit of the currency.
ar: تم العثور على الحدين الأدنى والأقصى للأسعار في مجموعة المنتجات، بشرط استخدام أصغر وحدة من العملة.

en: Min price
ar: أدنى سعر

en: Min price found in collection of products.
ar: أدنى سعر تم العثور عليه في مجموعة منتجات.

en: Minas Gerais
ar: ميناس جيرايس

en: Mini-Cart
ar: عربة التسوق الصغيرة

en: Minimum order amount
ar: القيمة الأدنى للطلب

en: Minimum order amount that needs to be in the cart before coupon applies.
ar: الحد الأدنى لقيمة الطلب الذي يجب أن يكون في سلة المشتريات قبل تطبيق القسيمة.

en: Minimum severity level.
ar: الحد الأدنى لمستوى الخطورة.

en: Minimum spend
ar: الحد الأدنى لقيمة المشتريات

en: Minnesota
ar: مينيسوتا

en: Minya
ar: المنيا

en: Miranda
ar: ميراندا

en: Misamis Occidental
ar: ميساميس أوكسيدنتال

en: Misamis Oriental
ar: ميساميس أورينتال

en: Misiones
ar: ميسيونس

en: Missing MaxMind Reader library!
ar: مكتبة قارئ MaxMind المفقودة!

en: Missing OAuth parameter %s | Missing OAuth parameters %s
ar[0]: عامل بروتوكول OAuth مفقود %s
ar[1]: عامل بروتوكول OAuth مفقود %s
ar[2]: عوامل بروتوكول OAuth مفقودة %s
ar[3]: عوامل بروتوكول OAuth مفقودة %s
ar[4]: عوامل بروتوكول OAuth مفقودة %s
ar[5]: عوامل بروتوكول OAuth مفقودة %s

en: Missing attributes for variable product.
ar: السمات المفقودة للمنتج المتغير.

en: Missing base tables: %s. Some WooCommerce functionality may not work as expected.
ar: الجداول الرئيسة المفقودة: %s. قد لا تعمل بعض وظائف WooCommerce كما هو متوقَّع.

en: Missing parameter %s
ar: عامل مفقود %s

en: Missing parameter(s): values
ar: معامل (معاملات) مفقودة: القيم

en: Missing product ID
ar: معرِّف المنتج مفقود

en: Missing required data
ar: فقدان البيانات المطلوبة

en: Missing table info for query arg.
ar: فقدان معلومات الجدول لوسيطة الاستعلام

en: Missing the Nonce header. This endpoint requires a valid nonce.
ar: ترويسة Nonce مفقودة. تتطلب نقطة النهاية هذه معلمة متغيِّرة زمنيًا صالحة.

en: Missing the WooCommerce %s package
ar: فقدان حزمة %s في WooCommerce

en: Missing variation data for variable product.
ar: بيانات نوع المنتج المتغير مفقودة.

en: Mississippi
ar: ميسيسيبي

en: Missouri
ar: ميزوري

en: Mitooma
ar: ميتوما

en: Mityana
ar: ميتيانا

en: Mizoram
ar: ميزورام

en: Mobile
ar: الهاتف المحمول

en: Mobile app
ar: تطبيق للهاتف المحمول

en: Mohammedia
ar: المحمدية

en: Moldova
ar: مولدوفا

en: Moldovan leu
ar: ليو مولدوفي

en: Mombasa
ar: مومباسا

en: Monaco
ar: موناكو

en: Monagas
ar: موناجاس

en: Monaghan
ar: موناغان

en: Money spent
ar: الأموال المنفقة

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
ar: توغروغ منغولي

en: Monitor your sales and high performing products with the Woo app.
ar: راقب مبيعاتك ومنتجاتك ذات الأداء العالي باستخدام تطبيق Woo.

en: Mono
ar: مونو

en: Monseñor Nouel
ar: مونسينور نويل

en: Montana
ar: مونتانا

en: Monte Cristi
ar: مونتي كريستي

en: Monte Plata
ar: مونتي بلاتا

en: Montenegro
ar: الجبل الأسود

en: Montevideo
ar: مونتيفيديو

en: Month(s)
ar: شهر (أشهر)

en: Monthly
ar: شهريًا

en: Montserrado
ar: مونتسيرادو

en: Montserrat
ar: مونتسيرات

en: Monufia
ar: المنوفية

en: Morazán
ar: مورازان

en: Moroccan dirham
ar: درهم مغربي

en: Morocco
ar: المغرب

en: Morogoro
ar: موروغورو

en: Morona-Santiago
ar: مورونا سانتياجو

en: Moroto
ar: موروتو

en: Most discount
ar: الأكثر خصمًا

en: Most popular
ar: الأكثر شهرة

en: Most stocked
ar: الأكثر تخزينا

en: Mostaganem
ar: مستغانم

en: Moulay Yacoub
ar: مولاي يعقوب

en: Mountain Province
ar: إقليم ماونتين

en: Move &#8220;%s&#8221; to the Trash
ar: نقل "%s" إلى سلة المهملات

en: Move this review to the Trash
ar: نقل هذه المراجعة إلى سلة المهملات

en: Move to Trash
ar: نقل لسلة المهملات

en: Moxico
ar: مقاطعة موكسيكو

en: Moyo
ar: مويو

en: Mozambican metical
ar: متكال موزمبيقي

en: Mozambique
ar: موزمبيق

en: Mpigi
ar: مبيجي

en: Mpumalanga
ar: مبومالانغا

en: Mtwara
ar: متوارا

en: Mubende
ar: موبيندي

en: Muchinga
ar: موتشينجا

en: Mukdahan
ar: موكداهان

en: Mukono
ar: موكونو

en: Multibyte String (mbstring) is used to convert character encoding, like for emails or converting characters to lowercase.
ar: يستخدم ملحق Multibyte String ؛؛ (mbstring) لتحويل ترميز الأحرف، مثل حروف البريد الإلكتروني أو تحويل الأحرف إلى أحرف صغيرة.

en: Multipart
ar: متعددة الأجزاء

en: Multiple files match this ID.
ar: تتطابق الملفات المتعددة مع هذا المعرّف.

en: Multiple providers
ar: مزودين متعددين

en: Multiple trackings
ar: عمليات تتبع متعددة

en: Municipality
ar: البلدة

en: Municipality / District
ar: البلدية / الحيّ

en: Murang’a
ar: مورانجا

en: Mureș
ar: موريش

en: Must Use Plugins
ar: الإضافة الخاصة بـ Must-Use

en: Muğla
ar: موجلا

en: Muş
ar: موش

en: Mwanza
ar: موانزا

en: My Account
ar: حسابي

en: My Account Page
ar: صفحة (لوحة حسابي)

en: My Account URL
ar: عنوان الموقع لحسابي

en: My Subscriptions
ar: اشتراكاتي

en: My Subscriptions %s
ar: اشتراكاتي %s

en: My account
ar: لوحة حسابي

en: My account page
ar: صفحة (لوحة حسابي)

en: MySQL version
ar: إصدار MySQL

en: MySQL version string.
ar: سلسلة إصدار MySQL.

en: MySQL version.
ar: إصدار MySQL.

en: Myanmar
ar: ميانمار

en: Mykolayivschyna
ar: ميكولايفتشينا

en: Málaga
ar: مالقة

en: Médiouna
ar: مديونة

en: Médéa
ar: المدية

en: Mérida
ar: ميريدا

en: M’Sila
ar: المسيلة‎

en: M’diq-Fnideq
ar: المضيق الفنيدق

en: N. Revenue
ar: N. الإيراد

en: N. Revenue (formatted)
ar: صافي الإيرادات (منسَّق)

en: N/A
ar: غير محدد

en: Naama
ar: النعامة

en: Nabilatuk
ar: نبيلاتوك

en: Nador
ar: الناظور

en: Nagaland
ar: ناجالاند

en: Nairobi County
ar: مقاطعة نيروبي

en: Nakapiripirit
ar: ناكابيريبيريت

en: Nakaseke
ar: ناكاسيك

en: Nakasongola
ar: ناكاسونجولا

en: Nakhon Nayok
ar: ناخون نايوك

en: Nakhon Pathom
ar: ناخون باتوم

en: Nakhon Phanom
ar: ناخون فانوم

en: Nakhon Ratchasima
ar: ناخون راتشاسيما

en: Nakhon Sawan
ar: ناخون صوان

en: Nakhon Si Thammarat
ar: ناخون سي ثامارات

en: Nakuru
ar: ناكورو

en: Namayingo
ar: نامايينغو

en: Name
ar: الاسم

en: Name (Last, First)
ar: الاسم (العائلة، الأول)

en: Name (numeric)
ar: الاسم (رقمي)

en: Name (required)
ar: الاسم (مطلوب)

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
ar: اسم السمة (يعرض في واجهة الموقع). مثل: المقاس، اللون، الحجم، الشكل&hellip; آلخ

en: Name for the resource.
ar: اسم المصدر.

[ctx: Name of credit card]
en: Cartes Bancaires
ar: البطاقات البنكية

en: Name of the action hook that will be triggered.
ar: اسم موضع إضافة الإجراء الذي سيتم تشغيله.

en: Name of the customer for the order
ar: اسم العميل في الطلب

en: Name of the item.
ar: اسم العنصر.

en: Name of the marketing campaign type.
ar: اسم نوع حملة التسويق.

en: Name of the marketing channel.
ar: اسم قناة التسويق.

en: Name of the metadata.
ar: اسم البيانات الوصفية.

en: Name of the note.
ar: اسم الملحوظة.

en: Name of the package.
ar: اسم الطرد.

en: Name of the plugin.
ar: اسم الإضافة.

en: Name of the product that the review belongs to.
ar: اسم المنتج الذي تنتمي إليه المراجعة.

en: Name of the reviewer.
ar: اسم المُراجع.

en: Name of the shipping rate, e.g. Express shipping.
ar: اسم سعر الشحن، على سبيل المثال، الشحن السريع.

en: Name.
ar: الاسم.

en: Namibe
ar: ناميبي

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Namibian dollar
ar: دولار ناميبي

en: Namisindwa
ar: ناميسيندوا

en: Nampula
ar: نامبولا

en: Namutumba
ar: ناموتومبا

en: Nan
ar: نان

en: Nandi
ar: ناندي

en: Napak
ar: ناباك

en: Napo
ar: نابو

en: Narathiwat
ar: ناراتيوات

en: Narayani
ar: ناراياني

en: Nariño
ar: نارينو

en: Narok
ar: ناروك

en: Nasarawa
ar: نصراوة

en: Nauru
ar: ناورو

en: Navassa Island
ar: جزيرة نافاسا

en: Navigating life's intricate fabric, choices unfold paths to the extraordinary, demanding creativity, curiosity, and courage for a truly fulfilling journey.
ar: من خلال التنقل عبر بنية الحياة المعقدة، تكشف الخيارات أمامنا مسارات تؤدي إلى الإبداع الاستثنائي الرائع، والفضول، والشجاعة من أجل رحلة مرضية بحق.

en: Neamț
ar: نيامتس

en: Nebbi
ar: نيبي

en: Nebraska
ar: نبراسكا

en: Negros Occidental
ar: نيجروس أوكسيدنتال

en: Negros Oriental
ar: نيجروس أورينتال

en: Nelson
ar: نيلسون

en: Nepal
ar: نيبال

en: Nepalese rupee
ar: روبية نيبالية

en: Net Payment
ar: الدفع الصافي

en: Net Revenue
ar: صافي الإيرادات

en: Net Sales
ar: صافي المبيعات

en: Net discount amount.
ar: صافي مقدار الخصم.

en: Net profit
ar: الأرباح الصافية

en: Net sales
ar: صافي المبيعات

en: Net sales amount
ar: كمية صافي المبيعات

en: Net sales in the period.
ar: صافي المبيعات في الفترة.

en: Net sales.
ar: صافي المبيعات.

en: Net total revenue (formatted).
ar: إجمالي صافي الإيرادات (منسَّق).

en: Net total revenue.
ar: صافي إجمالي الإيرادات.

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Netherlands Antillean guilder
ar: غيلدر جزر الأنتيل الهولندية

en: Network enabled
ar: تم تفعيل الشبكة

en: Neuchâtel
ar: نيوشاتيل

en: Neuquén
ar: نيوكوين

en: Nevada
ar: نيفادا

en: Never
ar: أبدًا

en: Never show quantity remaining in stock
ar: عدم إظهار الكمية المتوفرة في المخزون

en: Nevis
ar: نيفيس

en: Nevşehir
ar: نوشهر

en: New %s
ar: %s جديد

en: New Brand Name
ar: اسم العلامة التجارية الجديدة

en: New Brunswick
ar: نيو برونزويك

en: New Caledonia
ar: كاليدونيا الجديدة

en: New Email
ar: بريد إلكتروني جديد

en: New Hampshire
ar: نيوهامشير

en: New In
ar: جديد في

en: New Jersey
ar: نيو جيرسي

en: New Mexico
ar: نيو مكسيكو

en: New Order: #{order_number}
ar: طلب جديد: رقم {order_number}

en: New Products
ar: منتجات جديدة

en: New Scheduled Action
ar: الإجراء المجدول الجديد

en: New South Wales
ar: نيوساوث ويلز

en: New Taiwan dollar
ar: دولار تايواني جديد

en: New Territories
ar: الأقاليم الجديدة

en: New Valley
ar: الوادي الجديد

en: New York
ar: نيويورك

en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

en: New Zealand dollar
ar: دولار نيوزيلندي

en: New account
ar: حساب جديد

en: New attribute
ar: سمة جديدة

en: New category name
ar: اسم التصنيف الجديد

en: New coupon
ar: قسيمة جديدة

en: New custom field name
ar: اسم حقل مخصص جديد

en: New in store
ar: جديد في المتجر

en: New order
ar: طلب جديد

en: New order emails are sent to chosen recipient(s) when a new order is received.
ar: يتم إرسال رسائل البريد الإلكتروني للطلبات الجديدة إلى المستلم المختار عند استلام طلب جديد.

en: New order: #%s,
ar: الطلب الجديد: رقم %s،

en: New order: #{order_number}
ar: طلب جديد: رقم {order_number}

en: New password
ar: كلمة المرور الجديدة

en: New password (leave blank to leave unchanged)
ar: كلمة المرور الجديدة (اترك الحقل فارغاً إذا كنت لا تودّ تغييرها)

en: New passwords do not match.
ar: كلمات المرور الجديدة غير متطابقة

en: New payment methods can only be added during checkout. Please contact us if you require assistance.
ar: طرق الدفع الجديدة يمكن إضافتها فقط أثناء عملية إتمام الطلب. يرجى الاتصال بنا إذا كنت بحاجة إلى مساعدة.

en: New product
ar: منتج جديد

en: New product editor
ar: محرر المنتج الجديد

en: New product form
ar: نموذج المنتج الجديد

en: New quantity of the item in the cart.
ar: كمية جديدة من العناصر في سلة التسوق.

en: New sales record!
ar: سِجل مبيعات جديد!

en: New shipping class Name
ar: اسم فئة الشحن الجديدة

en: New tag name
ar: اسم الوسم الجديد

en: New user email address.
ar: البريد الإلكتروني للمستخدم الجديد.

en: New user password.
ar: كلمة المرور للمستخدم الجديد.

en: New user username.
ar: اسم المستخدم للمستخدم الجديد.

en: New users receive an email to set up their password.
ar: تلقى المستخدمون الجدد رسالة عبر البريد الإلكتروني لإعداد كلمة المرور الخاصة بهم.

en: New, faster way to find extensions and themes for your WooCommerce store
ar: طريقة جديدة وأسرع للعثور على الامتدادات والقوالب لمتجر WooCommerce الخاص بك

en: New:
ar: جديد:

en: New: Retro Glass Jug
ar: جديد: إبريق زجاجي كلاسيكي

en: Newer Reviews
ar: المراجعات الأحدث

en: Newest Scheduled Date
ar: أحدث تاريخ مجدول

en: Newfoundland and Labrador
ar: نيوفاوندلاند و لابرادور

en: Nexi Checkout
ar: السداد التالي

en: Next
ar: التالي

en: Next (arrow right)
ar: التالي (سهم يمين)

en: Next image
ar: الصورة التالية

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Next products
ar: المنتجات التالية

en: Next step
ar: الخطوة التالية

en: Ngora
ar: نجورا

en: Ngöbe-Buglé
ar: إنجوبي بوجلي

en: Niassa
ar: نياسا

en: Nicaragua
ar: نيكاراجوا

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
ar: كوردوبا نيكاراجوي

en: Nidwalden
ar: كانتون نيدفالدن

en: Niger
ar: النيجر

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Nigerian naira
ar: نايرا نيجيري

en: Nimba
ar: نيمبا

en: Ningxia Hui / 宁夏
ar: نينغشيا / 宁夏

en: Nisporeni
ar: نيسبوريني

en: Niue
ar: نييوي

en: Niğde
ar: نيدا

en: Njombe
ar: نجومبي

en: No
ar: لا

en: No &quot;%s&quot; found
ar: لم يتم العثور على &quot;%s&quot;

en: No Brands Found
ar: لم يتم العثور على أي علامات تجارية

en: No Notifications found
ar: لم يتم العثور على تنبيهات

en: No actions found
ar: لم يتم العثور على إجراءات

en: No actions found in trash
ar: لم يتم العثور على أي إجراءات في سلة المهملات

en: No agentic-supported payment gateway available.
ar: لا توجد بوابة دفع مدعومة من الوكيل متاحة.

en: No approved directory URLs found.
ar: لم يتم العثور على أي عناوين URL خاصة بدليل معتمد

en: No approved reviews
ar: لا توجد مراجعات تمت الموافقة عليها

en: No attributes currently exist.
ar: لا توجد سمات حالياً.

en: No billing address set.
ar: لم يتم إضافة عنوان الفاتورة.

en: No billing email provided.
ar: لم يتم إدخال عنوان بريد إلكتروني صالح للفوترة

en: No brands
ar: لا توجد أي علامات تجارية

en: No categories
ar: لا تصنيفات

en: No categories found
ar: لم يتم العثور على تصنيفات

en: No coupons found
ar: لم يتم العثور على قسائم

en: No coupons found in range
ar: لم يتم إيجاد قسائم ضمن إختياراتك

en: No coupons found in trash
ar: لم يتم العثور على قسائم في سلة المهملات

en: No customer downloads found.
ar: لا توجد تنزيلات خاصة بالعميل.

en: No customer selected
ar: لم يتم تحديد أي زبون

en: No customers found.
ar: لم يتم العثور على زبائن.

en: No customers have signed up to receive stock notifications from you just yet.
ar: لم يُسجّل أي عملاء لتقلي تنبيهات التوافر في المخزون مرة أخرى منك حتى الآن.

en: No default %s&hellip;
ar: بدون تحديد افتراضي لـ %s&hellip;

en: No differences found.
ar: لم يتم العثور على اختلافات.

en: No downloads available yet.
ar: لا توجد عناصر متاحة قابلة للتنزيل حاليًا.

en: No entries with zero discount amount found. Coupons lookup table is up to date.
ar: لم يتم العثور على إدخالات بمبالغ خصم صفرية. جدول البحث عن القسائم محدَّث.

en: No file defined
ar: لم يحدد ملف

en: No fulfillments
ar: لا يوجد عمليات تنفيذ

en: No inbox notification selected
ar: لم يتم تحديد تنبيه علبة الوارد

en: No keys found.
ar: لم يتم العثور على أي مفاتيح.

en: No location by default
ar: لا مكان بشكل افتراضي

en: No log files found.
ar: لم يتم العثور على ملفات السجل.

en: No low in stock products found.
ar: لم يتم العثور على منتجات منخفضة المخزون.

en: No matching product exists to update.
ar: لم يتم إيجاد منتجات مطابقة للتحديث.

en: No matching tax rates found.
ar: لم يتم إيجاد أسعار ضريبة متطابقة.

en: No matching variation found.
ar: لم يتم العثور على نوع متطابق.

en: No maximum
ar: بلا حد أقصى

en: No minimum
ar: بلا حد أدنى

en: No need to wonder where that stampbook went.
ar: لا داعي للتساؤل أين ذهب دفتر الطوابع هذا.

en: No order has been made yet.
ar: لم يتم تنفيذ أي طلب بعد.

en: No orders found
ar: لم يتم العثور على طلبات

en: No orders found in trash
ar: لم يتم العثور على طلبات في سلة المهملات

en: No orders in need of cleanup
ar: لا توجد طلبات في حاجة إلى تنظيف

en: No orders to cleanup.
ar: لا توجد طلبات مطلوب تنظيفها.

en: No orders were synced.
ar: لن تتم مزامنة أي طلبات.

en: No out of stock products found.
ar: لم يتم العثور على منتجات غير متوفرة في المخزون.

en: No page set
ar: لم يتم تعيين أي صفحة

en: No payment gateway available.
ar: لا توجد بوابة دفع متاحة.

en: No payment method provided.
ar: لا تتوافر أي طريقة للدفع.

en: No pending reviews
ar: لا توجد مراجعات معلقة

en: No product attribute with that slug was found.
ar: لم يتم العثور على أي سمة منتج بذلك الاسم اللطيف.

en: No product categories exist.
ar: لا توجد تصنيفات للمنتجات.

en: No product forms found
ar: لم يتم العثور على نماذج المنتجات

en: No product forms found in trash
ar: لم يتم العثور على نماذج المنتجات في سلة المهملات

en: No product to duplicate has been supplied!
ar: لم يتم اختيار أي منتج لعمل نسخة مكررة منه!

en: No products found
ar: لم يتم العثور على منتجات

en: No products found in range
ar: لم يتم إيجاد منتجات في النطاق

en: No products found in trash
ar: لم يتم العثور على منتجات في سلة المهملات

en: No products found.
ar: لم يتم إيجاد منتجات.

en: No products in the cart.
ar: لا توجد منتجات في سلة المشتريات.

en: No products were found matching your selection.
ar: لا توجد منتجات تتوافق مع اختيارك.

en: No requirement
ar: من دون شرط

en: No restrictions
ar: بدون قيود

en: No reviews
ar: لا توجد مراجعات

en: No reviews awaiting moderation.
ar: لا توجد مراجعات في انتظار إدارتها.

en: No reviews found.
ar: لم يتم العثور على أي مراجعات.

en: No row(s) selected
ar: لا يوجد صفوف محددة

en: No saved methods found.
ar: لم يتم العثور على أية طرق محفوظة.

en: No schema title found for %s, skipping REST command registration.
ar: لم يتم العثور على عنوان مخطط لـ %s، تخطي تسجيل الأمر REST.

en: No search results.
ar: لا توجد نتائج بحث.

en: No setting groups have been registered.
ar: لم يتم تسجيل مجموعات إعداد.

en: No shipping address set.
ar: لم يتم إضافة عنوان الشحن.

en: No shipping class
ar: بلا فئة شحن

en: No shipping class cost
ar: لاتوجد تكلفة فئة شحن

en: No shipping classes have been created.
ar: لم يتم إنشاء أي فئات شحن.

en: No shipping method has been selected. Please double check your address, or contact us if you need any help.
ar: لم يتم تحديد أية طريقة شحن. يرجى فحص عنوانك مجدداً، أو الاتصال بنا إذا كنت بحاجة إلى أي مساعدة.

en: No shipping method selected.
ar: لم يتم اختيار طريقة شحن.

en: No shipping methods offered to this zone.
ar: لا توجد طرق شحن مقدمة لهذه المنطقة.

en: No shipping options were found for %s.
ar: لم يتم العثور على أي خيارات شحن لـ %s.

en: No tags found
ar: لم يتم العثور على وسوم

en: No taxes found in this period
ar: لم يتم العثور على ضرائب فى هذه الفترة

en: No theme is defined for this template.
ar: لم يتم تحديد أي قالب لهذا القالب.

en: No tracking information available for this fulfillment at the moment.
ar: لا تتوفر معلومات التتبع لهذا التنفيذ في الوقت الحالي.

en: No tracking number available
ar: رقم التتبع غير متاح

en: No updates required. Database version is %s
ar: لا يلزم أي تحديثات. إصدار قاعدة البيانات هو %s

en: No used coupons found
ar: لم يتم العثور على قسائم مستخدمة

en: No variations yet. Generate them from all added attributes or add a new variation manually.
ar: لا توجد تباينات حتى الآن. أنشئها من كل السمات المضافة أو أضف تباينًا جديدًا يدويًا.

en: No webhooks found.
ar: لم يتم العثور على webhooks.

en: No, I will enter prices exclusive of tax
ar: لا، سأقوم بإدخال الأسعار غير متضمنةً الضريبة

en: Non-paying customer
ar: عميل لم يقم بالدفع

en: Non-repeating
ar: غير مُكرر

en: Nonce is invalid.
ar: Nonce غير صالح.

en: None
ar: بلا

en: Nong Bua Lam Phu
ar: نونغ بوا لامفو

en: Nong Khai
ar: نونغ خاي

en: Nonthaburi
ar: نونثابوري

en: Norfolk Island
ar: جزيرة نورفولك

en: Norte de Santander
ar: نورت دي سانتاندير

en: North Aegean
ar: شمال إيجة

en: North America
ar: أمريكا الشمالية

en: North Carolina
ar: كارولاينا الشمالية

en: North Dakota
ar: داكوتا الشمالية

en: North East
ar: منطقة الشمال الشرقي

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
ar: خراسان الشمالية

en: North Korea
ar: كوريا الشمالية

en: North Korean won
ar: ون كوري شمالي

en: North Macedonia
ar: مقدونيا

en: North Rhine-Westphalia
ar: شمال الراين وستفاليا

en: North Sinai
ar: شمال سيناء

en: North West
ar: الشمال الغربي

en: North-Western
ar: الشمال الغربي

en: Northern
ar: الشمال

en: Northern Cape
ar: كيب الشمالية

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشمالية

en: Northern Samar
ar: سمر الشمالية

en: Northern Territory
ar: الإقليم الشمالي

en: Northwest Territories
ar: الأقاليم الشمالية الغربية

en: Norway
ar: النرويج

en: Norwegian krone
ar: كرونة نرويجية

en: Not able to attach "%s".
ar: لا يمكن إرفاق "%s".

en: Not all expected
ar: ليس كل ما هو متوقع

en: Not declared
ar: غير مصرح

en: Not enough units of %s are available in stock to fulfil this order.
ar: لا يتوافر عدد كافٍ من وحدات %s في المخزون لتنفيذ هذا الطلب.

en: Not required if your download directory is protected. <a href='%s'>See this guide</a> for more details. Files already uploaded will not be affected.
ar: غير مطلوب إذا كان دليل التنزيلات الخاص بك محميًا. <a href='%s'>شاهد هذا الدليل</a> للحصول على مزيد من التفاصيل. لن تتأثر الملفات التي تم رفعها بالفعل مسبقًا.

en: Not right now
ar: ليس الآن

en: Not scheduled
ar: غير مجدول

en: Not that bad
ar: ليس سيء

en: Note
ar: ملاحظة

en: Note added to the order by the customer during checkout.
ar: تمت إضافة ملحوظة إلى الطلب بواسطة العميل في أثناء السداد.

en: Note added to your {site_title} order from {order_date}
ar: تمت إضافة ملاحظة لطلبك من {site_title} بتاريخ {order_date}

en: Note left by customer during checkout.
ar: ترك الزبون ملاحظة أثناء عملية إتمام الطلب.

en: Note that if this setting is changed, any log entries that have already been recorded will remain stored in their current location, but will not migrate.
ar: لاحظ أنه في حال تغيير هذا الإعداد، ستظل أي إدخالات في السجل قد تم تسجيلها بالفعل مخزَّنة في موقعها الحالي، لكن لن تُرحَّل.

en: Note to customer
ar: ملاحظة للزبون

en: Note type
ar: نوع الملاحظة

en: Note:
ar: ملاحظة:

en: Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.
ar: ملاحظة: الصلاحيات لعناصر الطلب سوف تمنح تلقائيًا عند تغيّر حالة الطلب إلى قيد التنفيذ/مُكتمل.

en: Note: WP CRON has been disabled on your install which may prevent this update from completing.
ar: ملاحظة: تم تعطيل WP CRON على أداة التنصيب الخاص بك مما قد يمنع استكمال هذا التحديث.

en: Note: You currently have <a href="%1$s">%2$d paid extension</a> which should be updated first before updating WooCommerce. | Note: You currently have <a href="%1$s">%2$d paid extensions</a> which should be updated first before updating WooCommerce.
ar[0]: ملاحظة: لديك حاليًا <a href="%1$s">%2$d إضافة مدفوعة</a> ينبغي تحديثها أولاً قبل تحديث WooCommerce.
ar[1]: ملاحظة: لديك حاليًا <a href="%1$s">إضافة مدفوعة واحدة</a> ينبغي تحديثها أولاً قبل تحديث WooCommerce.
ar[2]: ملاحظة: لديك حاليًا <a href="%1$s">إضافتين مدفوعتين</a> ينبغي تحديثهما أولاً قبل تحديث WooCommerce.
ar[3]: ملاحظة: لديك حاليًا <a href="%1$s">%2$d إضافة مدفوعة</a> ينبغي تحديثها أولاً قبل تحديث WooCommerce.
ar[4]: ملاحظة: لديك حاليًا <a href="%1$s">%2$d إضافة مدفوعة</a> ينبغي تحديثها أولاً قبل تحديث WooCommerce.
ar[5]: ملاحظة: لديك حاليًا <a href="%1$s">%2$d إضافة مدفوعة</a> ينبغي تحديثها أولاً قبل تحديث WooCommerce.

en: Note: the refund reason will be visible by the customer.
ar: ملاحظة: سبب الإسترداد سوف يكون ظاهراً للزبون.

en: Note: you may want to further detail your cookie policy, and link to that section from here.
ar: ملحوظة: قد ترغب في الحصول على تفاصيل إضافية عن سياسة ملفات تعريف الارتباط لدينا، ورابط ذلك القسم من هنا.

en: Notes
ar: الملحوظات

en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
ar: ملاحظات حول الطلب، مثال: ملحوظة خاصة بتسليم الطلب.

en: Notes are unavailable because the "admin-note" data store cannot be loaded.
ar: الملحوظات غير متاحة، نظرًا إلى أنه يتعذر تحميل مخزن بيانات "admin-note".

en: Notice
ar: ملاحظة

en: Notification #%d details
ar: تفاصيل التنبيه رقم %d

en: Notification actions
ar: إجراءات التنبيهات

en: Notification created.
ar: تم إنشاء التنبيه.

en: Notification deleted.
ar: تم حذف التنبيه.

en: Notification details
ar: تفاصيل التنبيه

en: Notification not found.
ar: لم يتم العثور على التنبيه.

en: Notification recipient(s)
ar: مستلمي الإشعارات

en: Notification sent to "%s".
ar: تم إرسال التنبيه إلى "%s".

en: Notification to let you know &mdash; order #%1$s belonging to %2$s has been cancelled:
ar: إشعار لإعلامك &mdash; تم إلغاء الطلب #%1$s الذي ينتمي إلى %2$s:

en: Notification updated.
ar: تم تحديث التنبيه.

en: Notifications
ar: الإشعارات

en: Notifications per page
ar: الإشعارات لكل صفحة

en: Notifies admins when a new order has been placed.
ar: يُخطر المشرفين عند تقديم طلب جديد.

en: Notifies admins when an order that was processing or on hold has been canceled.
ar: يُخطر المشرفين عندما يتم إلغاء الطلب الذي كان قيد المعالجة أو الانتظار.

en: Notifies admins when an order that was processing or on hold has failed.
ar: يُخطر المشرفين عبر البريد الإلكتروني عند فشل طلب كان قيد المعالجة أو قيد الانتظار.

en: Notifies customers when a full or partial refund has been issued for their in-person (POS) order.
ar: يقوم بإخطار العملاء عند إصدار طلب إسترداد كامل أو جزئي (POS).

en: Notifies customers when their account has been created.
ar: يُخطر العملاء عند إنشاء حساباتهم.

en: Notifies customers when their in-person (POS) order has been completed.
ar: يُخطر العملاء عند اكتمال طلب نقطة البيع (POS) الشخصي الخاص بهم.

en: Notifies customers when their order has been cancelled.
ar: يُخطر العملاء عندما يتم إلغاء طلبهم.

en: Notifies customers when their order has been partially or fully refunded.
ar: يُخطر العملاء عند رد أموال طلبهم جزئيًا أو كليًا.

en: Notifies customers when their order has been placed on hold.
ar: يُخطر العملاء عندما يكون طلبهم قيد الانتظار.

en: Notifies customers when their order has been received and is being processed.
ar: يُخطر العملاء عندما يتم استلام طلبهم ومعالجته.

en: Notifies customers when their order has been shipped.
ar: يُخطر العملاء عندما يتم شحن طلبهم.

en: Notifies customers when their order has failed.
ar: يُخطر العملاء عند فشل تعيين كلمة الترتيب الخاصة بهم.

en: Notifies customers when their password has been reset.
ar: يُخطر العملاء عند إعادة تعيين كلمة المرور الخاصة بهم.

en: Notifies customers when you’ve added a note to their order.
ar: يُخطر العملاء عند إضافة ملاحظة إلى طلبهم.

en: Notify me
ar: إخطاري

en: Nouaceur
ar: النواصر

en: Nova Scotia
ar: نوفا سكوتيا

en: Now that you’ve chosen us as a partner, our goal is to make sure we're providing the right tools to meet your needs. We're looking forward to having your feedback on the store setup experience so we can improve it in the future.
ar: والآن بعد أن اخترتنا كشريك، يتمثَّل هدفنا في التأكُّد من توفير الأدوات المناسبة لتلبية احتياجاتك. نتطلَّع إلى معرفة ملاحظاتك بشأن تجربة إعداد المتجر لكي نتمكن من تحسينها في المستقبل.

en: Now!
ar: الآن!

en: Ntoroko
ar: نتوروكو

en: Ntungamo
ar: نتونجامو

en: Nueva Ecija
ar: نويفا ايسيجا

en: Nueva Esparta
ar: نوفا اسبارتا

en: Nueva Segovia
ar: نويفا سيجوفيا

en: Nueva Vizcaya
ar: نويفا فيزكايا

en: Number of %s products.
ar: عدد المنتجات ذات %s.

en: Number of channel issues/errors (e.g. account-related errors, product synchronization issues, etc.).
ar: عدد مشكلات/أخطاء القنوات (على سبيل المثال: الأخطاء ذات الصلة بالحساب، ومشكلات مزامنة المنتج، وغير ذلك).

en: Number of coupons used
ar: عدد القسائم المستخدمة

en: Number of coupons.
ar: عدد القسائم.

en: Number of customers.
ar: عدد العملاء.

en: Number of days to be added to the current date to get the expiration date.
ar: عدد الأيام المطلوب إضافتها إلى التاريخ الحالي للحصول على تاريخ انتهاء الصلاحية.

en: Number of days to import.
ar: عدد الأيام المطلوبة للاستيراد.

en: Number of days until access to downloadable files expires.
ar: عدد الأيام حتى تنتهي صلاحية الوصول إلى الملفات القابلة للتنزيل.

en: Number of decimal points shown in displayed prices for this country.
ar: عدد النقاط العشرية الموضَّحة في الأسعار المطروحة لهذه الدولة.

en: Number of decimal points to use in each resource.
ar: عدد نقاط الأرقام العشرية لاستخدامها في كل مصدر.

en: Number of decimals
ar: عدد الأرقام العشرية

en: Number of decimals must be between 0 and 10.
ar: يجب أن يتراوح عدد الأرقام العشرية بين 0 و 10.

en: Number of decimals.
ar: عدد الأرقام العشرية.

en: Number of discounted orders.
ar: عدد الطلبات التي يسري عليها الخصم.

en: Number of distinct products sold.
ar: عدد المنتجات المتميزة المباعة.

en: Number of downloads remaining.
ar: عدد التنزيلات المتبقية.

en: Number of downloads.
ar: عدد التنزيلات.

en: Number of items in the cart.
ar: عدد العناصر في سلة المشتريات.

en: Number of items in the cart: %1$d. Total price of %2$s
ar: عدد العناصر في القائمة: ⁦%1$d⁩ السعر الإجمالي من ⁦%2$s⁩

en: Number of items in the cart: %d
ar: عدد العناصر في القائمة: %d

en: Number of items sold
ar: عدد العناصر المباعة

en: Number of items sold.
ar: عدد العناصر المباعة.

en: Number of low stock products.
ar: عدد المنتجات ذات المخزون المنخفض.

en: Number of objects (posts of any type) assigned to the term.
ar: عدد الكائنات (من أي نوع) المخصَّصة لهذا المصطلح.

en: Number of orders
ar: عدد الطلبات

en: Number of orders product appeared in.
ar: عدد طلبات المنتج الظاهرة.

en: Number of orders.
ar: عدد الطلبات.

en: Number of product items sold.
ar: عدد عناصر المنتج المبيعة.

en: Number of products to show
ar: عدد المنتجات المعروضة

en: Number of products.
ar: عدد المنتجات.

en: Number of published products for the resource.
ar: عدد المنتجات المنشورة للمصدر.

en: Number of reviews for products in this category.
ar: عدد مراجعات المنتجات الموجودة في هذا التصنيف.

en: Number of reviews for products of this brand.
ar: عدد مراجعات منتجات هذه العلامة التجارية.

en: Number of reviews to show
ar: عدد المراجعات التي تظهر

en: Number of terms in the attribute taxonomy.
ar: عدد العناصر في تصنيف السمة.

en: Number of times downloadable files can be downloaded after purchase.
ar: عدد المرات التي يمكن فيها تنزيل الملفات القابلة للتنزيل بعد إتمام عملية الشراء.

en: Number of times the coupon has been used already.
ar: عدد المرات التي تم استخدام القسيمة فيها بالفعل.

en: Number of variation items sold.
ar: عدد عناصر المجموعة المبيعة

en: Number:
ar: الرقم:

en: Nunavut
ar: نونافوت

en: Nusa Tenggara Barat
ar: نوسا تنجارا غرب

en: Nusa Tenggara Timur
ar: نوسا تنجارا شرق

en: Nwoya
ar: نويا

en: Nyamira
ar: نياميرا

en: Nyandarua
ar: نيانداروا

en: Nyeri
ar: نييري

en: Nógrád
ar: نوغراد

en: OK
ar: موافق

en: OR
ar: أو

en: OR enter path to file:
ar: أو أدخل مسار الملف

en: Obwalden
ar: كانتون أوبفالدن

en: Occidental Mindoro
ar: مندورو أوكسيدنتال

en: Oceania
ar: أوقيانوسيا

en: Ocnița
ar: أونيتا

en: Ocotepeque
ar: أكوتيبيك

en: Odeshchyna
ar: أوديتشتشينا

en: Odisha
ar: أوديشا

en: Offaly
ar: أوفالي

en: Offer cryptocurrency payment options to your shoppers.
ar: قدِّم خيارات دفع بالعملات المشفرة إلى المتسوقين لديك.

en: Offer flexible payment options to your shoppers.
ar: قدِّم خيارات دفع مرنة إلى المتسوقين لديك.

en: Official extensions
ar: الإضافات الرسمية

en: Official themes
ar: القوالب الرسمية

en: Offline Payment Methods
ar: طرق الدفع غير المتصلة بالإنترنت

en: Offline Payments
ar: مدفوعات غير إلكترونية

en: Offset the result set by a specific number of items.
ar: تخطي النتائج برقم محدد من العناصر.

en: Offset the result set by a specific number of items. Applies to hierarchical taxonomies only.
ar: تخطي النتائج برقم محدد من العناصر. تنطبق على التصنيفات الهرمية فقط.

en: Ogun
ar: أوجين

en: Ohangwena
ar: أوهانجوينا

en: Ohio
ar: أوهايو

en: Oklahoma
ar: أوكلاهوما

en: Olancho
ar: أولانشو

en: Older Reviews
ar: المراجعات الأقدم

en: Oldest Scheduled Date
ar: أقدم تاريخ مجدول

en: Olt
ar: أولت

en: Omaheke
ar: أوماهيكي

en: Oman
ar: عمان

en: Omani rial
ar: ريال عماني

en: Omoro
ar: أومورو

en: Omusati
ar: أوموساتي

en: On "My account" page
ar: على صفحة "حسابي"

en: On Sale
ar: تخفيضات

en: On backorder
ar: متاح للطلب المسبق

en: On hold <span class="count">(%s)</span> | On hold <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: في الانتظار <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: في الانتظار <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: في الانتظار <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: في الانتظار <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: في الانتظار <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: في الانتظار <span class="count">(%s)</span>

en: On-hold
ar: موقوف

en: On-sale products
ar: منتجات مخفضة

en: Onboarding
ar: الإعداد

en: Onboarding Configuration
ar: تكوين الإعداد

en: Onboarding is maintained in WooCommerce Admin.
ar: تمت صيانة الإعداد في مسؤول WooCommerce.

en: Onboarding profile data has been updated.
ar: تم تحديث إعداد بيانات الملف الشخصي.

en: Onboarding step requirements are not met.
ar: لم يتم استيفاء متطلبات خطوة الإعداد.

en: Onboarding-related details for the provider.
ar: التفاصيل المرتبطة بالإعداد للمزوِّد.

en: Once connected, your WooCommerce.com purchases will be listed here.
ar: بمجرد أن يتم الاتصال، سيتم عرض قائمة مشترياتك عبر WooCommerce.com هنا.

en: Once disabled, this legacy method will no longer be available.
ar: بعد تعطيله، أسلوب الإرث هذا لن يكون متاحاً.

en: Ondo
ar: أوندو

en: One of your shipments has been removed
ar: تم حذف إحدى شحناتك

en: One of your subscriptions for <strong>%1$s</strong> expires on %2$s. <a href="%3$s">Enable auto-renewal</a> to continue receiving updates and streamlined support.
ar: تنتهي صلاحية أحد اشتراكاتك في <strong>%1$s</strong> بتاريخ %2$s. يمكنك <a href="%3$s">التجديد</a> لمواصلة تلقي التحديثات والدعم المبسَّط.

en: One of your subscriptions for <strong>%1$s</strong> has expired. <a href="%3$s">%4$s</a> to continue receiving updates and streamlined support.
ar: انتهت صلاحية أحد اشتراكاتك في <strong>%1$s</strong>. <a href="%3$s">%4$s</a> لمواصلة تلقي التحديثات والدعم المبسَّط.

en: One or more BCC email addresses are invalid: “%s”. Please enter valid email addresses separated by commas.
ar: عنوان بريد إلكتروني واحد أو أكثر من عناوين BCC غير صالح: "%s". يمكنك إدخال عناوين بريد إلكتروني متعددة مفصول بينها بفاصلات.

en: One or more CC email addresses are invalid: “%s”. Please enter valid email addresses separated by commas.
ar: عنوان بريد إلكتروني واحد أو أكثر من عناوين CC غير صالح: "%s". يمكنك إدخال عناوين بريد إلكتروني متعددة مفصول بينها بفاصلات.

en: One or more Recipient email addresses are invalid: “%s”. Please enter valid email addresses separated by commas.
ar: عنوان بريد إلكتروني واحد أو أكثر للمستلم غير صالح: "%s". يمكنك إدخال عناوين بريد إلكتروني متعددة مفصول بينها بفاصلات.

en: One or more tables required for WooCommerce to function are missing, some features may not work as expected. Missing tables: %1$s.
ar: ثمَّة جدول واحد أو أكثر من الجداول اللازمة لعمل WooCommerce مفقودة، لذا قد لا تعمل بعض الميزات كما هو متوقَّع. الجداول المفقودة: ⁦%1$s⁩.

en: One or more tables required for WooCommerce to function are missing, some features may not work as expected. Missing tables: %1$s. <a href="%2$s">Check again.</a>
ar: ثمَّة جدول واحد أو أكثر من الجداول اللازمة لعمل WooCommerce مفقودة، لذا قد لا تعمل بعض الميزات كما هو متوقَّع. الجداول المفقودة: %1$s. <a href="%2$s">تحقَّق مرة أخرى.</a>

en: One per line: Option name | Additional cost [+- Percents] | Per cost type (order, class, or item) Example: <code>Priority mail | 6.95 [+ 0.2%] | order</code>.
ar: واحد لكل سطر: اسم الإضافة | الرسم المضاف [+- نسبة مئوية] | لكل نوع من التكاليف (الطلب، الفئة، او الصنف) مثلاً: <code>البريد السريع | 6.95 [+ 0.2%] | الطلب</code>.

en: One review
ar: مراجعة واحدة

en: One review for %s
ar: مراجعة واحدة خاصة بـ %s

en: Online courses are a great solution for any business that can teach a new skill. Since courses don’t require physical product development or shipping, they’re affordable, fast to create, and can generate passive income for years to come. In this article, we provide you more information about selling courses using WooCommerce.
ar: تُعد الدورات التدريبية عبر الإنترنت حلاً رائعًا لأي شركة يمكنها تعليم مهارة جديدة. نظرًا إلى أنَّ الدورات التدريبية لا تتطلب تطوير منتج فعلي أو شحنه، فإنها تكون ميسورة التكلفة وسريعة الإنشاء ويمكن أن تدر دخلاً من دون عناء لسنوات مقبلة. سنقدِّم إليك في هذه المقالة مزيدًا من المعلومات حول بيع الدورات التدريبية باستخدام WooCommerce.

en: Only %s left in stock
ar: المتوفر في المخزون %s فقط

en: Only available when HPOS is authoritative and compatibility mode is disabled.
ar: لا يتوفر إلا عندما يكون HPOS موثوقًا وعند تعطيل وضع التوافق.

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
ar: يسمح فقط للزبائن مسجلي الدخول الذين قاموا بشراء هذا المنتج ترك مراجعة.

en: Only shipping
ar: الشحن فقط

en: Only show children of the current category
ar: عرض التصنيفات الفرعية من التصنيف الحالي فقط

en: Only show meta which is meant to be displayed for an order.
ar: لا تعرض سوى البيانات الوصفية التي من المفترض عرضها لطلب.

en: Only show quantity remaining in stock when low e.g. "Only 2 left in stock"
ar: إظهار الكمية المتوفرة في المخزون عندما تكون منخفضة فقط، على سبيل المثال "المتوفر في المخزون 2 فقط"

en: Ontario
ar: أونتاريو

en: Open downloadable files in the browser, instead of saving them to the device.
ar: افتح الملفات القابلة للتنزيل في المتصفح، بدلاً من حفظها إلى الجهاز.

en: Open in browser
ar: فتح في متصفح

en: Operator to compare product attribute terms.
ar: عامل تشغيل لمقارنة عناصر سمات المنتج.

en: Operator to compare product brand terms.
ar: مشغِّل لمقارنة مصطلحات العلامات التجارية للمنتج.

en: Operator to compare product category terms.
ar: عامل تشغيل لمقارنة عناصر تصنيفات المنتج.

en: Operator to compare product tags.
ar: مُشغِّل لمقارنة وسوم المنتج.

en: Operator to compare product taxonomies terms.
ar: مُشغِّل لمقارنة المصطلحات الخاصة بفئات المنتج.

en: Optimize for faster checkout
ar: التحسين لسداد أسرع

en: Optimize your full shipping process:
ar: تحسين عملية الشحن الكاملة لديك:

en: Optimized updates
ar: التحديثات المحسَّنة

en: Option name | Additional cost [+- Percents%] | Per cost type (order, class, or item)
ar: اسم الإضافة | الرسم المضاف [+- نسبة مئوية] | لكل نوع من التكاليف (الطلب، الفئة، او الصنف)

en: Optional
ar: اختياري

en: Optional action group.
ar: مجموعة إجراءات اختيارية.

en: Optional cost for local pickup.
ar: التكلفة الاختيارية للتسليم المحلي.

en: Optional cost to charge for local pickup.
ar: التكلفة الاختيارية للرسوم في ما يخص التحصيل المحلي.

en: Optional data array passed to the action hook.
ar: تم تمرير مصفوفة البيانات الاختيارية إلى موضع إضافة الإجراء.

en: Optional note to send the customer after purchase.
ar: ملاحظة اختيارية يتم إرسالها إلى الزبون بعد إتمام عملية الشراء.

en: Optional parameter to get only specific task lists by id.
ar: معيار اختياري للحصول فقط على قوائم مهام معينة عن طريق المُعرِّف.

en: Optional parameter to query specific task list.
ar: معيار اختياري للاستعلام عن قائمة مهام معينة.

en: Optionally add some text about your store privacy policy to show during checkout.
ar: أضف بعض النصوص اختياريًّا حول سياسية الخصوصية في متجرك لإظهارها أثناء السداد.

en: Optionally add some text about your store privacy policy to show on account registration forms.
ar: أضف بعض النصوص اختياريًّا حول سياسية الخصوصية في متجرك لإظهارها على نماذج تسجيل الحساب.

en: Optionally add some text for the terms checkbox that customers must accept.
ar: أضف بعض النصوص اختياريًّا إلى خانة الاختيار "المصطلحات" التي يتعين على العملاء قبولها.

en: Optionally control which tax class shipping gets, or leave it so shipping tax is based on the cart items themselves.
ar: يمكنك التحكم اختيارياً في فئة الشحن الضريبية، أو اتركها بحيث تعتمد ضريبة الشحن على عناصر المنتجات المضافة لـ سلة المشتريات نفسها.

en: Optionally enable "Payment Data Transfer" (Profile > Profile and Settings > My Selling Tools > Website Preferences) and then copy your identity token here. This will allow payments to be verified without the need for PayPal IPN.
ar: تفعيل اختياري "تحويل بيانات الدفع" ( الحساب > الملف الشخصي والإعدادات > أدوات البيع الخاصة بي > تفضيلات موقع الويب) ثم قم بنسخ هويتك identity token هنا. هذا سوف يسمح بالتحقق من الدفعات من دون الحاجة إلى PayPal IPN.

en: Optionally enter the URL to a 150x50px image displayed as your logo in the upper left corner of the PayPal checkout pages.
ar: يمكنك إدخال الرابط بشكل اختياري إلى صورة 150×50 بكسل تعرض كشعار في الزاوية اليسرى العلوية من صفحات إتمام الطلب والدفع على موقع PayPal.

en: Optionally, how the metadata value should be displayed to the user.
ar: وبشكل اختياري، كيف ينبغي عرض قيمة البيانات الوصفية على المستخدم.

en: Options
ar: الخيارات

en: Or you can download a pre-built version of the plugin from the <a href="%1$s">WordPress.org repository</a> or by visiting <a href="%2$s">the releases page in the GitHub repository</a>.
ar: أو يمكنك تنزيل نسخة جاهزة من الإضافة من <a href="%1$s">مستودع WordPress.org</a> أو عن طريق زيارة <a href="%2$s">صفحة الإصدارات في مستودع GitHub</a>.

en: Or, enter tax rate ID:
ar: أو أدخل رقم تعريف الضريبة:

en: Oran
ar: وهران

en: Order | Orders
ar[0]: الطلب

en: Order #
ar: رقم الطلب

en: Order #%1$s (%2$s)
ar: الطلب رقم ⁦%1$s⁩ (%2$s)

en: Order #%1$s has been marked as refunded - PayPal reason code: %2$s
ar: تم وضع علامة استعادة المبلغ على الطلب #%1$s - رمز سبب PayPal: %2$s

en: Order #%1$s has been marked on-hold due to a reversal - PayPal reason code: %2$s
ar: الطلب #%1$s تم وضعه في حالة قيد الانتظار بسبب الاسترجاع - رمز سبب PayPal: %2$s

en: Order #%1$s has had a reversal cancelled. Please check the status of payment and update the order status accordingly here: %2$s
ar: تم إلغاء الطلب رقم #%1$s . الرجاء التأكد من حالة الدفع وتحديث حالة الطلب من هنا: %2$s

en: Order #%1$s was placed on %2$s and is currently %3$s.
ar: تم تقديم الطلب #%1$s في %2$s وهو الآن بحالة %3$s.

en: Order #%s
ar: رقم الطلب #%s

en: Order #%s has been marked paid by PayPal IPN, but was previously cancelled. Admin handling required.
ar: تم وضع علامة على الطلب #%s على أنه مدفوع عن طريق PayPal IPN، ولكن تم إلغاؤه مسبقًا. يلزم معالجة المسؤول.

en: Order #:
ar: رقم الطلب:

en: Order %1$d backfilled from %2$s to %3$s.
ar: تمت تعبئة الطلب ⁦%1$d⁩ مجددًا من ⁦%2$s⁩ إلى ⁦%3$s⁩.

en: Order %1$d cannot be restored from the trash: it has already been restored to status "%2$s".
ar: تتعذر استعادة الطلب ⁦%1$d⁩ من سلة المهملات: تمت استعادته بالفعل إلى الحالة "⁦%2$s⁩".

en: Order %1$d legacy data could not be cleaned up during batch process. Error: %2$s
ar: يتعذر تنظيف البيانات القديمة للطلب ⁦%1$d⁩ في أثناء معالجة المجموعة. خطأ: ⁦%2$s⁩

en: Order %s is locked.
ar: تم قفل الطلب %s.

en: Order &ndash; %s
ar: الطلب &ndash; %s

en: Order Actions
ar: إجراءات الطلب

en: Order Admin URL
ar: عنوان URL لمسؤول الطلب

en: Order Billing Address
ar: عنوان الفوترة

en: Order Cancelled: #%s
ar: تم إلغاء الطلب: رقم %s

en: Order Cancelled: #{order_number}
ar: تم إلغاء الطلب: رقم {order_number}

en: Order Custom Field
ar: الطلب - الحقل المخصص

en: Order Date
ar: تاريخ الطلب

en: Order Discount
ar: خصم الطلب

en: Order Failed: #{order_number}
ar: فشل الطلب: رقم {order_number}

en: Order Fulfillments
ar: تنفيذ الطلبات

en: Order ID
ar: رقم الطلب

en: Order ID is required.
ar: مُعرِّف الملف مطلوب.

en: Order ID the note belongs to.
ar: مُعرف الطلب الذي تنتمي إليه الملاحظة.

en: Order ID.
ar: مُعرف الطلب.

en: Order Items
ar: عناصر الطلب

en: Order Number
ar: رقم الطلب

en: Order Number.
ar: رقم الطلب.

en: Order Refunded: {order_number}
ar: تم استرداد الطلب: {order_number}

en: Order Shipping
ar: الطلب - طريقة الشحن

en: Order Shipping Address
ar: عناوين شحن الطلب

en: Order Shipping Method
ar: الطلب - طريقة الشحن

en: Order Status
ar: حالة الطلب

en: Order Subtotal
ar: الإجمالي الفرعي للطلب

en: Order Tax
ar: ضريبة الطلب

en: Order Total
ar: مجموع الطلب

en: Order Transaction ID
ar: معرّف المعاملة:

en: Order View URL
ar: عنوان URL لعرض الطلب

en: Order again
ar: تكرار الطلب

en: Order already has a billing email.
ar: يحتوي الطلب على بريد إلكتروني خاص بالفوترة بالفعل.

en: Order attribution field: %s
ar: حقل تخصيص الطلب: %s

en: Order attribution information.
ar: معلومات تخصيص الطلب.

en: Order by
ar: الترتيب حسب

en: Order by:
ar: ترتيب حسب:

en: Order cancelled
ar: تم إلغاء الطلب

en: Order cancelled by customer.
ar: الطلب ألغي بواسطة الزبون.

en: Order cancelled: #{order_number}
ar: تم إلغاء الطلب: رقم {order_number}

en: Order changes
ar: تغييرات الطلب

en: Order complete emails are sent to customers when their POS orders are marked completed.
ar: يتم إرسال رسائل البريد الإلكتروني الخاصة بالطلب المكتمل إلى العملاء عند وضع علامة مكتمل على طلبات نقاط البيع الخاصة بهم.

en: Order complete emails are sent to customers when their orders are marked completed and usually indicate that their orders have been shipped.
ar: يتم إرسال رسائل البريد الإلكتروني للطلب المكتمل إلى الزبائن عند وضع علامة (مكتمل) على الطلب وغالباً ما تشير إلى أنه تم شحن طلباتهم.

en: Order completed
ar: تم اكتمال الطلب

en: Order confirmation
ar: تأكيد الطلب

en: Order confirmation email
ar: بريد إلكتروني لتأكيد الطلب

en: Order count.
ar: عدد الطلبات.

en: Order created
ar: إنشاء طلب

en: Order customer information.
ar: طلب معلومات العميل.

en: Order data storage
ar: تخزين بيانات الطلب

en: Order datastore.
ar: متجر بيانات الطلب.

en: Order datastore:
ar: متجر بيانات الطلب:

en: Order date, hour, minute and/or second are missing.
ar: تاريخ الطلب وساعته ودقيقته و/أو ثانيته مفقودة.

en: Order deleted
ar: حذف طلب

en: Order detail emails can be sent to customers containing their order information and payment links.
ar: يمكن إرسال رسائل بتفاصيل الطلب عبر البريد الإلكتروني إلى العملاء وتتضمن معلومات عن الطلب الخاص بهم وروابط الدفع.

en: Order details
ar: تفاصيل الطلب

en: Order details manually sent to customer.
ar: تم إرسال تفاصيل الطلب يدويًا إلى الزبون.

en: Order details sent to %s.
ar: تم إرسال تفاصيل الطلب إلى %s.

en: Order does not have an email address.
ar: لا يحتوي الطلب على عنوان البريد الإلكتروني.

en: Order draft updated.
ar: تم حفظ الطلب كمسودة.

en: Order failed
ar: فشل الطلب

en: Order failed emails are sent to customers when their orders are marked as failed.
ar: ترسَل رسائل البريد الإلكتروني الخاصة بالطلبات الفاشلة إلى العملاء عند وسم طلباتهم بأنها فاشلة.

en: Order failed: #%s,
ar: فشل الطلب: رقم %s،

en: Order failed: #{order_number}
ar: فشل الطلب: رقم {order_number}

en: Order fulfilled
ar: تم تنفيذ الطلب

en: Order fulfilled and complete.
ar: تم إنجاز الطلب أو أصبح مكتملاً.

en: Order fully refunded
ar: طلبات تم استرجاع قيمتها بالكامل

en: Order fully refunded.
ar: طلبات تم استرجاع قيمتها بالكامل.

en: Order information like what was purchased, when it was purchased and where it should be sent, and
ar: معلومات الطلب مثل ما تم شراؤه ومتى تم شراؤه وإلى أين ينبغي إرساله، و

en: Order is invalid
ar: الطلب غير صالح

en: Order is not an HPOS order.
ar: الطلب ليس طلب HPOS.

en: Order item ID provided is not associated with order.
ar: مُعرّف عنصر الطلب المُعطى غير مرتبط بالطلب.

en: Order key used to check validity or protect access to certain order data.
ar: تم استخدام مفتاح الطلب للتحقُّق من صلاحية بعض بيانات الطلب أو حماية الوصول إليها.

en: Order key.
ar: مفتاح الطلب.

en: Order legacy cleanup failed for an entire batch of orders. Aborting cleanup.
ar: فشل تنظيف الطلب القديم لمجموعة كاملة من الطلبات. إلغاء التنظيف.

en: Order legacy data cleanup has been canceled.
ar: تم إلغاء تنظيف البيانات القديمة للطلبات.

en: Order legacy data cleanup process has been started.
ar: تم بدء عملية تنظيف البيانات القديمة للطلبات.

en: Order not editable
ar: الطلب غير قابل للتحرير

en: Order not found
ar: الطلب غير موجود

en: Order not found.
ar: لم يتم العثور على الطلب.

en: Order note author.
ar: مؤلف ملاحظة الطلب.

en: Order note content.
ar: محتوى ملاحظة الطلب.

en: Order note.
ar: ملاحظة الطلب.

en: Order notes
ar: ملاحظات الطلب

en: Order notes.
ar: ملاحظات الطلب.

en: Order number used for display.
ar: رقم الطلب المستخدم للعرض.

en: Order number.
ar: رقم الطلب.

en: Order number:
ar: رقم الطلب:

en: Order on hold
ar: طلب قيد الانتظار

en: Order on-hold
ar: طلب قيد الإنتظار

en: Order payment URL.
ar: عنوان URL الخاص بعملية دفع الطلب.

en: Order query argument (%s) is not supported on the current order datastore. | Order query arguments (%s) are not supported on the current order datastore.
ar[0]: لا يتم دعم وسيطة استعلام الطلب (%s) في متجر البيانات الحالي للطلبات.
ar[1]: لا يتم دعم وسيطة استعلام الطلب (%s) في متجر البيانات الحالي للطلبات.
ar[2]: لا يتم دعم وسيطات استعلامات الطلبات (%s) في متجر البيانات الحالي للطلبات.
ar[3]: لا يتم دعم وسيطات استعلامات الطلبات (%s) في متجر البيانات الحالي للطلبات.
ar[4]: لا يتم دعم وسيطات استعلامات الطلبات (%s) في متجر البيانات الحالي للطلبات.
ar[5]: لا يتم دعم وسيطات استعلامات الطلبات (%s) في متجر البيانات الحالي للطلبات.

en: Order received
ar: تمّ استلام الطلب

en: Order refunded
ar: تم استرداد الطلب

en: Order refunded emails are sent to customers when their POS orders are refunded.
ar: يتم إرسال رسائل البريد الإلكتروني الخاصة بطلب استرداد الأموال إلى العملاء عند استرداد الأموال الخاصة بطلبات نقاط البيع الخاصة بهم.

en: Order refunded emails are sent to customers when their orders are refunded.
ar: يتم إرسال رسائل البريد الإلكتروني للطلب المُستردّ إلى الزبائن عندما يتم وضع علامة استعادة المبلغ.

en: Order refunded: %s
ar: تم استرداد الطلب: %s

en: Order refunded: {order_number}
ar: تم استرداد الطلب: {order_number}

en: Order restored
ar: تم استعادة الطلب

en: Order saved.
ar: تم حفظ الطلب.

en: Order scheduled for: %s.
ar: تمت جدولة الطلب لتاريخ: %s.

en: Order sort attribute ascending or descending.
ar: ترتيب السمات إما تصاعدي أو تنازلي.

en: Order sort items ascending or descending.
ar: يمكنك ترتيب العنصر وفرزها تصاعديًا أو تنازليًا.

[ctx: Order status]
en: Cancelled
ar: ملغي

[ctx: Order status]
en: Completed
ar: مُكتمل

[ctx: Order status]
en: Draft
ar: مسودة

[ctx: Order status]
en: Failed
ar: فشل

[ctx: Order status]
en: On hold
ar: قيد الإنتظار

[ctx: Order status]
en: Pending payment
ar: بانتظار الدفع

[ctx: Order status]
en: Processing
ar: قيد التنفيذ

[ctx: Order status]
en: Refunded
ar: مُسترّد

en: Order status changed by bulk edit.
ar: تم تغيير حالة الطلب عن طرق التحرير المُجمَّع.

en: Order status changed by bulk edit:
ar: تم تغيير حالة الطلب عبر تحرير:

en: Order status changed from %1$s to %2$s.
ar: تغيّرت حالة الطلب من %1$s إلى %2$s.

en: Order status is missing.
ar: حالة الطلب مفقودة.

en: Order status name.
ar: اسم حالة الطلب.

en: Order status set to %s.
ar: ضبط حالة الطلب إلى %s.

en: Order status set to refunded. To return funds to the customer you will need to issue a refund through your payment gateway.
ar: تم تعيين حالة الطلب إلى مبلغ مستردّ. لاسترداد الأموال إلى الزبون، ستحتاج إلى إصدار استرداد من خلال بوابة الدفع الخاصة بك.

en: Order status slug.
ar: الاسم اللطيف لحالة الطلب.

en: Order status.
ar: حالة الطلب.

en: Order status. Payment providers will update this value after payment.
ar: حالة الطلب. سيقوم مقدِّمو خدمات الدفع بتحديث هذه القيمة بعد الدفع.

en: Order statuses not found
ar: لم يتم العثور على حالات الطلب

en: Order submitted.
ar: تمت إضافة الطلب.

en: Order summary
ar: ملخص الطلب

en: Order tax
ar: ضريبة الطلب

en: Order tax.
ar: ضريبة الطلب.

en: Order total formatted for locale
ar: إجمالي الطلبات التي تم تنسيقها في الإعدادات المحلية

en: Order totals breakdown.
ar: توزيع إجماليات الطلب.

en: Order totals.
ar: إجماليات الطلبات.

en: Order type mismatch.
ar: عدم تطابق نوع الطلب.

en: Order updated
ar: تحديث طلب

en: Order updated and sent.
ar: تم تحديث الطلب وإرساله.

en: Order updated.
ar: تم تحديث الطلب.

en: Order updates
ar: تحديثات الطلب

en: Orders
ar: الطلبات

en: Orders (page %d)
ar: الطلبات (صفحة %d)

en: Orders are automatically put in the Refunded status when an admin or shop manager has fully refunded the order’s value after payment.
ar: توضع الطلبات في حالة "تم الاسترداد" تلقائيًا عندما يسترد المسؤول أو مدير المتجر قيمة الطلب بالكامل بعد الدفع.

en: Orders list
ar: قائمة الطلبات

en: Orders navigation
ar: تصفّح الطلبات

en: Orders subject to cleanup: %d
ar: الطلبات الخاضعة للتنظيف: %d

en: Orders table created.
ar: تم إنشاء جدول الطلبات.

en: Orders table does not exist.
ar: جدول الطلبات غير موجود.

en: Orders table does not exist. Creating...
ar: جدول الطلبات غير موجود. جارٍ الإنشاء...

en: Orders totals.
ar: مجموع الطلبات.

en: Oregon
ar: أوريغون

en: Orellana
ar: أوريلانا

en: Organic: %s
ar: عضوي: %s

en: Organization
ar: المؤسسة

en: Orhei
ar: أورهي

en: Oriental Mindoro
ar: مندورو أورينتال

en: Origin
ar: الأصل

en: Original price was: %s.
ar: السعر الأصلي هو: %s.

en: Orphaned variations
ar: الأنواع التي لا أصل لها

en: Oruro
ar: أورورو - بوليفيا

en: Oshana
ar: أوشانا

en: Oshikoto
ar: أوشيكوتو

en: Osijek-Baranja County
ar: مقاطعة أوسييك بارانيا

en: Osmaniye
ar: عثمانية

en: Osun
ar: أوشون

en: Other
ar: المزيد

en: Other locations
ar: أماكن أخرى

en: Oti
ar: أوتي

en: Otjozondjupa
ar: أوتجوزوندتوبا

en: Otuke
ar: أوتوك

en: Ouargla
ar: ورقلة

en: Ouarzazate
ar: ورزازات

en: Oudomxay
ar: أودومكساي

en: Oued Ed-Dahab
ar: وادي الدهب

en: Ouezzane
ar: وزان

en: Oujda-Angad
ar: وجدة أنجاد

en: Oum El Bouaghi
ar: أم البواقي

en: Ounces
ar: أونصة

en: Our bank details
ar: تفاصيل التحويل المصرفي

en: Our latest and greatest
ar: الأحدث والأروع لدينا

en: Our passion is crafting mindful moments with locally sourced, organic, and sustainable products. We're more than a store; we're your path to a community-driven, eco-friendly lifestyle that embraces premium quality.
ar: يتمثَّل شغفنا في صياغة لحظات مميزة باستخدام منتجات عضوية ومستدامة ومن مصادر محلية. إننا أكثر من مجرد متجر؛ إننا مسارك تجاه نمط حياة صديق للبيئة يعزز المجتمع ويحتضن الجودة المميزة.

en: Our request to the %1$s API got error code %2$d.
ar: حصل طلبنا إلى واجهة برمجة تطبيقات ⁦%1$s⁩ على كود الخطأ ⁦%2$d⁩.

en: Our request to the %s API got a malformed response.
ar: حصل طلبنا إلى واجهة برمجة تطبيقات %s على استجابة غير صحيحة.

en: Our services
ar: خدماتنا

en: Our team members have access to this information to help fulfill orders, process refunds and support you.
ar: يصل أفراد فريقنا إلى هذه المعلومات للمساعدة على إنجاز الطلبات، ومعالجة الأموال المستردة ودعمك.

en: Out of stock
ar: غير متوفر في المخزون

en: Out of stock threshold
ar: عدد المنتجات المتبقية لوضع حالة مخزون المنتج كـ ‪‬غير متوفر في المخزون‪

en: Out of stock visibility
ar: ظهور نفاذ المخزون

en: Outdated templates
ar: القوالب القديمة

en: Output just the id when the operation is successful.
ar: أخرج المُعرّف فقط عندما تكون العملية ناجحة.

en: Ouémé
ar: أويميه

en: Override the "woocommerce_date_type" option that is used for the database date field considered for revenue reports.
ar: تجاوز خيار "woocommerce_date_type" الذي يُستخدم لحقل تاريخ قاعدة البيانات الذي يُراعى في تقارير الإيرادات.

en: Overrides
ar: التجاوزات

en: Overriding existing data with an already registered key is not allowed
ar: لا يُسمح بتجاوز البيانات الموجودة التي تحتوي على مفتاح مسجَّل بالفعل

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: Owner of these keys.
ar: مالك هذه المفاتيح.

en: Oyam
ar: أويام

en: Oyo
ar: أويو

en: Ozama
ar: أوزاما

en: PDT payment completed
ar: دفعة PDT أكتملت.

en: PHP max execution time.
ar: الوقت الأقصى لتنفيذ PHP.

en: PHP max input vars
ar: الحد الأقصى لإدخال متغيرات PHP

en: PHP max input vars.
ar: الحد الأقصى لإدخال متغيرات PHP

en: PHP post max size
ar: الحجم الأقصى لبيانات PHP المرسلة

en: PHP post max size.
ar: الحجم الأقصى لبيانات PHP المرسلة.

en: PHP time limit
ar: الوقت الأقصى لـ PHP

en: PHP version
ar: إصدار PHP

en: PHP version.
ar: إصدار PHP.

en: PIN Code
ar: رمز رقم المعرِّف الشخصي

en: POS completed order
ar: طلب مكتمل في نقطة البيع

en: POS order complete
ar: طلب نقطة البيع (POS) مكتمل

en: POS order refunded
ar: تم استرداد طلب نقطة البيع (POS)

en: POS refunded order
ar: طلب استرداد الأموال في نقاط البيع

en: Pader
ar: بادر

en: Page
ar: صفحة

en: Page %d
ar: الصفحة %d

en: Page ID is set, but the page does not exist
ar: تم تعيين مُعرّف الصفحة، ولكن الصفحة غير موجودة

en: Page contains both the %1$s shortcode and the %2$s block.
ar: تحتوي الصفحة على الكود المختصر ⁦%1$s⁩ ومكوِّن ⁦%2$s⁩ على حد سواء.

en: Page contents: [%s]
ar: محتويات الصفحة: [%s]

en: Page does not contain the %1$s shortcode or the %2$s block.
ar: لا تحتوي الصفحة على الكود القصير ⁦%1$s⁩ أو مكوِّن ⁦%2$s⁩.

en: Page does not contain the %s shortcode.
ar: الصفحة لا تحتوي على الكود القصير %s.

en: Page not set
ar: الصفحة لم تحدد

[ctx: Page setting]
en: Cart
ar: السلة

[ctx: Page setting]
en: Checkout
ar: إتمام الطلب

[ctx: Page setting]
en: My account
ar: لوحة حسابي

[ctx: Page setting]
en: Shop base
ar: المتجر

[ctx: Page setting]
en: Terms and conditions
ar: الشروط والأحكام

en: Page setup
ar: إعداد الصفحة

[ctx: Page title]
en: Cart
ar: سلة المشتريات

[ctx: Page title]
en: Checkout
ar: إتمام الطلب

[ctx: Page title]
en: My account
ar: لوحة حسابي

[ctx: Page title]
en: Refund and Returns Policy
ar: سياسة استرداد المبالغ المدفوعة وعمليات الإرجاع

[ctx: Page title]
en: Shop
ar: المتجر

en: Page visibility should be <a href="%s" target="_blank">public</a>
ar: ضبط ظهور الصفحة يجب أن يكون <a href="%s" target="_blank">public</a>

en: Page where shoppers go to finalize their purchase
ar: الصفحة التي يذهب إليها المتسوقون لإنهاء شرائهم.

en: Page where shoppers review their shopping cart
ar: الصفحة التي يراجع فيها المتسوقون عربة التسوق الخاصة بهم

[ctx: Pagination]
en: %1$s of %2$s
ar: %1$s من %2$s

en: Paid
ar: مدفوع

en: Paid on %1$s @ %2$s
ar: تم الدفع بتاريخ %1$s • الساعة %2$s

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Pakistani rupee
ar: روبية باكستانية

en: Pakwach
ar: باكواش

en: Palawan
ar: بالاوان

en: Palestinian Territory
ar: الأراضي الفلسطينية

en: Pallisa
ar: باليزا

en: Palmyra Atoll
ar: جزر بالميرا المرجانية

en: Pampanga
ar: بامبانغا

en: Panama
ar: بانما

en: Panamanian balboa
ar: بالبوا بنمي

en: Panamá
ar: بنما

en: Pando
ar: باندو - بوليفيا

en: Pangasinan
ar: بانغاسينان

en: Papua
ar: بابوا

en: Papua Barat
ar: بابوا الغربية

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Papua New Guinean kina
ar: كينا بابوا غينيا الجديدة

en: Paraguarí
ar: باراجواري

en: Paraguay
ar: باراغواي

en: Paraguayan guaran&iacute;
ar: غواراني باراغواي

en: Parameters to pass on to the exported report.
ar: معلمات يُراد تمريرها إلى التقرير الذي تم تصديره.

en: Paraná
ar: بارانا

en: Paraíba
ar: بارايبا

en: Pardon our dust! We're working on something amazing — check back soon!
ar: عفوًا، لكن القادم أفضل! إننا نعمل على تنفيذ شيء مذهل - تحقق مجددًا قريبًا!

en: Parent
ar: الأب

en: Parent %s
ar: الرئيسي %s

en: Parent %s:
ar: الرئيسي %s:

en: Parent Brand
ar: العلامة التجارية الأصلية

en: Parent Brand:
ar: العلامة التجارية الأصلية:

en: Parent SKU
ar: رمز المنتج (SKU) الأب

en: Parent category
ar: التصنيف الأب

en: Parent category:
ar: التصنيف الأب:

en: Parent coupon
ar: القسيمة الرئيسية

en: Parent order ID.
ar: مُعرف الطلب الأب.

en: Parent orders
ar: الطلبات الرئيسية

en: Parent product
ar: المنتج الأب

en: Parent product form
ar: نموذج المنتج الأصل

en: Parent product name if the product is a variation.
ar: اسم المنتج الأساسي إذا كان المنتج له أنواع.

en: Parent product's threshold (%d)
ar: حد المنتج الأصلي (%d)

en: Parent shipping class
ar: فئة الشحن الرئيسية

en: Parent shipping class:
ar: فئة الشحن الرئيسية:

en: Parent term ID, if applicable.
ar: معرِّف الشرط الأصلي، إن وجد.

en: Parent theme author URL
ar: رابط مطور القالب الأب

en: Parent theme author URL.
ar: رابط مطور القالب الأب.

en: Parent theme name
ar: اسم القالب الأب

en: Parent theme name.
ar: اسم القالب الأب.

en: Parent theme version
ar: نسخة القالب الأب

en: Parent theme version.
ar: نسخة القالب الأب.

en: Parish
ar: الدائرة

en: Partial Refund: Order {order_number}
ar: الاسترداد الجزئي: الطلب {order_number}

en: Partial refund email heading
ar: ترويسة رسالة إستعادة جزء من المبلغ

en: Partial refund subject
ar: موضوع رسالة إستعادة جزء من المبلغ

en: Partial refund: Order {order_number}
ar: الاسترداد الجزئي: الطلب {order_number}

en: Partially fulfilled
ar: تم التنفيذ جزئيًا

en: Pará
ar: بارا

en: Passed order type does not match any registered order types. Following order types are registered: %s
ar: لا يتطابق نوع الطلب الذي تم تمريره مع أي أنواع الطلبات المسجّلة. تم تسجيل أنواع الطلبات الآتية: %s

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Password Reset Request
ar: طلب إعادة تعيين كلمة المرور

en: Password Reset Request for {site_title}
ar: طلب إعادة تعيين كلمة المرور لـ {site_title}

en: Password change
ar: تغيير كلمة المرور

en: Password must be at least 8 characters.
ar: يجب أن تكون كلمة المرور 8 أحرف على الأقل.

en: Password reset email has been sent.
ar: لقد تم إرسال رسالة إلى البريد الإلكتروني لإعادة تعيين كلمة المرور.

en: Password reset is not allowed for this user
ar: إعادة تعيين كلمة المرور غير مسموحة لهذا المستخدم

en: Passwords do not match.
ar: كلمات المرور غير متطابقة.

en: Pastaza
ar: باستازا

en: Path to the channel icon.
ar: مسار أيقونة القناة.

en: Pathum Thani
ar: باثوم ثاني

en: Pattani
ar: فطاني

en: Paused
ar: متوقف مؤقتًا

en: Pay
ar: الدفع

en: Pay for order
ar: دفع قيمة الطلب

en: Pay for order %s
ar: دفع قيمة الطلب %s

en: Pay for this order
ar: الدفع مقابل هذا الطلب

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account.
ar: الدفع بواسطة PayPal؛ يمكنك الدفع باستخدام بطاقتك الائتمانية إذا لم يكن لديك حساب على PayPal.

en: Pay with cash upon delivery.
ar: الدفع عند التسليم مباشرة.

en: PayPal %1$s payment failed. PayPal Order ID: %2$s
ar: فشل الدفع مت خلال ⁦%1$s⁩ PayPal. معرِّف طلب PayPal: ⁦%2$s⁩

en: PayPal Account Restricted
ar: تم تقييد حساب PayPal

en: PayPal Buttons
ar: أزرار PayPal

en: PayPal Payments
ar: مدفوعات PayPal

en: PayPal Payments lets you offer PayPal, Venmo (US only), Pay Later options and more.
ar: تتيح لك مدفوعات PayPal عرض PayPal وVenmo (الولايات المتحدة فقط) والدفع لاحقًا والمزيد.

en: PayPal Standard
ar: PayPal القياسي

en: PayPal Standard does not support your store currency (%s).
ar: لا يدعم الحل PayPal Standard عملة متجرك (%s).

en: PayPal Standard does not support your store currency.
ar: PayPal Standard لا يدعم عملة متجرك.

en: PayPal Standard redirects customers to PayPal to enter their payment information.
ar: يُعيد معيار PayPal توجيه العملاء إلى PayPal لإدخال معلومات الدفع الخاصة بهم.

en: PayPal acceptance mark
ar: شعار قبول الدفع بواسطة PayPal

en: PayPal allows us to send one address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing. Turning this option off may prevent PayPal Seller protection from applying.
ar: يسمح لنا PayPal بإرسال عنوان واحد. إذا كنت تستخدم PayPal لبطاقات الشحن، فقد تفضّل إرسال عنوان الشحن بدلاً من الفوترة. قد يؤدي إيقاف تشغيل هذا الخيار إلى منع تطبيق الحماية على البائع في PayPal.

en: PayPal capture authorized payment failed
ar: فشل الدفع المعتمد الحصول على الدفع من PayPal

en: PayPal email
ar: بريد PayPal الإلكتروني

en: PayPal email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني لـ PayPal

en: PayPal email address:
ar: عنوان البريد الإلكتروني لـ PayPal:

en: PayPal identity token
ar: ‏(Identity Token) حسابك في PayPal

en: PayPal order creation failed. PayPal debug ID: %1$s
ar: فشل إنشاء طلب PayPal. معرِّف تصحيح PayPal: ⁦%1$s⁩

en: PayPal payment approval failed. PayPal Order ID: %1$s. Status: %2$s
ar: تعذّر اعتماد الدفع بواسطة PayPal. معرِّف طلب PayPal: ⁦%1$s⁩. الحالة: ⁦%2$s⁩

en: PayPal payment approved. PayPal Order ID: %1$s
ar: تم اعتماد الدفع بواسطة PayPal. معرِّف طلب PayPal: ⁦%1$s⁩

en: PayPal payment authorized. Transaction ID: %1$s. Change payment status to processing or complete to capture funds.
ar: تم تفويض الدفع من PayPal. معرّف المعاملة: ⁦%1$s⁩. غير حالة الدفع إلى جارٍ المعالجة أو تم للحصول على الأموال.

en: PayPal payment captured. Transaction ID: %1$s.
ar: الحصول على الدفع من PayPal. معرّف المعاملة: ⁦%1$s⁩.

en: PayPal sandbox
ar: الوضع الاختباري PayPal sandbox

en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a <a href="%s">developer account</a>.
ar: يمكن استخدام وضع الحماية PayPal sandbox لاختبار عمليات الدفع. سجّل كـ <a href="%s">حساب مطوّر</a>.

en: PayPal uses this method of communicating when sending back transaction information.
ar: PayPal يستخدم هذا الأسلوب من التواصل عند إرسال معلومات المعاملة مرة أخرى.

en: PayU India
ar: PayU في الهند

en: PayU for WooCommerce
ar: إضافة PayU الخاصة بـ WooCommerce

en: Payer PayPal address
ar: عنوان PayPal للدافع

en: Payer first name
ar: الاسم الأول للدافع

en: Payer last name
ar: الاسم الأخير للدافع

en: Paying customer
ar: عميل قائم بالدفع

en: Payment
ar: الدفع

en: Payment %s via IPN.
ar: الدفع (%s) عبر إشعار الدفع الفوري (IPN).

en: Payment Method
ar: طرق الدفع

en: Payment Providers
ar: مزوِّدو الدفع

en: Payment Tokens
ar: رموز الدفع المميزة

en: Payment URL
ar: عنوان الموقع للدفع

en: Payment action
ar: إجراء الدفع

en: Payment authorized. Change payment status to processing or complete to capture funds.
ar: تم اعتماد عملية الدفع. غيّر حالة الدفع إلى قيد التنفيذ أو مُكتمل للحصول على الأموال.

en: Payment complete event failed.
ar: فشل حدث إكمال الدفع

en: Payment complete.
ar: اكتمل الدفع.

en: Payment could not be captured - Auth ID: %1$s, Status: %2$s
ar: تعذّر القبض على مبلغ الدفعة - مُعرّف الاعتماد: %1$s، الحالة: %2$s

en: Payment could not be captured: %s
ar: تعذّر القبض على مبلغ الدفعة: %s

en: Payment data including token and provider.
ar: بيانات الدفع بما في ذلك الرمز والمزود.

en: Payment for cancelled order %s received
ar: تم استلام المبلغ المدفوع للطلب الملغي %s

en: Payment for order #%1$s from %2$s has failed. The order was as follows:
ar: فشلت عملية الدفع مقابل الطلب #%1$s من %2$s. كان الطلب على النحو التالي:

en: Payment for order %s refunded
ar: تم استرداد مبلغ الطلب %s

en: Payment for order %s reversed
ar: تم إلغاء الدفعة مقابل الطلب %s

en: Payment gateway
ar: بوابة الدفع

en: Payment gateway ID.
ar: مُعرّف بوابة الدفع.

en: Payment gateway description on checkout.
ar: وصف بوابة الدفع عند عملية إتمام الطلب.

en: Payment gateway enabled status.
ar: حالة بوابة الدفع المُفعلة.

en: Payment gateway field values to update.
ar: قيم حقول بوابة الدفع لتحديثها.

en: Payment gateway method description.
ar: وصف طريقة بوابة الدفع.

en: Payment gateway method title.
ar: عنوان طريقة بوابة الدفع.

en: Payment gateway settings.
ar: إعدادات بوابة الدفع.

en: Payment gateway sort order.
ar: ترتيب فرز بوابة الدفع.

en: Payment gateway title on checkout.
ar: عنوان بوابة الدفع عند عملية إتمام الطلب.

en: Payment gateways can use cURL to communicate with remote servers to authorize payments, other plugins may also use it when communicating with remote services.
ar: بوابات الدفع يمكن أن تستخدم cURL للاتصال بالخوادم عن بعد لتفويض الدفعات، ومن الممكن أن تستخدمها إضافات أخرى أيضًا عند الإتصال مع الخدمات عن بعد.

en: Payment has been received (paid), and the stock has been reduced. The order is awaiting fulfillment.
ar: تم تلقي عملية الدفع (تم الدفع)، وتم تقليل المخزون. الطلب في انتظار الإنجاز.

en: Payment method
ar: طريقة الدفع

en: Payment method ID.
ar: مُعرف طريقة الدفع.

en: Payment method deleted.
ar: تم حذف طريقة الدفع.

en: Payment method description that the customer will see on your checkout.
ar: وصف وسيلة الدفع الذي سوف يراه الزبون في صفحة إتمام الطلب.

en: Payment method description that the customer will see on your website.
ar: وصف طريقة الدفع الذي سوف يراه الزبون على موقعك.

en: Payment method is missing.
ar: طريقة الدفع مفقودة.

en: Payment method successfully added.
ar: تمت إضافة طريقة الدفع بنجاح.

en: Payment method title.
ar: عنوان طريقة الدفع.

en: Payment method:
ar: وسيلة الدفع:

en: Payment methods
ar: طرق الدفع

en: Payment of %1$s was captured - Auth ID: %2$s, Transaction ID: %3$s
ar: تم الحصول على مبلغ عملية الدفع لـ %1$s - مُعرّف الاعتماد: %2$s، مُعرّف المعاملة: %3$s

en: Payment pending (%s).
ar: مدفوعات في الإنتظار (%s).

en: Payment pending (reason: %s).
ar: مدفوعات مُعلّقة (السبب: %s).

en: Payment provider identifier.
ar: معرّف مزود الدفع.

en: Payment provider information.
ar: معلومات مزود الدفع.

en: Payment request
ar: طلب الدفع

en: Payment status
ar: حالة المدفوعات

en: Payment to be made upon delivery.
ar: الدفع سيتم عند التسليم.

en: Payment token from the payment provider.
ar: رمز الدفع من مزود الدفع.

en: Payment via
ar: الدفع بواسطة

en: Payment via %1$s (%2$s).
ar: الدفع بواسطة ⁦%1$s⁩ (%2$s).

en: Payment via %s
ar: الدفع عبر %s

en: Payment was declined.
ar: تم رفض عملية الدفع.

en: Payment:
ar: الدفع:

en: Payments
ar: المدفوعات

en: Payments made simple with WooPayments
ar: أصبحت المدفوعات بسيطة مع WooPayments

en: Payments made simple — including WooPay, a new express checkout feature.
ar: أصبحت المدفوعات بسيطة - بما في ذلك WooPay، ميزة السداد السريعة الجديدة.

en: Payments made simple, with no monthly fees – designed exclusively for WooCommerce stores. Accept credit cards, debit cards, and other popular payment methods.
ar: أصبحت المدفوعات بسيطة، من دون رسوم شهرية - مصممة بشكل حصري لتلائم متاجر WooCommerce. اقبل بطاقات الائتمان وبطاقات الخصم وغيرها من طرق الدفع الشائعة.

en: Paymob is a leading payment gateway in the Middle East and Africa. Accept payments online and in-store with Paymob.
ar: Paymob هو بوابة دفع رائدة في الشرق الأوسط وشمال إفريقيا. اقبل المدفوعات عبر الإنترنت وداخل المتجر من خلال Paymob.

en: Payoneer Checkout is the next generation of payment processing platforms, giving merchants around the world the solutions and direction they need to succeed in today's hyper-competitive global market.
ar: يُعد Payoneer Checkout الجيل التالي لمنصات معالجة الدفع، ما يمنح التجار في جميع أنحاء العالم الحلول والتوجيهات التي يحتاجون إليها لتحقيق النجاح في السوق العالمية ذات التنافسية العالية في الوقت الحاضر.

en: Payoneer Checkout is the next generation of payment processing platforms, giving merchants around the world the solutions and direction they need to succeed in today’s hyper-competitive global market.
ar: يُعد Payoneer Checkout الجيل التالي لمنصات معالجة الدفع، ما يمنح التجار في جميع أنحاء العالم الحلول والتوجيهات التي يحتاجون إليها لتحقيق النجاح في السوق العالمية ذات التنافسية العالية في الوقت الحاضر.

en: Paysandú
ar: بايساندو

en: Paystack
ar: شركة Paystack

en: Paystack helps African merchants accept one-time and recurring payments online with a modern, safe, and secure payment gateway.
ar: تساعد شركة Paystack التجار الأفارقة على قبول المدفوعات على دفعة واحدة والمدفوعات المتكررة عبر الإنترنت باستخدام بوابة دفع عصرية وسالمة وآمنة.

en: Pedernales
ar: بيديرناليس

en: Peloponnese
ar: بيلوبونيز

en: Pemba North
ar: شمال بيمبا

en: Pemba South
ar: جنوب بيمبا

en: Penang (Pulau Pinang)
ar: بينانق (بولاو بينغ)

en: Pending
ar: معلّق

en: Pending items
ar: العناصر المعلقة

en: Pending orders are unpaid and may have been abandoned by the customer. They will be trashed after the specified duration.
ar: تكون الطلبات المعلّقة غير مدفوعة وقد يتم التخلي عنها من قبل العميل. سيتم إرسالها إلى سلة المحذوفات بعد المدة المحددة.

en: Pending payment <span class="count">(%s)</span> | Pending payment <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: بانتظار الدفع <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: بانتظار الدفع <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: بانتظار الدفع <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: بانتظار الدفع <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: بانتظار الدفع <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: بانتظار الدفع <span class="count">(%s)</span>

en: Pennsylvania
ar: بنسلفانيا

en: Per class: Charge shipping for each shipping class individually
ar: لكل فئة: رسوم شحن لكل فئة شحن على حدة

en: Per order: Charge shipping for the most expensive shipping class
ar: لكل طلب: رسوم شحن لأغلى فئة شحن

en: Per your %1$sstore settings%2$s, inventory management is <strong>disabled</strong>.
ar: حسب ⁦%1$s⁩إعدادات المتجر⁦%2$s⁩ لديك، تم <strong>تعطيل</strong> إدارة المخزون.

en: Per your %1$sstore settings%2$s, taxes are not enabled.
ar: وفقًا ⁦%1$s⁩لإعدادات متجرك⁦%2$s⁩، لم يتم تمكين الضرائب.

en: Peravia
ar: بيرافيا

en: Percentage complete.
ar: اكتملت النسبة المئوية.

en: Percentage discount
ar: خصم بالنسبة المئوية

en: Percentage of cart total
ar: نسبة مئوية محددة من مجموع سلة المشتريات

en: Perfect
ar: مثالي

en: Period
ar: فترة

en: Permalink of the product that the review belongs to.
ar: الرابط الدائم للمنتج الذي تنتمي إليه المراجعة.

en: Permalink template for the product.
ar: قالب الرابط الدائم للمنتج.

en: Permanently delete a product from the store. This action cannot be undone.
ar: احذف منتجًا نهائيًا من المتجر. لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء.

en: Permission #%d not found.
ar: الإذن رقم %d غير موجود.

en: Permission ID
ar: مُعرّف الإذن

en: Permissions
ar: الأذونات

en: Permissions is missing.
ar: الصلاحيات مفقودة.

en: Pernambuco
ar: بيرنامبوكو

en: Personal data removal
ar: إزالة البيانات الشخصية

en: Personal data removed.
ar: تمت إزالة البيانات الشخصية.

en: Personal data retention
ar: الاحتفاظ بالبيانات الشخصية

en: Personal data within order %s has been retained.
ar: تم الاحتفاظ بالبيانات الشخصية داخل الطلب %s.

en: Personalize homepage
ar: تخصيص الصفحة الرئيسية

en: Personalize your store's homepage
ar: تخصيص الصفحة الرئيسية لمتجرك

en: Peru
ar: بيرو

en: Pest
ar: بشت

en: Petén
ar: بيتن

en: Phang Nga
ar: فانغ نغا

en: Phatthalung
ar: فاتالونغ

en: Phayao
ar: فاياو

en: Phetchabun
ar: فيتشابون

en: Phetchaburi
ar: براتشينبوري

en: Phichit
ar: فيتشيت

en: Philippine peso
ar: بيسو فلبيني

en: Philippines
ar: الفلبين

en: Phitsanulok
ar: فيتسانولوك

en: Phone
ar: الهاتف

en: Phone (optional)
ar: الهاتف (اختياري)

en: Phone Number
ar: رقم الهاتف

en: Phone number
ar: رقم الهاتف

en: Phone number.
ar: رقم الهاتف.

en: Phongsaly
ar: فونغسالي

en: Phrae
ar: فراي

en: Phuket
ar: فوكيت

en: Physical address
ar: يجب أن يكون عنوانًا فعليًّا.

en: Physical products
ar: المنتجات المادية

en: Piauí
ar: بياوي

en: Pichincha
ar: بيشينشا

en: Pick up an order, then just pay, print, package and post.
ar: استلم طلبًا، ثم ما عليك سوى دفع مقابله وطباعته وتغليفه وإرساله.

en: Pickup
ar: تسلم

en: Pickup address
ar: عنوان التحصيل

en: Pickup cost: %s
ar: تكلفة الاستلام: %s

en: Pickup details
ar: تفاصيل التحصيل

en: Pickup location
ar: موقع التحصيل

en: Pinterest for WooCommerce
ar: Pinterest لـ WooCommerce

en: Pitcairn
ar: بيتكيرن

en: Place order
ar: تأكيد الطلب

en: Placeholder
ar: عنصر نائب Placeholder

en: Placeholder image
ar: صورة العنصر النائب

en: Placeholder image used to represent a product being showcased in a hero section.
ar: صورة العنصر النائب المستخدمة لتمثيل منتج يُعرض في قسم الأجزاء الرئيسية.

en: Placeholder image used to represent a product being showcased in a hero section. 1 out of 2.
ar: صورة العنصر النائب المستخدمة لتمثيل منتج يُعرض في قسم الأجزاء الرئيسية. 1 من أصل 2.

en: Placeholder image used to represent a product being showcased in a hero section. 2 out of 2.
ar: صورة العنصر النائب المستخدمة لتمثيل منتج يُعرض في قسم الأجزاء الرئيسية. 2 من أصل 2.

en: Placeholder image used to represent a product being showcased.
ar: صورة العنصر النائب المستخدمة لتمثيل منتج يُعرض.

en: Placeholder image used to represent products being showcased in a banner.
ar: صورة العنصر النائب المستخدمة لتمثيل منتجات تُعرض في الشعار.

en: Placeholder image used to represent products being showcased in featured categories banner. 1 out of 3.
ar: صورة العنصر النائب المستخدمة لتمثيل منتجات تُعرض في شعار التصنيفات المميزة. 1 من أصل 3.

en: Placeholder image used to represent products being showcased in featured categories banner. 2 out of 3.
ar: صورة العنصر النائب المستخدمة لتمثيل منتجات تُعرض في شعار التصنيفات المميزة. 2 من أصل 3.

en: Placeholder image used to represent products being showcased in featured categories banner. 3 out of 3
ar: صورة العنصر النائب المستخدمة لتمثيل منتجات تُعرض في شعار التصنيفات المميزة. 3 من أصل 3

en: Placeholder image used to represent products being showcased under the social media icons. 1 out of 4.
ar: صورة العنصر النائب المستخدمة لتمثيل منتجات تُعرض أسفل أيقونات شبكات التواصل الاجتماعي. 1 من أصل 4.

en: Placeholder image used to represent products being showcased under the social media icons. 2 out of 4.
ar: صورة العنصر النائب المستخدمة لتمثيل منتجات تُعرض أسفل أيقونات شبكات التواصل الاجتماعي. 2 من أصل 4.

en: Placeholder image used to represent products being showcased under the social media icons. 3 out of 4.
ar: صورة العنصر النائب المستخدمة لتمثيل منتجات تُعرض أسفل أيقونات شبكات التواصل الاجتماعي. 3 من أصل 4.

en: Placeholder image used to represent products being showcased under the social media icons. 4 out of 4.
ar: صورة العنصر النائب المستخدمة لتمثيل منتجات تُعرض أسفل أيقونات شبكات التواصل الاجتماعي. 4 من أصل 4.

en: Placeholder image with the avatar of the user who is writing the testimonial.
ar: صورة العنصر النائب مع أفاتار المستخدم الذي يكتب التوصيات.

en: Placeholder text to be displayed in text inputs.
ar: نص العنصر النائب الذي سيتم عرضه في مدخلات النص.

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Plain text template
ar: قالب النص العادي

en: Plateau
ar: بلاتو

en: Platform %s not found.
ar: لم يتم العثور على المنصة %s .

en: Platform to track.
ar: المنصة المراد تعقبها.

en: Platform version to track.
ar: إصدار المنصة المراد تعقبها.

en: Play
ar: تشغيل

en: Please <a href="%1$s">Install the WooCommerce.com Update Manager</a> to continue receiving the updates and streamlined support included in your WooCommerce.com subscriptions. Alternatively, you can <a href="%2$s">download</a> and install it manually.
ar: يرجى تثبيت <a href="%1$s">مدير التحديثات في WooCommerce.com</a> لمواصلة تلقي التحديثات والدعم المبسط المتضمنَين في اشتراكات WooCommerce.com الخاصة بك. بدلاً من ذلك، يمكنك <a href="%2$s">تنزيله</a> وتثبيته يدويًا.

en: Please <a href="%1$s">activate the WooCommerce.com Update Manager</a> to continue receiving the updates and streamlined support included in your WooCommerce.com subscriptions.
ar: يرجى <a href="%1$s">تفعيل مدير التحديثات في WooCommerce.com</a> لمواصلة تلقي التحديثات والدعم المبسط المتضمن في اشتراكات WooCommerce.com الخاصة بك.

en: Please check your email for the order confirmation.
ar: يرجى التحقق من بريدك الإلكتروني لتأكيد الطلب.

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
ar: الرجاء إختيار منتج لإضافته سلة مشترياتك&hellip;

en: Please choose product options by visiting <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.
ar: يرجى تحديد خيارات المنتج من خلال زيارة <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.

en: Please choose product options for %1$s.
ar: يُرجى اختيار خيارات المنتجات ⁦%1$s⁩.

en: Please choose product options&hellip;
ar: رجاء حدد خصائص المنتج&hellip;

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
ar: الرجاء إختيار كمية المنتجات التي ترغب بإضافتها إلى سلة مشترياتك&hellip;

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
ar: الرجاء تضمين هذه المعلومات عند طلب الدعم:

en: Please create a password for your account.
ar: يرجى إنشاء كلمة مرور لحسابك.

en: Please enter a coupon code.
ar: يرجى إدخال رمز القسيمة.

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
ar: الرجاء إدخال بادئة لأرقام الفواتير. إذا كنت تستخدم حساب PayPal لعدة متاجر، تأكد بأن تكون البادئة مختلفة وفريدة لأن PayPal لن يسمح بالطلبات ذات أرقام الفواتير المكررة.

en: Please enter a stronger password.
ar: يرجى إدخال كلمة مرور أقوى.

en: Please enter a valid Eircode.
ar: يرجى إدخال Eircode صالح.

en: Please enter a valid email address
ar: الرجاء إدخال عنوان بريد إلكتروني صحيح

en: Please enter a valid email address.
ar: يرجى إدخال عنوان بريد إلكتروني صالح.

en: Please enter a valid email at checkout to use coupon code "%s".
ar: يرجى إدخال بريد إلكتروني صالح عند السداد لاستلام كود القسيمة "%s".

en: Please enter a valid email to use coupon code "%s".
ar: يرجى إدخال بريد إلكتروني صالح لاستلام كود القسيمة "%s".

en: Please enter a valid number.
ar: يُرجى إدخال رقم صحيح.

en: Please enter a valid order ID
ar: رجاء أدخل رقم طلب صحيح

en: Please enter a valid postcode / ZIP.
ar: الرجاء إدخال رمز بريدي صحيح.

en: Please enter a valid reply-to email address.
ar: يُرجى إدخال عنوان "الرد على" بريد إلكتروني صالح.

en: Please enter a value with one decimal point (%s) without thousand separators.
ar: يرجى إدخال قيمة بعلامة عشرية واحدة (%s) من دون فواصل الآلاف.

en: Please enter a value with one monetary decimal point (%s) without thousand separators and currency symbols.
ar: يرجى إدخال قيمة بعلامة عشرية نقدية واحدة (%s) من دون فواصل الآلاف ورموز العملات.

en: Please enter an address to continue.
ar: يرجى إدخال عنوان للمتابعة.

en: Please enter in a value less than the regular price.
ar: فضلًا أدخل قيمة أقل من السعر الافتراضي.

en: Please enter in country code with two capital letters.
ar: فضلًا أدخل رمز البلد بحرفين إنجليزية كبيرة (كابتل).

en: Please enter only numbers and hyphens (-).
ar: يرجى إدخال أرقام وشرطات (-) فقط.

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
ar: الرجاء إدخال بريدك الإلكتروني المسجل في PayPal، هذا الحقل مطلوب لتتمكن من إستقبال المبالغ المدفوعة إليك.

en: Please enter your current password.
ar: فضلًا أدخل كلمة مرورك الحالية.

en: Please enter your password.
ar: يرجى إدخال كلمة المرور.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
ar: رجاء ادخل البيانات في الأعلى لترى طرق الشحن المتوفرة.

en: Please fill out all password fields.
ar: الرجاء تعبئة جميع حقول كلمات المرور.

en: Please follow the link below to complete the sign-up process and join the "{product_name}" waitlist.
ar: يرجى اتباع الرابط أدناه لإكمال عملية التسجيل والانضمام إلى قائمة انتظار "{product_name}".

en: Please log in to your account below to continue to the payment form.
ar: يرجى تسجيل الدخول إلى حسابك أدناه للاستمرار إلى صفحة نموذج الدفع.

en: Please log in to your account to view this order.
ar: يرجى تسجيل الدخول إلى حسابك لعرض هذا الطلب.

en: Please note that couriers may need some time to provide the latest shipping information.
ar: يُرجى ملاحظة أن شركات الشحن قد تحتاج إلى بعض الوقت لتوفير أحدث معلومات التتبع.

en: Please provide a valid %s
ar: يرجى توفير %s صالح

en: Please provide a valid account username.
ar: يرجى إدخال اسم حساب صالح.

en: Please provide a valid email address.
ar: نرجوا تزويدنا ببريد إلكتروني صحيح.

en: Please provide a valid order ID.
ar: يرجى إدخال معرِّف طلب صالح.

en: Please provide a valid promo note name.
ar: يرجى تقديم اسم ملحوظة ترويجية صالح.

en: Please provide an array of IDs through the noteIds param.
ar: يرجى تقديم مصفوفة المعرِّفات من خلال معامل noteIds.

en: Please rate the product.
ar: الرجاء تقييم المنتج.

en: Please re-enter your password.
ar: الرجاء إعادة كتابة كلمة مرورك.

en: Please read and accept the terms and conditions to proceed with your order.
ar: يرجى قراءة الشروط والأحكام وقبولها للمضي قدمًا في طلبك.

en: Please review the errors above.
ar: يرجى مراجعة الأخطاء الواردة أعلاه.

en: Please see the <a href="https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/ua/privacy-full">PayPal Privacy Policy</a> for more details.
ar: يرجى الاطلاع على <a href="https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/ua/privacy-full">سياسة الخصوصية لـ PayPal</a> للحصول على مزيد من التفاصيل.

en: Please select a customer.
ar: الرجاء اختيار العميل.

en: Please select a product.
ar: تحديد منتج

en: Please select a rating
ar: الرجاء إختيار تقييم للمنتج

en: Please select a valid quantity to add to the cart.
ar: يُرجى تحديد كمية صالحة لإضافتها إلى عربة التسوق.

en: Please select product attributes before adding to cart.
ar: يُرجى تحديد خصائص المنتج قبل إضافته إلى سلة التسوق.

en: Please select some items.
ar: رجاءً حدد بعض العناصر.

en: Please select some product options before adding this product to your cart.
ar: الرجاء تحديد بعض خيارات المنتج قبل إضافة هذا المنتج إلى سلة مشترياتك.

en: Please select some products to add to the cart.
ar: يُرجى اختيار بعض المنتجات لإضافتها إلى السلة.

en: Please send a check to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
ar: الرجاء إرسال شيك لـ اسم المتجر، شارع المتجر، مدينة المتجر، محافظة/ولاية المتجر، الرمز البريدي للمتجر.

en: Please specify hook and/or group of actions to cancel.
ar: يرجى تحديد موضع الإضافة و/أو مجموعة الإجراءات المراد إلغاؤه.

en: Please specify hook of action to cancel.
ar: يرجى تحديد موضع إضافة الإجراء المراد إلغاؤه.

en: Please use different source (--from) and destination (--to) datastores.
ar: يرجى استخدام متاجر بيانات مختلفة ذات المصدر (--من) والوجهة (--إلى).

en: Please visit the <a href="%s" target="_blank">subscriptions page</a> and renew to continue receiving updates.
ar: يرجى زيارة <a href="%s" target="_blank">صفحة الاشتراكات</a> والتجديد للاستمرار في تلقي التحديثات.

en: Please {login_link} to sign up for stock notifications.
ar: من فضلك {login_link} للتسجيل للحصول على إشعارات الأسهم.

en: Please, provide an attribute name.
ar: يرجى إدخال اسم السمة.

en: Plugin
ar: الإضافة

en: Plugin Activation Error
ar: خطأ في تفعيل الإضافة

en: Plugin URL.
ar: عنوان الموقع للإضافة.

en: Plugin activation has been scheduled.
ar: تمت جدولة تفعيل الإضافة.

en: Plugin author URL.
ar: عنوان الموقع للمؤلف الإضافة.

en: Plugin author name.
ar: اسم مؤلف الإضافة.

en: Plugin basename. The path to the main plugin file relative to the plugins directory.
ar: اسم قاعدة الإضافة. المسار إلى ملف الإضافة الأساسي بالنسبة إلى دليل الإضافات.

en: Plugin installation has been scheduled.
ar: تمت جدولة تثبيت الإضافة.

en: Plugin installed by %1$s on %2$s.
ar: تم تثبيت الإضافة بواسطة ⁦%1$s⁩ على ⁦%2$s⁩

en: Plugin installed by %1$s on %2$s. <a target="_blank" href="%3$s">More information</a>
ar: تم تثبيت الإضافة بواسطة ⁦%1$s⁩ على ⁦%2$s⁩ <a target="_blank" href="%3$s">مزيد من المعلومات</a>

en: Plugin name.
ar: اسم الإضافة.

en: Plugin slug used in https://wordpress.org/plugins/{slug}.
ar: اسم الإضافة اللطيف المستخدم في https://wordpress.org/plugins/{slug}.

en: Plugin slug.
ar: اسم إضافة لطيف.

en: Plugin status.
ar: حالة الإضافة.

en: Plugins
ar: إضافات

en: Plugins must be a non-empty array.
ar: يجب أن تكون الإضافات مصفوفة غير فارغة.

en: Plugins were successfully activated.
ar: تم تفعيل الإضافات بنجاح.

en: Plugins were successfully installed.
ar: تم تثبيت الإضافات بنجاح.

en: Point of Sale
ar: نقطة البيع

en: Poland
ar: بولندا

en: Polish z&#x142;oty
ar: زلوتي بولندي

en: Poltavshchyna
ar: بولتافشتشينا

en: Pondicherry (Puducherry)
ar: بونديتشيري

en: Popular tags
ar: وسوم مشهورة

en: Popularity
ar: الشعبية

en: Popularity (sales)
ar: الشهرة حسب المبيعات

en: Port Said
ar: بورسعيد

en: Portland
ar: بورتلاند

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Portuguesa
ar: بورتوغيزا

en: Position
ar: الموضع

en: Post Type Counts
ar: تعداد نوع المقالة

en: Post password.
ar: كلمة المرور التدوينة.

en: Post-purchase note
ar: ملاحظة ما بعد الشراء

en: Postal Code
ar: الرمز البريدي

en: Postal code
ar: الرمز البريدي

en: Postal code (optional)
ar: الرمز البريدي (اختياري)

en: Postal code.
ar: الرمز البريدي.

en: Postal/ZIP code.
ar: الرمز البريدي/ZIP.

en: Postcode
ar: الرمز البريدي

en: Postcode / ZIP
ar: الرمز البريدي / ZIP

en: Postcode / ZIP.
ar: الرمز البريدي / ZIP.

en: Postcode / ZIP:
ar: الرمز البريدي / ZIP:

en: Postcode for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all areas. Wildcards (*) and ranges for numeric postcodes (e.g. 12345...12350) can also be used.
ar: الرمز البريدي لهذه القاعدة. استخدام فاصلة منقوطة (;) للفصل بين القيم المتعددة. اتركه فارغا لتطبيقه على جميع المناطق. ويمكن استخدام أحرف البدل (*) ونطاقات الرموز البريدية الرقمية (على سبيل المثال 12345...12350) أيضاً.

en: Postcode/ZIP, it doesn't support multiple values. Deprecated as of WooCommerce 5.3, 'postcodes' should be used instead.
ar: الرمز البريدي / ZIP، لا يدعم قيم متعددة. تم إهماله وهجره اعتبارًا من WooCommerce 5.3، يجب استخدام 'الرموز البريدية' بدلاً من ذلك.

en: Postcodes containing wildcards (e.g. CB23*) or fully numeric ranges (e.g. <code>90210...99000</code>) are also supported. Please see the shipping zones <a href="%s" target="_blank">documentation</a> for more information.
ar: الرموز البريدية التي تتضمن أحرف البدل (مثل CB23*) أو مجموعات رقمية بالكامل (مثل <code>90210...99000</code>) مدعومة أيضًا. يُرجى الاطلاع على <a href="%s" target="_blank">وثائق</a>) مناطق الشحن لمزيد من المعلومات.

en: Posts tagged &ldquo;%s&rdquo;
ar: مقالات تحت الوسم &ldquo;%s&rdquo;

en: Potentially unsecured files were found in your uploads directory
ar: تم العثور على ملفات من المحتمل أن تكون غير آمنة في دليل عمليات الرفع الخاص بك

en: Potosí
ar: بوتوسي - بوليفيا

en: Pound sterling
ar: جنيه إسترليني

en: Pounds
ar: رطل

en: Powered by %1$s with %2$s
ar: مدعومة بـ ⁦%1$s⁩ من خلال ⁦%2$s⁩

en: Powerful yet easy-to-use solution:
ar: حل فعّال وسهل الاستخدام:

en: Powerful, "all in one" solution for gift certificates, store credits, discount coupons and vouchers.
ar: حل شامل فعال لشهادات الهدايا وأرصدة المتاجر وقسائم الخصومات والكوبونات.

en: Požega-Slavonia County
ar: مقاطعة بوزيغا سلافونيا

en: Prachin Buri
ar: براشينبوري

en: Prachuap Khiri Khan
ar: براتشواب خيري خان

en: Prahova
ar: براهوفا

en: Prefecture
ar: المحافظة

en: Preferred address autocomplete provider
ar: مزود الإكمال التلقائي للعنوان المفضل

en: Premium support
ar: الدعم الفني المميز

en: Presidente Hayes
ar: بريسيدينتي هاييس

en: Prevent buyers from changing the shipping address.
ar: امنع المشترين من تغيير عنوان الشحن.

en: Preview
ar: معاينة

en: Preview your email template. You can also test on different devices and send yourself a test email.
ar: قم بمعاينة نموذج البريد الإلكتروني الخاص بك. يمكنك أيضًا الاختبار على أجهزة مختلفة وإرسال رسالة اختبار عبر البريد الإلكتروني إليك.

en: Previewing new template designs. You can customize and test your emails and switch to the new template whenever you are ready.
ar: معاينة تصميمات النماذج الجديدة. يمكنك تخصيص رسائل البريد الإلكتروني واختبارها، والتبديل إلى النموذج الجديد عندما تكون جاهزًا.

en: Previous
ar: السابق

en: Previous (arrow left)
ar: السابق (سهم يسار)

en: Previous image
ar: الصورة السابقة

en: Previous page
ar: الصفحة السابقة

en: Previous price:
ar: السعر السابق:

en: Previous products
ar: المنتجات السابقة

en: Price
ar: السعر

en: Price amount.
ar: مبلغ السعر.

en: Price data for the product in the current line item, including or excluding taxes based on the "display prices during cart and checkout" setting. Provided using the smallest unit of the currency.
ar: بيانات الأسعار للمنتج في عنصر البند الحالي، بما في ذلك أو باستثناء الضرائب القائمة على إعداد "عرض الأسعار من خلال سلة المشتريات والسداد". العناصر المتوافرة باستخدام أصغر وحدة من العملة.

en: Price data provided using the smallest unit of the currency.
ar: بيانات السعر المتوافرة باستخدام أصغر وحدة من العملة.

en: Price display suffix
ar: النص المعروض بعد السعر

en: Price formatted in HTML.
ar: السعر المنسّق في HTML.

en: Price of this shipping rate using the smallest unit of the currency.
ar: سعر هذا الشحن باستخدام أصغر وحدة من العملة.

en: Price prefix for the currency which can be used to format returned prices.
ar: بادئة السعر للعملة التي يمكن استخدامها لتنسيق الأسعار المرتجعة.

en: Price range, if applicable.
ar: نطاق السعر، إن وُجد.

en: Price range: %1$s through %2$s
ar: نطاق السعر: من ⁦%1$s⁩ خلال ⁦%2$s⁩

[ctx: Price range: from-to]
en: %1$s <span aria-hidden="true">&ndash;</span> %2$s
ar: %1$s <span aria-hidden="true"> – </span> %2$s

en: Price string formatted as HTML.
ar: تم تنسيق سلسلة الأسعار كـ HTML.

en: Price:
ar: السعر:

en: Price: %1$s - %2$s
ar: السعر: من ⁦%1$s⁩ إلى ⁦%2$s⁩

en: Price: From %s
ar: السعر: بدءًا من %s

en: Price: From {{min}}
ar: السعر: بدءًا من {{min}}

en: Price: Up to %s
ar: السعر: ما يصل إلى %s

en: Price: Up to {{max}}
ar: السعر: ما يصل إلى {{max}}

en: Price: high to low
ar: السعر: عالٍ إلى منخفض

en: Price: low to high
ar: السعر: منخفض إلى عالٍ

en: Price: {{min}} - {{max}}
ar: السعر: من {{min}} إلى {{max}}

en: Prices entered with tax
ar: الأسعار المُدخلة مع الضريبة

en: Pricing
ar: التسعير

en: Primorje-Gorski Kotar County
ar: مقاطعة بريموريه غورسكي كوتار

en: Prince Edward Island
ar: جزيرة الأمير إدوارد

en: Print at home
ar: الطباعة في المنزل

en: Print shipping labels with %1$sWooCommerce Shipping%2$s
ar: طباعة ملصقات الشحن باستخدام ⁦%1$s⁩شحن WooCommerce%2$s

en: Priority
ar: الأولوية

en: Priority of recommendation.
ar: أولوية التوصية.

en: Priority.
ar: الأولوية.

en: Privacy Policy URL
ar: عنوان URL الخاص بسياسة الخصوصية

en: Privacy policy
ar: سياسة الخصوصية

en: Private note
ar: ملاحظة خاصة

en: Proceed to PayPal
ar: التوجه إلى PayPal

en: Proceed to checkout
ar: التقدم لإتمام الطلب

en: Process payments and prevent fraud
ar: معالجة المدفوعات ومنع الاحتيال

en: Process the action now as if it were run as part of a queue
ar: تنفيذ الإجراء الآن كما لو تم تشغيله كجزء من قائمة الانتظار

en: Process your orders on the go. %1$sGet the app%2$s.
ar: عالج طلباتك في أثناء المضي قدمًا. ⁦%1$s⁩الحصول على التطبيق⁦%2$s⁩.

en: Processing
ar: (قيد التنفيذ)

en: Processing <span class="count">(%s)</span> | Processing <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: قيد التنفيذ <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: قيد التنفيذ <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: قيد التنفيذ <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: قيد التنفيذ <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: قيد التنفيذ <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: قيد التنفيذ <span class="count">(%s)</span>

en: Processing order
ar: طلب قيد التنفيذ

en: Product | Products
ar[0]: المنتج
ar[1]: المنتج
ar[2]: المنتجات
ar[3]: المنتجات
ar[4]: المنتجات
ar[5]: المنتجات

en: Product / Variation
ar: المنتج / النوع

en: Product / Variation title
ar: عنوان المنتج/النوع

[ctx: Product Attribute]
en: Product %s
ar: %s المنتج

en: Product Catalog
ar: كتالوج المنتج

en: Product Categories
ar: تصنيفات المنتجات

en: Product Category Link
ar: رابط تصنيف المنتج

en: Product Export
ar: تصدير منتج

en: Product Filters
ar: عوامل تصفية المنتج:

en: Product Form
ar: نماذج المنتجات

en: Product Forms
ar: نماذج المنتجات

en: Product ID is required.
ar: معرّف المنتج مطلوب

en: Product ID must be numeric.
ar: يجب أن يكون معرّف المنتج رقميًا.

en: Product ID or SKU is required.
ar: مُعرّف المنتج أو رمز المنتج (SKU) مطلوب.

en: Product ID.
ar: مُعرف المنتج.

en: Product IDs
ar: معرفات المنتجات

en: Product Images
ar: صور المنتج

en: Product Import
ar: استيراد منتج

en: Product Link
ar: رابط المنتج

en: Product Pagination
ar: ترقيم صفحات المنتجات

en: Product Reviews
ar: مراجعات المنتجات

en: Product SKU.
ar: رمز المنتج (SKU).

en: Product Search
ar: البحث عن المنتج

en: Product Tag Cloud
ar: سحابة وسم المنتج

en: Product Tag Link
ar: رابط وسم المنتج

en: Product Title
ar: عنوان المنتج

en: Product Type
ar: نوع المنتج

en: Product URL
ar: رابط المنتج

en: Product URL.
ar: رابط المنتج.

en: Product Variation Template
ar: قالب شكل المنتج

en: Product and shipping
ar: المنتج والشحن

en: Product attribute base
ar: تركيبة سمة مخصّصة

en: Product attributes are easy to use.
ar: يسهل استخدام سمات المنتج.

en: Product attributes lookup table
ar: جدول البحث في سمات المنتج

en: Product attributes lookup table data is regenerating
ar: تتم إعادة إنشاء بيانات جدول البحث في سمات المنتج

en: Product attributes lookup table regeneration process has been aborted.
ar: تم إلغاء عملية إعادة إنشاء جدول البحث في سمات المنتج.

en: Product attributes lookup table regeneration process has been resumed.
ar: تمت مواصلة عملية إعادة إنشاء جدول البحث في سمات المنتج.

en: Product attributes' functionality meets my needs.
ar: تستوفي وظائف سمات المنتج احتياجاتي.

en: Product attributes.
ar: سمات المنتج.

en: Product backorder
ar: طلب مسبق للمنتج

en: Product brand base
ar: قاعدة العلامات التجارية للمنتج

en: Product brands
ar: العلامات التجارية للمنتج

en: Product catalog
ar: كتالوج المنتج

en: Product categories
ar: تصنيفات المنتج

en: Product categories detailed reports.
ar: تقارير تفصيلية عن تصنيفات المنتجات.

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top-right of this page.
ar: تصنيفات المنتجات لمتجرك يمكن إدارتها هنا. لتغيير ترتيب التصنيفات في واجهة الموقع، تستطيع السحب والإفلات لترتيبهم. لمشاهدة المزيد اضغط على تبويب "خيارات الشاشة" في أعلى يسار هذه الصفحة.

en: Product categories that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
ar: تصنيفات المنتجات التي سيتم تطبيق القسيمة عليها، أو التي يجب أن تكون في سلة المشتريات من أجل تطبيق "خصم ثابت لسلة المشتريات".

en: Product categories that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
ar: تصنيفات المنتجات التي لن يتم تطبيق القسيمة عليها، أو التي لا يمكن أن تكون في سلة المشتريات من أجل تطبيق "خصم ثابت لسلة المشتريات".

en: Product category IDs.
ar: مُعرِّفات تصنيف المنتج.

en: Product category base
ar: تركيبة تصنيف المنتج

en: Product count
ar: عدد المنتجات

en: Product created
ar: إنشاء منتج

en: Product creation failed, could not find original product: %s
ar: فشلت إضافة المنتج، لا يمكن العثور على المنتج الأصلي: %s

en: Product data
ar: بيانات المنتج

en: Product data this item is linked to.
ar: بيانات المنتج المرتبطة بهذا العنصر.

en: Product deleted
ar: حذف منتج

en: Product description
ar: وصف المنتج

en: Product description.
ar: وصف المنتج.

en: Product dimensions.
ar: أبعاد المنتج.

en: Product display, sorting, and reports may not be accurate until this finishes. It will take a few minutes and this notice will disappear when complete.
ar: قد لا يكون عرض المنتج، والفرز، والتقارير مضبوطة أو صحيحة حتى ينتهي هذا. سوف يستغرق الأمر بضع دقائق وسيختفي هذا الإشعار عند اكتماله.

en: Product download files detailed reports.
ar: تقارير تفصيلية حول ملفات تنزيل المنتج.

en: Product download migration: %1$s (for product %1$d) could not be added to the list of approved download directories.
ar: ترحيل تنزيل المنتج: ⁦%1$s⁩ (للمنتج ⁦%1$d⁩) تتعذر إضافته إلى قائمة أدلة التنزيل المعتمدة.

en: Product downloads detailed reports.
ar: تقارير تفصيلية حول تنزيلات المنتج.

[ctx: Product downloads list]
en: Delete permanently
ar: الحذف نهائيًا

[ctx: Product downloads list]
en: Edit
ar: تحرير

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview product</a>
ar: تم تحديث مسوّدة المنتج. <a target="_blank" href="%s">معاينة المنتج</a>

en: Product external URL. Only for external products.
ar: رابط المنتج الخارجي. للمنتجات الخارجية فقط.

en: Product external button text. Only for external products.
ar: نص زر المنتج الخارجي. للمنتجات الخارجية فقط.

en: Product form Link
ar: رابط نموذج المنتج

en: Product form image
ar: صورة نموذج المنتج

en: Product forms list
ar: قائمة نماذج المنتجات

en: Product forms navigation
ar: التنقل بين نماذج المنتجات

en: Product full description in HTML format.
ar: وصف المنتج بالكامل بتنسيق HTML.

en: Product gallery
ar: معرض صور المنتج

en: Product global unique ID.
ar: المُعرف العالمي الفريد للمنتج.

en: Product height (%s).
ar: ارتفاع المنتج (%s).

en: Product image
ar: صورة المنتج

en: Product image matching by SKU
ar: مطابقة صور المنتج بواسطة وحدة SKU

en: Product image.
ar: صورة المنتج.

en: Product inventory quantity.
ar: كمية المخزون من المنتج.

en: Product inventory status.
ar: حالة المخزون من المنتج.

en: Product inventory threshold for low stock.
ar: حد مخزون المنتج لانخفاضه في المخزون.

en: Product is downloadable.
ar: المنتج قابل للتنزيل.

en: Product is virtual.
ar: المنتج افتراضي.

en: Product item details.
ar: تفاصيل عنصر المنتج.

en: Product length (%s).
ar: طول المنتج (%s).

en: Product link.
ar: رابط المنتج.

en: Product lookup tables
ar: جداول البحث عن المنتجات

en: Product low in stock
ar: منتج منخفض المخزون

en: Product maximum price.
ar: الحد الأقصى لسعر المنتج.

en: Product minimum price.
ar: الحد الأدنى لسعر المنتج.

en: Product must not be associated with these brands for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products associated with these brands will not be discounted.
ar: يجب أن يكون المنتج غير مرتبط بهذه العلامات التجارية لكي تبقى القسيمة صالحة، أما بالنسبة إلى "خصومات المنتج"، لن يتم تخفيض المنتجات التي تحمل هذه العلامات التجارية.

en: Product name
ar: اسم المنتج

en: Product name.
ar: اسم المنتج.

en: Product needs shipping.
ar: المنتج يحتاج إلى شحن.

en: Product not found.
ar: لم يتم العثور على المنتج.

en: Product on sale
ar: منتج مخفض

en: Product or variation ID.
ar: مُعرّف المنتج أو النوع

en: Product out of stock
ar: منتج نفذ من المخزون

en: Product parent ID.
ar: مُعرّف المنتج الأب.

en: Product parent name.
ar: الاسم الأصلي للمنتج.

en: Product permalink.
ar: رابط المنتج الدائم

en: Product permalinks
ar: روابط المنتجات الدائمة

en: Product price.
ar: سعر المنتج.

en: Product promotion
ar: ترويج المنتج

en: Product properties should not be accessed directly.
ar: يجب عدم الوصول إلى خصائص المنتج مباشرةً.

en: Product published. %1$sView Product%2$s
ar: تم نشر المنتج. ⁦%1$s⁩عرض المنتج⁦%2$s⁩

en: Product quantity
ar: كمية المنتج

en: Product ratings
ar: تقييمات المنتج

en: Product regular price.
ar: السعر الافتراضي للمنتج.

en: Product restored
ar: تم استعادة المنتج

en: Product review field exceeds maximum length allowed.
ar: يتجاوز حقل مراجعة المنتج الحد الأقصى للطول المسموح به.

en: Product reviews can now be managed from Products > Reviews.
ar: يمكن إدارة مراجعات المنتج الآن من المنتجات > المراجعات.

en: Product reviews have moved!
ar: تم نقل مراجعات المنتج!

en: Product sale price.
ar: سعر التخفيض للمنتج.

en: Product saved.
ar: تم حفظ المنتج.

en: Product scheduled for: %1$s. <a target="_blank" href="%2$s">Preview product</a>
ar: تمت جدولة المنتج لـ: %1$s. <a target="_blank" href="%2$s">معاينة المنتج</a>

en: Product search
ar: بحث المنتج

en: Product shipping classes
ar: فئات شحن المنتج

en: Product short description
ar: وصف قصير للمنتج

en: Product short description in HTML format.
ar: وصف قصير للمنتج بتنسيق HTML.

en: Product short description.
ar: وصف قصير للمنتج.

en: Product slug.
ar: الاسم اللطيف للمنتج.

en: Product status (post status).
ar: حالة المنتج (حالة المنشور).

en: Product stock
ar: مخزون المنتج

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview product</a>
ar: تمت إضافة المنتج. <a target="_blank" href="%s">معاينة المنتج</a>

en: Product tag base
ar: تركيبة وسم المنتج

en: Product tags
ar: وسوم المنتج

en: Product template name.
ar: اسم قالب المنتج.

en: Product title
ar: عنوان المنتج

en: Product transients cleared
ar: تم مسح ذاكرة المنتجات المؤقتة

en: Product type name.
ar: اسم نوع المنتج.

en: Product type.
ar: نوع المنتج.

en: Product types define available product details and attributes, such as downloadable files and variations. They’re also used for analytics and inventory management.
ar: تُحدّد أنواع المنتجات تفاصيل المنتجات المتوافرة وسماتها، مثل: الملفات والتباينات القابلة للتنزيل. تُستخدم أيضًا للتحليلات وإدارة المخزون.

en: Product updated
ar: تحديث منتج

en: Product updated.
ar: تم تحديث المتج.

en: Product updated. %1$sView Product%2$s
ar: تم تحديث المتج. ⁦%1$s⁩عرض المنتج⁦%2$s⁩

en: Product variation attributes, if applicable.
ar: سمات أنواع المنتج، إذا كان ذلك ممكنًا.

en: Product variations
ar: أنواع المنتج

en: Product variations IDs.
ar: مُعرِّفات أنواع المنتجات.

en: Product weight (%s).
ar: وزن المنتج (%s).

en: Product width (%s).
ar: عرض المنتج (%s).

en: Product with ID "%s" was not found and cannot be added to the cart.
ar: لم يتم العثور على منتج يحمل المعرف "%s" ويتعذر إضافته إلى عربة التسوق.

en: Product(s)
ar: المنتج (المنتجات)

en: Product/variation fields to include in the catalog. Can be an array or comma-separated string.
ar: حقول المنتجات/التباينات المطلوب تضمينها في الكتالوج. يمكن أن تكون مصفوفة أو سلسلة مفصولة بفاصلة.

en: Products
ar: المنتجات

en: Products by Rating list
ar: المنتجات حسب قائمة التقييم

en: Products catalog file URL. Null when catalog is not ready.
ar: عنوان الموقع لملف كتالوج المنتجات. لا شيء عندما لا يكون الكتالوج جاهزًا.

en: Products catalog generation status.
ar: حالة إنشاء كتالوج المنتجات.

en: Products detailed reports.
ar: تقارير تفصيلية عن المنتجات.

en: Products in cart
ar: المنتجات في عربة التسوق

en: Products in this group
ar: المنتجات في هذه المجموعة

en: Products list
ar: قائمة المنتجات

en: Products navigation
ar: تصفّح المنتجات

en: Products per row
ar: المنتجات لكل صفحة

en: Products sold
ar: المنتجات المباعة

en: Products sold.
ar: المنتجات المباعة.

en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
ar: منتجات تحت الوسم &ldquo;%s&rdquo;

en: Products that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
ar: المنتجات التي سيتم تطبيق القسيمة عليها، أو التي يجب أن تكون في سلة المشتريات من أجل تطبيق "خصم ثابت لسلة المشتريات".

en: Products that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
ar: المنتجات التي لن يتم تطبيق القسيمة عليها، أو تلك التي لا يمكن أن تكون في سلة المشتريات من أجل "خصم ثابت لسلة المشتريات" ليتم تطبيقها.

en: Products totals.
ar: مجموع المنتجات.

en: Products you’ve viewed: we’ll use this to, for example, show you products you’ve recently viewed
ar: المنتجات التي شاهدتها: سنستخدم هذا – على سبيل المثال – لنعرض لك المنتجات التي شاهدتها مؤخرًا

en: Profile &rarr;
ar: ملف تعريف &rarr;

en: Profile Setup Wizard
ar: معالج إعداد الملف الشخصي

en: Properties of the main product image.
ar: خصائص صورة المنتج الأساسي.

en: Protect your WooCommerce Store with Jetpack Backup.
ar: احم متجرك على WooCommerce باستخدام Jetpack Backup.

en: Protect your store and your shoppers with Jetpack
ar: حماية متجرك ومتسوقك باستخدام Jetpack

en: Protect your store from unauthorized access.
ar: احمِ متجرك من الوصول غير المصرح به.

en: Province
ar: المحافظة

en: Prykarpattia
ar: بريكارباتيا

en: Public url of the receipt.
ar: عنوان url عام للإيصال.

en: Published
ar: تم النشر

en: Puerto Plata
ar: بويرتو بلاتا

en: Puerto Rico
ar: بورتوريكو

en: Punjab
ar: بنجاب

en: Puntarenas
ar: بونتاريناس

en: Purchase
ar: شراء

en: Purchase note
ar: ملاحظة عملية الشراء

en: Purchased Downloads
ar: تنزيلات العناصر المشتراة

en: Push Notifications
ar: دفع التنبيهات

en: Putrajaya
ar: بوتراجاي

en: Putumayo
ar: بوتومايو

en: Qalyubia
ar: القليوبية

en: Qatar
ar: قطر

en: Qatari riyal
ar: ريال قطري

en: Qena
ar: قنا

en: Qinghai / 青海
ar: تشينغهاي / 青海

en: Qty
ar: الكمية

en: Quality Materials
ar: مواد ذات جودة

en: Quantity
ar: الكمية

[ctx: Quantity in stock]
en: Stock
ar: المخزون

en: Quantity left in stock if stock is low, or null if not applicable.
ar: الكمية المتبقية في المخزون إذا كان المخزون منخفضًا أو فارغًا، إذا لم ينطبق ذلك.

en: Quantity of %s in your cart.
ar: كمية %s الموجودة في سلة التسوق الخاصة بك.

en: Quantity of orders made by the customer.
ar: كمية الطلبات التي تم إجراؤها من قِبل الزبون.

en: Quantity of the item in the current package.
ar: كمية العناصر الموجودة في الطرد الحالي.

en: Quantity of this item to add to the cart.
ar: كمية هذا العنصر لإضافته إلى عربة التسوق.

en: Quantity of this item.
ar: كمية هذا العنصر.

en: Quantity ordered.
ar: الكمية المطلوبة.

en: Quantity refunded.
ar: الكمية المستردة.

en: Quantity.
ar: الكمية.

en: Quebec
ar: كيبيك

en: Queensland
ar: كوينزلاند

en: Query type
ar: نوع الاستعلام

en: Quetzaltenango
ar: كويزالتينانجو

en: Quezon
ar: كيوزون

en: Quiché
ar: كويشي

en: Quick Edit
ar: تحرير سريع

en: Quick edit this review inline
ar: التحرير السريع لهذه المراجعة المُضمنة

en: Quickly bulk print labels
ar: ملصقات طباعة مجمعة بشكل سريع

en: Quindío
ar: كوينديو

en: Quirino
ar: كويرينو

en: REST API
ar: واجهة برمجة تطبيقات REST

en: REST API operations for WooCommerce resources including products, orders, and other store data.
ar: عمليات واجهة برمجة تطبيقات REST لموارد WooCommerce، بما في ذلك المنتجات، والطلبات، وبيانات المتجر الأخرى.

en: REST API version used in the webhook deliveries.
ar: إصدار REST API (واجهة برمجة التطبيقات) تستخدم لتسليمات الـ webhook.

en: REST request GET %1$s failed with: (%2$s) %3$s
ar: فشل GET ⁦%1$s⁩ الخاص بطلب REST من خلال: (⁦%2$s⁩) %3$s

en: REST request POST %1$s failed with: (%2$s) %3$s
ar: فشل POST ⁦%1$s⁩ الخاص بطلب REST من خلال: (⁦%2$s⁩) %3$s

en: Rabat
ar: الرباط

en: Rajasthan
ar: راجستان

en: Rakai
ar: راكاي

en: Random
ar: عشوائي

en: Ranong
ar: رانونغ

en: Rapti
ar: رابتي

en: Ratchaburi
ar: راتشابوري

en: Rate
ar: المبلغ

en: Rate %
ar: السعر %

en: Rate code
ar: شفرة السعر

en: Rate limit Checkout
ar: السداد عند الخروج حسب حد المعدل

en: Rate name
ar: اسم السعر

en: Rate&hellip;
ar: قيم&hellip;

en: Rate&nbsp;%
ar: النسبة %

en: Rated %1$d out of 5
ar: يحمل تصنيفًا قدره ⁦%1$d⁩ من 5

en: Rated %1$s out of 5 based on %2$s customer rating | Rated %1$s out of 5 based on %2$s customer ratings
ar[0]: تم التقييم بـ %1$s من 5 بناءً على تقييم %2$s عملاء
ar[1]: تم التقييم بـ %1$s من 5 بناءً على تقييم عميل واحد
ar[2]: تم التقييم بـ %1$s من 5 بناءً على تقييم %2$s من العملاء
ar[3]: تم التقييم بـ %1$s من 5 بناءً على تقييم %2$s عملاء
ar[4]: تم التقييم بـ %1$s من 5 بناءً على تقييم %2$s عميل
ar[5]: تم التقييم بـ %1$s من 5 بناءً على تقييم %2$s عميل

en: Rated %s out of 5
ar: تم التقييم %s من 5

en: Rates will be configurable and taxes will be calculated during checkout.
ar: ستكون الأسعار قابلة للتكوين وسيتم احتساب الضرائب أثناء السداد.

en: Rating
ar: التقييم

en: Rating: Rated %d out of 5
ar: التقييم: يحمل تقييمًا قدره %d من 5

en: Rating: {{label}}
ar: التقييم: {{label}}

en: Raw shipping method settings for frontend processing.
ar: إعدادات طريقة الشحن الأولي لمعالجة الواجهة الأمامية.

en: Raw unrounded product prices used in calculations. Provided using a higher unit of precision than the currency.
ar: أسعار المنتجات الأولية غير المقرَّبة المستخدمة في العمليات الحسابية. العناصر المتوافرة باستخدام وحدة دقة أعلى من العملة.

en: Rayong
ar: رايونغ

en: Re-create Order Address FTS index
ar: إعادة إنشاء فهرس FTS لعنوان الطلب

en: Re-enter new password
ar: تأكيد كلمة المرور

en: Re-schedule
ar: إعادة الجدولة

en: Re-schedule expired transient files cleanup
ar: إعادة جدولة تنظيف الملفات العابرة منتهية الصلاحية

en: Reach millions of active shoppers across Google with free product listings and ads.
ar: يمكنك الوصول إلى ملايين المتسوقين النشطين عبر غوغل من خلال قوائم المنتجات والإعلانات المجانية.

en: Reach more shoppers and drive sales for your store. Integrate with Google to list your products for free and launch paid ad campaigns.
ar: يمكنك الوصول إلى مزيد من التسوقين وزيادة المبيعات لمخزنك. يمكنك التكامل مع غوغل لسرد منتجاتك مجانًا وإطلاق حملات إعلانية مدفوعة.

en: Reach out to customers
ar: الوصول إلى العملاء

en: Reach your customers with MailPoet
ar: الوصول إلى عملائك باستخدام MailPoet

en: Read
ar: قراءة

en: Read more
ar: قراءة المزيد

en: Read more about &ldquo;%s&rdquo;
ar: إقرأ المزيد عن &ldquo;%s&rdquo;

en: Read/Write
ar: قراءة/كتابة

en: Ready to launch your store?
ar: هل أنت مستعد لبدء متجرك؟

en: Ready to start selling something awesome?
ar: جاهز لتبدأ في بيع شيء رائع؟

en: Ready!
ar: جاهز!

en: Reason for failure
ar: سبب الفشل

en: Reason for refund (optional):
ar: سبب استرداد القيمة (اختياري):

en: Reason for refund.
ar: سبب استعادة المبلغ.

en: Reason for the refund.
ar: سبب الاسترداد.

en: Reasons you'll love Jetpack
ar: أسباب تفضيل Jetpack

en: Recalculate
ar: إعادة احتساب

en: Recalculate totals? This will calculate taxes based on the customers country (or the store base country) and update totals.
ar: إعادة احتساب الإجمالي؟ هذا سيقوم بحساب الضرائب استنادًا إلى دولة الزبائن ( أو وفق دولة المتجر) ومن ثم تحديث الإجمالي.

en: Receipt
ar: الإيصال

en: Receipt from %s
ar: إيصال من %s

en: Receipt not found
ar: الإيصال غير موجود

en: Receive an email notification every time a new order is placed
ar: تلقي تنبيه عبر البريد الإلكتروني في كل مرة يتم فيها تقديم طلب جديد

en: Receive an email notification when an order that was processing or on hold fails
ar: تلقي تنبيه عبر البريد الإلكتروني عند فشل طلب ما كان قيد التنفيذ أو قيد الانتظار

en: Receive an email notification when an order that was processing or on hold gets cancelled
ar: تلقي تنبيه عبر البريد الإلكتروني عند إلغاء طلب كان قيد المعالجة أو قيد الانتظار

en: Received PDT notification for another account: %1$s. Order ID: %2$d.
ar: تم تلقي تنبيه PDT لحساب آخر: ⁦%1$s⁩. معرِّف الطلب:⁦%2$d⁩.

en: Received PDT notification for order %1$d on endpoint for order %2$d.
ar: تم تلقي تنبيه PDT للطلب ⁦%1$d⁩ عند نقطة نهاية الطلب ⁦%2$d⁩.

en: Received an unexpected response from the platform.
ar: تم تلقي استجابة غير متوقعة من المنصة.

en: Receiver email
ar: بريد إستقبال المبالغ

en: Recent Product Reviews
ar: أحدث مراجعات للمنتج

en: Recent orders
ar: أحدث الطلبات

en: Recent reviews
ar: أحدث المراجعات

en: Recently Viewed Products
ar: المنتجات التي شوهدت مؤخرًا

en: Recently Viewed Products list
ar: قائمة المنتجات التي شوهدت مؤخرًا

en: Recipient(s)
ar: المستلم

en: Recommended
ar: موصى به

en: Recommended for All WooCommerce Stores
ar: موصى به لجميع متاجر WooCommerce

en: Recount terms
ar: إعادة عدّ العناصر

en: Recreate index
ar: إعادة إنشاء الفهرس

en: Recurrence
ar: التكرار

en: Red
ar: أحمر

en: Red Sea
ar: البحر الأحمر

en: Redirect only
ar: التحويل فقط

en: Redirect only (Insecure)
ar: إعادة التوجيه فقط (غير آمن)

en: Redirect to the cart page after successful addition
ar: التحويل إلى صفحة سلة المشتريات بعد إضافة المنتج بنجاح

en: Reduce quantity of %s
ar: خفض كمية %s

en: Reduced rate
ar: معدل منخفض

en: Referral: %s
ar: الإحالة: %s

en: Refresh
ar: تحديث

en: Refresh Remote Inbox Notifications
ar: تحديث تنبيهات علبة الوارد عن بُعد

en: Refresh stats
ar: تحديث الإحصائيات

en: Refreshed stats for %s
ar: تم تحديث إحصائيات %s

en: Refund
ar: إعادة المبلغ

en: Refund #%1$s - %2$s
ar: استعادة المبلغ #%1$s - %2$s

en: Refund #%1$s - %2$s by %3$s
ar: طلب استرداد الأموال #%1$s في %2$s بواسطة %3$s

en: Refund %1$s via %2$s
ar: مبلغ مُستردّ %1$s عبر %2$s

en: Refund %s manually
ar: مبلغ مُستردّ %s يدويًا

en: Refund & Returns Policy
ar: سياسة الاسترداد والإرجاع

en: Refund &ndash; %s
ar: مبلغ مُستردّ &ndash; %s

en: Refund ID.
ar: مُعرّف الإسترداد.

en: Refund amount
ar: القيمة المُستردّة

en: Refund amount must be greater than zero.
ar: يجب أن تكون قيمة المبلغ المُسترد أكبر من صفر.

en: Refund amount.
ar: قيمة المبلغ المُسترد.

en: Refund failed.
ar: فشلت عملية الاسترداد.

en: Refund reason.
ar: سبب الإسترداد.

en: Refund tax total cannot be greater than the line item tax total (%s).
ar: لا يمكن أن يكون إجمالي ضريبة الاسترداد أكبر من إجمالي ضريبة بند الفاتورة (%s).

en: Refund the line items above. This will show the total amount to be refunded
ar: استرد المال من عناصر السطر أعلاه. سيعرض هذا المبلغ الإجمالي المطلوب استرداده

en: Refund total cannot be greater than the line item total (%s).
ar: لا يمكن أن يكون إجمالي الاسترداد أكبر من إجمالي بند الفاتورة (%s).

en: Refund total must be greater than zero.
ar: يجب أن يكون إجمالي الاسترداد أكبر من الصفر.

en: Refund total.
ar: مجموع الأموال المُستردّة.

en: Refunded
ar: المبلغ المستردّ

en: Refunded %1$s - Refund ID: %2$s
ar: مبلغ مُسترّد %1$s - مُعرف الاستعادة: %2$s

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: مستردة <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: تم استرجاعها <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: تم استرجاعها <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: تم استرجاعها <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: تم استرجاعها <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: تم استرجاعها <span class="count">(%s)</span>

en: Refunded line items. This can include products, fees, and shipping lines, combined into a single array.
ar: بنود الفاتورة المستردة. يمكن أن يشمل ذلك المنتجات، والرسوم، وبنود الشحن، مجمعة في مصفوفة واحدة.

en: Refunded order
ar: استعادة المبلغ للطلب

en: Refunds
ar: طلبات الاسترداد

en: Regenerate
ar: إعادة إنشاء

en: Regenerate data message.
ar: إعادة إنشاء رسالة البيانات.

en: Regenerate download permissions
ar: إعادة توليد صلاحيات التنزيل

en: Regenerate order fulfillment status for Analytics
ar: إعادة إنشاء حالة تنفيذ الطلب لـ Analytics

en: Regenerate shop thumbnails
ar: إعادة إنشاء الصور المصغّرة بالمتجر

en: Regenerate the product attributes lookup table
ar: إعادة إنشاء جدول البحث في سمات المنتج

en: Regenerating images for attachment ID: %s
ar: إعادة إنشاء الصور لمعرّف الملحق: %s

en: Regeneration status.
ar: حالة إعادة التجديد.

en: Region
ar: المنطقة

en: Region(s)
ar: المنطقة (المناطق)

en: Region.
ar: المنطقة.

en: Register
ar: تسجيل جديد

en: Registered schema for %s
ar: المخطط المُسجَّل لـ %s

en: Registers whether the note is deleted or not
ar: المسجِّلون سواء أتم حذف الملحوظة أم لا

en: Registers whether the note is read or not
ar: المسجِّلون سواء أتمت قراءة الملحوظة أم لا

en: Registration privacy policy
ar: سياسة الخصوصية المرتبطة بالتسجيل

en: Región Metropolitana de Santiago
ar: منطقة سانتياغو متروبوليتان

en: Regular price
ar: السعر الافتراضي

en: Regular price (%s)
ar: السعر الافتراضي (%s)

en: Regular product price.
ar: السعر العادي للمنتج.

en: Rehamna
ar: الرحامنة

en: Related links.
ar: الروابط ذات الصلة.

en: Related products
ar: منتجات ذات صلة

en: Relevance
ar: الملاءمة

en: Relizane
ar: غليزان

en: Remember me
ar: تذكرني

en: Remote GET response.
ar: استجابة Remote GET تحكم عن بعد.

en: Remote GET successful?
ar: هل GET البعيد ناجح؟

en: Remote Logging
ar: التسجيل عن بُعد

en: Remote POST response.
ar: استجابة Remote POST مشاركة عن بعد.

en: Remote POST successful?
ar: هل POST البعيد ناجح؟

en: Remote get
ar: Remote GET تحكم عن بعد

en: Remote inbox notifications have been refreshed
ar: تم تحديث تنبيهات علبة الوارد عن بُعد

en: Remote post
ar: Remote POST مشاركة عن بعد

en: Remove
ar: إزالة

en: Remove %s coupon
ar: إزالة %s من القسائم

en: Remove %s from cart
ar: إزالة %s من عربة التسوق

en: Remove COGS columns from the product meta lookup table
ar: إزالة أعمدة تكلفة السلع المبيعة من جدول البحث في ميتا المنتج

en: Remove access to downloads on request
ar: إزالة الوصول إلى التنزيلات عند الطلب

en: Remove columns
ar: إزالة الأعمدة

en: Remove custom costs
ar: إزالة التكاليف المخصصة

en: Remove filter
ar: حذف التصفية

en: Remove filter: %s
ar: إزالة عامل التصفية: %s

en: Remove filter: {{label}}
ar: إزالة عامل التصفية: {{label}}

en: Remove image
ar: إزالة صورة

en: Remove item
ar: إزالة العنصر

en: Remove personal data
ar: إزالة البيانات الشخصية

en: Remove personal data from orders on request
ar: إزالة البيانات الشخصية من الطلبات عند الطلب

en: Remove product form image
ar: إزالة صورة نموذج المنتج

en: Remove product image
ar: حذف صورة المنتج

en: Remove selected account(s)
ar: حذف الحسابات المحددة

en: Remove selected row(s)
ar: حذف الصفوف المحددة

en: Remove the currently scheduled action to delete expired transient files, then schedule it again for running immediately. Subsequent actions will run once every 24h.
ar: أزل الإجراء المجدول حاليًا لحذف الملفات العابرة منتهية الصلاحية، وبعدها قم بجدولتها مجددًا للتشغيل فورًا. سيتم تشغيل الإجراءات اللاحقة مرة واحدة كل 24 ساعة.

en: Remove the currently scheduled action to delete expired transient files. Expired files won't be automatically deleted until the 'Schedule expired transient files cleanup' tool is run again.
ar: أزل الإجراء المجدول حاليًا لحذف الملفات العابرة منتهية الصلاحية. لن تُحذف الملفات منتهية الصلاحية تلقائيًا حتى يتم تشغيل أداة "جدولة تنظيف الملفات العابرة منتهية الصلاحية" مجددًا.

en: Remove this image
ar: إزالة هذه الصورة

en: Remove this item meta?
ar: إزالة بيانات العنصر الإضافية؟

en: Removed access to downloadable files.
ar: تمت إزالة الوصول إلى الملفات القابلة للتحميل.

en: Removed back-in-stock notification for product id: %d
ar: تمت إزالة إشعار العودة إلى المخزون لمعرف المنتج: %d

en: Removed customer "%s"
ar: تمت إزالة العميل "%s"

en: Removed payment token "%d"
ar: تمت إزالة رمز الدفع المميز "%d"

en: Removed personal data from %s order. | Removed personal data from %s orders.
ar[0]: تمت إزالة بيانات شخصية من %s طلب.
ar[1]: تمت إزالة بيانات شخصية من %s من الطلبات.
ar[2]: تمت إزالة بيانات شخصية من %s من الطلبات.
ar[3]: تمت إزالة بيانات شخصية من %s من الطلبات.
ar[4]: تمت إزالة بيانات شخصية من %s من الطلبات.
ar[5]: تمت إزالة بيانات شخصية من %s من الطلبات.

en: Removed personal data from order %s.
ar: تمت إزالة البيانات الشخصية من الطلب %s.

en: Removes all existing entries from the Approved Product Download Directories list.
ar: تزيل جميع الإدخالات الموجودة من قائمة أدلة تنزيل المنتج المعتمدة.

en: Render response in a particular format.
ar: أخرج الاستجابة بتنسيق معين.

en: Renew
ar: تجديد

en: Renew Subscription
ar: تجديد الاشتراك

en: Renew for %1$s
ar: التجديد مقابل ⁦%1$s⁩

en: Repair
ar: إصلاح

en: Repeat fetches made within a reasonable window of time (by default, 30 minutes) will not be counted twice. This is a generally reasonably way to enforce download limits in relation to ranged requests. %1$sLearn more.%2$s
ar: لن تُحتسب عمليات الإحضار المتكررة التي تتم ضمن فترة زمنية معقولة (30 دقيقة افتراضيًا) مرتين. تُعد هذه طريقة معقولة بشكل عام لفرض حدود التنزيل في ما يتعلق بالطلبات المنظَّمة. ⁦%1$s⁩تعرَّف على المزيد.⁦%2$s⁩

en: Replies
ar: الردود

en: Reply
ar: الرد

en: Reply to this review
ar: الرد على هذه المراجعة

en: Reply-to enabled must be a boolean value.
ar: يجب أن يكون "الرد على" عبارة عن قيمة منطقية.

en: Reply-to name cannot be empty when reply-to is enabled.
ar: لا يمكن أن يكون "اسم الرد" على فارغًا عند تمكين "الرد على".

en: Report a bug
ar: التبليغ عن خطأ

en: Report period.
ar: فترة التقرير.

en: Report sync schedulers should be derived from the Automattic\WooCommerce\Internal\Admin\Schedulers\ImportScheduler class.
ar: ينبغي استنتاج مجدولات مزامنة التقارير من Automattic\WooCommerce\Internal\Admin\Schedulers\ImportScheduler class.

en: Report table data is being deleted.
ar: يتم حذف بيانات جدول التقارير.

en: Report table data is being rebuilt. Please allow some time for data to fully populate.
ar: تتم إعادة بناء بيانات جدول التقارير. يرجى إتاحة بعض الوقت لتعبئة البيانات بالكامل.

en: Reports
ar: التقارير

en: Reports data grouped by intervals.
ar: يُعلن عن البيانات التي تم تجميعها حسب الفواصل الزمنية.

en: Reports data grouped by segment condition.
ar: يُعلن عن البيانات التي تم تجميعها حسب حالة المقطع.

en: Request body.
ar: محتوى الطلب.

en: Request headers.
ar: ترويسات الطلب.

en: Request to cancel scheduled actions completed.
ar: اكتمل طلب إلغاء الإجراءات المجدولة.

en: Require a password
ar: تلزم كلمة مرور

en: Require double opt-in to sign up
ar: يلزم الاشتراك المزدوج للتسجيل

en: Required
ar: مطلوبة

en: Required to be true, as resource does not support trashing.
ar: يُشترط أن يكون صحيحاً، كما لا يدعم المصدر النقل لسلة المهملات.

en: Requires a plugin with predictive address search support (e.g. <a href="%s" target="_blank">WooPayments</a>).
ar: يلزم وجود إضافة مع دعم البحث التنبؤي عن العنوان (على سبيل المثال، <a href="%s" target="_blank">WooPayments</a>).

en: Resend new order notification
ar: إعادة إرسال إشعار جديد للطلب

en: Resend verification email
ar: أعد إرسال رسالة التحقق

en: Reset
ar: إستعادة

en: Reset capabilities
ar: إعادة تعيين الرُتب

en: Reset password
ar: إعادة تعيين كلمة المرور

en: Reset your password
ar: إعادة تعيين كلمة مرورك

en: Reset your password for {site_title}
ar: إعادة تعيين كلمة مرورك الخاصة بـ {site_title}

en: Resets any download permissions linked to the order.
ar: إعادة تعيين أي أذونات تنزيل مرتبطة بالطلب.

en: Resource already exists.
ar: المورد موجود بالفعل.

en: Resource cannot be created.
ar: المصدر لا يمكن إنشاؤه.

en: Resource cannot be created. Check for validation errors or server logs for details.
ar: لا يمكن إنشاء المورد. تحقق من أخطاء التحقق من الصحة أو سجلات الخادم للحصول على التفاصيل.

en: Resource cannot be created. Check to make sure 'order' and 'name' are present.
ar: لا يمكن إنشاء المصدر. تحقق للتأكد من وجود 'الطلب' و'الاسم'.

en: Resource does not exist.
ar: المصدر غير موجود.

en: Resource does not support trashing.
ar: المصدر لا يدعم النقل لسلة المهملات.

en: Respond to your requests, including refunds and complaints
ar: الرد على طلباتك، بما في ذلك الأموال المستردة والشكاوى

en: Rest of the world
ar: بقية العالم

en: Restock refunded items
ar: إعادة مخزون العناصر المعادة

en: Restore
ar: استعادة

en: Restore this review from the Trash
ar: استعادة هذه المراجعة من سلة المهملات

en: Restore this review from the spam
ar: استعادة هذه المراجعة من البريد المزعج

en: Restrictions
ar: القيود

en: Result of payment processing, or null if not yet processed.
ar: نتيجة الدفع قيد المعالجة، أو لا شيء إذا لم تتم معالجتها حتى الآن.

en: Resume
ar: السيرة الذاتية

en: Resume the product attributes lookup table regeneration
ar: مواصلة عملية إعادة إنشاء جدول البحث في سمات المنتج

en: Retain cancelled orders
ar: الاحتفاظ بالطلبات الملغية

en: Retain completed orders
ar: الاحتفاظ بالطلبات المُكتملة

en: Retain completed orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
ar: احتفظ بالطلبات المكتملة لفترة زمنية محددة قبل إخفاء هوية البيانات الشخصية الموجودة فيها.

en: Retain failed orders
ar: الاحتفاظ بالطلبات التي فشلت

en: Retain inactive accounts
ar: الاحتفاظ بالحسابات الغير نشطة

en: Retain pending orders
ar: الاحتفاظ بالطلبات المعلقة التي في الانتظار

en: Retain refunded orders
ar: الاحتفاظ بالطلبات المستردة

en: Retain refunded orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
ar: احتفظ بالطلبات المستردة لفترة زمنية محددة قبل إخفاء هوية البيانات الشخصية الموجودة فيها.

en: Retalhuleu
ar: ريتالهوليو

en: Retention period
ar: فترة الاستبقاء

en: Retrieve a paginated list of orders with optional filters for status, customer, date range, and other criteria.
ar: استرجاع قائمة بالطلبات مقسّمة إلى صفحات مع إمكانية تطبيق عوامل تصفية اختيارية حسب الحالة، والعميل، والنطاق الزمني، ومعايير أخرى.

en: Retrieve a paginated list of products with optional filters for status, category, price range, and other attributes.
ar: استعد قائمة مُقَسَّمة من المُنتجات تتضَمَّن عوامل تصفية اختيارِيَّة للحالة، والتصنيف، ونطاق السِّعر، وسمات أخرى.

en: Retrieve detailed information about a single order by ID, including line items, customer details, and payment information.
ar: استرجاع معلومات تفصيلية حول طلب واحد باستخدام المعرّف، بما في ذلك بنود الطلب، وتفاصيل العميل، ومعلومات الدفع.

en: Retrieve detailed information about a single product by ID, including price, description, images, and metadata.
ar: استرجاع المعلومات التفصيلية حول منتج واحد حسب المُعرّف، بما في ذلك السعر والوصف والصور والبيانات الوصفية.

en: Retro photography
ar: صورة فوتوغرافية كلاسيكية

en: Return sales for a specific end date, the date need to be in the %s format.
ar: المبيعات مقابل تاريخ نهاية معين، التاريخ يجب أن يكون في تنسيق %s.

en: Return sales for a specific start date, the date need to be in the %s format.
ar: المبيعات مقابل تاريخ بداية معين، التاريخ يجب أن يكون في تنسيق %s.

en: Return the default payment suggestions when woocommerce_show_marketplace_suggestions and woocommerce_setting_payments_recommendations_hidden options are set to no
ar: قم بإرجاع اقتراحات الدفع الافتراضية عند تعيين خيارات woocommerce_show_marketplace_suggestions وwoocommerce_setting_payments_recommendations_hidden إلى لا

en: Return the default shipping partner suggestions when woocommerce_show_marketplace_suggestions option is set to no
ar: ارجع إلى اقتراحات شريك الشحن الافتراضي عند تعيين خيار woocommerce_show_marketplace_suggestions على لا

en: Return to cart
ar: العودة إلى سلة المشتريات

en: Return to emails
ar: العودة إلى رسائل البريد الإلكتروني

en: Return to payments
ar: العودة إلى المدفوعات

en: Return to shipping
ar: العودة إلى الشحن

en: Return to shop
ar: العودة إلى المتجر

en: Return to the Plugins page
ar: الرجوع إلى صفحة الإضافات

en: Return to the file list.
ar: ارجع إلى قائمة الملف.

en: Returning customer?
ar: عميل سابق؟

en: Returning or new customer.
ar: عميل يقوم بإرجاع المنتج أو عميل جديد.

en: Returns
ar: المرتجعات

en: Returns number of products with each average rating.
ar: إرجاع عدد المنتجات التي لكل منها متوسط تقييم.

en: Returns number of products with each stock status.
ar: تقوم بإرجاع عدد المنتجات التي يحتوي كل منها على حالة مخزون.

en: Returns number of products within attribute terms.
ar: عدد مرتجعات المنتجات في إطار شروط السمة.

en: Returns number of products within taxonomy terms.
ar: عدد مرتجعات المنتجات في إطار شروط التّصنيف.

en: Reunion
ar: ريونيون

en: Reusable template part for displaying social links on the coming soon page.
ar: جزء نموذج قابل لإعادة الاستخدام لعرض الروابط الاجتماعية على صفحة "قريبًا".

en: Revenue
ar: الإيراد

en: Reversal cancelled for order #%s
ar: إبطال إلغاء الطلب #%s

en: Revert to legacy template
ar: الرجوع إلى النموذج القديم

en: Review
ar: مراجعة

en: Review Settings
ar: مراجعة الإعدادات

en: Review content.
ar: محتوى المراجعة.

en: Review for %s
ar: المراجعة الخاصة بـ %s

en: Review rating (0 to 5).
ar: تقييم المراجعة (0 إلى 5).

en: Review shipping options
ar: مراجعة خيارات الشحن

en: Review type name.
ar: اسم نوع المراجعة.

en: Review your orders
ar: مراجعة طلباتك

en: Reviewer email.
ar: البريد الإلكتروني للمُراجع.

en: Reviewer name.
ar: اسم المُراجع.

en: Reviews
ar: المراجعات

en: Reviews (%d)
ar: مراجعات (%d)

en: Reviews average rating.
ar: تقييم معدل المراجعات.

en: Reviews can only be left by "verified owners"
ar: المراجعات لا يمكن تركها إلا بواسطة "أشخاص تم التحقق منهم"

en: Reviews for %s
ar: المراجعات الخاصة بـ %s

en: Reviews totals.
ar: مجموع المراجعات.

en: Revision restored.
ar: تمت استعادة المراجعة.

en: Revoke
ar: إلغاء

en: Revoke API key
ar: إلغاء مفتاح API

en: Revoke access
ar: إلغاء الوصول

en: Revoke key
ar: إلغاء المفتاح

en: Rezina
ar: ريزاينا

en: Rhineland-Palatinate
ar: راينلند بالاتينات

en: Rhode Island
ar: رود آيلاند

en: Riau
ar: رياو

en: Right
ar: يسار الرقم

en: Right with space
ar: يسار الرقم مع مسافة

en: Rio Grande do Norte
ar: ريو غراندي دو نورتي

en: Rio Grande do Sul
ar: ريو غراندي دو سول

en: Rio de Janeiro
ar: ريو دي جانيرو

en: Risaralda
ar: ريسارالدا

en: Rivas
ar: ريفاس

en: River Gee
ar: ريفر جي

en: Rivera
ar: ريفيرا

en: Rivercess
ar: ريفر سيس

en: Rivers
ar: ريفرز

en: Rivnenshchyna
ar: ريفنينشتشينا

en: Rizal
ar: ريزال

en: Rocha
ar: روكا

en: Roi Et
ar: روي إت

en: Roles successfully reset
ar: نجحت إعادة تعيين الأساسات

en: Roma
ar: روما

en: Romania
ar: رومانيا

en: Romanian leu
ar: ليو روماني

en: Romblon
ar: رومبلون

en: Rondônia
ar: روندونيا

en: Roraima
ar: رورايما

en: Roscommon
ar: روسكومون

en: Round tax at subtotal level, instead of rounding per line
ar: قدّر سعر الضريبة على مستوى المجموع الكلي، بدلًا من أن يكون التقريب لكل سطر

en: Rounding
ar: تقدير (تقريب) سعر الضريبة

en: Routing number
ar: رقم التحويل المصرفي

en: Rows per page
ar: الصفوف لكل صفحة

en: Rubanda
ar: روباندا

en: Rubirizi
ar: روبيريزي

en: Rukiga
ar: روكيجا

en: Rukungiri
ar: روكونجيري

en: Rukwa
ar: روكوا

en: Run
ar: تشغيل

en: Run the Setup Wizard
ar: تشغيل معالج الإعداد

en: Run the importer
ar: تشغيل أداة الاستيراد

en: Running %d action | Running %d actions
ar[0]: تشغيل %d من الإجراءات
ar[1]: تشغيل %d من الإجراءات
ar[2]: تشغيل %d من الإجراءات
ar[3]: تشغيل %d من الإجراءات
ar[4]: تشغيل %d من الإجراءات
ar[5]: تشغيل %d من الإجراءات

en: Running pre-disable checks...
ar: جارٍ تشغيل عمليات فحص معطلة سابقًا...

en: Running pre-enable checks...
ar: جارٍ تشغيل عمليات فحص التمكين سابقًا...

en: Russia
ar: روسيا

en: Russian ruble
ar: روبل روسي

en: Ruvuma
ar: روفوما

en: Rwanda
ar: رواندا

en: Rwandan franc
ar: فرنك رواندي

en: Río Negro
ar: رايو نيجرو

en: Río San Juan
ar: ريو سان جوان

en: Rîșcani
ar: رشكان

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
ar: سان تومي وبرينسيبي

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
ar: دوبرا ساو تومي وبرينسيب

en: SKU
ar: رمز المنتج (SKU)

en: SKU %s
ar: رمز SKU المنتج %s

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
ar: رمز تعريف المنتج SKU يشير إلى (وحدة الاحتفاظ بالمخزون)، وهو رمز فريد مستقل لكل منتج وخدمة قابلة للشراء.

en: SKU:
ar: رمز المنتج:

en: SKU:
ar: وحدة SKU:

en: SSL forced?
ar: هل تم فرض SSL؟

en: STEP 1 OF 2
ar: خطوة 1 من 2

en: STEP 2 OF 2
ar: خطوة 2 من 2

en: SUHOSIN installed
ar: SUHOSIN مُثبّت

en: Sa Kaeo
ar: سا كايو

en: Saarland
ar: سارلاند

en: Sacatepéquez
ar: سكاتيبيكيز

en: Safe and secure payments using credit cards or your customer's PayPal account.
ar: طرق دفع آمنة ومُؤمّنة باستخدام بطاقات الائتمان أو حساب PayPal الخاص بالعميل.

en: Safe and secure payments using credit cards or your customer's PayPal account. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
ar: طرق دفع آمنة ومحمية باستخدام بطاقات الائتمان أو حساب PayPal الخاص بزبونك. <a href="%s" target="_blank">معرفة المزيد</a>.

en: Safe and secure payments using your customer's PayPal account.
ar: طرق دفع آمنة ومؤمنة باستخدام حساب PayPal الخاص بعميلك.

en: Safi
ar: أسفي

en: Sagarmatha
ar: ساجارماثا

en: Saint Andrew
ar: سانت أندرو

en: Saint Ann
ar: سانت آن

en: Saint Anne Sandy Point
ar: سانت آن ساندي بوينت

en: Saint Barth&eacute;lemy
ar: سانت بارتيليمي

en: Saint Catherine
ar: سانت كاترين

en: Saint Elizabeth
ar: سانت إليزابيث

en: Saint George Basseterre
ar: سانت جورج باستير

en: Saint George Gingerland
ar: سانت جورج جينجرلاند

en: Saint Helena
ar: سانت هيلينا

en: Saint Helena pound
ar: جنيه سانت هيليني

en: Saint James
ar: سانت جيمس

en: Saint James Windward
ar: سانت جيمس ويندوارد

en: Saint John Capisterre
ar: سانت جون كابيستر

en: Saint John Figtree
ar: سانت جون فيغتري

en: Saint Kitts
ar: سانت كيتس

en: Saint Kitts and Nevis
ar: سانت كيتس ونيفيس

en: Saint Lucia
ar: سانت لوسيا

en: Saint Martin (Dutch part)
ar: سانت مارتن (الجزءالهولندي)

en: Saint Martin (French part)
ar: سانت مارتن (الجزء الفرنسي)

en: Saint Mary
ar: سانت ماري

en: Saint Mary Cayon
ar: سانت ماري كايون

en: Saint Paul Capisterre
ar: سانت بول كابيستر

en: Saint Paul Charlestown
ar: سانت بول تشارلستون

en: Saint Peter Basseterre
ar: سانت بيتر باستير

en: Saint Pierre and Miquelon
ar: سان بيير وميكلون

en: Saint Thomas
ar: سانت توماس

en: Saint Thomas Lowland
ar: سانت توماس لولاند

en: Saint Thomas Middle Island
ar: جزيرة سانت توماس الوسطى

en: Saint Vincent and the Grenadines
ar: سانت فنسنت وجزر غرينادين

en: Saint-Louis
ar: سانت لويس

en: Sainyabuli
ar: سايذيبولي

en: Sakon Nakhon
ar: ساكون ناخون

en: Salavan
ar: سالافان

en: Sale
ar: سعر العرض

en: Sale end date
ar: تاريخ نهاية التخفيض

en: Sale end date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
ar: تاريخ نهاية التخفيض (التنسيق YYYY-MM-DD أو اتركه فارغاً)

en: Sale price
ar: سعر التخفيض

en: Sale price (%s)
ar: سعر التخفيض (%s)

en: Sale price dates
ar: مواعيد سعر التخفيض

en: Sale product price, if applicable.
ar: سعر منتج البيع، إن وُجد.

en: Sale start date
ar: تاريخ بداية التخفيض

en: Sale start date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
ar: تاريخ بداية الخصم (بالصيغة YYYY-MM-DD أو أتركه فارغًا)

en: Sale!
ar: تخفيض!

en: Sales
ar: المبيعات

en: Sales amount
ar: قيمة المبيعات

en: Sales by category
ar: المبيعات حسب التصنيف

en: Sales by date
ar: المبيعات حسب التاريخ

en: Sales by product
ar: المبيعات حسب المنتج

en: Sales channels
ar: قنوات المبيعات

en: Sales of the marketing campaign.
ar: مبيعات حملة التسويق.

en: Sales reports
ar: تقارير المبيعات

en: Salta
ar: سالتا

en: Salto
ar: سالتو

en: Salé
ar: سلا

en: Samaná
ar: سامانا

en: Samar
ar: سامار

en: Samburu
ar: سامبورو

en: Same as main product
ar: نفس المنتج الرئيسي

en: Same as parent
ar: مثل المنتج الأصلي

en: Samoa
ar: ساموا

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
ar: تالا ساموي

en: Sample
ar: نموذج

en: Sample Download File.pdf
ar: ملف تنزيل نموذجي.pdf

en: Sample:
ar: نموذج:

en: Samut Prakan
ar: ساموت براكان

en: Samut Sakhon
ar: ساموت ساخون

en: Samut Songkhram
ar: ساموت سونغخرام

en: San Andrés & Providencia
ar: سان أندرياس وبروفيدنسيا

en: San Cristóbal
ar: سان كريستوبال

en: San José
ar: سان خوسيه

en: San José de Ocoa
ar: سان خوسيه دي اكوا

en: San Juan
ar: سان خوان

en: San Luis
ar: سان لويس

en: San Marcos
ar: سان ماركوس

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: San Martín
ar: سان مارتن

en: San Miguel
ar: سان ميجيل

en: San Pedro
ar: سان بيدرو

en: San Pedro de Macorís
ar: سان بيدرو دي ماكوريس

en: San Salvador
ar: سان سلفادرور

en: San Vicente
ar: سان فيسينتي

en: Sandbox API password
ar: كلمة مرور واجهة برمجة التطبيقات في الوضع الاختباري Sandbox

en: Sandbox API signature
ar: توقيع واجهة برمجة التطبيقات في الوضع الاختباري Sandbox

en: Sandbox API username
ar: اسم مستخدم واجهة برمجة التطبيقات في الوضع الاختباري Sandbox

en: Santa Ana
ar: سانتا أنا

en: Santa Bárbara
ar: سانتا باربرا

en: Santa Catarina
ar: سانتا كاتارينا

en: Santa Cruz
ar: سانتا كروز

en: Santa Elena
ar: سانتا إلينا

en: Santa Fe
ar: سانتا فيه

en: Santa Rosa
ar: سانتا روزا

en: Santander
ar: سانتاندير

en: Santiago
ar: سانتياجو

en: Santiago Rodríguez
ar: سانتياجو رودريجيز

en: Santiago del Estero
ar: سانتياغو ديل استيرو

en: Santo Domingo
ar: سانتو دومينغو

en: Santo Domingo de los Tsáchilas
ar: سانتو دومينغو دا لوس تساتشيلاس

en: Saraburi
ar: سارابوري

en: Sarangani
ar: سارانغاني

en: Saskatchewan
ar: ساسكاتشوان

en: Satu Mare
ar: ساتو ماري

en: Satun
ar: ساتون

en: Saudi Arabia
ar: المملكة العربية السعودية

en: Saudi riyal
ar: ريال سعودي

en: Savannah
ar: سافانا

en: Savannakhet
ar: سافانخت

en: Save
ar: حفظ

en: Save action not supported for the onboarding step ID.
ar: إجراء الحفظ غير مدعوم لمعرِّف خطوة الإعداد.

en: Save address
ar: حفظ العنوان

en: Save attributes
ar: حفظ السمات

en: Save big with WooPayments
ar: الادخار بشكل كبير باستخدام WooPayments

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Save changes before changing page?
ar: حفظ التغييرات قبل تغيير الصفحة؟

en: Save money
ar: توفير المال

en: Save on shipping with WooCommerce Shipping
ar: التوفير عند الشحن من خلال WooCommerce Shipping

en: Save time
ar: توفير الوقت

en: Save time and errors with automated tax calculation and collection at checkout. Powered by WooCommerce Services and Jetpack.
ar: وفّر الوقت وتجنب الوقوع في الأخطاء مع حساب الضريبة التلقائي وجمعها عند السداد. يكون مدعومًا بواسطة خدمات WooCommerce وJetpack.

en: Save time and money by printing your shipping labels right from your computer with WooCommerce Shipping. Try WooCommerce Shipping for free.
ar: وفّر الوقت والمال عن طريق طباعة ملصقات الشحن الخاصة بك مباشرة من حاسوبك باستخدام WooCommerce Shipping. جرّب WooCommerce Shipping مجانًا.

en: Save to account
ar: حفظ إلى الحساب

en: Save up to $800 in fees by managing transactions with WooPayments. With WooPayments, you can securely accept major cards, Apple Pay, and payments in over 100 currencies.
ar: ادخر ما يصل إلى 800 دولار في الرسوم عن طريق إدارة المعاملات باستخدام WooPayments. بفضل WooPayments، يمكنك قبول البطاقات الرئيسية و Apple Pay والمدفوعات بأمان بأكثر من 100 عملة.

en: Save webhook
ar: حفظ الـ Webhook

en: Saxony
ar: ساكسونيا

en: Saxony-Anhalt
ar: ساكسونيا أنهالت

en: Saïda
ar: سعيدة

en: Schaffhausen
ar: شافهاوزن

en: Schedule
ar: جدولة

en: Schedule expired transient files cleanup
ar: جدولة تنظيف الملفات العابرة منتهية الصلاحية

en: Schedule the action to delete expired transient files for running immediately. Subsequent actions will run once every 24h.
ar: قم بجدولة الإجراء لحذف الملفات العابرة منتهية الصلاحية للتشغيل فورًا. سيتم تشغيل الإجراءات اللاحقة مرة واحدة كل 24 ساعة.

en: Scheduled
ar: مجدول

en: Scheduled Action
ar: إجراء مجدول

en: Scheduled Action Columns
ar: أعمدة الإجراءات المجدولة

en: Scheduled Actions
ar: إجراءات مجدولة

en: Scheduled Date
ar: التاريخ المجدول

en: Scheduled action cancelled.
ar: تم إلغاء الإجراء المجدول.

en: Scheduled action for %1$s will not be executed as no callbacks are registered.
ar: لن يتم تنفيذ الإجراء المجدول لـ ⁦%1$s⁩ نظرًا إلى عدم تسجيل استدعاءات.

en: Scheduled actions are hooks triggered on a certain date and time.
ar: تُعد الإجراءات المجدولة مواضع إضافة في الروتين يتم تشغيلها في تاريخ ووقت معيَّنَين.

en: Schleswig-Holstein
ar: شليسفيش هولشتاين

en: Schwyz
ar: شويز

en: Scope under which the request is made; determines fields present in response.
ar: نطاق الطلب؛ يحدد أي الحقول ستظهر في الرد.

en: Script with handle %s had a dependency on itself which has been removed. This is an indicator that your JS code has a circular dependency that can cause bugs.
ar: كانت لدى البرنامج النصي ذي المؤشر %s تبعية على نفسه تمت إزالتها. هذا مؤشر على أن كود JS الخاص بك له تبعية دائرية يمكن أن تتسبب في أخطاء.

en: Seamless order sync and label printing
ar: مزامنة الطلبات السلسة وطباعة الملصقات

en: Search
ar: البحث

en: Search %s
ar: بحث %s

en: Search Brands
ar: البحث في العلامات التجارية

en: Search Emails
ar: بحث في رسائل البريد الإلكتروني في Woo

en: Search Notifications
ar: البحث عن التنبيهات

en: Search Reviews
ar: البحث عن المراجعات

en: Search Scheduled Actions
ar: البحث عن الإجراءات المجدولة

en: Search by similar attribute name.
ar: ابحث حسب اسم سمة مماثلة.

en: Search by similar product name or sku.
ar: يمكنك البحث عن طريق اسم المنتج أو رمز SKU المتماثلين.

en: Search by similar product name, sku, or attribute value.
ar: يمكنك البحث حسب اسم المنتج أو رمز sku أو قيمة السمة.

en: Search by similar tax code.
ar: البحث حسب الكود الضريبي المماثل.

en: Search by user e-mail
ar: البحث حسب البريد الإلكتروني

en: Search categories
ar: البحث في التصنيفات

en: Search coupons
ar: البحث عن القسائم

en: Search customers
ar: البحث في الزبائن

en: Search for a customer&hellip;
ar: البحث عن زبون&hellip;

en: Search for a downloadable product&hellip;
ar: بحث عن منتج قابل للتنزيل&hellip;

en: Search for a page&hellip;
ar: البحث عن صفحة…

en: Search for a product&hellip;
ar: البحث عن منتج&hellip;

en: Search for a user&hellip;
ar: البحث عن مستخدم&hellip;

en: Search for an inbox notification&hellip;
ar: البحث عن تنبيه علبة الوارد...

en: Search for:
ar: البحث عن:

en: Search hook, args and claim ID
ar: البحث عن hook، وargs ومُعرّف المطالبة

en: Search key
ar: مفتاح البحث

en: Search logs
ar: سجلات البحث

en: Search or create categories…
ar: البحث عن تصنيفات أو إنشاؤها...

en: Search orders
ar: بحث عن الطلبات

en: Search product forms
ar: البحث عن نماذج المنتجات

en: Search products
ar: البحث عن منتجات

en: Search products&hellip;
ar: البحث عن منتجات&hellip;

en: Search products…
ar: البحث عن المنتجات…

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Search results for "%s"
ar: نتائج البحث عن "%s"

en: Search results for &ldquo;%s&rdquo;
ar: نتائج البحث عن &ldquo;%s&rdquo;

en: Search results for: %s
ar: نتائج البحث لـ: %s

en: Search results only
ar: نتائج البحث فقط

en: Search results: &ldquo;%s&rdquo;
ar: نتائج البحث: &ldquo;%s&rdquo;

en: Search shipping classes
ar: بحث عن فئات شحن

en: Search tags
ar: البحث في الوسوم

en: Search webhooks
ar: البحث عن Webhooks

en: Search within these files
ar: البحث ضمن هذه الملفات

en: Search&hellip;
ar: بحث&hellip;

en: Second line of the address being shipped to.
ar: السطر الثاني من العنوان الذي يتم الشحن إليه.

en: Secondary text
ar: النص الثانوي

en: Secret
ar: السر

en: Secret key used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers. This will default to a MD5 hash from the current user's ID|username if not provided.
ar: يُستخدم Secret Key لتوليد تشفير الـ Webhooks التي تم تسليمها والمزودة في ترويسة الطلب. سيكون هذا الافتراضي تشفير MD5 من مُعرّف المستخدم الحالي | اسم المستخدم إذا لم يتم توفيره.

en: Secure checkout
ar: عملية إتمام الطلب والسداد الآمن

en: Secure connection (HTTPS)
ar: اتصال آمن (HTTPS)

en: Securely accept credit and debit cards on your site. Manage transactions without leaving your WordPress dashboard. Only with <strong>WooPayments</strong>.
ar: اقبل بطاقات الائتمان والخصم بأمان على موقعك. أدر المعاملات من دون ترك لوحة تحكم ووردبريس الخاصة بك. فقط باستخدام <strong>WooPayments</strong>.

en: Securely accept credit and debit cards with one low rate, no surprise fees (custom rates available). Sell in store and track sales and inventory in one place.
ar: يمكنك قبول بطاقات الائتمان والخصم بأمان بسعر واحد منخفض ومن دون أي رسوم مفاجئة (الأسعار المخصصة متاحة). البيع في المتجر، وتتبُّع المبيعات والمخزون في مكان واحد.

en: Securely accept credit and debit cards with one low rate, no surprise fees (custom rates available). Sell online and in store and track sales and inventory in one place.
ar: يمكنك قبول بطاقات الائتمان والخصم بأمان بسعر واحد منخفض ومن دون أي رسوم مفاجئة (الأسعار المخصصة متاحة). البيع على الإنترنت وفي المتجر، وتتبُّع المبيعات والمخزون في مكان واحد.

en: Securely accept credit and debit cards with one low rate, no surprise fees (custom rates available). Sell online and in store and track sales and inventory in one place. <a href="%s" target="_blank">Learn more about Square</a>.
ar: قبول بطاقات الائتمان والخصم بأمان بسعر واحد منخفض ومن دون أي رسوم مفاجئة (الأسعار المخصصة متاحة). البيع على الإنترنت وفي المتجر وتتبع المبيعات والمخزون في مكان واحد. <a href="%s" target="_blank">اعرف المزيد عن المربع</a>.

en: Securely accept payments and manage payment activity straight from your store's dashboard
ar: قبول المدفوعات بأمان وإدارة نشاط الدفع مباشرة من لوحة التحكم في متجرك

en: Securely save payment info
ar: حفظ معلومات الدفع بأمان

en: Security
ar: الأمان

en: Security.
ar: الأمان.

en: Sefrou
ar: صفرو

en: Segment identificator.
ar: مُحدِّد المقطع.

en: Segment the response by additional constraint.
ar: يمكنك تقسيم الرد حسب القيد الإضافي.

en: Sekong
ar: زيكونج

en: Select
ar: قائمة منسدلة

en: Select %s
ar: تحديد %s

en: Select Page
ar: تحديد صفحة

en: Select a category
ar: حدد التصنيف

en: Select a color for the background of your emails. Default %s.
ar: اختر لون الخلفية لرسائل البريد الإلكتروني الخاصة بك. %s الافتراضي.

en: Select a country / region&hellip;
ar: تحديد دولة / منطقة&hellip;

en: Select a page&hellip;
ar: تحديد صفحة&hellip;

en: Select a product to regenerate the data for, or leave empty for a full table regeneration:
ar: حدِّد منتجًا لإعادة إنشاء البيانات له، أو اتركه فارغًا لإعادة إنشاء جدول كامل:

en: Select all
ar: تحديد الكل

en: Select an inbox notification to delete:
ar: حدد تنبيه علبة الوارد المطلوب حذفه:

en: Select an option&hellip;
ar: حدد خيارًا&hellip;

en: Select categories&hellip;
ar: تحديد التصنيفات&hellip;

en: Select customer&hellip;
ar: تحديد العميل…

en: Select fields from your CSV file to map against products fields, or to ignore during import.
ar: حدد الحقول من ملف CSV الخاص بك لتعيين حقول المنتجات، أو للتجاهل أثناء الاستيراد.

en: Select none
ar: مسح الكل

en: Select options
ar: تحديد أحد الخيارات

en: Select options for &ldquo;%s&rdquo;
ar: تحديد الخيارات لـ "%s"

en: Select product&hellip;
ar: تحديد المنتج…

en: Select review
ar: تحديد مراجعة

en: Select shipping methods
ar: تحديد طرق الشحن

en: Select some countries
ar: حدد بعض الدول

en: Select the %1$s log file for %2$s
ar: تحديد ⁦%1$s⁩ من ملفات السجل لـ ⁦%2$s⁩

en: Select the access type of these keys.
ar: حدد نوع الوصول لهذه المفاتيح.

en: Select values
ar: تحديد القيم

en: Select when the webhook will fire.
ar: لإختيار وقت إطلاق الـ Webhook.

en: Select who should be notified if an order that was previously processing or on-hold has failed.
ar: حدد مَن ينبغي إخطاره إذا فشل الطلب الذي سبقت معالجته أو كان قيد الانتظار.

en: Select your shipping options
ar: تحديد خيارات الشحن الخاصة بك

en: Selected attribute term name.
ar: اسم عنصر السمة المحدد.

en: Selected countries
ar: الدول المحدّدة فقط

en: Selected fulfillment option ID.
ar: معرّف خيار التسليم المحدد.

en: Selected payment method for the order.
ar: طريقة الدفع المحددة للطلب.

en: Selecting no country / region to sell to prevents from completing the checkout. Continue anyway?
ar: يؤدي عدم تحديد الدولة / المنطقة المراد البيع إليهما إلى منع إكمال السداد وإتمام الطلب. هل ترغب في الاستمرار على أية حال؟

en: Sell to all countries
ar: البيع لجميع الدول

en: Sell to all countries, except for&hellip;
ar: البيع لجميع الدول، باستثناء&hellip;

en: Sell to specific countries
ar: البيع لدول معينة

en: Selling location(s)
ar: دول البيع

en: Selling online answer.
ar: الرد على البيع على الإنترنت.

en: Selling platforms.
ar: منصات البيع.

en: Sembabule
ar: سيمبابول

en: Send
ar: إرسال

en: Send an email to customers notifying them that their order is being processed
ar: إرسال رسالة عبر البريد الإلكتروني إلى العملاء لإخطارهم بأن طلبهم قيد المعالجة

en: Send an email to customers notifying them that their order is complete and has been shipped
ar: أرسل رسالة عبر البريد الإلكتروني إلى العملاء لإخطارهم بأن طلبهم مكتمل وتم شحنه

en: Send an email to customers notifying them that their password has been reset
ar: إرسال بريد إلكتروني إلى العملاء لإخطارهم بأنه تمت إعادة تعيين كلمة المرور الخاصة بهم

en: Send an email to customers notifying them that they have created an account
ar: أرسل رسالة عبر البريد الإلكتروني إلى العملاء لإخطارهم بأنهم قد أنشأوا حسابا

en: Send an email to customers notifying them when an order has been partially or fully refunded
ar: إرسال رسالة عبر البريد الإلكتروني إلى العملاء لإخطارهم عند إسترداد أموال الطلب جزئيا أو كليا

en: Send an email to customers notifying them when their order has been cancelled
ar: إرسال بريد إلكتروني إلى العملاء لإخطارهم عند إلغاء طلبهم

en: Send an email to customers notifying them when their order has been placed on hold
ar: إرسال رسالة عبر البريد الإلكتروني إلى العملاء لإخطارهم عند تعليق طلبهم

en: Send an email to customers notifying them when you’ve added a note to their order
ar: إرسال رسالة عبر البريد الإلكتروني إلى العملاء لإخطارهم عند إضافتك ملاحظة على طلبهم

en: Send notifications when an IPN is received from PayPal indicating refunds, chargebacks and cancellations.
ar: أرسل إشعارات عند استلام IPN من PayPal تُشير إلى الأموال المستردة ورد المبالغ المدفوعة وعمليات الإلغاء.

en: Send order details to customer
ar: إرسال تفاصيل الطلب إلى العميل

en: Send password setup link (recommended)
ar: إرسال رابط إعداد كلمة المرور (موصى بذلك)

en: Send purchase follow-up emails, newsletters, and promotional campaigns.
ar: أرسل رسائل متابعة عمليات الشراء عبر البريد الإلكتروني والرسائل الإخبارية والحملات الترويجية.

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
ar: أرسل بيانات عنوان الشحن لـ PayPal بدلاً من بيانات عنوان الفاتورة.

en: Send targeted campaigns, recover abandoned carts and more with Mailchimp.
ar: يمكنك إرسال حملات مستهدفة واستعادة عربات التسوق التي تم التخلي عنها والمزيد باستخدام Mailchimp.

en: Send targeted campaigns, recover abandoned carts and much more with Mailchimp.
ar: يمكنك إرسال حملات مستهدفة واستعادة عربات التسوق التي تم التخلي عنها وأكثر من ذلك بكثير باستخدام Mailchimp.

en: Send you information about your account and order
ar: إرسال معلومات إليك بخصوص حسابك وطلبك

en: Send you marketing messages, if you choose to receive them
ar: سيتم إرسال رسائل التسويق إليك إذا اخترتَ تلقيها

en: Senegal
ar: السنغال

en: Separate tags with commas
ar: افصل بين الوسوم بفواصل

en: Serbia
ar: صربيا

en: Serbian dinar
ar: دينار صربي

en: Serere
ar: سيرير

en: Sergipe
ar: سيرجيبي

en: Server architecture
ar: بنية الخادم

en: Server architecture.
ar: بنية الخادم.

en: Server environment
ar: بيئة الخادم

en: Server info
ar: معلومات الخادم

en: Server info.
ar: معلومات الخادم.

en: Service
ar: الخدمة

en: Services
ar: الخدمات

en: Session page views
ar: مشاهدات صفحة الجلسة

en: Set Status - In stock
ar: تعيين الحالة - متوفر في المخزون

en: Set Status - On backorder
ar: تعيين الحالة - متاح للطلب المسبق

en: Set Status - Out of stock
ar: تعيين الحالة - نفذ من المخزون

en: Set a fixed price to cover shipping costs.
ar: حدد سعرًا ثابتًا لتغطية تكاليف الشحن.

en: Set default payment method
ar: تعيين طريقة الدفع الافتراضية

en: Set options relating to customer accounts and data privacy.
ar: تعيين الخيارات المتعلقة بحسابات العملاء وخصوصية البيانات.

en: Set password
ar: تعيين كلمة المرور

en: Set product featured image when uploaded image file name matches product SKU.
ar: قم بتعيين الصورة المميزة للمنتج عندما يتوافق اسم ملف الصورة المرفوعة مع وحدة SKU للمنتج.

en: Set product form image
ar: تعيين صورة نموذج المنتج

en: Set product image
ar: تعيين صورة المنتج

en: Set regular prices
ar: تعيين أسعار افتراضية

en: Set sale prices
ar: تعيين أسعار التخفيض

en: Set scheduled sale dates
ar: تعيين جدولة تاريخ التخفيض

en: Set the action as manual so that the order note registers as "added by user".
ar: قم بتعيين الإجراء على يدوي حتى تُسجَّل ملاحظة الطلب على أنها "مضافة بواسطة المستخدم".

en: Set the color of your headings and text. Default %s.
ar: قم بتعيين لون العناوين والنصوص لديك. %s الافتراضي.

en: Set the name and email address you'd like your outgoing emails to use.
ar: قم بتعيين الاسم وعنوان البريد الإلكتروني اللذين ترغب في استخدامهما في رسائل البريد الإلكتروني الصادرة لديك.

en: Set to regular price decreased by (fixed amount or %):
ar: تعيين السعر الافتراضي إنخفاضاً بمقدار (مبلغ ثابت أو %):

en: Set up %s
ar: إعداد %s

en: Set up PayPal for me using this email:
ar: إعداد حساب PayPal من أجلي باستخدام هذا البريد الإلكتروني:

en: Set up Stripe for me using this email:
ar: إعداد Stripe من أجلي باستخدام هذا البريد الإلكتروني:

en: Set up additional payment options
ar: إعداد خيارات الدفع الإضافية

en: Set up and manage inventory for this product, including status and available quantity. %1$sManage store inventory settings%2$s
ar: قم بإعداد مخزون هذا المنتج وإدارته، بما في ذلك الحالة والكمية المتوافرة. ⁦%1$s⁩إدارة إعدادات مخزون المتجر⁦%2$s⁩

en: Set up payments
ar: إعداد عمليات الدفع

en: Set up shipping costs and enter dimensions used for accurate rate calculations. %1$sHow to get started?%2$s
ar: قم بإعداد تكاليف الشحن وأدخِل الأبعاد المستخدمة لإجراء حسابات دقيقة للأسعار. ⁦%1$s⁩هل تعرف كيفية البدء؟⁦%2$s⁩

en: Set up your account for our store
ar: إعداد حسابك في متجرنا

en: Set up your payment methods and accept credit and debit cards, cash, bank transfers and money from your Mercado Pago account. Offer safe and secure payments with Latin America’s leading processor.
ar: قم بإعداد طرق الدفع واقبل بطاقات الائتمان أو الخصم والدفع نقدًا والتحويلات المصرفية والأموال الواردة من حسابك على Mercado Pago. وفِّر مدفوعات آمنة ومأمونة من خلال المعالج الرائد في أمريكا اللاتينية.

en: Set variation image
ar: تحديد صورة النوع

en: Set your new password.
ar: قم بتعيين كلمة مرور الجديدة.

en: Set your store location and configure tax rate settings.
ar: قم بتعيين موقع مخزنك وتكوين إعدادات نسبة الضريبة.

en: Set your store location and where you'll ship to.
ar: قم بتعيين موقع مخزنك، والمكان الذي ستقوم بالشحن إليه.

en: Set your store's address, visibility, currency, language, and timezone.
ar: قم بتعيين عنوان متجرك، ورؤيته، وعملته، ولغته، ومنطقته الزمنية.

en: Seti
ar: سيتي

en: Settat
ar: سطات

en: Setting field ID.
ar: معرِّف حقل الإعداد.

en: Setting field description.
ar: وصف حقل الإعداد.

en: Setting field label.
ar: تسمية حقل الإعداد.

en: Setting field type.
ar: نوع حقل الإعداد.

en: Setting field value.
ar: تعيين قيمة الحقل.

en: Setting value.
ar: قيمة الإعداد.

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Settings below apply to all variations without manual stock management enabled.
ar: تنطبق الإعدادات أدناه على كل التباينات من دون تمكين إدارة المخزون اليدوي.

en: Settings description.
ar: استعراض الإعدادات.

en: Settings fields.
ar: حقول الإعداد.

en: Settings for WooCommerce admin reporting.
ar: الإعدادات اللازمة لإصدار تقارير مسؤول WooCommerce.

en: Settings group ID.
ar: مُعرّف مجموعة الإعدادات.

en: Settings group.
ar: مجموعة الإعدادات.

en: Settings must be an array.
ar: يجب أن تكون الإعدادات مصفوفة.

en: Settings section.
ar: قسم الإعدادات.

[ctx: Settings tab label]
en: Payments
ar: المدفوعات

en: Settings tab.
ar: علامة تبويب الإعدادات.

en: Settings title.
ar: عنوان الإعدادات.

en: Settings.
ar: الإعدادات.

en: Setup Wizard
ar: معالج الاعداد

en: Setup a Refund and Returns Policy page to boost your store's credibility.
ar: قم بإعداد صفحة سياسة استرداد المبالغ المدفوعة وعمليات الإرجاع لتعزيز مصداقية مخزنك.

en: Setup shipping zones
ar: إعداد مناطق الشحن

en: Setup wizard
ar: معالج الإعداد

en: Sevastopol
ar: سيفاستوبول

en: Several WooCommerce extensions can write logs which makes debugging problems easier. The directory must be writable for this to happen.
ar: بإمكان بعض إضافات WooCommerce كتابة سجلات كشف الأخطاء Debugging تجعل حل المشاكل أسهل. يجب أن يكون هذا الدليل قابل للكتابة لتعمل هذه الخاصية.

en: Seychelles
ar: سيشيل

en: Seychellois rupee
ar: روبية سيشلية

en: Shaanxi / 陕西
ar: شنسي / 陕西

en: Shandong / 山东
ar: شاندونغ / 山东

en: Shanghai / 上海
ar: شانغهاي / 上海

en: Shanxi / 山西
ar: شانشي / 山西

en: Share
ar: مشاركة

en: Share feedback
ar: مشاركة الملاحظات.

en: Share new items on social media the moment they're live in your store.
ar: شارك عناصر جديدة على وسائل التواصل الاجتماعي في اللحظة التي يتواجدون فيها في متجرك.

en: Shared by %s
ar: تمت المشاركة بواسطة %s

en: Sheema
ar: شيما

en: Shinyanga
ar: شينيانغا

en: Ship to
ar: الشحن إلى

en: Ship to a different address?
ar: هل تودّ الشحن لعنوان مختلف؟

en: Ship to all countries
ar: الشحن لجميع الدول

en: Ship to all countries you sell to
ar: الشحن لجميع مناطق البيع

en: Ship to specific countries
ar: الشحن إلى دول معينة

en: Ship to specific countries only
ar: الشحن لدول محددة فقط

en: ShipStation icon
ar: أيقونة ShipStation

en: Shipment %s
ar: الشحن %s

en: Shipment Provider
ar: مزوِّد الشحنة المُحدَّد

en: Shipment Tracking
ar: تعقب الشحنة

en: Shipping
ar: الشحن

en: Shipping Address
ar: عنوان الشحن

en: Shipping Address 1
ar: عنوان الشحن 1

en: Shipping Address 2
ar: عنوان الشحن 2

en: Shipping City
ar: اسم المدينة للشحن

en: Shipping Company
ar: اسم الشركة للشحن

en: Shipping Country / Region
ar: دولة / منطقة الشحن

en: Shipping First Name
ar: الاسم الأول للشحن

en: Shipping Label
ar: بطاقة الشحن

en: Shipping Last Name
ar: الاسم الأخير للشحن

en: Shipping Method
ar: طريقة الشحن

en: Shipping Phone Number
ar: رقم هاتف الشحن

en: Shipping Postal/Zip Code
ar: الرمز البريدي للشحن

en: Shipping State
ar: اسم المنطقة للشحن

en: Shipping Zone
ar: منطقة الشحن

en: Shipping address
ar: عنوان الشحن

en: Shipping address required.
ar: عنوان الشحن مطلوب.

en: Shipping address.
ar: عنوان الشحن.

en: Shipping address: we’ll ask you to enter this so we can, for instance, estimate shipping before you place an order, and send you the order!
ar: عنوان الشحن: سنطلب منك إدخال هذا لكي نتمكن – على سبيل المثال – من تقدير الشحن قبل تقديم الطلب، وإرسال الطلب إليك!

en: Shipping amount
ar: كمية الشحن

en: Shipping and discounts calculated at checkout.
ar: يتم احتساب الشحن والخصومات عند السداد.

en: Shipping and taxes calculated at checkout.
ar: يتم احتساب الشحن والضرائب عند السداد.

en: Shipping calculated at checkout.
ar: يتم احتساب الشحن عند السداد.

en: Shipping class
ar: فئة الشحن

en: Shipping class ID.
ar: الرقم المُعرف لفئة الشحن.

en: Shipping class costs
ar: تكاليف فئة الشحن

en: Shipping class name.
ar: اسم فئة الشحن.

en: Shipping class slug.
ar: الاسم اللطيف لفئة الشحن.

en: Shipping classes
ar: فئات الشحن

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
ar: تستخدم فئات الشحن بواسطة طرق شحن معينة لتجميع منتجات متشابهة.

en: Shipping costs are calculated during checkout.
ar: يتم حساب تكاليف الشحن عند الخروج.

en: Shipping costs updated.
ar: تم تحديث تكاليف الشحن.

en: Shipping destination
ar: وجهة الشحن

en: Shipping destination address.
ar: عنوان وجهة الشحن.

en: Shipping details
ar: تفاصيل الشحن

en: Shipping instance ID.
ar: مُعرّف مثيل الشحن.

en: Shipping is currently enabled, but you have not added any shipping methods to your shipping zones.
ar: تم تفعيل الشحن حالياً، لكنك لم تقم بإضافة أية طرق شحن إلى مناطق الشحن الخاصة بك.

en: Shipping is disabled.
ar: تم تعطيل الشحن.

en: Shipping lines data.
ar: بيانات بنود الشحن.

en: Shipping location(s)
ar: مناطق الشحن

en: Shipping method
ar: طريقة الشحن

en: Shipping method ID (e.g., flat_rate, free_shipping).
ar: مُعرّف طريقة الشحن (مثل flat_rate وfree_shipping).

en: Shipping method ID is required.
ar: مُعرّف طريقة الشحن مطلوب.

en: Shipping method ID.
ar: مُعرّف طريقة الشحن.

en: Shipping method could not be added. Please retry.
ar: تعذر إضافة طريقة الشحن. الرجاء إعادة المحاولة.

en: Shipping method could not be removed. Please retry.
ar: تعذرت إزالة طرقة الشحن. يرجى المحاولة مجددًا.

en: Shipping method customer facing title.
ar: عنوان وجهة الزبون لطريقة الشحن.

en: Shipping method description.
ar: وصف طريقة الشحن.

en: Shipping method does not belong to the specified zone.
ar: طريقة الشحن لا تنتمي إلى المنطقة المحددة.

en: Shipping method enabled status.
ar: حالة طريقة الشحن المُفعلة.

en: Shipping method instance ID.
ar: مُعرّف مثيل طريقة الشحن.

en: Shipping method name.
ar: اسم طريقة الشحن.

en: Shipping method settings including title and configuration.
ar: إعدادات طريقة الشحن بما في ذلك العنوان والتهيئة.

en: Shipping method settings.
ar: إعدادات طريقة الشحن.

en: Shipping method sort order.
ar: ترتيب فرز طريقة الشحن.

en: Shipping method title.
ar: عنوان طريقة الشحن.

en: Shipping method(s)
ar: طرق الشحن

en: Shipping methods
ar: طرق الشحن

en: Shipping methods do not support trashing.
ar: طرق الشحن لا تدعم النقل لسلة المهملات.

en: Shipping methods for this zone.
ar: طرق الشحن لهذه المنطقة.

en: Shipping name
ar: اسم الشحن

en: Shipping only
ar: للشحن فقط

en: Shipping options will be updated during checkout.
ar: سيتم تحديث خيارات الشحن أثناء السداد.

en: Shipping settings
ar: إعدادات الشحن

en: Shipping tax
ar: ضريبة الشحن

en: Shipping tax amount
ar: قيمة ضريبة الشحن

en: Shipping tax class
ar: فئة ضريبة الشحن

en: Shipping tax class based on cart items
ar: فئة ضريبة الشحن حسب محتويات سلة المشتريات

en: Shipping tax total.
ar: إجمالي ضريبة الشحن.

en: Shipping tax.
ar: ضريبة الشحن.

en: Shipping to %s.
ar: شحن إلى %s.

en: Shipping via %s
ar: الشحن عبر %s

en: Shipping zone ID.
ar: معرّف منطقة الشحن.

en: Shipping zone location code.
ar: رمز موقع منطقة الشحن.

en: Shipping zone location name (readonly, auto-generated from code).
ar: اسم موقع منطقة الشحن (للقراءة فقط، يتم إنشاؤه تلقائيًا من الرمز).

en: Shipping zone location type.
ar: نوع موقع منطقة الشحن.

en: Shipping zone name.
ar: اسم منطقة الشحن.

en: Shipping zone order.
ar: منطقة شحن الطلب.

en: Shipping zones
ar: مناطق الشحن

en: Shipping zones do not support trashing.
ar: مناطق الشحن لا تدعم النقل لسلة المهملات.

en: Shipping, taxes, and discounts calculated at checkout.
ar: الشحن والضرائب والخصومات المحسوبة في إجراءات السداد.

en: Shipping:
ar: الشحن:

en: Shkodër
ar: شكودر

en: Shop
ar: المتجر

en: Shop All
ar: تسوق الكل

en: Shop Now
ar: التسوق الآن

en: Shop Page
ar: صفحة المتجر

en: Shop and search results
ar: المتجر ونتائج البحث

en: Shop base
ar: تركيبة المتجر

en: Shop base address
ar: عنوان المتجر

en: Shop base with category
ar: تركيبة المتجر + التصنيف

en: Shop by Category
ar: التسوق حسب التصنيف

en: Shop chairs
ar: متجر الكراسي

en: Shop country/region
ar: بلد/منطقة المتجر

en: Shop for the best shipping rates, and access pre-negotiated discounted rates.
ar: تسوّق للحصول على أفضل أسعار الشحن، وتمتع بالوصول إلى أسعار مخفَّضة تم التفاوض عليها سابقًا.

en: Shop home decor
ar: ديكور الصفحة الرئيسية للمتجر

en: Shop new arrivals
ar: تسوق الوافدين الجدد

en: Shop now
ar: تسوّق الآن

en: Shop only
ar: المتجر فقط

en: Shop order
ar: نظام المتجر

en: Shop page
ar: صفحة المتجر

en: Shop page display
ar: ما يعرض في صفحة المتجر

en: Shop pages
ar: صفحات المتجر

en: Shop the sale
ar: الاستفادة من التخفيضات

en: Shop vinyl records
ar: متجر أسطوانات الفينيل

en: Short description
ar: وصف قصير

en: Should you need help understanding, using, or extending WooCommerce, <a href="%s">please read our documentation</a>. You will find all kinds of resources including snippets, tutorials and much more.
ar: إذا كنت بحاجة إلى المساعدة لفهم أو استخدام أو توسيع WooCommerce، <a href="%s">الرجاء قراءة وثائق التعليمات الخاصة بنا</a>. سوف تجد جميع أنواع الموارد متضمنة قصاصات، دروس تعليمية وأكثر من ذلك.

en: Show
ar: عرض

en: Show "verified owner" label on customer reviews
ar: إظهار تسمية "تم التحقق منه" في مراجعات الزبائن

en: Show Price
ar: إظهار السعر

en: Show Suggestions
ar: إظهار الاقتراحات

en: Show a grid of brand thumbnails.
ar: اعرض شبكة من الصور المصغرة للعلامة التجارية.

en: Show advanced options
ar: إظهار الخيارات المتقدمة

en: Show all types
ar: إظهار جميع الأنواع

en: Show as dropdown
ar: عرض كقائمة منسدلة

en: Show categories
ar: عرض التصنيفات

en: Show categories &amp; products
ar: عرض التصنيفات &amp; المنتجات

en: Show context
ar: إظهار السياق

en: Show custom fields
ar: عرض الحقول المخصصة

en: Show description
ar: إظهار الوصف

en: Show details
ar: عرض التفاصيل

en: Show hidden products
ar: إظهار المنتجات المخفية

en: Show hierarchy
ar: عرض التسلسل الهرمي

en: Show if is a compound tax rate.
ar: إظهار إذا كان معدل الضريبة مركب.

en: Show more details
ar: إظهار تفاصيل أكثر

en: Show more…
ar: عرض المزيد...

en: Show password
ar: عرض كلمة المرور

en: Show product counts
ar: إظهار عدد المنتجات

en: Show products
ar: عرض المنتجات

en: Show subcategories
ar: عرض التصنيفات الفرعية

en: Show subcategories &amp; products
ar: عرض التصنيفات الفرعية &amp; المنتجات

en: Showcase your products with Pinterest
ar: عرض منتجاتك باستخدام بينتريست

en: Showing all %1$d result | Showing all %1$d results
ar[0]: عرض ⁦%1$d⁩ من كل النتائج
ar[1]: عرض ⁦%1$d⁩ من كل النتائج
ar[2]: عرض ⁦%1$d⁩ من كل النتائج
ar[3]: عرض ⁦%1$d⁩ من كل النتائج
ar[4]: عرض ⁦%1$d⁩ من كل النتائج
ar[5]: عرض ⁦%1$d⁩ من كل النتائج

en: Showing reports for:
ar: عرض التقارير عن:

en: Showing the single result
ar: عرض النتيجة الوحيدة

en: Shown as a preview in the Inbox, next to the subject line. (Max 150 characters).
ar: يظهر كمعاينة في صندوق الوارد، بجوار سطر العنوان. (حد أقصى 150 حرف).

en: Shown to customers on the product page.
ar: تم عرضه أمام العملاء على صفحة المنتج.

en: Shows brands in a widget which lets you narrow down the list of products when viewing products.
ar: تُظهر العلامات التجارية في مربع جانبي يسمح لك بتضييق قائمة المنتجات عند عرضها.

en: Shows if backorders are allowed.
ar: ظهور إذا كانت الطلبات المسبقة متاحة.

en: Shows if the product can be bought.
ar: إظهار إذا كان المنتج يمكن شراؤه.

en: Shows if the product is on backordered.
ar: ظهور إذا كان المنتج متاح للطلب المسبق.

en: Shows if the product is on sale.
ar: إظهار إذا كان المنتج تحت الخصم.

en: Shows if the product need to be shipped.
ar: ظهور إذا كان المنتج بحاجة إلى أن يتم شحنه.

en: Shows if the product needs to be configured before it can be bought.
ar: يظهر إذا كان يتعيَّن تكوين المنتج قبل أن يكون قابلاً للشراء.

en: Shows if the reviewer bought the product or not.
ar: يظهر إذا كان المُراجع أشترى المنتج أم لا.

en: Shows if the variation can be bought.
ar: إظهار عندما يمكن شراء النوع.

en: Shows if the variation is on backordered.
ar: ظهور إذا كانت المنتجات المتنوعة متاحة للطلب المسبق.

en: Shows if the variation is on sale.
ar: إظهار عندما يكون النوع تحت الخصم.

en: Shows where the order was created.
ar: يظهر حيثما الطلب تم إنشاؤه.

en: Shows whether or not the product shipping is taxable.
ar: ظهور إذا ماكان شحن المنتج خاضع للضرائب.

en: Shows/define if the note is only for reference or for the customer (the user will be notified).
ar: عرض/تحديد إذا كانت الملاحظة للمرجع فقط أو للزبون (سيتم إشعار المستخدم).

en: Siaya
ar: سيايا

en: Sibiu
ar: سيبيو

en: Sichuan / 四川
ar: سيتشوان / 四川

en: Sidi Bel Abbès
ar: سيدي بلعباس‎

en: Sidi Bennour
ar: سيدي بنور

en: Sidi Ifni
ar: سيدي إفني

en: Sidi Kacem
ar: سيدي قاسم

en: Sidi Slimane
ar: سيدي سليمان

en: Sidi Youssef Ben Ali
ar: سيدي يوسف بن علي

en: Sierra Leone
ar: سيراليون

en: Sierra Leonean leone
ar: ليون سيراليوني

en: Sign Up
ar: التسجيل

en: Sign-up successful
ar: نجح التسجيل

en: Signed up
ar: تم التسجيل

en: Signed-up customers
ar: عملاء مسجّلون

en: Signups
ar: تسجيل حسابات

en: Sikkim
ar: سيكيم

en: Simiyu
ar: سيميو

en: Simple Product Template
ar: قالب المنتج البسيط

en: Simple product
ar: منتج بسيط

en: Simplified shipping with:
ar: الشحن المبسط مع:

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the %1$sUpdate Totals%2$s button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
ar: بما أن متصفحك لا يدعم جافاسكربت أو أنها معطلة، يرجى التتأكد من الضغط على زرّ %1$sتحديث المجموع%2$s قبل تأكيد طلبك. قد يتم تحميلك أكثر من المبلغ المذكور أعلاه إذا لم تفعل ذلك.

en: Sindh
ar: السند

en: Sing Buri
ar: سنغ بوري

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Singapore dollar
ar: دولار سنغافوري

en: Singida
ar: سينجيدا

en: Sinoe
ar: سينو

en: Sip, Shop, Savor
ar: اشرب، تسوق، استمتع

en: Siquijor
ar: سيكيخور

en: Sironko
ar: سيرونكو

en: Sisak-Moslavina County
ar: مقاطعة سيساك موسلافينا

en: Sisaket
ar: سي سا كت

en: Sit back and relax
ar: الجلوس والاسترخاء

en: Site
ar: الموقع

en: Site Title
ar: عنوان الموقع

en: Site URL.
ar: رابط الموقع.

en: Site Visibility
ar: رؤية الموقع

en: Site address (URL)
ar: عنوان الموقع (رابط URL)

en: Site visibility badge
ar: شارة رؤية الموقع

en: Size
ar: الحجم

en: Skhirat-Témara
ar: الصخيرات تمارة

en: Skikda
ar: سكيكدة

en: Skip importing existing order data.
ar: يمكنك تخطي استيراد بيانات الطلب الحالية.

en: Skip setup
ar: تخطي عملية الإعداد

en: Skip this step
ar: تخطي هذه الخطوة

en: Sligo
ar: سلايغو

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Slug
ar: الاسم اللطيف

en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
ar: الاسم اللطيف "%s" مستخدم مسبقاً. الرجاء، إختيار اسم آخر.

en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
ar: الاسم اللطيف "%s" غير مسموح به لأنه محجوز لعنصر. رجاءً، قم بتغييره.

en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
ar: الاسم اللطيف "%s" أطول من المسموح به (28 حرف كحد أقصى). الرجاء، قم باختصاره.

en: Slug (unique identifier) can be left blank and auto-generated, or you can enter one
ar: يمكن ترك الاسم اللطيف (المعرّف الفريد) فارغًا ويتم إنشاؤه تلقائيًا، أو يمكنك إدخال واحد

en: Slug automatically generated from the product name.
ar: تم إنشاء الاسم اللطيف تلقائيًا من اسم المنتج.

en: Slug identifier for the resource.
ar: مُعرِّف الاسم اللطيف للمصدر.

en: Slug of the resource.
ar: الاسم اللطيف للمورد.

en: Small
ar: صغير

en: Social Media
ar: الوسائط الاجتماعية

en: Sofala
ar: سوفالا

en: Sofia District
ar: مقاطعة صوفيا

en: Sohag
ar: سوهاج

en: Sokoto
ar: سوكوتو

en: Sol
ar: سول بيروفي

en: Sold %1$d item in the last %2$d days | Sold %1$d items in the last %2$d days
ar[0]: لم يتم بيع أي عنصر في آخر %2$d أيام
ar[1]: تم بيع عنصر واحد في آخر %2$d أيام
ar[2]: تم بيع عنصرين في آخر %2$d أيام
ar[3]: تم بيع %1$d عناصر في آخر %2$d أيام
ar[4]: تم بيع %1$d عنصر في آخر %2$d أيام
ar[5]: تم بيع %1$d عنصر في آخر %2$d أيام

en: Sold %1$s worth in the last %2$d days
ar: تم بيع ماتبلغ قيمته %1$s في آخر %2$d أيام

en: Sold individually
ar: تباع بشكل منفرد

en: Sold individually?
ar: تباع بشكل فردي؟

en: Sololá
ar: سولولا

en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

en: Solomon Islands dollar
ar: دولار جزر سليمان

en: Solothurn
ar: سولوتورن

en: Somali shilling
ar: شلن صومالي

en: Somalia
ar: الصومال

en: Some details of your shipment have recently been updated. This may include tracking information, item contents, or delivery status.
ar: لقد جرى تحديث بعض تفاصيل شحنتك مؤخرًا. قد يتضمن ذلك معلومات التتبع أو محتويات العنصر أو حالة التسليم.

en: Some subscription data may be temporarily unavailable. Please refresh the page in a few minutes to try again.
ar: قد تكون بعض بيانات الاشتراك غير مُتاحة مؤقتًا. يُرجى تحديث الصفحة والمحاولة مجددًا.

en: Some webservices like shipping use SOAP to get information from remote servers, for example, live shipping quotes from FedEx require SOAP to be installed.
ar: بعض خدمات webservices مثل الشحن تستخدم SOAP للحصول على معلومات من خوادم عن بعد، على سبيل المثال، الشحن المباشر من فيديكس تتطلب SOAP ليتم تثبيتها.

en: Someone has requested a new password for the following account on %s:
ar: طلب أحد الأشخاص كلمة مرور جديدة للحساب التالي على %s:

en: Something big is brewing! Our store is in the works and will be launching soon!
ar: شيء كبير قيد التحضير! متجرنا قيد العمل وسيتم تشغيله قريبًا!

en: Something big is brewing! Our store is in the works – Launching shortly!
ar: شيء كبير قيد التحضير! متجرنا قيد العمل - يُطرح قريبًا!

en: Something went wrong when trying to restore order %d from the trash. It could not be restored.
ar: حدث شيء خاطئ في أثناء محاولة استعادة الطلب %d من سلة المهملات. تتعذر استعادته.

en: Somogy
ar: شومود

en: Songkhla
ar: سونغكلا

en: Sonsonate
ar: سونسوناته

en: Soriano
ar: سوريانو

en: Soroca
ar: سوروكا

en: Soroti
ar: سوروتي

en: Sorry there was a problem removing this coupon.
ar: عذرًا ولكن حصلت مشكلة أثناء إزالة هذه القسيمة.

en: Sorry to see you go.
ar: نآسف لرؤيتك مغادرًا.

en: Sorry! We couldn't contact Jetpack just now 😭. Please make sure that your site is visible over the internet, and that it accepts incoming and outgoing requests via curl. You can also try to connect to Jetpack again, and if you run into any more issues, please contact support.
ar: عذرًا! يتعذر علينا الاتصال بـ Jetpack الآن 😭. يرجى التأكد من أن موقعك متاح على الإنترنت، وأنه يقبل الطلبات الواردة والصادرة عبر curl. يمكنك أيضًا محاولة الاتصال بـ Jetpack مرة أخرى، وإذا صادفت أي مشكلات إضافية أخرى، يرجى الاتصال بالدعم.

en: Sorry! We tried, but we couldn't connect Jetpack just now 😭. Please go to the Plugins tab to connect Jetpack, so that you can finish setting up your store.
ar: عذرًا! لقد حاولنا، ولكن تعذر علينا الاتصال بـ Jetpack الآن 😭. يرجى الانتقال إلى تبويب إضافات للاتصال بـ Jetpack، ومن ثم تتمكن من إنهاء إعداد متجرك.

en: Sorry! We tried, but we couldn't install Jetpack for you 😭. Please go to the Plugins tab to install it, and finish setting up your store.
ar: عذرًا! لقد حاولنا، ولكن تعذر علينا تثبيت إضافة Jetpack من أجلك 😭. يرجى الانتقال إلى تبويب إضافات لتثبيتها وإنهاء إعداد متجرك.

en: Sorry, "%s" is no longer in stock so this order cannot be paid for. We apologize for any inconvenience caused.
ar: عذرًا، لم يعد "%s" متوفرًا في المخزون لذا لا يمكن الدفع مقابل هذا الطلب. نعتذر عن أي إزعاج بسبب ذلك.

en: Sorry, "%s" is not in stock. Please edit your cart and try again. We apologize for any inconvenience caused.
ar: المعذرة، ولكن "%s" ليس متوفراً في المخزون. الرجاء تعديل سلة مشترياتك والمحاولة مرة أخرى. نعتذر عن أي إزعاج.

en: Sorry, %1$s cannot be updated via this endpoint for a user with role %2$s.
ar: عذرًا، يتعذر تحديث ⁦%1$s⁩ عبر نقطة الانتهاء هذه للمستخدم الذي لديه الدور ⁦%2$s⁩.

en: Sorry, coupon "%1$s" is not applicable to the categories: %2$s.
ar: عذرًا، هذه القسيمة "⁦%1$s⁩" غير قابلة للاستخدام مع التصنيفات: ⁦%2$s⁩.

en: Sorry, coupon "%1$s" is not applicable to the products: %2$s.
ar: عذرًا، هذه القسيمة "⁦%1$s⁩" غير قابلة للاستخدام مع المنتجات: ⁦%2$s⁩.

en: Sorry, coupon "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
ar: نأسف، القسيمة الشرائية "%s" لا يمكن أن يستخدم معها قسائم أخرى.

en: Sorry, coupon "%s" is not applicable to selected products.
ar: عذرًا، لا تنطبق القسيمة "%s" على المنتجات المحددة.

en: Sorry, coupon "%s" is not applicable to your cart contents.
ar: عذرًا، القسيمة "%s" غير قابلة للاستخدام على محتويات عربة التسوق لديك.

en: Sorry, coupon "%s" is not valid for sale items.
ar: عذرًا، هذه القسيمة "%s" غير صالحة مع العناصر التي عليها خصومات.

en: Sorry, creating the product with template failed.
ar: عذرًا، فشل إنشاء المنتج باستخدام القالب.

en: Sorry, experiment_name is required.
ar: عذرًا، يلزم experiment_name.

en: Sorry, fetching downloads data failed.
ar: عذرًا، فشل إحضار بيانات التنزيلات.

en: Sorry, fetching performance indicators failed.
ar: عذرًا، فشل إحضار مؤشرات الأداء.

en: Sorry, fetching revenue data failed.
ar: عذرًا، فشل إحضار بيانات الإيرادات.

en: Sorry, fetching tax data failed.
ar: عذرًا، فشل إحضار بيانات الضريبة.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ar: للأسف يبدو أنه لا يوجد طرق دفع متوفرة لمكانك، رجاء إذا احتجت المساعدة، أو رغبت في طرح طرق بديلة رجاء اتصل بنا.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ar: عفوًا، يبدو عدم توافر طرق دفع. يرجى الاتصال بنا إذا كنت تحتاج إلى مساعدة أو ترغب في إجراء ترتيبات بديلة.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
ar: نأسف، يبدو أن القسيمة الشرائية "%s" غير صالحة - لقد تم إزالتها من طلبك.

en: Sorry, no dismissable task with that ID was found.
ar: عذرًا، لم يتم العثور على أي مهمة قابلة للرفض تحتوي على ذلك المُعرِّف.

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
ar: للأسف لا توجد منتجات تطابق اختياراتك. الرجاء اختيار مجموعة مختلفة.

en: Sorry, no snoozeable task with that ID was found.
ar: عذرًا، لم يتم العثور على أي مهمة قابلة للتأجيل تحتوي على ذلك المُعرِّف.

en: Sorry, no task with that ID was found.
ar: عذرًا، لم يتم العثور على أي مهمة تحتوي على ذلك المُعرِّف.

en: Sorry, that task list was not found
ar: عذرًا، لم يتم العثور على قائمة المهمة هذه

en: Sorry, the order could not be found. Please contact us if you are having difficulty finding your order details.
ar: عذرًا، يتعذر العثور على الطلب. يرجى الاتصال بنا إذا كنت تواجه صعوبة في العثور على تفاصيل الطلب الخاص بك.

en: Sorry, the sample products data file was not found.
ar: عذرًا، لم يتم العثور على ملف البيانات الخاص بعينات المنتجات.

en: Sorry, there has been an error.
ar: عذرًا، يبدو أنّ هناك خطأ.

en: Sorry, there is no export with that ID.
ar: عذرًا، لا يوجد تصدير من خلال ذلك المُعرِّف.

en: Sorry, there is no note with that ID.
ar: عذرًا، لا توجد أي ملحوظة مع ذلك المعرِّف.

en: Sorry, there is no resource with that ID.
ar: عذرًا، لا يوجد مورد يحمل ذلك المُعرِّف

en: Sorry, this coupon is not applicable to the brands of selected products.
ar: عذرًا، لا تنطبق هذه القسيمة على العلامات التجارية لمنتجات محدَّدة.

en: Sorry, this download has expired
ar: عذراً، تنزيلك لهذا الملف منتهي الصلاحية

en: Sorry, this order is invalid and cannot be paid for.
ar: المعذرة، هذا الطلب غير صالح وليس بالإمكان دفع قيمته.

en: Sorry, this order requires a shipping option.
ar: عذرًا، يتطلب هذا الطلب خيار شحن.

en: Sorry, this product cannot be purchased.
ar: عذرًا، لا يمكن شراء هذا المنتج.

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
ar: عفوًا، هذا المنتج غير متوفر. يرجى اختيار مجموعة أخرى.

en: Sorry, users with %1$s role cannot be deleted via this endpoint. Allowed roles: %2$s
ar: عذرًا، يتعذر حذف المستخدمين الذين لديهم دور ⁦%1$s⁩ عبر نقطة النهاية هذه. الأدوار المسموح بها: ⁦%2$s⁩

en: Sorry, we couldn't connect your store to Jetpack
ar: عذرًا، تعذر علينا إتصال متجرك بـ  Jetpack

en: Sorry, we do not allow orders from the provided country (%s)
ar: عذرًا، لا نسمح بالطلبات من البلد المُقدَّم (%s)

en: Sorry, we do not have enough "%1$s" in stock to fulfill your order (%2$s available). We apologize for any inconvenience caused.
ar: عذرًا، ليس لدينا "%1$s" كافٍ في المخزون لإنجاز طلبك (%2$s متوفر). نعتذر عن أي إزعاج قد يسببه الأمر.

en: Sorry, we do not ship orders to the provided country (%s)
ar: عذرًا، لا نشحن الطلبات إلى البلد المُقدَّم (%s)

en: Sorry, you are not allowed to access account settings.
ar: عذرًا، غير مسموح لك بالوصول إلى إعدادات الحساب.

en: Sorry, you are not allowed to access email settings.
ar: عذرًا، غير مسموح لك بالوصول إلى إعدادات البريد الإلكتروني.

en: Sorry, you are not allowed to access general settings.
ar: عذرًا، غير مسموح لك بالوصول إلى الإعدادات العامة.

en: Sorry, you are not allowed to access product settings.
ar: عذرًا، غير مسموح لك بالوصول إلى إعدادات المنتجات.

en: Sorry, you are not allowed to batch manipulate this resource.
ar: عذراً، غير مسموح لك تغيير هذا المصدر.

en: Sorry, you are not allowed to change the comment type.
ar: عذرًا، غير مسموح لك بتغيير نوع التعليق.

en: Sorry, you are not allowed to create new pages.
ar: عذرًا، لا يُسمح لك بإنشاء صفحات جديدة.

en: Sorry, you are not allowed to create resources.
ar: عذراً، لا يسمح لك بإنشاء مصادر.

en: Sorry, you are not allowed to delete %s.
ar: عذراً، غير مسموح لك حذف %s.

en: Sorry, you are not allowed to delete this resource.
ar: عذراً، غير مسموح لك حذف هذا المصدر.

en: Sorry, you are not allowed to edit account settings.
ar: عذرًا، غير مسموح لك بتحرير إعدادات الحساب.

en: Sorry, you are not allowed to edit email settings.
ar: عذرًا، غير مسموح لك بتحرير إعدادات البريد الإلكتروني.

en: Sorry, you are not allowed to edit general settings.
ar: عذرًا، غير مسموح لك بتحرير الإعدادات العامة.

en: Sorry, you are not allowed to edit product settings.
ar: عذرًا، غير مسموح لك بتحرير إعدادات المنتجات.

en: Sorry, you are not allowed to edit this resource.
ar: عذراً، لا يسمح لك بالتعديل على هذا المصدر.

en: Sorry, you are not allowed to hide task lists.
ar: عذرًا، لا يُسمح لك بإخفاء قوائم المهمة.

en: Sorry, you are not allowed to install themes on this site.
ar: عذرًا، لا يُسمح لك بتثبيت القوالب على هذا الموقع.

en: Sorry, you are not allowed to perform this action.
ar: عذرًا، غير مسموح لك بتنفيذ هذا الإجراء.

en: Sorry, you are not allowed to retrieve onboarding tasks.
ar: عذرًا، غير مسموح لك باستعادة مهام الإعداد.

en: Sorry, you are not allowed to retrieve product form data.
ar: عذرًا، لا يُسمح لك باسترداد بيانات نموذج المنتج.

en: Sorry, you are not allowed to snooze onboarding tasks.
ar: عذرًا، غير مسموح لك بتأجيل مهام الإعداد.

en: Sorry, you are not allowed to upload this file type.
ar: عفوًا، غير مسموح لك بتحميل هذا النوع من الملفات.

en: Sorry, you cannot create dummy products.
ar: عفوًا، يتعذر عليك إنشاء منتجات صورية.

en: Sorry, you cannot create new resource.
ar: عذراً، لا يمكنك إنشاء مصدر جديد.

en: Sorry, you cannot create resources.
ar: عفوًا، يتعذر عليك إنشاء الموارد.

en: Sorry, you cannot delete resources.
ar: عفوًا، يتعذر عليك حذف المصادر.

en: Sorry, you cannot delete this resource.
ar: عذراً، لا يمكنك حذف هذا المصدر.

en: Sorry, you cannot edit this resource.
ar: عذراً، لا يمكنك تحرير هذا المصدر.

en: Sorry, you cannot export WooCommerce Blueprints.
ar: عذرًا، يتعذر عليك تصدير مخططات WooCommerce التفصيلية.

en: Sorry, you cannot import WooCommerce Blueprints.
ar: عذرًا، يتعذر عليك استيراد مخططات WooCommerce التفصيلية.

en: Sorry, you cannot list resources.
ar: عذراً، لا يمكنك عرض قائمة المصادر.

en: Sorry, you cannot manage plugins.
ar: عذرًا، لا يمكنك إدارة الإضافات.

en: Sorry, you cannot manage themes.
ar: عذرًا، لا يمكنك إدارة القوالب.

en: Sorry, you cannot manage these options.
ar: عذرًا، لا يمكنك إدارة هذه الخيارات.

en: Sorry, you cannot update resource.
ar: عذراً، لا يمكنك تحديث المصدر.

en: Sorry, you cannot update resources.
ar: عذرًا لا يمكنك تحديث المصادر.

en: Sorry, you cannot view marketing channels.
ar: عذرًا، يتعذر عليك عرض قنوت التسويق.

en: Sorry, you cannot view resources.
ar: عفوًا، يتعذر عليك عرض المصادر.

en: Sorry, you cannot view these options.
ar: عذرًا، لا يمكنك عرض هذه الخيارات.

en: Sorry, you cannot view this resource.
ar: عذراً، لا يمكنك عرض هذا المصدر.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
ar: عذراً، لقد وصلت إلى حدّ التنزيل المسموح لهذا الملف

en: Sorry, you must be logged in to reply to a review.
ar: عذرًا، يجب أن تقوم بتسجيل الدخول للرد على مراجعة.

en: Sorry, you post telemetry data.
ar: عذرًا، لقد نشرت بيانات القياس عن بُعد.

en: Sorry, your order on %1$s was unsuccessful. Your order details are below, with a link to try your payment again: %2$s
ar: عذرًا، لم ينجح طلبك على ⁦%1$s⁩. ترد تفاصيل طلبك أدناه، مع رابط لمحاولة إجراء الدفع الخاص بك مجددًا: ⁦%2$s⁩

en: Sorry, your order was unsuccessful
ar: عذرًا، لم ينجح طلبك

en: Sorry, your session has expired.
ar: عذرًا، لقد انتهت صلاحية جلستك.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to shop</a>
ar: عذراً، إنتهت جلسة الدخول الخاصة بك. <a href="%s" class="wc-backward">العودة إلى المتجر</a>

en: Sorsogon
ar: سوروسوغون

en: Sort ascending or descending.
ar: يمكنك الفرز تصاعديًا أو تنازليًا.

en: Sort by
ar: فرز حسب

en: Sort by average rating
ar: ترتيب حسب معدل التقييم

en: Sort by latest
ar: ترتيب حسب الأحدث

en: Sort by most recent
ar: الترتيب حسب الأحدث

en: Sort by popularity
ar: ترتيب حسب الشهرة

en: Sort by price (asc)
ar: الترتيب حسب السعر الأعلى

en: Sort by price (desc)
ar: الترتيب حسب السعر الأدنى

en: Sort by price: high to low
ar: ترتيب حسب: الأعلى سعراً للأدنى

en: Sort by price: low to high
ar: ترتيب حسب: الأدنى سعراً للأعلى

en: Sort by tax class.
ar: ترتيب حسب الفئة الضريبية.

en: Sort by term property.
ar: يمكنك الفرز حسب خاصية المصطلح.

en: Sort by:
ar: ترتيب حسب:

en: Sort code
ar: Sort Code (للمصارف الأوروبية)

en: Sort collection by object attribute.
ar: ترتيب المجموعة باستخدام سمة الكائن.

en: Sort collection by resource attribute.
ar: ترتيب المجموعة حسب خاصية المصدر.

en: Sort order for the payment method.
ar: ترتيب الفرز لطريقة الدفع.

en: Sorted by average rating
ar: تم الفرز حسب متوسط التقييم

en: Sorted by latest
ar: تم الفرز حسب الأحدث

en: Sorted by popularity
ar: تم الفرز حسب الشهرة

en: Sorted by price: high to low
ar: تم الفرز حسب السعر: الأعلى إلى الأدنى

en: Sorted by price: low to high
ar: تم الفرز حسب السعر: الأدنى إلى الأعلى

en: Sorting
ar: الترتيب

[ctx: Sorting order]
en: Order
ar: الطلب

en: Souk Ahras
ar: سوق أهراس

en: Sound like no other
ar: صوت لا مثيل له

en: Source
ar: المصدر

en: Source logger must be configured before running a migration
ar: يجب تكوين مُسجِّل المصدر قبل تشغيل الترحيل

en: Source of note.
ar: مصدر الملحوظة.

en: Source of the note.
ar: مصدر الملحوظة.

en: Source platform
ar: منصة المصدر

en: Source store must be configured before running a migration
ar: يجب تكوين متجر المصدر قبل تشغيل الترحيل

en: Source type
ar: نوع المصدر

en: Source: %s
ar: المصدر: %s

en: South Aegean
ar: جنوب إيجة

en: South Africa
ar: جنوب أفريقيا

en: South African rand
ar: راند جنوب أفريقي

en: South America
ar: أمريكا الجنوبية

en: South Australia
ar: جنوب أستراليا

en: South Carolina
ar: كارولينا الجنوبية

en: South Cotabato
ar: كوتاباتو الجنوبية

en: South Dakota
ar: داكوتا الجنوبية

en: South Georgia/Sandwich Islands
ar: جورجيا الجنوبية وجزر ساندويتش

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
ar: خراسان الجنوبية

en: South Korea
ar: كوريا الجنوبية

en: South Korean won
ar: ون كوري جنوبي

en: South Sinai
ar: جنوب سيناء

en: South Sudan
ar: جنوب السودان

en: South Sudanese pound
ar: جنيه جنوب سوداني

en: Southern
ar: الجنوب

en: Southern Leyte
ar: لايتي الجنوبية

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Specific Countries
ar: دول محدّدة

en: Specific countries
ar: دول محدّدة

en: Specified file failed upload test.
ar: فشل اختبار رفع الملف المُحدَّد.

en: Split-Dalmatia County
ar: مقاطعة سبليت دالماسيا

en: Sports and recreation
ar: الرياضة والترفيه

en: Square
ar: مربع

en: Sri Lanka
ar: سريلانكا

en: Sri Lankan rupee
ar: روبية سريلانكية

en: St. Gallen
ar: سانت غالن

en: Staff picks
ar: مختارات فريق العمل

en: Standard
ar: قياسي

en: Standard fonts
ar: الخطوط القياسية

en: Standard rate
ar: سعر قياسي

en: Standard rates
ar: الأسعار القياسية

en: Star ratings should be required, not optional
ar: نجوم التقييم ينبغي أن تكون مطلوبة، ليست اختياريًا

en: Start Import
ar: بدء الاستيراد

en: Start accepting payments on your store!
ar: ابدأ باستلام المدفوعات على متجرك!

en: Start by adding the first product to your store. You can add your products manually, via CSV, or import them from another service.
ar: ابدأ بإضافة المنتج الأول إلى مخزنك. يمكنك إضافة منتجاتك يدويًا، من خلال CSV أو استيرادها من خدمة أخرى.

en: Start converting
ar: بدء التحويل

en: Start converting order coupon data to the simplified format
ar: بدء تحويل بيانات قسائم الطلبات إلى التنسيق المبسط

en: Start date of sale price, as GMT.
ar: تاريخ ابتداء سعر التخفيض، بتوقيت GMT.

en: Start date of sale price, in the site's timezone.
ar: تاريخ ابتداء سعر التخفيض، بتوقيت الموقع.

en: Start date of sale price.
ar: تاريخ ابتداء سعر التخفيض.

en: Start selling
ar: ابدأ بالبيع

en: Start shopping
ar: بدء التسوق

en: Start using new features that are being progressively rolled out to improve the store management experience.
ar: ابدأ باستخدام الميزات الجديدة التي تُطرح تدريجيًا لتحسين تجربة إدارة المتجر.

en: Start your online clothing store
ar: بدء متجر الملابس الخاص بك على الإنترنت

en: Started processing action %s
ar: تم بدء معالجة الإجراء %s

en: Starting a fashion website is exciting but it may seem overwhelming as well. In this article, we'll walk you through the setup process, teach you to create successful product listings, and show you how to market to your ideal audience.
ar: إن بدء موقع للأزياء على الويب أمر مثير، ولكنه قد يكون مرهقًا كذلك. في هذه المقالة، سنوجِّهك خلال عملية الإعداد، وسنعلِّمك إنشاء قوائم المنتجات الناجحة، وسنوضِّح لك كيفية تسويقها لجمهورك المثالي.

en: Starting cleanup for %d order... | Starting cleanup for %d orders...
ar[0]: جارٍ بدء التنظيف لـ %d من الطلبات...
ar[1]: جارٍ بدء التنظيف لـ %d من الطلبات...
ar[2]: جارٍ بدء التنظيف لـ %d من الطلبات...
ar[3]: جارٍ بدء التنظيف لـ %d من الطلبات...
ar[4]: جارٍ بدء التنظيف لـ %d من الطلبات...
ar[5]: جارٍ بدء التنظيف لـ %d من الطلبات...

en: State
ar: المنطقة

en: State / County
ar: المنطقة

en: State / County or state code
ar: اسم المنطقة أو رمز المنطقة/الولاية، مثال: NY

en: State / Zone
ar: الولاية / المنطقة

en: State code
ar: رمز المنطقة

en: State code.
ar: رمز المنطقة.

en: State.
ar: الدولة.

en: State/County
ar: المنطقة/الولاية

en: State/County (optional)
ar: الولاية/المديرية (اختياري)

en: State/County code, or name of the state, county, province, or district.
ar: كود الولاية/المقاطعة، أو اسم الولاية أو المقاطعة أو الإقليم أو المحافظة.

en: State/province.
ar: الولاية/المقاطعة.

en: Stats about coupons.
ar: إحصاءات حول القسائم.

en: Stats about groups of customers.
ar: إحصائيات حول مجموعات العملاء.

en: Stats about orders.
ar: إحصاءات حول الطلبات.

en: Stats about product categories.
ar: إحصاءات حول تصنيفات المنتجات.

en: Stats about product downloads.
ar: إحصاءات حول تنزيلات المنتج.

en: Stats about products.
ar: إحصاءات حول المنتجات.

en: Stats about revenue.
ar: إحصاءات حول الإيرادات.

en: Stats about taxes.
ar: إحصاءات حول الضرائب.

en: Stats about variations.
ar: إحصاءات حول التنوعات.

en: Status
ar: الحالة

en: Status of note.
ar: حالة الملحوظة.

en: Status of the checkout session.
ar: حالة جلسة إتمام الشراء.

en: Status of the marketing channel's product listings.
ar: حالة قوائم المنتجات في قناة التسويق.

en: Status of the order.
ar: حالة الطلب.

en: Status of the payment returned by the gateway. One of success, pending, failure, error.
ar: حالة الدفع التي تم إرجاعها بواسطة البوابة. أحد عوامل النجاح والانتظار والفشل والخطأ.

en: Status of the review.
ar: حالة المراجعة.

en: Status report information
ar: معلومات تقرير الحالة

en: Status:
ar: الحالة:

en: Status: %s
ar: الحالة: %s

en: Status: {{label}}
ar: الحالة: {{label}}

en: Statuses that require extra action on behalf of the store admin.
ar: الحالات التي تتطلب إجراءً إضافيًا نيابة عن مسؤول المتجر.

en: Statuses that should not be included when calculating report totals.
ar: الحالات التي لا ينبغي تضمينها عند حساب إجماليات التقرير.

en: Stay in the loop
ar: البقاء في التكرار

en: Step
ar: الخطوة

en: Stick to one key per client: this makes it easier to revoke access in the future for a single client, without causing disruption for others.
ar: التزم بمفتاح واحد لكل عميل: يعمل ذلك على تسهيل إلغاء الوصول في المستقبل لعميل واحد، من دون التسبب في تعطيل الآخرين.

en: Stock
ar: المخزون

en: Stock Keeping Unit
ar: وحدة الاحتفاظ بالمخزون (Stock Keeping Unit)

en: Stock Keeping Unit.
ar: وحدة الاحتفاظ بالمخزون.

[ctx: Stock Notification confirm notification]
en: Confirm
ar: تأكيد

en: Stock Notifications
ar: تنبيهات المخزون

en: Stock availability class.
ar: فئة توفر المخزون.

en: Stock availability text.
ar: نص توفر المخزون.

en: Stock display format
ar: صيغة عرض المخزون

en: Stock keeping unit, if applicable.
ar: وحدة حفظ المستودع، إن وُجدت.

en: Stock levels increased:
ar: زيادة مستويات المخزون:

en: Stock levels reduced:
ar: انخفاض مستويات المخزون:

en: Stock management
ar: إدارة المخزون

en: Stock management at product level.
ar: إدارة المخزون على مستوى المنتج.

en: Stock management at variation level.
ar: إدارة المخزون على مستوى النوع.

en: Stock management disabled in store settings
ar: تم تعطيل إدارة المخزون في إعدادات المتجر

en: Stock notifications
ar: تنبيهات المخزون

en: Stock qty
ar: كمية المخزون

en: Stock quantity
ar: كمية المخزون

en: Stock quantity.
ar: كمية المخزون.

en: Stock quantity. If this is a variable product this value will be used to control stock for all variations, unless you define stock at variation level.
ar: كمية المخزون. سيتم استخدامها لجميع الأنواع اذا كان هذا المنتج متعدد الأنواع، ولكن ليس عند تحديدك لكمية المخزون لكل نوع بشكل منفصل.

en: Stock status
ar: حالة المخزون

en: Stock status.
ar: حالة المخزون.

en: Stock: %d
ar: المخزون: %d

en: Stop converting
ar: إيقاف التحويل

en: Stop converting order coupon data to the simplified format
ar: إيقاف تحويل بيانات قسائم الطلبات إلى التنسيق المبسط

en: Stop sync
ar: توقف المزامنة

en: Stopped the insanity for %d second | Stopped the insanity for %d seconds
ar[0]: تم إيقاف الخلل لمدة %d من الثواني
ar[1]: تم إيقاف الخلل لمدة %d من الثواني
ar[2]: تم إيقاف الخلل لمدة %d من الثواني
ar[3]: تم إيقاف الخلل لمدة %d من الثواني
ar[4]: تم إيقاف الخلل لمدة %d من الثواني
ar[5]: تم إيقاف الخلل لمدة %d من الثواني

en: Store
ar: المتجر

en: Store Address
ar: عنوان المتجر

en: Store Email
ar: البريد الإلكتروني للمتجر

en: Store Information
ar: معلومات الدفع المخزنة

en: Store Name
ar: اسم المتجر

en: Store Notice
ar: إشعار المتجر

en: Store URL
ar: عنوان الموقع للمتجر

en: Store coming soon
ar: قريبًا على المتجر

en: Store connected successfully.
ar: تم الاتصال بمتجرك بنجاح.

en: Store details
ar: تفاصيل المتجر

en: Store downtime means lost sales. One-click restores get you back online quickly if something goes wrong.
ar: يعني تعطل المخزن خسارة في المبيعات. تُعيدك عمليات الاستعادة بنقرة واحد للاتصال بالإنترنت مجددًا بسرعة إذا حدث خطأ ما.

en: Store email address.
ar: عنوان البريد الإلكتروني للمخزن.

en: Store emails have had an upgrade!
ar: أُضيفت الترقيات إلى رسائل البريد الإلكتروني الخاصة بالمتجر!

en: Store monitoring
ar: مراقبة المتجر

en: Store name
ar: اسم المتجر

en: Store notice
ar: تنبيه المتجر

en: Store policies
ar: سياسات المتجر

en: Store setup
ar: إعداد المتجر

en: Store stats
ar: إحصائيات المتجر

en: Store-wide threshold (%d)
ar: حد المخزن بالكامل (%d)

en: Storefront Theme
ar: قالب Storefront

en: Storefront icon
ar: أيقونة Storefront

en: Street address
ar: عنوان الشارع / الحي

en: String based identifier for the term.
ar: معرِّف المصطلح القائم على السلسلة.

en: String processors must be an array of valid callbacks.
ar: يجب أن يكون معالجو سلسلة الرموز مصفوفة من التنبيهات الصالحة.

en: Stripe email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني لـ Stripe

en: Stripe email address:
ar: عنوان البريد الإلكتروني على Stripe:

en: Strășeni
ar: ستراشي

en: Subcategories
ar: التصنيفات الفرعية

en: Subject
ar: عنوان الرسالة

en: Subject (paid)
ar: عنوان الرسالة (مدفوع)

en: Submit
ar: إرسال

en: Subscribe
ar: اشترك

en: Subscription for %1$s deactivated successfully. You will no longer receive updates for this product. <a href="%2$s">Click here</a> if you wish to deactivate the plugin as well.
ar: تم تعطيل الاشتراك بـ %1$s بنجاح. لن تتلقى تحديثات لهذا المنتج بعد الآن. <a href="%2$s">أنقر هنا</a> إذا كنت ترغب في إلغاء تفعيل الإضافة كذلك.

en: Subscription for %s deactivated successfully. You will no longer receive updates for this product.
ar: تم إلغاء تفعيل الاشتراك بـ %s بنجاح. لن تتلقى تحديثات لهذا المنتج بعد الآن.

en: Subscription is <strong>expiring</strong> soon.
ar: إن الاشتراك <strong>تنتهي صلاحيته</strong> قريبًا.

en: Subscription not found
ar: لم يتم العثور على الاشتراك

en: Subscription: Not available - %1$d of %2$d already in use
ar: الاشتراك: غير متوفر - %1$d من %2$d تم استخدامه بالفعل

en: Subscription: Unlimited
ar: الاشتراك: غير محدود

en: Subscription: Using %1$d of %2$d sites available
ar: الاشتراك: باستخدام %1$d من %2$d مواقع متاحة

en: Subscriptions
ar: الاشتراكات

en: Subtitle.
ar: العنوان الفرعي:

en: Subtotal
ar: المجموع

en: Subtotal in cents.
ar: الإجمالي الفرعي بالسنتات.

en: Subtotal of the order.
ar: الإجمالي الفرعي للطلب.

en: Subtotal:
ar: المجموع:

en: Suburb
ar: الضاحية

en: Success
ar: نجح

en: Successfully canceled action: %s
ar: تم إلغاء الإجراء بنجاح: %s

en: Successfully connected to <b>%s</b>.
ar: تم الربط بـ <b>%s</b> بنجاح.

en: Successfully disconnected from <b>%1$s</b>.
ar: تم قطع الاتصال عن <b>%1$s</b> بنجاح.

en: Successfully executed action: %s
ar: تم تنفيذ الإجراء بنجاح: %s

en: Successfully processed change for action: %s
ar: تم تنفيذ التغيير بنجاح للإجراء: %s

en: Successfully unsubscribed %1$s. You will not receive a notification when "%2$s" becomes available.
ar: تم إلغاء اشتراك ⁦%1$s⁩ بنجاح. لن تتلقَّ تنبيهًا عندما يصبح "⁦%2$s⁩" متوافرًا.

en: Successfully updated fulfillment status for %d orders.
ar: تم تحديث حالة التسليم بنجاح من أجل %d طلبات.

en: Successfully verified stock notifications for "%s".
ar: تم التحقق من تنبيهات المخزون لـ "%s" بنجاح.

en: Suceava
ar: سوتشافا

en: Suchitepéquez
ar: سوشيتبيكيز

en: Sucre
ar: سوكريه

en: Sucumbíos
ar: ساكومبيوس

en: Sud Sardegna
ar: سود ساردينيا

en: Sudan
ar: السودان

en: Sudanese pound
ar: جنيه سوداني

en: Suez
ar: السويس

en: Suggest a slug for the term.
ar: اقترح اسمًا لطيفًا للمصطلح.

en: Suggest full addresses to customers as they type.
ar: اقترح عناوين كاملة للعملاء أثناء الكتابة.

en: Suggestion ID.
ar: مُعرِّف الاقتراح.

en: Suggestion description.
ar: وصف الاقتراح.

en: Suggestion visibility.
ar: إمكانية رؤية الاقتراح.

en: Suhosin is an advanced protection system for PHP installations. It was designed to protect your servers on the one hand against a number of well known problems in PHP applications and on the other hand against potential unknown vulnerabilities within these applications or the PHP core itself. If enabled on your server, Suhosin may need to be configured to increase its data submission limits.
ar: Suhosin هو نظام حماية متقدم لنظام PHP. وقد صمم هذا البرنامج لحماية الخوادم الخاصة بك ضد عدد من المشاكل المعروفة في تطبيقات PHP، ومن جهة أخرى تعمل الحماية ضد الضعف للمصفوفات المجهولة المحتملة داخل هذه التطبيقات أو نواة PHP نفسها. إذا قمت بتفعيلها على الخادم الخاص بك، قد تحتاج مكتبة Suhosin إلى عملية تكوين لزيادة حدود تقديم البيانات الخاصة بها.

en: Sukhothai
ar: سوكوتاي

en: Sulawesi Barat
ar: سولاوسي الغربية

en: Sulawesi Selatan
ar: سولاوسي الجنوبية

en: Sulawesi Tengah
ar: سولاوسي الوسطى

en: Sulawesi Tenggara
ar: سولاوسي الجنوبية الشرقية

en: Sulawesi Utara
ar: سولاوسي الشمالية

en: Sultan Kudarat
ar: سلطان كودارات

en: Sulu
ar: سولو

en: Sum of all taxes.
ar: مجموع جميع الضرائب.

en: Sum of line item taxes only.
ar: مجموع ضرائب العنصر فقط.

en: Sumatera Barat
ar: سومطرة الغربية

en: Sumatera Selatan
ar: سومطرة الجنوبية

en: Sumatera Utara
ar: سومطرة الشمالية

en: Summarize this product in 1-2 short sentences. We'll show it at the top of the page.
ar: لخِّص هذا المنتج في جمل قصيرة تتراوح بين جملة وجملتين. سنعرضه في أعلى الصفحة.

en: Summarize this product in 1-2 short sentences. We’ll show it at the top of the page.
ar: لخِّص هذا المنتج في جمل قصيرة تتراوح بين جملة وجملتين. سنعرضها في أعلى الصفحة.

en: Summary
ar: ملخص

en: Summary: Order #%d
ar: الملخص: الطلب رقم %d

en: Sumshchyna
ar: سموتشتشينا

en: Suphan Buri
ar: سوفانبوري

en: Supported features for this payment gateway.
ar: المزايا المدعومة لبوابة الدفع هذه.

en: Supported features for this provider.
ar: الميزات المدعومة لهذا المزوِّد.

en: Supports the following placeholders: <code>[qty]</code> = number of items, <code>[cost]</code> = cost of items, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Percentage based fee.
ar: يدعم العناصر النائبة placeholders التالية: <code>[qty]</code> = عدد العناصر، <code>[cost]</code> = تكلفة العناصر، <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = النسبة المئوية اعتماداً على الرسوم.

en: Surat Thani
ar: سورات ثاني

en: Surigao del Norte
ar: سوريجاو ديل نورت

en: Surigao del Sur
ar: سوريجاو ديل سور

en: Surin
ar: سورين

en: Suriname
ar: سورينام

en: Surinamese dollar
ar: دولار سورينامي

en: Svalbard and Jan Mayen
ar: سفالبارد

en: Swazi lilangeni
ar: ليلانغيني سوازيلندي

en: Sweden
ar: السويد

en: Swedish krona
ar: كرونة سويدية

en: Swiss franc
ar: فرنك سويسري

en: Switch to new template
ar: التبديل إلى النماذج الجديدة

en: Switching data storage while sync is incomplete is dangerous and can lead to order data corruption or loss!
ar: يكون تبديل تخزين البيانات خطرًا في أثناء عدم اكتمال المزامنة، ويمكن أن يؤدي ذلك إلى تلف بيانات الطلب أو فقدانها!

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Sync all your selling channels in one place
ar: مزامنة جميع قنوات البيع الخاصة بك في مكان واحد

en: Sync completed.
ar: اكتملت المزامنة.

en: Sync orders now
ar: مزامنة الطلبات الآن

en: Sync with theme
ar: المزامنة مع القالب

en: Sync your store catalog, set up pixel tracking, and run targeted ad campaigns.
ar: يمكنك مزامنة كتالوج متجرك وإعداد تتبع البكسل وتشغيل حملات إعلانية مستهدفة.

en: Sync your website's data like contacts, products, and orders over Salesforce CRM with Salesforce Integration for WooCommerce.
ar: قم بمزامنة بيانات موقعك على الويب، على غرار جهات الاتصال والمنتجات والطلبات عبر إدارة علاقات العملاء في سيلز فورس باستخدام Salesforce Integration for WooCommerce.

en: Synchronization of approved product download directories is already in progress.
ar: مزامنة أدلة تنزيل المنتج المعتمدة قيد التقدُّم بالفعل.

en: Synchronize approved download directories
ar: مزامنة أدلة التنزيل المعتمدة

en: Syria
ar: سوريا

en: Syrian pound
ar: ليرة سورية

en: System status
ar: حالة النظام

en: System status theme info cache cleared.
ar: تم مسح ذاكرة التخزين المؤقت لمعلومات قالب حالة النظام.

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
ar: سابولتش-ساتمار-بريغ

en: Sánchez Ramírez
ar: سانشيز راميريز

en: São Paulo
ar: ساو باولو

en: Sédhiou
ar: سيديو

en: Sétif
ar: سطيف‎

en: Sîngerei
ar: سنجري

en: Sălaj
ar: سالاج

en: Table cell display.
ar: عرض خلية الجدول.

en: Table cell format.
ar: تنسيق خلايا الجدول.

en: Table cell value.
ar: قيمة خلية الجدول.

en: Table column header.
ar: ترويسة العمود بالجدول.

en: Table does not exist
ar: الجدول غير موجود

en: Table headers.
ar: ترويسات الجدول.

en: Table rows.
ar: صفوف الجدول.

en: Tablet
ar: جهاز لوحي

en: Tabora
ar: تابورا

en: Tacuarembó
ar: تاكواريمبو

en: Tag
ar: وسم

en: Tag ID
ar: معرّف الوسم

en: Tag ID.
ar: مُعرّف الوسم.

en: Tag added.
ar: تم إضافة الوسم.

en: Tag associated with the provider.
ar: الوسم المقترن بالمزوِّد.

en: Tag deleted.
ar: تم حذف الوسم.

en: Tag link.
ar: رابط الوسم.

en: Tag name
ar: اسم الوسم

en: Tag name.
ar: اسم الوسم.

en: Tag not added.
ar: لم تتم إضافة الوسم.

en: Tag not updated.
ar: لم يتم تحديث الوسم.

en: Tag slug
ar: الاسم اللطيف (slug) للوسم

en: Tag slug.
ar: الاسم اللطيف للوسم.

en: Tag updated.
ar: تم تحديث الوسم.

en: Tag: | Tags:
ar[0]: الوسوم:
ar[1]: الوسم:
ar[2]: الوسوم:
ar[3]: الوسوم:
ar[4]: الوسوم:
ar[5]: الوسوم:

en: Tags
ar: الوسوم

en: Tags (comma separated)
ar: الوسوم (مفصولين بفاصلة)

en: Tags (space separated)
ar: الوسوم (مفصولين بمسافة)

en: Tags deleted.
ar: تم حذف الوسوم.

en: Tags totals.
ar: مجموع الوسوم.

en: Taita-Taveta
ar: تايتا تافيتا

en: Taiwan
ar: تايوان

en: Tajikistan
ar: طاجيكستان

en: Tajikistani somoni
ar: ساماني طاجيكي

en: Tak
ar: تاك

en: Take credit card payments securely via Eway keeping customers on your site.
ar: يمكنك تحصيل مدفوعات بطاقة الائتمان بأمان عبر Eway لإبقاء العملاء في موقعك.

en: Take offline payments
ar: تلقي مدفوعات من دون اتصال بالإنترنت

en: Take over
ar: تولي الأمر

en: Take payments in cash upon delivery.
ar: يمكنك تحصيل المدفوعات بالدفع نقدًا عند الاستلام.

en: Take payments in person via BACS. More commonly known as direct bank/wire transfer.
ar: تحصيل الدفعات شخصيًّا عبر التحويل البنكي (BACS). يُعرف أكثر باسم التحويل البنكي/الإلكتروني المباشر.

en: Take payments in person via checks. This offline gateway can also be useful to test purchases.
ar: يمكنك تحصيل الدفعات شخصيًّا عبر الشيكات. يمكن أيضًا أن تكون البوابة غير المتصلة أون لاين مفيدة لاختبار عمليات الشراء.

en: Take payments via bank transfer.
ar: يمكنك تحصيل المدفوعات من خلال التحويل البنكي.

en: Take payments with the provider that’s right for you - choose from 100+ payment gateways for WooCommerce.
ar: استلم المدفوعات مع المزوِّد المناسب لك - اختر من بين أكثر من 100 بوابة دفع في WooCommerce.

en: Tamanghasset
ar: تمنراست

en: Tambacounda
ar: تامباكوندا

en: Tamil Nadu
ar: تامل نادو

en: Tan-Tan
ar: طانطان

en: Tana River
ar: نهر تانا

en: Tanga
ar: تنجا

en: Tangier-Assilah
ar: طنجة - أصيلة

en: Tanzania
ar: تنزانيا

en: Tanzanian shilling
ar: شلن تنزاني

en: Taounate
ar: تاونات

en: Taourirt
ar: تاوريرت

en: Taraba
ar: ترابة

en: Taraclia
ar: تاراكليا

en: Tarapacá
ar: إقليم تاراباكا

en: Tarfaya (EH-partial)
ar: طرفاية (تقع جزئيًا في الصحراء الغربية)

en: Tarija
ar: تاريجا - بوليفيا

en: Tarlac
ar: تارلاك

en: Taroudant
ar: تارودانت

en: Task Configurations
ar: تكوينات المهام

en: Task List
ar: قائمة المهام

en: Task is not a subclass of `Task`
ar: المهمة لسيت فئة فرعية لـ "المهمة"

en: Task list ID already exists
ar: مُعرِّف قائمة المهمة موجود بالفعل

en: Task list ID does not exist
ar: مُعرِّف قائمة المهمة غير موجودة

en: Tasmania
ar: تسمانيا

en: Tata
ar: طاطا

en: Tawi-Tawi
ar: تاوي تاوي

en: Tax
ar: الضرائب

en: Tax ID.
ar: معرّف الضريبة.

en: Tax amount
ar: قيمة الضريبة

en: Tax amount in cents.
ar: مبلغ الضريبة بالسنتات.

en: Tax class
ar: فئة الضريبة

en: Tax class already exists
ar: فئة الضريبة موجودة مسبقاً

en: Tax class name.
ar: اسم فئة الضريبة.

en: Tax class of fee.
ar: فئة الضريبة للرسوم.

en: Tax class of product.
ar: فئة الضريبة للمنتج.

en: Tax class requires a valid name
ar: تتطلب فئة الضريبة اسمًا صالحًا

en: Tax class slug already exists
ar: الاسم اللطيف لفئة الضريبة موجود بالفعل

en: Tax class slug is invalid
ar: الاسم اللطيف لفئة الضريبة غير صالح

en: Tax class.
ar: فئة الضريبة.

en: Tax code
ar: الرمز الضريبي

en: Tax id and refund_total are required.
ar: معرّف الضريبة و refund_total مطلوبان.

en: Tax in cents.
ar: الضريبة بالسنت.

en: Tax lines data.
ar: بيانات بنود الضريبة.

en: Tax name
ar: اسم الضريبة

en: Tax options
ar: خيارات الضرائب

en: Tax priority.
ar: أولوية الضرائب.

en: Tax rate ID.
ar: مُعرّف معدل الضريبة.

en: Tax rate ID: %s
ar: مُعرف معدل الضريبة: %s

en: Tax rate code.
ar: رمز معدل الضريبة.

en: Tax rate label.
ar: تسمية توضيحية لمعدل الضريبة.

en: Tax rate name.
ar: اسم معدل الضريبة.

en: Tax rate.
ar: معدل الضريبة.

en: Tax rates successfully deleted
ar: تم حذف أسعار الضريبة بنجاح

en: Tax status
ar: حالة الضريبة

[ctx: Tax status]
en: None
ar: بدون

en: Tax status of fee.
ar: حالة الضريبة للرسوم.

en: Tax status.
ar: حالة الضريبة.

en: Tax subtotal.
ar: مجموع الضريبة.

en: Tax total (not including shipping taxes).
ar: إجمالي الضريبة (لا تشمل ضرائب الشحن).

en: Tax total.
ar: إجمالي الضريبة.

en: Taxable
ar: خاضع للضريبة

en: Taxes
ar: الضرائب

en: Taxes and coupons
ar: الضرائب والقسائم

en: Taxes and discounts calculated at checkout.
ar: يتم احتساب الضرائب والخصومات عند السداد.

en: Taxes applied to this shipping rate using the smallest unit of the currency.
ar: تُطبق الضرائب على سعر هذا الشحن باستخدام أصغر وحدة من العملة.

en: Taxes by code
ar: الضرائب بالرمز

en: Taxes by date
ar: الضرائب بالتاريخ

en: Taxes calculated at checkout.
ar: يتم احتساب الضرائب عند السداد.

en: Taxes detailed reports.
ar: تقارير تفصيلية حول الضرائب.

en: Taxes do not support trashing.
ar: الضرائب لا تدعم النقل إلى سلة المهملات.

en: Taxes refunded for this item.
ar: الضرائب المستردة لهذا البند.

en: Taxonomies: Product types
ar: الفئات: أنواع المنتجات

en: Taxonomies: Product visibility
ar: الفئات: رؤية المنتج

en: Taxonomy does not exist.
ar: الفئة غير موجودة.

[ctx: Taxonomy name]
en: Product type
ar: نوع المنتج

[ctx: Taxonomy name]
en: Product visibility
ar: رؤية المنتج

en: Taxonomy name.
ar: اسم التصنيف.

en: Taxonomy terms for product/order statuses.
ar: مصطلحات الفئة لحالات المنتج/الطلب.

en: Taza
ar: تازة

en: Tehran (تهران)
ar: طهران (تهران)

en: Tekirdağ
ar: تيكيرداغ

en: Telangana
ar: تيلانجانا

en: Telenești
ar: تيلينيشتي

en: Teleorman
ar: تيليورمان

en: Template cache cleared.
ar: تم مسح ذاكرة التخزين المؤقت للقالب.

en: Template file copied to theme.
ar: تم نسخ قالب الملف إلى الثيم.

en: Template file deleted from theme.
ar: تم حذف قالب الملف من الثيم.

en: Template for the product variation form
ar: قالب خاص بنموذج شكل المنتج

en: Template for the simple product form
ar: قالب خاص بنموذج المنتج البسيط

[ctx: Template name]
en: Checkout Header
ar: ترويسة السداد

[ctx: Template name]
en: Coming soon social links
ar: الروابط الاجتماعية قريبًا

[ctx: Template name]
en: Mini-Cart
ar: عربة التسوق الصغيرة

[ctx: Template name]
en: Order Confirmation
ar: تأكيد الطلب

[ctx: Template name]
en: Page: Cart
ar: الصفحة: عربة التسوق

[ctx: Template name]
en: Page: Checkout
ar: الصفحة: السداد

[ctx: Template name]
en: Page: Coming soon
ar: الصفحة: قريبًا

[ctx: Template name]
en: Product Catalog
ar: كتالوج المنتج

[ctx: Template name]
en: Product Search Results
ar: نتائج البحث عن المنتج

[ctx: Template name]
en: Products by Attribute
ar: المنتجات حسب السمة

[ctx: Template name]
en: Products by Brand
ar: المنتجات حسب العلامة التجارية

[ctx: Template name]
en: Products by Category
ar: المنتجات حسب التصنيف

[ctx: Template name]
en: Products by Tag
ar: المنتجات حسب الوسم

[ctx: Template name]
en: Single Product
ar: منتج واحد

en: Template overrides.
ar: تجاوزات القالب.

en: Template post ID.
ar: معرّف تدوينة النموذج.

en: Template used to display the Add to Cart + Options form for Variable Products.
ar: النموذج المستخدم لعرض النموذج "إضافة إلى عربة التسوق مع الخيارات" للمنتجات المتغيرة.

en: Template used to display the Mini-Cart drawer.
ar: النموذج المُستخدم لعرض درج عربة التسوق الصغيرة.

en: Template used to display the simplified Checkout header.
ar: القالب المستخدم لعرض ترويسة السداد المبسطة.

en: Templates
ar: القوالب

en: Tennessee
ar: تينيسي

en: Term ID
ar: معرّف العنصر

en: Term counts
ar: أعداد العنصر

en: Term description.
ar: وصف المصطلح.

en: Term name.
ar: اسم العنصر.

en: Terms
ar: القيم

en: Terms and Conditions Page
ar: صفحة الشروط والأحكام

en: Terms and Conditions URL
ar: عنوان موقع الخاص بالشروط والأحكام

en: Terms and conditions
ar: الشروط والأحكام

en: Terms in the product visibility taxonomy.
ar: العناصر في فئة رؤية المنتج.

en: Terms successfully recounted
ar: العناصر أعيد عدها بنجاح

en: Ternopilshchyna
ar: ترنوبيليشتشينا

en: Test account
ar: اختبار الحساب

en: Test email sent to %s.
ar: تم إرسال البريد الإلكتروني للاختبار إلى %s.

en: Tested up to WooCommerce version
ar: تم إختبارها مع إصدار WooCommerce

en: Tete
ar: تيتي

en: Texas
ar: تكساس

en: Text to appear below the main e-mail header.
ar: النص المراد ظهوره أسفل ترويسة البريد الإلكتروني الأساسية.

en: Text to appear below the main email content.
ar: النص الذي يظهر أسفل محتوى البريد الإلكتروني الرئيسي.

en: Thai baht
ar: بات تايلاندي

en: Thailand
ar: تايلاند

en: Thakurgaon
ar: ثاكرقون

en: Thank you for selling with WooCommerce.
ar: شكراً لاستخدامك منصة البيع مع WooCommerce.

en: Thank you for your feedback!
ar: نشكرك على ملاحظاتك!

en: Thank you for your in-store purchase
ar: شكرًا لك على قيامك بالشراء من المتجر

en: Thank you for your order
ar: شكرًا لك على طلبك

en: Thank you for your payment. Your transaction has been completed, and a receipt for your purchase has been emailed to you. Log into your PayPal account to view transaction details.
ar: شكرًا لك على سدادك. تمت المعاملة، وتم إرسال رسالة بريد إلكتروني إليك تتضمن إيصال الشراء. قم بتسجيل الدخول إلى حساب PayPal الخاص بك لعرض تفاصيل المعاملة.

en: Thank you. Your order has been fulfilled.
ar: شكرًا لك. تم إنجاز طلبك.

en: Thank you. Your order has been received.
ar: شكرًا لك. تم استلام طلبك.

en: Thanks :)
ar: شكرًا :)

en: Thanks again! If you need any help with your order, please contact us at %s,
ar: شكرًا مجددًا! إذا احتجت إلى أي مساعدة في ما يتعلق بطلبك، فيرجى التواصل معنا على %s

en: Thanks again! If you need any help with your order, please contact us at %s.
ar: شكرا مجددًا! إذا احتجت إلى أي مساعدة في ما يتعلق بطلبك، فيرجى التواصل معنا على %s.

en: Thanks again! If you need any help with your order, please contact us at {store_email}.
ar: شكرا مجددا! إذا احتجت إلى أي مساعدة في ما يتعلق بطلبك، فيرجى التواصل معنا على {store_email}.

en: Thanks for creating an account on %1$s. Your username is %2$s. You can access your account area to view orders, change your password, and more at: %3$s
ar: شكرًا لك على إنشاء حساب على %1$s. اسم المستخدم الخاص بك هو %2$s. يُمكنك الوصول إلى منطقة حسابك لمشاهدة الطلبات، وتغيير كلمة المرور الخاصة بك والمزيد في: %3$s

en: Thanks for creating an account on %s. Here’s a copy of your user details.
ar: شكرًا على إنشاء حساب على %s. في ما يأتي نسخة من تفاصيل المستخدم الخاصة بك.

en: Thanks for joining the waitlist! You will hear from us again when "{product_name}" is back in stock.
ar: شكرًا للانضمام إلى قائمة الانتظار! ستتلقى أخبارًا منا مجددًا عند توافر "{product_name}" مرة أخرى في المخزون.

en: Thanks for reading.
ar: شكرًا على القراءة.

en: Thanks for shopping with us
ar: شكرًا لتسوّقك من متجرنا

en: Thanks for shopping with us.
ar: شكرًا لتسوّقك معنا.

en: Thanks for signing up! An account has been created for you. Please complete the sign-up process by following the verification link sent to your e-mail.
ar: شكرًا على التسجيل! تم إنشاء حساب من أجلك. يرجى إكمال عملية التسجيل عن طريق اتباع رابط التحقق المرسل إلى بريدك الإلكتروني.

en: Thanks for signing up! Please complete the sign-up process by following the verification link sent to your e-mail.
ar: شكرًا على التسجيل! يرجى إكمال عملية التسجيل عن طريق اتباع رابط التحقق المرسل إلى بريدك الإلكتروني.

en: Thanks for using Jetpack! Your store is almost ready: to activate services like %s, just connect your store.
ar: نشكرك على استخدام Jetpack! أصبح متجرك جاهزًا تقريبًا: لتنشيط الخدمات مثل %s، اتصل بمتجرك فقط.

en: Thanks for using {site_url}!
ar: شكرًا لاستخدامك {site_url}!

en: Thanks for your order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received.
ar: شكرًا على طلبك. إنّه قيد الانتظار حتى نتأكد أنه تم استلام عملية الدفع.

en: Thanks!
ar: شكرًا!

en: Tharaka-Nithi
ar: ثاراكا نيثي

en: The "%1$s" coupon has been removed from your cart: %2$s
ar: تمت إزالة القسيمة "⁦%1$s⁩" من سلة مشترياتك: ⁦%2$s⁩

en: The "WooCommerce Admin" plugin will be installed and activated
ar: سيتم تثبيت الإضافة "مسؤول WooCommerce" وتنشيطها

en: The "locations not covered by your other zones" zone cannot be updated.
ar: لا يمكن تحديث منطقة "المناطق التي لا تغطيها المناطق الأخرى الخاصة بك".

en: The %1$s plugin has been deactivated as the latest improvements are now included with the %2$s plugin.
ar: تم تعطيل إضافة ⁦%1$s⁩ حيث تم تضمين أحدث التحسينات الآن مع إضافة ⁦%2$s⁩.

en: The %1$sApproved Product Download Directories list%2$s has been updated. To protect your site, please review the list and make any changes that might be required. For more information, please refer to %3$sthis guide%2$s.
ar: تم تحديث ⁦%1$s⁩قائمة أدلة تنزيل المنتج المعتمدة⁦%2$s⁩. لحماية موقعك، يرجى مراجعة القائمة وإجراء أي تغييرات قد تكون مطلوبة. لمزيد من المعلومات، يرجى الرجوع إلى ⁦%3$s⁩هذا الدليل⁦%2$s⁩.

en: The %s cannot be deleted.
ar: الـ %s لا يمكن حذفه.

en: The %s class can only be run within WP CLI.
ar: يمكن تشغيل الفئة %s داخل WP CLI (واجهة سطر الأوامر لـ ووردبريس) فقط.

en: The %s does not support trashing.
ar: الـ %s لا تدعم النقل لسلة المهملات.

en: The %s extension is not active.
ar: الملحق %s غير نشط.

en: The %s extension is not up-to-date. Please update to the latest version and try again.
ar: الملحق %s غير محدَّث. يرجى التحديث إلى أحدث إصدار والمحاولة مجددًا.

en: The %s has already been deleted.
ar: %s تم حذفه بالفعل.

en: The %s hook has a filter set, so some log files may have different retention settings.
ar: يحتوي موضع إضافة %s على مجموعة عوامل التصفية، لذا قد تحتوي بعض ملفات السجل على إعدادات استبقاء مختلفة.

en: The %s is not a valid URL
ar: الـ %s ليس رابطاً صالحاً

en: The %s payment gateway is not available.
ar: بوابة دفع %s غير متاحة.

en: The API key provided does not have read permissions.
ar: مفتاح API المقدم لا يملك صلاحيات القراءة.

en: The API key provided does not have write permissions.
ar: مفتاح API المقدم لا يملك صلاحيات الكتابة.

en: The Approved Product Download Directories list is currently being synchronized with the product catalog (%d%% complete). If you need to, you can cancel it.
ar: تتم مزامنة قائمة أدلة تنزيل المنتج المعتمدة في الوقت الحالي مع كتالوج المنتج (اكتملت المزامنة بنسبة قدرها %d%%). إذا كنت بحاجة إلى ذلك، فيمكنك إلغائها.

en: The CSV is invalid.
ar: ملف CSV غير صالح.

en: The Cart template displays the items selected by the user for purchase, including quantities, prices, and discounts. It allows users to review their choices before proceeding to checkout.
ar: يعرض قالب عربة التسوق العناصر التي حددها المستخدم للشراء، بما في ذلك الكميات والأسعار والخصومات. إنه يسمح للمستخدمين مراجعة اختياراتهم قبل متابعة السداد.

en: The Checkout template guides users through the final steps of the purchase process. It enables users to enter shipping and billing information, select a payment method, and review order details.
ar: يوجّه قالب السداد المستخدمين من خلال الخطوات النهائية لعميلة الشراء. إنه يتيح للمستخدمين إدخال معلومات الشحن والفوترة، وتحديد طريقة الدفع، ومراجعة تفاصيل الطلب.

en: The Core Profiler step to mark as complete.
ar: خطوة المحلل الأساسي للوسم بأنها مكتملة.

en: The Eway extension for WooCommerce allows you to take credit card payments directly on your store without redirecting your customers to a third party site to make payment.
ar: تسمح لك إضافة eWAY الخاصة بـ WooCommerce بتحصيل المدفوعات من بطاقة الائتمان مباشرةً على متجرك من دون إعادة توجيه عملائك إلى موقع خارجي لإجراء عملية الدفع.

en: The HTTP response code from the receiving server.
ar: رمز استجابة HTTP من الخادم المتلقي.

en: The HTTP response message from the receiving server.
ar: رسالة استجابة HTTP من الخادم المتلقي.

en: The ID for the parent of the resource.
ar: المُعرّف للمصدر الأب.

en: The ID for the resource.
ar: معرِّف المصدر.

en: The ID of the order that was refunded.
ar: معرّف الطلب الذي تم استرداد مبلغه.

en: The ID of the package being shipped. Leave blank to apply to all packages.
ar: معرِّف الطرد الذي يتم شحنه. اترك فراغًا لينطبق على كل الحزم.

en: The ID of the package the shipping rates belong to.
ar: معرّف الطرد الذي تنتمي إليه أسعار الشحن.

en: The ID of the payment method being used to process the payment.
ar: معرِّف طريقة الدفع المستخدمة لمعالجة الدفع.

en: The ID of the template to use for sending the email.
ar: معرِّف النموذج المراد استخدامه لإرسال البريد الإلكتروني.

en: The ISO3166 alpha-2 country code to save for the current user.
ar: كود البلد ISO3166 alpha-2 المطلوب حفظه للمستخدم الحالي.

en: The Legacy REST API plugin is not installed on this site.
ar: تكون إضافة Legacy REST API غير مثبَّتة على هذا الموقع.

en: The MaxMind license key is invalid. If you have recently created this key, you may need to wait for it to become active.
ar: مفتاح الترخيص الخاص بشركة MaxMind غير صالح. إذا أنشأتَ هذا المفتاح مؤخرًا، فقد تحتاج إلى الانتظار حتى يصبح نشطًا.

en: The Mini-Cart template allows shoppers to see their cart items and provides access to the Cart and Checkout pages.
ar: يسمح قالب عربة التسوق الصغيرة للمتسوقين برؤية العناصر في عربة التسوق لديهم، كما يوفّر وصولاً إلى صفحتَي عربة التسوق والسداد.

en: The Order Confirmation template serves as a receipt and confirmation of a successful purchase. It includes a summary of the ordered items, shipping, billing, and totals.
ar: يعمل قالب تأكيد الطلب بمنزلة إيصال إجراء عملية شراء ناجحة وتأكيد لها. ويشتمل على ملخص للعناصر المطلوبة والشحن والفوترة والإجماليات.

en: The PayFast extension for WooCommerce enables you to accept payments by Credit Card and EFT via one of South Africa’s most popular payment gateways. No setup fees or monthly subscription costs.
ar: تُمكّنك إضافة PayFast في WooCommerce من قبول المدفوعات من خلال بطاقة الائتمان وEFT عبر إحدى بوابات الدفع الأكثب شيوعًا في جنوب إفريقيا. لا توجد رسوم للإعداد أو تكاليف شهرية للاشتراك.

en: The Payfast extension for WooCommerce enables you to accept payments by Credit Card and EFT via one of South Africa's most popular payment gateways. No setup fees or monthly subscription costs. Selecting this extension will configure your store to use South African rands as the selected currency.
ar: تُمكّنك إضافة Payfast في WooCommerce من قبول المدفوعات من خلال بطاقة الائتمان وEFT عبر إحدى بوابات الدفع الأكثر شيوعًا في جنوب إفريقيا. لا توجد رسوم للإعداد أو تكاليف شهرية للاشتراك. سيؤدي تحديد هذا الملحق إلى تهيئة متجرك لاستخدام الراند الجنوب إفريقي كعملة محددة.

en: The Payfast extension for WooCommerce enables you to accept payments by Credit Card and EFT via one of South Africa’s most popular payment gateways. No setup fees or monthly subscription costs. Selecting this extension will configure your store to use South African rands as the selected currency.
ar: تُمكّنك إضافة Payfast في WooCommerce من قبول المدفوعات من خلال بطاقة الائتمان وEFT عبر إحدى بوابات الدفع الأكثر شيوعًا في جنوب إفريقيا. لا توجد رسوم للإعداد أو تكاليف شهرية للاشتراك. سيؤدي تحديد هذا الملحق إلى تهيئة متجرك لاستخدام الراند الجنوب إفريقي كعملة محدَّدة.

en: The Retro Glass Jug's classic silhouette effortlessly complements any setting, making it the ideal choice for serving beverages with style and flair.
ar: يلائم التصميم التقليدي للإبريق الزجاجي الكلاسيكي أي مكان بكل سلاسة، ما يجعله الخيار المثالي لتقديم المشروبات بكل أناقة وذوق.

en: The URL of the icon (square aspect ratio).
ar: عنوان الموقع للأيقونة (نسبة العرض إلى الارتفاع للمربع).

en: The URL of the image.
ar: عنوان الموقع للصورة.

en: The URL of the link.
ar: عنوان الموقع للرابط.

en: The URL of the payment method icon or a base64-encoded SVG image.
ar: عنوان الموقع لأيقونة طريقة الدفع أو صورة SVG المرمَّزة بـ base64.

en: The URL of the provider icon (square aspect ratio - 72px by 72px).
ar: عنوان الموقع لأيقونة المزوِّد (نسبة العرض إلى الارتفاع للمربع - 72px في 72px).

en: The URL of the provider image.
ar: عنوان الموقع لصورة المزوِّد.

en: The URL of your %s page (along with the Page ID).
ar: الرابط لصفحة %s الخاصة بك (وبجانبها يأتي مُعرّف الصفحة).

en: The URL to POST to disable the test account for the payment gateway.
ar: عنوان الموقع لـ POST لتعطيل حساب الاختبار الخاص ببوابة الدفع.

en: The URL to POST to for resetting the provider onboarding.
ar: عنوان الموقع لـ POST لإعادة تعيين إعداد المزوِّد.

en: The URL to attach the suggestion.
ar: عنوان الموقع لإرفاق الاقتراح.

en: The URL to dismiss the incentive.
ar: عنوان الموقع لرفض الحافز.

en: The URL to do onboarding preload for the payment gateway.
ar: عنوان الموقع للتحميل المسبق للإعدادات في بوابة الدفع.

en: The URL to hide the suggestion.
ar: عنوان الموقع لإخفاء الاقتراح.

en: The URL to start/continue onboarding for the payment gateway.
ar: عنوان الموقع لبدء/استمرار الإعداد في بوابة الدفع.

en: The URL to the settings page for the payment gateway.
ar: عنوان الموقع لصفحة الإعدادات لبوابة الدفع.

en: The URL to the terms and conditions for the incentive.
ar: عنوان الموقع للشروط والأحكام الخاصة بالحافز.

en: The URL to use for the action.
ar: عنوان الموقع المطلوب استخدامه للإجراء.

en: The URL where the webhook payload is delivered.
ar: الرابط URL الذي يتم فيه تسليم حمولة الـ webhook.

en: The URL where the webhook was delivered.
ar: الرابط URL الذي تم تسليم الـ webhook فيه.

en: The WooCommerce Helper plugin is no longer needed. <a href="%s">Manage subscriptions</a> from the extensions tab instead.
ar: لا توجد حاجة إلى المكوّن الإضافي الخاص بـ WooCommerce Helper بعد الآن. بدلاً من ذلك، <a href="%s">قم بإدارة الاشتراكات</a> من علامة تبويب الامتدادات.

en: The WooCommerce Legacy REST API plugin running on this site.
ar: تكون إضافة Legacy REST API في WooCommerce قيد التشغيل على هذا الموقع.

en: The WooCommerce REST API allows external apps to view and manage store data. Access is granted only to those with valid API keys.
ar: تسمح واجهة برمجة التطبيقات REST API في WooCommerce لتطبيقات خارجية لعرض وإدارة بيانات المتجر. لا يُمنح الوصول إلا لتلك التي تحمل مفاتيح واجهة برمجة تطبيقات (API keys) صالحة.

en: The action type to determine how to use the URL.
ar: نوع الإجراء لتحديد كيفية استخدام عنوان الموقع.

en: The action's schedule frequency.
ar: تكرار جدول الإجراءات.

en: The active incentive for the provider.
ar: الحافز النشط للمزوِّد.

en: The active version of WooCommerce does not support template cache clearing.
ar: لا يدعم الإصدار النشط من WooCommerce مسح ذاكرة التخزين المؤقت للقالب.

en: The admin note action label prop cannot be empty.
ar: يتعذر أن تكون ملحقات تسمية إجراء ملحوظة المسؤول فارغة.

en: The admin note action name prop cannot be empty.
ar: يتعذر أن تكون ملحقات اسم إجراء ملاحظة المسؤول فارغة.

en: The admin note content prop cannot be empty.
ar: يتعذر أن تكون ملحقات محتوى ملحوظة المسؤول فارغة.

en: The admin note content_data prop must be an instance of stdClass.
ar: يجب أن تكون ملحقات content_data لملحوظة المسؤول مثيلاً لـ stdClass.

en: The admin note date prop cannot be empty.
ar: يتعذر أن تكون ملحقات تاريخ ملحوظة المسؤول فارغة.

en: The admin note layout has a wrong prop value.
ar: يحتوي تخطيط ملحوظة المسؤول على قيمة دعم خاطئة.

en: The admin note locale prop cannot be empty.
ar: يتعذر أن تكون ملحقات الإعدادات المحلية لملحوظة المسؤول فارغة.

en: The admin note name prop cannot be empty.
ar: يتعذر أن تكون ملحقات اسم ملحوظة المسؤول فارغة.

en: The admin note source prop cannot be empty.
ar: يتعذر أن تكون ملحقات مصدر ملحوظة المسؤول فارغة.

en: The admin note status prop (%s) is not one of the supported statuses.
ar: لا تدخل ملحقات حالة ملحوظة المسؤول (%s) ضمن الحالات المدعومة.

en: The admin note status prop cannot be empty.
ar: يتعذر أن تكون ملحقات حالة ملحوظة المسؤول فارغة.

en: The admin note title prop cannot be empty.
ar: يتعذر أن تكون ملحقات عنوان ملحوظة المسؤول فارغة.

en: The admin note type prop (%s) is not one of the supported types.
ar: لا تدخل ملحقات نوع ملحوظة المسؤول (%s) ضمن الأنواع المدعومة.

en: The admin note type prop cannot be empty.
ar: يتعذر أن تكون ملحقات نوع ملحوظة المسؤول فارغة.

en: The admin note type prop is deprecated.
ar: تم إهمال ملحقات نوع ملحوظة المشرف.

en: The affected WooCommerce webhooks will <b>not</b> be deleted and will be attributed to user id 0.<br/>
ar: <b>لن</b> تُحذف خطافات الويب في WooCommerce المتأثر، وستُنسب إلى معرّف المستخدم 0.<br/>

en: The amount of discount. Should always be numeric, even if setting a percentage.
ar: مقدار الخصم. يجب أن يكون بالأرقام دائمًا، حتى وإن كان الإعداد بالنسبة المئوية.

en: The amount of tax charged.
ar: مبلغ الضريبة المفروضة.

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups)
ar: مقدار الوقت (بالثواني) التي يستغرقها موقعك في تنفيذ عملية واحدة قبل انتهاء المهملة ( لتجنب منع الخادم)

en: The amount that quantities increment by. Quantity must be an multiple of this value.
ar: المقدار الذي تزيد الكميات به. يجب أن تكون الكمية من مضاعفات هذه القيمة.

en: The assigned attribute.
ar: السمة التي تم تعيينها.

en: The attribute ID, or 0 if the attribute is not taxonomy based.
ar: معرّف السمة، أو 0 إذا لم تكن السمة قائمة على فئة تصنيف.

en: The attribute name.
ar: اسم السمة.

en: The attribute taxonomy name.
ar: اسم تصنيف السمة.

en: The attribute taxonomy, or null if the attribute is not taxonomy based.
ar: تصنيف السمة، أو فارغ إذا كانت السمة لا تعتمد على التصنيف.

en: The available actions for the step.
ar: الإجراءات المتاحة للخطوة.

en: The backup datastore does not support updating orders.
ar: لا تدعم قاعدة بيانات النسخ الاحتياطي تحديث الطلبات.

en: The badge label for the incentive.
ar: ملصق الشارة للحافز.

en: The base page can also be used in your <a href="%s">product permalinks</a>.
ar: رابط تركيبة الصفحة يمكن إستخدامه أيضًا في <a href="%s">الروابط الدائمة للمنتجات</a>.

en: The bearer token that ChatGPT uses to authenticate checkout requests.
ar: الرمز المميز لحامله الذي يستخدمه ChatGPT لمصادقة طلبات السداد.

en: The call to action label for the incentive.
ar: ملصق الحثّ على المبادرة للحافز.

en: The callback_url needs to be over SSL
ar: callback_url بحاجة إلى أن تكون عبر SSL

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
ar: تم ملء سلة مشترياتك بالمنتجات من طلبك السابق.

en: The cart item product or variation ID.
ar: منتج عنصر سلة المشتريات أو معرِّف النوع.

en: The category of the suggestion.
ar: تصنيف الاقتراح

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
ar: التغييرات التي قمت بها سيتم فقدانها إذا قمت بالإنتقال من هذه الصفحة.

en: The checkout session ID (Cart-Token JWT).
ar: معرّف جلسة إتمام الشراء (رمز عربة التسوق JWT).

en: The chosen rate ID for the package.
ar: معرِّف السعر المختار للطرد.

en: The city in which your business is located.
ar: المدينة التي يقع فيها نشاطك التجاري.

en: The claim has been lost. Aborting current batch.
ar: فُقدت المطالبة. إلغاء الدفعة الحالية.

en: The class %1$s provided by %2$s filter must implement %3$s.
ar: يجب على الفئة (The class) %1$s التي يوفرها الفلتر %2$s تنفيذ %3$s.

en: The class attached to the "woocommerce_queue_class" does not implement the WC_Queue_Interface interface. The default %s class will be used instead.
ar: لا تقوم الفئة المرفقة بـ "woocommerce_queue_class" بتنفيذ واجهة WC_Queue_Interface. ستُستخدم فئة %s الافتراضية بدلاً من ذلك.

en: The comment has already been trashed.
ar: تم وضع التعليق في سلة المهملات بالفعل.

en: The comparison operator to use for total filtering.
ar: عامل المقارنة المستخدم لتصفية القيم الإجمالية.

en: The content of the review.
ar: محتوى المراجعة.

en: The context ID for which to dismiss the incentive. If not provided, will dismiss the incentive for all contexts.
ar: معرِّف السياق الذي سيتم رفض الحافز بسببه. إذا لم يتم توفير ذلك، فسيتم رفض الحافز لجميع السياقات.

en: The corresponding plugin details of the provider.
ar: تفاصيل الإضافة المقابلة للمزوِّد.

en: The country and state or province, if any, in which your business is located.
ar: الدولة والولاية أو المنطقة، إن وجد، الذي يقع فيه نشاطك التجاري.

en: The coupon code already exists
ar: رمز القسيمة موجود بالفعل

en: The coupon code cannot be empty.
ar: رمز القسيمة لا يمكن أن يكون فارغاً.

en: The coupon will expire at 00:00:00 of this date.
ar: ستنتهي صلاحية القسيمة الشرائية في تمام 00:00:00 من هذا التاريخ.

en: The coupon's unique code.
ar: كود الكوبون المميز.

en: The coupons unique code.
ar: الكود المميَّز للكوبونات.

en: The current language used by WordPress. Default = English
ar: اللغة الحالية المستخدمة بواسطة ووردبريس. الافتراضي = العربية

en: The current status of the step.
ar: الحالة الحالية للخطوة.

en: The custom cost of goods sold values will revert back to their defaults for all the variations. Would you like to continue?
ar: سيتم إرجاع التكلفة المخصصة للقيم المبيعة للسلع إلى إعداداتها الافتراضية لجميع الأشكال. هل ترغب في الاستمرار؟

en: The customer’s payment failed or was declined, and no payment has been successfully made.
ar: فشل دفع العميل أو تم رفضه، ولم يتم إجراء الدفع بنجاح.

en: The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient. Advanced users can alternatively update via %1$sWP CLI%2$s.
ar: يتم تشغيل عملية تحديث قاعدة البيانات في الخلفية، وقد تستغرق لحظات قليلة، لذا تحلَّ بالصبر رجاءً. بدلاً من ذلك، يمكن للمستخدمين المتقدمين التحديث عبر %1$sWP-CLI (واجهة سطر الأوامر لووردبريس)%2$s.

en: The database version for WooCommerce. This should be the same as your WooCommerce version.
ar: إصدار قاعدة بيانات WooCommerce. ينبغي أن يكون هذا إصدار WooCommerce نفسه الخاص بك.

en: The date of the customer last order, as GMT.
ar: تاريخ آخر طلب للزبون، بتوقيت GMT.

en: The date of the download, as GMT.
ar: تاريخ التنزيل حسب توقيت جرينتش.

en: The date of the download, in the site's timezone.
ar: تاريخ التنزيل في المنطقة الزمنية للموقع.

en: The date the coupon expires, as GMT.
ar: تاريخ انتهاء مدة صلاحية القسيمة الشرائية، بتوقيت GMT.

en: The date the coupon expires, in the site's timezone.
ar: تاريخ انتهاء مدة صلاحية القسيمة الشرائية، بتوقيت الموقع.

en: The date the coupon was created, as GMT.
ar: تاريخ إنشاء القسيمة الشرائية، بتوقيت GMT.

en: The date the coupon was created, in the site's timezone.
ar: تاريخ إنشاء القسيمة الشرائية، بتوقيت الموقع.

en: The date the coupon was last modified, as GMT.
ar: تاريخ آخر تعديل للقسيمة الشرائية، بتوقيت GMT.

en: The date the coupon was last modified, in the site's timezone.
ar: تاريخ آخر تعديل للقسيمة الشرائية، بتوقيت الموقع.

en: The date the customer was created, as GMT.
ar: تاريخ إنشاء الزبون، بتوقيت GMT.

en: The date the customer was created, in the site's timezone.
ar: تاريخ إنشاء الزبون، بتوقيت الموقع.

en: The date the customer was last modified, as GMT.
ar: تاريخ آخر تعديل للزبون، بتوقيت GMT.

en: The date the customer was last modified, in the site's timezone.
ar: تاريخ آخر تعديل للزبون، بتوقيت الموقع.

en: The date the fulfillment was deleted.
ar: تاريخ حذف التنفيذ.

en: The date the fulfillment was last updated.
ar: تاريخ التحديث الأخير للتنفيذ.

en: The date the image was created, as GMT.
ar: تاريخ إنشاء الصورة، بتوقيت GMT.

en: The date the image was created, in the site's timezone.
ar: تاريخ إنشاء الصورة، بتوقيت الموقع.

en: The date the image was last modified, as GMT.
ar: تاريخ آخر تعديل للصورة، بتوقيت GMT.

en: The date the image was last modified, in the site's timezone.
ar: تاريخ آخر تعديل للصورة، بتوقيت الموقع.

en: The date the last order for this product was placed, in the site's timezone.
ar: التاريخ الذي تم تحديده لآخر طلب لهذا العنصر في المنطقة الزمنية في الموقع.

en: The date the order note was created, as GMT.
ar: تاريخ إنشاء ملاحظة الطلب، بتوقيت GMT.

en: The date the order note was created, in the site's timezone.
ar: تاريخ إنشاء ملاحظة الطلب، بتوقيت الموقع.

en: The date the order refund was created, as GMT.
ar: تاريخ إنشاء استعادة مبلغ الطلب، بتوقيت GMT.

en: The date the order refund was created, in the site's timezone.
ar: تاريخ إنشاء استعادة مبلغ الطلب، بتوقيت الموقع.

en: The date the order was completed, as GMT.
ar: تاريخ اكتمال الطلب، بتوقيت GMT.

en: The date the order was completed, in the site's timezone.
ar: تاريخ اكتمال الطلب، بتوقيت الموقع.

en: The date the order was created, as GMT.
ar: تاريخ إنشاء الطلب، بتوقيت GMT.

en: The date the order was created, in the site's timezone.
ar: تاريخ إنشاء الطلب، بتوقيت الموقع.

en: The date the order was last modified, as GMT.
ar: تاريخ آخر تعديل للطلب، بتوقيت GMT.

en: The date the order was last modified, in the site's timezone.
ar: تاريخ آخر تعديل للطلب، بتوقيت الموقع.

en: The date the order was paid, as GMT.
ar: تاريخ دفع الطلب، بتوقيت GMT.

en: The date the order was paid, in the site's timezone.
ar: تاريخ دفع الطلب، بتوقيت الموقع.

en: The date the product was created, as GMT.
ar: تاريخ إنشاء المنتج، بتوقيت GMT.

en: The date the product was created, in the site's timezone.
ar: تاريخ إنشاء المنتج، بتوقيت الموقع.

en: The date the product was last modified, as GMT.
ar: تاريخ آخر تعديل للمنتج، بتوقيت GMT.

en: The date the product was last modified, in the site's timezone.
ar: تاريخ آخر تعديل للمنتج، بتوقيت الموقع.

en: The date the refund was created, as GMT.
ar: تاريخ إنشاء الاسترداد، بتوقيت غرينتش.

en: The date the refund was created, in the site's timezone.
ar: تاريخ إنشاء الاسترداد، بالمنطقة الزمنية للموقع.

en: The date the report end, as GMT.
ar: تاريخ انتهاء التقرير حسب توقيت جرينتش.

en: The date the report end, in the site's timezone.
ar: تاريخ انتهاء التقرير في المنطقة الزمنية للموقع.

en: The date the report start, as GMT.
ar: تاريخ بدء التقرير حسب توقيت جرينتش.

en: The date the report start, in the site's timezone.
ar: تاريخ بدء التقرير في المنطقة الزمنية للموقع.

en: The date the review was created, as GMT.
ar: تاريخ إنشاء المراجعة، بتوقيت GMT.

en: The date the review was created, in the site's timezone in human-readable format.
ar: تم إنشاء تاريخ المراجعة في المنطقة الزمنية في الموقع بتنسيق يستطيع الإنسان قراءته.

en: The date the review was created, in the site's timezone.
ar: تاريخ إنشاء المراجعة، بتوقيت الموقع.

en: The date the variation was created, in the site's timezone.
ar: تاريخ إنشاء النوع، بتوقيت الموقع.

en: The date the variation was last modified, in the site's timezone.
ar: تاريخ آخر تعديل لنوع المنتج، بتوقيت الموقع.

en: The date the webhook delivery was logged, as GMT.
ar: تاريخ تسجيل تسليم الـ webhook، بتوقيت GMT.

en: The date the webhook delivery was logged, in the site's timezone.
ar: تاريخ تسجيل تسليم الـ webhook، بتوقيت الموقع.

en: The date the webhook was created, as GMT.
ar: تاريخ إنشاء الـ webhook، بتوقيت GMT.

en: The date the webhook was created, in the site's timezone.
ar: تاريخ إنشاء الـ webhook، بتوقيت الموقع.

en: The date the webhook was last modified, as GMT.
ar: تاريخ آخر تعديل للـ webhook، بتوقيت GMT.

en: The date the webhook was last modified, in the site's timezone.
ar: تاريخ آخر تعديل لـ webhook، بتوقيت الموقع.

en: The date when download access expires, as GMT.
ar: تاريخ انتهاء مدة صلاحية الوصول إلى التنزيلات، بتوقيت GMT.

en: The date when download access expires, in the site's timezone.
ar: تاريخ انتهاء صلاحية الوصول إلى التنزيلات، بتوقيت الموقع.

en: The date you provided is invalid.
ar: التاريخ الذي قدمته غير صالح.

en: The date/time the action is/was scheduled to run.
ar: التاريخ/الوقت الذي يتم/تم فيه جدولة الإجراء لتنفيذه.

en: The decimal separator of displayed prices.
ar: فاصل الأعداد العشرية في الأسعار المعروضة.

en: The default timezone for your server.
ar: المنطقة الزمنية الافتراضية لخادمك.

en: The delivery duration, in seconds.
ar: مدة التسليم، بالثواني.

en: The description of the category.
ar: وصف التصنيف.

en: The description of the payment method. It can contain basic HTML.
ar: وصف طريقة الدفع. قد يحتوي على HTML أساسي.

en: The description of the provider.
ar: وصف المزوِّد.

en: The description of the suggestion.
ar: وصف الاقتراح.

en: The details for a recommended payment method.
ar: تفاصيل طريقة الدفع الموصى بها.

en: The discount type for the coupon (e.g. percentage or fixed amount)
ar: نوع الخصم في الكوبون (على سبيل المثال، نسبة مئوية أم مبلغ ثابت)

en: The dismissals list for the incentive. Each dismissal entry includes a context and a timestamp. The `all` entry means the incentive was dismissed for all contexts.
ar: قائمة حالات رفض الحافز. يتضمن كل إدخال من إدخالات الرفض سياقًا وتاريخًا. يعني إدخال "الكل" أن الحافز تم رفضه لكل السياقات.

en: The display name of the email template.
ar: اسم العرض لنموذج البريد الإلكتروني.

en: The downloadable file %1$s cannot be used as it does not have an allowed file type. Allowed types include: %2$s
ar: الملف القابل للتنزيل %1$s لا يمكن استخدامه لأن امتداد الملف غير مسموح به. الأنواع المسموحة تتضمن: %2$s

en: The downloadable file %s cannot be used as it does not exist on the server, or is not located within an approved directory. Please contact a site administrator for help. %2$sLearn more.%3$s
ar: يتعذر استخدام الملف القابل للتنزيل %s؛ لأنه غير موجود على الخادم، أو غير موجود داخل دليل معتمد. يرجى الاتصال بمسؤول الموقع للحصول على مساعدة. ⁦%2$s⁩تعرَّف على المزيد.⁦%3$s⁩

en: The downloadable file %s cannot be used as it has been disabled.
ar: يتعذر تنزيل الملف القابل للتنزيل %s حيث إنه تم تعطيله.

en: The eWAY extension for WooCommerce allows you to take credit card payments directly on your store without redirecting your customers to a third party site to make payment.
ar: تسمح لك إضافة eWAY في WooCommerce بأخذ المدفوعات من بطاقة الائتمان مباشرة على متجرك من دون إعادة توجيه عملائك إلى موقع تابع لطرف ثالث لإجراء عملية الدفع.

en: The email ID to recreate the post for.
ar: معرف البريد الإلكتروني لإعادة إنشاء التدوينة له.

en: The email address for the customer.
ar: البريد الإلكتروني للزبون.

en: The email address provided does not match the email address on this order.
ar: لا يتطابق عنوان البريد الإلكتروني المتوفر مع عنوان البريد الإلكتروني في هذا الطلب.

en: The email type to get subject for.
ar: نوع البريد الإلكتروني الذي تريد الحصول على موضوع له.

en: The email type to preview.
ar: نوع البريد الإلكتروني المطلوب معاينته.

en: The entity ID is required.
ar: معرِّف الكيان مطلوب.

en: The entity type must be "order".
ar: يجب أن يكون نوع الكيان "طلبًا".

en: The extension %s has been deactivated successfully.
ar: تم تعطيل الإضافة %s بنجاح.

en: The field %1$s is invalid for the location %2$s.
ar: الحقل ⁦%1$s⁩ غير صالح للموقع ⁦%2$s⁩.

en: The field %s is invalid.
ar: الحقل %s غير صالح.

en: The field %s is required.
ar: الحقل %s مطلوب.

en: The file does not exist, please try again.
ar: الملف غير موجود، رجاءً حاول مجدد.

en: The file is empty or using a different encoding than UTF-8, please try again with a new file.
ar: الملف فارغ أو يستخدم ترميزًا مختلفاً عن UTF-8، يرجى المحاولة مرة أخرى باستخدام ملف جديد.

en: The following active plugin(s) have not declared compatibility with WooCommerce %s yet and should be updated and examined further before you proceed:
ar: لم تُصرّح الإضافات النشطة التالية عن وجود توافق مع WooCommerce %s حتى الآن، وينبغي عليك تحديثها وفحصها قبل المتابعة:

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
ar: العناوين التالية سيتم استخدامها في صفحة إتمام الطلب بشكل افتراضي.

en: The following note has been added to your order:
ar: تمت إضافة الملاحظة التالية إلى طلبك:

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
ar: الخيارات التالية تؤثر في كيفية عرض الأسعار في الموقع

en: The following plugins will be installed and activated for you:
ar: سوف نتولى تنصيب وتفعيل الإضافات التالية من أجلك:

en: The following problems were found:
ar: تم العثور على المشكلات الآتية:

en: The following wizard will help you configure your store and get you started quickly.
ar: سيساعدك المعالج التالي على تكوين المتجر الخاص بك والبدء في تشغيله بسرعة.

en: The font face family name is required.
ar: اسم مجموعة واجهة الخط مطلوب.

en: The font face font style is required.
ar: نمط الخط في واجهة الخط مطلوب.

en: The font face src is required.
ar: مصدر واجهة الخط مطلوب.

en: The font face weight is required.
ar: وزن واجهة الخط مطلوب.

en: The font family name is required.
ar: اسم مجموعة الخطوط مطلوب.

en: The font family preview is required.
ar: معاينة مجموعة الخطوط مطلوبة.

en: The fulfillment items should be an array.
ar: يجب أن تكون عناصر التنفيذ ضمن مصفوفة.

en: The fulfillment should contain at least one item.
ar: يجب أن يحتوي التنفيذ علىعنصر واحد على الأقل.

en: The fulfillment status of the order.
ar: حالة تنفيذ الطلب.

en: The general state of the onboarding process.
ar: الحالة العامة لعملية الإعداد.

en: The general state of the provider with regards to it's payments processing.
ar: الحالة العامة للمزود في ما يتعلق بمعالجة المدفوعات لديه.

en: The group "%s" does not exist. | The groups "%s" do not exist.
ar[0]: المجموعة "%s" غير موجودة.

en: The group of order note.
ar: مجموعة ملاحظات الطلب.

en: The homepage URL of your site.
ar: رابط الصفحة الرئيسية لموقعك.

en: The homepage is one of the most important entry points in your store. When done right it can lead to higher conversions and engagement. Don't forget to personalize the homepage that we created for your store during the onboarding.
ar: تعد الصفحة الرئيسية إحدى أهم نقاط الدخول في متجرك. عندما يتم تنفيذها بشكل صحيح، فيمكن أن تؤدي إلى تحويلات ومشاركة أعلى. لا تنسَّ تخصيص صفحتك الرئيسية التي أنشأناها لمتجرك أثناء الإعداد.

en: The id for the resource.
ar: مُعرّف المصدر.

en: The image of the note, if any.
ar: صورة الملحوظة إن وجدت.

en: The image upload failed: "%s", creating the product without image
ar: فشل رفع الصور: "%s"، إنشاء المنتج من دون صورة

en: The incentive description. It can contain stylistic HTML.
ar: وصف الحافز. قد يحتوي على HTML نمطي.

en: The incentive promo ID. This ID need to be fed into the onboarding flow.
ar: المعرِّف الترويجي للحافز. يجب إدخال هذا المعرِّف في تدفق الإعداد.

en: The incentive title. It can contain stylistic HTML.
ar: عنوان الحافز. قد يحتوي على HTML نمطي.

en: The incentive unique ID. This ID needs to be used for incentive dismissals.
ar: المعرِّف الفريد للحافز. يتعين استخدام هذا المعرِّف لحالات رفض الحافز.

en: The indicated downloads have been disabled (invalid location or filetype&mdash;%1$slearn more%2$s).
ar: تم تعطيل عمليات التنزيل المُشار إليها (موقع أو نوع ملف غير صالح—⁦%1$s⁩اعرف مزيدًا⁦%2$s⁩).

en: The installed version of the current active theme.
ar: الإصدار المُثبّت من القالب النشط حالياً.

en: The installed version of the parent theme.
ar: النسخة المُثبّتة من القالب الأب.

en: The item product or variation ID.
ar: منتج العنصر أو معرِّف الشكل.

en: The item type.
ar: نوع العنصر.

en: The key of the meta data.
ar: مفتاح البيانات التعريفية الوصفية.

en: The key that will be used when dealing with MaxMind Geolocation services. You can read how to generate one in <a href="%1$s">MaxMind Geolocation Integration documentation</a>.
ar: المفتاح الذي سيتم استخدامه عند التعامل مع خدمات تحديد الموقع الجغرافي الخاصة بشركة MaxMind. يمكنك قراءة كيفية إنشاء واحد في <a href="%1$s">وثائق تكامل تحديد الموقع الجغرافي الخاصة بشركة MaxMind</a>.

en: The largest filesize that can be contained in one post.
ar: أكبر حجم لملف يمكن أن يوضع في منشور واحد.

en: The largest filesize that can be uploaded to your WordPress installation.
ar: أكبر حجم ملف يمكن أن يتم رفعه إلى WordPress المثبّت.

en: The layout of the note (e.g. banner, thumbnail, plain).
ar: تخطيط المحلوظة (على سبيل المثال، الشعار والصورة المصغَّرة والنص العادي).

en: The legacy REST API is NOT enabled
ar: لم يتم تمكين legacy REST API

en: The legacy REST API is enabled
ar: تم تمكين legacy REST API

en: The link to disable the test account for the payment gateway.
ar: الرابط لتعطيل حساب الاختبار الخاص ببوابة الدفع.

en: The link to dismiss the incentive.
ar: رابط رفض الحافز.

en: The link to hide the suggestion.
ar: رابط إخفاء الاقتراح.

en: The link to mark the suggestion as attached. This should be called when an extension is installed.
ar: الرابط اللازم لوضع علامة على الاقتراح على أنه مرفق. ينبغي استدعاء هذا عند تثبيت ملحق.

en: The link to reset the provider state/account and restart the onboarding.
ar: الرابط المطلوب لإعادة تعيين حالة/حساب المزوِّد وإعادة بدء الإعداد.

en: The link to the settings page for the payment gateway.
ar: رابط صفحة الإعدادات لبوابة الدفع.

en: The list of recommended payment methods details for the payment gateway.
ar: قائمة تفاصيل طرق الدفع الموصى بها لبوابة الدفع.

en: The list of suggestions, excluding the ones part of the providers list.
ar: قائمة الاقتراحات، باستثناء جزء الاقتراحات الخاص بقائمة المزوِّدين.

en: The location argument must be a string.
ar: يجب أن تكون وسيطة الموقع سلسلة.

en: The location argument must be a valid ISO3166 alpha-2 country code.
ar: يجب أن تكون وسيطة الموقع كود بلد ISO3166 alpha-2 صالحًا.

en: The location that the MaxMind database should be stored. By default, the integration will automatically save the database here.
ar: الموقع الذي ينبغي فيه تخزين قاعدة بيانات MaxMind. بشكل افتراضي، سيحفظ التكامل قاعدة البيانات هنا تلقائيًا.

en: The logging handler class.
ar: فئة معالج التسجيل.

en: The logical relationship between attributes when filtering across multiple at once.
ar: العلاقة المنطقية بين السمات عند التصفية عبر المضاعفات مرة واحدة.

en: The management details of the provider.
ar: تفاصيل الإدارة للمزوِّد.

en: The marketing channel that this campaign type belongs to.
ar: قناة التسويق التي ينتمي نوع هذه الحملة إليها.

en: The maximum allowed setting is %d
ar: الحد الأقصى للإعداد المسموح به هو %d

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
ar: الحد الأعلى للذاكرة العشوائية (RAM) الذي يستطيع موقعك إستخدامه في وقت واحد.

en: The maximum number of individual items this coupon can apply to when using product discounts. Leave blank to apply to all qualifying items in cart.
ar: الحد الأقصى لعدد العناصر الفردية التي يمكن أن تنطبق عليها التخفيضات من هذه القسيمة عند استخدام تخفيضات المنتج. اتركه فارغا لتطبيقه على جميع السلع المؤهلة في سلة التسوق.

en: The maximum number of variables your server can use for a single function to avoid overloads.
ar: الحد الأقصى لعدد المتغيرات التي يستخدمها الخادم الخاص بك لتنفيذ وظيفة واحدة لتجنب الحمل الزائد.

en: The maximum quantity allowed for this line item.
ar: الحد الأقصى للكمية المسموح بها لهذه السلعة.

en: The maximum quantity of &quot;%1$s&quot; allowed in the cart is %2$s
ar: الحد الأقصى لكمية "⁦%1$s⁩" المسموح بها في عربة التسوق هو ⁦%2$s⁩

en: The maximum quantity that can be added to the cart.
ar: الحد الأقصى للكمية التي يمكن إضافتها إلى عربة التسوق.

en: The maximum spend for coupon "%1$s" is %2$s.
ar: الحد الأقصى للإنفاق الخاص بالقسيمة "⁦%1$s⁩" هو ⁦%2$s⁩.

en: The meta data array.
ar: مصفوفة البيانات التعريفية الوصفية.

en: The meta data object.
ar: كائن البيانات التعريفية الوصفية.

en: The meta key to delete.
ar: مفتاح التعريف الوصفي للحذف.

en: The metaboxhidden_product meta from the user metas.
ar: بيانات تعريف metaboxhidden_product من بيانات تعريف المستخدم.

en: The minimum allowed setting is %d
ar: الحد الأدنى للإعداد المسموح به هو %d

en: The minimum quantity allowed for this line item.
ar: الحد الأدنى للكمية المسموح بها في عربة التسوق لهذا العنصر.

en: The minimum quantity of &quot;%1$s&quot; allowed in the cart is %2$s
ar: الحد الأدنى لكمية "⁦%1$s⁩" المسموح بها في عربة التسوق هو ⁦%2$s⁩

en: The minimum quantity that can be added to the cart.
ar: الحد الأدنى للكمية التي يمكن إضافتها إلى عربة التسوق.

en: The minimum severity level of logs that will be stored.
ar: الحد الأدنى لمستوى خطورة السجلات التي ستُخزَّن.

en: The minimum spend for coupon "%1$s" is %2$s.
ar: الحد الأدنى للإنفاق الخاص بالقسيمة "⁦%1$s⁩" هو ⁦%2$s⁩.

en: The name of the current active theme.
ar: اسم القالب النشط حالياً.

en: The name of the marketing channel that this campaign type belongs to.
ar: اسم قناة التسويق الذي ينتمي نوع هذه الحملة إليه.

en: The name of the parent theme.
ar: اسم القالب الأب.

en: The name of the tax.
ar: اسم الضريبة.

en: The name of your physical store.
ar: اسم متجرك المادي.

en: The next queue will begin processing in approximately %d seconds.
ar: ستبدأ قائمة الانتظار التالية في المعالجة في غضون %d من الثواني تقريبًا.

en: The number of days log entries are retained.
ar: عدد الأيام التي يتم فيها الاحتفاظ بإدخالات السجل.

en: The number of decimal points shown in displayed prices.
ar: عدد نقاط الأرقام العشرية الظاهرة في الأسعار المعروضة.

en: The number of search results has reached the limit of %s. Try refining your search.
ar: وصل عدد نتائج البحث إلى حد %s. حاول تحسين بحثك.

en: The number of unique pages viewed by the customer prior to this order.
ar: عدد الصفحات الفريدة التي يشاهدها العميل قبل هذا الطلب.

en: The object cannot be deleted.
ar: يتعذر حذف الكائن.

en: The object does not support trashing. Set '%s' to delete.
ar: لا يدعم الكائن النقل إلى سلة المهملات. قم بتعيين "%s" للحذف.

en: The object has already been trashed.
ar: تم نقل الكائن إلى سلة المهملات بالفعل.

en: The official Razorpay extension for WooCommerce allows you to accept credit cards, debit cards, netbanking, wallet, and UPI payments.
ar: يسمح لك ملحق Razorpay الرسمي الخاص بـ WooCommerce بقبول بطاقات الائتمان وبطاقات الخصم وNetBanking والمحفظة ومدفوعات UPI.

en: The onboarding preload link for the payment gateway.
ar: رابط التحميل المسبق للإعدادات في بوابة الدفع.

en: The onboarding step ID is invalid: %s
ar: معرِّف خطوة الإعداد غير صالح: %s

en: The onboarding step is missing required entries: %s
ar: تفتقد خطوة الإعداد الإدخالات المطلوبة: %s

en: The onboarding steps in case this provider supports native in-context onboarding.
ar: خطوات الإعداد الأولي في حال كان هذا المزوّد يدعم الإعداد الأولي الأصلي داخل السياق.

en: The onboarding steps.
ar: خطوات الإعداد.

en: The options are &quot;Active&quot; (delivers payload), &quot;Paused&quot; (does not deliver), or &quot;Disabled&quot; (does not deliver due delivery failures).
ar: الخيارات هي &quot;فعال&quot; (لتوصيل الحمولة) أو &quot;متوقف مؤقتًا&quot; (عدم التوصيل) أو &quot;معطل&quot; (عدم التوصيل بسبب مشاكل).

en: The order ID is required.
ar: مُعرِّف الطلب مطلوب.

en: The order ID that notes belong to.
ar: معرف الطلب الذي تنتمي إليه الملاحظات.

en: The order ID to process during checkout.
ar: معرِّف الطلب لإجراء المعالجة في أثناء السداد.

en: The order ID.
ar: مُعرف الطلب.

en: The order details screen is easy to use.
ar: يسهل استخدام شاشة تفاصيل الطلب.

en: The order details screen's functionality meets my needs.
ar: تستوفي وظائف شاشة تفاصيل الطلب احتياجاتي.

en: The order has been received, but no payment has been made. Pending payment orders are generally awaiting customer action.
ar: تم تلقي الطلب، لكن لم يتم إجراء عملية الدفع. طلبات الدفع المعلقة في انتظار إجراء العميل بشكل عام.

en: The order is awaiting payment confirmation. Stock is reduced, but you need to confirm payment.
ar: الطلب في انتظار تأكيد الدفع. تم تقليل المخزون، لكن يتعين عليك تأكيد الدفع.

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the "Place order" button at the bottom of the page.
ar: تم تحديث حساب الإجمالي للطلب. الرجاء تأكيد طلبك عبر الضغط على زر "تأكيد الطلب" أسفل الصفحة.

en: The order value must be an integer.
ar: يجب أن تكون قيمة الطلب عددًا صحيحًا.

en: The order was canceled by an admin or the customer.
ar: تم إلغاء الطلب بواسطة مسؤول أو العميل.

en: The ordered offline payment methods providers list.
ar: قائمة مزوِّدي طرق الدفع المطلوبة من دون الاتصال بالإنترنت.

en: The ordered providers list. This includes registered payment gateways, suggestions, and offline payment methods group entry. The individual offline payment methods are separate.
ar: قائمة المزوِّدين المطلوبة. يتضمن ذلك بوابات الدفع المسجَّلة والاقتراحات وإدخال مجموعة طرق الدفع من دون الاتصال بالإنترنت. تكون طرق الدفع الفردية من دون الاتصال بالإنترنت منفصلة.

en: The ordering argument must be an object with provider IDs as keys and numeric values as values.
ar: يجب أن تكون وسيطة الترتيب كائنًا يتضمن معرِّفات المزوِّد في صورة مفاتيح وقيمًا رقمية في صورة قيم.

en: The ordering argument must be an object.
ar: يجب أن تكون وسيطة الترتيب كائنًا.

en: The organic coffee beans are a revelation. Each sip feels like a journey. Beautifully crafted accessories add a touch of elegance to my home.
ar: حبوب القهوة العضوية هي بمنزلة إلهام. كل رشفة تبدو كأنها رحلة. تضيف الإكسسوارات المصممة بشكل رائع لمسة من الأناقة إلى منزلي.

en: The parent theme developers URL.
ar: رابط مطوريّ القالب الأب.

en: The payment gateway for this order does not exist.
ar: طريقة الدفع لهذا الطلب غير موجودة.

en: The payment gateway for this order does not support automatic refunds.
ar: طريقة الدفع لهذا الطلب لا تدعم الاسترداد التلقائي للأموال.

en: The plugin could not be activated.
ar: يتعذر تفعيل الإضافة.

en: The plugin for your subscription couldn't be activated.
ar: تعذر تفعيل إضافة اشتراكك.

en: The plugin for your subscription has been activated.
ar: تم تفعيل الإضافة الخاصة باشتراكك.

en: The plugin main file. This is a relative path to the plugins directory.
ar: الملف الأساسي للإضافة. هذا مسار نسبي لدليل الإضافات.

en: The position of the currency symbol.
ar: الموضع لرمز العملة.

en: The post ID of the generated email post.
ar: معرف التدوينة لمنشور البريد الإلكتروني الذي تم إنشاؤه.

en: The postal code, if any, in which your business is located.
ar: الرمز البريدي، إن وجد، الذي يقع فيه نشاطك التجاري.

en: The previous status of order %1$d ("%2$s") is invalid. It could not be restored.
ar: حالة الطلب السابقة ⁦%1$d⁩ ("⁦%2$s⁩") غير صالحة. تتعذر استعادتها.

en: The previous status of order %1$d ("%2$s") is invalid. It has been restored to "pending" status instead.
ar: حالة الطلب السابقة ⁦%1$d⁩ ("⁦%2$s⁩") غير صالحة. بدلاً من ذلك، تمت استعادته إلى حالة "معلّق".

en: The priority of the category.
ar: أولوية التصنيف.

en: The priority of the suggestion.
ar: أولوية الاقتراح.

en: The product category details screen is easy to use.
ar: يسهل استخدام شاشة تفاصيل تصنيف المنتج.

en: The product category details screen's functionality meets my needs.
ar: تستوفي وظائف شاشة تفاصيل تصنيف المنتج احتياجاتي.

en: The product creation screen is easy to use.
ar: يسهل استخدام شاشة إنشاء المنتج.

en: The product creation screen's functionality meets my needs.
ar: تستوفي وظائف شاشة إنشاء المنتج احتياجاتي.

en: The product import process is easy to complete.
ar: يسهل إكمال عملية استيراد المنتج.

en: The product import process meets my needs.
ar: تستوفي عملية استيراد المنتج احتياجاتي.

en: The product review cannot be deleted.
ar: مراجعة المنتج لا يمكن حذفها.

en: The product review does not support trashing.
ar: مراجعة المنتج لا تدعم النقل لسلة المهملات.

en: The product tag details screen is easy to use.
ar: يسهل استخدام شاشة تفاصيل وسم المنتج.

en: The product tag details screen's functionality meets my needs.
ar: تستوفي وظائف شاشة تفاصيل وسم المنتج احتياجاتي.

en: The product update process is easy to complete.
ar: يسهل إكمال عملية تحديث المنتج.

en: The product update process meets my needs.
ar: تستوفي عملية تحديث المنتج احتياجاتي.

en: The product with SKU (%1$s) you are trying to insert is already present in the lookup table
ar: المنتج المزود بوحدة SKU (⁦%1$s⁩) الذي تحاول إدراجه موجود بالفعل في جدول البحث

en: The provided checkout link was out of date or invalid. No products were added to the cart.
ar: رابط السداد المقدم قديم أو غير صالح. لم تتم إضافة أي منتجات إلى عربة التسوق.

en: The provided email address (%s) is not valid—please provide a valid email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني المُقدَّم (%s) غير صالح—يرجى تقديم عنوان بريد إلكتروني صالح

en: The provided email address is not valid
ar: عنوان البريد الإلكتروني المُقدَّم غير صالح

en: The provided handler %1$s does not implement %2$s.
ar: لا يُنفّذ المعالج المتوفر %1$s واجهة %2$s.

en: The provided phone number is not valid
ar: رقم الهاتف المُقدَّم غير صالح

en: The provided postcode / ZIP is not valid
ar: الرمز البريدي المُقدَّم غير صالح.

en: The provided state (%1$s) is not valid. Must be one of: %2$s
ar: الولاية المُقدَّمة (⁦%1$s⁩) غير صالحة. يجب أن تكون واحدة مما يأتي: ⁦%2$s⁩

en: The provider ID must be a string with only ASCII letters, digits, underscores, and dashes.
ar: يجب أن يكون معرف المزود سلسلة تحتوي فقط على أحرف ASCII، وأرقام، وشرطات سفلية، وشرطات.

en: The provider class for gateway ID "%s" must extend the PaymentGateway class.
ar: يجب أن ترث فئة المزوّد لمعرّف البوابة "%s" فئة PaymentGateway.

en: The provider class for payment extension suggestion ID "%s" must extend the PaymentGateway class.
ar: يجب أن ترث فئة المزوّد لاقتراح ملحق الدفع الذي يحمل المعرّف "%s" فئة PaymentGateway.

en: The quantity of &quot;%1$s&quot; cannot be changed
ar: يتعذر تغيير كمية "⁦%1$s⁩"

en: The quantity of &quot;%1$s&quot; must be a multiple of %2$s
ar: يجب أن تساوي كمية "⁦%1$s⁩" مضاعف ⁦%2$s⁩

en: The rate at which tax is applied.
ar: معدل تطبيق الضريبة.

en: The relative path of the step to use for frontend navigation.
ar: المسار النسبي للخطوة المطلوب استخدامها للتنقل في الواجهة الأمامية.

en: The requested plugin `%s` could not be activated.
ar: تعذر تفعيل الإضافة المطلوبة "%s".

en: The requested plugin `%s` could not be installed.
ar: يتعذر تثبيت إضافة "%s" المطلوبة.

en: The requested plugin `%s` could not be installed. Plugin API call failed.
ar: يتعذر تثبيت إضافة "%s" المطلوبة. فشل استدعاء واجهة برمجة تطبيقات الإضافة.

en: The requested plugin `%s` could not be installed. Upgrader install failed.
ar: تعذر تثبيت الإضافة المطلوبة "%s". فشل تثبيت أداة الترقية.

en: The requested plugin `%s`. is not yet installed.
ar: لم يتم تثبيت الإضافة المطلوبة "%s" حتى الآن.

en: The requested theme `%s` could not be installed.
ar: يتعذر تثبيت قالب "%s" المطلوب.

en: The requested theme `%s` could not be installed. Theme API call failed.
ar: يتعذر تثبيت قالب "%s" المطلوب. فشل استدعاء واجهة برمجة تطبيقات القالب.

en: The requested theme could not be activated.
ar: يتعذر تفعيل القالب المطلوب.

en: The resource cannot be deleted.
ar: المصدر لا يمكن حذفه.

en: The response body from the receiving server.
ar: محتوى الإستجابة من الخادم المتلقي.

en: The response message.
ar: رسالة الرد.

en: The root URL of your site.
ar: الرابط الأساسي لموقعك.

en: The sale will start at 00:00:00 of "From" date and end at 23:59:59 of "To" date.
ar: ستبدأ عملية البيع في الساعة 00:00:00 من تاريخ "من" وتنتهي في الساعة 23:59:59 من تاريخ "إلى".

en: The search feature in WooCommerce is easy to use.
ar: يسهل استخدام ميزة البحث في WooCommerce.

en: The search's functionality meets my needs.
ar: تستوفي وظائف البحث احتياجاتي.

en: The secret key is used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers.
ar: يُستخدم Secret Key لتوليد تشفير الـ Webhooks التي تم تسليمها والمزودة في ترويسة الطلب.

en: The selected product is invalid.
ar: المنتج المحدد غير صالح.

en: The selected product isn't a variation of %2$s, please choose product options by visiting <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.
ar: لا يُعد المنتج المحدَّد نوعًا من ⁦%2$s⁩، يرجى اختيار خيارات المنتج عن طريق زيارة <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.

en: The settings of this image size have been disabled because its values are being overwritten by a filter.
ar: تم تعطيل حجم الصورة بسبب وجود فلتر يقوم بالكتابة فوق القيم الاصلية

en: The settings screen is easy to use.
ar: يسهل استخدام شاشة الإعدادات.

en: The settings screen's functionality meets my needs.
ar: تستوفي وظائف شاشة الإعدادات احتياجاتي.

en: The shipping provider.
ar: مزوِّد الشحن

en: The short description of the incentive. It can contain stylistic HTML.
ar: الوصف المختصر للحافز. قد يحتوي على HTML نمطي.

en: The size of the log directory.
ar: حجم دليل السجل.

en: The slug for the resource.
ar: الاسم اللطيف للمورد.

en: The slug of the containing entity.
ar: اللقب اللطيف للكيان المحتوي.

en: The slug of the plugin.
ar: الاسم اللطيف للإضافة.

en: The sort order of the payment method.
ar: طلب فرز طريقة الدفع.

en: The sort order of the provider.
ar: طلب فرز المزوِّد.

en: The specific chart this stat referrers to.
ar: الرسم والمخطط البياني المُحدَّد الذي تشير إليه هذه الإحصاءات.

en: The specified category for recommendations is invalid. Allowed values: "channels", "extensions".
ar: التصنيف المحدد للتوصيات غير صالح. القيم المسموح بها: "القنوات"، "الامتدادات".

en: The start/continue onboarding link for the payment gateway.
ar: رابط بدء/استمرار الإعداد في بوابة الدفع.

en: The state of the onboarding process.
ar: حالة عملية الإعداد.

en: The status of the containing entity.
ar: حالة الكيان المحتوي.

en: The status of the coupon. Should always be draft, published, or pending review
ar: حالة القسيمة. ينبغي أن تكون دومًا مراجعة في مسودة أو مراجعة منشورة أو مراجعة معلقة

en: The status of the fulfillment.
ar: حالة التنفيذ.

en: The status of the note (e.g. unactioned, actioned).
ar: حالة الملحوظة (غير مفعَّلة أو مفعَّلة مثلاً).

en: The status of the plugin.
ar: حالة الإضافة.

en: The step definition to import
ar: تعريف الخطوة المراد استيرادها

en: The steps that are required to be completed before this step.
ar: الخطوات المطلوب إكمالها قبل هذه الخطوة.

en: The stock has not been updated because the value has changed since editing. Product %1$d has %2$d units in stock.
ar: لم يتم تحديث المخزون لأن القيمة تغيّرت منذ التحرير. يحتوي المنتج %1$d على %2$d وحدات في المخزون.

en: The street address for your business location.
ar: عنوان الشارع / الحي الذي يقع فيه نشاطك التجاري.

en: The suggestion ID matching this provider.
ar: معرِّف الاقتراح يتطابق مع هذا المزوِّد.

en: The suggestion categories.
ar: تصنيفات الاقتراحات.

en: The tags associated with the provider.
ar: الوسوم المقترنة بالمزوِّد.

en: The tags associated with the suggestion.
ar: الوسوم المقترنة بالاقتراح.

en: The term ID, or 0 if the attribute is not a global attribute.
ar: معرِّف المصطلح، أو 0 إذا لم تكن السمة شاملة.

en: The term name.
ar: اسم المصطلح.

en: The term slug.
ar: الاسم اللطيف (slug) للعنصر.

en: The theme developers URL.
ar: رابط مطوري القوالب.

en: The theme you are currently using is not compatible.
ar: القالب الذي تستخدمه حاليًا غير متوافق.

en: The thousand separator of displayed prices.
ar: فاصل الآلاف في الأسعار المعروضة.

en: The title of the category.
ar: عنوان التصنيف.

en: The title of the order note group.
ar: عنوان مجموعة ملاحظات الطلب.

en: The title of the payment method. Does not include HTML tags.
ar: عنوان طريقة الدفع. لا تضمِّن وسوم HTML.

en: The title of the provider.
ar: عنوان المزوِّد.

en: The title of the suggestion.
ar: عنوان الاقتراح.

en: The total size of the files in the log directory.
ar: إجمالي حجم الملفات في دليل السجل.

en: The tracking URL.
ar: عنوان URL للتتبع.

en: The tracking number details response.
ar: رد تفاصيل رقم التتبع.

en: The tracking number to look up.
ar: رقم التتبع للبحث.

en: The tracking number.
ar: رقم التتبع.

en: The type of entity for which the fulfillment is created.
ar: نوع الكيان الذي تم إنشاء التنفيذ له.

en: The type of entity for which the fulfillment is created. Must be "order".
ar: نوع الكيان الذي تم إنشاء التنفيذ له. يجب أن يكون "طلبًا".

en: The type of onboarding process the provider supports.
ar: نوع عملية الإعداد التي يدعمها مزود الخدمة.

en: The type of payment provider. Use this to differentiate between the various items in the list and determine their intended use.
ar: نوع مزوِّد الدفع. استخدم ذلك للتمييز بين العناصر المختلفة في القائمة وتحديد الاستخدام المقصود منها.

en: The type of the containing entity. Generally this is a regular plugin but it can also be a non-standard entity like a theme or a must-user plugin.
ar: نوع الكيان المحتوي. عادَةً ما يكون هذا مكونًا إضافيًا عاديًا، ولكنه يمكن أن يكون أيضًا كيانًا غير قياسيًا مثل: قالب أو مكون إضافي يجب استخدامه.

en: The type of the link.
ar: نوع الرابط.

en: The type of the note (e.g. error, warning, etc.).
ar: نوع الملحوظة (مثل، خطأ أو تحذير أو غير ذلك).

en: The type of the plugin.
ar: نوع الإضافة.

en: The type of the suggestion.
ar: نوع الاقتراح.

en: The unique identifier for the category.
ar: المعرِّف الفريد للتصنيف.

en: The unique identifier for the marketing campaign type.
ar: المعرّف الفريد لنوع حملة التسويق.

en: The unique identifier for the marketing campaign.
ar: المعرّف الفريد لحملة التسويق.

en: The unique identifier for the marketing channel that this campaign belongs to.
ar: المعرّف الفريد لقناة التسويق الذي تنتمي هذه الحملة إليه.

en: The unique identifier for the meta data. Set `0` for new records.
ar: المعرّف الفريد لقائمة التنقل. حدد '0' للسجلات الجديدة.

en: The unique identifier for the payment method.
ar: المعرِّف الفريد لطريقة الدفع.

en: The unique identifier for the provider.
ar: المعرِّف الفريد للمزوِّد.

en: The unique identifier for the step.
ar: المعرِّف الفريد للخطوة.

en: The unique identifier for the suggestion.
ar: المعرِّف الفريد للاقتراح.

en: The unique identifier of the marketing channel that this campaign type belongs to.
ar: المعرّف الفريد لقناة التسويق الذي ينتمي نوع هذه الحملة إليه.

en: The unit lengths are defined in for this country.
ar: تُحدَّد أطوال الوحدة لهذه الدولة.

en: The unit weights are defined in for this country.
ar: تُحدَّد أوزان الوحدة لهذه الدولة.

en: The upmost entry point from where the merchant entered the onboarding flow.
ar: أعلى نقطة إدخال من المكان الذي أدخل التاجر منه تدفق الإعداد.

en: The user associated with this API key no longer exists.
ar: المستخدم المرتبط بمفتاح واجهة برمجة التطبيقات (API) هذا لم يعد موجودًا.

en: The value of the meta data.
ar: قيمة البيانات التعريفية الوصفية.

en: The value type for the JSON partial matching is not supported. Must be either integer, boolean, double or string. %s type provided.
ar: نوع القيمة للتطابق الجزئي لـ JSON غير مدعوم. يجب أن يكون إما عددًا صحيحًا أو قيمة منطقية أو عددًا مضاعفًا أو سلسلة. يتوفر النوع %s.

en: The version of MySQL installed on your hosting server.
ar: إصدار MySQL المُثبّت على خادم الإستضافة الخاصة بك.

en: The version of PHP installed on your hosting server.
ar: إصدار لغة PHP المُثبّت على خادم الإستضافة الخاصة بك.

en: The version of WooCommerce installed on your site.
ar: إصدار الـ WooCommerce المُثبّت على موقعك.

en: The version of WordPress installed on your site.
ar: إصدار ووربريس المُثبّت على موقعك.

en: The version of cURL installed on your server.
ar: إصدار cURL المُثبّت على الخادم الخاص بك.

en: The world’s favorite buy now, pay later options and many more are right at your fingertips with WooPayments — all from one dashboard, without needing multiple extensions and logins.
ar: تكون خيارات "الشراء الآن" و"الدفع لاحقًا" المفضلة عالميًا وغيرها الكثير متوفرة في متناول يدك من خلال WooPayments - كل ذلك من لوحة تحكم واحدة من دون الحاجة إلى ملحقات وعمليات تسجيل دخول متعددة.

en: Theme
ar: القالب

en: Theme author URL.
ar: رابط مطور القالب.

en: Theme installation message.
ar: رسالة تثبيت القالب.

en: Theme installation status.
ar: حالة تثبيت القالب.

en: Theme name.
ar: اسم القالب.

en: Theme slug.
ar: اسم قالب لطيف (slug).

en: Theme status.
ar: حالة القالب.

en: Theme type
ar: نوع القالب

en: Theme version.
ar: نسخة القالب.

en: Theme.
ar: القالب.

en: Themes
ar: القوالب

en: There are currently no logs to view.
ar: لا توجد أي سجلات متاحة للعرض بعد.

en: There are environment or store setup issues which are blocking progress. Please resolve them to proceed.
ar: توجد مشكلات في البيئة أو إعداد المتجر تعرقل التقدُّم. يُرجى حلها للمتابعة.

en: There are no currencies matching these parameters.
ar: لا توجد عملات مطابقة لهذه المعلمات.

en: There are no locations matching these parameters.
ar: لا توجد أي مواقع مطابقة لهذه المعلمات.

en: There are no notes yet.
ar: لا يوجد أي ملاحظات بعد.

en: There are no orders to sync, aborting.
ar: ليست هناك طلبات لمزامنتها، إجهاض.

en: There are no orders to verify, aborting.
ar: لا توجد طلبات للتحقُّق منها، الإلغاء.

en: There are no product reviews yet.
ar: لا توجد أي مراجعات للمنتجات بعد.

en: There are no reviews yet.
ar: لا توجد مراجعات بعد.

en: There are no shipping options available. Please ensure that your address has been entered correctly, or contact us if you need any help.
ar: لا توجد طرق شحن متاحة. يرجى التأكد من إدخال عنوانك بطريقة صحيحة، أو الاتصال بنا إذا كنت بحاجة إلى الحصول على أي مساعدة.

en: There are not enough %s in stock. Please reduce the quantities in your cart.
ar: لا يوجد %s كافٍ في المخزون. يرجى تقليل الكميات في عربة التسوق الخاصة بك.

en: There are orders pending sync.
ar: توجد طلبات في انتظار المزامنة.

en: There are some issues with the items in your cart. Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
ar: هنالك بعض المشاكل في المنتجات المضافة لسلة مشترياتك. الرجاء العودة إلى صفحة سلة المشتريات وحل هذه المشاكل قبل عملية إتمام الطلب.

en: There are too many %s in the cart. Only 1 can be purchased. Please reduce the quantity in your cart.
ar: يوجد العديد للغاية من %s في عربة التسوق الخاصة بك. يمكن شراء أحدها فقط. يرجى تقليل الكمية في عربة التسوق الخاصة بك.

en: There are too many %s in the cart. Only 1 of each can be purchased. Please reduce the quantities in your cart.
ar: يوجد العديد للغاية من %s في عربة التسوق الخاصة بك. يمكن شراء واحد فقط من كل منها. يرجى تقليل الكميات في عربة التسوق الخاصة بك.

en: There are too many concurrent batches, but the run is forced to continue.
ar: يوجد عدد كبير للغاية من الدفعات المتزامنة، ولكن هناك حاجة إلى التشغيل للاستمرار.

en: There are too many concurrent batches.
ar: يوجد عدد كبير للغاية من الدفعات المتزامنة.

en: There is %1$d order to be synced. | There are %1$d orders to be synced.
ar[0]: ليست هناك ⁦%1$d⁩ من الطلبات لمزامنتها.
ar[1]: ليست هناك ⁦%1$d⁩ من الطلبات لمزامنتها.
ar[2]: ليست هناك ⁦%1$d⁩ من الطلبات لمزامنتها.
ar[3]: ليست هناك ⁦%1$d⁩ من الطلبات لمزامنتها.
ar[4]: ليست هناك ⁦%1$d⁩ من الطلبات لمزامنتها.
ar[5]: ليست هناك ⁦%1$d⁩ من الطلبات لمزامنتها.

en: There is %1$d order to be verified. | There are %1$d orders to be verified.
ar[0]: يوجد ⁦%1$d⁩ طلب للتحقُّق منه.
ar[1]: يوجد ⁦%1$d⁩ من الطلبات للتحقُّق منها.
ar[2]: يوجد ⁦%1$d⁩ من الطلبات للتحقُّق منها.
ar[3]: يوجد ⁦%1$d⁩ من الطلبات للتحقُّق منها.
ar[4]: يوجد ⁦%1$d⁩ من الطلبات للتحقُّق منها.
ar[5]: يوجد ⁦%1$d⁩ من الطلبات للتحقُّق منها.

en: There is no data to export for the given request.
ar: لا توجد بيانات مطلوب تصديرها للطلب المُحدَّد.

en: There is not enough %s in stock. Please reduce the quantity in your cart.
ar: لا يوجد %s كافٍ في المخزون. يرجى تقليل الكمية في عربة التسوق الخاصة بك.

en: There was a failure fetching this action
ar: كان هناك فشل في جلب هذا الإجراء

en: There was a failure fetching this action: %s
ar: حدث فشل في أثناء إحضار هذا الإجراء: %s

en: There was a failure scheduling the next instance of this action: %s
ar: حدث فشل في أثناء جدولة المثيل التالي لهذا الإجراء: %s

en: There was a problem activating some of the requested plugins.
ar: حدثت مشكلة في أثناء تفعيل بعض الإضافات المطلوبة.

en: There was a problem installing some of the requested plugins.
ar: حدثت مشكلة في أثناء تثبيت بعض الإضافات المطلوبة.

en: There was a problem with the provided %s:
ar: حدثت مشكلة في %s المُقدَّم:

en: There was a problem with the provided billing address: %s
ar: حدثت مشكلة في عنوان الفوترة المتوفر: %s

en: There was a problem with the provided shipping address: %s
ar: حدثت مشكلة في عنوان الشحن المتوفر: %s

en: There was an error activating this plugin.
ar: حدث خطأ في أثناء تفعيل هذه الإضافة.

en: There was an error activating this theme.
ar: حدث خطأ في أثناء تفعيل هذا القالب.

en: There was an error calling %1$s: %2$s
ar: حدث خطأ ما في أثناء الاتصال بـ ⁦%1$s⁩: %2$s

en: There was an error calling %s
ar: عناك خطأ عطل %s

en: There was an error calling this tool. There is no callback present.
ar: يوجد خطأ في استدعاء هذه الأداة. لا يوجد ردّ إعادة اتصال.

en: There was an error cancelling the %1$s: %2$s
ar: حدث خطأ أثناء إلغاء ⁦%1$s⁩: %2$s

en: There was an error communicating with the WooPayments plugin.
ar: حدث خطأ في أثناء الاتصال بإضافة WooPayments.

en: There was an error connecting to Square.
ar: حدث خطأ أثناء الربط بـ Square.

en: There was an error connecting to WooCommerce.com. Please try again.
ar: حدث خطأ أثناء الربط بـ WooCommerce.com. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: There was an error connecting your subscription. Please try again.
ar: حدث خطأ في أثناء ربط اشتراكك. ترجى المحاولة مجددًا.

en: There was an error creating the scheduled action: %s
ar: حدث خطأ في أثناء إنشاء الإجراء المجدول: %s

en: There was an error deleting an action: %s
ar: حدث خطأ في أثناء حذف إجراء: %s

en: There was an error disconnecting your subscription. Please try again.
ar: حدث خطأ في أثناء إلغاء ربط اشتراكك. ترجى المحاولة مجددًا.

en: There was an error generating your API Key.
ar: حدث خطأ في أثناء إنشاء مفتاح واجهة برمجة التطبيقات الخاص بك.

en: There was an error getting the install URL for this product.
ar: كان هناك خطأ في أثناء الحصول على عنوان URL للتثبيت لهذا المنتج.

en: There was an error loading the WooCommerce.com Helper API.
ar: حدث خطأ في أثناء تحميل واجهة برمجة تطبيقات المساعد في WooCommerce.com.

en: There was an error processing your order. Please check for any charges in your payment method and review your <a href="%s">order history</a> before placing the order again.
ar: كان هناك خطأ في أثناء معالجة طلبك. يرجى التحقق من أي رسوم في طريقة الدفع لديك وراجع <a href="%s">سجل الطلبات</a> قبل تقديم الطلب مجددًا.

en: There was an error rendering an email preview.
ar: كان هناك خطأ في أثناء عرض معاينة البريد الإلكتروني.

en: There was an error rendering the email editor placeholder content.
ar: حدث خطأ في أثناء عرض محتوى العنصر النائب في محرر البريد الإلكتروني.

en: There was an error rendering the email preview.
ar: كان هناك خطأ في أثناء عرض معاينة البريد الإلكتروني.

en: There was an error rendering the email preview. This doesn't affect actual email delivery. Please contact the extension author for assistance.
ar: كان هناك خطأ في أثناء عرض معاينة البريد الإلكتروني. لا يؤثر هذا في تسليم البريد الإلكتروني الفعلي. يرجى الاتصال بمؤلف الإضافة للحصول على المساعدة.

en: There was an error running the action scheduler: %s
ar: حدث خطأ أثناء تشغيل مجدول الإجراءات: %s

en: There was an error with an item in your cart.
ar: حدث خطأ مع عنصر في سلة التسوق الخاصة بك.

en: There was an issue loading the report endpoints
ar: حدثت مشكلة في أثناء تحميل نقاط نهاية التقرير

en: There's %d webhook that is configured to be delivered using the Legacy REST API, which has been removed from WooCommerce. This webhook will fail to be sent. | There are %d webhooks that are configured to be delivered using the Legacy REST API, which has been removed from WooCommerce. These webhooks will fail to be sent.
ar[0]: هناك %d من مواضع الإضافة على الويب التي تم تكوينها من أجل تسليمها باستخدام Legacy REST API، الذي تمت إزالته من WooCommerce. سيفشل إرسال موضع الإضافة على الويب هذا.
ar[1]: هناك %d من مواضع الإضافة على الويب التي تم تكوينها من أجل تسليمها باستخدام Legacy REST API، الذي تمت إزالته من WooCommerce. سيفشل إرسال موضع الإضافة على الويب هذا.
ar[2]: هناك %d من مواضع الإضافة على الويب التي تم تكوينها من أجل تسليمها باستخدام Legacy REST API، الذي تمت إزالته من WooCommerce. سيفشل إرسال مواضع الإضافة على الويب هذه.
ar[3]: هناك %d من مواضع الإضافة على الويب التي تم تكوينها من أجل تسليمها باستخدام Legacy REST API، الذي تمت إزالته من WooCommerce. سيفشل إرسال مواضع الإضافة على الويب هذه.
ar[4]: هناك %d من مواضع الإضافة على الويب التي تم تكوينها من أجل تسليمها باستخدام Legacy REST API، الذي تمت إزالته من WooCommerce. سيفشل إرسال مواضع الإضافة على الويب هذه.
ar[5]: هناك %d من مواضع الإضافة على الويب التي تم تكوينها من أجل تسليمها باستخدام Legacy REST API، الذي تمت إزالته من WooCommerce. سيفشل إرسال مواضع الإضافة على الويب هذه.

en: These account details will be displayed within the order thank you page and confirmation email.
ar: ستظهر تفاصيل الحساب هذه ضمن صفحة الشكر ورسالة التأكيد في الطلب.

en: These costs can optionally be added based on the <a href="%s">product shipping class</a>.
ar: من الممكن إضافة هذه التكاليف اختياريًا بناءًا على <a href="%s">فئة شحن المنتج</a>.

en: These costs can optionally be added based on the <a target="_blank" href="%s">product shipping class</a>. Learn more about <a target="_blank" href="https://woocommerce.com/document/flat-rate-shipping/#shipping-classes">setting shipping class costs</a>.
ar: يمكن إضافة هذه التكاليف اختياريًا بناء على <a target="_blank" href="%s">فئة شحن المنتج</a>. تعرّف على المزيد حول <a target="_blank" href="https://woocommerce.com/document/flat-rate-shipping/#shipping-classes">تعيين تكاليف فئة الشحن</a>.

en: These features are either experimental or incomplete, enable them at your own risk!
ar: تكون هذه الميزات إما تجريبية أو غير مكتملة، قم بتمكينها على مسؤوليتك الخاصة!

en: These options let you change the appearance of the WooCommerce checkout.
ar: تتيح لك هذه الخيارات تغيير شكل السداد مع WooCommerce.

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to checkout.
ar: يجب أن تكون هذه الصفحات مُعدّة مسبقاً ليتمكن WooCommerce من إرسال الزبائن لصفحة إتمام الطلب.

en: These rates are extra shipping options with additional costs (based on the flat rate).
ar: هذه المعدلات هي خيارات الشحن الإضافية مع تكاليف إضافية (على أساس سعر ثابت).

en: These settings are not available while the lookup table regeneration is in progress.
ar: تكون هذه الإعدادات غير متاحة في أثناء إجراء إعادة إنشاء جدول البحث.

en: Thessaly
ar: ثيثالي

en: Things to do next
ar: الأشياء التي يجب القيام بها لاحقًا

en: This action appears to be consistently failing. A new instance will not be scheduled.
ar: يبدو أن هذا الإجراء يفشل باستمرار. لن تتم جدولة مثيل جديد.

en: This action cannot be reversed. Are you sure you wish to erase personal data from the selected orders?
ar: يتعذر عكس هذا الإجراء. هل ترغب بالتأكيد في محو البيانات الشخصية من الطلبات المحددة؟

en: This controls how stock quantities are displayed on the frontend.
ar: يتحكم هذا في طريقة عرض الكميات الموجودة في المخزون على واجهة المتجر.

en: This controls the description which the user sees during checkout.
ar: يتحكّم هذا بالوصف الذي يراه المستخدم أثناء عملية إتمام الطلب.

en: This controls the position of the currency symbol.
ar: يتحكم هذا الاختيار بموضع عرض رمز العملة.

en: This controls the title which the user sees during checkout.
ar: العنوان الذي يراه المستخدم أثناء إتمام الطلب.

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
ar: يتحكم هذا الاختيار بالعملة التي تعرض بها الأسعار في المتجر وبوابات الدفع التي تقبلها.

en: This controls what unit you will define lengths in.
ar: يتحكم بالوحدة المستخدمة لتحديد الأطوال.

en: This controls what unit you will define weights in.
ar: يتحكم بالوحدة المستخدمة لتحديد الأوزان.

en: This controls which shipping address is used by default.
ar: يتحكم هذا الاختيار بعنوان الشحن المستخدم افتراضياً.

en: This coupon is password protected. WooCommerce does not support password protection for coupons. You can temporarily hide a coupon by making it private. Alternatively, usage limits and restrictions can be configured below.
ar: هذا الكوبون محمي بكلمة مرور. لا تدعم WooCommerce حماية كلمة المرور للكوبونات. يمكنك إخفاء الكوبون موقتًا عن طريق جعله خاصًا. بدلاً من ذلك، يمكن تكوين حدود الاستخدام وقيوده أدناه.

en: This data will be deleted in %s.
ar: سيتم حذف هذه البيانات في غضون %s.

en: This determines where log entries are saved.
ar: يعمل ذلك على تحديد مكان حفظ إدخالات السجل.

en: This email address is already registered.
ar: هذا البريد الإلكتروني مسجل لدينا مسبقاً.

en: This feature is not available when using the <a href="%s">Cart and checkout blocks</a>. Shipping will be calculated at checkout.
ar: هذه الميزة غير متاحة <a href="%s">عند استخدام مكوِّنات السلة والدفع</a>. *سيتم احتساب السعر النهائي عند السداد.

en: This feature is only available with the Cart & Checkout blocks. %1$sLearn more%2$s.
ar: لا تتوفر هذه الميزة إلا مع مكوِّني عربة التسوق والسداد. ⁦%1$s⁩تعرَّف على المزيد⁦%2$s⁩.

en: This field allows you to set the maximum spend (subtotal) allowed when using the coupon.
ar: يسمح لك هذا الحقل بضبط الحدّ الأقصى للإنفاق (المجموع) المسموح به لإستخدام هذه القسيمة.

en: This field allows you to set the minimum spend (subtotal) allowed to use the coupon.
ar: يسمح لك هذا الحقل بضبط الحدّ الأدنى للإنفاق (المجموع) المسموح به لإستخدام هذه القسيمة.

en: This file does not exist.
ar: هذا الملف غير موجود.

en: This function should not be called before plugins_loaded.
ar: ينبغي عدم استدعاء هذه الوظيفة قبل plugins_loaded.

en: This function should not be called before woocommerce_init.
ar: لا ينبغي استدعاء هذه الوظيفة قبل الإجراء woocommerce_init.

en: This info will be displayed on the product page, category pages, social media, and search results.
ar: سيتم عرض هذه المعلومات على صفحة المنتج، وصفحات التصنيف، وشبكات التواصل الاجتماعي، ونتائج البحث.

en: This is a customer note. Customers can add a note to their order on checkout.
    
    It can be multiple lines. If there's no note, this section is hidden.
ar: هذه ملاحظة العميل. يمكن للعملاء إضافة ملاحظة إلى طلبهم عند السداد.
    
    يمكن أن تكون أسطرًا متعددة. في حال عدم وجود أي ملاحظات، سيتم إخفاء هذا القسم.

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
ar: هذا المتجر تجريبي لأغراض الاختبار &mdash; لن يتم إستقبال أي طلبات.

en: This is a featured product
ar: هذا منتج مميز

en: This is an order notification sent to customers containing order details after an order is placed on-hold from Pending, Cancelled or Failed order status.
ar: هذا إشعار طلب يُرسل إلى العملاء يحتوي على تفاصيل الطلب بعد تعليق الطلب من حالة "معلق" أو "ملغى" أو "فشل".

en: This is an order notification sent to customers containing order details after payment.
ar: إشعار الطلب هذا يتم إرساله إلى الزبائن والذي يحتوي على تفاصيل الطلب بعد عملية الدفع.

en: This is not your download link.
ar: هذا ليس رابط التنزيل الخاص بك.

en: This is the URL or absolute path to the file which customers will get access to. URLs entered here should already be encoded.
ar: هذا هو الرابط أو المسار المطلق إلى الملف الذي يمكن للزبائن الوصول إليه. الروابط المدخلة هنا يجب أن تكون بالفعل مشفرة.

en: This is the WooCommerce shop page. The shop page is a special archive that lists your products. <a href="%s">You can read more about this here</a>.
ar: هذه هي صفحة متجر الـ WooCommerce. صفحة المتجر عبارة عن أرشيف خاص يقوم بسرد منتجاتك. <a href="%s">تستطيع أن تقرأ المزيد عن هذا هنا</a>.

en: This is the attachment ID, or image URL, used for placeholder images in the product catalog. Products with no image will use this.
ar: هذا عبارة عن مُعرّف المُرفق — أو عنوان URL الخاص بالصورة — المستخدم لصور العنصر النائب في كتالوج المنتج. ستستخدم المنتجات التي لا توجد لها صورة هذا.

en: This is the default category and it cannot be deleted. It will be automatically assigned to products with no category.
ar: هذه هي الفئة الافتراضية ولا يمكن حذفها. سيتم تعيينها تلقائيًّا إلى المنتجات التي لا توجد لها فئة.

en: This is the name of the download shown to the customer.
ar: هذا هو اسم التنزيل الظاهر للزبون.

en: This is the sum of the "Tax rows" shipping tax amount within your orders.
ar: هذا هو إجمالي ضريبة الشحن على الطلبية الخاصة بك.

en: This is the sum of the "Tax rows" tax amount within your orders.
ar: هذا هو إجمالي الضرائب على الطلبية الخاصة بك.

en: This is the sum of the 'Order total' field within your orders.
ar: هذا هو مجموع 'إجمالي الطلب' ضمن طلباتك.

en: This is the sum of the 'Shipping total' field within your orders.
ar: هذا هو مجموع 'إجمالي الشحن' ضمن طلباتك.

en: This is the sum of the order totals after any refunds and excluding shipping and taxes.
ar: هذا هو ملخص إجمالي الطلبات بعد أي مبالغ مسترجعة بإستثناء تكاليف الشحن والضرائب.

en: This is the sum of the order totals after any refunds and including shipping and taxes.
ar: هذا هو ملخص إجمالي الطلبات بعد أي مبالغ مسترجعة ومتضمنًا تكاليف الشحن والضرائب.

en: This is the total tax for the rate (shipping tax + product tax).
ar: هذا هو إجمالي الضريبة لهذا المعدل (ضريبة الشحن + ضريبة المنتج).

en: This is where store orders are stored.
ar: هنا توجد طلبات المتجر.

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
ar: هنا يمكنك إضافة قسائم جديدة ليستخدمها زبائنك في متجرك.

en: This is where you can browse products in this store.
ar: هذا هو المكان الذي يمكنك فيه استعراض المنتجات في هذا المخزن.

en: This is where you can set up product forms for various product types in your dashboard.
ar: هذا هو المكان الذي يمكنك فيه إعداد نماذج المنتجات لأنواع المنتجات المختلفة في لوحة التحكم لديك.

en: This is where your business is located. Tax rates and shipping rates will use this address.
ar: هذا هو المكان الذي يقع فيه نشاطك التجاري. ستستخدم معدلات الضرائب ومعدلات الشحن هذا العنوان.

en: This item is not available for purchase.
ar: هذا العنصر غير متاح للشراء.

en: This key is invalid or has already been used. Please reset your password again if needed.
ar: هذا المفتاح غير صالح أو تم استخدامه من قبل. الرجاء إعادة تعيين كلمة مرورك مرة أخرى إذا لزم الأمر.

en: This lets you choose which products are part of this group.
ar: هذا يتيح لك اختيار المنتجات التي هي جزء من هذه المجموعة.

en: This link will remain active for %s.
ar: سيظل هذا الرابط نشطًا لـ %s.

en: This means that the table is probably in an inconsistent state. It's recommended to run a new regeneration process or to resume the aborted process (Status - Tools - Regenerate the product attributes lookup table/Resume the product attributes lookup table regeneration) before enabling the table usage.
ar: يعني هذا أن الجدول ربما يكون في حالة غير متناسقة. يوصى بتشغيل عملية إعادة إنشاء جديدة أو بمواصلة العملية الملغاة (الحالة - الأدوات - إعادة إنشاء جدول البحث في سمات المنتج/ مواصلة عملية إعادة إنشاء جدول البحث في سمات المنتج) قبل تمكين استخدام الجدول.

en: This method has been deprecated and will be removed soon. Use Automattic\WooCommerce\Utilities\DiscountsUtil::is_coupon_emails_allowed instead.
ar: تم إهمال هذه الطريقة وستتم إزالته قريبًا. استخدم Automattic\WooCommerce\Utilities\DiscountsUtil::is_coupon_emails_allowed بدلاً من ذلك.

en: This method is deprecated in 2.6.0 and will be removed in future versions - we recommend disabling it and instead setting up a new rate within your <a href="%s">Shipping zones</a>.
ar: تم إهمال هذه الطريقة في الإصدار 2.6.0 وسيتم إزالتها في الإصدارات المستقبلية - نوصي بتعطيلها، وبدلاً من ذلك قم بوضع سعر جديد لـ <a href="%s">مناطق الشحن</a> الخاصة بك.

en: This method should not be called before plugins_loaded.
ar: يجب عدم استدعاء هذه الطريقة قبل الإجراء plugins_loaded.

en: This month
ar: الشهر الجاري

en: This option determines a customers default location. The MaxMind GeoLite Database will be periodically downloaded to your wp-content directory if using geolocation.
ar: يحدد هذا الاختيار مواقع الزبائن الافتراضية. سوف يتم تحميل قاعدة بيانات MaxMind GeoLite بشكل دوري في مسار مجلد wp-content الخاص بك في حالة استخدام الموقع الجغرافي.

en: This option determines which address is used to calculate tax.
ar: هذا الاختيار يحدد العنوان المستخدم لحساب الضريبة.

en: This option is important as it will affect how you input prices. Changing it will not update existing products.
ar: هذا الاختيار هام حيث سيؤثر في إدخالك للأسعار. لن يتم تحديث المنتجات الموجودة مسبقًا عند تغييره.

en: This option lets you limit which countries you are willing to sell to.
ar: هذا الاختيار يجعلك تحدّ من الدول التي ترغب في البيع لها.

en: This option will delete ALL of your tax rates, use with caution. This action cannot be reversed.
ar: سيحذف هذا الخيار جميع معدلات الضرائب الخاصة بك، استخدمه بحذر. لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء.

en: This order belongs to a different customer.
ar: ينتمي هذا الطلب إلى عميل مختلف.

en: This order cannot be paid for.
ar: يتعذر الدفع مقابل هذا الطلب.

en: This order cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
ar: يتعذر الدفع مقابل هذا الطلب. يرجى الاتصال بنا إذا كنت بحاجة إلى مساعدة.

en: This order is already linked to a user account.
ar: هذا الطلب مرتبط بالفعل بحساب المستخدم.

en: This order is no longer editable.
ar: هذا الطلب لم يعد قابلاً للتحرير.

en: This order&rsquo;s status is &ldquo;%s&rdquo;&mdash;it cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
ar: حالة هذا الطلب هي &rdquo;%s&ldquo;&mdash; وليس بالإمكان دفع قيمته. يرجى الاتصال بنا إذا كنت بحاجة إلى مساعدة.

en: This page's content is overridden by custom template content
ar: يتم تجاوز محتوى هذه الصفحة بواسطة محتوى القالب المخصص

en: This password reset key is for a different user account. Please log out and try again.
ar: يُخصص مفتاح إعادة تعيين كلمة المرور هذا لحساب المستخدم المختلف. يرجى تسجيل الخروج والمحاولة مجددًا.

en: This payment method was successfully set as your default.
ar: تم تعيين طريقة الدفع هذه بنجاح لتكون الطريقة الافتراضية.

en: This plugin can no longer be activated because its functionality is now included in <strong>WooCommerce</strong>. It is recommended to <strong>delete</strong> it.
ar: يتعذر تفعيل هذه الإضافة بعد الآن نظرًا إلى تضمين وظائفها في الوقت الحالي في <strong>WooCommerce</strong>. يوصى بذلك <strong>لحذفه</strong>.

en: This plugin cannot be activated because its functionality is now included in WooCommerce core.
ar: يتعذر تفعيل هذه الإضافة نظرًا إلى تضمين وظائفها في الوقت الحالي في أساس WooCommerce.

en: This product cannot be added to the cart.
ar: لا يمكن إضافة هذا المنتج إلى سلة المشتريات.

en: This product has been activated.
ar: تم تفعيل هذا المنتج.

en: This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
ar: هناك العديد من الأشكال المختلفة لهذا المنتج. يمكن اختيار الخيارات على صفحة المنتج

en: This product has options, such as size or color. You can manage each variation's images, downloads, and other details individually.
ar: يحتوي هذا المنتج على خيارات، مثل: الحجم أو اللون. يمكنك الآن إدارة صور كل شكل والتنزيلات وغيرها من التفاصيل على حدة.

en: This product has options, such as size or color. You can now manage each variation's inventory and other details individually.
ar: يحتوي هذا المنتج على خيارات، مثل: الحجم أو اللون. يمكنك الآن إدارة مخزون كل شكل وغيرها من التفاصيل على حدة.

en: This product has options, such as size or color. You can now manage each variation's shipping settings and other details individually.
ar: يحتوي هذا المنتج على خيارات، مثل: الحجم أو اللون. يمكنك الآن إدارة إعدادات الشحن الخاصة بكل شكل وغيرها من التفاصيل على حدة.

en: This product has produced sales and may be linked to existing orders. Are you sure you want to delete it?
ar: يعرض هذا المنتج المبيعات وقد يرتبط بطلبات موجودة. هل تريد بالتأكيد حذفه؟

en: This product is already active.
ar: هذا المنتج نشط بالفعل.

en: This product is already installed.
ar: تم تثبيت هذا المنتج بالفعل.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
ar: هذا المنتج غير متوفر في المخزون حالياً.

en: This product is not installed.
ar: لم يتم تثبيت هذا المنتج.

en: This product is protected and cannot be purchased.
ar: هذا المنتج محمي ولا يمكنك إتمام عملية شراؤه.

en: This product requires shipping or pickup
ar: يتطلب هذا المنتج الشحن أو الاستلام

en: This product will not trigger your customer's shipping calculator in cart or at checkout. This product also won't require your customers to enter their shipping details at checkout. <a href="https://woocommerce.com/document/managing-products/#adding-a-virtual-product" target="_blank" rel="noreferrer">Read more about virtual products</a>.
ar: لن يؤدي هذا المنتج إلى بدء تشغيل حاسبة الشحن الخاصة بعميلك في عربة التسوق أو في وقت السداد. لن يحتاج هذا المنتج أيضًا إلى إدخال العملاء تفاصيل الشحن الخاصة بهم عند السداد. <a href="https://woocommerce.com/document/managing-products/#adding-a-virtual-product" target="_blank" rel="noreferrer">اقرأ المزيد حول المنتجات الافتراضية</a>.

en: This report link has expired. %1$sClick here to view the filtered report%2$s.
ar: انتهت صلاحية رابط التقرير هذا. %1$sانقر هنا لعرض التقرير التي تمت تصفيته%2$s.

en: This resource cannot be created.
ar: هذا المصدر لا يمكن إنشاؤه.

en: This sample language includes the basics around what personal data your store may be collecting, storing and sharing, as well as who may have access to that data. Depending on what settings are enabled and which additional plugins are used, the specific information shared by your store will vary. We recommend consulting with a lawyer when deciding what information to disclose on your privacy policy.
ar: يشتمل نموذج اللغة هذا على أساسيات حول البيانات الشخصية التي قد يقوم متجرك بتجميعها وتخزينها ومشاركتها، فضلاً عن الأشخاص الذين يمكنهم الوصول إلى تلك البيانات. استنادًا إلى الإعدادات التي تم تمكينها والمكونات الإضافية التكميلية المستخدمة، ستختلف المعلومات المحددة التي يشاركها متجرك. نوصي بالتشاور مع أحد المحامين عند تحديد المعلومات التي يجب الإفصاح عنها في سياسة الخصوصية الخاصة بك.

en: This section controls the display of your website privacy policy. The privacy notices below will not show up unless a %s is set.
ar: يتحكم هذا القسم بعرض سياسية الخصوصية لموقعك على الويب. لن تظهر إشعارات الخصوصية أدناه إذا لم يتم أولاً تعيين %s كصفحة الخصوصية.

en: This section shows any files that are overriding the default WooCommerce template pages.
ar: يعرض هذا القسم أياً من الملفات التي تحل محل صفحات قالب WooCommerce الافتراضي.

en: This section shows details of Action Scheduler.
ar: يوضِّح هذا القسم تفاصيل مجدول الإجراءات.

en: This section shows details of WC Admin.
ar: يوضِّح هذا القسم تفاصيل مسؤول WC.

en: This section shows information about this status report.
ar: يوضِّح هذا القسم معلومات حول تقرير الحالة هذا.

en: This sets how many days log entries will be kept before being auto-deleted.
ar: يعمل ذلك على تعيين عدد الأيام التي سيُحتفظ فيها بإدخالات السجل قبل حذفها تلقائيًا.

en: This sets the base page of your shop - this is where your product archive will be.
ar: يحدد الصفحة الرئيسية لمتجرك - حيث مكان عرض منتجاتك.

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
ar: يحدد هذا الاختيار فاصل الأعداد العشرية في الأسعار المعروضة. مثال: 10.99 ، 12.00 ، 33.33

en: This sets the minimum severity level of logs that will be stored. Lower severity levels will be ignored. "None" means all logs will be stored.
ar: يعمل ذلك على تعيين الحد الأدنى لمستوى خطورة السجلات التي ستُخزَّن. سيتم تجاهل مستويات الخطورة الأقل. يعني "لا شيء" أن كل السجلات ستُخزَّن.

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
ar: يحدد هذا الاختيار عدد الأرقام بعد الفاصل. مثال لرقمين: 12.00 ومثال لثلاثة أرقام: 12.000

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
ar: يحدد هذا الاختيار فاصل الآلاف في الأسعار المعروضة. مثال: 1,000 ، 1,200 ، 5,555

en: This setting cannot be changed here because it is being set by a filter on the %s hook.
ar: يتعذر تغيير هذا الإعداد هنا نظرًا إلى تعيينه بواسطة عامل تصفية في موضع إضافة %s.

en: This setting cannot be changed here because it is defined in the %1$s constant, probably in your %2$s file.
ar: يتعذر تغيير هذا الإعداد هنا نظرًا إلى تحديده ضمن ثابت ⁦%1$s⁩، ربما في ملف ⁦%2$s⁩ الخاص بك.

en: This setting cannot be changed here because it is defined in the %s constant.
ar: يتعذر تغيير هذا الإعداد هنا نظرًا إلى تحديده ضمن ثابت %s.

en: This setting determines which shop pages products will be listed on.
ar: يحدد هذا الإعداد أيًا من صفحات المتجر سيتم عرض المنتجات فيها.

en: This setting does not apply to guest purchases.
ar: هذا الإعداد لا يطبق على عمليات شراء الزوّار.

en: This setting only works when product data is stored in the posts table.
ar: لا يعمل هذا الإعداد إلا عند تخزين بيانات المنتج في جدول التدوينات.

en: This shipping method does not have any settings to configure.
ar: ليس لطريقة الشحن هذه أي إعدادات لتكوينها,

en: This subscription has expired. Contact the owner to <strong>renew</strong> the subscription to receive updates and support.
ar: انتهت صلاحية هذا الاشتراك. تواصل مع المالك لـ <strong>تجديد</strong> الاشتراك وتلقي التحديثات والدعم.

en: This subscription has expired. Please <strong>renew</strong> to receive updates and support.
ar: انتهت صلاحية هذا الاشتراك. يرجى<strong>التجديد</strong> لتلقي التحديثات والدعم.

en: This subscription is expiring soon. Please <strong>renew</strong> to continue receiving updates and support.
ar: تنتهي صلاحية هذا الإشتراك قريبًا. يرجى <strong>التجديد</strong> لمتابعة تلقي التحديثات والدعم.

en: This template has been overridden by your theme and can be found in: %s.
ar: تمت الكتابة على هذا النموذج بواسطة قالبك والذي بإمكانك إيجاده في: %s.

en: This text will appear in the footer of all of your WooCommerce emails.
ar: سيظهر هذا النص في تذييل كل رسائل بريدك الإلكتروني من WooCommerce.

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
ar: سيظهر هذا النص على زر الرابط الخارجي للمنتج.

en: This tool allows you to generate and download a CSV file containing a list of all products.
ar: تتيح لك هذه الأداة توليد وإنشاء ملف CSV تستطيع تنزيله، يحتوي على قائمة بجميع المنتجات.

en: This tool allows you to generate and download a CSV file containing the selected products.
ar: تتيح لك هذه الأداة إنشاء ملف CSV يحتوي على المنتجات المحدَّدة، وتنزيله.

en: This tool allows you to import (or merge) product data to your store from a CSV or TXT file.
ar: تتيح لك هذه الأداة استيراد (أو دمج) بيانات المنتج إلى متجرك من ملف CSV أو TXT.

en: This tool will abort the regenerate product attributes lookup table regeneration. After this is done the process can be either started over, or resumed to continue where it stopped.
ar: ستقوم هذه الأداة بإلغاء إعادة إنشاء جدول البحث في سمات المنتج. بعد إجراء هذا، يمكن إما البدء من جديد أو المواصلة من حيث تم التوقف.

en: This tool will clear ALL expired transients from WordPress.
ar: هذه الأداة ستقوم بمسح جميع التخزينات المنتهية من ووردبريس، وليس المتجر فقط.

en: This tool will clear the data from legacy order tables in WooCommerce.
ar: ستمسح هذه الأداة البيانات من جداول الطلبات القديمة في WooCommerce.

en: This tool will clear the product/shop transients cache.
ar: هذا الخيار سيمسح التخزينات المؤقتة للمنتجات والمتجر بشكل عام.

en: This tool will delete all customer session data from the database, including current carts and saved carts in the database.
ar: ستحذف هذه الأداة جميع بيانات جلسة العميل من قاعدة البيانات، بما في ذلك سلة المشتريات الحالية وسلال المشتريات المحفوظة في قاعدة البيانات.

en: This tool will delete all variations which have no parent.
ar: ستحذف هذه الأداة جميع الأنواع التي لا أصل لها.

en: This tool will delete expired download permissions and permissions with 0 remaining downloads.
ar: ستُحذف هذه الأداة أذونات التنزيل المنتهية الصلاحية والأذونات التي تتضمن 0 من عمليات التنزيل المتبقية.

en: This tool will empty the WooCommerce.com data cache, used in WooCommerce Extensions.
ar: ستقوم هذه الأداة بتفريغ ذاكرة التخزين المؤقت لبيانات WooCommerce.com، المستخدمة في ملحقات WooCommerce.

en: This tool will empty the system status theme info cache.
ar: ستقوم هذه الأداة بإفراغ ذاكرة التخزين المؤقت في معلومات قالب حالة النظام.

en: This tool will empty the template cache.
ar: ستقوم هذه الأداة بتفريغ ذاكرة التخزين المؤقت للقالب.

en: This tool will generate the necessary Cost of Goods Sold (COGS) related columns in the product meta lookup table, and populate them from existing product data.
ar: ستنشئ هذه الأداة الأعمدة اللازمة المرتبطة بتكلفة السلع المبيعة (COGS) في جدول البحث في ميتا المنتج، كما ستقوم بتعبئتها من بيانات المنتج الحالية.

en: This tool will install all the missing WooCommerce pages. Pages already defined and set up will not be replaced.
ar: سوف تقوم هذه الأداة بتثبيت جميع صفحات WooCommerce المفقودة. لن يتم إستبدال الصفحات التي تم تعيينها وإعدادها بالفعل.

en: This tool will recount product terms - useful when changing your settings in a way which hides products from the catalog.
ar: هذه الأداة ستعيد عد عناصر المنتجات - مفيدة في حال تغيير إعداداتك لإخفاء منتجاتك من واجهة المتجر.

en: This tool will recreate the full text search index for order addresses. If the index does not exist, it will try to create it.
ar: ستعيد هذه الأداة إنشاء فهرس البحث عن النص الكامل للحصول على عناوين الطلبات. في حال عدم وجود الفهرس، سيحاول إنشاءه.

en: This tool will regenerate product lookup table data. This process may take a while.
ar: ستنشئ هذه الأداة مجددًا بيانات جدول البحث عن المنتجات. قد تستغرق العملية لحظات.

en: This tool will regenerate the order fulfillment status for all orders and update the Analytics data using a direct SQL query.
ar: ستقوم هذه الأداة بإعادة إنشاء حالة تنفيذ الطلب لجميع الطلبات وتحديث بيانات التحليلات باستخدام استعلام SQL المباشر.

en: This tool will regenerate the product attributes lookup table data from existing product(s) data. This process may take a while.
ar: ستقوم هذه الأداة بإعادة إنشاء بيانات جدول البحث في سمات المنتج من بيانات المنتج (المنتجات) الحالية. قد تستغرق العملية لحظات.

en: This tool will remove the Cost of Goods Sold (COGS) related columns from the product meta lookup table. COGS will continue working (if the feature is enabled) but some functionality will not be available.
ar: ستقوم هذه الأداة بإزالة الأعمدة المرتبطة بتكلفة السلع المبيعة (COGS) من جدول البحث في ميتا المنتج. ستستمر تكلفة السلع المبيعة في العمل (إذا تم تمكين الميزة) لكن لن تتوفر بعض الوظائف.

en: This tool will repair the coupons lookup table data with missing discount amounts. This process may take a while.
ar: ستصلح هذه الأداة بيانات جدول البحث عن القسائم التي تفتقد مبالغ الخصم. قد تستغرق هذه العملية بعض الوقت.

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
ar: هذه الأداة ستعيد تعيين رتب المدراء والعملاء ومشرفي المتجر لرتبهم الافتراضية. إستخدم هذه الأداة في حالة عدم قدرة المستخدمين للوصول لصفحات إدارة المتجر.

en: This tool will reset the cached values used in WooCommerce Analytics. If numbers still look off, try %1$sReimporting Historical Data%2$s.
ar: ستقوم هذه الأداة بإعادة تعيين القيم المخزنة مؤقتًا المستخدمة في تحليلات WooCommerce. إذا استمرت الأرقام في الظهور، فحاول ⁦%1$s⁩إعادة استيراد البيانات التاريخية⁦%2$s⁩.

en: This tool will resume the product attributes lookup table regeneration at the point in which it was aborted (%1$s products were already processed).
ar: ستواصل هذه الأداة عملية إعادة إنشاء جدول البحث في سمات المنتج عند المرحلة التي تم إلغاؤها فيها (تمت معالجة ⁦%1$s⁩ من المنتجات بالفعل).

en: This tool will update your WooCommerce database to the latest version. Please ensure you make sufficient backups before proceeding.
ar: ستقوم هذه الأداة بتحديث قاعدة بيانات WooCommerce إلى أحدث إصدار. يرجى التأكد من عمل نسخ احتياطية كاملة قبل المتابعة.

en: This variation requires shipping or pickup
ar: يتطلب هذا الشكل الشحن أو الاستلام

en: This variation will not trigger your customer's shipping calculator in cart or at checkout. This product also won't require your customers to enter their shipping details at checkout. <a href="https://woocommerce.com/document/managing-products/#adding-a-virtual-product" target="_blank" rel="noreferrer">Read more about virtual products</a>.
ar: لن يؤدي هذا الشكل إلى بدء تشغيل حاسبة الشحن الخاصة بعميلك في عربة التسوق أو في وقت السداد. لن يحتاج هذا المنتج أيضًا إلى إدخال العملاء تفاصيل الشحن الخاصة بهم عند السداد. <a href="https://woocommerce.com/document/managing-products/#adding-a-virtual-product" target="_blank" rel="noreferrer">اقرأ المزيد حول المنتجات الافتراضية</a>.

en: This video tutorial will help you go through the process of adding your first product in WooCommerce.
ar: سيساعدك هذا الفيديو التعليمي على المضي قدمًا في عملية إضافة منتجك الأول في WooCommerce.

en: This webhook has the ⚠️ symbol in front of its name in the list below. Please either edit the webhook to use a different delivery format, or install and activate <a href="%s" target="_blank">the WooCommerce Legacy REST API extension</a>. | These webhooks have the ⚠️ symbol in front of their names in the list below. Please either edit the webhooks to use a different delivery format, or install and activate <a href="%s" target="_blank">the WooCommerce Legacy REST API extension</a>.
ar[0]: يحتوي موضع الإضافة على الويب هذا على رمز ⚠️ أمام اسمه في القائمة أدناه. يرجى إما تحرير موضع الإضافة على الويب لاستخدام صيغة تسليم مختلفة وإما تثبيت <a href="%s" target="_blank">ملحق Legacy REST API في WooCommerce</a> وتفعيله.
ar[1]: يحتوي موضع الإضافة على الويب هذا على رمز ⚠️ أمام اسمه في القائمة أدناه. يرجى إما تحرير موضع الإضافة على الويب لاستخدام صيغة تسليم مختلفة وإما تثبيت <a href="%s" target="_blank">ملحق Legacy REST API في WooCommerce</a> وتفعيله.
ar[2]: تحتوي مواضع الإضافة على الويب هذه على رمز ⚠️ أمام أسمائها في القائمة أدناه. يرجى إما تحرير مواضع الإضافة على الويب لاستخدام صيغة تسليم مختلفة أو تثبيت <a href="%s" target="_blank">ملحق Legacy REST API في WooCommerce</a> وتفعيله.
ar[3]: تحتوي مواضع الإضافة على الويب هذه على رمز ⚠️ أمام أسمائها في القائمة أدناه. يرجى إما تحرير مواضع الإضافة على الويب لاستخدام صيغة تسليم مختلفة أو تثبيت <a href="%s" target="_blank">ملحق Legacy REST API في WooCommerce</a> وتفعيله.
ar[4]: تحتوي مواضع الإضافة على الويب هذه على رمز ⚠️ أمام أسمائها في القائمة أدناه. يرجى إما تحرير مواضع الإضافة على الويب لاستخدام صيغة تسليم مختلفة أو تثبيت <a href="%s" target="_blank">ملحق Legacy REST API في WooCommerce</a> وتفعيله.
ar[5]: تحتوي مواضع الإضافة على الويب هذه على رمز ⚠️ أمام أسمائها في القائمة أدناه. يرجى إما تحرير مواضع الإضافة على الويب لاستخدام صيغة تسليم مختلفة أو تثبيت <a href="%s" target="_blank">ملحق Legacy REST API في WooCommerce</a> وتفعيله.

en: This webhook is configured to be delivered using the Legacy REST API, but the Legacy REST API plugin is not installed on this site.
ar: تم تكوين موضع الإضافة على الويب هذا من أجل تسليمه باستخدام Legacy REST API، لكن لم يتم تثبيت إضافة Legacy REST API على هذا الموقع.

en: This will be how your name will be displayed in the account section and in reviews
ar: بهذه الطريقة سيتم عرض اسمك في قسم الحسابات وفي المراجعات

en: This will change the stock status of all variations.
ar: سيؤدي هذا إلى تغيير حالة المخزون لجميع المجموعات المتنوعة.

en: This will convert <code>coupon_data</code> order item meta entries to simplified <code>coupon_info</code> entries. The conversion will happen overtime in the background (via Action Scheduler). There are currently %d entries that can be converted.
ar: سيؤدي ذلك إلى تحويل إدخالات بيانات تعريف عنصر الطلب <code>coupon_data</code> إلى إدخالات <code>coupon_info</code> مبسَّطة. سيحدث التحويل بمرور الوقت في الخلفية (عبر مجدول الإجراءات). هناك %d من الإدخالات حاليًا التي يمكن تحويلها.

en: This will convert <code>coupon_data</code> order item meta entries to simplified <code>coupon_info</code> entries. The conversion will happen overtime in the background (via Action Scheduler). There are currently no entries to convert.
ar: سيؤدي ذلك إلى تحويل إدخالات بيانات تعريف عنصر الطلب <code>coupon_data</code> إلى إدخالات <code>coupon_info</code> مبسَّطة. سيحدث التحويل بمرور الوقت في الخلفية (عبر مجدول الإجراءات). ليست هناك إدخالات مطلوب تحويلها.

en: This will delete an inbox notification by slug
ar: سيؤدي ذلك إلى حذف تنبيه علبة الوارد بواسطة الاسم اللطيف

en: This will delete the custom orders tables. The tables can be deleted only if the "High-Performance order storage" is not authoritative and sync is disabled (via Settings > Advanced > Features).
ar: سيؤدي هذا إلى حذف جداول الطلبات المخصصة. لا يمكن حذف الجداول إلا إذا تم تعطيل "تخزين الطلب عالي الأداء" (عبر الإعدادات > متقدم > الميزات).

en: This will delete the custom orders tables. To create them again enable the "High-Performance order storage" feature (via Settings > Advanced > Features).
ar: سيؤدي هذا إلى حذف جداول الطلبات المخصصة. لإنشائها مجددًا، قم بتمكين ميزة "تخزين الطلب عالي الأداء" (عبر الإعدادات > متقدم > الميزات).

en: This will give "%1$s" %2$s access which will allow it to:
ar: سيؤدي هذا "%1$s" %2$s إلى إعطاء حق الوصول والذي سيسمح بذلك إلى:

en: This will refresh the remote inbox notifications
ar: سيؤدي ذلك إلى تحديث تنبيهات علبة الوارد عن بُعد

en: This will regenerate all shop thumbnails to match your theme and/or image settings.
ar: سيؤدي هذا إلى إعادة إنشاء جميع الصور المصغّرة بالمتجر لتتناسب مع إعدادات القالب و/أو الصورة الخاصة بك.

en: This will stop the background process that converts <code>coupon_data</code> order item meta entries to simplified <code>coupon_info</code> entries. There are currently %d entries that can be converted.
ar: سيؤدي ذلك إلى إيقاف العملية في الخلفية التي تحوِّل إدخالات بيانات تعريف عنصر الطلب <code>coupon_data</code> إلى إدخالات <code>coupon_info</code> المبسطة. هناك %d من الإدخالات حاليًا التي يمكن تحويلها.

en: Thiès
ar: ثيس

en: Thousand separator
ar: فاصل الآلاف

en: Thousand separator for the currency which can be used to format returned prices.
ar: فاصل الآلاف للعملة التي يمكن استخدامها لتنسيق الأسعار المرتجعة.

en: Thousand separator.
ar: فاصل الآلاف.

en: Thousands separator for displayed prices in this country.
ar: يتوفَّر فاصل الآلاف للأسعار المطروحة في هذه الدولة.

en: Thumbnail
ar: الصورة البارزة للتصنيف

en: Thumbnail URL.
ar: عنوان URL للصورة المصغَّرة.

en: Thumbnail cropping
ar: قص الصور المصغّرة

en: Thumbnail image
ar: صورة مصغَّرة

en: Thumbnail regeneration has been scheduled to run in the background.
ar: تتم جدولة إعادة إنشاء الصورة المصغّرة لكي تعمل في الخلفية.

en: Thumbnail regeneration is running in the background. Depending on the amount of images in your store this may take a while.
ar: يجري تشغيل إعادة إنشاء الصور المصغّرة في الخلفية. قد يستغرق هذا الأمر لحظات استنادًا إلى كمية الصور الموجودة في متجرك.

en: Thumbnail sizes for responsive images.
ar: أحجام صور مصغَّرة للصور سريعة الاستجابة.

en: Thumbnail srcset for responsive images.
ar: srcset صور مصغَّرة للصور سريعة الاستجابة.

en: Thumbnail width
ar: عرض الصورة المصغّرة

en: Thurgau
ar: كانتون تورغاو

en: Thuringia
ar: تورينغن

en: Tianjin / 天津
ar: تيانجين / 天津

en: Tiaret
ar: تيارت

en: Tibet / 西藏
ar: التبت / 西藏

en: Ticino
ar: كانتون تيسينو

en: Tierra del Fuego
ar: تييرا ديل فويغو

en: TikTok for WooCommerce
ar: TikTok لـ WooCommerce

en: Time interval to use for buckets in the returned data.
ar: الفاصل الزمني المطلوب استخدامه للفترات في البيانات التي تم إرجاعها.

en: Time of payment:
ar: وقت الدفع:

en: Time period to snooze the task.
ar: الفترة الزمنية لتأجيل المهمة.

en: Timeless elegance
ar: أناقة تدوم طويلاً

en: Timestamp
ar: الطابع الزمني

en: Timiș
ar: تيميش

en: Timor-Leste
ar: تيمور الشرقية

en: Tindouf
ar: تندوف

en: Tinghir
ar: تنغير

en: Tip: By suggesting complementary products in the cart using cross-sells, you can significantly increase the average order value.
ar: نصيحة: يعني اقتراح المنتجات التكميلية في عربة التسوق باستخدام المنتجات التسويقية أنه يمكنك زيادة متوسط قيمة الطلب بشكل ملحوظ.

en: Tip: Upsells are products that are extra profitable or better quality or more expensive. Experiment with combinations to boost sales.
ar: نصيحة: المنتجات الموصى بها هي المنتجات الأكثر ربحية أو ذات الجودة الأفضل أو الأكثر تكلفة. جرِّب باستخدام المجموعات لتعزيز المبيعات.

en: Tipasa
ar: تيبازة

en: Tipperary
ar: تيبيراري

en: Tirana
ar: تيرانا

en: Tissemsilt
ar: تيسمسيلت

en: Title
ar: العنوان

en: Title of the marketing campaign.
ar: عنوان حملة التسويق.

en: Title of the note.
ar: عنوان الملحوظة.

en: Title of the payment method.
ar: عنوان طريقة الدفع.

en: Title of the settings group.
ar: عنوان مجموعة الإعدادات.

en: Title.
ar: العنوان.

en: Title:
ar: العنوان:

en: Tizi Ouzou
ar: تيزي وزو

en: Tiznit
ar: تيزنيت

en: Tlemcen
ar: تلمسان

en: To allow logging, make %s writable.
ar: للسماح بالتسجيل، اجعل %s قابلاً للكتابة.

en: To complete the sign-up process, customers must follow a verification link sent to their e-mail after submitting the sign-up form.
ar: لإكمال عملية التسجيل، يجب على العملاء اتباع رابط التحقق المرسل إلى بريدهم الإلكتروني بعد إرسال نموذج التسجيل.

en: To connect to %1$s you need to be logged in. Log in to your store below, or <a href="%2$s">cancel and return to %1$s</a>
ar: للاتصال بـ %1$s أنت بحاجة إلى تسجيل الدخول أولاً. سجل الدخول إلى المتجر الخاص بك أدناهـ، أو <a href="%2$s">الإلغاء والرجوع إلى %1$s</a>

en: To edit this order change the status back to "Pending payment"
ar: لتحرير هذا الطلب، قم بتغيير الحالة مرة أخرى إلى "بإنتظار الدفع"

en: To enable this update you need to <strong>activate</strong> this subscription.
ar: لتمكين هذا التحديث أنت بحاجة إلى <strong>تفعيل</strong> هذا الاشتراك.

en: To enable this update you need to <strong>purchase</strong> a new subscription.
ar: لتمكين هذا التحديث أنت بحاجة إلى <strong>شراء</strong> تحديث جديد.

en: To ensure your store&rsquo;s notifications arrive in your and your customers&rsquo; inboxes, we recommend connecting your email address to your domain and setting up a dedicated SMTP server. If something doesn&rsquo;t seem to be sending correctly, install the <a href="%1$s">WP Mail Logging Plugin</a> or check the <a href="%2$s">Email FAQ page</a>.
ar: لضمان وصول تنبيهات مخزنك في علب بريدك وعلب بريد عملائك، نوصي بربط عنوان بريدك الإلكتروني بنطاقك وإعداد خادم SMTP مخصص. إذا كان هناك شيء ما يبدو أنه لا يقوم بالإرسال بشكل صحيح، فقم بتثبيت <a href="%1$s">إضافة تسجيل الدخول إلى بريد ووردبريس</a> أو راجع صفحة <a href="%2$s">الأسئلة الشائعة الخاصة بالبريد الإلكتروني</a>.

en: To get started, <a href="%s" target="_blank">apply to ChatGPT</a>. Once approved, ChatGPT will provide the credentials below.
ar: للبدء، <a href="%s" target="_blank">طبق على ChatGPT</a>. بعد الموافقة عليه، سيقدم ChatGPT بيانات الاعتماد أدناه.

en: To make sure you never get that sinking "what did I forget" feeling, we've put together the essential pre-launch checklist.
ar: للتأكُّد من عدم الشعور بمضمون العبارة الآتية "ماذا نسيتُ"، قمنا بتجميع قائمة التحقُّق الأساسية قبل الإطلاق معًا.

en: To manage your notifications, %s to log in to your account.
ar: لإدارة تنبيهاتك، %s لتسجيل الدخول إلى حسابك.

en: To manipulate product variations you should use the /products/&lt;product_id&gt;/variations/&lt;id&gt; endpoint.
ar: لمعالجة أنواع المنتج، يجب عليك استخدام رابط النهاية /products/&lt;product_id&gt;/variations/&lt;id&gt;

en: To offer local pickup, configure your pickup locations in the <a href='%s'>local pickup settings</a>.
ar: لتفعيل الاستلام المحلي، قُم بإعداد مواقع الاستلام في <a href='%s'>إعدادات الاستلام المحلي</a>.

en: To opt out, leave this box unticked. Your store remains untracked, and no data will be collected. Read about what usage data is tracked at: %s.
ar: لإلغاء الاشتراك، اترك هذا المربع بدون تحديد. لا يزال متجرك متخفيًا دون تتبع، ولن يتم جمع أي بيانات. اقرأ عن بيانات الاستخدام التي يتم تتبعها على: %s.

en: To override and edit this email template copy %1$s to your theme folder: %2$s.
ar: لتجاوز قالب هذا البريد الإلكتروني وتحريره، انسخ %1$s إلى مجلد القالب الخاص بك: %2$s.

en: To proceed, please consent to the creation of a new account with your e-mail.
ar: للمتابعة، ترجى الموافقة على إنشاء حساب جديد باستخدام بريدك الإلكتروني.

en: To receive updates and support for this extension, you need to <strong>purchase</strong> a new subscription or consolidate your extensions to one connected account by <strong><a href="%1$s" title="Sharing Docs">sharing</a> or <a href="%2$s" title="Transferring Docs">transferring</a></strong> this extension to this connected account.
ar: للحصول على تحديثات لهذه الإضافة، يجب <strong>شراء</strong> اشتراك جديد أو دمج الإضافات في حساب واحد متصل من خلال <strong><a href="%1$s" title="مشاركة المستندات">المشاركة</a> أو <a href="%2$s" title="نقل المستندات">نقل</a></strong> هذه الإضافة إلى هذا الحساب المتصل.

en: To set your password, visit the following address:
ar: لإعادة تعيين كلمة مرورك، تقضل بزيارة الرابط التالي:

en: To stop receiving these messages, %s to unsubscribe.
ar: لإيقاف تلقي هذه الرسائل، %s لإلغاء الاشتراك.

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press the "Track" button. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
ar: فضلًا أدخل رقم طلبك في الصندوق أدناه وأضغط زر لتتبعه "تتبع الطلب" لعرض حالته. بإمكانك العثور على رقم الطلب في البريد المرسل إليك والذي يحتوي على فاتورة تأكيد الطلب.

en: To view this page, you must either %1$slogin%2$s or verify the email address associated with the order.
ar: لعرض هذه الصفحة، يجب عليك إما ⁦%1$s⁩تسجيل الدخول⁦%2$s⁩ أو التحقق من عنوان البريد الإلكتروني المرتبط بالطلب.

en: Tocantins
ar: توكانتينس

en: Toggle &quot;Downloadable&quot;
ar: ضبط كـ &quot;قابل للتنزيل&quot;

en: Toggle &quot;Enabled&quot;
ar: ضبط كـ &quot;مفعل&quot;

en: Toggle &quot;Manage stock&quot;
ar: ضبط كـ &quot;إدارة المخزون&quot;

en: Toggle &quot;Virtual&quot;
ar: ضبط كـ &quot;منتج افتراضي&quot;

en: Toggle featured
ar: تحديد كـ منتج بارز

en: Toggle fullscreen
ar: وضع ملء الشاشة

en: Togo
ar: توغو

en: Tokelau
ar: توكيلاو

en: Token
ar: رمز مميز

en: Toledo
ar: طليطلة

en: Tolima
ar: توليما

en: Tolna
ar: تولنا

en: Tonga
ar: تونغا

en: Tongan pa&#x2bb;anga
ar: بانغا تونغي

en: Tool description.
ar: وصف الأداة.

en: Tool does not exist.
ar: الأداة غير موجودة.

en: Tool name.
ar: اسم الأداة.

en: Tool ran.
ar: تم تشغيل الأداة.

en: Tool return message.
ar: رسالة استعادة الأداة.

en: Tools
ar: أدوات

en: Top Coupons - Number of Orders
ar: أفضل القسائم - عدد الطلبات

en: Top Customers - Total Spend
ar: أفضل العملاء - إجمالي الإنفاق

en: Top categories - Items sold
ar: أفضل التصنيفات - العناصر المباعة

en: Top earners
ar: الأكثر ربحًا

en: Top freebies
ar: أعلى المنتجات المجانية

en: Top products - Items sold
ar: أفضل المنتجات - العناصر المباعة

en: Top rated products
ar: أعلى المنتجات تقييماً

en: Top sellers
ar: الأكثر مبيعًا

en: Topic
ar: الحدث

en: Tororo
ar: تورورو

en: Total
ar: الإجمالي

en: Total Database Size
ar: إجمالي حجم قاعدة البيانات

en: Total Net sales of all items sold.
ar: إجمالي صافي المبيعات لجميع العناصر المباعة.

en: Total Spend
ar: إجمالي الإنفاق

en: Total amount for this fee.
ar: إجمالي المبلغ لهذه الرسوم.

en: Total amount in cents.
ar: المبلغ الإجمالي بالسنتات.

en: Total amount spent.
ar: إجمالي المبلغ المنفق.

en: Total amounts provided using the smallest unit of the currency.
ar: إجمالي المبالغ المتوافرة باستخدام أصغر وحدة من العملة.

en: Total available to refund
ar: الإجمالي المتاح للإسترداد

en: Total charged for shipping.
ar: إجمالي تكلفة الشحن.

en: Total charged for taxes.
ar: إجمالي تكلفة الضرائب.

en: Total discount amount for the order.
ar: مجموع قيمة الخصم للطلب.

en: Total discount applied by this coupon.
ar: إجمالي الخصم الذي تم تطبيقه بواسطة هذا الكوبون.

en: Total discount from applied coupons.
ar: إجمالي الخصم الوارد من القسائم التي تم تطبيقها.

en: Total discount tax amount for the order.
ar: مجموع قيمة ضريبة الخصم للطلب.

en: Total distinct customers.
ar: إجمالي العملاء المميزين.

en: Total in cents.
ar: الإجمالي بالسنت.

en: Total monetary value of the Cost of Goods Sold for the product (sum of all the effective values).
ar: إجمالي القيمة النقدية لتكلفة السلع المبيعة للمنتج (مجموع كل القيم الفعالة).

en: Total number of non-cancelled, non-failed orders for this customer, including the current one.
ar: إجمالي عدد الطلبات غير الملغاة وغير الفاشلة لهذا العميل، بما في ذلك الطلب الحالي.

en: Total number of purchases.
ar: إجمالي عدد عمليات الشراء.

en: Total of coupons used.
ar: مجموع القسائم المستخدمة.

en: Total of items purchased.
ar: مجموع العناصر التي تم شراؤها.

en: Total of orders placed.
ar: إجمالي الطلبات المؤكدة.

en: Total of refunded orders.
ar: إجمالي الطلبات المُستردّة.

en: Total of returns.
ar: مجموع المرتجعات

en: Total of shipping.
ar: إجمالي الشحن.

en: Total of taxes.
ar: إجمالي الضرائب.

en: Total orders
ar: إجمالي الطلبات

en: Total post count.
ar: إجمالي عدد المقالات.

en: Total price of any applied fees.
ar: السعر الإجمالي لأي رسوم تم تطبيقها.

en: Total price of items in the cart.
ar: إجمالي سعر العناصر الموجودة في سلة التسوق.

en: Total price of items in the order.
ar: إجمالي سعر العناصر الموجودة في الطلب.

en: Total price of shipping.
ar: إجمالي سعر الشحن.

en: Total price of shipping. If shipping has not been calculated, a null response will be sent.
ar: إجمالي سعر الشحن. إذا لم يتم حساب الشحن، فسيتم إرسال رد فارغ.

en: Total price the customer will pay.
ar: إجمالي السعر الذي سيدفعه العميل.

en: Total refund amount for the order.
ar: إجمالي مبلغ الاسترداد للطلب.

en: Total refund applied to the order.
ar: إجمالي الأموال المستردة المطبقة على الطلب.

en: Total refund tax amount for the order.
ar: إجمالي مبلغ ضريبة الاسترداد للطلب.

en: Total refunded for this item.
ar: إجمالي المبلغ المسترد لهذا البند.

en: Total revenue
ar: إجمالي الإيرادات

en: Total sales
ar: مجموع المبيعات

en: Total sales minus shipping and tax.
ar: مجموع المبيعات بدون الضرائب والشحن

en: Total sales.
ar: مجموع المبيعات.

en: Total shipping
ar: مجموع الشحن

en: Total shipping amount for the order.
ar: مجموع قيمة الشحن للطلب.

en: Total shipping tax amount for the order.
ar: مجموع قيمة ضريبة الشحن للطلب.

en: Total spend.
ar: إجمالي الإنفاق.

en: Total tax
ar: مجموع الضرائب

en: Total tax amount for this fee.
ar: إجمالي مبالغ الضرائب لهذه الرسوم.

en: Total tax applied to items and shipping.
ar: إجمالي الضريبة التي تم تطبيقها على العناصر والشحن.

en: Total tax applied to the order.
ar: إجمالي الضريبة المطبقة على الطلب.

en: Total tax on fees.
ar: إجمالي الضريبة المفروضة على الرسوم.

en: Total tax on items in the cart.
ar: إجمالي الضريبة المفروضة على العناصر الموجودة في سلة التسوق.

en: Total tax on items in the order.
ar: إجمالي الضريبة المفروضة على العناصر الموجودة في الطلب.

en: Total tax on shipping. If shipping has not been calculated, a null response will be sent.
ar: إجمالي الضريبة المفروضة على الشحن. إذا لم يتم حساب الشحن، فسيتم إرسال رد فارغ.

en: Total tax removed due to discount applied by this coupon.
ar: تمت إزالة إجمالي الضريبة بسبب الخصم الذي تم تطبيقه بواسطة هذا الكوبون.

en: Total tax removed due to discount from applied coupons.
ar: تمت إزالة إجمالي الضريبة بسبب الخصم الوارد من القسائم التي تم تطبيقها.

en: Total tax.
ar: إجمالي الضريبة.

en: Total type.
ar: نوع الإجمالي.

en: Total value must be an array with exactly 2 numbers for between operators.
ar: يجب أن تكون القيمة الإجمالية مصفوفة تحتوي على رقمين بالضبط عند استخدام عوامل بين المشغلين.

en: Total value of the Cost of Goods Sold for the order.
ar: إجمالي قيمة تكلفة السلع المبيعة للطلب.

en: Total value of the Cost of Goods Sold for the refund.
ar: إجمالي قيمة تكلفة السلع المبيعة لرد الأموال.

en: Total weight (in grams) of all products in the cart.
ar: إجمالي الوزن (بالجرام) لكافة المنتجات في سلة التسوق.

en: Total:
ar: الإجمالي:

en: Totals
ar: الإجمالي

en: Totals data.
ar: بيانات الإجماليات.

en: Totals.
ar: الإجمالي.

en: Totonicapán
ar: توتونيكابان

en: Town / City
ar: المدينة

en: Town / City / Post Office
ar: البلدة / المدينة / مكتب البريد

en: Town / District
ar: المدينة / المنطقة

en: Town / Village
ar: البلدة / القرية

en: Track
ar: تتبع الطلب

en: Track inventory
ar: تعقب المخزون

en: Track orders &amp; view shopping history
ar: تتبع الطلبات وعرض محفوظات التسوق

en: Track stock quantity for this product
ar: تتبُّع كمية المخزون لهذا المنتج

en: Track your shipment
ar: تتبع شحنتك

en: Track your store performance on mobile
ar: تتبُّع أداء متجرك على الجهاز المحمول

en: Tracking Number
ar: رقم التتبع

en: Tracking URL
ar: عنوان URL للتتبع

en: Tracking number is required.
ar: رقم التتبع مطلوب.

en: Trang
ar: ترانغ

en: Trans Nzoia
ar: ترانس نزويا

en: Transaction ID
ar: معرف المعاملة

en: Transfer existing products to your new store — just import a CSV file.
ar: انقل المنتجات الموجودة إلى متجرك الجديد — استيراد ملف CSV فقط.

en: Transformed my daily routine with unique, eco-friendly treasures. Exceptional quality and service. Proud to support a store that aligns with my values.
ar: تم تغيير روتيني اليومي مع كنوز فريدة من نوعها وصديقة للبيئة. جودة وخدمة استثنائيتان أشعر بالفخر تجاه دعم المتجر الذي يتماشى مع قيمي.

en: Transient saved for key %s.
ar: تم حفظ عنصر عابر للمفتاح %s.

en: Translatable Label
ar: ملصق قابل للترجمة

en: Transnistrian ruble
ar: روبل ترانسنيستري

en: Trash
ar: سلة المهملات

en: Trash not supported.
ar: سلة المهملات غير مدعومة.

en: Trashed
ar: محذوف

en: Trat
ar: ترات

en: Treinta y Tres
ar: ترينتا إي تريس

en: Trelawny
ar: تريلاوني

en: Trinidad and Tobago
ar: ترينداد وتوباغو

en: Trinidad and Tobago dollar
ar: دولار ترينيداد وتوباغو

en: Trinity Palmetto Point
ar: ترينتي بالميتو بوينت

en: Tripura
ar: ترايبورا

en: True if backorders are allowed past stock availability.
ar: يكون صحيحًا إذا سُمح للطلبات المتأخرة بتوافر المخزون السابق.

en: True if the cart meets the criteria for showing shipping costs, and rates have been calculated and included in the totals.
ar: يكون صوابًا إذا كانت سلة التسوق تستوفي معايير عرض تكاليف الشحن، وتم حساب الأسعار وإدراجها في الإجماليات.

en: True if the cart needs payment. False for carts with only free products and no shipping costs.
ar: يكون صحيحًا إذا كانت سلة التسوق بحاجة إلى عملية الدفع. يكون خاطئًا لعربات التسوق التي تحتوي فقط على منتجات مجانية ولا تتضمن تكاليف الشحن.

en: True if the cart needs shipping. False for carts with only digital goods or stores with no shipping methods set-up.
ar: صواب إذا كانت سلة التسوق بحاجة إلى الشحن. خطأ إذا كانت عربات التسوق تتضمن سلعًا رقمية فقط أو لم يتم إعداد طرق شحن للمتجر.

en: True if the product is on backorder.
ar: صحيح إذا كان المنتج متوافر للطلب المتأخر.

en: True if this attribute is used by product variations.
ar: صحيح إذا تم استخدام هذه السمة بواسطة مجموعات متنوعة من المنتج.

en: True if this is the rate currently selected by the customer for the cart.
ar: يكون صحيحًا إذا كان هذا هو السعر الذي حدَّده العميل في الوقت الحالي لسلة التسوق.

en: True the prices included tax during checkout.
ar: الأسعار الحقيقية متضمنة الضريبة أثناء إتمام الطلب.

en: True to force the creation of a new receipt even if one already exists and has not expired yet.
ar: يكون من الصواب إنشاء إيصال جديد في حال وجود واحد بالفعل ولم تنتهِ صلاحيته حتى الآن.

en: Trujillo
ar: تروخيو

en: Try again
ar: المحاولة مجددًا

en: Try new templates
ar: تجربة نماذج جديدة

en: Try our new email templates!
ar: جرّب نماذج البريد الإلكتروني الجديدة لدينا!

en: Try the new product editor (Beta)
ar: تجربة محرر المنتج الجديد (Beta)

en: Try the new templates
ar: تجربة النماذج الجديدة

en: Try the new way to get paid
ar: تجربة الطريقة الجديدة للدفع

en: Tucumán
ar: توكومان

en: Tulcea
ar: تولتشيا

en: Tungurahua
ar: تونجوراهوا

en: Tunisia
ar: تونس

en: Tunisian dinar
ar: دينار تونسي

en: Turkana
ar: توركانا

en: Turkish lira
ar: ليرة تركية

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Turkmenistan manat
ar: منات تركمانستاني

en: Turks and Caicos Islands
ar: جزر تركس وكايكوس

en: Turn your product images into stunning videos that engage and convert audiences - no video experience required.
ar: حوِّل صور منتجاتك إلى فيديوهات مذهلة تجذب جمهورك وتغيّر آراءهم - لا يلزم خبرة في الفيديوهات.

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: Type
ar: النوع

en: Type of attribute.
ar: نوع السمة.

en: Type of interval.
ar: نوع الفاصل الزمني.

en: Type of note.
ar: نوع الملحوظة.

en: Type of setting.
ar: نوع الإعداد.

en: Táchira
ar: تاكيرا

en: Tébessa
ar: تبسة

en: Tétouan
ar: تطوان

en: Türkiye
ar: تركيا

en: URL could not be added (probable database error).
ar: يتعذر إضافة عنوان URL (من المحتمل وجود خطأ في قاعدة البيانات).

en: URL could not be updated (probable database error).
ar: يتعذر تحديث عنوان URL (من المحتمل وجود خطأ في قاعدة البيانات)

en: URL for the management link.
ar: عنوان الموقع لرابط الإدارة.

en: URL query to persist across links.
ar: استعلام عن عنوان URL للاستمرار عبر الروابط.

en: URL to an image/icon for the campaign type.
ar: عنوان URL للصورة/الأيقونة الخاصة بنوع الحملة.

en: URL to edit the order
ar: عنوان URL لتحرير الطلب

en: URL to the campaign management page.
ar: عنوان URL لصفحة إدارة الحملة.

en: URL to the create campaign page for this campaign type.
ar: عنوان URL لصفحة إنشاء الحملة الخاصة بنوع هذه الحملة.

en: URL to the settings page, or the link to complete the setup/onboarding if the channel has not been set up yet.
ar: عنوان URL لصفحة الإعدادات، أو رابط إكمال الضبط/الإعداد إذا لم يتم تعيين القناة حتى الآن.

en: URL was successfully added.
ar: تمت إضافة عنوان URL بنجاح.

en: URL was successfully updated.
ar: تم تحديث عنوان URL بنجاح.

en: URL where the webhook payload is delivered.
ar: رابط URL الذي يتم فيه تسليم حمولة الـ webhook.

en: URL.
ar: عنوان الموقع.

en: US domestic zone = All US states = Flat rate shipping
ar: منطقة محلية تابعة للولايات المتحدة = جميع الولايات الأمريكية = سعر شحن ثابت

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
ar: جورجيا

en: UTA Găgăuzia
ar: غاغاوزيا

en: UTC DateTime when the coupon expires.
ar: تاريخ انتهاء مدة صلاحية القسيمة الشرائية بالتوقيت العالمي UTC.

en: Uasin Gishu
ar: يواسين جيشو

en: Ubon Ratchathani
ar: أوبون راتشاثاني

en: Udon Thani
ar: ودون تاني

en: Uganda
ar: أوغندا

en: Ugandan shilling
ar: شيلينغ أوغندي

en: Uh oh... There was a problem during the Jetpack and WooCommerce Shipping & Tax install. Please try again.
ar: عفوًا... حدثت مشكلة في أثناء تنصيب Jetpack و WooCommerce Shipping & Tax. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: Ukrainian hryvnia
ar: هريفنا أوكرانية

en: Un-schedule
ar: إلغاء الجدولة

en: Un-schedule expired transient files cleanup
ar: إلغاء جدولة تنظيف الملفات العابرة منتهية الصلاحية

en: Unable to accept more than %s items for this request.
ar: غير قادر على قبول أكثر من %s عنصر لهذا الطلب.

en: Unable to add payment method to your account.
ar: تعذرت إضافة طريقة الدفع إلى حسابك.

en: Unable to cancel scheduled action: check the logs.
ar: يتعذر إلغاء الإجراء المجدول: تحقق من السجلات.

en: Unable to claim actions. Database error.
ar: تعذرت المطالبة بالإجراءات. خطأ في قاعدة البيانات.

en: Unable to claim actions. Database error: %s.
ar: تعذرت المطالبة بالإجراءات. خطأ في قاعدة البيانات: %s.

en: Unable to create HPOS tables for synchronization.
ar: يتعذر إنشاء جداول HPOS للمزامنة.

en: Unable to create a scheduled action.
ar: يتعذر إنشاء إجراء مجدول.

en: Unable to create account. Please try again.
ar: يتعذر إنشاء حساب. يرجى المحاولة مجددًا.

en: Unable to create backup post for order %d.
ar: يتعذر إنشاء تدوينة احتياطية للطلب %d.

en: Unable to create or write to %s during CSV export. Please check file permissions.
ar: يتعذر إنشاء %s أو الكتابة إليه في أثناء تصدير CSV. يرجى التحقق من أذونات الملفات.

en: Unable to create order
ar: يتعذر إنشاء الطلب

en: Unable to create order.
ar: يتعذر إنشاء الطلب.

en: Unable to detect the Action Scheduler package.
ar: يتعذر الكشف عن حزمة مجدول الإجراءات.

en: Unable to determine server architecture.  Please ask your hosting provider for this information.
ar: غير قادر على تحديد بُنية الخادم.  يُرجى الاتصال بمزوّد خدمة الاستضافة لديك للحصول على مزيد من المعلومات.

en: Unable to insert download log entry in database.
ar: تعذر إدراج إدخال سجل التنزيل في قاعدة البيانات.

en: Unable to load child product %1$d while adjusting download permissions for product %2$d.
ar: يتعذر تحميل المنتج التابع ⁦%1$d⁩ في أثناء ضبط أذونات التنزيل الخاصة بالمنتج ⁦%2$d⁩.

en: Unable to load the post record for order %1$d
ar: يتعذر تحميل سجل التدوينات للطلب ⁦%1$d⁩

en: Unable to mark failure on action %s. Database error.
ar: تعذر وضع علامة الفشل على الإجراء %s. خطأ في قاعدة البيانات.

en: Unable to reduce stock for item %s.
ar: تعذر تخفيض المخزون للعنصر %s.

en: Unable to release actions from claim id %d.
ar: يتعذر تحرير الإجراءات من معرّف المطالبة %d.

en: Unable to remove source migrated action %s
ar: تتعذر إزالة إجراء المصدر المرحَّل %s

en: Unable to restore stock for item %s.
ar: تعذرت استعادة المخزون للعنصر %s.

en: Unable to retrieve action %d.
ar: يتعذر استرداد الإجراء %d.

en: Unable to retrieve cart.
ar: يتعذر استرداد سلة المشتريات.

en: Unable to retrieve database information. Usually, this is not a problem, and it only means that your install is using a class that replaces the WordPress database class (e.g., HyperDB) and WooCommerce is unable to get database information.
ar: يتعذر استرداد معلومات قاعدة البيانات. لا يُمثِّل هذا الأمر مشكلة عادة، بل يعني فقط أنَّ التثبيت الخاص بك يستخدم فئة تحل محل فئة قاعدة بيانات ووردبريس (على سبيل المثال، HyperDB) ويتعذر على WooCommerce الحصول على معلومات قاعدة البيانات.

en: Unable to save action.
ar: تعذر حفظ الإجراء.

en: Unable to start synchronization. The link you followed may have expired.
ar: يتعذر بدء المزامنة. قد تكون صلاحية الرابط الذي اتبعته منتهية.

en: Unable to stop synchronization. The link you followed may have expired.
ar: يتعذر إيقاف المزامنة. قد تكون صلاحية الرابط الذي اتبعته منتهية.

en: Unable to unlock claim %s. Database error.
ar: تعذر فتح المطالبة %s. خطأ في قاعدة البيانات.

en: Unable to unlock claim on action %s. Database error.
ar: تعذر فتح مطالبة بشأن الإجراء %s. خطأ في قاعدة البيانات.

en: Unable to update the status of action %1$d to %2$s.
ar: يتعذر تحديث حالة الإجراء ⁦%1$d⁩ إلى ⁦%2$s⁩.

en: Unable to use image "%s".
ar: تعذر استخدام الصورة "%s".

en: Unapprove
ar: عد الموافقة

en: Unapprove this review
ar: عدم الموافقة على هذه المراجعة

en: Uncropped
ar: غير مقصوصة

en: Understanding the status report
ar: فهم تقرير حالة النظام

en: Undo
ar: تراجع

en: Undo?
ar: تراجع؟

en: Unfortunately <strong>we do not ship %s</strong>. Please enter an alternative shipping address.
ar: لسوء الحظ <strong>لا ندعم الشحن إلى %s</strong>. فضلًا أدخل عنوان شحن مختلف.

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction. Please attempt your purchase again.
ar: للأسف لا يمكن معالجة طلبك بسبب رفض العملية من قبل المصرف/التاجر. الرجاء محاولة الشراء مرة أخرى.

en: Unfortunately, the payment for order #%1$s from %2$s has failed. The order was as follows:
ar: لسوء الحظ، فشل الدفع للطلب رقم ⁦%1$s⁩ من ⁦%2$s⁩. كان الطلب على النحو الآتي:

en: Unfortunately, we couldn't complete your order due to an issue with your payment method.
ar: لسوء الحظ، تعذر علينا إكمال طلبك بسبب وجود مشكلة في طريقة الدفع الخاصة بك.

en: Unfulfilled
ar: لم يتم التنفيذ

en: Ungheni
ar: أونغيني

en: Unidentified action %s: we were unable to cancel this action. It may may have been deleted by another process.
ar: الإجراء %s غير محدَّد: تعذر علينا إلغاء هذا الإجراء. قد يُحذف من خلال عملية أخرى.

en: Unidentified action %s: we were unable to delete this action. It may may have been deleted by another process.
ar: الإجراء %s غير المحدَّد: تعذر علينا حذف هذا الإجراء. قد يُحذف من خلال عملية أخرى.

en: Unidentified action %s: we were unable to determine the date of this action. It may may have been deleted by another process.
ar: الإجراء %s غير المحدَّد: تعذر علينا تحديد تاريخ هذا الإجراء. قد يُحذف من خلال عملية أخرى.

en: Unidentified action %s: we were unable to mark this action as having completed. It may may have been deleted by another process.
ar: الإجراء %s غير محدَّد: تعذر علينا وضع علامة على هذا الإجراء على أنه مكتمل. قد يُحذف من خلال عملية أخرى.

en: Unidentified action %s: we were unable to mark this action as having failed. It may may have been deleted by another process.
ar: الإجراء %s غير محدَّد: تعذر علينا وضع علامة على هذا الإجراء على أنه فشل. قد يُحذف من خلال عملية أخرى.

en: Unique ID for the Note Action.
ar: مُعرِّف مميز لإجراء الملحوظة.

en: Unique ID for the Note.
ar: مُعرِّف مميز للملحوظة.

en: Unique ID for the instance.
ar: مُعرّف فريد للمثيل.

en: Unique ID for the resource.
ar: مُعرّف فريد للمصدر.

en: Unique ID for the zone.
ar: مُعرّف فريد للمنطقة.

en: Unique coupons count.
ar: عدد القسائم الفريدة.

en: Unique design
ar: تصميم فريد

en: Unique identifier (key) for the cart item to update.
ar: المعرِّف (المفتاح) المميَّز لعنصر سلة التسوق المراد تحديثه.

en: Unique identifier (key) for the cart item.
ar: المعرِّف (المفتاح) الفريد لعنصر سلة المشتريات.

en: Unique identifier for the attribute of the terms.
ar: مُعرّف فريد للسمة من القيم.

en: Unique identifier for the attribute.
ar: معرِّف فريد للسمة.

en: Unique identifier for the checkout session.
ar: المعرّف الفريد لجلسة إتمام الشراء.

en: Unique identifier for the coupon within the cart.
ar: المعرِّف المميَّز للكوبون داخل سلة المشتريات.

en: Unique identifier for the entity.
ar: مُعرف فريد للعنصر.

en: Unique identifier for the fee within the cart
ar: المعرِّف الفريد للرسوم داخل عربة التسوق

en: Unique identifier for the fee within the cart.
ar: المعرِّف الفريد للرسوم داخل سلة التسوق.

en: Unique identifier for the fulfillment.
ar: المُعرف الفريد للتعليق.

en: Unique identifier for the item within the cart.
ar: معرِّف فريد للعنصر ضمن سلة المشتريات.

en: Unique identifier for the item.
ar: معرِّف فريد للعنصر.

en: Unique identifier for the object.
ar: المُعرف الفريد للكائن.

en: Unique identifier for the order.
ar: معرِّف فريد للطلب.

en: Unique identifier for the payment method.
ar: المعرّف الفريد لطريقة الدفع.

en: Unique identifier for the product that the review belongs to.
ar: مُعرّف فريد للمنتج الذي تنتمي إليه المراجعة.

en: Unique identifier for the product.
ar: مُعرّف فريد للمنتج.

en: Unique identifier for the refund.
ar: المعرّف الفريد للاسترداد.

en: Unique identifier for the resource
ar: معرِّف فريد للمورد

en: Unique identifier for the resource.
ar: مُعرّف فريد للمصدر.

en: Unique identifier for the settings group.
ar: مُعرّف فريد لمجموعة الإعدادات.

en: Unique identifier for the shipping zone.
ar: معرِّف فريد لمناطق الشحن.

en: Unique identifier for the variable product.
ar: مُعرّف فريد للمنتج متعدد الأنواع.

en: Unique identifier for the variation.
ar: مُعرّف فريد للنوع.

en: Unique identifier for the webhook.
ar: مُعرّف فريد للـ webhook.

en: Unique identifier of the order.
ar: معرِّف فريد للطلب.

en: Unique identifier string for the marketing channel extension, also known as the plugin slug.
ar: سلسلة معرّفات فريدة لامتداد قناة التسويق، يُعرف أيضًا باسم الاسم اللطيف للإضافة.

en: Unique identifier.
ar: مُعرف فريد.

en: Unique slug for the resource.
ar: الاسم اللطيف الفريد للمصدر.

en: Unique slug/reference for the attribute; must be no more than 28 characters.
ar: “slug” هو الاسم اللطيف الفريد لسمة ما، وهو في العادة يتكون من حروف صغيرة ويحتوي على حروف، أرقام وشرطات فقط، يجب أن يكون أقصر من 28 حرفاً.

en: Unique transaction ID.
ar: مُعرف عملية فريد.

en: United Arab Emirates
ar: الإمارات العربية المتحدة

en: United Arab Emirates dirham
ar: درهم إماراتي

en: United Kingdom (UK)
ar: المملكة المتحدة

en: United States (US)
ar: الولايات المتحدة الأمريكية

en: United States (US) Minor Outlying Islands
ar: جزر الولايات المتحدة الصغيرة النائية

en: United States (US) dollar
ar: دولار أمريكي

en: Units in stock
ar: عدد الوحدات في المخزون

en: Universal Product Code
ar: رمز المنتج العالمي

en: Unix timestamp representing when the incentive was dismissed.
ar: تاريخ Unix الذي يمثِّل وقت رفض الحافز.

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Unknown database error occurred while adding fulfillment_status column.
ar: حدث خطأ غير معروف في قاعدة البيانات في أثناء إضافة عمود fulfillment_status.

en: Unknown error
ar: خطأ غير معروف

en: Unknown partial args matching value.
ar: وسائط جزئية مجهولة تتطابق مع القيمة.

en: Unknown request method.
ar: طريقة طلب غير معروفة.

en: Unknown status found for action.
ar: تم العثور على حالة غير معروفة لاتخاذ إجراء بشأنها.

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Unlimited usage
ar: إستخدام غير محدود

en: Unpaid order cancelled - time limit reached.
ar: طلب غير مدفوع ألغي - الوقت المحدد أنتهى.

en: Unserializing instances of this class is forbidden.
ar: يحظر إلغاء تسلسل مثيلات هذه الفئة.

en: Unsupported argument type provided as value.
ar: تم تقديم نوع وسيطة غير مدعوم كقيمة.

en: Unsynced orders: %d
ar: الطلبات التي لم تتم مزامنتها: %d

en: Up to 60% off
ar: خصم يصل إلى 60%

en: Update
ar: تحديث

en: Update %s
ar: تحديث %s

en: Update Available
ar: التحديث متوفر

en: Update Brand
ar: تحديث العلامة التجارية

en: Update Order
ar: تحديث الطلب

en: Update Product
ar: تحديث المنتج

en: Update WooCommerce Database
ar: تحديث قاعدة بيانات WooCommerce

en: Update an existing order by modifying status, customer information, line items, or other order details.
ar: قم بتحديث طلب موجود عن طريق تعديل الحالة أو معلومات العميل أو عناصر البند أو تفاصيل الطلب الأخرى.

en: Update an existing product by modifying its attributes such as price, stock, description, or metadata.
ar: حدّث منتج موجود عن طريق تعديل سماته، مثل: السعر أو المخزون أو الوصف أو البيانات الوصفية.

en: Update cart
ar: تحديث السلة

en: Update category
ar: تحديث التصنيف

en: Update country / region
ar: تحديث الدولة / المنطقة

en: Update database
ar: تحديث قاعدة البيانات

en: Update existing products
ar: تحديث المنتجات الحالية

en: Update fulfillment meta data response.
ar: تحديث رد البيانات التعريفية الوصفية للتنفيذ.

en: Update fulfillment response.
ar: تحديث رد التنفيذ.

en: Update now
ar: تحديث الآن

en: Update shipping class
ar: تحديث فئة الشحن

en: Update status event failed.
ar: فشل حدث تحديث الحالة

en: Update tag
ar: تحديث الوسم

en: Update the table directly upon product changes, instead of scheduling a deferred update.
ar: قم بتحديث الجدول مباشرةً عند تغيير المنتج، بدلاً من جدولة تحديث مؤجل.

en: Update totals
ar: تحديث الإجمالي

en: Update your theme to the latest version. If no update is available contact your theme author asking about compatibility with the current WooCommerce version.
ar: قم بتحديث قالبك إلى أحدث إصدار. إذا لم يتوفر أي تحديث، فاتصل بمطوّر القالب الخاص بك مستفسرًا عن التوافق مع إصدار WooCommerce الحالي.

en: Updated
ar: تم التحديث

en: Updated at
ar: تم تحديثه في

en: Updates the list of Approved Product Download Directories. Note that triggering this tool does not impact whether the Approved Download Directories list is enabled or not.
ar: تقوم بتحديث قائمة أدلة تنزيل المنتج المعتمدة. لاحظ أن تشغيل هذه الأداة لا يؤثر في تمكين قائمة أدلة التنزيل المعتمدة أم لا.

en: Updating database
ar: جاري تحديث قاعدة البيانات

en: Updating product review failed.
ar: فشل تحديث مراجعة المنتج.

en: Updating review failed.
ar: فشل تحديث المراجعة.

en: Updating review status failed.
ar: فشل تحديث حالة المراجعة.

en: Upgrade
ar: ترقية

en: Upload CSV file
ar: رفع ملف CSV

en: Upload a new file
ar: رفع ملف جديد

en: Upload an image
ar: رفع صورة

en: Upload file and import
ar: رفع الملف واستيراده

en: Upload/Add image
ar: رفع أو إضافة صورة

en: Uploaded theme.
ar: القالب المرفوع.

en: Uploaded to this product
ar: رفع إلى هذا المنتج

en: Uploaded to this product form
ar: تم الرفع إلى نموذج المنتج هذا

en: Upper East
ar: منطقة الشرق العليا

en: Upper West
ar: منطقة الغرب العليا

en: Upsells
ar: منتجات يوصى بها

en: Upsells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
ar: المنتجات الموصى بها هي منتجات أنت توصي بها بدلًا من المنتج المعروض حاليًا للزائر، على سبيل المثال، المنتجات التي هي أكثر ربحية أو أفضل جودة أو أعلى سعرًا من المنتج المعروض.

en: Upsells are typically products that are extra profitable or better quality or more expensive. Experiment with combinations to boost sales. %1$sLearn more about linked products%2$s
ar: المنتجات الموصى بها هي المنتجات الأكثر ربحية أو ذات الجودة الأفضل أو الأكثر تكلفة عادة. جرِّب باستخدام المجموعات لتعزيز المبيعات. ⁦%1$s⁩التعرُّف على المزيد حول المنتجات المرتبطة⁦%2$s⁩

en: Uri
ar: كانتون أوري

en: Uruguay
ar: أوروغواي

en: Uruguayan peso
ar: بيزو أوروغواي

en: Usage / Limit
ar: الإستخدام / الحد

en: Usage Tracking
ar: تعقب الاستخدام

en: Usage limit for coupon "%1$s" has been reached. If you were using this coupon just now but your order was not complete, you can retry or cancel the order by going to the <a href="%2$s">my account page</a>.
ar: تم الوصول إلى حد استخدام القسيمة "⁦%1$s⁩". إذا كنتَ تستخدم هذه القسيمة الآن ولكن الطلب لم يكتمل، فيمكنك إعادة المحاولة أو إلغاء الطلب عن طريق الانتقال إلى <a href="%2$s">صفحة حسابي</a>.

en: Usage limit for coupon "%s" has been reached.
ar: تم الوصول إلى حد استخدام القسيمة "%s".

en: Usage limit for coupon "%s" has been reached. Please try again after some time, or contact us for help.
ar: تم الوصول إلى حد استخدام القسيمة "%s". يُرجى المحاولة مجددًا بعد مضي بعض الوقت، أو الاتصال بنا لطلب المساعدة.

en: Usage limit per coupon
ar: حد الإستخدام لكل قسيمة

en: Usage limit per user
ar: حدّ الإستخدام لكل مستخدم

en: Usage limits
ar: حد الإستخدام

en: Usage restriction
ar: تقييد الإستخدام

en: Usage tracking activated
ar: تم تفعيل تتبع الاستخدام

en: Use <code>[qty]</code> for the number of items, <br/><code>[cost]</code> for the total cost of items, and <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> for percentage based fees.
ar: استخدم الشفرة <code>[qty]</code> لعدد من العناصر، <br/> والشفرة <code>[cost]</code> لإجمالي تكلفة العناصر، و <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> للنسبة المئوية اعتماداً على الرسوم.

en: Use WP Query arguments to modify the response; private query vars require appropriate authorization.
ar: استخدام WP Query بحجة تعديل الإستجابة؛ متغيرات الاستعلام الخاصة تتطلب التفويض المناسب.

en: Use WooCommerce Shipping (powered by WooCommerce Services & Jetpack) to save time at the post office by printing your shipping labels at home.
ar: استخدم WooCommerce Shipping (مدعوم من خدمات WooCommerce وJetpack) لتوفير الوقت المُستغرق في مكتب البريد عن طريق طباعة بطاقات الشحن الخاصة بك في المنزل.

en: Use a new payment method
ar: إضافة وسيلة دفع جديدة

en: Use as product form image
ar: الاستخدام كصورة نموذج المنتج

en: Use as product image
ar: استخدمها كصورة منتج

en: Use email address as account login (recommended)
ar: استخدام عنوان البريد الإلكتروني كتسجيل دخول للحساب (موصى بذلك)

en: Use global attributes to allow shoppers to filter and search for this product. Use custom attributes to provide detailed product information.
ar: استخدم سمات عالمية للسماح بالمتسوقين بتصفية هذا المنتج والبحث عنه. استخدم سمات مخصصة لتقديم معلومات تفصيلية عن المنتج.

en: Use image
ar: استخدام صورة

en: Use previous column mapping preferences?
ar: هل ترغب في استخدام تفضيلات تخطيطات الأعمدة السابقة؟

en: Use shipping classes to customize the shipping rates for different groups of products, such as heavy items that require higher postage fees.
ar: استخدم فئات الشحن لتخصيص أسعار الشحن لمختلف مجموعات المنتجات، مثل: السلع الثقيلة التي تتطلب رسومًا بريدية أعلى.

en: Use the product attributes lookup table for catalog filtering.
ar: استخدم جدول البحث في سمات المنتج لتصفية الكاتالوج.

en: Used for variations
ar: تستخدم في الأنواع

[ctx: Used in sentence: You can try clearing any filters or head to our store's home.]
en: You can try
ar: يمكنك محاولة

[ctx: Used in sentence: You can try clearing any filters or head to our store's home.]
en: clearing any filters
ar: مسح أي عوامل تصفية

[ctx: Used in sentence: You can try clearing any filters or head to our store's home.]
en: or head to our
ar: أو الانتقال إلى

[ctx: Used in sentence: You can try clearing any filters or head to our store's home.]
en: store's home
ar: الصفحة الرئيسية للمتجر

[ctx: Used in the heading of the coming soon page]
en: Where cycling dreams take flight.
ar: المكان الذي تبدأ منه تحقيق أحلامك ركوب الدرجات.

[ctx: Used in the heading of the coming soon page]
en: opening soon
ar: سيفتح قريبًا

[ctx: Used in the paragraph of the coming soon page]
en: Dedicated to providing top-quality bikes, accessories, and expert advice for riders of all experience levels. Stay tuned.
ar: مخصص لتوفير الدراجات وإكسسوارات عالية الجودة إلى جانب نصائح من الخبراء للراكبين من جميع مستويات الخبرة. ابق على اطلاع.

en: Used-up download permissions
ar: أذونات التنزيل المستخدمة

en: User
ar: مستخدم

en: User #%d was deleted by WooCommerce in accordance with the site's personal data retention settings. Any content belonging to that user has been retained but unassigned.
ar: تم حذف المستخدم رقم %d بواسطة WooCommerce وفقًا لإعدادات استبقاء البيانات الشخصية في الموقع. تم استبقاء أي محتوى ينتمي إلى ذلك المستخدم ولكن لم يتم تعيينه.

en: User Email is invalid.
ar: بريد المستخدم الإلكتروني غير صالح.

en: User ID for the downloader.
ar: مُعرِّف مستخدم أداة التنزيل.

en: User ID of user who created the refund.
ar: مُعرّف المستخدم للمستخدم الذي أنشأ عملية استرداد المبلغ.

en: User ID or User Email is required.
ar: البريد الإلكتروني الخاص بالمستخدم مطلوب

en: User ID who owns the order. 0 for guests.
ar: مُعرّف المستخدم الذي يملك الطلب. 0 لـ الزوّار.

en: User ID.
ar: مُعرِّف المستخدم.

en: User Name
ar: اسم المستخدم

en: User agent of the customer.
ar: وكيل المستخدم للزبون.

en: User email
ar: البريد الإلكتروني للمستخدم

en: User is missing.
ar: المستخدم مفقود.

en: User name of the downloader.
ar: اسم مستخدم أداة التنزيل.

[ctx: User role]
en: Customer
ar: زبون

[ctx: User role]
en: Shop manager
ar: مدير متجر

en: User&#8217;s WooCommerce access to purchased downloads data.
ar: وصول WooCommerce الخاص بالمستخدم إلى بيانات التنزيلات التي تم شراؤها.

en: User&#8217;s WooCommerce customer data.
ar: بيانات عميل WooCommerce الخاصة بالمستخدم.

en: User&#8217;s WooCommerce orders data.
ar: بيانات طلبات WooCommerce الخاصة بالمستخدم.

en: User&#8217;s WooCommerce payment tokens data.
ar: بيانات رموز WooCommerce المميزة للدفعات الخاصة بالمستخدم.

en: User&#8217;s WooCommerce purchased downloads data.
ar: بيانات التنزيلات التي تم شراؤها والتي تعود إلى WooCommerce الخاص بالمستخدم.

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Username is required.
ar: اسم المستخدم مطلوب.

en: Username isn't editable.
ar: اسم المستخدم غير قابل للتحرير.

en: Username or email
ar: اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني

en: Username or email address
ar: اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني

en: Username.
ar: اسم المستخدم.

en: Username: %s
ar: اسم المستخدم: %s

en: Username: %s.
ar: اسم المستخدم: %s.

en: Username: <b>%s</b>
ar: اسم المستخدم: <b>%s</b>

en: Users will need to spend this amount to get free shipping (if enabled above).
ar: يجب على المستخدمين صرف هذا المبلغ لإتاحة الشحن المجاني (إذا كان مفعلاً بالأعلى).

en: Uses much more performant queries to update the lookup table, but may not be compatible with some extensions.
ar: يستخدم استعلامات أكثر كفاءة من حيث الأداء لتحديث جدول البحث، لكنه قد لا يكون متوافقًا مع بعض الملحقات.

en: Usulután
ar: أوسلوتان

en: Utah
ar: يوتا

en: Uthai Thani
ar: يوثاي ثان

en: Uttar Pradesh
ar: أتر برديش

en: Uttaradit
ar: أوتاراديت

en: Uttarakhand
ar: أوتاراخند

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: Uzbekistani som
ar: سوم أوزبكستاني

en: Uíge
ar: مقاطعة أوجي

en: Uşak
ar: أوشاك

en: VAT
ar: ضريبة القيمة المضافة

en: Valais
ar: كانتون فاليز

en: Valdesia
ar: فالديزيا

en: Valencia
ar: فلينسيا

en: Validation error: PayPal IPN response from a different email address (%s).
ar: خطأ في التحقق: استجابة PayPal IPN من عنوان بريد مختلف (%s).

en: Validation error: PayPal amounts do not match (amt %s).
ar: خطأ في التحقق: أسعار PayPal غير متوافقة (amt %s).

en: Validation error: PayPal amounts do not match (gross %s).
ar: خطأ في التحقق: مبالغ PayPal غير متطابقة (إجمالي %s).

en: Validation error: PayPal currencies do not match (code %s).
ar: خطأ في التحقق: عملات PayPal غير متوافقة (الكود %s).

en: Validation failed.
ar: فشل التحقق من الصحة.

en: Valle
ar: فالي Valle

en: Valle del Cauca
ar: فالي دل كوكا

en: Valparaíso
ar: إقليم فالباريسو

en: Value
ar: القيمة

en: Value (required)
ar: القيمة (مطلوب)

en: Value of the Cost of Goods Sold for the order item.
ar: قيمة تكلفة السلع المبيعة لعنصر الطلب.

en: Value of the Cost of Goods Sold for the refund item.
ar: قيمة تكلفة السلع المبيعة لعنصر رد الأموال.

en: Value of the coupon.
ar: قيمة القسيمة سواءًا كقيمة مالية أو نسبة مئوية حسب اختيارك لنوع الخصم.

en: Value of the metadata.
ar: قيمة البيانات الوصفية.

en: Value of the stat. Returns null if the stat does not exist or cannot be loaded.
ar: قيمة الإحصاءات. تعود إلى "null" إذا كانت الإحصاءات غير موجودة، أو يتعذر تحميلها.

en: Value of type %s was posted to the order attribution callback
ar: تم نشر قيمة نوع %s على استدعاء تخصيص الطلب

en: Value(s)
ar: القيمة\القيم

en: Valverde
ar: فالفيردي

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Vanuatu vatu
ar: فاتو فانواتي

en: Varaždin County
ar: مقاطعة فاراجدين

en: Variable product
ar: منتج متعدد الأنواع

en: Variation #%1$s of %2$s
ar: النوع #%1$s من %2$s

en: Variation ID, if applicable.
ar: مُعرّف النوع، إذا كان ذلك ممكنًا.

en: Variation ID.
ar: مُعرّف النوع.

en: Variation ID:
ar: مُعرف النوع:

en: Variation URL.
ar: رابط النوع.

en: Variation attribute name.
ar: اسم سمة النوع.

en: Variation attribute value.
ar: قيمة سمة النوع.

en: Variation cannot be imported: Missing parent ID or parent does not exist yet.
ar: يتعذر استيراد الأنواع: المُعرّف الأب مفقود أو الأصل غير موجود حتى الآن.

en: Variation cannot be imported: Parent product cannot be a product variation
ar: لا يمكن استيراد النوع: لا يمكن أن يكون المنتج الرئيسي نوعًا في المنتج

en: Variation description.
ar: وصف النوع.

en: Variation details
ar: تفاصيل الشكل

en: Variation dimensions.
ar: أبعاد النوع.

en: Variation height (%s).
ar: ارتفاع النوع (%s).

en: Variation image data.
ar: بيانات صورة النوع.

en: Variation length (%s).
ar: طول النوع (%s).

en: Variation menu order (determines position in the list of variations)
ar: ترتيب قائمة النوع (يحدد الموضع في قائمة الأنواع)

en: Variation options
ar: خيارات الأشكال

en: Variation price (required)
ar: سعر النوع (مطلوب)

en: Variation regular price.
ar: السعر الافتراضي للنوع.

en: Variation sale price.
ar: سعر التخفيض للنوع.

en: Variation status.
ar: حالة النوع.

en: Variation system generated attribute name.
ar: اسم السمة التي تم إنشاؤها بواسطة نظام التباين.

en: Variation weight (%s).
ar: وزن النوع (%s).

en: Variation width (%s).
ar: عرض النوع (%s).

en: Variations
ar: الأنواع

en: Variations (and their attributes) that do not have prices will not be shown in your store.
ar: لن تظهر الأنواع (وسماتها) التي لا تحتوي على أسعار في موقعك.

en: Variations Sold
ar: المجموعات المبيعة

en: Variations detailed reports.
ar: تقارير تفصيلية عن التنوع.

en: Various contextual data for the onboarding process to use.
ar: بيانات سياقية متنوعة لاستخدامها في عملية الإعداد.

en: Various contextual data for the step to use.
ar: بيانات سياقية متنوعة للخطوة المطلوب استخدامها.

en: Various messages to possibly show the user.
ar: رسائل مختلفة لعرضها على المستخدم.

en: Vas
ar: فاس

en: Vaslui
ar: فاسلوي

en: Vatican
ar: الفاتيكان

en: Vaud
ar: كانتون فود

en: Vaupés
ar: فوبس

en: Venezuela
ar: فنزويلا

en: Venezuelan bol&iacute;var
ar: بوليفار فنزويلي

en: Venezuelan bol&iacute;var (2008–2018)
ar: بوليفار فنزويلي (من 2008 إلى 2018)

en: Veraguas
ar: فيراجوس

en: Verification completed.
ar: انتهى التحقُّق.

en: Verification e-mail sent to customers, as part of the double opt-in sign-up process.
ar: تم إرسال رسالة التحقق عبر البريد الإلكتروني إلى العملاء، كجزء من عملية الاشتراك المزدوج.

en: Verification email sent to "%s".
ar: تم إرسال رسالة التحقق عبر البريد الإلكتروني إلى "%s".

en: Verify
ar: التحقق

en: Verify base database tables
ar: التحقُّق من جداول قاعدة البيانات الرئيسة

en: Verify database
ar: التحقُّق من قاعدة البيانات

en: Verify if all base database tables are present.
ar: التحقُّق مما إذا كانت جميع جداول قاعدة البيانات الرئيسة موجودة أم لا.

en: Verifying database... One or more tables are still missing:
ar: جارٍ التحقُّق من صحة قاعدة البيانات... لا يزال جدول واحد أو أكثر مفقودين:

en: Vermont
ar: فيرمونت

en: Versatile charm
ar: منتج رائع متعدد الاستخدامات

en: Version
ar: الإصدار

en: Version %s
ar: %s

en: Version %s is <strong>available</strong>.
ar: النسخة %s إنها <strong>متاحة</strong>.

en: Version %s is <strong>available</strong>. To enable this update you need to <strong>purchase</strong> a new subscription.
ar: الإصدار %s <strong>متاح</strong>. لتمكين هذا التحديث، أنت بحاجة إلى <strong>شراء</strong> اشتراك جديد.

en: Version of WooCommerce which last updated the order.
ar: إصدار WooCommerce الذي قام بتحديث الطلب آخر مرة.

en: Version:
ar: النسخة:

en: Very poor
ar: سيء

en: Veszprém
ar: فسبرم

en: Vichada
ar: فيشادا

en: Victoria
ar: فيكتوريا

en: Vientiane
ar: فينتيان

en: Vientiane Province
ar: مقاطعة فينتيان

en: Vietnam
ar: فيتنام

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
ar: دونغ فيتنامي

en: View
ar: عرض

en: View &amp; Customize
ar: عرض وتخصيص

en: View Action
ar: عرض الإجراء

en: View All
ar: عرض الكل

en: View Email
ar: عرض البريد الإلكتروني

en: View Fulfillments
ar: عرض عمليات التنفيذ

en: View WooCommerce API docs
ar: عرض تعليمات وثائق WooComerce API

en: View WooCommerce documentation
ar: عرض تعليمات WooComerce

en: View WooCommerce settings
ar: عرض إعدادات WooComerce

en: View affected templates
ar: عرض القوالب المتأثرة

en: View and manage coupons
ar: عرض وإدارة القسائم الشرائية

en: View and manage customers
ar: عرض وإدارة الزبائن

en: View and manage orders and sales reports
ar: عرض وإدارة الطلبات وتقارير المبيعات

en: View and manage products
ar: عرض وإدارة المنتجات

en: View cart
ar: عرض السلة

en: View coupon
ar: عرض القسيمة

en: View coupons
ar: عرض القسائم

en: View customers
ar: عرض الزبائن

en: View full-screen image gallery
ar: عرض معرض الصورة بشاشة كاملة

en: View import log
ar: عرض سجل الاستيراد

en: View my cart
ar: عرض عربة التسوق الخاصة بي

en: View notifications &rarr;
ar: عرض التنبيهات ←

en: View order
ar: عرض الطلب

en: View order %s
ar: عرض الطلب %s

en: View order number %s
ar: عرض رقم الطلب %s

en: View order: %s
ar: عرض الطلب: %s

en: View orders
ar: عرض الطلبات

en: View orders and sales reports
ar: عرض الطلبات وتقارير المبيعات

en: View other orders &rarr;
ar: عرض الطلبات الأخرى &larr;

en: View product
ar: عرض المنتج

en: View product form
ar: عرض نموذج المنتج

en: View product forms
ar: عرض نماذج المنتجات

en: View products
ar: عرض المنتجات

en: View products in the &ldquo;%s&rdquo; group
ar: عرض المنتجات في مجموعة "%s"

en: View profile &rarr;
ar: عرض الملف الشخصي ←

en: View progress &rarr;
ar: عرض التقدم &rarr;

en: View progress →
ar: عرض حالة التقدّم ←

en: View report
ar: عرض التقرير

en: View tax rates
ar: عرض معدلات الضرائب

en: View template
ar: عرض القالب

en: View/Edit
ar: عرض/تحرير

en: Viewing log file %s
ar: عرض ملف السجل %s

en: Views
ar: مشاهدة

en: Vihiga
ar: فيهيجا

en: Vinnychchyna
ar: فينيشينا

en: Virgin Islands (British)
ar: جزر العذراء (المملكة المتحدة)

en: Virgin Islands (US)
ar: جزر العذراء (الولايات المتحدة الأمريكية)

en: Virginia
ar: فرجينيا

en: Virovitica-Podravina County
ar: مقاطعة فيروفيتيكا بودرافينا

en: Virtual
ar: منتج افتراضي

en: Virtual products are intangible and are not shipped.
ar: المنتجات الافتراضية هي منتجات غير ملموسة ولا يتم شحنها.

en: Visa Acceptance Solutions
ar: حلول قبول البطاقات البنكية

en: Visibility
ar: الظهور

en: Visibility in catalog
ar: إمكانية العرض في الكاتلوج

en: Visible on the product page
ar: عرض في صفحة المنتج

en: Visit %s admin area:
ar: زيارة منطقة مسؤول %s:

en: Visit Dashboard
ar: زيارة لوحة التحكم

en: Visit Store
ar: زيارة المتجر

en: Visit WooCommerce.com to learn more about <a href="%1$s" target="_blank">getting started</a>.
ar: تفضَّل بزيارة WooCommerce.com لمعرفة المزيد حول <a href="%1$s" target="_blank">كيفية البدء</a>.

en: Visit community forums
ar: زيارة منتديات المجتمع

en: Visit new location
ar: زيارة موقع جديد

en: Visit plugin homepage
ar: زيارة الصفحة الرئيسية للإضافة

en: Visit premium customer support
ar: زيارة دعم العملاء المميز

en: Visit product category %1$s
ar: زيارة تصنيف المنتج ⁦%1$s⁩

en: Visitors
ar: الزوار

en: Viva.com Smart Checkout
ar: السداد الذكي عبر Viva.com

en: Vlorë
ar: فلوره

en: Volta
ar: فولتا

en: Volyn
ar: فولين

en: Vrancea
ar: فرانتشا

en: Vukovar-Srijem County
ar: مقاطعة فوكوفار سيرميا

en: Vâlcea
ar: فيلتشا

en: WARNING: The product attributes lookup table regeneration process was aborted.
ar: تحذير: تم إلغاء عملية إعادة إنشاء جدول البحث في سمات المنتج.

en: WC database version.
ar: نسخة قاعدة بيانات WooCommerce.

en: WC_Session is not available, customer data cannot be saved to session.
ar: WC_Session غير متاح، يتعذر حفظ بيانات العميل إلى الجلسة.

en: WP CLI commands are available: execute %1$s for a list of available commands.
ar: أوامر WP CLI متاحة: قم بتنفيذ ⁦%1$s⁩ للحصول على قائمة بالأوامر المتاحة.

en: WP REST API Integration v%d
ar: تكامل API (واجهة برمجة التطبيقات) WP REST v%d

en: Waiting
ar: في الانتظار

en: Wajir
ar: واجير

en: Wake Island
ar: جزيرة ويك

en: Wakiso
ar: واكيسو

en: Wallets & Express checkouts
ar: عمليات السداد عبر Wallets وExpress

en: Wallis and Futuna
ar: واليس وفوتونا

en: Want to be notified when this product is back in stock?
ar: هل تريد أن يتم إخطارك عندما يتوافر هذا المنتج في المخزون مجددًا؟

en: Warning
ar: تحذير

en: Warning: Sale prices will be removed if they are not lower than regular prices.
ar: تحذير: ستتم إزالة أسعار البيع إذا لم تكن أقل من الأسعار العادية.

en: Was onboarding completed or skipped?
ar: هل اكتملت عملية الإعداد أم تم تخطيها؟

en: Washington
ar: واشنطن

en: Watch on YouTube
ar: شاهد على YouTube

en: Watch tutorial
ar: مشاهدة الفيديو التعليمي

en: Waterford
ar: وترفورد

en: We accept payments through PayPal. When processing payments, some of your data will be passed to PayPal, including information required to process or support the payment, such as the purchase total and billing information.
ar: نقبل المدفوعات من خلال PayPal. عند معالجة المدفوعات، سيتم تمرير بعض بياناتك إلى PayPal، بما في ذلك المعلومات اللازمة لمعالجة الدفع أو دعمه، مثل معلومات الشراء الكلي والفوترة.

en: We are unable to process your PayPal payment at this time. Please try again or use a different payment method.
ar: تتعذّر علينا معالجة عملية الدفع الخاصة بك على PayPal في الوقت الحالي. يُرجى المحاولة مجددًا أو استخدام طريقة دفع مختلفة.

en: We collect information about you during the checkout process on our store.
ar: نجمع المعلومات عنك أثناء عملية السداد وإتمام الطلب على متجرنا.

en: We couldn't find a preview for this product.
ar: يتعذر علينا العثور على معاينة لهذا المنتج.

en: We couldn't find a subscription for this product.
ar: يتعذر علينا العثور على اشتراك لهذا المنتج.

en: We encountered an SSL error. Please ensure your site supports TLS version 1.2 or above.
ar: واجهنا خطأ في SSL. يرجى التأكُّد من أن موقعك يدعم TLS الإصدار 1.2 أو إصدار أعلى.

en: We generally store information about you for as long as we need the information for the purposes for which we collect and use it, and we are not legally required to continue to keep it. For example, we will store order information for XXX years for tax and accounting purposes. This includes your name, email address and billing and shipping addresses.
ar: نقوم عادة بتخزين المعلومات عنك ما دمنا نحتاج إلى المعلومات للأغراض التي نجمعها ونستخدمها، ولسنا مطالبين من الناحية القانونية الاستمرار في الاحتفاظ بها. على سبيل المثال، سنقوم بتخزين معلومات الطلب لفترة تصل إلى XXX من الأعوام لأغراض الضرائب والمحاسبة. يشتمل هذا على اسمك وعنوان البريد الإلكتروني وعناوين الفوترة والشحن.

en: We have created a sample draft Refund and Returns Policy page for you. Please have a look and update it to fit your store.
ar: لقد قمنا بإنشاء نموذج مسودة لصفحة سياسة استرداد المبالغ المدفوعة وعمليات الإرجاع لك. يرجى إلقاء نظرة عليه وتحديثه ليلائم مخزنك.

en: We have finished processing your order.
ar: لقد انتهينا من تنفيذ طلبك.

en: We hope they’ll be back soon! Read more about <a href="https://woocommerce.com/document/managing-orders/">troubleshooting failed payments</a>.
ar: نأمل في أن يعودوا قريبًا! اقرأ المزيد حول <a href="https://woocommerce.com/document/managing-orders/">حل مشكلات فشل عمليات الدفع</a>.

en: We hope to see you again soon.
ar: نأمل أن نراك قريبًا مرة أخرى.

en: We look forward to fulfilling your order soon.
ar: نتطلع إلى تلبية طلبك في أقرب وقت.

en: We look forward to seeing you soon.
ar: نأمل أن نراك قريبًا.

en: We noticed that there was a problem during the Jetpack and WooCommerce Shipping & Tax install. Please try again and enjoy all the advantages of having the plugins connected to your store! Sorry for the inconvenience. The "Jetpack" and "WooCommerce Shipping & Tax" plugins will be installed & activated for free.
ar: لاحظنا حدوث مشكلة في أثناء تنصيب Jetpack و WooCommerce Shipping & Tax. يرجى المحاولة مجددًا والاستمتاع بجميع مزايا امتلاك إضافات متصلة بمتجرك! نأسف للإزعاج. سيتم تنصيب إضافات "Jetpack" و"WooCommerce Shipping & Tax" وتفعيلها مجانًا.

en: We recently asked you if you wanted more information about WooPayments. Run your business and manage your payments in one place with the solution built and supported by WooCommerce.
ar: سألناك مؤخرًا عما إذا كنت قد رغبت في مزيد من المعلومات حول WooPayments أم لا. قم بإدارة نشاطك التجاري وإدارة مدفوعاتك كل ذلك في مكان واحد باستخدام الحل الذي تم إنشاؤه بواسطة WooCommerce والمدعوم منها.

en: We recommend using ShipStation to save time at the post office by printing your shipping labels at home. Try ShipStation free for 30 days.
ar: نوصي باستخدام ShipStation لتوفير الوقت المُستغرق في مكتب البريد عن طريق طباعة بطاقات وملصقات الشحن الخاصة بك في المنزل. جرّب ShipStation مجانًا لمدة 30 يومًا.

en: We share information with third parties who help us provide our orders and store services to you; for example --
ar: فمثلاً، نشارك المعلومات مع الأطراف الثالثة الذين يساعدونا على توفير طلباتنا وتخزين الخدمات لك.

en: We show contextual suggestions for official extensions that may be helpful to your store.
ar: نعرض اقتراحات مناسبة للإضافات الرسمية التي قد تكون مفيدة لمتجرك.

en: We strongly recommend creating a backup of your site before updating.
ar: نوصي بشدّة بإنشاء نسخة احتياطية لموقعك قبل التحديث.

en: We use only the highest-quality materials in our products, ensuring that they look great and last for years to come.
ar: نستخدم فقط المواد عالية الجودة في منتجاتنا، ما يضمن أن تبدو رائعة المظهر وتدوم لأعوام مقبلة.

en: We wanted to let you know that one of the previously fulfilled shipments from your order has been removed from our system. This may have been due to a correction or an update in our fulfillment records. Don’t worry — this won’t affect any items you’ve already received.
ar: أردنا أن نخبرك أنه تم حذف إحدى الشحنات التي تم تنفيذها مسبقًا من طلبك من نظامنا. ربما حدث هذا بسبب تصحيح أو تحديث في سجلات التنفيذ لدينا. لا داعٍ للقلق - لن يؤثر هذا على أي عناصر تلقيتها بالفعل.

en: We were unable to process your order, please try again.
ar: لم نستطع تنفيذ طلبك، الرجاء المحاولة مجددًا.

en: We were unable to verify the email address you provided. Please try again.
ar: تعذر علينا التحقق من عنوان البريد الإلكتروني الذي أدخلته. ترجى المحاولة مجددًا.

en: We will also store comments or reviews, if you choose to leave them.
ar: سنقوم أيضًا بتخزين التعليقات أو المراجعات إذا اخترت المغادرة.

en: We'll use %1$s for product weight and %2$s for product dimensions.
ar: سنستخدم %1$s لوزن المنتج و%2$s لأبعاد المنتج.

en: We're here for you — get tips, product updates, and inspiration straight to your mailbox.
ar: نحن هنا من أجلك — احصل على النصائح وتحديثات المنتج والإلهام بشكل مباشر في علبة بريدك.

en: We've created two Shipping Zones - for %s and for the rest of the world. Below you can set Flat Rate shipping costs for these Zones or offer Free Shipping.
ar: أنشأنا منطقتي شحن - لـ %s وللجزء المتبقي من العالم. يمكنك تعيين تكاليف شحن السعر الموّحد لهذه المناطق أو توفير الشحن المجاني أدناه.

en: We've made things simpler and easier to manage moving forward. From now on you can manage all your WooCommerce purchases directly from the Extensions menu within the WooCommerce plugin itself. <a href="%s">View and manage</a> your extensions now.
ar: لقد جعلنا الأمور أبسط وأسهل لإدارة التحركات المتقدمة. من الآن فصاعدًا يمكنك إدارة جميع المشتريات الخاصة بك من WooCommerce مباشرة من خلال قائمة الإضافات المضمنة داخل إضافة WooCommerce نفسها. <a href="%s">عرض وإدارة</a> جميع الإضافات الخاصة بك الآن.

en: Web admin
ar: مسؤول الويب

en: Webhook actions
ar: إجراءات الـ Webhook

en: Webhook created on %s
ar: ‏Webhook تم إنشاؤه في %s

en: Webhook created successfully.
ar: تم إنشاء الـ Webhook بنجاح.

en: Webhook data
ar: بيانات الـ Webhook

en: Webhook delivery URL must be a valid URL starting with http:// or https://.
ar: رابط تسليم الـ webhook يجب أن يكون رابطاً صالحاً يبدأ بـ http:// أو https://.

en: Webhook delivery URL.
ar: رابط تسليم الـ Webhook.

en: Webhook event.
ar: حدث الـ webhook.

en: Webhook resource.
ar: مصدر الـ webhook.

en: Webhook status must be valid.
ar: يجب أن تكون حالة الـ Webhook صالحة.

en: Webhook status.
ar: حالة الـ webhook.

en: Webhook topic is required and must be valid.
ar: موضوع الـ Webhook مطلوباً ويجب أن يكون صالحاً.

en: Webhook topic must be valid.
ar: يجب أن يكون موضوع الـ Webhook صالحاً.

en: Webhook topic unknown. Please select a valid topic.
ar: موضوع خطاف الويب غير معروف. يرجى تحديد موضوع صالح.

en: Webhook topic.
ar: موضوع الـ webhook.

en: Webhook updated successfully.
ar: تم تحديث الـ Webhook بنجاح.

en: Webhooks are event notifications sent to URLs of your choice. They can be used to integrate with third-party services which support them.
ar: الـ Webhooks هي عبارة عن إشعارات الأحداث المرسلة إلى عناوين URL من اختيارك. يمكن استخدامها لتحقيق دمج وتكامل مع خدمات طرف ثالث (third-party) التي تدعمها.

en: Webhooks do not support trashing.
ar: الـ Webhooks لا تدعم النقل لسلة المهملات.

en: Week(s)
ar: أسبوع (أسابيع)

en: Weight
ar: الوزن

en: Weight (%s)
ar: الوزن (%s)

en: Weight in decimal form
ar: الوزن بصيغة أرقام عشرية

en: Weight unit
ar: وحدة قياس الوزن

en: Welcome to
ar: مرحبًا بكم في

en: Welcome to %s
ar: مرحبًا بكم في %s

en: Welcome to the store
ar: مرحبًا بك في المتجر

en: Welcome to {site_title}
ar: مرحباً بك في {site_title}

en: West African CFA franc
ar: فرنك غرب أفريقي

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
ar: أذربيجان الغربية

en: West Bengal
ar: بنغال الغربية

en: West Greece
ar: غرب اليونان

en: West Macedonia
ar: غرب مقدونيا

en: West Panamá
ar: ويست بنما

en: West Pokot
ar: بوكوت الغربية

en: West Virginia
ar: فيرجينيا الغربية

en: Western
ar: الغرب

en: Western Australia
ar: أستراليا الغربية

en: Western Cape
ar: كيب الغربية

en: Western North
ar: المنطقة الشمالية الغربية

en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

en: Westmeath
ar: وستميث

en: Westmoreland
ar: ويستمورلاند

en: Wexford
ar: وكسفورد

en: We’ll also use cookies to keep track of cart contents while you’re browsing our site.
ar: سنستخدم أيضًا ملفات تعريف الارتباط لتتبع محتويات سلة المشتريات أثناء تصفح موقعنا.

en: We’re getting in touch to let you know that order #%1$s from %2$s has been cancelled.
ar: نتواصل معك لإعلامك بأنه تم إلغاء هذا الطلب رقم ⁦%1$s⁩ من ⁦%2$s⁩.

en: We’re getting in touch to let you know that your order #%1$s has been cancelled.
ar: نتواصل معك لإعلامك بأنه تم إلغاء هذا الطلب رقم ⁦%1$s⁩ من .

en: We’re having trouble connecting to WooCommerce.com
ar: نواجه مشكلة أثناء الاتصال بـ WooCommerce.com

en: We’re sorry to let you know that your order #%1$s has been cancelled.
ar: نأسف لإخبارك بأن طلبك رقم⁦%1$s⁩ قد تم إلغاؤه.

en: We’ve made some exciting improvements to our email templates, including modern, shopper-friendly designs and new customization options. And if you’re using a block theme, you can automatically sync your theme styles! Head to your email settings to explore the new features.
ar: لقد أجرينا بعض التحسينات المثيرة على نماذج البريد الإلكتروني لدينا، بما في ذلك التصميمات العصرية، وسهلة الاستخدام من قبل المتسوقين وخيارات التخصيص الجديدة. وإذا كنت تستخدم قالب مكوّن، فيمكنك مزامنة أنماط قالبك تلقائيًا! انتقل إلى الإعدادات الخاصة ببريدك الإلكتروني لاستكشاف الميزات الجديدة.

en: We’ve made some exciting improvements to your email templates, including modern, shopper-friendly designs and new customization options. And if you’re using a block theme, you can automatically sync your theme styles! Head to your email settings to explore the new changes.
ar: لقد أجرينا بعض التحسينات المثيرة على نماذج بريدك الإلكتروني، بما في ذلك التصميمات العصرية، وسهلة الاستخدام من قبل المتسوقين وخيارات التخصيص الجديدة. وإذا كنت تستخدم قالب مكوّن، فيمكنك مزامنة أنماط قالبك تلقائيًا! انتقل إلى الإعدادات الخاصة ببريدك الإلكتروني لاستكشاف التغييرات الجديدة.

en: We’ve received your order and it’s currently on hold until we can confirm your payment has been processed.
ar: لقد تلقينا طلبك وهو قيد الانتظار حاليًا حتى يمكننا تأكيد معالجة عملية الدفع الخاصة بك.

en: What ZIP/post codes are available for local delivery?
ar: ماهي الرموز البريدية المتاحة للتوصيل المحلي؟

en: What ZIP/post codes are available for local pickup?
ar: ماهي الرموز البريدية المتاحة للإستلام المحلي؟

en: What currency do you accept payments in?
ar: ما العملة التي تقبل المدفوعات بها؟

en: What currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
ar: ماهي عملة الأسعار التي تعرض بها الأسعار في المتجر وبوابات الدفع التي تقبلها.

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
ar: ما هي رسوم التوصيل المحلي، يتم تجاهله إذا اخترت مجانًا؟ اتركه فارغًا لتعطيله وجعله مجاني.

en: What is PayPal?
ar: ما هو باي بال PayPal؟

en: What makes this product unique? What are its most important features? Enrich the product page by adding rich content using blocks.
ar: ما الذي يجعل هذا المنتج فريدًا؟ ما الميزات الأكثر أهمية؟ عزز صفحة المنتج عن طريق إضافة محتوى منسق باستخدام المكوّنات.

en: What our customers say
ar: ما يقوله عملاؤنا

en: What running the tool will do.
ar: ما الذي سينتج عن تشغيل الأداة.

en: What type of products do you plan to sell?
ar: ما نوع المنتج الذي تُخطط لبيعه؟

en: What we collect and store
ar: ما الذي نجمعه ونُخزِّنه

en: What we share with others
ar: ماذا نشارك مع الآخرين

en: What would you like to charge for flat rate shipping?
ar: ما الرسوم التي تود تحديدها نظير الشحن بسعر ثابت؟

en: When applying multiple coupons, apply the first coupon to the full price and the second coupon to the discounted price and so on.
ar: عند تطبيق قسائم متعددة، تطبيق القسيمة الأولى لكامل الثمن والقسيمة الثانية على سعر مخفض وهكذا.

en: When checked, customers will be able to purchase only 1 item in a single order. This is particularly useful for items that have limited quantity, like art or handmade goods.
ar: عند التحقق، سيتمكن العملاء من شراء عنصر واحد فقط في طلب فردي. يُعد هذا مفيدًا لا سيما للعناصر ذات الكمية المحدودة، مثل: الأعمال الفنية أو السلع المصنوعة يدويًا.

en: When enabled, PayPal will use the address provided by the checkout form, and prevent the buyer from changing it inside the PayPal payment page. Disable this to let buyers choose a shipping address from their PayPal account. PayPal verifies addresses therefore this setting can cause errors (we recommend keeping it disabled).
ar: عند تمكينه، سيستخدم PayPal العنوان المتوافر بواسطة نموذج السداد، وسيمنع المشتري من تغييره داخل صفحة الدفع على PayPal. قم بتعطيل هذا للسماح للمشترين باختيار عنوان الشحن من حساب PayPal الخاص بهم. يتحقق PayPal من العناوين، لذلك قد يسبب هذا الاختيار بعض المشاكل (نوصي بتركه مُعطلاً).

en: When enabled, guests will be redirected to a login page to complete the sign-up process.
ar: عند التفعيل، سيُعاد توجيه الضيوف إلى صفحة تسجيل الدخول لإكمال عملية التسجيل.

en: When handling an %s, should access to downloadable files be revoked and download logs cleared?
ar: عند معالجة %s، هل ينبغي إلغاء الوصول إلى الملفات التي يمكن تنزيلها ومسح سجلات التنزيل؟

en: When handling an %s, should personal data within orders be retained or removed?
ar: عند معالجة %s، هل ينبغي الاحتفاظ بالبيانات الشخصية داخل الطلب أو إزالتها؟

en: When limiting response using after/before, which date column to compare against.
ar: عند تحديد الاستجابة باستخدام بعد/قبل، فأي عمود تاريخ ستتم المقارنة به.

en: When out of stock
ar: عند نفاد المخزون

en: When product stock reaches this amount the stock status will change to "out of stock" and you will be notified via email. This setting does not affect existing "in stock" products.
ar: عندما يصل مخزون المنتج إلى هذا المقدار ستتغير حالة المخزون إلى "غير متوفر" وسوف يتم إشعارك عن طريق البريد الإلكتروني. ولا يؤثر هذا الإعداد في المنتجات "المتوفرة في المخزون" الحالية.

en: When product stock reaches this amount you will be notified by email. It is possible to define different values for each variation individually. The shop default value can be set in Settings > Products > Inventory.
ar: عندما يصل مخزون المنتج إلى هذه الكمية، سيتم إخطارك عبر البريد الإلكتروني. It is possible to define different values for each variation individually. The shop default value can be set in Settings > المنتجات > المخزون.

en: When product stock reaches this amount you will be notified via email.
ar: عندما يصل مخزون المنتج إلى هذا المقدار سيتم إشعارك عن طريق البريد الإلكتروني.

en: When the customer was last active in the site's timezone.
ar: آخر مرة كان العميل فيها نشطًا في المنطقة الزمنية للموقع.

en: When the customer was last active, as GMT.
ar: آخر مرة كان فيها العميل نشطًا، حسب توقيت GMT.

en: When true, email a link to download the export to the requesting user.
ar: عندما يكون هذا صحيحًا، فأرسل رسالة عبر البريد الإلكتروني تتضمن رابطًا لتنزيل التصدير إلى المستخدم الطالب.

en: When true, refunded items are restocked.
ar: عندما يكون صحيحًا، تتم إعادة تخزين العناصر التي تم استرداد مبالغها المدفوعة.

en: When true, the payment gateway API is used to generate the refund.
ar: إذا كان صحيحًا، فسيتم استخدام API الخاصة ببوابة الدفع لتوليد استرداد المبلغ.

en: When variation stock reaches this amount you will be notified by email. The default value for all variations can be set in the product Inventory tab. The shop default value can be set in Settings > Products > Inventory.
ar: عندما يصل مخزون المنتجات المتنوعة إلى هذه الكمية، سيتم إخطارك عبر البريد الإلكتروني. The default value for all variations can be set in the product Inventory tab. The shop default value can be set in Settings > المنتجات > المخزون.

en: When viewing a brand archive, show the current brands description.
ar: عند عرض أرشيف العلامة التجارية، قم بإظهار وصف العلامات التجارية الحالية.

en: When you purchase from us, we’ll ask you to provide information including your name, billing address, shipping address, email address, phone number, credit card/payment details and optional account information like username and password. We’ll use this information for purposes, such as, to:
ar: عندما تشتري منا، سنطلب منك توفير المعلومات بما في ذلك اسمك وعنوان الفوترة وعنوان الشحن وعنوان البريد الإلكتروني ورقم الهاتف وتفاصيل بطاقة الائتمان/الدفع ومعلومات الحساب الاختيارية مثل اسم المستخدم وكلمة المرور. سنستخدم هذه المعلومات لأغراض مثل:

en: When you receive a new order, it will appear here.
ar: عند تلقيك لطلب جديد، سوف يظهر هنا.

en: Where from in the onboarding flow this request was triggered.
ar: المكان الذي يتم منه تشغيل هذا الطلب في تدفق الإعداد.

en: Where is your store based?
ar: أين هو مقر متجرك؟

en: Whether WooPayments is in dev mode.
ar: سواء أكان WooPayments في وضع التطوير أم لا.

en: Whether an order can be edited.
ar: سواء أكان يمكن تحرير الطلب أم لا.

en: Whether an order needs payment, based on status and order total.
ar: سواء أكان يتطلب الطلب عملية دفع بناءً على الحالة وإجمالي الطلب.

en: Whether an order needs processing before it can be completed.
ar: سواء أكان يتطلب الطلب معالجته قبل اكتماله.

en: Whether blueprint imports are currently allowed
ar: سواء أكان استيراد المخطط التفصيلي مسموحًا به حاليًا أم لا

en: Whether onboarding is supported.
ar: ما إذا كان الإعداد الأولي مدعومًا.

en: Whether or not a user can request to be reminded about the note.
ar: ما إذا كان يمكن للمستخدم طلب التذكير بشأن الملحوظة أم لا.

en: Whether or not plugins step in core profiler was skipped.
ar: سواء تم تجاوز خطوة الإضافات في محلل الملفات الشخصية الأساسي أم لا.

en: Whether or not the marketing channel is set up.
ar: سواء تم إعداد قناة التسويق أم لا.

en: Whether or not the profile was completed.
ar: سواء تم إكمال الملف الشخصي أم لا.

en: Whether or not the profile was skipped.
ar: سواء أتم تخطي الملف الشخصي أم لا.

en: Whether or not this is a compound rate.
ar: ما إذا كان هذا معدل مركب أم لا.

en: Whether or not this store agreed to receiving marketing contents from WooCommerce.com.
ar: سواء أوافق هذا المخزن على تلقي محتويات تسويقية من WooCommerce.com أم لا.

en: Whether or not this store country is set via onboarding profiler.
ar: سواء أتم تعيين بلد المتجر هذا أم لا عبر ملف تعريف الإعداد.

en: Whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
ar: ما إذا كانت معدل الضريبة هذه يتم تطبيقها أيضاً على الشحن أم لا.

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
ar: إذا ماكنت تمتلك تعدد مواقع ووردبريس مفعلة في موقع واحد.

en: Whether the coupon grants free shipping or not.
ar: سواء أكانت القسيمة تمنح شحنًا مجانيًا أم لا.

en: Whether the fulfillment is fulfilled.
ar: إذا تم التنفيذ.

en: Whether the onboarding process is completed.
ar: سواء أكانت عملية الإعداد مكتملة أم لا.

en: Whether the onboarding process is in test mode.
ar: سواء أكانت عملية الإعداد في وضع الاختبار أم لا.

en: Whether the onboarding process is started.
ar: سواء أكانت عملية الإعداد قد بدأت.

en: Whether the payment method should be recommended as enabled or not.
ar: سواء أكان ينبغي التوصية بأن تكون طريقة الدفع ممكَّنة أم لا.

en: Whether the payment method should be required (and force-enabled) or not.
ar: سواء أكان ينبغي طلب طريقة الدفع (وفرض تمكينها) أم لا.

en: Whether the plugin can only be activated network-wide.
ar: ما إذا كانت الإضافة لا يمكن تنشيطها إلا على مستوى الشبكة.

en: Whether the product is visible in the catalog
ar: سواء أكان المنتج مرئيًا في الكتالوج أم لا

en: Whether the provider has a payments processing account connected.
ar: سواء أكان المزوِّد لديه حساب مرتبط لمعالجة المدفوعات أم لا.

en: Whether the provider is enabled for use on checkout.
ar: سواء أتم تمكين المزوِّد للاستخدام على السداد عند الخروج أم لا.

en: Whether the provider is in dev mode. Having this true usually leads to forcing test payments.
ar: سواء أكان المزوِّد في وضع التطوير أم لا. إذا كان ذلك حقيقيًا، فهذا يؤدي عادة إلى فرض مدفوعات الاختبار.

en: Whether the provider is in test mode for payments processing.
ar: سواء أكان المزوِّد في وضع الاختبار لمعالجة المدفوعات أم لا.

en: Whether the provider needs setup.
ar: سواء أكان المزوِّد يحتاج إلى إعداد أم لا.

en: Whether the shipping method is enabled.
ar: ما إذا كانت طريقة الشحن مُفعلة أم لا.

en: Whether this is a customer email.
ar: سواء أكان هذا بريدًا إلكترونيًا للعملاء.

en: Whether this is sent only manually.
ar: سواء كان هذا يُرسل يدويًا فقط.

en: Whether to bypass trash and force deletion.
ar: ما إذا كان يجب تخطي سلة المهملات وإجبار الحذف.

en: Whether to consider GMT post dates when limiting response by published or modified date.
ar: سواء أكان ينبغي النظر في تواريخ المقالة بتوقيت GMT عند تقييد الاستجابة حسب تاريخ النشر أم التعديل.

en: Whether to create a new user account as part of order processing.
ar: ما إذا كان سيتم إنشاء حساب المستخدم الجديد كجزء من معالجة الطلب.

en: Whether to generate a new catalog file regardless of whether a catalog file already exists.
ar: سواء أتم إنشاء ملف كتالوج جديد أم لا بغض النظر عما إذا كان ملف الكتالوج موجودًا بالفعل أم لا.

en: Whether to hide resources not assigned to any products.
ar: ما إذا كان لإخفاء الموارد غير المخصصة لأي من المنتجات.

en: Whether to notify the customer about the fulfillment update.
ar: إخطار العميل بتحديث التنفيذ أم لا.

en: Whether to update the billing email of the order, even if it already has one.
ar: سواء أتم تحديث البريد الإلكتروني الخاص بفوترة الطلب أم لا، حتى لو كان يحتوي على واحد بالفعل.

en: Which columns should be exported?
ar: ماهي الأعمدة التي ينبغي تصديرها؟

en: Which features are disabled?
ar: ما الميزات التي تم تعطيلها؟

en: Which features are enabled?
ar: ما الميزات التي تم تمكينها؟

en: Which product category should be exported?
ar: ما تصنيف المنتج الذي ينبغي تصديره؟

en: Which product types should be exported?
ar: ماهي أنواع المنتجات التي ينبغي تصديرها؟

en: While you visit our site, we’ll track:
ar: عندما تزور موقعنا، سنقوم بالتتبع:

en: Who on our team has access
ar: مَنْ يمكنه الوصول في فريقنا

en: Wicklow
ar: ويكلاو

en: Width
ar: العرض

en: Width (%s)
ar: العرض (%s)

en: Wisconsin
ar: ويسكونسن

en: With WooPayments, you can securely accept major cards, Apple Pay, and payments in over 100 currencies – with no setup costs or monthly fees – and you can now accept in-person payments with the Woo mobile app.
ar: بفضل WooPayments، يمكنك قبول البطاقات الرئيسية وApple Pay والمدفوعات بأكثر من 100 عملة بشكل آمن – من دون أي تكاليف إعداد أو رسوم شهرية – ويمكنك الآن قبول المدفوعات الشخصية باستخدام تطبيق Woo للهاتف المحمول.

en: With WooPayments, you can securely accept major cards, Apple Pay, and payments in over 100 currencies. Track cash flow and manage recurring revenue directly from your store’s dashboard - with no setup costs or monthly fees.
ar: بفضل WooPayments، يمكنك قبول البطاقات الرئيسية و Apple Pay والمدفوعات بأمان بأكثر من 100 عملة. تعقَّب السيولة النقدية وقم بإدارة  الإيرادات المتكررة مباشرةً من لوحة تحكم متجرك - من دون أي تكاليف إعداد أو رسوم شهرية.

en: With a wide range of designer chairs to elevate your living space.
ar: من خلال مجموعة كبيرة من الأشكال المصممة من الكراسي لزيادة مساحة المعيشة لديك.

en: With our blocks, you can select and display products, categories, filters, and more virtually anywhere on your site — no need to use shortcodes or edit lines of code. Learn more about how to use each one of them.
ar: بفضل مكوِّناتنا، يمكنك تحديد المنتجات والتصنيفات وعوامل التصفية وعرضها والمزيد في أي مكان تقريبًا على موقعك — لا حاجة لاستخدام الأكواد القصيرة أو تحرير بنود الشفرة البرمجية. تعرَّف على المزيد حول كيفية استخدام كل واحدة منها.

en: With the release of WooCommerce 4.0, these reports are being replaced. There is a new and better Analytics section available for users running WordPress 5.3+. Head on over to the <a href="%1$s">WooCommerce Analytics</a> or learn more about the new experience in the <a href="https://woocommerce.com/document/woocommerce-analytics/" target="_blank">WooCommerce Analytics documentation</a>.
ar: بفضل إصدار WooCommerce 4.0، يجري استبدال هذه التقارير. يوجد قسم تحليلات جديد وأفضل متاح للمستخدمين الذين يقومون بتشغيل ووردبريس الإصدار 5.3+. توجَّه مباشرة إلى <a href="%1$s">WooCommerce Analytics</a> أو تعرّف على المزيد حول التجربة الجديدة في <a href="https://woocommerce.com/document/woocommerce-analytics/" target="_blank">وثائق WooCommerce Analytics</a>.

en: Woo Email Content Pattern
ar: نمط محتوى البريد الإلكتروني في Woo

en: Woo Email Template
ar: نموذج البريد الإلكتروني في Woo

en: Woo! Some items you purchased are being fulfilled. You can use the below information to track your shipment:
ar: Woo! تنفذ بعض العناصر التي اشتريتها. يمكنك استخدام المعلومات أدناه لتتبع شحنتك:

en: WooCommerce %1$s table creation failed. Does the %2$s user have CREATE privileges on the %3$s database?
ar: فشل إنشاء جدول ⁦%1$s⁩ الخاص بـ WooCommerce. هل يمتلك مستخدم ⁦%2$s⁩ امتيازات CREATE على قاعدة بيانات ⁦%3$s⁩؟

en: WooCommerce &rsaquo; Setup Wizard
ar: WooCommerce &rsaquo; معالج الإعداد

en: WooCommerce API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field.
ar: وثائق WooComerce API. استخدام consumer key في حقل اسم المستخدم و consumer secret في حقل كلمة المرور.

en: WooCommerce Admin
ar: مدير WooCommerce

en: WooCommerce Admin has been disabled
ar: تم تعطيل مسؤول WooCommerce

en: WooCommerce Admin icon
ar: أيقونة مدير WooCommerce

en: WooCommerce Blocks development mode requires files to be built. From the root directory, run %1$s to ensure your node version is aligned, run %2$s to install dependencies, %3$s to build the files or %4$s to build the files and watch for changes.
ar: يتطلب وضع تطوير مكوِّنات WooCommerce إنشاء الملفات. من دليل الجذر، شغِّل ⁦%1$s⁩ لضمان محاذاة إصدار العقدة الخاص بك أو شغِّل ⁦%2$s⁩ لتثبيت تبعيات أو ⁦%3$s⁩ لإنشاء الملفات أو ⁦%4$s⁩ لإنشاء الملفات ومشاهدة التغييرات.

en: WooCommerce Brand Description
ar: وصف WooCommerce Brand

en: WooCommerce Brand Layered Nav
ar: قائمة تنقل متعددة المستويات لـ WooCommerce Brands

en: WooCommerce Brand Thumbnails
ar: صور مصغرة لـ WooCommerce Brands

en: WooCommerce Customer Data
ar: بيانات عميل WooCommerce

en: WooCommerce Customer Downloads
ar: تنزيلات عميل WooCommerce

en: WooCommerce Customer Orders
ar: طلبات عميل WooCommerce

en: WooCommerce Customer Payment Tokens
ar: رموز الدفع المتميزة لعميل WooCommerce

en: WooCommerce Customer Stock Notifications
ar: تنبيهات التوافر مرة أخرى في المخزون من WooCommerce

en: WooCommerce Endpoint
ar: روابط النهاية لـ WooCommerce

en: WooCommerce Endpoints
ar: تركيبة الروابط النهائية لـ WooCommerce

en: WooCommerce Extensions
ar: إضافات WooCommerce

en: WooCommerce Helper
ar: مساعد WooCommerce

en: WooCommerce Legacy REST API package
ar: حزمة Legacy REST API في WooCommerce

en: WooCommerce MCP Server
ar: خادم WooCommerce MCP

en: WooCommerce Network Orders
ar: طلبات الشبكة في WooCommerce

en: WooCommerce Onboarding
ar: إعداد WooCommerce

en: WooCommerce PayFast Gateway
ar: بوابة عمليات الدفع PayFast لـ ووكومرس WooCommerce

en: WooCommerce PayPal Checkout Gateway
ar: بوابة إنهاء إجراءات الدفع عبر PayPal في WooCommerce

en: WooCommerce Product Elements
ar: عناصر منتجات WooCommerce

en: WooCommerce REST API
ar: واجهة برمجة تطبيقات REST في WooCommerce

en: WooCommerce Recent Reviews
ar: مراجعات WooCommerce الأحدث

en: WooCommerce Services
ar: خدمات WooCommerce

en: WooCommerce Services icon
ar: أيقونة خدمات WooCommerce

en: WooCommerce Settings
ar: إعدادات WooCommerce

en: WooCommerce Setup
ar: إعداد WooCommerce

en: WooCommerce Shipping
ar: الشحن عبر WooCommerce

en: WooCommerce Square
ar: إضافة Square لـ ووكومرس WooCommerce

en: WooCommerce Status
ar: حالة WooCommerce

en: WooCommerce Store Identifier.
ar: معرف متجر WooCommerce.

en: WooCommerce Stripe Gateway
ar: بوابة الدفع WooCommerce Stripe

en: WooCommerce Subscriptions allows you to introduce a variety of subscriptions for physical or virtual products and services. Create product-of-the-month clubs, weekly service subscriptions or even yearly software billing packages. Add sign-up fees, offer free trials, or set expiration periods.
ar: تتيح لك اشتراكات WooCommerce تقديم مجموعة متنوعة من الاشتراكات للمنتجات والخدمات المادية أو الافتراضية. أنشئ منتديات لمنتجات الشهر أو اشتراكات خدمة أسبوعية أو حتى حزم فوترة برامج سنوية. أضف رسوم التسجيل، أو قدِّم نسخًا تجريبية مجانية، أو عيِّن فترات انتهاء الصلاحية.

en: WooCommerce Tax
ar: ضريبة WooCommerce

en: WooCommerce action names associated with the webhook.
ar: أسماء الإجراءات المرتبطة بين WooCommerce والـ webhook.

en: WooCommerce can accept both online and offline payments. <a href="%s" target="_blank">Additional payment methods</a> can be installed later.
ar: يقبل WooCommerce كلاً من الدفع الإلكتروني وغير الإلكتروني. يمكن إعداد <a href="%s" target="_blank">طرق الدفع الإضافية</a> وتثبيتها لاحقًا.

en: WooCommerce database update
ar: تحديث قاعدة بيانات WooCommerce

en: WooCommerce database update complete. Thank you for updating to the latest version!
ar: اكتمل تحديث قاعدة بيانات WooCommerce. شكرًا لك على التحديث إلى الإصدار الأحدث!

en: WooCommerce database update done
ar: تم تحديث قاعدة بيانات WooCommerce

en: WooCommerce database update in progress
ar: تحديث قاعدة بيانات WooCommerce قيد التقدم

en: WooCommerce database update required
ar: تحديث قاعدة بيانات WooCommerce مطلوب

en: WooCommerce database version
ar: إصدار قاعدة بيانات WooCommerce

en: WooCommerce eWAY Gateway
ar: بوابة عمليات الدفع eWAY لـ ووكومرس WooCommerce

en: WooCommerce endpoints
ar: تركيبة روابط النهاية لـ WooCommerce

en: WooCommerce extensions
ar: إضافات WooCommerce

en: WooCommerce has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version.
ar: تم تحديث WooCommerce! للحفاظ على سير الأمور بسلاسة، يتعين علينا تحديث قاعدة البيانات الخاصة بك إلى الإصدار الأحدث.

en: WooCommerce has detected that some of your active plugins are incompatible with currently enabled WooCommerce features. Please <a>review the details</a>.
ar: اكتشف WooCommerce أن بعضَ الإضافات النشطة لديك غير متوافقة مع ميزات WooCommerce التي تم تمكينها حاليًا. ترجى <a>مراجعة التفاصيل</a>.

en: WooCommerce has upgraded your PayPal integration from PayPal Standard to PayPal Payments (PPCP), for a more reliable and modern checkout experience. If you do not prefer the upgraded integration in WooCommerce, we recommend switching to %1$sPayPal Payments%2$s extension.
ar: قام WooCommerce بترقية تكامل PayPal الخاص بك من PayPal القياسي إلى PayPal Payments (PPCP)، للحصول على تجربة سداد أكثر موثوقية وعصرية. إذا كُنت لا تُفضل التكامل الذي تمت ترقيته في WooCommerce، فإننا نوصي بالتبديل إلى ملحق مدفوعات ⁦%1$s⁩PayPal%2$s .

en: WooCommerce installed the Legacy REST API plugin but failed to activate it, see context for more details.
ar: قام WooCommerce بتثبيت واجهة برمجة تطبيقات REST القديمة لكن فشل تفعيلها، انظر السياق للحصول على مزيد من التفاصيل.

en: WooCommerce is currently <a href="%s">configured</a> to create new accounts without generating passwords automatically. Guests who sign up to receive stock notifications will need to reset their password before they can log into their new account.
ar: تم تكوين <a href="%s">WooCommerce</a> حاليًا لإنشاء حسابات جديدة من دون إنشاء كلمات مرور تلقائيًا. سيتعين على الضيوف الذي سجّلوا لتلقي تنبيهات المخزون إعادة تعيين كلمة المرور الخاصة بهم قبل التمكن من تسجيل الدخول إلى حسابهم الجديد.

en: WooCommerce is currently <a href="%s">configured</a> to hide out-of-stock products from your catalog. Customers will not be able sign up for back-in-stock notifications while this option is enabled.
ar: تم تكوين <a href="%s">WooCommerce</a> حاليًا لإخفاء المنتجات غير المتوافرة في المخزون من الكتالوج الخاص بك. لن يتمكن العملاء من التسجيل في تنبيهات التوافر مرة أخرى في المخزون في أثناء تمكين هذا الخيار.

en: WooCommerce is updating product data in the background
ar: يقوم WooCommerce بتحديث بيانات المنتج في الخلفية

en: WooCommerce is updating the database in the background. The database update process may take a little while, so please be patient.
ar: يقوم WooCommerce بتحديث قاعدة البيانات في الخلفية. قد تستغرق عملية تحديث قاعدة البيانات لحظات قليلة، لذا تحلَّ بالصبر رجاءً.

en: WooCommerce pages
ar: صفحات WooCommerce

en: WooCommerce pages.
ar: صفحات WooCommerce.

en: WooCommerce plugins may use this method of communication when checking for plugin updates.
ar: قد تستخدم إضافات WooCommerce هذه الطريقة من التواصل عند التحقق من وجود تحديثات للإضافات.

en: WooCommerce products (CSV)
ar: منتجات WooCommerce بصيغة (CSV)

en: WooCommerce settings
ar: إعدادات ووكومرس

en: WooCommerce status
ar: حالة الـ WooCommerce

en: WooCommerce support
ar: دعم WooCommerce

en: WooCommerce tax rates (CSV)
ar: معدلات ضرائب WooCommerce بصيغة (CSV)

en: WooCommerce transients
ar: تخزينات WooCommerce المؤقتة

en: WooCommerce version
ar: إصدار WooCommerce

en: WooCommerce version.
ar: نسخة WooCommerce.

en: WooCommerce webhooks that use the Legacy REST API are unsupported
ar: تكون مواضع الإضافة على الويب في WooCommerce التي تستخدم Legacy REST API غير مدعومة

en: WooCommerce.com API returned HTTP status code %d.
ar: أرجعت واجهة برمجة تطبيقات WooCommerce.com كود حالة HTTP %d.

en: WooCommerce.com API returned an invalid response.
ar: أرجعت واجهة برمجة تطبيقات WooCommerce.com استجابة غير صالحة.

en: WooCommerce.com Usage Tracking Documentation
ar: ملفات شرح تتبع الاستخدام WooCommerce.com

en: WooCommerce.com support
ar: الدعم الفني WooCommerce.com

en: Woohoo, %1$s was your record day for sales! Net sales was %2$s beating the previous record of %3$s set on %4$s.
ar: رائع، كان ⁦%1$s⁩ يومك القياسي في تحقيق المبيعات! بلغ صافي المبيعات ⁦%2$s⁩، ما أسهم في تجاوز الرقم القياسي السابق البالغ ⁦%3$s⁩ الذي تم تحديده في ⁦%4$s⁩.

en: WordPress address (URL)
ar: عنوان ووردبريس (URL)

en: WordPress cron
ar: ووردبريس Cron

en: WordPress debug mode
ar: وضع كشف الأخطاء Debug في ووردبريس

en: WordPress environment
ar: بيئة ووردبريس

en: WordPress language.
ar: لغة ووردبريس.

en: WordPress memory limit
ar: حدّ ذاكرة ووردبريس

en: WordPress memory limit.
ar: حدّ ذاكرة ووردبريس.

en: WordPress multisite
ar: ووردبريس متعدد المواقع

en: WordPress permalinks must be set to anything other than "Plain" for MCP to work.
ar: يجب ضبط الروابط الدائمة في ووردبريس على أي شيء آخر غير "عادي" لكي يعمل MCP.

en: WordPress posts storage (legacy)
ar: تخزين تدوينات ووردبريس (قديم)

en: WordPress requirements
ar: متطلبات ووردبريس

en: WordPress version
ar: نسخة ووردبريس

en: WordPress version.
ar: نسخة ووردبريس.

en: WordPress.org project
ar: مشروع WordPress.org

en: Wow your shoppers
ar: إبهار تجارك

en: Write
ar: كتابة

en: Write a short welcome message here
ar: كتابة رسالة ترحيب قصيرة هنا

en: Write title…
ar: كتابة عنوان…

en: Write-only keys do not prevent clients from seeing information about the entities they are updating.
ar: لا تحول مفاتيح "الكتابة فقط" العملاء دون الاطلاع على المعلومات الواردة حول الكيانات التي يقومون بتحديثها.

en: Wrong response received from the Patterns Toolkit API: try again later.
ar: تم تلقي رد خطأ من واجهة برمجة تطبيقات مجموعة أدوات الأنماط: حاول مجددًا لاحقًا.

en: Wyoming
ar: وايومنغ

en: X-MCP-API-Key header required. Format: consumer_key:consumer_secret
ar: يلزم ترويسة مفتاح X-MCP-API. التنسيق: consumer_key:consumer_secret

en: X-MCP-API-Key must be in format consumer_key:consumer_secret
ar: يجب أن يكون X-MCP-API-Key بالتنسيق consumer_key:consumer_secret

en: Xaisomboun
ar: سايزومبون

en: Xiangkhouang
ar: زيانغهوانغ

en: Xinjiang / 新疆
ar: سنجان / شينجيانغ / 新疆

en: Yala
ar: يالا

en: Yaracuy
ar: ياراكوي

en: Yards
ar: ياردة

en: Yasothon
ar: ياسوثون

en: Year
ar: السنة الحالية

en: Year(s)
ar: عام (أعوام)

en: Yemen
ar: اليمن

en: Yemeni rial
ar: ريال يمني

en: Yes
ar: نعم

en: Yes please
ar: نعم من فضلك!

en: Yes please!
ar: نعم من فضلك!

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
ar: نعم، سأقوم بإدخال الأسعار متضمنةً الضريبة

en: Yes, export all custom meta
ar: نعم، قم بتصدير جميع بيانات التعريف المخصصة

en: Yobe
ar: يوبي

en: Yoro
ar: يورو

en: You added store details
ar: لقد أضفت تفاصيل المتجر

en: You are about to export %1$d product. To export all products, <a href="%2$s">clear your selection</a>. | You are about to export %1$d products. To export all products, <a href="%2$s">clear your selection</a>.
ar[0]: أنت على وشك تصدير ⁦%1$d⁩ من المنتجات. لتصدير كل المنتجات، <a href="%2$s">امسح اختيارك</a>.
ar[1]: أنت على وشك تصدير ⁦%1$d⁩ من المنتجات. لتصدير كل المنتجات، <a href="%2$s">امسح اختيارك</a>.
ar[2]: أنت على وشك تصدير ⁦%1$d⁩ من المنتجات. لتصدير كل المنتجات، <a href="%2$s">امسح اختيارك</a>.
ar[3]: أنت على وشك تصدير ⁦%1$d⁩ من المنتجات. لتصدير كل المنتجات، <a href="%2$s">امسح اختيارك</a>.
ar[4]: أنت على وشك تصدير ⁦%1$d⁩ من المنتجات. لتصدير كل المنتجات، <a href="%2$s">امسح اختيارك</a>.
ar[5]: أنت على وشك تصدير ⁦%1$d⁩ من المنتجات. لتصدير كل المنتجات، <a href="%2$s">امسح اختيارك</a>.

en: You are missing required arguments of WooCommerce ProductForm Field: %1$s
ar: تفتقد الوسائط المطلوبة لحقل ProductForm في WooCommerce: ⁦%1$s⁩

en: You are missing required arguments of WooCommerce ProductForm Section: %1$s
ar: تفتقد الوسائط المطلوبة لقسم ProductForm في WooCommerce: ⁦%1$s⁩

en: You are missing required arguments of WooCommerce ProductForm Tab: %1$s
ar: تفتقد وجود الوسيطات المطلوبة لعلامة تبويب ProductForm في WooCommerce: ⁦%1$s⁩

en: You are not allowed to make this request.
ar: لا يُسمح لك بتقديم هذا الطلب.

en: You are paying for a guest order. Please continue with payment only if you recognize this order.
ar: أنت تدفع ثمن الطلب كضيف. يرجى المتابعة إلى عملية الدفع، فقط إذا كنت تعرف هذا الطلب.

en: You are viewing active plugins that are incompatible with currently enabled WooCommerce features.
ar: ترى الإضافات النشطة غير المتوافقة مع ميزات WooCommerce التي تم تمكينها حاليًا.

en: You are viewing the active plugins that are incompatible with the '%s' feature.
ar: ترى الإضافات النشطة غير المتوافقة مع ميزة "%s".

en: You attempted to edit an order that does not exist. Perhaps it was deleted?
ar: لقد حاولت تحرير طلب غير موجود. هل ربما تم حذفه؟

en: You can access to more details of your order by visiting <a href="%s" target="_blank">My Account > Orders</a> and select the order you wish to see the latest status of the delivery.
ar: يمكنك الوصول إلى مزيد من التفاصيل حول طلبك بزيارة <a href="%s" target="_blank">حسابي > الطلبات</a> واختيار الطلب الذي ترغب برؤية أحدث حالة للتسليم فيه.

en: You can access to more details of your order by visiting My Account > Orders and select the order you wish to see the latest status of the delivery.
ar: يمكنك الوصول إلى مزيد من التفاصيل حول طلبك بزيارة حسابي > الطلبات واختيار الطلب الذي ترغب برؤية أحدث حالة للتسليم فيه.

en: You can access your account area to view orders, change your password, and more via the link below:
ar: يمكنك الوصول إلى منطقة حسابك لعرض الطلبات، وتغيير كلمة المرور الخاصة بك والمزيد عبر الرابط أدناه:

en: You can add multiple shipping methods within this zone. Only customers within the zone will see them.
ar: يمكنك إضافة طرق شحن متعددة داخل هذه المنطقة. سوف يشاهدها الزبائن داخل هذه المنطقة فقط.

en: You can also:
ar: يمكنك أيضًا:

en: You can manually run queued updates here.
ar: يمكنك تشغيل تحديثات قائمة الانتظار يدويًا من هنا.

en: You can now %1$sview your recent orders%4$s, manage your %2$sshipping and billing addresses%4$s, and edit your %3$spassword and account details%4$s.
ar: يمكن الآن ⁦%1$s⁩عرض أحدث الطلبات⁦%4$s⁩ وإدارة ⁦%2$s⁩عناوين الشحن والفوترة⁦%4$s⁩ الخاصة بك وتحرير ⁦%3$s⁩تفاصيل كلمة المرور والحساب⁦%4$s⁩.

en: You can only have 1 %s in your cart.
ar: يمكنك الحصول على %s واحد في سلة مشترياتك.

en: You can specify a <a href="#" class="switch-to-general-tab">default value</a> for all variations
ar: يمكنك تحديد <a href="#" class="switch-to-general-tab">قيمة افتراضية</a> لكل الأشكال

en: You can switch order data storage <strong>only when the posts and orders tables are in sync</strong>. There are currently orders out of sync.
ar: لا يمكنك تبديل تخزين بيانات الطلبات <strong>إلا عندما يكون جدول التدوينات والطلبات قيد المزامنة</strong>. هناك طلبات غير متزامنة حاليًا.

en: You cannot add &quot;%s&quot; to the cart because the product is out of stock.
ar: لا يمكن إضافة &quot;%s&quot; لسلة مشترياتك لأن المنتج غير متوفر في المخزون.

en: You cannot add &quot;%s&quot; with a quantity less than or equal to 0 to the cart.
ar: تتعذر عليك إضافة "%s" إلى عربة التسوق بكمية أقل من 0 أو تساويه.

en: You cannot add a new payment method so soon after the previous one. Please wait for %d second. | You cannot add a new payment method so soon after the previous one. Please wait for %d seconds.
ar[0]: لا يمكنك إضافة طريقة دفع جديدة عقب الأولى مباشرة. يرجى الانتظار %d ثانية.
ar[1]: لا يمكنك إضافة طريقة دفع جديدة عقب الأولى مباشرة. يرجى الانتظار %d من الثواني.
ar[2]: لا يمكنك إضافة طريقة دفع جديدة عقب الأولى مباشرة. يرجى الانتظار %d من الثواني.
ar[3]: لا يمكنك إضافة طريقة دفع جديدة عقب الأولى مباشرة. يرجى الانتظار %d من الثواني.
ar[4]: لا يمكنك إضافة طريقة دفع جديدة عقب الأولى مباشرة. يرجى الانتظار %d من الثواني.
ar[5]: لا يمكنك إضافة طريقة دفع جديدة عقب الأولى مباشرة. يرجى الانتظار %d من الثواني.

en: You cannot add another "%s" to your cart.
ar: لا يمكنك إضافة "%s" آخر إلى سلة مشترياتك.

en: You cannot add that amount of &quot;%1$s&quot; to the cart because there is not enough stock (%2$s remaining).
ar: لا يمكنك إضافة هذه الكمية من &quot;%1$s&quot; لسلة مشترياتك لأن المخزون منخفض منها (%2$s متبقية فقط).

en: You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %1$s in stock and you already have %2$s in your cart.
ar: لا يمكنك إضافة هذه الكمية إلى السلة &mdash; لدينا %1$s في المخزون ولديك بالفعل %2$s في سلتك.

en: You cannot add the same tax rate twice!
ar: لاتستطيع إضافة معدل الضريبة نفسها مرتين!

en: You cannot edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
ar: يتعذر عليك تحرير هذا العنصر نظرًا إلى أنه موجود في سلة المهملات. يرجى استعادته والمحاولة مرة أخرى.

en: You created %s
ar: لقد أنشأت %s

en: You do not have permission to access this page
ar: ليس لديك صلاحية الوصول إلى هذه الصفحة

en: You do not have permission to assign API Keys to the selected user.
ar: ليس لديك إذنًا لإسناد مفاتيح واجهة برمجة التطبيقات API إلى المستخدم المُحدد.

en: You do not have permission to edit API Keys
ar: ليس لديك إذنًا لتحرير مفاتيح واجهة برمجة التطبيقات API

en: You do not have permission to edit Webhooks
ar: ليس لديك صلاحيات لتحرير Webhooks

en: You do not have permission to edit this API Key
ar: ليس لديك إذنًا لتحرير مفتاح API واجهة برمجة التطبيقات هذا

en: You do not have permission to edit this order.
ar: ليست لديك لمعاينة هذا الطلب.

en: You do not have permission to install plugins.
ar: ليست لديك الصلاحية للازمة لتثبيت الإضافات.

en: You do not have permission to manage log entries.
ar: لا تملك الصلاحية اللازمة لإدارة إدخالات السجل.

en: You do not have permission to manage log files.
ar: لا تملك الصلاحيات اللازمة لإدارة ملفات السجل.

en: You do not have permission to manage logging settings.
ar: لا تملك الصلاحية اللازمة لإدارة إعدادات التسجيل.

en: You do not have permission to modify the list of approved directories for product downloads.
ar: ليست لديك الصلاحية لتعديل قائمة الأدلة المعتمدة لعمليات تنزيل المنتج.

en: You do not have permission to revoke API Keys
ar: ليس لديك إذنًا لإلغاء مفاتيح واجهة برمجة التطبيقات API

en: You do not have permission to revoke this API Key
ar: ليس لديك إذنًا لإلغاء مفتاح API واجهة برمجة التطبيقات هذا

en: You do not have permission to save settings.
ar: ليس لديك إذن لحفظ الإعدادات.

en: You do not have permission to update Webhooks
ar: ليس لديك صلاحيات لتحديث Webhooks

en: You don&#8217;t have permission to do this.
ar: لا تمتلك إذنًا للقيام بذلك.

en: You don't have a subscription for <strong>%1$s</strong>. Subscribe to receive updates and streamlined support.
ar: ليس لديك اشتراك في <strong>%1$s</strong>. اشترك لتلقي التحديثات والدعم المبسط.

en: You don't have permission to create a new order.
ar: ليست لديك صلاحية لإنشاء طلب جديد.

en: You don't have subscriptions for <strong>%1$s Woo extensions</strong>. Subscribe to receive updates and streamlined support.
ar: ليست لديك اشتراكات لـ <strong>⁦%1$s⁩ من ملحقات Woo</strong>. اشترك لتلقي التحديثات والدعم المبسط.

en: You have <strong>%1$s Woo extension subscriptions</strong> expiring soon. <a href="%2$s">Enable auto-renewal</a> to continue receiving updates and streamlined support.
ar: لديك <strong>⁦%1$s⁩ من الاشتراكات في ملحقات Woo</strong> منتهية الصلاحية قريبًا. يمكنك <a href="%2$s">تمكين التجديد التلقائي</a> لمواصلة تلقي التحديثات والدعم المبسَّط.

en: You have <strong>%1$s Woo extension subscriptions</strong> that expired. <a href="%2$s">Renew</a> to continue receiving updates and streamlined support.
ar: لديك <strong>⁦%1$s⁩ من الاشتراكات في ملحقات Woo</strong> منتهية الصلاحية. يمكنك <a href="%2$s">التجديد</a> لمواصلة تلقي التحديثات والدعم المبسَّط.

en: You have already joined the waitlist! Click {manage_account_link} to manage your notifications.
ar: لقد انضممت بالفعل إلى قائمة الانتظار! انقر على {manage_account_link} لإدارة تنبيهاتك.

en: You have already joined this waitlist.
ar: لقد انضممت بالفعل إلى قائمة الانتظار هذه.

en: You have already joined this waitlist. Please complete the sign-up process by following the verification link sent to your e-mail.
ar: لقد انضممت بالفعل إلى قائمة الانتظار هذه. يرجى إكمال عملية التسجيل عن طريق اتباع رابط التحقق المرسل إلى بريدك الإلكتروني.

en: You have already signed up too many times. Please try again later.
ar: لقد قمت بالتسجيل عدة مرات بالفعل. يُرجى إعادة المحاولة لاحقًا.

en: You have attempted to register a duplicate form %1$s with WooCommerce Form: %2$s
ar: لقد حاولتَ تسجيل نموذج مكرَّر ⁦%1$s⁩ باستخدام نموذج WooCommerce: ⁦%2$s⁩

en: You have exceeded the request limit. Please try again after a few minutes.
ar: لقد تجاوزتَ حد الطلب. تُرجى المحاولة مجددًا بعد بضع دقائق.

en: You have installed a development version of WooCommerce which requires files to be built and minified. From the plugin directory, run <code>pnpm install</code> and then <code>pnpm --filter='@woocommerce/plugin-woocommerce' build</code> to build and minify assets.
ar: قمتَ بتثبيت نسخة مطوَّرة من WooCommerce تتطلّب إنشاء الملفات وتصغيرها. من دليل الإضافات، شغِّل <code>تثبيت pnpm</code>، ثم <code>pnpm --filter='@woocommerce/plugin-woocommerce' build</code> لإنشاء الأصول وتقليلها.

en: You have joined the "{product_name}" waitlist.
ar: لقد انضممت إلى قائمة الانتظار "{product_name}".

en: You have not set up this type of address yet.
ar: لم تقم بإعداد هذا العنوان بعد.

en: You have received the following WooCommerce log message: | You have received the following WooCommerce log messages:
ar[0]: لقد استلمت رسالة سجل WooCommerce التالية:
ar[1]: لقد استلمت رسالة سجل WooCommerce التالية:
ar[2]: لقد استلمت رسائل سجل WooCommerce التالية:
ar[3]: لقد استلمت رسائل سجل WooCommerce التالية:
ar[4]: لقد استلمت رسائل سجل WooCommerce التالية:
ar[5]: لقد استلمت رسائل سجل WooCommerce التالية:

en: You have received this message because your e-mail address was used to sign up for stock notifications on our store.
ar: لقد تلقيتَ هذه الرسالة نظرًا إلى استخدام عنوان بريدك الإلكتروني للتسجيل في تنبيهات المخزون على متجرنا.

en: You have received this message because your e-mail address was used to sign up for stock notifications on our store. Wasn't you? Please get in touch with us if you keep receiving these messages.
ar: لقد تلقيتَ هذه الرسالة نظرًا إلى استخدام عنوان بريدك الإلكتروني للتسجيل في تنبيهات المخزون على متجرنا. ألم تكن أنت؟ يرجى التواصل معنا إذا استمررت في تلقي هذه الرسائل.

en: You have successfully connected your store to WooCommerce.com
ar: لقد تم توصيل المتجر الخاص بك بنجاح بـ WooCommerce.com

en: You have successfully disconnected your store from WooCommerce.com
ar: لقد تم قطع اتصال المتجر الخاص بك بنجاح من WooCommerce.com

en: You have successfully signed up and will be notified when "%s" is back in stock! Note that a new account has been created for you; please check your e-mail for details.
ar: لقد سجّلت بنجاح وسيتم إخطارك عند توافر "%s" في المخزون مرة أخرى! لاحظ أنه تم إنشاء حساب جديد من أجلك؛ يرجى التحقق من بريدك الإلكتروني للحصول على التفاصيل.

en: You have successfully signed up! You will be notified when "%s" is back in stock.
ar: لقد سجّلت بنجاح! سيتم إخطارك عند توافر "%s" في المخزون مرة أخرى.

en: You have used this coupon %s in another transaction during this checkout, and coupon usage limit is reached. Please remove the coupon and try again.
ar: لقد استخدمتَ هذه القسيمة %s في معاملة أخرى خلال عملية إتمام الطلب هذه، وتم الوصول إلى حدّ استخدام القسيمة. يرجى إزالة القسيمة والمحاولة مرة أخرى.

en: You may also like&hellip;
ar: قد يعجبك أيضاً&hellip;

en: You may be interested in&hellip;
ar: قد تكون مهتمًا أيضًا بـ&hellip;

en: You may be interested in…
ar: قد تكون مهتمًا بـ...

en: You may need to manually restore the item's stock.
ar: قد تحتاج إلى استعادة مخزون العنصر يدويًّا.

en: You may want to switch to the database for log storage.
ar: قد تريد التبديل إلى قاعدة البيانات الخاصة بمساحة تخزين السجل.

en: You must be %1$slogged in%2$s to post a review.
ar: يجب عليك %1$sتسجيل الدخول%2$s لنشر مراجعة.

en: You must be logged in to checkout.
ar: يجب أن تكون مسجلاً دخولك لإجراء عملية إتمام الطلب.

en: You must be logged in to download files.
ar: يجب عليك تسجيل الدخول أولاً لتنزيل الملفات.

en: You must enter a valid license key on the <a href="%1$s">MaxMind integration settings page</a> in order to use the geolocation service. If you do not need geolocation for shipping or taxes, you should change the default customer location on the <a href="%2$s">general settings page</a>.
ar: يجب عليك إدخال مفتاح ترخيص صالح على <a href="%1$s">صفحة إعدادات تكامل MaxMind</a> من أجل استخدام خدمة تحديد الموقع الجغرافي. إذا كنتَ لا تحتاج إلى تحديد الموقع الجغرافي للشحن أو الضرائب، فسينبغي لك تغيير موقع العميل الافتراضي على <a href="%2$s">صفحة الإعدادات العامة</a>.

en: You must supply an array of options and values.
ar: يجب عليك توفير مجموعة من الخيارات والقيم.

en: You must supply an array of options.
ar: يجب عليك توفير مجموعة من الخيارات.

en: You need WooCommerce 4.2 or newer to run this tool.
ar: تحتاج إلى الإصدار 4.2 من WooCommerce أو إصدار أحدث لتشغيل هذه الأداة.

en: You want your product catalog and images to look great and align with your brand. This guide will give you all the tips you need to get your products looking great in your store.
ar: ترغب في أن يبدو كتالوج منتجاتك والصور بشكل رائع ومتسقين مع علامتك التجارية. سيمنحك هذا الدليل جميع النصائح التي تحتاجها لكي تبدو منتجاتك بشكل رائع في مخزنك.

en: You will need to manually issue a refund through your payment gateway after using this.
ar: بعد استخدام هذه الطريقة، سوف تحتاج إلى إصدار طلب استرجاع القيمة يدوياً بواسطة بوابة الدفع الخاصة بك.

en: You're almost there! Once you complete store setup you can start receiving orders.
ar: لقد أوشكت على الوصول. بمجرد أن تقوم باستكمال إعداد المخزن، يمكنك البدء في تلقي الطلبات.

en: You're invited to share your experience
ar: تمت دعوتك لمشاركة تجربتك

en: You're only one step away from getting paid. Verify your business details to start managing transactions with WooPayments.
ar: إنك على بُعد خطوة واحدة من الدفع. تحقق من تفاصيل أعمالك لبدء إدارة المعاملات باستخدام WooPayments.

en: You're ready to add products to your store.
ar: أصبحتَ جاهزًا لإضافة المنتجات إلى متجرك.

en: You're ready to start selling!
ar: أصبحت مستعداً لتبدأ في البيع!

en: You've hit the 10 orders milestone! Look at you go. Browse some WooCommerce success stories for inspiration.
ar: لقد وصلتَ إلى 10 نقاط مهمة في الطلبات! راقب نفسك في أثناء تنقلك. تصفح بعضًا من قصص نجاح WooCommerce كمصدر للإلهام.

en: Your %1$s order #%2$s has been partially refunded
ar: طلبك ⁦%1$s⁩ رقم #⁦%2$s⁩ تم استرداده جزئيًا

en: Your %1$s order #%2$s has been refunded
ar: طلبك ⁦%1$s⁩ رقم #⁦%2$s⁩ تم استرداده

en: Your CSV needs to include columns in a specific order. %1$sClick here to download a sample%2$s.
ar: يتعين أن تتضمن CSV أعمدة بترتيب معين. %1$sانقر هنا لتنزيل عينة%2$s.

en: Your PayPal account has been restricted by PayPal. This may prevent customers from completing payments. Please %1$scontact PayPal support%2$s to resolve this issue and restore full functionality to your account.
ar: تم تقييد حسابك على PayPal بواسطة PayPal. قد يمنع هذا العملاء من إتمام عمليات الدفع. يُرجى ⁦%1$s⁩الاتصال بفريق دعم PayPal⁦%2$s⁩ لحل هذه المشكلة واستعادة كامل وظائف إلى حسابك.

en: Your Report Download
ar: تنزيل التقرير الخاص بك

en: Your WooCommerce extension subscription is missing a payment method for renewal. <a href="%s">Add a payment method</a> to ensure you continue receiving updates and streamlined support. | Your WooCommerce extension subscriptions are missing a payment method for renewal. <a href="%s">Add a payment method</a> to ensure you continue receiving updates and streamlined support.
ar[0]: يفتقد اشتراك ملحق WooCommerce لديك إلى طريقة الدفع للتجديد. <a href="%s">أضف طريقة الدفع</a> لضمان مواصلة تلقي التحديثات والدعم المبسَّط.
ar[1]: يفتقد اشتراك ملحق WooCommerce لديك إلى طريقة الدفع للتجديد. <a href="%s">أضف طريقة الدفع</a> لضمان مواصلة تلقي التحديثات والدعم المبسَّط.
ar[2]: تفتقد اشتراكات ملحقات WooCommerce لديك إلى طريقة الدفع للتجديد. <a href="%s">أضف طريقة الدفع</a> لضمان مواصلة تلقي التحديثات والدعم المبسَّط.
ar[3]: تفتقد اشتراكات ملحقات WooCommerce لديك إلى طريقة الدفع للتجديد. <a href="%s">أضف طريقة الدفع</a> لضمان مواصلة تلقي التحديثات والدعم المبسَّط.
ar[4]: تفتقد اشتراكات ملحقات WooCommerce لديك إلى طريقة الدفع للتجديد. <a href="%s">أضف طريقة الدفع</a> لضمان مواصلة تلقي التحديثات والدعم المبسَّط.
ar[5]: تفتقد اشتراكات ملحقات WooCommerce لديك إلى طريقة الدفع للتجديد. <a href="%s">أضف طريقة الدفع</a> لضمان مواصلة تلقي التحديثات والدعم المبسَّط.

en: Your WooCommerce extension subscription is missing a payment method for renewal. Add a payment method to ensure you continue receiving updates and streamlined support. | Your WooCommerce extension subscriptions are missing a payment method for renewal. Add a payment method to ensure you continue receiving updates and streamlined support.
ar[0]: يفتقد اشتراك ملحق WooCommerce لديك إلى طريقة الدفع للتجديد. أضف طريقة الدفع لضمان مواصلة تلقي التحديثات والدعم المبسَّط.
ar[1]: يفتقد اشتراك ملحق WooCommerce لديك إلى طريقة الدفع للتجديد. أضف طريقة الدفع لضمان مواصلة تلقي التحديثات والدعم المبسَّط.
ar[2]: تفتقد اشتراكات ملحقات WooCommerce لديك إلى طريقة الدفع للتجديد. أضف طريقة الدفع لضمان مواصلة تلقي التحديثات والدعم المبسَّط.
ar[3]: تفتقد اشتراكات ملحقات WooCommerce لديك إلى طريقة الدفع للتجديد. أضف طريقة الدفع لضمان مواصلة تلقي التحديثات والدعم المبسَّط.
ar[4]: تفتقد اشتراكات ملحقات WooCommerce لديك إلى طريقة الدفع للتجديد. أضف طريقة الدفع لضمان مواصلة تلقي التحديثات والدعم المبسَّط.
ar[5]: تفتقد اشتراكات ملحقات WooCommerce لديك إلى طريقة الدفع للتجديد. أضف طريقة الدفع لضمان مواصلة تلقي التحديثات والدعم المبسَّط.

en: Your account has been successfully created
ar: تم إنشاء حسابك بنجاح.

en: Your account was created successfully and a password has been sent to your email address.
ar: تم إنشاء حسابك بنجاح، وتم إرسال كلمة المرور إلى عنوان البريد الإلكتروني الخاص بك.

en: Your account was created successfully. Your login details have been sent to your email address.
ar: تم إنشاء حسابك بنجاح. تم إرسال تفاصيل تسجيل الدخول الخاصة بك إلى عناوين بريدك الإلكتروني.

en: Your account with %s is using a temporary password. We emailed you a link to change your password.
ar: يستخدم حسابك الذي يحمل %s كلمة مرور مؤقتة. أرسلنا إليك رابطًا في رسالة عبر البريد الإلكتروني لتغيير كملة مرورك.

en: Your cart
ar: عربة تسوقك

en: Your cart is currently empty!
ar: سلة مشترياتك فارغة في الوقت الحالي!

en: Your cart is currently empty.
ar: سلة مشترياتك فارغة حاليًا.

en: Your changed data will be lost if you leave this page without saving.
ar: البيانات الخاصة بك التي قمت بتغييرها سيتم فقدانها إذا غادرت هذه الصفحة دون حفظ.

en: Your changes have been saved.
ar: تم حفظ تغييراتك بنجاح.

en: Your changes were not saved. Please retry.
ar: لم يتم حفظ تغييراتك. الرجاء إعادة المحاولة.

en: Your current password is incorrect.
ar: كلمة مرورك الحالية غير صحيحة.

en: Your customers will see the name of this shipping method during checkout.
ar: سيرى زبائنك اسم طريقة الشحن هذه أثناء عملية إتمام الطلب.

en: Your in-store purchase #%1$s at %2$s
ar: عملية شرائك داخل متجرك #⁦%1$s⁩ في ⁦%2$s⁩

en: Your installation of WooCommerce is incomplete. If you installed WooCommerce from GitHub, %1$splease refer to this document%2$s to set up your development environment.
ar: يكون تثبيت WooCommerce الخاص بك غير مكتمل. إذا قمتَ بتثبيت WooCommerce من GitHub، %1$sفيُرجى الرجوع إلى هذه الوثيقة%2$s لإعداد بيئة التطوُّر الخاصة بك.

en: Your installation of WooCommerce is incomplete. If you installed WooCommerce from GitHub, please refer to this document to set up your development environment: https://github.com/woocommerce/woocommerce/wiki/How-to-set-up-WooCommerce-development-environment
ar: يكون تثبيت WooCommerce الخاص بك غير مكتمل. إذا قمتَ بتثبيت WooCommerce من GitHub، فيُرجى الرجوع إلى هذه الوثيقة لإعداد بيئة التطوُّر الخاصة بك: https://github.com/woocommerce/woocommerce/wiki/How-to-set-up-WooCommerce-development-environment

en: Your item is on the way!
ar: منتجك في الطريق!

en: Your order
ar: طلبك

en: Your order #%s has been cancelled.
ar: تم إلغاء طلبك.%s

en: Your order at {site_title} was unsuccessful
ar: لم ينجح طلبك في {site_title}

en: Your order can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
ar: طلبك لم يعد قابلًا للإلغاء. يرجى الاتصال بنا إذا كنت بحاجة إلى مساعدة.

en: Your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction. Please attempt your purchase again.
ar: تتعذر معالجة طلبك لأن البنك المنشئ/التاجر رفض معاملتك. يرجى محاولة الشراء مجددًا.

en: Your order details are as follows:
ar: تفاصيل طلبك على النحو الآتي:

en: Your order from %s has been partially refunded.
ar: تم استرداد طلبك من %s بشكل جزئي.

en: Your order from %s has been refunded.
ar: تم استرداد طلبك من %s.

en: Your order from {site_title} is on its way!
ar: يكون طلبك من {site_title} في طريقه!

en: Your order has been cancelled.
ar: تم إلغاء طلبك.

en: Your order on %s has been partially refunded. There are more details below for your reference:
ar: تم استرداد طلبك بشكل جزئي على %s. هناك المزيد من التفاصيل أدناه للرجوع إليها:

en: Your order on %s has been refunded. There are more details below for your reference:
ar: تم استرداد طلبك على %s. هناك المزيد من التفاصيل أدناه للرجوع إليها:

en: Your order was cancelled.
ar: تم إلغاء طلبك.

en: Your order was refunded %s.
ar: تم رد أموال طلبك %s.

en: Your password has been reset successfully.
ar: تم إعادة تعيين كلمة المرور الخاصة بك بنجاح.

en: Your personal data will be used to process your order, support your experience throughout this website, and for other purposes described in our %s.
ar: سيتم استخدام بياناتك الشخصية لمعالجة طلبك، ودعم تجربتك في هذا الموقع، ولأغراض أخرى تم توضيحها في %s لدينا.

en: Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our %s.
ar: سيتم استخدام بياناتك الشخصية لدعم تجربتك في هذا الموقع، ولإدارة الوصول إلى حسابك، ولأغراض أخرى تم توضيحها في %s لدينا.

en: Your products are now being imported...
ar: يجري الآن استيراد منتجاتك...

en: Your rating
ar: تقييمك

en: Your report file is being generated.
ar: يتم إنشاء ملف التقرير الخاص بك.

en: Your review
ar: مراجعتك

en: Your review is awaiting approval
ar: مراجعتك في انتظار الموافقة عليها

en: Your review is awaiting moderation.
ar: المرجعة الخاصة بك في انتظار إدارتها.

en: Your review is awaiting moderation. This is a preview; your review will be visible after it has been approved.
ar: المرجعة الخاصة بك في انتظار إدارتها. هذه معاينة؛ ستكون المراجعة الخاصة بك مرئية بعد الموافقة عليها.

en: Your selection has been reset. Please select some product options before adding this product to your cart.
ar: تمت إعادة تعيين التحديد الخاص بك. يرجى تحديد بعض خيارات المنتج قبل إضافة هذا المنتج إلى عربة التسوق لديك.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
ar: الخادم الخاص بك لا يملك f sockopenو cURL مُفعل - خدمات PayPal IPN وسكربتات أخرى التي تتصل بخوادم أخرى لن تعمل. تواصل مع مزوّد الإستضافة الخاصة بك.

en: Your server does not have the %s class enabled - HTML/Multipart emails, and also some extensions, will not work without DOMDocument.
ar: الخادم الخاص بك لا يحتوي على كلاس %s مُفعل - HTML/Multipart لرسائل البريد الإلكتروني، وأيضاً بعض الملحقات، لن تعمل بشكل صحيح بدون DOMDocument.

en: Your server does not have the %s class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
ar: الخادم الخاص بك لا يحتوي على كلاس %s مُفعل. - بعض إضافات البوابات التي تستخدم SOAP قد لا تعمل كما هو متوقع.

en: Your server does not support the %s function - this is required to use the GeoIP database from MaxMind.
ar: الخادم الخاص بك لا يدعم وظيفة %s - وهذه الوظيفة مطلوبة لاستخدام قاعدة بيانات GeoIP من MaxMind

en: Your server does not support the %s functions - this is required for better character encoding. Some fallbacks will be used instead for it.
ar: الخادم الخاص بك لا يدعم وظائف %s - هذا مطلوب لترميز الأحرف بشكل أفضل. سوف يتم استخدام بعض fallbacks بدلاً من ذلك.

en: Your settings have been saved.
ar: تم حفظ إعداداتك.

en: Your shipment has been updated
ar: تم تحديث شحنتك

en: Your site is currently connected to WooCommerce.com using <b>%1$s</b>, but your actual site URL is <b>%2$s</b>. To fix this, please reconnect your site to <b>WooCommerce.com</b> to ensure everything works correctly.
ar: تم ربط موقعك حاليًا بـ WooCommerce.com باستخدام <b>%1$s</b>، لكن عنوان الموقع لموقعك الفعلي هو <b>%2$s</b>. لإصلاح ذلك، يرجى إعادة ربط موقعك بـ <b>WooCommerce.com</b> لضمان عمل كل شيء بشكل صحيح.

en: Your site might be on a private network. Jetpack can only connect to public sites. Please make sure your site is visible over the internet, and then try connecting again 🙏.
ar: قد يكون موقعك على شبكة خاصة. لا يمكن توصيل Jetpack إلا بمواقع عامة. يرجى التأكد من أن موقعك متاح على الإنترنت، ومن ثم حاول الاتصال مرة أخرى 🙏.

en: Your store address is required to set the origin country for shipping, currencies, and payment options.
ar: يلزم عنوان مخزنك لتعيين البلد الأصل للحصول على خيارات الشحن والعملات والدفع.

en: Your store contact email.
ar: البريد الإلكتروني لجهة الاتصال في متجرك.

en: Your store does not appear to be using a secure connection. We highly recommend serving your entire website over an HTTPS connection to help keep customer data secure. <a href="%s">Learn more here.</a>
ar: لا يبدو أن متجرك يستخدم اتصالاً آمنًا. نوصي بشدة بعرض موقعك بالكامل على الويب عبر اتصال HTTPS للمساعدة على إبقاء بيانات العميل آمنة. <a href="%s">تعرّف على المزيد هنا.</a>

en: Your store emails have had an upgrade!
ar: أُضيفت ترقيات إلى رسائل البريد الإلكتروني الخاصة بمتجرك!

en: Your store is almost ready! To activate services like %s, just connect with Jetpack.
ar: أوشك متجرك على أن يكون جاهزًا! لتنشيط خدمات مثل %s، قم بالاتصال فقط بإضافة Jetpack.

en: Your store is already connected.
ar: متجرك متصل بالفعل.

en: Your store is configured to serve digital products using "Redirect only" method. This method is deprecated, <a href="%s">please switch to a different method instead.</a><br><em>If you use a remote server for downloadable files (such as Google Drive, Dropbox, Amazon S3), you may optionally wish to "allow using redirects as a last resort". Enabling that and/or selecting any of the other options will make this notice go away.</em>
ar: تم تكوين متجرك لخدمة المنتجات الرقمية باستخدام طريقة "إعادة التوجيه فقط". هذه الطريقة غير مستخدمة<a href="%s">، يرجى التبديل إلى طريقة مختلفة بدلاً من ذلك.</a><br><em>إذا كنتَ تستخدم خادمًا بعيدًا للملفات القابلة التنزيل (مثل، Google Drive وDropbox وAmazon S3)، فسيتم استخدام الطريقة المناسبة تلقائيًا، لذا حدِّد أيًا من الخيارات الأخرى لإلغاء هذا الشعار.</em>

en: Your store is not connected to WooCommerce.com. Run `wp wc com connect` command.
ar: متجرك غير متصل بـ WooCommerce.com. شغّل أمر "wp wc com connect".

en: Your store is not using HTTPS. <a href="%s" target="_blank">Learn more about HTTPS and SSL Certificates</a>.
ar: متجرك لا يستخدم HTTPS. <a href="%s" target="_blank">معرفة المزيد حول التصفح الآمن HTTPS وشهادات SSL</a>.

en: Your store is using shortcode checkout. Use the Checkout blocks to activate this option.
ar: يستخدم متجرك السداد عبر الكود القصير. استخدم مكوِّنات السداد لتفعيل هذا الخيار.

en: Your store might be at risk as you are running old versions of WooCommerce plugins.
ar: قد يكون متجرك عرضة للخطر؛ لأنك تقوم بتشغيل إصدارات قديمة من إضافات WooCommerce.

en: Your store's uploads directory is <a href="%1$s">browsable via the web</a>. We strongly recommend <a href="%2$s">configuring your web server to prevent directory indexing</a>.
ar: يعد دليل عمليات رفع الملفات الخاص <a href="%1$s">بمتجرك قابلاً للتصفح عبر الويب</a>. نوصي بشدة <a href="%2$s">بضبط إعدادات خادم الويب الخاص بك لمنع فهرسة الدليل</a>.

en: Your subscription expired on %s. Get a new subscription to continue receiving updates and access to support.
ar: تنتهي صلاحية اشتراكك بتاريخ %s. احصل على اشتراك جديد لمتابعة تلقي التحديثات والوصول إلى الدعم.

en: Your subscription expires in %d days. Enable autorenew to avoid losing updates and access to support.
ar: تنتهي صلاحية اشتراكك في غضون %d من الأيام. تمكين التجديد التلقائي لتجنب فقدان التحديثات والوصول إلى الدعم.

en: Your subscription for <strong>%1$s</strong> expired. <a href="%3$s">%4$s</a> to continue receiving updates and streamlined support.
ar: انتهت صلاحية اشتراكك في <strong>%1$s</strong>. <a href="%3$s">%4$s</a> لمواصلة تلقي التحديثات والدعم المبسَّط.

en: Your subscription for <strong>%1$s</strong> expires on %2$s. <a href="%3$s">Enable auto-renewal</a> to continue receiving updates and streamlined support.
ar: تنتهي صلاحية اشتراكك في <strong>%1$s</strong> بتاريخ %2$s. يمكنك <a href="%3$s">تمكين التجديد التلقائي</a> لمواصلة تلقي التحديثات والدعم المبسَّط.

en: Your subscription has been connected.
ar: تم ربط اشتراكك.

en: Your subscription has been disconnected.
ar: تم إلغاء ربط اشتراكك.

en: Your theme has a woocommerce.php file, you will not be able to override the woocommerce/archive-product.php custom template since woocommerce.php has priority over archive-product.php. This is intended to prevent display issues.
ar: القالب الخاص بك يحتوي على ملف woocommerce.php، لذلك لن تكون قادراً على الكتابة أو تجاوز ملف woocommerce/archive-product.php حيث أن التخصيص الجديد لملف woocommerce.php سيكون لديه الأولوية عن ملف archive-product.php. وهذا يهدف إلى منع ظهور مشاكل العرض.

en: Your trusted payments partner in Asia and around the world.
ar: شريط المدفوعات الموثوق لديك في آسيا وحول العالم.

en: Your {site_title} account has been created!
ar: تم إنشاء الحساب الخاص بك على {site_title}!

en: Your {site_title} order #{order_number} has been partially refunded
ar: تم استرجاع جزء من المبلغ لطلبك من {site_title} رقم الطلب #{order_number}

en: Your {site_title} order #{order_number} has been refunded
ar: تم استرجاع المبلغ بالكامل لطلبك من {site_title} رقم الطلب #{order_number}

en: Your {site_title} order has been received!
ar: تم استلام الطلب الخاص بك على {site_title}!

en: Your {site_title} order is now complete
ar: الطلب الخاص بك من {site_title} - مكتمل الآن

en: Youssoufia
ar: اليوسُفية

en: You’ve received a new order from %s
ar: لقد تلقيتَ طلبًا جديدًا من %s

en: You’ve received a new order from %s:
ar: لقد تلقيتَ طلبًا جديدًا من %s:

en: You’ve received the following order from %s:
ar: لقد استلمتَ الطلب التالي من %s:

en: Yukon Territory
ar: إقليم يوكون

en: Yuma
ar: يوما

en: Yumbe
ar: يومبي

en: Yunnan / 云南
ar: يونان / 云南

en: ZIP Code
ar: الرمز البريدي

en: Zacapa
ar: ثاكابا

en: Zadar County
ar: مقاطعة زادار

en: Zagora
ar: زاكورة

en: Zagreb City
ar: مدينة زغرب.

en: Zagreb County
ar: مقاطعة زغرب

en: Zaire
ar: مقاطعة زائير

en: Zakarpattia
ar: زاكارباتسكا

en: Zala
ar: زاﻻ

en: Zambales
ar: زامباله

en: Zambezi
ar: زامبيزي

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Zambian kwacha
ar: كواشا زامبي

en: Zamboanga Sibugay
ar: زامبوانغا سيبوغاي

en: Zamboanga del Norte
ar: زامبوانجا ديل نورت

en: Zamboanga del Sur
ar: زامبوانجا ديل سور

en: Zambézia
ar: زامبيزيا

en: Zamfara
ar: زامفارة

en: Zamora-Chinchipe
ar: زامورا شينشيبي

en: Zanzibar North
ar: شمال زنجبار

en: Zanzibar South
ar: جنوب زنجبار

en: Zanzibar West
ar: غرب زنجبار

en: Zaporizhzhya
ar: زابوريزهزهيا

en: Zero rate
ar: معدل صفر

en: Zhejiang / 浙江
ar: تشجيانغ / 浙江

en: Zhytomyrshchyna
ar: زيتوميرتشينا

en: Ziguinchor
ar: زيغينشور

en: Zimbabwe
ar: زيمبابوي

en: Zip Co - Buy Now, Pay Later
ar: الرمز البريدي - الشراء الآن، الدفع لاحقًا

en: Zip or Postcode of the address being shipped to.
ar: الرمز البريدي للعنوان الذي يتم الشحن إليه.

en: Zombo
ar: زومبو

en: Zone
ar: منطقة

en: Zone ID.
ar: مُعرّف المنطقة.

en: Zone does not exist!
ar: المنطقة غير موجودة!

en: Zone name
ar: اسم المنطقة

en: Zone name cannot be empty.
ar: لا يمكن أن يكون اسم المنطقة فارغًا.

en: Zone regions
ar: نطاق المنطقة (المناطق)

en: Zoom in/out
ar: تكبير/تصغير

en: Zou
ar: زو

en: Zug
ar: زوغ

en: Zulia
ar: زوليا

en: Zürich
ar: زيورخ

en: [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce log message | [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce log messages
ar[0]: [%1$s] %2$s: رسالة سجل WooCommerce %3$s
ar[1]: [%1$s] %2$s: رسالة سجل WooCommerce %3$s
ar[2]: [%1$s] %2$s: رسائل سجل WooCommerce %3$s
ar[3]: [%1$s] %2$s: رسائل سجل WooCommerce %3$s
ar[4]: [%1$s] %2$s: رسائل سجل WooCommerce %3$s
ar[5]: [%1$s] %2$s: رسائل سجل WooCommerce %3$s

en: [%1$s] Payment gateway "%2$s" enabled
ar: [⁦%1$s⁩] تم تمكين بوابة الدفع "⁦%2$s⁩"

en: [Failed] Orders table could not be created.
ar: [فشل] يتعذر إنشاء جدول الطلبات.

en: [Failed] Some installed plugins are incompatible. Please review the plugins by going to WooCommerce > Settings > Advanced > Features and see the "Order data storage" section.
ar: [Failed] Some installed plugins are incompatible. Please review the plugins by going to WooCommerce > Settings > Advanced > Features and see the "قسم تخزين بيانات الطلب"

en: [Failed] The orders table does not exist and this is not a new shop. Please create the table by going to WooCommerce > Settings > Advanced > Features and enabling sync.
ar: [فشل] جدول الطلبات غير موجود وهذا ليس متجرًا جديدًا. يرجى إنشاء الجدول عن طريق الانتقال إلى WooCommerce > الإعدادات > متقدم > الميزات وتمكين المزامنة.

en: [Failed] There are orders pending sync. Please run `%s` to sync pending orders.
ar: [فشل] هناك طلبات في انتظار المزامنة. يرجى تشغيل "%s" لمزامنة الطلبات المعلَّقة.

en: [Failed] This is not a new shop, but --for-new-shop flag was passed.
ar: [فشل] هذا ليس متجرًا جديدًا، لكن تم تمرير علم المتجر الجديد.

en: [Order #%1$s] (%2$s)
ar: [الطلب رقم %1$s] (%2$s)

en: [Order #%s]
ar: [الطلب #%s]

en: [Performance] Removes session cookies for non-logged in customers when session data is empty, improving page caching performance. May cause compatibility issues with extensions that depend on the session cookie without using session data.
ar: [الأداء] يقوم بإزالة ملفات تعريف ارتباط الجلسة للعملاء الذين لم يسجلوا الدخول عندما تكون بيانات الجلسة فارغة، ما يؤدي إلى تحسين أداء ذاكرة التخزين المؤقت في الصفحة. قد يتسبب ذلك في حدوث مشكلات في التوافق مع الإضافات التي تعتمد على ملفات تعريف ارتباط الجلسة من دون استخدام بيانات الجلسة.

en: [Remove]
ar: [حذف]

en: [deleted]
ar: [محذوف]

en: [product description rendering halted]
ar: [تم إيقاف عرض وصف المنتج]

en: [{site_title}]: New order #{order_number}
ar: [{site_title}]: طلب جديد #{order_number}

en: [{site_title}]: Order #{order_number} has been cancelled
ar: [{site_title}]: تم إلغاء الطلب رقم {order_number}

en: [{site_title}]: Order #{order_number} has failed
ar: [{site_title}]: فشل الطلب رقم {order_number}

en: [{site_title}]: You've got a new order: #{order_number}
ar: [{site_title}]: لديك طلبًا جديدًا: رقم{order_number}

en: [{site_title}]: Your order #{order_number} has been cancelled
ar: [{site_title}]: طلبك رقم #{order_number} قد تم إلغاؤه

en: [{site_title}]: Your {report_name} Report download is ready
ar: [{site_title}]: أصبح تنزيل تقرير {report_name} الخاص بك جاهزًا

en: a group of regions that can be assigned different shipping methods and rates.
ar: مجموعة من المناطق التي يمكن تعيين طرق شحن ورسوم مختلفة لها.

en: account erasure request
ar: طلب محو الحساب

en: action canceled
ar: تم إلغاء الإجراء

en: action complete
ar: اكتمل الإجراء

en: action complete via %s
ar: اكتمل الإجراء من خلال %s

en: action created
ar: تم إنشاء الإجراء

en: action failed via %1$s: %2$s
ar: فشل الإجراء من خلال %1$s: %2$s

en: action failed: %s
ar: فشل الإجراء: %s

en: action ignored
ar: إجراء تمّ تجاهله

en: action ignored via %s
ar: تم تجاهل الإجراء من خلال %s

en: action marked as failed after %s seconds. Unknown error occurred. Check server, PHP and database error logs to diagnose cause.
ar: تم وضع علامة على الإجراء على أنه فاشل بعد %s من الثواني. حدث خطأ غير معروف. تحقَّق من الخادم وPHP وسجلات أخطاء قاعدة البيانات لتشخيص السبب.

en: action reset
ar: إعادة تعيين الإجراء

en: action started
ar: تم بدء الإجراء

en: action started via %s
ar: بدأ الإجراء من خلال %s

en: action_args should not be overwritten when calling wc_get_template.
ar: لا ينبغي استبدال action_args عند استدعاء wc_get_template.

en: added on %1$s at %2$s
ar: أضيفت بتاريخ %1$s في الساعة %2$s

en: advanced costs
ar: تكاليف متقدمة

en: and
ar: و

en: async
ar: غير متزامن

en: automated taxes
ar: الضرائب التلقائية

en: automated taxes and discounted shipping labels
ar: الأسعار المباشرة الحالية وملصقات بيانات الشحن المخفضة

en: automated taxes icon
ar: أيقونة الضرائب التلقائية

[ctx: back in stock form]
en: Email address to be notified when this product is back in stock
ar: هل تريد أن يتم إخطارك عندما يتوافر هذا المنتج في المخزون مجددًا؟

[ctx: back in stock form]
en: Enter your e-mail
ar: إدخال بريدك الإلكتروني

[ctx: back in stock form]
en: here
ar: هنا

[ctx: back in stock form]
en: log in
ar: تسجيل الدخول

en: billing address
ar: عنوان الفاتورة

[ctx: block description]
en: A block that allows your customers to log in and out of their accounts in your store.
ar: مكوّن يسمح للعملاء بتسجيل الدخول وتسجيل الخروج من حساباتهم في متجرك.

[ctx: block description]
en: A block that displays a taxonomy field, allowing searching, selection, and creation of new items
ar: مكوّن يعرض حقل الفئة، ما يسمح بالبحث عن عناصر جديدة وتحديدها وإنشائها

[ctx: block description]
en: A checkbox and an input to type a password to view a product.
ar: خانة اختيار وإدخال لكتابة كلمة المرور لعرض المنتج.

[ctx: block description]
en: A checkbox to manage the catalog visibility of the product.
ar: خانة اختيار لإدارة رؤية كتالوج المنتج.

[ctx: block description]
en: A field to select product tags.
ar: حقل لتحديد وسوم المنتجات.

[ctx: block description]
en: A group of headers and associated expandable content.
ar: مجموعة من الترويسات والمحتوى المرتبط بها القابل للتوسيع.

[ctx: block description]
en: A list item template that represents a child product within the Grouped Product Selector block.
ar: نموذج عنصر قائمة يمثِّل منتجًا فرعيًا داخل مكوِّن محدد المنتجات المجمعة.

[ctx: block description]
en: A notice field for use in the product editor.
ar: حقل إشعار للاستخدام في محرر المنتج.

[ctx: block description]
en: A placeholder block for email content.
ar: كتلة نائبة لمحتوى البريد الإلكتروني.

[ctx: block description]
en: A product price block with currency display.
ar: مكوِّن سعر المنتج مع عرض العملة.

[ctx: block description]
en: A reusable checkbox for the product editor.
ar: خانة اختيار قابلة لإعادة الاستخدام لمحرّر المنتج.

[ctx: block description]
en: A reusable number field for the product editor.
ar: حقل رقم قابل لإعادة الاستخدام لمحرّر المنتج.

[ctx: block description]
en: A select field for use in the product editor.
ar: حقل محدد للاستخدام في محرر المنتج.

[ctx: block description]
en: A single accordion that displays a header and expandable content.
ar: أكورديون واحد يعرض ترويسة ومحتوى قابلاً للتوسيع.

[ctx: block description]
en: A slider helps shopper choose a price range.
ar: يساعد شريط التمرير المتسوق على اختيار نطاق السعر.

[ctx: block description]
en: A template for attribute name and options that will be applied to all variable products with attributes.
ar: قالب لاسم السمة والخيارات التي سيتم تطبيقها على جميع المنتجات المتغيرة ذات السمات.

[ctx: block description]
en: A text field for use in the product editor.
ar: حقل نصي للاستخدام في محرر المنتج.

[ctx: block description]
en: A text-area field for use in the product editor.
ar: حقل منطقة النص للاستخدام في محرر المنتج.

[ctx: block description]
en: Accordion Panel
ar: لوحة الأكورديون

[ctx: block description]
en: Accordion header.
ar: ترويسة الأكورديون.

[ctx: block description]
en: Add a way of selecting a child product within the Grouped Product block. Depending on the type of product and its properties, this might be a button, a checkbox, or a link.
ar: الحث على مبادرة لمنتج فرعي داخل مكوِّن محدِّد المنتجات المجمعة. استنادًا إلى نوع المنتج وخصائصه، قد يكون هذا زرًا أو مربع اختيار أو رابطًا.

[ctx: block description]
en: Allow customers proceed to Checkout.
ar: التقدم لإتمام الطلب.

[ctx: block description]
en: Allow customers to add a note to their order.
ar: اسمح للعملاء بإضافة ملحوظة إلى طلبهم.

[ctx: block description]
en: Allow customers to breeze through with quick payment options.
ar: اسمح للعملاء بالمرور بسهولة من خلال خيارات الدفع السريعة.

[ctx: block description]
en: Allow customers to create an account after their purchase.
ar: اسمح للعملاء بإنشاء حساب بعد شرائهم.

[ctx: block description]
en: Allow customers to place their order.
ar: اسمح للعملاء بوضع طلبهم.

[ctx: block description]
en: Allows shoppers to clear active filters.
ar: يسمح للمتسوقين بمسح عوامل التصفية النشطة.

[ctx: block description]
en: Block containing current line items in Cart.
ar: مكوِّن يحتوي على عناصر البند الحالية الموجودة في عربة التسوق.

[ctx: block description]
en: Block that displays the 'Your cart' part of the Mini-Cart Title block.
ar: مكوِّن يعرض جزء "عربة التسوق الخاصة بك" في مكوِّن عنوان عربة التسوق الصغيرة.

[ctx: block description]
en: Block that displays the checkout button when the Mini-Cart has products.
ar: مكوّن يعرض زر السداد عند وجود منتجات في عربة التسوق الصغيرة.

[ctx: block description]
en: Block that displays the footer of the Mini-Cart block.
ar: مكوّن يعرض تذييل مكوِّن عربة التسوق الصغيرة.

[ctx: block description]
en: Block that displays the products table of the Mini-Cart block.
ar: مكوّن يعرض جدول منتجات مكوِّن عربة التسوق الصغيرة.

[ctx: block description]
en: Block that displays the shopping button when the Mini-Cart is empty.
ar: مكوِّن يعرض زر الشحن عندما تكون عربة التسوق الصغيرة فارغة.

[ctx: block description]
en: Block that displays the title of the Mini-Cart block.
ar: مكوِّن يعرض عنوان مكوّن عربة التسوق الصغيرة.

[ctx: block description]
en: Collect your customer's billing address.
ar: اجمع عنوان فوترة عميلك.

[ctx: block description]
en: Collect your customer's contact information.
ar: اجمع معلومات جهة اتصال عميلك.

[ctx: block description]
en: Collect your customer's shipping address.
ar: اجمع عنوان شحن عميلك.

[ctx: block description]
en: Column containing cart items.
ar: عمود يحتوي على عناصر عربة التسوق.

[ctx: block description]
en: Column containing checkout address fields.
ar: عمود يحتوي على حقول عنوان إجراءات السداد.

[ctx: block description]
en: Column containing the cart totals.
ar: عمود يحتوي على إجماليات عربة التسوق.

[ctx: block description]
en: Column containing the checkout totals.
ar: عمود يحتوي على إجماليات إجراءات السداد.

[ctx: block description]
en: Container to only conditionally render inner blocks.
ar: حاوية لعرض المكوّنات الداخلية بشروط فقط.

[ctx: block description]
en: Container with collapsible inner blocks.
ar: حاوية تتضمن مكوّنات داخلية قابلة للطي.

[ctx: block description]
en: Contains blocks that are displayed when the cart contains products.
ar: يحتوي على مكوِّنات تظهر عندما تحتوي عربة التسوق على منتجات.

[ctx: block description]
en: Contains blocks that are displayed when the cart is empty.
ar: يحتوي على مكوِّنات تظهر عندما تكون عربة التسوق فارغة.

[ctx: block description]
en: Contains blocks that display the content of the Mini-Cart.
ar: يتضمن مكوِّنات تعرض محتوى عربة التسوق الصغيرة.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to display product reviews, like the title, author, date, rating and more.
ar: يحتوي على عناصر المكوِّن المستخدمة لعرض مراجعات المنتج، مثل: العنوان والمؤلف والتاريخ والتقييم والمزيد.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render a product.
ar: يحتوي على عناصر المكوّنات المستخدمة لعرض منتج ما.

[ctx: block description]
en: Contains the products table and other custom blocks of filled mini-cart.
ar: يحتوي على جدول المنتجات وغيرها من المنتجات المخصصة لعربة التسوق الصغيرة الممتلئة.

[ctx: block description]
en: Display a "thank you" message, or a sentence regarding the current order status.
ar: اعرض رسالة "شكر"، أو جملة تتعلق بحالة الطلب الحالية.

[ctx: block description]
en: Display a Mini-Cart widget.
ar: عرض المربع الجانبي لعربة التسوق الصغيرة.

[ctx: block description]
en: Display a button for shoppers to quickly view their cart.
ar: اعرض زرًا لكي يرى المتسوقون عربة التسوق الخاصة بهم بسرعة.

[ctx: block description]
en: Display a button that lets customers add a product to their cart. Use the added options to optimize for different product types.
ar: اعرض زرًا حتى يتمكن العميل من إضافة منتج إلى عربة التسوق لديه. أستخدم الخيارات المضافة لتحسينها لأنواع المنتجات المختلفة.

[ctx: block description]
en: Display a call to action button which either adds the product to the cart, or links to the product page.
ar: اعرض زر "دعوة إلى اتخاذ إجراء" الذي يضيف المنتج إلى عربة التسوق أو يرتبط بصفحة المنتج.

[ctx: block description]
en: Display a checkout form so your customers can submit orders.
ar: اعرض نموذج السداد حتى يتمكن عملاؤك من إرسال الطلبات.

[ctx: block description]
en: Display a collection of products from your store.
ar: اعرض تشكيلة من المنتجات من متجرك.

[ctx: block description]
en: Display a grid of products currently on sale.
ar: اعرض مجموعة المنتجات التي تسري عليها خصومات حاليًا.

[ctx: block description]
en: Display a grid of products from your selected categories.
ar: عرض شبكة المنتجات من تصنيفاتك المُحدَّدة.

[ctx: block description]
en: Display a grid of products with selected attributes.
ar: اعرض شبكة منتجات تتميَّز بسمات مُحدَّدة.

[ctx: block description]
en: Display a grid of products with selected tags.
ar: اعرض شبكة منتجات تتميَّز بوسوم مُحدَّدة.

[ctx: block description]
en: Display a grid of your all-time best selling products.
ar: عرض شبكة من المنتجات الأفضل مبيعًا على الإطلاق.

[ctx: block description]
en: Display a grid of your newest products.
ar: عرض شبكة من منتجاتك الأحدث.

[ctx: block description]
en: Display a grid of your top rated products.
ar: عرض شبكة من منتجاتك الأعلى تقييمًا.

[ctx: block description]
en: Display a group of products that can be added to the cart.
ar: اعرض مجموعة من المنتجات التي يمكن إضافتها إلى عربة التسوق.

[ctx: block description]
en: Display a link to the cart.
ar: اعرض رابطًا إلى عربة التسوق.

[ctx: block description]
en: Display a list of filter options.
ar: اعرض قائمة خيارات التصفية.

[ctx: block description]
en: Display a product's description, attributes, and reviews
ar: عرض وصف المنتج وسماته ومراجعاته

[ctx: block description]
en: Display a product's images.
ar: اعرض صور المنتج.

[ctx: block description]
en: Display a product's reviews
ar: عرض مراجعات المنتج

[ctx: block description]
en: Display a product's reviews form.
ar: اعرض نموذج مراجعات المنتج.

[ctx: block description]
en: Display a product’s SKU, categories, tags, and more.
ar: اعرض وحدة SKU للمنتج وتصنيفاته ووسومه والمزيد.

[ctx: block description]
en: Display a selection of hand-picked products in a grid.
ar: عرض مجموعة من المنتجات المختارة بعناية في نمط شبكي.

[ctx: block description]
en: Display a short description about a product.
ar: اعرض وصفًا قصيرًا حول منتج ما.

[ctx: block description]
en: Display a single product of your choice with full control over its presentation.
ar: اعرض مُنتجًا واحدًا من اختيارك مع إمكانية التحكم الكامل في طريقة عرضه.

[ctx: block description]
en: Display accepted payment methods.
ar: اعرض طرق الدفع المقبولة.

[ctx: block description]
en: Display additional checkout fields from the 'contact' and 'order' locations.
ar: اعرض حقول السداد الإضافية من موقعَي "الاتصال" و"الطلب".

[ctx: block description]
en: Display an input field customers can use to select the number of products to add to their cart.
ar: اعرض حقل الإدخال لتحديد عدد المنتجات المطلوب إضافته إلى عربة التسوق.

[ctx: block description]
en: Display any product variations available to select from and add to cart.
ar: اعرض أي تباينات منتجات متاحة للاختيار من عربة التسوق وإضافتها إليها.

[ctx: block description]
en: Display filter options as chips.
ar: اعرض خيارات التصفية كرقائق.

[ctx: block description]
en: Display icons for available payment methods.
ar: عرض الأيقونات الخاصة بوسائل الدفع المتاحة.

[ctx: block description]
en: Display links to purchased downloads.
ar: اعرض روابط عمليات تنزيل العناصر التي تم شراؤها.

[ctx: block description]
en: Display next and previous buttons.
ar: اعرض أزرار التالي والسابق.

[ctx: block description]
en: Display product weight, dimensions, and attributes.
ar: اعرض وزن المنتج والأبعاد والسمات.

[ctx: block description]
en: Display products from your store in a grid layout.
ar: اعرض منتجات من متجرك في تخطيط شبكي.

[ctx: block description]
en: Display related products.
ar: عرض المنتجات ذات الصلة.

[ctx: block description]
en: Display removable active filters as chips.
ar: اعرض عوامل التصفية النشطة القابلة للإزالة في صورة رقائق.

[ctx: block description]
en: Display reviews for your products.
ar: اعرض مراجعات لمنتجاتك.

[ctx: block description]
en: Display shipping options and rates for your store.
ar: اعرض خيارات الشحن والأسعار الخاصة بمتجرك.

[ctx: block description]
en: Display shopper-facing notifications generated by WooCommerce or extensions.
ar: اعرض التنبيهات المواجهة للمتسوقين التي أنشأها WooCommerce أو الامتدادات.

[ctx: block description]
en: Display the Large Image of a product.
ar: اعرض الصورة الكبيرة للمنتج.

[ctx: block description]
en: Display the Thumbnails of a product.
ar: اعرض الصور المصغّرة للمنتج.

[ctx: block description]
en: Display the attribute options associated with a variable product.
ar: اعرض خيارات السمة المرتبطة بمنتج متغير.

[ctx: block description]
en: Display the average rating of a product
ar: عرض متوسط تقييمات المنتج

[ctx: block description]
en: Display the average rating of a product with stars
ar: عرض متوسط تقييم أحد المنتجات باستخدام النجوم.

[ctx: block description]
en: Display the average rating of a product.
ar: عرض متوسط تقيمات منتج.

[ctx: block description]
en: Display the currently active filters.
ar: اعرض عوامل التصفية النشطة حاليًا.

[ctx: block description]
en: Display the downloadable products section.
ar: اعرض قسم المنتجات القابلة للتنزيل.

[ctx: block description]
en: Display the items purchased and order totals.
ar: اعرض العناصر التي تم شراؤها وإجماليات الطلبات.

[ctx: block description]
en: Display the list of additional field values from the current order.
ar: اعرض قائمة قيم الحقول الإضافية من الطلب الحالي.

[ctx: block description]
en: Display the main product image.
ar: اعرض صورة المنتج الأساسي.

[ctx: block description]
en: Display the number of products on the archive page or search result page.
ar: اعرض عدد المنتجات الموجودة على صفحة الأرشفة أو صفحة نتائج البحث.

[ctx: block description]
en: Display the order confirmation billing address.
ar: اعرض عنوان فوترة تأكيد الطلب.

[ctx: block description]
en: Display the order confirmation billing section.
ar: اعرض قسم فوترة تأكيد الطلب.

[ctx: block description]
en: Display the order confirmation shipping address.
ar: اعرض عنوان شحن تأكيد الطلب.

[ctx: block description]
en: Display the order confirmation shipping section.
ar: اعرض قسم شحن تأكيد الطلب.

[ctx: block description]
en: Display the order details section.
ar: اعرض قسم تفاصيل الطلبات.

[ctx: block description]
en: Display the order summary on the order confirmation page.
ar: اعرض ملخص الطلب على صفحة تأكيد الطلب.

[ctx: block description]
en: Display the price of a product.
ar: عرض سعر منتج.

[ctx: block description]
en: Display the product title as a label or paragraph.
ar: عرض عنوان المنتج كتسمية أو فقرة.

[ctx: block description]
en: Display the review count of a product
ar: اعرض عدد المراجعات للمنتج.

[ctx: block description]
en: Display the title of a product.
ar: اعرض عنوان المنتج.

[ctx: block description]
en: Displays WooCommerce page content.
ar: لعرض محتوى صفحة WooCommerce.

[ctx: block description]
en: Displays a list of page numbers for product reviews pagination.
ar: يعرض قائمة أرقام الصفحات لترقيم الصفحات في مراجعات المنتجات

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of product reviews, when applicable.
ar: يعرض قائمة تنقل ذات صفحات مرقمة لمجموعة مراجعات المنتجات التالية/ السابقة، عند الضرورة.

[ctx: block description]
en: Displays a title with the number of reviews.
ar: يعرض عنوانًا يتضمن عدد المراجعات.

[ctx: block description]
en: Displays additional information provided by third-party extensions for the current order.
ar: لعرض المعلومات الإضافية المقدَّمة من الامتدادات التابعة للطرف الثالث للطلب الحالي.

[ctx: block description]
en: Displays an on-sale badge if the product is on-sale.
ar: يعرض شارة معروض للبيع إذا كان المنتج معروضًا للبيع.

[ctx: block description]
en: Displays the SKU of a product.
ar: يعرض وحدة SKU لمنتج ما.

[ctx: block description]
en: Displays the contents of a product review.
ar: يعرض محتويات مراجعة المنتج.

[ctx: block description]
en: Displays the current category description.
ar: يعرض الوصف الحالي للتصنيف.

[ctx: block description]
en: Displays the current category title and lets permitted users edit it.
ar: يعرض العنوان الحالي للتصنيف ويسمح للمستخدمين المصرح لهم بتحريره.

[ctx: block description]
en: Displays the date on which the review was posted.
ar: يعرض تاريخ نشر المراجعة.

[ctx: block description]
en: Displays the description of the product.
ar: يعرض وصفًا للمنتج.

[ctx: block description]
en: Displays the description of the selected variation.
ar: يعرض وصفًا للمنتج أو مجموعة المنتجات.

[ctx: block description]
en: Displays the name of the author of the review.
ar: يعرض اسم مؤلف المراجعة.

[ctx: block description]
en: Displays the next product review's page link.
ar: يعرض رابط صفحة مراجعة المنتج التالية.

[ctx: block description]
en: Displays the previous product review's page link.
ar: يعرض رابط صفحة مراجعة المنتجات السابقة.

[ctx: block description]
en: Displays the rating of a product review.
ar: يعرض تقييم مراجعة المنتج.

[ctx: block description]
en: Enable customers to change the sorting order of the products.
ar: قم بتمكين العملاء لتغيير فرز طلب الحصول على المنتجات.

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product collection by rating.
ar: قم بتمكين العملاء لتصفية مجموعة المنتجات حسب التصنيف.

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product collection by selecting one or more taxonomy terms, such as categories, brands, or tags.
ar: مكّن العملاء من تصفية مجموعة المنتجات عن طريق تحديد مصطلح تّصنيف واحد أو أكثر، مثل الفئات أو العلامات التجارية أو العلامات.

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product grid by choosing a price range.
ar: مكِّن العملاء من تصفية شبكة المنتجات عن طريق اختيار نطاق السعر.

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product grid by rating.
ar: قم بتمكين العملاء لتصفية شبكة المنتجات حسب التصنيف.

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product grid by selecting one or more attributes, such as color.
ar: مكِّن العملاء من تصفية شبكة المنتجات عن طريق تحديد سمة واحدة أو أكثر، كاللون مثلاً.

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product grid by stock status.
ar: مكِّن العملاء من تصفية شبكة المنتجات حسب حالة المخزون.

[ctx: block description]
en: Enable customers to keep track of their location within the store and navigate back to parent pages.
ar: قم بتمكين العملاء لتعقّب موقعهم داخل المتجر وتنقل مرة أخرى إلى الصفحات الأصل.

[ctx: block description]
en: Ensure that customers agree to your Terms & Conditions and Privacy Policy.
ar: تأكد من موافقة العملاء على الشروط والأحكام وسياسة الخصوصية.

[ctx: block description]
en: Format the name of an attribute associated with a variable product.
ar: تنسيق اسم سمة مرتبطة بمنتج متغير.

[ctx: block description]
en: Highlight a product or variation.
ar: سلِّط الضوء على منتج أو تباين.

[ctx: block description]
en: Let shoppers filter products by choosing a price range.
ar: اسمح للمتسوقين بتصفية المنتجات عن طريق اختيار نطاق السعر.

[ctx: block description]
en: Let shoppers filter products by choosing stock status.
ar: تأكد من تكوين تدفقات عربة التسوق والسداد بشكل صحيح للمتسوقين لديك.

[ctx: block description]
en: Let shoppers filter products displayed on the page.
ar: اسمح للمتسوقين بتصفية المنتجات المعروضة على الصفحة.

[ctx: block description]
en: Let shoppers know when products are out of stock or on backorder. This block is hidden when products are in stock.
ar: اسمح للمتسوقين بمعرفة متى تكون المنتجات غير متوفرة في المخزون أو في الطلبات المحجوزة. يتم إخفاء هذا المكوِّن عندما تكون المنتجات في المخزون.

[ctx: block description]
en: Notice description
ar: وصف الإشعار

[ctx: block description]
en: Payment options for your store.
ar: خيارات الشحن الخاصة بمخزنك.

[ctx: block description]
en: Render additional fields in the 'Additional information' location.
ar: اعرض الحقول الإضافية في موقع "المعلومات الإضافية".

[ctx: block description]
en: Renders classic WooCommerce shortcodes.
ar: يعرض الأكواد القصيرة التقليدية لـ WooCommerce.

[ctx: block description]
en: Select between shipping or local pickup.
ar: اختر من بين الشحن أو التحصيل المحلي.

[ctx: block description]
en: Show a list of all product reviews.
ar: اعرض قائمة بجميع مراجعات المنتج.

[ctx: block description]
en: Show all product categories as a list or dropdown.
ar: عرض كل تصنيفات المنتج على شكل قائمة أو قائمة منسدلة.

[ctx: block description]
en: Show customers a summary of their order.
ar: اعرض للعملاء ملخصًا لطلبهم.

[ctx: block description]
en: Show product reviews from specific categories.
ar: اعرض مراجعات المنتج من تصنيفات محدَّدة.

[ctx: block description]
en: Showcase your products relevant images and media.
ar: اعرض منتجاتك ذات الصلة بالصور والوسائط.

[ctx: block description]
en: Shows cart items.
ar: يعرض عناصر عربة التسوق.

[ctx: block description]
en: Shows local pickup locations.
ar: يعرض مواقع التحصيل المحلي.

[ctx: block description]
en: Shows the Cross-Sells block.
ar: تعرض مكوّن المنتجات التسويقية.

[ctx: block description]
en: Shows the Cross-Sells products.
ar: يعرض المنتجات التسويقية.

[ctx: block description]
en: Shows the apply coupon form.
ar: يعرض تطبيق نموذج القسيمة.

[ctx: block description]
en: Shows the cart discount row.
ar: يعرض صف خصم عربة التسوق.

[ctx: block description]
en: Shows the cart fee row.
ar: يعرض صف رسوم عربة التسوق.

[ctx: block description]
en: Shows the cart shipping row.
ar: يعرض صف شحن عربة التسوق.

[ctx: block description]
en: Shows the cart subtotal row.
ar: يعرض صف الإجمالي الفرعي لعربة التسوق.

[ctx: block description]
en: Shows the cart taxes row.
ar: يعرض صف ضرائب عربة التسوق.

[ctx: block description]
en: Shows the heading row.
ar: يعرض صف العنوان.

[ctx: block description]
en: Shows the subtotal, fees, discounts, shipping and taxes.
ar: يعرض الإجمالي الفرعي والرسوم والخصومات والشحن والضرائب.

[ctx: block description]
en: Stock management minimum quantity.
ar: الحد الأدنى للكمية في إدارة المخزون.

[ctx: block description]
en: The contents of this block will display when there are no products found.
ar: ستظهر محتويات هذا المكوّن عند عدم العثور على منتجات.

[ctx: block description]
en: The linked product list.
ar: قائمة المنتجات المرتبطة.

[ctx: block description]
en: The product attributes.
ar: سمات المنتج.

[ctx: block description]
en: The product available quantity.
ar: الكمية المتوفرة من المنتج .

[ctx: block description]
en: The product custom fields toggle.
ar: تبديل الحقول المخصصة للمنتجات.

[ctx: block description]
en: The product custom fields.
ar: حقول مخصصة للمنتجات.

[ctx: block description]
en: The product description.
ar: وصف المنتج.

[ctx: block description]
en: The product details section description.
ar: وصف قسم تفاصيل المنتجات.

[ctx: block description]
en: The product downloads.
ar: عمليات تنزيل المنتج.

[ctx: block description]
en: The product images.
ar: صور المنتج.

[ctx: block description]
en: The product list.
ar: قائمة المنتجات.

[ctx: block description]
en: The product name.
ar: اسم المنتج.

[ctx: block description]
en: The product radio.
ar: زر اختيار المنتج.

[ctx: block description]
en: The product schedule sale fields.
ar: حقول تخفيض جدولة المنتج.

[ctx: block description]
en: The product section description.
ar: وصف قسم المنتجات.

[ctx: block description]
en: The product section.
ar: قسم المنتجات.

[ctx: block description]
en: The product shipping class field.
ar: حقل فئة شحن المنتج.

[ctx: block description]
en: The product shipping dimensions fields.
ar: حقول أبعاد شحن المنتج.

[ctx: block description]
en: The product sku.
ar: وحدة sku للمنتج.

[ctx: block description]
en: The product subsection description.
ar: وصف القسم الفرعي للمنتجات.

[ctx: block description]
en: The product subsection.
ar: القسم الفرعي للمنتجات

[ctx: block description]
en: The product summary.
ar: ملخص المنتج.

[ctx: block description]
en: The product tab.
ar: علامة تبويب المنتج.

[ctx: block description]
en: The product toggle.
ar: تبديل المنتج.

[ctx: block description]
en: The product variations items.
ar: عناصر أشكال المنتج.

[ctx: block description]
en: The product variations options.
ar: خيارات أشكال المنتج.

[ctx: block description]
en: Use blocks to create an "Add to cart" area that's customized for different product types, such as variable and grouped.
ar: أستخدم المكونات لإنشاء منطقة "إضافة إلى عربة التسوق" المخصصة لأنواع المنتجات المختلفة، مثل المتغير والمجمع.

[ctx: block description]
en: Visually highlight a product category and encourage prompt action.
ar: ميِّز تصنيف المنتج مرئيًّا وشجِّع على اتخاذ الإجراءات الفورية.

[ctx: block keyword]
en: Handpicked Products
ar: منتجات مختارة بعناية

[ctx: block keyword]
en: My Account
ar: حسابي

[ctx: block keyword]
en: Product Collection
ar: تشكيلة المنتجات

[ctx: block keyword]
en: Products (Beta)
ar: المنتجات (إصدار تجريبي)

[ctx: block keyword]
en: WooCommerce
ar: ووكومرس

[ctx: block keyword]
en: additional information
ar: معلومات إضافية

[ctx: block keyword]
en: all products
ar: جميع المنتجات

[ctx: block keyword]
en: attributes
ar: السمات

[ctx: block keyword]
en: by attribute
ar: حسب السمة

[ctx: block keyword]
en: by category
ar: حسب التصنيف

[ctx: block keyword]
en: by tag
ar: حسب الوسم

[ctx: block keyword]
en: catalog
ar: كتالوج

[ctx: block keyword]
en: checkbox
ar: خانة اختيار

[ctx: block keyword]
en: class
ar: الفئة

[ctx: block keyword]
en: clear filters
ar: مسح عوامل التصفية

[ctx: block keyword]
en: custom
ar: مخصصة

[ctx: block keyword]
en: description
ar: الوصف

[ctx: block keyword]
en: dimensions
ar: الأبعاد

[ctx: block keyword]
en: downloads
ar: عمليات التنزيل

[ctx: block keyword]
en: email
ar: البريد الإلكتروني

[ctx: block keyword]
en: excerpt
ar: المقتطف

[ctx: block keyword]
en: fields
ar: حقول

[ctx: block keyword]
en: gallery
ar: معرض

[ctx: block keyword]
en: group
ar: المجموعة

[ctx: block keyword]
en: image
ar: صورة

[ctx: block keyword]
en: images
ar: الصور

[ctx: block keyword]
en: input
ar: إدخال

[ctx: block keyword]
en: inventory
ar: المخزون

[ctx: block keyword]
en: linked
ar: مرتبط

[ctx: block keyword]
en: list
ar: القائمة

[ctx: block keyword]
en: minimum
ar: الحد الأدنى

[ctx: block keyword]
en: name
ar: الاسم

[ctx: block keyword]
en: notice
ar: إشعار

[ctx: block keyword]
en: number
ar: الرقم

[ctx: block keyword]
en: password
ar: كلمة المرور

[ctx: block keyword]
en: payment methods
ar: طرق الدفع

[ctx: block keyword]
en: payments
ar: المدفوعات

[ctx: block keyword]
en: price
ar: السعر

[ctx: block keyword]
en: products
ar: المنتجات

[ctx: block keyword]
en: quantity
ar: الكمية

[ctx: block keyword]
en: radio
ar: زر اختيار

[ctx: block keyword]
en: rich-text
ar: نص منسق

[ctx: block keyword]
en: sale
ar: تخفيض

[ctx: block keyword]
en: schedule
ar: جدولة

[ctx: block keyword]
en: section
ar: قسم

[ctx: block keyword]
en: select
ar: تحديد

[ctx: block keyword]
en: shipping
ar: الشحن

[ctx: block keyword]
en: single product
ar: منتجًا واحدًا

[ctx: block keyword]
en: sku
ar: وحدة sku

[ctx: block keyword]
en: subsection
ar: قسم فرعي

[ctx: block keyword]
en: summary
ar: ملخّص (موجز)

[ctx: block keyword]
en: tab
ar: علامة تبويب

[ctx: block keyword]
en: tag
ar: وسم

[ctx: block keyword]
en: taxonomy
ar: الفئة

[ctx: block keyword]
en: text
ar: نص

[ctx: block keyword]
en: textarea
ar: منطقة النص

[ctx: block keyword]
en: title
ar: العنوان

[ctx: block keyword]
en: variations
ar: أشكال

[ctx: block keyword]
en: weight
ar: الوزن

[ctx: block style label]
en: Fill
ar: ملء

[ctx: block style label]
en: Outline
ar: مُحدد

[ctx: block title]
en: Accepted Payment Methods
ar: طرق الدفع المقبولة

[ctx: block title]
en: Accordion
ar: أكورديون

[ctx: block title]
en: Accordion Group
ar: مجموعة الأكورديون

[ctx: block title]
en: Accordion Header
ar: ترويسة الأكورديون

[ctx: block title]
en: Accordion Panel
ar: لوحة الأكورديون

[ctx: block title]
en: Account Creation
ar: إنشاء حساب

[ctx: block title]
en: Actions
ar: إجراءات

[ctx: block title]
en: Active Filters
ar: عوامل التصفية النشطة

[ctx: block title]
en: Active Filters Controls
ar: ضوابط عوامل التصفية النشطة

[ctx: block title]
en: Add to Cart + Options (Beta)
ar: إضافة إلى عربة التسوق + الخيارات (إصدار تجريبي)

[ctx: block title]
en: Add to Cart Button
ar: إضافة إلى زر "عربة التسوق"

[ctx: block title]
en: Add to Cart with Options
ar: إضافة إلى عربة التسوق مع الخيارات

[ctx: block title]
en: Additional Field List
ar: قائمة الحقول الإضافية

[ctx: block title]
en: Additional Fields
ar: الحقول الإضافية

[ctx: block title]
en: Additional Information
ar: معلومات إضافية

[ctx: block title]
en: Additional information
ar: معلومات إضافية

[ctx: block title]
en: All Products
ar: جميع المنتجات

[ctx: block title]
en: All Reviews
ar: جميع المراجعات

[ctx: block title]
en: Best Selling Products
ar: المنتجات الأكثر مبيعًا

[ctx: block title]
en: Billing Address
ar: عنوان الفوترة

[ctx: block title]
en: Billing Address Section
ar: قسم عنوان الفوترة

[ctx: block title]
en: Cart Cross-Sells
ar: المنتجات التسويقية في عربة التسوق

[ctx: block title]
en: Cart Cross-Sells Products
ar: المنتجات التسويقية في عربة التسوق

[ctx: block title]
en: Cart Items
ar: عناصر عربة التسوق

[ctx: block title]
en: Cart Line Items
ar: عناصر البند في عربة التسوق

[ctx: block title]
en: Cart Link
ar: رابط عربة التسوق

[ctx: block title]
en: Cart Totals
ar: إجماليات عربة التسوق

[ctx: block title]
en: Catalog Sorting
ar: فرز الكتالوج

[ctx: block title]
en: Checkout
ar: إتمام الطلب

[ctx: block title]
en: Checkout Fields
ar: حقول إجراءات السداد

[ctx: block title]
en: Checkout Totals
ar: إجماليات إجراءات السداد

[ctx: block title]
en: Chips
ar: رقائق

[ctx: block title]
en: Classic Shortcode
ar: الكود القصير التقليدي

[ctx: block title]
en: Clear filters
ar: مسح عوامل التصفية

[ctx: block title]
en: Collapsible
ar: قابلة للطي

[ctx: block title]
en: Coming Soon
ar: يتوفر قريبًا

[ctx: block title]
en: Conditional
ar: مشروط

[ctx: block title]
en: Contact Information
ar: معلومات الاتصال

[ctx: block title]
en: Coupon Form
ar: نموذج القسيمة

[ctx: block title]
en: Customer account
ar: حساب العميل

[ctx: block title]
en: Delivery
ar: التسليم

[ctx: block title]
en: Discount
ar: خصم

[ctx: block title]
en: Downloads Section
ar: قسم عمليات التنزيل

[ctx: block title]
en: Email Content
ar: محتوى البريد الإلكتروني

[ctx: block title]
en: Empty Cart
ar: سلة تسوّق فارغة

[ctx: block title]
en: Express Checkout
ar: السداد السريع

[ctx: block title]
en: Featured Category
ar: تصنيف مميَّز

[ctx: block title]
en: Featured Product
ar: منتج مميز

[ctx: block title]
en: Fees
ar: الرسوم

[ctx: block title]
en: Filled Cart
ar: عربة تسوق ممتلئة

[ctx: block title]
en: Filter Block
ar: مكوّن التصفية

[ctx: block title]
en: Filter by Attribute Controls
ar: التصفية حسب عناصر التحكم في السمات

[ctx: block title]
en: Filter by Price Controls
ar: التصفية حسب عناصر التحكم في الأسعار

[ctx: block title]
en: Filter by Rating Controls
ar: التصفية حسب عناصر التحكم في التصنيف

[ctx: block title]
en: Filter by Stock Controls
ar: التصفية حسب عناصر التحكم في المخزون

[ctx: block title]
en: Grouped Product: Item Label (Beta)
ar: المنتج المجمع: تسمية العنصر (إصدار تجريبي)

[ctx: block title]
en: Grouped Product: Item Selector (Beta)
ar: المنتج المجمع: محدد العناصر (إصدار تجريبي)

[ctx: block title]
en: Grouped Product: Template (Beta)
ar: المنتج المجمع: القالب (إصدار تجريبي)

[ctx: block title]
en: Hand-picked Products
ar: المنتجات المختارة بعناية

[ctx: block title]
en: Heading
ar: عنوان

[ctx: block title]
en: Large Image
ar: صورة كبيرة

[ctx: block title]
en: Linked product list
ar: قائمة المنتجات المرتبطة

[ctx: block title]
en: List
ar: القائمة

[ctx: block title]
en: Mini-Cart
ar: عربة التسوق الصغيرة

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Contents
ar: محتويات عربة التسوق الصغيرة

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Footer
ar: التذييل في عربة التسوق الصغيرة

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Shopping Button
ar: زر التسوق في عربة التسوق الصغيرة

[ctx: block title]
en: Newest Products
ar: المنتجات الأحدث

[ctx: block title]
en: Next/Previous Buttons
ar: الأزرار التالية/السابقة

[ctx: block title]
en: No results
ar: لا توجد نتائج

[ctx: block title]
en: Notice
ar: إشعار

[ctx: block title]
en: On Sale Products
ar: المنتجات التي تسري عليها خصومات

[ctx: block title]
en: On-Sale Badge
ar: شارة معروض للبيع

[ctx: block title]
en: Order Downloads
ar: عمليات تنزيل الطلبات

[ctx: block title]
en: Order Note
ar: ملحوظة الطلب

[ctx: block title]
en: Order Status
ar: حالة الطلب

[ctx: block title]
en: Order Summary
ar: ملخص الطلبات

[ctx: block title]
en: Order Totals
ar: إجماليات الطلبات

[ctx: block title]
en: Order Totals Section
ar: قسم إجماليات الطلبات

[ctx: block title]
en: Payment Method Icons
ar: أيقونات طرق الدفع

[ctx: block title]
en: Payment Options
ar: خيارات الدفع

[ctx: block title]
en: Pickup Method
ar: طريقة التحصيل

[ctx: block title]
en: Price Filter
ar: فلتر الأسعار

[ctx: block title]
en: Price Slider
ar: شريط تمرير السعر

[ctx: block title]
en: Proceed to Checkout
ar: المتابعة للوصول إلى السداد

[ctx: block title]
en: Product
ar: المنتج

[ctx: block title]
en: Product Average Rating (Beta)
ar: متوسط تقييم المنتج (إصدار تجريبي)

[ctx: block title]
en: Product Categories List
ar: قائمة تصنيفات المنتج

[ctx: block title]
en: Product Category Description
ar: وصف تصنيف المنتج

[ctx: block title]
en: Product Category Title
ar: عنوان تصنيف المنتج

[ctx: block title]
en: Product Collection
ar: تشكيلة المنتجات

[ctx: block title]
en: Product Description
ar: وصف المنتج

[ctx: block title]
en: Product Details
ar: تفاصيل المنتج

[ctx: block title]
en: Product Filters
ar: عوامل تصفية المنتجات

[ctx: block title]
en: Product Gallery (Beta)
ar: معرض المنتجات (إصدار تجريبي)

[ctx: block title]
en: Product Image
ar: صورة المنتج

[ctx: block title]
en: Product Image Gallery
ar: معرض صور المنتج

[ctx: block title]
en: Product Meta
ar: بيانات تعريف المنتج

[ctx: block title]
en: Product Price
ar: سعر المنتج

[ctx: block title]
en: Product Quantity (Beta)
ar: كمية المنتج

[ctx: block title]
en: Product Rating
ar: تقييم المنتج

[ctx: block title]
en: Product Rating Counter
ar: عداد تقييمات المنتج

[ctx: block title]
en: Product Rating Stars
ar: نجوم تقييم المنتجات

[ctx: block title]
en: Product Results Count
ar: عدد نتائج المنتجات

[ctx: block title]
en: Product Reviews
ar: مراجعات المنتجات

[ctx: block title]
en: Product SKU
ar: وحدة SKU للمنتج

[ctx: block title]
en: Product Specifications
ar: مواصفات المنتج

[ctx: block title]
en: Product Stock Indicator
ar: مؤشر مخزون المنتج

[ctx: block title]
en: Product Summary
ar: ملخص المنتج

[ctx: block title]
en: Product Tag
ar: وسم المنتج

[ctx: block title]
en: Product Template
ar: قالب المنتج

[ctx: block title]
en: Product Title
ar: عنوان المنتج

[ctx: block title]
en: Product attributes
ar: سمات المنتج

[ctx: block title]
en: Product catalog visibility
ar: رؤية كتالوج المنتج

[ctx: block title]
en: Product checkbox control
ar: عنصر التحكم في خانة اختيار المنتج

[ctx: block title]
en: Product custom fields control
ar: التحكم في الحقول المخصصة للمنتجات

[ctx: block title]
en: Product custom fields toggle control
ar: التحكم في تبديل الحقول المخصصة للمنتجات

[ctx: block title]
en: Product description
ar: وصف المنتج

[ctx: block title]
en: Product details section description
ar: وصف قسم تفاصيل المنتجات

[ctx: block title]
en: Product downloads
ar: عمليات تنزيل المنتج

[ctx: block title]
en: Product images
ar: صور المنتج

[ctx: block title]
en: Product inventory quantity available
ar: كمية المخزون المتوافرة من المنتج

[ctx: block title]
en: Product list
ar: قائمة المنتجات

[ctx: block title]
en: Product name
ar: اسم المنتج

[ctx: block title]
en: Product notice field
ar: حقل إشعار المنتج

[ctx: block title]
en: Product number control
ar: التحكم في رقم المنتج

[ctx: block title]
en: Product password
ar: كلمة مرور المنتج

[ctx: block title]
en: Product pricing
ar: تسعير المنتجات

[ctx: block title]
en: Product radio control
ar: عنصر التحكم في زر اختيار المنتج

[ctx: block title]
en: Product regular price
ar: السعر العادي للمنتج

[ctx: block title]
en: Product sale price
ar: سعر التخفيض للمنتج

[ctx: block title]
en: Product schedule sale fields
ar: حقول تخفيض جدولة المنتج

[ctx: block title]
en: Product section
ar: قسم المنتجات

[ctx: block title]
en: Product section description
ar: وصف قسم المنتجات

[ctx: block title]
en: Product select field
ar: حقل محدد للمنتج

[ctx: block title]
en: Product shipping class field
ar: حقل فئة شحن المنتج

[ctx: block title]
en: Product shipping dimensions fields
ar: حقول أبعاد شحن المنتج

[ctx: block title]
en: Product subsection
ar: القسم الفرعي للمنتجات

[ctx: block title]
en: Product subsection description
ar: وصف القسم الفرعي للمنتجات

[ctx: block title]
en: Product summary
ar: ملخص المنتج

[ctx: block title]
en: Product tab
ar: علامة تبويب المنتج

[ctx: block title]
en: Product text control
ar: عنصر التحكم في نص المنتج

[ctx: block title]
en: Product text field
ar: حقل نصي للمنتج

[ctx: block title]
en: Product textarea block
ar: مكوّن منطقة النص للمنتج

[ctx: block title]
en: Product toggle control
ar: عنصر التحكم في تبديل المنتج

[ctx: block title]
en: Product variations items
ar: عناصر أشكال المنتج

[ctx: block title]
en: Product variations options
ar: خيارات أشكال المنتج

[ctx: block title]
en: Products by Attribute
ar: المنتجات حسب السمة

[ctx: block title]
en: Products by Category
ar: المنتجات حسب التصنيف

[ctx: block title]
en: Products by Tag
ar: المنتجات حسب الوسم

[ctx: block title]
en: Rating Filter
ar: إعادة تعيين عامل تصفية التصنيف

[ctx: block title]
en: Related Products
ar: منتجات ذات صلة

[ctx: block title]
en: Review Author Name
ar: اسم المؤلف في المراجعة

[ctx: block title]
en: Review Content
ar: محتوى المراجعة

[ctx: block title]
en: Review Date
ar: تاريخ المراجعة

[ctx: block title]
en: Review Rating
ar: تقييم المراجعة

[ctx: block title]
en: Reviews Form
ar: نموذج المراجعات

[ctx: block title]
en: Reviews Next Page
ar: الصفحة التالية في المراجعات

[ctx: block title]
en: Reviews Page Numbers
ar: أرقام الصفحات في المراجعات

[ctx: block title]
en: Reviews Pagination
ar: ترقيم الصفحات في المراجعات

[ctx: block title]
en: Reviews Previous Page
ar: الصفحة السابقة في المراجعات

[ctx: block title]
en: Reviews Template
ar: نموذج المراجعات

[ctx: block title]
en: Reviews Title
ar: عنوان المراجعات

[ctx: block title]
en: Reviews by Category
ar: مراجعات حسب التصنيف

[ctx: block title]
en: Reviews by Product
ar: مراجعات حسب المنتج

[ctx: block title]
en: Shipping
ar: الشحن

[ctx: block title]
en: Shipping Address
ar: عنوان الشحن

[ctx: block title]
en: Shipping Address Section
ar: قسم عنوان الشحن

[ctx: block title]
en: Shipping Options
ar: خيارات الشحن

[ctx: block title]
en: Status Filter
ar: مرشح الحالة

[ctx: block title]
en: Stock level threshold
ar: حد مستوى المخزون

[ctx: block title]
en: Store Breadcrumbs
ar: مسارات التنقل الخاصة بالمتجر

[ctx: block title]
en: Store Notices
ar: إشعارات المتجر

[ctx: block title]
en: Subtotal
ar: الإجمالي الفرعي

[ctx: block title]
en: Taxes
ar: الضرائب

[ctx: block title]
en: Taxonomy
ar: الفئة

[ctx: block title]
en: Taxonomy Filter
ar: تصفية التّصنيف

[ctx: block title]
en: Terms and Conditions
ar: الشروط والأحكام

[ctx: block title]
en: Thumbnails
ar: الصور المصغّرة

[ctx: block title]
en: Top Rated Products
ar: المنتجات الأعلى تقييمًا

[ctx: block title]
en: Totals
ar: الإجماليات

[ctx: block title]
en: Variation Description (Beta)
ar: وصف النوع (إصدار تجريبي)

[ctx: block title]
en: Variation Selector (Beta)
ar: محدد النوع (بيتا)

[ctx: block title]
en: Variation Selector: Attribute Name (Beta)
ar: مُحدِّد المتغيرات: اسم السمة (نسخة تجريبية)

[ctx: block title]
en: Variation Selector: Attribute Options (Beta)
ar: مُحدِّد الأنواع: خيارات السمة (تجريبي)

[ctx: block title]
en: Variation Selector: Template (Beta)
ar: محدد النوع: القالب (إصدار تجريبي)

[ctx: block title]
en: WooCommerce Page
ar: صفحة WooCommerce

en: brand
ar: العلامة التجارية

[ctx: breadcrumb]
en: Home
ar: الرئيسية

[ctx: button label of product search block]
en: Search
ar: البحث

en: by %s
ar: بواسطة %s

en: cURL installed but unable to retrieve version.
ar: تم تنصيب cURL ولكن غير قادر على استرداد الإصدار.

en: cURL version
ar: إصدار cURL

en: cURL version.
ar: إصدار cURL.

[ctx: checkout-validation]
en: Billing %s
ar: فوترة %s

[ctx: checkout-validation]
en: Shipping %s
ar: شحن %s

en: cm
ar: سنتيميتر

[ctx: column name]
en: Review
ar: مراجعة

[ctx: column name]
en: Submitted on
ar: أرسل في

[ctx: column_name]
en: Notification
ar: تنبيه

[ctx: column_name]
en: Product
ar: المنتج

[ctx: column_name]
en: SKU
ar: وحدة SKU

[ctx: column_name]
en: Signed Up
ar: تم التسجيل

[ctx: column_name]
en: Status
ar: الحالة

[ctx: column_name]
en: User/Email
ar: المستخدم/البريد الإلكتروني

[ctx: coupon expiry date placeholder]
en: YYYY-MM-DD
ar: العام – الشهر – اليوم

en: customer orders
ar: طلبات زبائن

[ctx: database error]
en: unknown
ar: غير معروف

en: days
ar: أيام

en: discounted shipping labels
ar: ملصقات بيانات الشحن المخفضة

[ctx: district]
en: Belgrade
ar: بلغراد

[ctx: district]
en: Bor
ar: مقاطعة بور

[ctx: district]
en: Braničevo
ar: مقاطعة برانيتشيفو

[ctx: district]
en: Central Banat
ar: مقاطعة سنترال بانات

[ctx: district]
en: Danube
ar: مقاطعة الدانوب

[ctx: district]
en: Jablanica
ar: مقاطعة يابلانيكا

[ctx: district]
en: Kolubara
ar: مديرية كولوبارا

[ctx: district]
en: Kosovo
ar: مقاطعة كوسوفو

[ctx: district]
en: Kosovo-Metohija
ar: مقاطعة كوسوفو وميتوهيا

[ctx: district]
en: Kosovo-Pomoravlje
ar: مقاطعة كوسوفا بومورافليه

[ctx: district]
en: Kosovska Mitrovica
ar: كوسوفسكا ميتروفيتسا

[ctx: district]
en: Mačva
ar: مقاطعة ماكفا

[ctx: district]
en: Morava
ar: مقاطعة مورافا

[ctx: district]
en: Nišava
ar: مقاطعة نيشافا

[ctx: district]
en: North Banat
ar: مديرية شمال بانات

[ctx: district]
en: North Bačka
ar: مديرية شمال باكشتا

[ctx: district]
en: Peć
ar: مقاطعة بيجا

[ctx: district]
en: Pirot
ar: مقاطعة بايرُت

[ctx: district]
en: Pomoravlje
ar: مقاطعة بومورافليه

[ctx: district]
en: Prizren
ar: بريزرن

[ctx: district]
en: Pčinja
ar: مقاطعة باتشبنيا

[ctx: district]
en: Rasina
ar: مقاطعة راسينا

[ctx: district]
en: Raška
ar: منطقة راشكا

[ctx: district]
en: South Banat
ar: مديرية جنوب بانات

[ctx: district]
en: South Bačka
ar: مديرية جنوب باتشكا

[ctx: district]
en: Srem
ar: مقاطعة سريم

[ctx: district]
en: Toplica
ar: مقاطعة توبليكا

[ctx: district]
en: Vojvodina
ar: مقاطعة فويفودينا

[ctx: district]
en: West Bačka
ar: مقاطعة غرب باكشتا

[ctx: district]
en: Zaječar
ar: مقاطعة زاييتشار

[ctx: district]
en: Zlatibor
ar: مقاطعة زلاتيبور

[ctx: district]
en: Šumadija
ar: مقاطعة شوماديا

en: e.g. For heavy items requiring higher postage
ar: على سبيل المثال: بالنسبة إلى السلع الثقيلة التي تتطلب رسومًا بريدية أعلى

en: e.g. Free shipping
ar: على سبيل المثال: شحن مجاني

en: e.g. Heavy
ar: على سبيل المثال: ثقيلة

en: e.g. Local pickup
ar: على سبيل المثال: استلام محلي من المتجر

en: e.g. Standard national
ar: على سبيل المثال: وطني قياسي

en: e.g. heavy-packages
ar: على سبيل المثال: العبوات الثقيلة

en: e.g. length or weight
ar: على سبيل المثال: الطول أو الوزن

en: eCheck
ar: شيك إلكتروني

en: eCheck ending in %1$s
ar: التحقق الإلكتروني الذي ينتهي في %1$s

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
ar: فشل التحميل

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
ar: تحميل المزيد من النتائج&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
ar: لم يتم العثور على نتائج

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
ar: الرجاء حرف %qty% حروف

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
ar: الرجاء حذف حرف واحد

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
ar: الرجاء ادخال %qty% أحرف أو أكثر

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
ar: الرجاء ادخال حرف واحد أو أكثر

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
ar: جاري البحث&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
ar: بإمكانك اختيار %qty% عناصر فقط

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
ar: بإمكانك اختيار عنصر واحد فقط

en: fields cannot be empty.
ar: لا يمكن ترك الحقول فارغة.

en: fields must be an array of strings or a comma-separated string.
ar: يجب أن تكون الحقول عبارة عن مجموعة من السلاسل أو سلسلة مفصولة بفاصلة.

en: five star
ar: خمس نجوم

en: for %s
ar: لمدة %s

en: g
ar: جرام

en: guest orders
ar: طلبات الزوار

en: h
ar: س

[ctx: held stock note]
en: - %1$s &times; %2$d
ar: - %1$s × %2$d

[ctx: held stock note]
en: - ...and %d more item. | - ... and %d more items.
ar[0]: - ...و%d من العناصر الإضافية.
ar[1]: - ...و%d من العناصر الإضافية.
ar[2]: - ... و%d من العناصر الإضافية.
ar[3]: - ... و%d من العناصر الإضافية.
ar[4]: - ... و%d من العناصر الإضافية.
ar[5]: - ... و%d من العناصر الإضافية.

[ctx: held stock note]
en: Stock hold of %1$s minutes applied to: %2$s
ar: انطبق حفظ المخزون لمدة ⁦%1$s⁩ من الدقائق على: ⁦%2$s⁩

en: in
ar: بوصة

en: kg
ar: كيلوجرام

en: l jS \o\f F Y, h:ia
ar: l j F Y، h:ia

en: lbs
ar: رطل

en: m
ar: متر

[ctx: min_price]
en: From:
ar: ابتداءً من:

en: mm
ar: ميليميتر

en: new users
ar: مستخدمين جدد

[ctx: notice action]
en: Manage notifications
ar: إدارة الإخطارات

[ctx: notice action]
en: Resend verification
ar: إعادة إرسال التحقق

[ctx: notifications_status]
en: %s notification deleted. | %s notifications deleted.
ar[0]: %s تم حذف التنبيه.
ar[1]: %s تم حذف التنبيه.
ar[2]: %s تم حذف التنبيهات.
ar[3]: %s تم حذف التنبيهات.
ar[4]: %s تم حذف التنبيهات.
ar[5]: %s تم حذف التنبيهات.

[ctx: notifications_status]
en: %s notification updated. | %s notifications updated.
ar[0]: %s تم تحديث التنبيه.
ar[1]: %s تم تحديث التنبيه.
ar[2]: %s تم تحديث التنبيهات.
ar[3]: %s تم تحديث التنبيهات.
ar[4]: %s تم تحديث التنبيهات.
ar[5]: %s تم تحديث التنبيهات.

[ctx: notifications_status]
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: <span class="count">(%s)</span> نشط
ar[1]: <span class="count">(%s)</span> نشط
ar[2]: <span class="count">(%s)</span> نشط
ar[3]: <span class="count">(%s)</span> نشط
ar[4]: <span class="count">(%s)</span> نشط
ar[5]: <span class="count">(%s)</span> نشط

[ctx: notifications_status]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: الكل <span class="count">(%s)</span>

[ctx: notifications_status]
en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: تم إلغاء <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: تم إلغاء <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: تم إلغاء <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: تم إلغاء <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: تم إلغاء <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: تم إلغاء <span class="count">(%s)</span>

[ctx: notifications_status]
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: معلق <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: معلق <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: معلق <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: معلق <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: معلق <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: معلق <span class="count">(%s)</span>

[ctx: notifications_status]
en: Sent <span class="count">(%s)</span> | Sent <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: مرسل <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: مرسل <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: مرسل <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: مرسل <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: مرسل <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: مرسل <span class="count">(%s)</span>

[ctx: number of pages]
en: of
ar: من

en: of
ar: من

en: optional
ar: اختياري

en: orders | orders
ar[0]: طلبات

en: oz
ar: أوقية

en: payment setup
ar: إعداد الدفع

en: payment setup and automated taxes
ar: إعداد الدفع والضرائب التلقائية

en: payment setup and discounted shipping labels
ar: إعداد الدفع وملصقات بيانات الشحن المخفضة

en: payment setup, automated taxes and discounted shipping labels
ar: إعداد نظام المدفوعات، الأسعار المباشرة الحالية وملصقات بيانات الشحن المخفضة

[ctx: placeholder]
en: Buy product
ar: شراء المنتج

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
ar: من&hellip;

[ctx: placeholder]
en: To&hellip;
ar: إلى&hellip;

[ctx: placeholder for search field]
en: Search products…
ar: البحث عن المنتجات…

[ctx: post]
en: Failed
ar: فشل

[ctx: post]
en: In-Progress
ar: قيد التنفيذ

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: الكل <span class="count">(%s)</span>

en: privacy page
ar: صفحة الخصوصية

en: privacy policy
ar: سياسة الخصوصية

[ctx: product reviews]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: الكل <span class="count">(%s)</span>

[ctx: product reviews]
en: Approved <span class="count">(%s)</span> | Approved <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: تمت الموافقة عليه <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: تمت الموافقة عليه <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: تمت الموافقة عليه <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: تمت الموافقة عليه <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: تمت الموافقة عليه <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: تمت الموافقة عليه <span class="count">(%s)</span>

[ctx: product reviews]
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: معلق <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: معلق <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: معلق <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: معلق <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: معلق <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: معلق <span class="count">(%s)</span>

[ctx: product reviews]
en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: بريد مزعج <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: بريد مزعج <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: بريد مزعج <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: بريد مزعج <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: بريد مزعج <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: بريد مزعج <span class="count">(%s)</span>

[ctx: product reviews]
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: سلة المهملات <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: سلة المهملات <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: سلة المهملات <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: سلة المهملات <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: سلة المهملات <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: سلة المهملات <span class="count">(%s)</span>

en: product_includes parameter need to specify exactly one product when segmenting by variation.
ar: يتعين على معلمة product_includes تحديد منتج واحد تمامًا عند إجراء التجزئة حسب نوع المنتج.

en: required
ar: مطلوب

[ctx: review]
en: Mark as spam
ar: وضع علامة على أنه بريد مزعج

[ctx: review]
en: Not Spam
ar: غير مزعج

[ctx: review]
en: Not spam
ar: غير مزعج

[ctx: review type]
en: Type
ar: النوع

en: reviewed by %s
ar: تمت المراجعة بواسطة %s

en: scheduled action
ar: إجراء مجدول

en: scheduled actions
ar: إجراءات مجدولة

en: shipping address
ar: عنوان الشحن

[ctx: shipping country prefix]
en: to
ar: إلى

[ctx: shipping country prefix]
en: to the
ar: إلى

[ctx: shipping packages]
en: Shipment %d
ar: الشحنة %d

[ctx: shipping packages]
en: Shipment 1
ar: الشحنة 1

[ctx: shipping packages]
en: Shipping
ar: الشحن

[ctx: shipping packages]
en: Shipping %d
ar: حزم الشحن %d

[ctx: shop_order post type singular name]
en: Order
ar: الطلب

[ctx: slug]
en: brand
ar: العلامة التجارية

[ctx: status labels]
en: All
ar: الكل

[ctx: status labels]
en: Past-due
ar: تجاوز موعد الاستحقاق

[ctx: stock notification status]
en: Active
ar: نشط

[ctx: stock notification status]
en: Cancelled
ar: تم الإلغاء

[ctx: stock notification status]
en: Pending
ar: معلق

[ctx: stock notification status]
en: Sent
ar: المرسل

[ctx: submit button]
en: Search
ar: بحث

[ctx: taxonomy term messages]
en: %s added
ar: تمّ إضافة %s

[ctx: taxonomy term messages]
en: %s deleted
ar: تم حذف %s

[ctx: taxonomy term messages]
en: %s not added
ar: لم تتم إضافة %s

[ctx: taxonomy term messages]
en: %s not updated
ar: لم يتم تحديث %s

[ctx: taxonomy term messages]
en: %s updated
ar: تم تحديث %s

en: terms and conditions
ar: الشروط والأحكام

en: the
ar: الـ

en: unexpected shutdown: PHP Fatal error %1$s in %2$s on line %3$s
ar: إيقاف غير متوقع: حدث خطأ فادح بشأن PHP %1$s في %2$s في السطر %3$s

en: unknown
ar: غير معروف

[ctx: unsubscribe cta for stock notifications for existing customers]
en: click here
ar: النقر هنا

[ctx: unsubscribe cta for stock notifications for guests]
en: click here
ar: النقر هنا

[ctx: user webhook count]
en: User #%1$s %2$s has created %3$d WooCommerce webhook. | User #%1$s %2$s has created %3$d WooCommerce webhooks.
ar[0]: قام المستخدم رقم ⁦%1$s⁩ ⁦%2$s⁩ بإنشاء ⁦%3$d⁩ من خطافات الويب في WooCommerce.
ar[1]: قام المستخدم رقم ⁦%1$s⁩ ⁦%2$s⁩ بإنشاء ⁦%3$d⁩ من خطافات الويب في WooCommerce.
ar[2]: قام المستخدم رقم ⁦%1$s⁩ ⁦%2$s⁩ بإنشاء ⁦%3$d⁩ من خطافات الويب في WooCommerce.
ar[3]: قام المستخدم رقم ⁦%1$s⁩ ⁦%2$s⁩ بإنشاء ⁦%3$d⁩ من خطافات الويب في WooCommerce.
ar[4]: قام المستخدم رقم ⁦%1$s⁩ ⁦%2$s⁩ بإنشاء ⁦%3$d⁩ من خطافات الويب في WooCommerce.
ar[5]: قام المستخدم رقم ⁦%1$s⁩ ⁦%2$s⁩ بإنشاء ⁦%3$d⁩ من خطافات الويب في WooCommerce.

[ctx: verb]
en: Spam
ar: بريد مزعج

[ctx: verb]
en: Trash
ar: سلة المهملات

en: verified owner
ar: عميل موَثَّق

en: via %s
ar: بواسطة %s

[ctx: with first and last result]
en: Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d result | Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d results
ar[0]: عرض %1$d&ndash;%2$d من أصل %3$d نتيجة
ar[1]: عرض %1$d&ndash;%2$d من أصل %3$d نتيجة
ar[2]: عرض %1$d&ndash;%2$d من أصل %3$d نتيجة
ar[3]: عرض %1$d&ndash;%2$d من أصل %3$d نتائج
ar[4]: عرض %1$d&ndash;%2$d من أصل %3$d نتيجة
ar[5]: عرض %1$d&ndash;%2$d من أصل %3$d نتيجة

en: yd
ar: ياردة

en: Ávila
ar: أفيلا

en: Åland Islands
ar: جزر آلاند

en: Çanakkale
ar: جنق قلعة

en: Çankırı
ar: جانقري

en: Çorum
ar: جوروم

en: Ñeembucú
ar: نيمبوكو

en: Ñuble
ar: إقليم نوبل

en: İstanbul
ar: اسطنبول

en: İzmir
ar: إزمير

en: İçel
ar: مرسين

en: Şanlıurfa
ar: شانلي أورفا

en: Şırnak
ar: شرناق

en: Šibenik-Knin County
ar: مقاطعة شيبينيك كنين

en: Șoldănești
ar: شولدانيشتي

en: Ștefan Vodă
ar: ستيفان فودا

en: — No Change —
ar: — بلا تغيير —

en: — No change —
ar: — بلا تغيير —

en: ℹ️ WooCommerce installed and activated <a href="%1$s">the Legacy REST API plugin</a> because this site has <a href="%2$s">the Legacy REST API enabled</a> or has <a href="%3$s">legacy webhooks defined</a>. <a href="%4$s">More information</a>
ar: ℹ️ قام WooCommerce بتثبيت <a href="%1$s">إضافة واجهة برمجة تطبيقات REST القديمة</a> وتنشيطها نظرًا إلى <a href="%2$s">تمكين واجهة برمجة تطبيقات REST القديمة</a> أو <a href="%3$s">تحديد مواضع الإضافة على الويب القديمة</a> على هذا الموقع. <a href="%4$s">مزيد من المعلومات</a>

en: ℹ️️ The WooCommerce Legacy REST API extension is installed and active.
ar: ℹ️️ تم تثبيت ملحق Legacy REST API في WooCommerce وأصبح نشطًا.

en: ⚠ 1 Incompatible plugin detected (%s).
ar: ⚠ تم اكتشاف إضافة واحدة غير متوافقة (%s).

en: ⚠ 2 Incompatible plugins detected (%1$s and %2$s).
ar: ⚠ تم اكتشاف إضافتين غير متوافقتين (⁦%1$s⁩ و⁦%2$s⁩).

en: ⚠ <b><a target="_blank" href="%s">The Legacy REST API plugin</a> is installed and active on this site.</b> Please be aware that the WooCommerce Legacy REST API is <b>not</b> compatible with HPOS.
ar: ⚠ <b><a target="_blank" href="%s">تكون إضافة Legacy REST API</a> مثبَّتة ونشطة على هذا الموقع.</b> يرجى أن تكون على دراية بأن Legacy REST API في WooCommerce <b>غير</b> متوافقة مع HPOS.

en: ⚠ <b><a target="_blank" href="%s">The Legacy REST API</a> is active on this site.</b> Please be aware that the WooCommerce Legacy REST API is <b>not</b> compatible with HPOS.
ar: ⚠ <b><a target="_blank" href="%s">تكون Legacy REST API</a> نشطة على هذا الموقع.</b> يرجى أن تكون على دراية بأن Legacy REST API في WooCommerce <b>غير</b> متوافقة مع HPOS.

en: ⚠ Incompatible plugins detected (%1$s, %2$s and %3$d other). | ⚠ Incompatible plugins detected (%1$s and %2$s plugins and %3$d others).
ar[0]: ⚠ تم اكتشاف إضافات غير متوافقة (⁦%1$s⁩ و⁦%2$s⁩ و⁦%3$d⁩ أخرى).
ar[1]: ⚠ تم اكتشاف إضافات غير متوافقة (⁦%1$s⁩ و⁦%2$s⁩ و⁦%3$d⁩ أخرى).
ar[2]: ⚠ تم اكتشاف إضافات غير متوافقة (إضافات ⁦%1$s⁩ و⁦%2$s⁩ و⁦%3$d⁩ أخرى).
ar[3]: ⚠ تم اكتشاف إضافات غير متوافقة (إضافات ⁦%1$s⁩ و⁦%2$s⁩ و⁦%3$d⁩ أخرى).
ar[4]: ⚠ تم اكتشاف إضافات غير متوافقة (إضافات ⁦%1$s⁩ و⁦%2$s⁩ و⁦%3$d⁩ أخرى).
ar[5]: ⚠ تم اكتشاف إضافات غير متوافقة (إضافات ⁦%1$s⁩ و⁦%2$s⁩ و⁦%3$d⁩ أخرى).

en: ⚠ This plugin is incompatible with the enabled WooCommerce feature '%s', it shouldn't be activated.
ar: ⚠ هذه الإضافة غير متوافقة مع ميزة WooCommerce التي تم تمكينها "%s"، وينبغي عدم تفعيلها.

en: ⚠ This plugin is incompatible with the enabled WooCommerce features '%1$s' and '%2$s', it shouldn't be activated.
ar: ⚠ هذه الإضافة غير متوافقة مع ميزات WooCommerce التي تم تمكينها "⁦%1$s⁩" و"⁦%2$s⁩"، وينبغي عدم تفعيلها.

en: ⚠ This plugin is incompatible with the enabled WooCommerce features '%1$s', '%2$s' and %3$d more, it shouldn't be activated.
ar: ⚠ هذه الإضافة غير متوافقة مع ميزات WooCommerce التي تم تمكينها "⁦%1$s⁩" و"⁦%2$s⁩" و"⁦%3$d⁩" وغير ذلك، وينبغي عدم تفعيلها.

en: ⚠ Usage tracking must be enabled to use remote logging.
ar: ⚠ يجب تمكين تتبع الاستخدام لاستخدام تسجيل الدخول عن بُعد.

en: ⚠️ Only %s files can be searched at one time. Try filtering the file list before searching.
ar: ⚠️ يمكن البحث عن ملفات %s فقط في المرة الواحدة. حاول تصفية قائمة الملفات قبل البحث.

en: ⚠️ The WooCommerce Legacy REST API has been moved to <a target=”_blank” href="%1$s">a dedicated extension</a>. <b><a target=”_blank” href="%2$s">Learn more about this change</a></b>
ar: ⚠️ تم نقل Legacy REST API في WooCommerce إلى <a target=”_blank” href="%1$s">ملحق مخصص</a>. <b><a target=”_blank” href="%2$s">تعرَّف على المزيد حول هذا التغيير</a></b>

en: ⚠️ The WooCommerce Legacy REST API has been removed from WooCommerce, this will cause <a href="%1$s">webhooks on this site that are configured to use the Legacy REST API</a> to stop working. <a target="_blank" href="%2$s">A separate WooCommerce extension is available</a> to allow these webhooks to keep using the Legacy REST API without interruption. You can also edit these webhooks to use the current REST API version to generate the payload instead. <b><a target="_blank" href="%3$s">Learn more about this change.</a></b>
ar: ⚠️ ستتم إزالة Legacy REST API في WooCommerce من WooCommerce، وسيؤدي ذلك إلى توقف <a href="%1$s">مواضع الإضافة على الويب الموجودة على الموقع الذي تم تكوينه لاستخدام Legacy REST API</a> عن العمل. <a target="_blank" href="%2$s">يتوفر ملحق WooCommerce منفصل</a> للسماح لمواضع الإضافة على الويب هذه بمواصلة استخدام Legacy REST API من دون انقطاع. يمكنك أيضًا تحرير مواضع الإضافة على الويب هذه لاستخدام إصدار REST API الحالية لإنشاء الحمولة بدلاً من ذلك. <b><a target="_blank" href="%3$s">تعرَّف على المزيد حول هذا التغيير.</a></b>

en: ⚠️ The file system connection could not be initialized.
ar: ⚠️ يتعذر تهيئة اتصال نظام الملف.

en: ⚠️ The file system is not configured for direct writes. This could cause problems for the logger.
ar: ⚠️ لم يتم تكوين نظام الملف للكتَّاب المباشرين. يمكن أن يسبب ذلك مشكلات للمسجِّل.

en: ⚠️ This directory does not appear to be writable.
ar: ⚠️ لا يبدو أن هذا الدليل قابلاً للكتابة.

en: ⚠️ WooCommerce attempted to install <a href="%1$s">the Legacy REST API plugin</a> because this site has <a href="%2$s">the Legacy REST API enabled</a> or has <a href="%3$s">legacy webhooks defined</a>, but the installation failed (see error details in <a href="%4$s">the WooCommerce logs</a>). Please install and activate the plugin manually. <a href="%5$s">More information</a>
ar: ⚠️ حاول WooCommerce تثبيت <a href="%1$s">إضافة واجهة برمجة تطبيقات REST القديمة</a> نظرًا إلى <a href="%2$s">تمكين واجهة برمجة تطبيقات REST القديمة</a> أو <a href="%3$s">تحديد مواضع الإضافة على الويب القديمة</a> على هذا الموقع، لكن فشل التثبيت (انظر تفاصيل الخطأ في <a href="%4$s">سجلات WooCommerce</a>). يرجى تثبيت الإضافة وتفعيلها يدويًا. <a href="%5$s">مزيد من المعلومات</a>

en: ⚠️ WooCommerce installed <a href="%1$s">the Legacy REST API plugin</a> because this site has <a href="%2$s">the Legacy REST API enabled</a> or has <a href="%3$s">legacy webhooks defined</a>, but it failed to activate it (see error details in <a href="%4$s">the WooCommerce logs</a>). Please go to <a href="%5$s">the plugins page</a> and activate it manually. <a href="%6$s">More information</a>
ar: ⚠️ قام WooCommerce بتثبيت <a href="%1$s">إضافة واجهة برمجة تطبيقات REST القديمة</a> نظرًا إلى <a href="%2$s">تمكين واجهة برمجة تطبيقات REST القديمة</a> أو <a href="%3$s">تحديد مواضع الإضافة على الويب القديمة</a> على هذا الموقع، لكنه فشل في تفعيلها (انظر تفاصيل الخطأ في <a href="%4$s">سجلات WooCommerce</a>). يرجى الانتقال إلى <a href="%5$s">صفحة الإضافات</a> وتفعيلها يدويًا. <a href="%6$s">مزيد من المعلومات</a>

en: ✅ Ready
ar: ✅ جاهز

en: 🎉 Congrats on adding your first product!
ar: &#127881؛ تهانينا على إضافة منتجك الأول!
